tabakspijpenI 12 cent I Buitenland Uit de Pers Plaatselilk Nieuws j stenografie HOUTEN BiHH VERBRUGGE 1 Kerk en School PREDIKBEURTEN ZEELAND NI D DELHARNIS THOLElSfr ST, ANNALAND POORTVLIET SCHERPENI^B ST MAARTENSDIJK Op 13 October 1939 is de oorlog met iï^n- geland feitelijk begonnen, heeft Hitler ge zegd. De dag waarop Duitschland zich nader moest beraden, omreden de toegestoken vre- deshand, zoowel door Engeland als Frank rijk was afgewezen. Deze landen zijn van oordeel dat de voorwaarden waarop Hitler de besprekin gen wilde openen, geen genoegzame grond slag bieden, om de vijandelijkheden daarop te staken. Hitler ^iet zich thans dus voor het oöi- cieele feit geplaatst, dat de oorlog met Engeland en Frankrijk een voldongen feit is. Had Hitler aanvankelijk niet gedacht dat Engeland voor Polen den oorlog zou ingaan het bleek dat hij hierin heeft mis gerekend. Na de verovering van Polen was er hoop dat Engeland en Frankrijk den strijd niet verder zouden voortzetten, en bereid zou den zijn tot nader overleg. Ook hierin heeft de Führer tot op dit oogenblik zich ver gist. Engeland en Frankrijk hebben duidelijk te verstaan gegeven, dat zoolang Hitler en met hem, het nationaal socialisme aan het bewind is, zij aan geen vrede kunnen den ken. Voor het oog heeft Duitschland thans iveel mee. De Führer heeft Duitschland groot ge maakt. Nu het tot een onvermijdelijke oor log gekomen is, is Polen een land van 34 millioen menschen in ivier weken tijds ver- overdv Werd het daardoor noodzakelijk de oor log voort te zetten, de Engelsche marine wordt direct gevoelige verliezen toege bracht). Een Duitsche duikboot waagt het Za terdag de haven Scapa Flow in te varen en bevindt zich te midden van Engelsche oorlogsschepen. Vier torpedo's worden afgevuurd en het kapitale slagschip „Royal Oalk" bemand met 1150 man, wordt tot ainken gebracht, slechts 414 personen zijn gered kunnen worden, de overigen zijn jammer lijk verdronken. Kapitein Priem., de commandant der duikboot is met zijn bemanning door ad miraal Rader gehuldigd. Daarna naoesten zij naar Berlijn komen en hebben een triomtocht gemaakt door de stad. Op zijn werkkam.er heeft Hitler de com mandant en zijn bemanning eveneens ge huldigd. De Duitsche Rijkskanselier spelde com mandant Priem, het IJzeren Kruis." de hoogste militaire onderscheiding op de borst. Het geheele gezelschap heeft daarna het middagmaal bij den Führer gebruikt. Nog pas van den schrik bekomen, of zie daar vliegt Maandag een Duitsch es- - kader bommenwerpers naar dezelfde ha ven en beschadigd enkele schepen, terwijl 35 man werden gedood. Dinsdagmorgen werd hetzelfde herhaald en het slagschip ,.Iron Duke" ernstig beschadigd. Dit zijn nu wel geen onoverkomelijke verlie zen, maar toch hebben zij veel invloed op de publieke opinie. De Bngelschen 2^ijn on der den indruk. En geen wonder, want de machtige schepen doen niet alleen heel weinig, maar ze kunnen ze nog amper be waren bovendien. Is Duitschland werkelijk Engeland de baas In het Westen, dringen de Duitschers de Pranschen uit hun ingenomen stellingen terug. Algemeen wordt spoedig een be langrijk offensief verwacht. Heeft Duitschland zoo op het oog in den oorlog veel mee. op diplomatiek gebied is het niet zoo gelukkig. De onderhandelingen met Rusland ver- loopen niet meer zoo vlot. Rusland neemt te veel, voor zijn neutraliteit. In Duitsche kringen komt verzet tegen het terugtrek- ,ken van Duitschers lüt Estland en Letr land. De Duitschers uit Litauen zullen waar schijnlijk later volgen. Ook moeten de Duitschers uit de Oekkraine en Wit-Rus- land verhuizen. De zeer versterkte Russi sche positie aan de Duitsche grens en in de Oost-zee, wordt met leede oogen aange zien. Daarbij is gekomen, wat ii'^t werd ver wacht dat de onderhandelingen tusschen Rusland en Turkije Zijn verbroken. Tegelijk hiermede is Von Papen vanuit de Turksche hoofdstad An kara, naar Berlijn terug geroepen. De eischen welke Rusland stelde, gin gen te ver. Nu worden direct de overeen komsten tusschen Turkije en Engeland en Frankrijk geteekend. Dit afbreken is voor Engeland een heele opluchting^ Engelands positie in de Mid- dellandsche Zee, en Duitschlands positie op den Balkan worden daardoor zeer ge wijzigd. Een derde feit is, dat geen enkele neu trale staat, het raadzaam heeft geacht, in deze huidige toestand, een poging te wa gen als bemiddelaar op te treden, om de strijdende partijen zoover te krijgen, dat zij naar elkander willen luisteren en eens gaan praten. Waarby, vooral nu Turkije los van Rus land staat, als vierde feit genoemd zou tr rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke pijp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verlrischt de adem en houdt de tanden schoon en sterk. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bö de hand. M.T.». Veel genot voor weinig geld: S cent. kunnen worden, dat de Balkan landen, waarschijnlijk onder leiding van Italië één toloc zullen vormen. Italië vreest de in vloed van Rusland zeer. Bovendien zijn de vijandelijkheden tus schen Rusland en Japan weer aan de gang al hebben beide landen, vrede gesloten. Duitschland moet o zoo oppassen, an ders komt het alleen te staan. Vanzelfsprekend worden nu de leidende personen sterk becritiseerd. Het is net als bij een koopman. Wan neer hij wint is hij knap, maar o wee als hij verliest. Al zou dan juist zijn kunde hem voor algeheele ondergang behoeden, hij weet er weing van, verlies had hij moe ten voorkomen. Zoo is het ook met minis ter Von Ribbentrop. Berst was hij de man. Nu echter de resultaten worden opge maakt, is zijn invloed en gezag, sterk aan het minderen. De eene week af de andere, kan toch zco ontzettend veel uiteen loopen. Inzake Finland is de toestand nog erg onzeker. Van begin af aan heeft Finland een wel willende houding tegenover Rusland aan genomen, maar tevens duidelijk laten uit komen dat het onder geen enkel voor wendsel zijn onafhankelijkheid prijs zal ge ven. Rusland poogt nu Finland losser te ma ken van de andere Skandinavische landen. Dit streven ziet Finland goed in. en het wil daarvoor oppassen, zooveel het kan. Het gevoelt, dat los van de andere Skan dinavische landen beteekent, aan de wille keur van Rusland te zijn overgeleverd. Wat de toekomst daar brengen zal is niet te voorspellen, op het oogenblik bindt Rus land wat in, want het krijgt de wereld nog meer tegen zich. Woensdag en Donderdag hebben de Ko ningen van Zweden, Noorwegen en Dene marken, alsmede de president der Finsche republiek, met hun ministers van Buiten- landsche Zaken te Stockholm vergaderd, ter bespreking van de handhaving hun ner neutraliteit en de gerezen moeilijkhe den tusschen Finland en Rusland. De positie welke Rusland nu in de Oost- Zee gaat innemen vervult de Skandinavi sche landen terecht met zorg. Zouden," wat God de Heere genadi,glijk verhoede, slechts eenige Europeesche groot machten voortaan Europa en een groot deel van ,de wereld verdeelen, dan voelen deze landen heel goed, waar het met hun zelfstandigheid naar toe gaat. Zij z'ijn in den loop der tijden al meer dan eens het begeerde verlengstuk van Rusland in Europa geweest. Daardoor is de houding van Finland met de gevolgen daarvan, van zeer veel beteekenis voor de Noordelijke landen. Veel vertrouwen .kunnen wij niet meer hebben, want vandaag nog vriend is, verklaart zich morgen tot vijand. Voor het oogenblik echter is de mist een weinig opgeklaard en dan is van daag het resultaat, dat Duitschland zich moet bezinnen en zijn politiek herzien. Door zijn bondgenootschap met Rus land ziet het zich min of meer bedrogen, en bovendien is het rneer en meer alleen komen te staan. Betrouwbaarder vrien den heeft het daardoor van zich vervreemd A. B. K. schrijft in een oproerige krab bel in de „Voorwaarts^" over de opening van een nieuwe Belasting Academie te Rot- terdam het volgende: OOK DAT NOG! De mobilisatie kost Nederland meer dan een millioen per dag. Dat stond in de eene hoek van de krant. En dan volgde in de andere de mededeeling dat te Rotterdam de plechtige opening heeft plaats gehad van een Belasting-Academie. Dat ontbrak er nog maar aan. Geen sterve Un,g is zoo onnoozel, dat hij zich in de luren leggen laat door de plechtige volzinnen, die bij zulk een opening worden gesproken. Hier viel uit de mond van den burgemeester te vernemen dat belastingen het bloed zijn der natie" hetgeen weleer door een koningin zou zijn ontdekt. Een onheilspellende beeld spraak. En zij werd er niet huiselijker op, toen de feestredenaar er de verzekering bij deed, dat belastingheffing niet is een aftappen van ons bloed, maar meer een transfusie, waarbij het edele sap wordt overgebracht van onze particuliere huishouding naar die van de Staat. Welke andere koningin den burgemeester doze tirade had aan de hand gedaan, stond er niet bij. Maar v/ij vragen u: worden wij daar be ter van? Tappen is tappen. En of het nu aderlating heet of transfusie, de uitwerking blijft de zelfde. Het bloed ben je kwijt. Ben je een beer van een vent, dan kun je 't lijden. Ben je een spichtig- mormel, dan lig je voor mi rakel na en van elke vernieuwde kunstbe- werl^ng. Dat er nu nog een nieuwe leerschool komt waar de kunst van het aftappen...... par don, wij bedoelen van de transfusie, langs academische weg zal worden beoefend, doet -de deur dicht. Voorheen waren de tollenaren althans behoorlijk in mis-crediet. Nu moeten zij een soort van academische keurbende worden. O, tijden, o, zeden! Bij deze gelegenheid hebben wij ook erva. ren, dat er een belasting-museum bestaat. Ook dat nog, zult U verzuchten. Maar dat is een dwaling. Men .ziet er de opwekkend- ^te beelden uit de antieke tijd, toen de transfusie nog niet was uitgevonden. De welgevuldheid van den toenmaligen mensch stemt tot weemoed. Maar die gelukkigen wisten nog van geen voedingsleer, noch, zelfs, van een Belasting-Academie, MIDDELHARNÏS De begrooting van de Stichting Drink waterleiding Goeree en Overflakkee sluit voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf op f 137.600 met een geraamd winst saldo groot f 5436.23. De kapltaaldienst is in ontvangsten en uitgaven begroot op f 117.266.61. Bij een werkelijke opbrengst in 1938 van f 132.738.31 is de wateropbrengst begroot op f 135.200, Aan te betalen rente is uitgetrokken f 53.836.25 en voor afschrij. vingen f 26.102.52. Het bestuur van ,de Ambachtsschool alhier, zal in samenwerking met de Flak, keesche bestcürdersbond een film vertoo- nen, getiteld De Sociale verzekering in Ne derland. Deze zal vertoond worden op Woens dag 1 November a.s.. des avonds halfzeven in de zaal van hotel Meijer alhier. De toe gang voor leerlingen van dag. en avond school is gratis, evenals voor de leden van de moderne vakbeweging. De verzorging van deze film berust bij de Raad van Arbeid. De prijzen der aardappelen zijn wat omhoog gegaaii. Zoo dat er op 't oogenblik 2 gulden per H.L. wordt besteedt. De prijzen der uien zijn if 1.50 per 60 Kg. SOMMELSDIJK. Bij den :gemeenteveldwachter alhier zijn inlichtingen te bekonaen omtrent een gevonden pakje kleeren en een vulpotlood. De bejaarde A. L. werd op straat on wel. Tengevolge hiervan kwam hij te val len en werd zoodanig verwond, dat hij naar de woning van Dr. Knops moest vervoerd. Hier werd geconstateerd, dat hij zijn neusbeen had gebroken. Door den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige H. A. E. Groenen dijk, van de lichting 1939, voorgoed vrij stelling van den dienstplicht verleend we gens kostwinnerschap. DIRKSLAND., AFSLAG. Uitslag openbare vrijwillige verkooping van huiaen en bouwland ten overstaan van No taris Costermans op Woensdag 18 Octo ber j.l. in gebouw ..Odeon" te Dirksland, ten verzoe,ke van de erfgenamen van wijlen de Echtelieden den.heer D. de Roon Sr. en Mej. M. Noordijk. Perceel 1. 0.65.60 H.A. (1 Gem. 186 R. Somm. maat) bouwland aan den Staver- schen weg, verhuurd tot 1 Oct, 1944 aan M. de Roon voor f 86j40 per jaar, ingezet door C. Both Pz. op f 1170.per gemet of in totaal.f 1895.^ Niet gemijnd. Perceel 2. 0.71.30 H.A. (1 Gem. 228 R. Somm. maat) bouwland, grenzend aan per ceel 1, verhuurd tot 1 Oct. 1944 aan J. de Roon voor f 94.60 per jaar, ingezet door H. Ghijssels op f 1200.per gemet of in totaal op f 2112.—. Niet gemijnd. Combinatie der perceelen 1 en 2 gemijnd door F. Nieuwland op f 1230.per gemet of in totaal op f 4157. Perceel 3. Een huis met schuur te Som- melsdijk op Kralingen, verhuurd aan H. Knops voor f 3.per week, ingezet door A. Braber op f 1210.— Niet 'gemijnd. Perceel 4. Èen huis te Sommelsdijk in den polder Oude Plaat, verhuurd aan Mej. M. Bakker voor f 3.per week, ingezet door W. van Dalen op f 1140.— Niet gemijnd. Perceel 5. Een huis te Sommelsdijk in den polder Oude Plaat, verhuurd aan W. Polder voor f 3.per week, ingezet door W. van Dalen op f 1180. Combinatie der perceelen 4 en 5 te samen staande op f 2320.gemijn door P. Hamee. te op if 2520.-—, Perceel 6. Een huis te Sommelsdijk aan den Onwaardschen dijk, verhuurd aan P. Kar.dux voor f 2.60 per week, ingezet door D. Gestel Az. op f 1200.—. Niet gemijnd. Perceel 7. Een huis te Sommelsdijk aan den Onwaardschen dijk, verhuurd voor f 2.60 per week aan D. van Dijk,ingezet door C. van Markenstein op f 1280, Niet gemijnd. Combinatie der perceelen 6 en 7 staan de tezamen op f 2480.niet gemijnd. Perceel 8. Een woonhuis met schuur, tuin erf en grond, bewoond geweest door wijlen den heer D. de Roon Sr., tot 1 Mei 1940 in gebruik bij den heer L. de Roon voor f 3.50 per week, nigezet door A. Ardon Dz. op f 1230. Gemijnd door Joh. Poortvliet op f 1370. Perceel 9. 0.05.85 H.A. (43 R. Somm. maat) dijkhofland verhuurd aan L. van Dijk voor f 17.per jaar, ingezet door P. vian Markenstein op f 260. Gemijnd door dezelfde op f 280. Combinatie ,der perceelen 8 en 9 staan de tezamen op f 1650.niet gemijnd. Combinatie der perceelen 6 tot en met 9' staande tezamen op f 4130.gemijnd door D. de Roon op f 4210.—. Totaalopbrengst bij inzet f 11507. Totaalopbrengst bij afslag if 12097.—. Door den Minister van Defensie is aan Pieter Wolfert, dienstplichtige van de lich ting 1940 voor 1 jaar vrijstelling verleend van den dienstplicht, wegens kostwinner schap. Op de beurs besteedde men voor uien f 1.50 tot f 1.60; voor aardappelen f 2. poters f 1.20 en koepeen f 0.80 per H.L. Gelegenheid tot het afhalen van petro- leumkaarten zal gegeven worden op Vrij dag 20 Oct. van 35 en van 79 uur en op Zaterdag 21 Oct. van 35 en van 68 uur op het distributiekantoor.. HERKINGEN. De gewoon dienstplichtige der lichting '40 Adr. Breur is opgeroepen om op 23 Oct. a.s. te worden ingelijfd bij het 14e R.I. te Bergen op Zoom. Naar we vernemen zal er in de week van 1318 November a.s. een collecte ge houden worden ten bate van "het Algemeen Steuncomité. In verband met de herkeuring kunnen zij die vroeger geschikt waren verklaard en meenen thans ongeschikt te zijn voor den militairen dienst, hun verzoek tot herkeu ring richten tot den voorz. van den her- keuringsraad. Dep. van Defensie den Haag. De speldjesverkoop ten bate der stich. ting „Hoenderloo?" heeft opgebracht de som van f 8.25. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, over het dienstjaar 1940 op de gemeentefondsbelasting 75 opcenten te heffen, MELISSANT Voortaan aal eiken Donderdagmiddag in de O.L. School zitting worden gehouden voor Distributie aangelegenheden, inlichtin gen worden hiervoor ten gem. huize niet meer gegeven. Tot hulp op de P.T.T. kantoor is al hier aangesteld Mej. J. v. d. Spaan alhier. STELLENDAM Bij den .gemeenteveldwachter zijn in lichtingen te bekomen, aangaande een ge vonden actetasch, eenig geld en een vaars. Zondag is tegen enkele autorijders van elders procesverbaal opgemaakt wegens het onnoodig berijden van een auto. Woensdagavond kwam een auto uit de richting Melissant, wegens slippen in het halsgat terecht in de Fortuinweg met een kraanwagen is hij op het droge gebracht Personlijke ongelukken hadden niet plaats. Voor de lichting 1941 hebben zich al hier 17 jongelieden aangegeven. OUDDORP Dinsdagmorgen werd .door de gem. politie tegen een zekere C. T. alhier proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor- en Rijwielwet en tegen den cafehou. der T.i B. Wegens overtreding A.P.V. van Ouddorp, terwijl bij de op Woensdag gehou den controle der Rijtijden werd eveneens procesverbal opgemaakt. Bij de op 14 October j.l. gehouden in schrijving voor dienstplichtigen van de lich ting 1941 werden 43 personen ingeschreven Dit aantal is gezien de voorgaande jaren zeer hoog te achten. Op Donderdagavond 19 October j.l. werd de eerste les gegeven van de cursus, die opleidt voor gasverkenner. Deze gasspe. cialisten zijn noodzakelijk in verband met een goed fuctionneerende luchtbeschermings dienst. Zij moeten bij een eventueele lucht aanval als deskundigen optreden om te kun nen oordeelen welke gifgassen worden ge bruikt en welke maatregelen dienen geno men te worden^ OUDE TONGE Op 23 Oct. zullen van de lichting 1940 te Bergen op Zoom worden ingelijfd: J. Jonker, J. Kanters, J. Kik Jz., W. M.j de Korte Wz., W. K. Munters; P. Oomens, M, C. PoUemans Jz. en te Gouda H. Boom Pz. Voor de lichting 1941 zijn in deze gemeente 30 personen ingeschreven. Prijzen der veldvruchten op Donderdag 19 Oct. j,l| Aardappelen f 2..poters f 1,25—1.30; uien f 1.60; drielingen f 0.40; pikkels f 1.60, koepeen f 0.70. De vasfigelooppn sleepboot. De sleepboot Maria welke dezer da gen op de gorzen omhoog was gevaren is weer in zijn element getrokken, lllllllllll!ll!llllUIIIIIII!l!llllll!lllinininillltli!lllll!nUlllilllllllllllIlllllllilllll!llll!lllllllll g Schriftelijk en mondelinge opleiding g s (met of zonder examen doel) voor 1 g kantoor of dictaat stenograaf (e) i 1 Reporter Ie -f- 2e klasse, verslagge- s ver en leeraar (es). 1 Individueele opleiding. Ook clublessen i g Door Leeraar in het N.A.K. e 1 Inl. vrijbl. bij 1 j CURSUS STENO „GROOTE" 1 Weststraat 66 Ouifldorp a. Zee llllll!llllllil»lillüli!illllUlli!IIIIIIIIIIIUIIIIIIlillliillllllliinf!Jllllllllllllllllllllilllllll»L GODSDIENSTOEFENINGÏHN OFFICIEEL GEDEELTE. ZONDAG 22 OCTOBER 1939. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk v.m. Ds.; Blok en sav. dhr, Tukker. Chr. Geref. Kerk V.m. en sav. Ds. Vissoher van Bunschoten. Geref. Kerk 10 en 6 uur Ds. Zeilsltra. Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. SOMMELSDIJK Ned, Herv. Kerk v.m. en sav. Ds. van Asch DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m. Ds. v. d. Wal, Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. HERKINGEN Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. van Wingerden. tJeref. Gemeente v.m. en sav. lezen. MELISSANT Ned. Herv. Kerk 2 uur Ds. van Wingerden en sav. 6 uur Ds. Blok (H. Doop.) Oud Geref. Gem. driemaal lezen. GOEDEREEDE Ned. Herv. Kerk geen opgaaf. OUDDORP Ned. Herv. Kerk geen opgaaf. Geref. Gem. v.m. en n.m lezen OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Vollebregt. Oud Geref. Gemeente v.m. 9 uur en n.m. 2 uur lees(£en5t, OOLTGENSPLAAT Ned. Her-v. Kerk geen opgaaf. Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. Batelaan en n.m. Ds. Wolfensberger. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2 .30 uur Dr. Veltenaar. Geref. Gem. driemaal leesdienst. Vrij Geref. Gem. driemaal Ds. Baaij. Ned. Herv. Kerk 9.30 en. 2 uur Ds. van Griethuijsen (Voorm. voorber. H.A.Q Ger. Gem. driemaal lezea. Ned. Herv.i Kerk 9.30 uur en 2 uur Ds. J. V. d. Heuvel< Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Da. Allaard van Hilligersberg en sav. 6 uur lezen. Geref. Gem. v.m. 9.30 en n.m. 2uur en sav 6 uur lezen. Ned. Herv. Kerk v.m. en nam,, 2 uur Dg. de Haan. Geref. Gem. driemaal lezen. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. de Bres. (H. Doop.) Ned. Ger. Gem. driemaal lezen. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 6 uur Ds. Batelaan. Oud Geref. Gem. drieniaal lezen. OUD VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. van Eist Geref. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Vreugdenhil. Ned. Geref. Gem., driemaal lezen. BRUINISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Mars man. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Unger. Gereg. Gem. 9.302—6 uur Ds. Vreugden hil (van Kampen.) Oud Gerèf.' JKerk 925 uur lezen. ST. FHILIPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Ver schoor. Geref. Gem. 9.60, 2 en 6 uur lezen. Oud Geref. Gem. 9—2—5.30 uur Ds. van Wier van Rijssen. MIDDELHARNIS Dinsdag half Seven zal in de Chr. Geref. Kerk optreden Ds. Groen van Rot terdam. HERKINGEN Deze week slaagde den jongenheer Joh. den Boer A. Jz. alhier, regelrecht voor de 2e klasse Landbouwwinterschool te HooM dorp.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2