Adverteert ir dit Blad HEUMATIEK e Ingezonden stukken Boekbespreking Marktberichten Centrale veilinsj Middelharnis Pas opEr is een R in de maand de R van DMIS Voor onze Jongens en Meisjes VOEDSELVOORZIENING IN OORLOGS TIJD. Uit de vele brieven blijkt mij,dat alle vee houders nog'niet volledig op de hoogte zijn met de reegling inzake de voedselvoorzie ning voor paarden, rundvee, varkens en kippen. Teneinde moeilijkheden en onnoodige cor. respondentia te voorkomen, lijkt het mij aan bevelingswaardig, om een en ander nader toe te lichten. Uit den aard van de zaak vinden er nog voortdurend wijzigingen plaats, derhalve kan ik alleen mededeelen, hoe de materie op het oogenblik is gere geld. Aangezien de normen reeds uitvoerig in de plaatselijke bladen zijn vi^eergegeven, heeft het geen zin, deze nogmaals te her halen. Door velen wordt gevraagd, om een maal- vergunning voor het malen van tarwe voor eigen gebruik. Deze verzoeken behooren gericht te worden aan den heer J. Buth te Herkingen. Een vervoerbewijs voor het vervoer van haver naar de loonmalerij, teneinde deze te laten pletten, kan bij mij worden aange vraagd, mits wordt opgegeven, naar welke molenaar de haver moet worden vervoerd. Het pletten van haver kan alleen worden toegestaan, als deze wordt benut voor voe der voor de werkpaarden. Het vermalen van granen en peulvruchten voor vee en var kens is niet toegestaan. Deze producten, als mede de voorradige zaden, moeten ter be schikking van de Regeering blijven. Van de voorradige haver mag niet meer worden vervoederd, dan de bij norm vastgestelde hoeveelheid. De toewijzing van voeder moest in den beginne, toen de inventarisatiebil jetten nog niet in mijn bezit waren, plaats vinden aan de hand van de opgave van de handelaars. Deze opgaven blijken dikwijls niet juist te zijn geweest, ook is het voorgekomen, dat meer dan één handelaar opgave heeft ver strekt voor één en dezelfde veehouder, waar uit volgt, dat in September aan eenige vee houders te veel voedsel is toegewezen. Het teveel wordt bij de eerstvolgende toewijzin. gen ingehouden. Thans wordt voedsel toegewezen over de periode 1 tot 15 October overeenkomstig het inventarisatieformulier van begin Sep tember, terwijl voor de periode 16 October tot 12 November de toewijzing zal geschie den overeenkomstig de op de registratie- kaart vermelde veestapel. De uitreiking van de bons, voor de perio de 1 tot 15 October, die door drukke Werk zaamheden eenigszins is vertraagd, kan de ze week tegemoet worden gezien. Met veranderingen in de veestapel gedu rende een bepaalde distributie-periode wordt geen rekening gehouden. Hierover kan correspondentie achterwege blijven. De opgave voor de inventarisatie in b^gin Sep tember blijken zoo hier en daar nogal met de werkelijkheid te verschillen. Dit zal zijn oorzaak wel hierin vinden, dat men niet precies wist, waar het eigenlijk j om gin,g. Bij een eventueele volgende in ventarisatie voor dit doel, zullen de opga ven wellicht beter worden gedaan. Toch kunnen er groote moeilijkheden uit voortvloeien en boeten worden opgelegd, als geen juiste opgave is verstrekt. Om dit zooveel mogelijk te voorkomen, kunnen zij, die minder hebben opgegeven, dan zij werkelijk in voorraad hadden, bij mij voor opgave van het verschil nog een supletieformulier aanvragen. Voorts richt ik, tot de Flakkeesche Vee houders mijn vriendelijk verzoek, ook na mens mijn collega Buth te Herkingen, om voor een persoonlijk- of telefonisch onder houd zooveel mogelijk de kantooruren in acht te nemen. Mijn kantoor is geopend van 8.3012 uur en van 15 uur, en dat van den heer Buth te Herkingen van 8.3012 uur en van 1.30 5.30 uur. De Bureauhouder: H VAN HEEST. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat tie verkwikkende P.K. na eiken maaltjjtl de zenuwen sterkt.'bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoün, gaaf en sterk. l'.K. kauwen is een gocoe gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. h.t.3. Veel genot voor iveinig geld: 5 cent. Vrijdagmiddag 29 September j,l. werd op initiatief van de Vereeniging „CENTRA" in Hotel Meijer te Middelharnis een ver gadering gehouden voor kruideniers, afne mers van de N.V. Groothandel in koloniale waren v.h. D. C. P. Vroon te Dinteloord, ter bespreking van de komende distributie in levensmiiMelen. Uit latere gesprekken bleek, dat de winkeliers het buitengewoon op prijs stel den, dat de Vereen. „Centra" het initiatief heeft genomen, de winkeliers bijeen te roe pen, teneinde hun volkomen op de hoogte te brengen van alle bijzonderheden van de werking van het distributie-apparaat, zoo- als dit straks zal worden. De heer Ir. van Heyst, Voorzitter der vereen. „Centra" wees er op, dat ^hoewel er van een tekort aan levensmiddelen geen sprake is de Regeering het heft in han den wenscht te houden om zekerheid te hebben, dat de levensmiddelen onder de be volking gelijkmatig zullen worden gedistri bueerd. Zonder dat wij kunnen zeggen, dat door de Huismoeders in de afgeloopen weken is ge hamsterd, is er toch wel iets meer gekocht dan in normale tijden. Daarbij komt nog de groote orders van leger en vloot, en daarnaast de vertraging van aanvoer van de import-artikelen. Denken wij bovendien nog aan het aan tal opgeroepen werkkrachten door de mo bilisatie, en de gerequireerde vrachtwagens door militaire, dan is het ook geen wonder dat de handel en het verkeer ernstig wer den ontwricht. En zoo is het alleszins be grijpelijk, dat er eenige stagnatie kwam in de normale bevoorrading. Het groote verschil met de voedselvoor ziening in de jaren 19141918 is, dat toen pas in 1916 de Distributiewet werd aange- nomen,die min of meer vastlegde, wat was gegroeid uit de omstandigheden van de voor afgaande twee oorlogsjaren, terwijl nu alles van te voren geregeld was.zelfs nog voor de Europeesche oorlog een voldongen feit werd o.a. door de prijsopdrijvings- en ham- sterwet en de distributiewet van 24 Juni 1939. Thans zullen in tegenstelling met de vo rige distributie de bestaande organen van handel en verkeer normaal in,geschakeld blijven. Spreker gaf dan in een helder betoog een nadere uiteenzetting van ,de verschillende bijzonderheden, die aan de distributiewet en andere wetten vastzitten. Waar nu de Regeering zich ten .doel heeft gesteld, de voedselvoorziening langs nor male wegen te doen plaats vinden, hebben de kruideniers een belangrijke taak te ver vullen. Zij kunnen zich het beste van die taak kwijten, door de huisvrouwen op de zelfde wijze te bedienen als in normale tijden, zoodat deze er geheel gerust op kunnen zijn, dat hun distributie-bonnen bij haar eigen kruideniers kunnen worden in gewisseld. Aan het slot van zijn beschouwingen had spreker een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd nog een ruim gebruik ge maakt, waaruit bleek, dat deze zeer inte ressante middag van groote waarde was geweest. Hun waren de mogelijkheden ge wezen om, niettegenstaande deze zorgvoUe tijden, toch de toekomst met eeni,g vertrou wen tegemoet te zien. HOE BESCHERM IK MIJN TJIEN IN HOOP („KUIL" OF „PUT") EN REN TEGEN STRENGE VORST? Bovenstaande brochure is op veler ver zoek door Ir. C. W. C. van Beekom te Mid delharnis, Landbouwkundig Ingenieur bij de Nederl. Uienfederatie geschreven. Waar de ui zulk een belan.grijk product is, dat op onze eilanden wordt gekweekt, zal het ongetwijfeld de belangstelling van de telers hebben, hoe de ui het beste kan worden bewaard. De schijver noemt verschillende methodes waarbij het breedst is besproken de afdek king met papier, welke methode zelfs bij zeer strenge vorst afdoende is gebleken, terwijl de kosten gering zijn. Ofschoon de papierprijzen iets zijn opge- loopen kost de afdekking per mud uien. slechts iets meer dan 1 cent., De brochure geeft tevens een beschou wing over kuil- oif renbewaring. Het geschriftje wordt op aanvraag gra tis toegezonden door Ir. C. W. C. van Bee kom, Prins Hendrikstraat C 124 te Middel harnis. „BUITENLEVEN", HERWIGS' Maandtilad voor Zelftuinleren. Het October nummer is weer rijk vari- eerend van inhoud en mooi geïllustreerd. We kunnen weer lezen wat we van maand tot maand in den tuin te doen hebben, en ook welke planten naar binnen moeten ge haald. De heer Herwig zet uiteen welke soorten appel en peer wij het beste kweeken, terwijl de heer J. M. Meijer een ode zingt op het najaar. De plantendokter is ook weer pre sent; J. L. Mal geeft een artikel „Flora contra Fauna." F. A. C. v. d. Bosch be ziet de waarde van het konijn. De groententuin is ook niet vergeten, en voor de vragenbus bestond weer groote be langstelling, „Buitenleven" blijft een welkome gast, iedere maand in een nieuw costuum, in den vorm van een steeds wisselende schitterend geïllustreerde voorpagina. Bij afin UitgeJvier J. P. v. Tol te Ou'd- Beijerland is verscheen een tijdpreek over Daniël 7, door Ds. L. S. den Boer, Chr. Geref. Predikant te Arnhem, getiteld „De troon boven de Volkerenzee." Over denzelf den tekst heeft Ds. den Boer in ons Blad een korte Overdenking geplaatst zoodat de stof onze abonné's niet vreemd is. Het is der moeite waard zich deze preek aan te schaffen; de profetie uit de verhandelde tekstverzen van Daniël 7, zijn toepasselijk overgebracht op het tijdperk dezer 20ste eeuw, waarin de 2e Europeesche oorlog is uitgebroken. De prijs is 25 cent. ETTEN, 4 October 1939. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 308 stuks. De aanvoer van melkvee was voldoende, de handel redelijk en de prijzen vast. De aanvoer van muntig vee was ruimer, ,de handel vlug en de prijzen als vorige week. De aanvoer van jong vee was iets minder de handel matig en de prijzen een weinig dalende. De aanvoer van vet vee was voldoende, de handel levendig en prijshoudend. De aanvoer van biggen was klein, de han del traag en de prijzen vast. Prijzen: Kalf koeien van f 150260; Kalf- vaaraen van f 145250.; Melkkoeien van f 160270; Mag-er vee van f 110170; Gras kalveren van f 5095; Vet vee van f 0.31 0.38 en biggen van f 1317 per stuk. Uienveiling van Dinsdag 3 October 1939 Gewone uien f 3.173.26; Drielingen f 1.73; Picklers f 4.89—5.11, Tweede soort f 1.10 —1.51; Stekuien f 0.77. Alles per 100 kg. Aanvoer 52.000 kg. VeiliHjg van Woenslag 4 October 1989. Witte kool f 2.10—2.60; Roode kool if 2.80 3.20; Savooie kool f 4.906.20; Dubbele Princessen f 8.3012.Transparante de Croncels f 3.------6.80; Bismarck f 2.90 3.90; Durandeau f 3.50^4.30; Beurré van der Ham f 6.------7.20; Beurré Mérode f 5.30 —7.50; Gieser Wildeman f 7.70—9.—; Goud reinetten f 5.307.Kassnijboonen if 11 22.20; Postelein f 2.Tomaten f 6.6.40; Kroten f 2.20. Alles per 100 kg. Andijvie f 0.902.20; Natuursla f 0.500.90 Bloemkool f 4.6011.80. Alles per 100 stuks Frankenthaler f 7.7.60; Alicant Ie soort f 7.808.40; Alicant 2e soort f 6^307. Alles per 100 pond. VeUinigen van Donderdag 5 October 1939. Gewone uien if 3.12; Drielingen f 1.71; Pick lers f 4.59; Tw^eede soort f 1.24; Stekuien f 0.84—0.99. Alles per 100 kg. Aanvoer 49.000 kg. EIEREN. Kipeieren 4850 kg. f 3.263.59, Kipeieren 58 kg. tot 60 kg. f 5.08—5.50; Eendeieren f 4,46. Alles per 100 stuks. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR WESTELIJK BRABANT Wijziging in Handelszaken: C. A. Rijstenbil. Oud-Vossemeer, Molen straat B 131. Koffiehuis en handel in land bouwproducten. Verplaatst naar: Bergen op Zoom, Meeussenstraat 14. Het koffiehuis is opgeheven. Het bedrijf is uitgebreid met: Handel in tuinbouwproducten en ajuin (groot en kleinhandel.) A. G. van IJsseldijk, Stavenisse, Stoofdijk A 159, Beurtschipper, koopman in granen, kunstmest, uien en aardappelen. De beurt- schipperij is overgegaan aan A. J. van IJs seldijk, die geen zaak heeft in den zin der Handelsregisterwet. Rauw weer op komst. Ge voelt het aan Uw rheumatiek. Waarom zioudt ge nog lan ger door 't leven gaan als 'n wandelend weerglas, met scheuten en pijn bij iedere a(anvrijzing van ander weer? Het rheuma- tiekseizoen staat voor de deur, maar het is nü nog tijd. Neem Krusehen Salts. De aan sporende werking van Krusohen's zes mine. rale zouten op lever, nieren en Ingewanden heeft een weldadige invloed op Uw heele gestel. Dat komt omdat die tot nieuwe werking opgewekte organen Uw bloed zui veren van alle overtollige schadelijke ?u- ren, die zich nu ophoopen in het gestel en oorzaak zijn van Uw klachten. Begin van- üAé,g Uw kuur, om straks te ervaren, dat ge vrij bluft van de ondragelijke pijnen, die U nu het leven vergallen. Krusehen Salts, verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten 0.40; 0.75 en 1.60 (extra groot pak.) Fabrikanten: E. Grif fiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland.) Opgericht 1756. 'ZACHT VftN SMAAK-PRUS70cl UIT DB PROVINCIE ZEELAND. Een pachtbureau voor Zeelandi. Van den Minister van Economische Zaken ontvingen de Landbouworganisaties bericht, dat het in het voornemen van zijne Excellentie ligt te bevorderen, dat thans binnen zoo kort mogelijken tijd in Zeeland een pachtbureau wordt opgericht. Als voorzitter treedt <3P één van de 5 voorzitters der in de statuten genoemde ad vies-commissies, zulks bij toerbeurt. Verder kan het bestuur met 2/3 van het aantal bestuursleden besluiten tot benoe ming van een secretaris.. Voorzoover één of meerdere organisaties in gebreke blijft met het uitoefenen van de toegekende rechten, gaan deze rechten over op den Minister van Economische Zaken. De samenstelling zal nu zijn als volgt, In. dien alle organisaties van hun bevoegdheid gebruik maken: Vier leden aan te wijzen door de organi saties t.w. de Z.L.M., de N.C.B., de C.B.T. B. en het Grondbezitv De advies-oommissies zijn als volgt gere. geld. Schouwen: Z.L.M.: Voorzitter; C.B.T.B.: Pachter; Z.L.M.: en Grondbezit: Verpachter. Noord-Beveland, Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland: N.C.B.: Voorzitter; Z.L.M.: Verpachter; L.T.B. :Pachter; C.B.T.B.: Pachter; Grondbezit; Verpachter. Walcheren: C.B.T.B.: Voorzitter; Z.L.M.: Pachter; Z.L.M, en Grondbezit: Verpachter, Oost Zeeuwsoh Vlaanderen: Z.L.M.: Voorzitter; C.B.T.B.: Pachter; Z.L.M, en Grondbezit: Verpachter. West Zeeuwsch Vlaanderen: Z.L.M.: Voorzitter; C.B.T.B.: Pachter; N.C.B, en Grondbezit: Verpachter. BESTE JONGENS EN MEISJES! Het is de laatste tijd pas, dat er verschei. ,dene namen van neefjes en nichtjes uit Tho len en St. Philipsland in ons hoekje te le zen staan. Het is wel gebeiird, nog niet lang geleden, dat het hele hoekje igevuld was met namen van Zeeuwse kinderen. Vóórdien was dit anders. Dan stond er zo nu en dan een naam van een kind bui ten Flakkee als een eenling tussen de an dere. Eensdeels was het te begrijpen. Die krant uit Middelharnis is alleen voor Flak kee, zio werd er gedacht. En wij in Zeeland lezen dat blad ook, maar wij zijn maar bij lopers. Ik heb toen wat moeite moeten doen om de kinderen buiten Flakkee er op te wijzen dat ons hoekje voor iedereen toegankelijk was. En ziedaar, zo langzamerhand kwa men kinderen uit Rotterdam, Scheveningen en Zeeland. Maar eer 't zoover was, moes ten er wat woordjes worden gewisseld! Nu krijg ik verlopen Zaterdag de krant in mijn vingers en ik lees: „Eilanden-nieuws en dan met grote letters eronder: .,Zeeuw- sche Courant." Neen maar, dacht ik, nu zijn we ineens geholpen. Nu moet ik niets meer zéggen tegen de Zeeuwse makkertjes, want nu zien ze het dat Eilanden-nieuws ook hun krant is. Nu zien ze dat zis geen verschoppelingen zijn. Meer behoef ik dus niet te zeggen. Die dappere dames uit R'dam en Sche veningen weten al lang dat ze niet worden achteruit gezet, maar integendeel nogal in een goed blaadje staan bij mij., Nu wordt het weer tijd om een raadsel te plaatsen, het eerste in October. Ik heb hier vóór me liggen een raadsel van één der vriendinnetjes, ,dat wellicht al een jaar in mijn bezit is en nog nooit werd geplaatst. OPGAVE 1: Schrijf onder elkander: 1. bijbelboek van het Oude Testament (of naam van een profeet.) 2. zoon van Noach. 3. discipel. 4. richter. 5. vriend van Job. 6. zoon van Aaron. 7. herbergde de verspieders (Jozua.) De beginletters van dezle woorden, van boven naar onder genomen, vormen, ,de naam van een tijdperk. Dit raadsel werd me, heel lang geleden, toegezonden door, Lien Stams. Nu hebben jullie weer werk. Moeilijk is dit raadsel niet; dat zullen jullie wel mer ken. Ik laat nu de oplossingen van de Septem. beropgaven volgen. OPLOSSING 1: Het gevraagde woord is: Mobüisaltie. De onderdelen zijn: Bileam, Tobia, Elia, Isaï, Moab^ OPLOSSING 2: Prediker 5:1. Wees niet te snel met uwen mond en uw hart haaste niet een woord voort te bren gen voor Gods aangezicht; want God is in den hemel, en gij zijt op de aarde; .daarom laat uwe Woorden weintg zijn. OPLOSSING 3: Amos 3 6b: Zal er een kwaad in de stad zijn, ,dat de Heere niet doet? Jesaja 45 7. Ik maak den vrede en schep het kwaad. Ik, de Heere, doe al deze dingen. OPLOSSING 4: Verlossing losgelaten onschuldig vandalisme dennenaald boosdoener zegeningen Verlos ons van den booze. Marietje S., MiMelliamis. Hartelijk welkom in ons midden. Ik hoop dat je met plezier het werk uit de krant zal maken. Het eerste ingezonden werk is al aardig gedaan, hoor! Volgende keer schrijf je wel een en ander, hè? Van alles en nog wat.' Adriaan v. R., St. Ajinalanldi. De tweede nieuweling van deze week. Ook welkom, hoor Arjaan! De oplossingen van de raadsels, daar vraag ik om; het schrijven van een briefje is vrije wil. Toch heb ik wel heel graag dat mijn neefjes en nichtjes me van alles meedelen in hun brieven. Dan weten we zo'n beetje van elkander, hé? Triulda ée D., Bruinisse. Ik zie wel dat je ook de kleine dingen, die je van me krijgt, waardeert. Nou, als je dan eens een grote prijs ontvangt, dan zal die zeker wel welkom zijn. Je denkt wel licht aan het spreekwoord: Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd. Marie zit dus in jouw Mas Dat is leuk, zeg! Bep S., Mlifliaelharnis. Het antwoord op je vraag luidt: twee da gen vóór jou. Dat is toch wel duidelijk, niet waar? En zal je je moeder bedanken voor de moeite om voor jou te schrijven. Ik was blij ook iets van je broer te horen, en voor al zulk nieuws. Lies S., MMdtelharnte. Bedankt voor de uitvoerige berichten over den schipper. Ik kan me alles wel zo'n beet je indenken, èn van hem èn van jullie thuis. Het is gelukkig en gezellig om al de kinde ren om de tafel te zien, maar dat kan niet zo blijven. Er komt een tijd dat de één n4 de ander ergens elders heen gaat. Dat is zo de natuurlijke gang van zaken, maar voor de ouders blijven ze kinderen, waar ze ook zitten. Arie wan L., Dirksland. De broers zouden maar eens moeten kun nen wisselen van plaats, hé? Dan hadden ze het om ,de beurt eens best en eens minder goed. In de meeste brieven lees ik dat er voor de soldaten goed wordt gezorgd. Ook uit de gesprekken heb ik dat wel vernomen. Het spreekt vanzelf ,dat er overal uitzonderingen op zijn. Het tweede gedeelte van je brief was een treurig bericht. Ik denk dat je dit voor val (dat niet vaak gebeurt op school) nooit meer zal vergeten. Riika D., Herldngen. Aan je brief is niet te zien dat je het in haast hebt moeten doen, zo tussen de werk zaamheden door. De brief is keurig geschre ven, hoor! Alvast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Heb je oplossing 4 gezien. Het was ook een moeilijk woord voor jullie ook, hé? Ko D., Herkingen. Welja, noem jezelf maar met mfln naam. Of zeggen ze altijd die naam tegen je? Waar ik woon zijn ook soldaten ingekwar tierd. Ik zie alleen soldaten hier als er naar huis komen met verlof en als ze weer ver trekken. Blijft het vacantie zolang er werk is? Leendei^t D., Tholen. In al de briefjes staat er haast nog over de drukke werkzaamheden. Maar als 't min der mooi weer gaat worden, dan zit jij toch liever in de school, denk ik. Nog een half jaar, als je 't mag beleven, en dan kun je aan de slag blijven is te hopen. Maaitje J., Oude Tonge. Ik zal met je wens rekening houden als je in de kans bent, hoor! Gelukkig dat Hen het goed heeft, maar waar is hij eigenlijk Is hg ver van huis Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 4