„EILANDEN-NIEUWS" Simon Gieke ONS RÜILBÜREAÜ 29 EAn ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 Na IflSl BINNENLAND Nederland en de Mobilisatie. Urk is geen eiland meer-----De Meerdijk tusschen Lemmer en Urk in het IJselmeer is gesloten. Een symbolische daad de burgemeester van Urk, de heer G. Keyser (links) reikt den burgemeester van Lemmer, den heer M. Krijger, de hand boven de zoo juist gedichte opening. De ketter van Fcherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uiteav» van d» NV .Fllindpn-nlonwo' MIddHhsrnio Tel 17 Girn Ifi7Q30. PostbusS Terwijl de wereld vol is van oorlOigsge- ruchten en door Duitschland en Rusland een veroverings-oorlog op Polen werd gevoerd, zette men In Nederland met veel bedrijvig heid het vredes-offensief tegen onzen erf vijand, het water voort. Wij hebben in Ne derland deze week zonder een druppel bloed te vergieten 50.000 H<A. grond gewonnen. De dijk Lemmer-Urk is n.l. deze week vol tooid, op Dinsdag 3 October is het laatste gat gedicht. In het begin van 1937 begon men te Lemmer aan deze dijk, die 24 K.M. lang is. Een jaar later, in Mei 1938 begon nen de Urker polderjongens aan hun kant. Nu is het werk gesloten en is tJrk opgehouiaen eilanid' t© zijn. Het is een deel van Friesland geworden. Men ziet op bijgaande foto het oogenbllk dat de burgemeesters van Urk'en Lemmer over het zoo juist gedichte gat elkaar de hand drukken. De beide autoriteiten zijn letterlijk door de glibberige kleimassa naar elkaar toegegleden, men ziet, dat ze lange laarzen aan hebben om door de kleileem heen t'e baggeren. Tusschen Urk en Overijssel z)yn nu nog wijde gapingen. Eerst in 1940 zal de wijde boog van dijken gereed zijn loopende van Lemmer naar Vollenhoven, Schokland zal er als een eilandje in komen te liggen, een eilandje, dat na de inpoldering een heuvel zal zijn. We krijgen er dus, als het goed blijft gaan een kleine provincie bij. Gebleken is wel dat 6r bij 'heeren landbouwers ambitie voor bestaat, want in de Wieringermeerpol- der, had men pachters te veel. Wat dit al les het Rijk kost daarover praten we nu maar niet, de ontgonnen grond is vrucht baar en vindt gretig emplooi. Voor de boerenstand is vooral in tijd van oorlog direct meer belangstelling; immers onze voedingsproducten moeten van den akker komen. Het is echter niet zooals in den vorigen oorlog, toen er meer vrijhan del was en beste prijzen konden worden ge maakt. De regeering treedt prijsregelend op In de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Land- bouwcomité te den Haag, onder voorzitter schap van den heer H. D. Louwes, is gepro testeerd dat iflis Regeering de prijzen der laiiid,bouvirproducten remt. Het werd nood!za'keilijk geacht dat dere- (geering ten opzichte d®r laniabouwpolitiek het roer onxgooit. De positie van den boerenstand is sedert den oorlogstoestand fundamenteel gewij zigd. Voor tal van landbouwproducten is het niet langer noodig, dat de overheid prijsregelend optreedt, de omstandigheden zijn aoo, dat de prijzen uit zichzel'f reeds oploopen. Thans echter gaat de regeering remmend optreden, omdat een eenigszins belangrijke prijsstijging der landbouwproducten niet past bij de Regeeringspolitiek van handha ving van zooveel mogelijk van het in Au gustus geldende prijspeil. Van de zijde van het Comité is het standpunt ingenomen, dat een fantastische stijging van het prijspeil als in 19141918 geen voordeel voor den boerenstand is, zoodat het wenschelijk is, dat daartegen maatregelen worden geno men. Het fatale is echter, dat de Regeering te ver gaat, vasthoudend aan het t>e- ginsel van de landbouwcrisiswet, n.l. instandhouding van het bedrijf door vergoeding van de onmisbare produc tiekosten. Ben zoodanige opvatting is in hooge mate onbillijk. De productieprijzen zuller moeten worden gebracht op een peil, dat den boer een redelijk bestaan biedt. Al is de mobilisatie nog slechts een maand aan de gang, we kunnen allerwege een (prajsstygtolg constateeren. Etenswaren, kleeding, schoeisel, alles gaat in <ie hoogte, sommige artikelen 25 30 pCt. Genotsmiddelen, koffie thee, tabak sigaren en sigaretten, ook die zullen veel duurder worden. Thee is reeds 2 cent opge slagen, men spreekt dat er tekorten zijn op de theeveilingen, tenzij de schepen, die nu in Engeland nog worden vastgehouden, tïjdig worden losgelaten. De goedkoopere soorten in de thee en ook in de tabak zullen langzamerhand ver dwijnen; de drie-cents-sigaar zal weldra ook tot het verleden behooren. Alles wijst er op, dat wij ons veel luxe zullen moeten leeren onthouden en van hoog tot laag ons op een lager peil instellen, Zeereizen in oorlojgs'tijd gaan met veel moeilijkheden gepaard. De „Statendam", .dle 17 September van New York vertrok, met bestemming Rotterdam, ligt veilig en wel te Tilbury In de monding van de Theems. De passagiers, 88 in getal, zijn met de Batavier IV naar Holland ge varen. Ook op dit schip beleefde men een avon tuur, op de Batavier, die nauwelijks de Theems had verlaten, twee losgelaten drij vende mijnen werden geconstateerd. Door voorzichtig hianouvreeren werd het gevaai omzeild. Al met al wordt het gevaarlijk om zeereizen te maken, daar het mogelijk is, dat men vlak voor de veilige haven door een drijvende mijn verongelukt. SPIONNEN IN PRIESTERGEWAAD? Roosendaal, 4 Oct. De Belgische gen darmerie heeft gisterenavond in Esschen twee vreemdelingen aangehouden, die als priester gekleed waren. Zij wektenwan trouwen, door hun vreemde gedragingen. Bij visitatie bleken ,zij in het bezit te zijn van kaarten van Belgische verdedigingswer ken. De mannen zijn natuurlijk onmiddellijk- gevangen genomen. Grooten aanivoer van schapen. Op de te Purmerend gehouden markt was de aanvoer van schapen zóó groot dat men meer dan een eeuw terug moet gaan om getallen van meer dan 3000 te vinden. Duitsche vlieiger daalt met parachute op Nederlandsich gebied. IMachine vlalk bdj de (grens neengestort. Nieuweschans, 4 Oct. In het grensge bied bij Nieuweschans cirkelde gisteren avond omstreeks 9 uur een onbekend vlieg tuig, dat later bleek van Duitsche nationa liteit te zijn. Plotseling hoorden de bewoners van Nieuweschans een harden klap. Het bleek, dat het vliegtuig nabij het Duitsche douane-kantoor op ongeveer 300 meter van de grens was neergestort. De piloot, een 25-jarige militaire vlieger, was even te voren met zijn parachute uit het toestel ge. sprongen en bereikte ongedeerd den grond. Hij kwam op Nederlandsch grondgebied te recht en werd door de autoriteiten in be waring gesteld. Hij zal worden geïnterneerd. Volgens zijn verklaring heeft hij zich niet kunnen oriënteeren. Hij was blijven rond- cirkelen, tot benzinegebrek hem tot dalen dwong, DE KOSTWINNERSVERGOBDING. Bij de vaststelling van kostwinnersver goeding wordt in het algemeen rekening gehouden met de inkomsten, waarover het gezin nog kan beschikken gedurende den tijd, dat de dienstplichtige zich in werkelij- ken dienst bevindt. Het ligt in het voorne men daarin binnenkort eenige verandering te brengen. Ten eerste zullen de geldelyke verdien sten van de achterblijvende gezinsleden in het algemeen voor ten hoogste het tweeder de gedeelte worden medegerekend. TOCH GEHAMSTERD! De indexcijfers, van de omzetten in het Winkelbedrijf, samengesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek en het Eco nomisch Instituut voor den Middenstand, geven de gelegenheid een inzicht te verkrij gen in de mate, waarin het publiek in den laatsten tijd tot verhoogde aankoopen in het winkelbedrijf is overgegaan. Blijkens deze cijifers waren de omzetten in geld in de kruideniersvsdnkels in Augus tus van dit jaar 23 pet, hooger dan die in de overeenkomstige maand van het vorige jaar (voor de middenstandszaken bedroeg dit percentage 23, voor de groote winkelbe drijven 32 en voor de coöperaties 15.) Bedenkt men, dat de internationale span. ning eerst in de laatste twee weken van Augustus allengs grooter werd, dan is het duidelijk dat de bedrijvigheid in genoemde winkelbedrijven in deze weken belangrijk grooter was, dan bovenstaand cijfer, als ge middelde der maand, aangeeft. Dit wordt bevestigd door de cijfers be treffende de week van 28 Augustus tot en met 2 September, welke aan een aantal groote vrinkelbedrijven en coöperaties ont vangen werden. Blijkens deze cijfers was de verkoop in deze week 40 45 pet, bo-. ven normaal. REGELING SUIKERVOORZIENING IN OCTOBER. Van bevoegde zijde vernemen wij dat voor October voorloopig dezelfde regeling ten aanzien van de suikervoorziening zal gelr den als in September is toegepast, nl. le vering voor de tafelconsumptie van 75 pCt. en levering voor de industrie van 100 pCt. van hetgeen is betrokken in de overeenkom, stige periode van 1938. Ter berekening van ,de afleveringen per week in October 1938 kan de totale in die maand geleverde hoeveelheid door vier wor. den gedeeld. De suiker, noodig voor levering aan mi litairen boven het normaal verbruik, kan onder overlegging van een verklaring van de betreffende militaire autoriteit extra worden verstrekt. Bedrijven, die eerst né. October 1938 zijn opgericht, zijn gehouden per week niet meer dan 100 pCt. of 75 pCt. te betrekken van hetgeen zij sedert hun vestigin,g gemiddeld in dat tijdvak van een week hebben ont vangen. Met nadruk wordt vermeld, dat afwijkin gen op deze regelen in geen geval toe,ge - staan kunnen worden. Het heeft derhalve geen zin zich tot de Nederlandsche Akker- bouwcentrale of andere instanties te wen den voor het bekomen van extra toewij- zingen, e.d., aangezien deze toevrtjaingen onder geen beding kunnen worden verstrekt 'sjGravenhage, 4 October 1939. RICHTPRIJZEN 1946 VOOR LANDBOUWPRODUCTEN. Aangezien van verschillende landbouw producten binnenkort de zaaitijd aanbreekt, is de vraag gesteld, welke richtprijzen voor den oogst 1940 zullen worden bepaald. De Minister van Economische Zaken deelt daar over mede, dat de economische omstandig heden voor de naaste toekomst zoo onzeker aijn, dat het niet mogelijk is, reeds thans richtprijzen vast te stellen. Deze zullen in den loop van het volgende jaar worden be paald. Daarbij zal worden getracht, een re delijke belooning voor den boer vast te stel. len, rekening houdende met alle daarbij in aanmerking komende omstandigheden, zoo. als bijvoorbeeld de productiekosten en de kosten van het levensonderhoud voor den landbouw. 's Gravenhage, 3 October 1939 DENATURATIB VAN AARDAPPELEN DOOR MIDDEL VAN STOOMEN. De minister van economische zaken maakt bekend, dat in afwachting van een defini tieve regeling ten aanzien van denaturatie van aardappelen een tijdelijke voorziening zal worden getroffen. Of een denaturatie- toeslag zal worden verleend, staat thans nog niet vast, binnenkort zal hierover een beslissing worden genomen. In afwachting daarvan is, om eventueel voor steun in aan merking te komen, denaturatie door middel van steken of prikken voorshands niet toe gestaan. Wel zal met ingang van 3 October 1939 de gelegenheid tot denaturatie van aardappelen door middel van stroomen-onder toezicht voor iedereen bij een provincialeland bouw-crisis-organisatie of bij de Nederland, sche Akkerbouwcentrale aangesloten geor ganiseerde openstaan. De denaturatie dient te geschieden met inachtneming van de be palingen van de dezer dagen te publiceeren Crisis-steunbeschikking 1939, Aardappelen I (oogst 1939) en het daarbij behoorende reglement Steun Aardappelenoogst 1939. De aanvrage kan worden ingediend bij ,de betreffende provinciale landbouw-crisis- organisatie. Voor de aanvraag der denatu ratie zal de toezichthoudende ambtenaar beslissen, hoe groot het gedeelte tarra is, waarop in geen geval steun zal kunnen wor den verleend. Mede komen nimmer voor steun in aanmerking die partijen, welke zoo danig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder kunnen dienen of niet voldoen aan nader door de Nederland sche Akkerbouwcentrale ten aanzien van de bepaling der tarra te stellen eischen. Als tarra zullen onder meer worden be schouwd aardappelen, welke kunnen vallen door een opening van 1225 mm2. Indien de georganiseerde zich niet kan vereenigen met de beslissing van den toe- zichthoudenden ambtenaar, bestaat de mo gelijkheid van beroep op de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. Vroege aardappelen kunnen ook worden gedenatureerd. Fabrieksaardappelen echtef niet vóór 1 Januari 1940. Voor elke aanvra ge tot denaturatie is de aanvrager, even als vorig jaar, een bedrag van f 1.ver schuldigd, welk bedrag evenwel alleen vol. daan behoeft te worden indien besloten wordt tot steunverleening over te gaan. Indien bij een teler minder dan 2500 k.g. en bij een handelaar minder dan 5000 k.g. tegelijk worden gestoomd, zullen bovendien kosten voor toezicht verschuldigd zijn. In oorloigstijd vooral immt V geen plaatse lijk blad missen. Daaruit verneemt U de re- geerings- en plaatselijke iflistributie-maatre- gelen! Abonneert U! OCTOBER. De bomen maakten in de lente Een keurig groene bladerdos; Nu maken uitgeleefde blaad'ren Zich in October langzaam los. Al schijnt de zon ook nóg zo zomers, Toch is de zomertijd voorbij: De nachten worden koud, want 's morgens Ligt wit gerijpt de groene wei. In hof en op de akkers zaam'len De mensen wat nit d' aard' ontsproot; Met noeste vlijt wordt er gewerkt nu. Van vroeg tot laat door klein en grootj^ En 's-avonds als 't zo gauw al donkert, De lamp al zo -vroeg schijnen gaat, Dan nemen flinke, jonge snaken Die lange tijd in huis te baat, Eilandennieuws bevat een hoekje, 't Bekende hoekje van Oom Ko! Ze zoeken trouw de mooie raadsels, 't Is prachtig werk... met cadeau! Als Piet na schooltijd nog moet werken Voor vader op het stukje land, Dan neemt zijn zusje Bet de pen op; Vermoeide Piet blijft ,dan tóch klant. OOM KO. Mej. Ina Wlelhouwer, M'harnis. U kunt 140 Paula-bons afhalen. Dhr. J. Bruinooge, St. Maartensdijk. Veel van het ingezonden was ongeldig. Hillebons mochten niet meer ingezonden. Wij hebben 18 Sunlightbons voor U genoteerd. Mej. Braher, Ooltgensplaat. We dachten dat we e's van U kregen, maar U vraagt om e's. We zitten zelf dringend om Sneeuw Witgloor-e's verlegen! Wij hebben 100 pun ten voor U genoteerd. Mej. Vermaas, Ouddorp. Die 79 Verkade krijgt U terug. Verkade en Hille hebben we veel en veel te veel! Bovendien staan die maar 5 punten inplaats van 10. Mej. de Looze, Omde Tonge. Nog steeds hebben we geen Arc's bons.Er komt er geen enkele binnen. Gevraagd! TWEEDE DEEL. D© verdrijving van de Spanjaarden van omze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 46. Van alle zijden werden de Geuzen nu aan gevallen. 't Stond er uiterst hachelijk voor. 't Was nog altijd een strijd tegen een overmacht. Zeker één tegen drie. Een vreeselijk handge. meen ontstaat. Van alle zijden aangevallen raken de Geuzen nu ook het voordeel van hun langere polsstokken kwiir. De bijlen en matrozenmessen hebben de plaats der poïsstokken ingenomen. Een schrikkelijk handgemeen. „Sterven of overwinnen" schreeuwt de Geus en fijn bijl maait onder de Spanjaar den. Elenig voordeel van positie hebben de Geuzen nog altijd. Ze staan met hun rug tegen de versperring. Telken male vallen ze aan. Eén moment, 't is maa:.' een oogen bllk. Daar springt een Spanjool over de ^.versperring heen temidden van het troepje geuzen. Men had in de hitte van het ge vecht niet gelet op die zijde., Onder het springen slaat hij met zijn zwaard naar Si mon. Maar zeker door zijn sprong, heeft hij .de slag niet goed berekend. Hij slaat mis en op 't zelfde oogenbllk is het Simon's bijl, die hem neervelt. Zal het geuzentroep- je kunnen stand houden voor de overmacht Van alle zijden worden ze aangevalen. Maar zie, de Spanjaarden veranderen van taktiek. Ze trekken zich eenigermate terug. Vluchten? Neen. Nu ze weten hoe gering het aantal van hun vijanden is, willen ze het niet opgeven. Eenige Spanjaarden hebben hun musket ten geladen. De anderen trekken nu terug om hun kameraden gelegenheid te geven tot -vuren. In een vuurgevecht moeten de Geuzen he^ onderspit delven, nu ze niet meer het voordeel van de dekking hebben, doordat deze zijwaarts is omgetrokken. Dat begrijpt de Geus die hun aanvoert. Met donderende stem klinkt dan ook zijn stem: „Valt aan, valt aan, Links op hen Ingehakt." Zelf geeft hij het voorbeeld. En zijn man nen begrijpen hem. De Spanjolen moeten geen kans hebben hun musketten af te schieten. En die kans krijgen ze ook niet. Het troep je Geuzen vaJt naar links uit niet onweer staanbaar geweld. Naar die zijde hebben ze slechts de helft der vijanden. Verwarring en ontateltenia maakt zich van de Spanjaarden meester, want in het zelfde oogenbllk komt een troepje Geuz)3n van de zijde van de schans. „Dood aan de Spekken," Sla dood," sla dood en zoo vallen ze op de Spanjaarden aan. De strijd is nu in een oogenbllk beslist. De Spanjaarden slaan op de vlucht. In de richting van Middelburg, Maar ze komen niet ver. De watergang belet hun in 't vluchten. Ze worden allen door de Geuzen gedood. Niet een is er ontkomen. Van het achttal Geuzen is niemand gevallen. Wel hebben ze allen wonden maar geen hunner is ernstig gewond. Ook bij de andere Geuzen zijn weinig dooden of gekwetsten. Het plan is geheel gelukt. De schans is genomen. Ook een tweetal andere schansen konden worden genomen. Nu kunnen de linies der Geuzen ongeveer een half uur naar het Zuiden worden ver plaatst. Middelburg is nauwer weer inge sloten. Nog dienzelfden dag komt de comman dant de Rijk om de noodige voormeningen te treffen. Hij is uiterst tevreden over de Geuzen. Uiterst tevreden ook over Simon, die door zijn eenzame verkenningen zooveel heeft bijgedragen voor het welgelukken van de onderneming. Den volgenden dag wordt de aifdeeling Geuzen waartoe Simon behoort afgelost en kunnen ze in Veere eenige dagen rust ne- i men. Zoo vinden we Simon dien avond ten huize van Lievenszoon. Deze menschen trekken hem aan. Met banden van liefde en dankbaarheid is hij aan hen verbonden, Dien avond komen velen bij Lievenszoon. Voor eenige dagen is hij met zijn schip teruggekeerd. Er valt zooveel te bespreken. Neen geen luidruchtigheid wordt verno men. Diepe ernst vervult de mannen die daar bijeen zitten. Zeker de zaak der vrij heid maakt voortgang. Maar welk een strijd moet er worden gestreden. „'tis overwinnen of sterven," zoo heeft juist Lievenszoon gezegd. De Spanjool kent geen genade. Wie in zijn handen valt wordt meedoogenloos af gemaakt. En wat kunnen zij anders doen? „Oog om oog, tand om tand," aoo zegt met ijzige vastberaden stem Arjaan. De schipper kijkt hem verwijtend aan. „Neen, zoo is het niet, zoo behoort het niet te wezen," zegt Lievenszoon. Welis waar worden wij als schadelijk gedierte door hem afgemaakt, maar ik zal nooit mijn bemanning toestaan weerlooze Spanjaarden die zich hebben overgegeven in koelen bloe de te laten afmaken. Houd U dat voor gezegd, Arjaan. Er ko men helaas ook bij onze mannen dingen voor. Laat ons nooit vergeten, dat we strij den voor hooge goederen. Voor onze vrijheid, voor Godes Woord g* prezfen. Onnoodige wreedheid bezoedelt onze eer. Maar dat niet alleen, zegt Simon, het verlaagt onze strijd en doet ons de zegen des Heeren verbeuren," Zoo is het, zegt de bakker, uit de vergul de korenschoof. Hij is de eenige van het gezelschap, die niet aan de strijd deelneemt Hij is daartoe te oud. „Schipper Lievenszoon, u sprak dat de zaak der vrijheid vooruit gaat, -wilt u ons daar over eenig nader onderricht geven „Zeker wil ik dat," is het antwoord. „Ja, we worden sterker in mannen en in schepen. Maar wat meer zegt, een onge kende moed en dapperheid vervult onze mannen. De Spanjaarden beginnen ons Zeeuwen te vreezen. Het is ook buitengewoon wat hier in ons gewest ondernomen wordt. De vreedzame boeren, burgers en visschers ^ijn met een geest van dapperheid bezielt, die hun de Spanjaarden niet doet vreezen. En dat in deze omstandigheden waarin We leven van groote beteekenis. Alle vrees en alle angst hebben ons an ders zoo vreedzame Zeeuwen afgelegd. Met niets ontziende dapperheid vallen ze op de vijanden aan. Het is bij allen „overwinnen of sterven." Aan zich terugtrekken, aan vluchten denkt niemand. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3