CHDWEEKBLADÖpGED.GDOnDSIAG vööÖDcZUID-HOainZECUWSCHE EILAHDEn MKKTJIS Belastingzaken Einde Zomertijd Buitenland N.V. UiïGEYERSMAATSCHAPPU „EILANDEN-NIEÜWS" WEK UW LEVER-GAL OP 12e Jaargang ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 No. 1081 STICHTELIJKE OVERDENKING Uit het Kijkvenster WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILAND E.m"' 18e JAARGANG UITGAVE VAN Dit nummer begaat aït 2 b'aden BETHEL Wanneer schonk de Heere Jacob een Bethel? 't Was in een zeer bangen nacht. Ezau is achter hem, het wild gedierte der woestijn rondom hem. Bovenal hij is God kwijt. Zijne zonden maken scheiding tusschen God en zijn ziel. O, eeuwig wonder! In dien nacht spreekt de Heere troostrijk naar zijn hart. Het dal van Achor wordt een deur der hoop. Des avonds vernacht het geween, des morgens is er gejuich want Gods bemoeienissen zijn gelijk de dageraad na een donkeren nacht. Zijn er, die zich bevinden in een nacht van vrees, duisternis, radeloosheid, mocht gij moed scheppen aan de zij de Gods om op den Heere te wach ten. Die de nachtschaduwen veran dert in den morgenstond. Want Hee re der heirscharen is Zijn Naam. Wat schonk de Heere Jacob in dien nacht? Niemand weet, wat die Bethel-bezoeken zijn, dan degenen, die aldus begenadigd zijn. Het licht van Gods troonzaal stroomt omlaag en in dat licht aanschouwt hij een ladder van den hemel tot de aarde reikende en ontvangt hij den staf van goddelijke toezeggingen. Dat is een Bethel, waar het den Heere behaagt Christus in de ziel te openbaren als de ware Ladder Jacobs, in Zijne vernedering op de aarde ge daald en in Zijne verhooging reikende tot in den hemel. Dat is een Bethel, de openbaring Gods in Christus, om wederom te ko men, waar de mensch moedwillig en vrijwillig is uitgevallen, n.l. de zalige gemeenschap Gods. Welk een ontwaken voor Jacob, te proeven en te smaken, dat de Heere gedachten des vredes koestert over zulk een. Dat is meer waard dan het fijnste goud op aarde. Van dat heilgeheim getuigt de Apos tel Paulus: „Want God, Die gezegd heeft, dat het licht uit de duisternis zou schijnen is Degene, Die in onze harten geschenen heeft, om te geven verlichting van de kennis der heerlijk heid Gods in het aangezicht van Je zus Christus." Dat is het wezenlijke van een Bethelbezoek. In dat alles verheerlijkt de Heere:- ,.Ik doe het, o huis Israels niet om uwentwil, maar om Mijns grooten Naams wil." Het gaat in alles om de eere Gods en daarin heeft deHeere opgenomen de zaligheid van Zijn volk. Wat werken die Gods-bemoeienis- sen uit? Jacob roept uit: „Hoe vreeselijk is deze plaats." Zijn ziel is vervuld met een heilig ontzag voor God. ZaUgma- kende ontdekkingen maken een ziel niet opgeblazen, maar vernederen het hart met diep ontzag. Zij verheugt zich met beving. Jacob betuigt: „Gewisselijk is de Heere aan deze plaats en ik heb het niet geweten." Wat hij later op zijn sterfbed uit roept: „Jozef mijn kind! ik had niet gemeend, dat ik uw aangezicht nog zien zou en nu doet de Heere mij niet alleen uw aangezicht zien maar ook nog dat van uw kinderen^" dat door leeft hij in veel hoogeren zin te Bethel als hij uitroept: „Ik heb het niet ge weten." Ik heb niet gedacht, ik had niet kunnen denken! Wat niet? Dat God is. Die Hij zegt in Zijn Woord, dat Hij is. Ik had niet kunnen denken, dat al les zoo waarachtig is. 't Is nooit te zeggen, hoe blind een kind van God zich gevoelt, wanneer God hem bearbeidt. Hugo Binning schrijft dan ook: „Een heilige onkennis is 't hoog ste, waartoe een kind van God hier op aarde komt.' Die ziel gunt den Heere de eer, dat de Heere het wel weet. En dat is tot verheerlijking Gods. De Heere maakt het altijd zóó, dat Hij van Zijn volk in Zijn weg en Zijn werk verheerlijkt wordt. Daarom noemt Jacob die plaats een huis Gods, 'n poort des hemels. Een huis Gods, een werk Gods. Er is niets van Jacob bij. En dat werk Gods is een poort des hemels, 's Heeren gun stige tegenwoordigheid is een kleine hemel op aarde. In die poort des he mels vangt het werk der hemelingen aan, n.l. aanbidden in 't stof. O eeuwigheid kom ras, Och dat ik bij u was. Gods volk wordt het zaad Jacobs ge noemd, dat Zijn aangezicht niet zoekt tevergeefs. 't Is een volk, dat veel op de knieën gevonden wordt. De Heere maakt hen arm en houdt hen arm. Daarom zijn en blijven zij bedelaars aan den ge- nadetroon. Jacob hield de verzenen van zijn broeder Ezau. Dat doet al Gods volk in de wedergeboorte. Jacob moest het recht en den zegen van de eerstgeboorte hebben. Zoo rust Gods volk niet. kan het niet rus ten, voordat het Jezus Christus den Heere met al Zijne schatten en gaven deelachtig is. Jacob streed en overwon met zijn: „Ik zal U niet laten gaan, tenzij dat Gij mij zegent." Op diezelfde wijze handelen alle kinderen der belofte. Jacob weende en bad. Is van gebed en tranen niet het leven van Gods volk vol? Waar het gebed is, daar komt de aanvechting en waar de aan vechting is, daar komt het gebed. Jacob heeft te Bethel, straks nog rijker te Pniël God gezien. Dat is het schoonste gezicht, dat een mensch kan hebben. In vers 9 van Ps. 89 (be rijmd) lezen wij: ,In een gezicht, dat zooveel troost bevat." Wie dat gezicht ontvangt, is rustig ook in tijden, als waarin wij nu zijn. Christus' Woord tot dezen is: „Vrees niet, zie Ik ben met u." Hij ziet het al gebeuren in de hand Gods en nu zegt het hart van zulk een met den Apostel Paulus. Zoo God voor ons is, wie zal tegen ons zijn." Daarom zei de dichter: ,.Ik zal geen groote wank'ling vreezen." Welgelukzalig is hij, die den God van Jacob tot zijn hulpe heeft. Aan Bethel gaat een Bochim vooraf Een mensch die bearbeid wordt, krijgt in te zien, dat hij zonder God in de wereld is. Hij wordt een goddelooze, een hopeloos, een verloren mensch. Hij wordt dus wat hij is. Wat zal het baten of wij bij het ver wisselen van den tijd met de eeuwig heid in de groote Godsontmoeting al kunnen zeggen: „Heere ik heb toch genade," als ons zal worden toegeroe pen: „Ik ken u niet." Zoolang wij onzen nood niet kennen, mogen wij veel voorgeven, groote ge dachten van onszelven koesteren, maar in den grond der zaak doen wij niets anders dan Christus verwerpen. Bethel predikt: „Nooddruftigen zal Hij verschoonen." Vroeg of laat ont valt den mensch alles. Heeft dat hier plaats en openbaart God Zich in den Zoon zijner liefde, dan is hij behouden. Als het hier niet plaats gehad heeft, dan gebeurt het, wanneer men het tij delijke met het eeuwige verwisseld heeft en dan is hij eeuwig verloren. De God Jacobs moet ons deel zijn. De Heere ontdekke aan het gemis, make in dat gemis schuldenaar voor den hoogen God, binde het gemis als een ondragelijken last op de ziel, ma ke het oog een springader van tra nen, opdat wij om God en godde lijke zaken worden verlegen gemaakt. Ds.L. WINTERTIJD BEGINT 8 OCTOBER In den nacht van Zaterdag op Zon dag (van 7 op 8 October) zal de tijd een uur worden verzet, waarmede de Zomertijd is beëindigd. Men moet dus de Idok Zaterdagavond voor het naar bed gaan EEN UUR ACHTERUIT DRAAIEN. tllEUl/S A-bonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbt) vooruitbetaling. Aclvertentie»prijs 20 cent per regel. Reclames 40 ct.j Dienst* lanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boek'aano kondiging 10 cent per regel Contracten belangr^k lager. Gevestigd te MiddeUiamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. B^kantoor voor Zeeland: St. Maartensdyk Markt, Telef. 59. Verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzondérlyke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Toen nu Jacob van zijn slaap ontwaak te, zeide hijGewisselijk is de Heere aan deze plaats en ik heb het niet gS" weten. Kn hij .vreesde en zeide: Hoe vreeselijk is deze plaatsDit is niet dan een huis Gods en dit is de poort des he mels. Gen. 28 16, 17. EEN BELANGRIJKE DATUM UIT 's LANDS HISXOKIE. 21 October 1639 was een belangrijke da. turn voor onze vaderen. Op dien dag- werd de tweede onover-win- nelijke vloot door Spanje uitgerust om de krijgskans in de Nederlanden ten voordeele van de 'Spanjaarden te doen keeren ver nield. 21 October 1939 is het dus drie honderd jaar geleden, dat dit belangrijke krygsbe- drijf plaats vond. De gevolgen van de vernietiging van de Spaansche vloot waren van groote beteeké- nis. Spanje telde na dien tijd niet meer mee, het hSd opgehouden een zeemogend heid te zijn. Aan dege vloot had Spanje alle kracht besteed. Financieel en materieel en ook op het ge bied van de bemanning. Rooftochten op mensohen waren in Spanje gehouden om de vloot te kunnen bemannen. Het aller nieuwste op scheepvaartgebied had men in toepassing gebracht. De faam van dit alles was de vioot ver vooruit. Maar dat alles kon niet baten. De vloot werd door H.M. Tromp verslagen, vernietigd, in het gezicht van en onder de kanonnen van Duins en Dover van het met Spanje bevriende Enge land, Nederland was een mogendheid ge worden van den eersten rang, Spanje telde in den raad der groote mogendheden niet meer mee. Onze vaderen die het hadden be staan, in de vreeze Gods, den kamp te aan vaarden met het machtigste wereldrijk van die tijd waren gezegend geworden, waren groot geworden en Spanje was vernederd. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet u-w lever een liter lever- gal In u-w ingeivanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gai onvoldoende Is. ver teert u-w voedsel niet. het bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. U-w lichaam ia Vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ïiet alles z-wart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lan- middelen. U moet CARTER'S LBVER-PiL LETJBS nemen om deze liter lever-gal vrU te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bö apotheker* en drogistsn. f. 0.76. De dieren van dö diergaarde komen in het g'ed'ra/ng. Ook d© kippen veroorza ken heel wat zorg. Voor het pl'iiimvee zou ongeveer even veel ^aan noodig zijn als voor de mensohen De pelikaan als symbool van dJe moederliefde. De pelikaan gekozen als symbool voor de 'bloedtransfusiedJenst. Honderd' duizend mensohen 'tusschen 30 en 50 jaar wor den daarvoor opgeroepen. Zorgelijke tijden zlijn het, waarvan dit alles spreekt. Ditmaal verdringen de dieren zich voor het Kijkvenster. Dat moet natuurlijk niet letterlijk worden opgevat, maar we bedoe len er mee, dat we in verband met de bui tengewone omstandigheden iets moeten mei den over de dieren die er bij betrokken zijn. Over de opvordering van paarden allerwege in het land gehouden schrijven we niet. Ook gaan we voorbij het moment van schei ding van den baas en zijn paardje, dat bij menigen eigenaar de tranen tot aan het randje bracht. Men moet maar aan zijn paardje gehecht zijn, dat ons reeds vele ja ren geholpen heeft den kost te verdienen. En dan ja over het algemeen de prijzen waren behoorlijk maar niet vergeten mag worden hoe komt men weer aan een nieuw paardje, even mak en geschikt, en dan de prijzen, die zijn ook sterk opgeloopen. Ook de weeldedieren komen in het gedrang. Daaronder verstaan we b.v. de .dieren van de dierengaarde. De voorziening van de behoeften voor mensch en dier zullen hooge eischen stel len. Wat moet er gebeuren met b.v. de sier. vogels en dergelijke. En dan zijn er uit het bxiitenland nog tal van dieren gekomen, zooals oliphanten, kameelen en meer an dere dieren. Moeten we ,die ook onderhou den, vooral als het voedsel voor mensch en dier uiterst schaarsch wordt. Dat zijn eigenaardige -vragen, die zich voordoen. En wat moet er van onze groote pluimveestapel worden? Zelfs teruggebracht tot jonge legkippen herbergt ons land nog wel een 20 miUioen dieren. Daar is heel wat voor noodlg. 20 millioen kippen zouden evenveel graan be hoeven dan 8 millioen menschen, de bevol king van Nederland. Ik kan dat niet becijferen, dat valt bul ten myn begrip, maar evenmin valt het fiuiten veler begrip hoe gewichtig de pluim veeteelt in ons land is. Dat vooral op de zand gronden het eiergeld de voornaamste pijler is van het bestaan der boeren, dat het he- drag van het eiergeld veel hooger is dan het „melkgeld" en dan de opbrengst van de landbouwproducten. De pluimveeteelt is voor velen de kurk waar hun bestaan op drijft. Radicaal de kippen opruimen gaat dus zoo maar niet, zoodat dit een probleem is dat voor onze Regeering ook groote moei lijkheden met zich meebrengt. Van kippen overstappen naar de pelika nen is geen al te gewaagde stap, temeer daar beiden tot het pluimgedierte behoo- ren. Niet dat we in ons land zooveel pelika. nen hebben, neen ze komen slechts voor in diergaarden en volières, Toch kent iedereen de pelikaan, al is het dan maar in aiEbeel- ding b.v. op schoensmeerdoosjes, waar men dit dier als embleem voor het handelsmerk heeft verkoren. Maar ook is algemeen bekend, dat de pe- llkaain geldt als symbool voor de moeder liefde in het bijzonder en van opofferende liefde in het algemeen. Dit dier zou name lijk haar jongen met haar bloed voeden. De pelikaan haar jongen voedend met bloed is het symbool van de moederliefde. En de menschheid vermoordt elkaar op de slagvelden. De pelikaan is als symbool gekozen voor de bloedtransfusiedienst. Dat is een orga nisatie in ons land om hun bloed af te staan ten bate van de zwaar gewonden. Het is van algemeene bekendheid dat het leven van zwaar gewonden, die veel bloed verlies hebben gehad gered kan worden in dien ze bloed worden ingespoten. In den Spaanschen burgeroorlog heeft mea daar veel ondervinding mee opgedaan. Vandaar dat men dergelijke organisaties ook in het buitenland heeft. Voor ons land heeft men honderd duizend menschen noodig tusschen de twintig en vijftig jaar die zichzelf daarvoor beschik baar ste.len. In de Universiteitssteden heeft men een dergelijke organisatie reeds op bescheiden schaal. Nu zal men probeeren ora over het heele land verdeeld, waarvoor het land in kringen wordt verdeeld honderd duizend menschen te verkrijgen, die zich 'beschik baar stellen om als het noodig is Liter bloed beschikbaar te stellen voor hun mede. mensohen, die daaraan mogeUjk hun leven middellijk zullente danken hebben. Een stre ven dat onze belangstelling en medewer king verdient. En zoo staat alles in het teeken van de buitengewone omstandigheden waarin we leven. Buitengewone omstandigheden, maar wie merkt het op? Wie plaats dat alles in het licht van de Gods regeering met onderwerping aan de gangen en leidingen des Heeren? Is het niet of alles al gewoon begint te worden. Dat we het toch mochten leeren opmer ken. Verharden we ons er onder, het zal niet tot ons voordeel zijn. De tijdsomstandighe den zijn ernstig, worden ernstiger en ge vaarlijker. Bange dagen staan wellicht voor de deur. De tijd van het vredegeroep ligt achter ons. De oorlog is uitgebroken met al zgn ver schrikkingen en ook ons land staan t\jden van ernstige ontberingen te wachten. Dat we het mogen opmerken en ons niet blind staren naar de omstandigheden in al hun ernst, maar dat we mogen leeren opzien naar God, Die staat boven de omstandighe den en Wiens Raad aal bestaan met de volkeren in het algemeen en met ieder mensch in het bijzonder. WAARNEMER. Uw loopende vakkundig laten behandelen enNU begin nen met een boekhooiding te doen inrichten is noodzaak! Vraagt advies: P. TROOST Gedipl. Boekh. Belast. Cons, SOMMELSDIJK Telefoon 267 De oorlog in Polen is practisch ten einde. Na de overgave van Warschau hebben ook Modlin en het schiereiland Hela zinh overgegeven. De Poolsche officieren zijn gevangen ge nomen. De soldaten ontwapend en gedeel telijk naar huis gezonden tot het verrichten van werkzaamheden op den akker. Een an der gedeelte moet bepaalde werken uitvoe ren onder Duitsch toezicht. In het door Rusland bezette gebied zijn nog losse benden, welke den strijd voort zetten. Vechten doen zij bepaald niet, maar trachten meer het Russische leger dwars te zitten. Zij doen aanvallen op treinen met levensmiddelen of troepen. Vallen convooien aan die levensmiddelen vervoeren, enz. Het terrein leent zich daar bijzonder voor. Rus land zal een groote zuiverings actie op touw moeten zetten, om zich van de guerilla troe pen te ontdoen. Van beteekenis zijn deze aanvallen niet, ze zijn alleen zeer lastig. Gisteren Donderdag zou de Pührer Hitler te Warschau tegenwoordig zijn bij de in trede van de Duitsche troepen in ,de Pool sche hoofdstad. Hiermede zou dus het lot van Polen zijn bezegeld. Van het Westelijk front geen nieuws. Belde partijen erkennen dat het tot he. langrijke operaties nog niet gekomen i.s De belangrijkste .gevechten worden gele verd in de lucht en ter zee. Bij het doen van verkenningen hebben er luchtgevechten plaats, met eenigszins be langrijken omvang. De strijd ter zee bepaalt er .zich toe, de handel met Engeland zooveel mogelijk te belemmeren. Vooral de handel vanuit Noor wegen, Zweden, Finland en Denemarken wordt ernstig bedreigd. Verschillende sche pen, welke naar Duitsche opvatting con trabande aan boord hadden, zijn getorpe deerd; anderen werden naar Duitsche ha vens opgebracht. Het verschepen van troepen en materiaal van Engeland naar Frankrijk heeft dag en nacht plaats, zonder dat Duitschland hier iets aan kan doen tot op dit oogenblik. Is er van de gevechtsterreinen weinig te melden, van de .diplomatieke besprekingen zooveel te meer. Voelt U zich zenuwachtig en gejaagd, overspannen, Uzelf tof last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"engevoelteen weldadige rust over U komen! AKKERTJES kalmeeren, door hunbijzonderesamenstefling afs regel reeds binnen een kwartier het overpr kkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na 'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Do?is.- IS stulcs - 12 stuivers; 2 stuk» - 2 stuivsrs.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1