Simon Gieke St. Phili ROLA DE LUXE Uienmarkt Plaatseliik Nieuws GOEDEREEDE De ketter van Scherpenisse De afgeloopen week kenmerkte zich door wat grootere vraag. Er waren enkele ulenscheepjes op komst en dan is het enkele dagen tevoren reeds te merken. De commissionnairs gaan koopen. De markt liep op )t 1.60, f 1.80, 2.— om Zaterdag weder in te zakken op f 1.80. Thans is er niet veel handel. Toen de prijs f 2.f— was is er tamelijk wat afgegeven en dan is er een groote le vendigheid in den handel^ Dit is direct merkbaar. De terugslag is veroorzaakt doordat de markt in Engeland de prysverhoftgiAgen hier niet volgt. Het moet goed gaan, vril een prijs van f 1.80 hier, worden betaald. Bedriegen de teekenen niet, dan zal ook de Engelsche markt iets op loopen. Het weer is kouder en de vraag neemt toeL Wat dit seizoen brengen zal niemand kan het zeggen, de toestanden zijn te onzeker,. Wat vandaag nog als vaststaand wordt aan genomen, is margen absoluut onmogelijk. Dit zouden wij echter de telers op het hart willen drukken, maakt U vooral niet zenuwachtig. Mogelijk dat wij een zeer schommelend seizoen zullen krijgen, maar noch diepe inzinkingen, noch sterke rij2$n- gen, brenge U van de wtjs. Bij twee gulden houdt menigeen op, want de prijs wordt mogelijk wel f 2.50. Zakt de markt, dan gaat dezelfde man, zijn uien graag aanbieden voor f 1.80 uit vrees nog minder te krijgen. Zoo'n houding heeft al zeer en zeer veel kwaad gedaan. Ze werkt funest. Wil iemand bij f 2.niet aifgev'en, best dat moet hijzelf weten, doch dan ook een man zyn als de markt zakt. Dan niet direct hard gaan loo pen voor minder, maar een paar weken af wachten, tot de markt zich weer wat heeft hersteld. Een rustige houding geeft een kalme, ta melijk vaste markt, en werkt men hier niet aan mee, dan bevorderen de telers zelf de afbraak van eigen prijzen. Zoo ook bij een oploopende markt niet tot het uiterste vasthouden, want komt de val, dan is het weer mis. De afleveringen hebben bedragen volgens opgave U.C.B. Middelharnis 13342 balen Sommelsdijk 2971 balen Dirksland 7073 balen Melissant 2270 balen Stellendam 500 balen Goedereede 1202 balen Ouddorp 609 balen Nieuwe Ton,ge 6886 balen Oude Tonge 5820 balen Achthuizen 3612 balen Den Bommel 7158 balen Ooltgensplaat 9581 balen Te samen 61024 balen of 3.051.200 K.G. Verder verstrekken wij hier nog een over zicht van de verzendingen gedurende Juli en Augustus overgenomen uit de Tuinderij Juli 1939 Zeeuwsch-Vlaanderen 14.000 Tholen en St. Philipsl. N.-Z.-Beveland en Walcheren Schouwen en Duiveland Goeree en Overflakkee 130.000 Noord Holland 13.000 Limburg Groningen en Friesland Gelderland Rotterdam Amsterdam Westland Zwijndrecht Aug. 1939 351.000 49.000 782.000 91.000 4.661.000 270.000 18.000 215.000 13.000 Totaal Engeland Argentinië België Amerika Noorwegen West-Indië Afrika Duitschland Zweden Ierland Totaal Verscheept in Juli 1938: Flakkee Totaal geheele land Augustus 1938: Flakkee Totaal geheel land 89.000 284.000 6.994.000 11.318.000 157.000 6.450.000 156.000 5.445.000 538.000 275.000 76.000 53.000 48.000 10.000 3.000 2.000 HET AANHOUDEN VAN RESERVE-KALVEREN. Van bevoegde zijde vestigt men er de aandacht op, dat van 1 November 1939 tot 1 Maart 1940 geen reserve-kalveren aanwe. zig zullen mogen zijn, tenzij deze kalveren gehouden worden door veehouders, die aan gesloten zijn bij door de Nederlandsche Vee- houderijcentrale erkende t.b.e.-bestrijdings- organisaties. Met het oog op de omstandig heid, dat het tubercuUnatie-onderzoek eerst t^gen begin November aanvangt en nadien vrijwel tot het einde van den staltijd wordt voortgezet, is voor deze t.b.c.-bestrijders na meiijk een uitzonderings-bepaling gemaakt. Deze bepaling houdt in, dat leden van door genoemde centrale erkende t.b.c.-bestrij- dings-organisaties, zoo hun voor 1939 een toewijzing van kalveren werd verleend, van 1 November 1939 tot 1 Februari 1940 één reserve-kalf zullen mogen aanhouden, mits zij in het bezit zijn van een bewijs van lid maatschap eener erkende t.b.c.-bestrijdings vereeniging, Noch in,gevolge kalvertoewijzingen-1939 noch ingevolge die van 1940 zullen derhalve, behoudens de hiervoor aangegeven uitzon dering van 1 November 1939 1 Maart 1940 reserve-kalveren aangehouden mogen worden. Daarom zal de „schetsgrens" voor deze zelfde periode ook betrekkelijk laag zijn, te weten 140 kg. voor de maanden No- vernber en December 1939. 160 kg. voor Jauari en 125 kg. voor Februari 1940. Dit beteekent dus, dat in deze maanden voor het schetsen van kalveren, welker gewicht boven de hiervoor genoemde grenzen is ge legen, instede van het normale bedrag van f 0.75 per kalf een aanzienlijk hooger be drag in rekening zal worden gebracht. Het li,gt in de bedoeUng, het schetsgeld voor deze gevallen op f 50.per kalf te stellen. Een uitzondering dient hierbij weder te gel den voor de leden der erkende t.b.c-bestrij- dingsorganisaties en wel in dien zin, dat de ze, ingeval hun voor 1939 een kalver-toe- wijzing werd verleend, in het tijdsbestek 1 November 1939 1 Februari 1940 onder be paalde voorwaarden ten hoogste 1 kalf, waarvan het gewicht boven de hiervoor aangegeven ,grenzen ligt, tegen een prijs van f 0.75 zullen kunnen laten schetsen. De daartoe te stellen voorwaarden zijn; Ie. De betrokken veehouder toont aan, dat hij lid is van een door de Nederland sche Veehouderijcentrale erkende t;b.c.-be^ strijdingsorganisatie 2e. Hij biedt een identiteits-bewijs-1939 ter inwisseling aian, voorzien van een door den betreffenden inspecteur van den Veeart senijkundigen Dienst gefiatteerde verkla ring van den dierenarts, welke inhoudt, dat het betreffende kalf positief heeft gerea geerd en daarom door den veehouder werd opgeruimd. 1.000 157.000 6.450.000 Openbare raaasveïgadering op Don derdag 28 Sept. 1939, ües avonds 7 jiur (o.t,) Afwezig met kennisgeving de heeren W. C. V., Nieuwenhuize en A. M. v. Dijke. De Voorz. Burg. Kleppe opent de verga dering, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven Provincie vergoeding secretarie ambtenaren overwerk. Hierover schrijft de minister, dat de e.v. overwerkuren bijzon dere omstandigheden in tijden van oorlogs gevaar niet kunnen betaald aan ambtenaren in engeren zin; wel kunnen e.v.v nader hand gratificaties worden verleend. Dit zal in het ambt, regl. worden opgenomen. Op het object werkverschaffing B. J., v. Erk zou 80% worden vergoedt door het Rijk, volgens schrijven van den Min. van Soc. Zaken. Er kan aan dit object f 880. worden vertoond. (80%). B. en W. willen dit object gaarne t.z.t. aanvaarden. Van dhr. Abr. Wisse, Goes is ook een objectje aangeboden om op zijn boerderij te A.J. Pol der H.A. 1 Meter diep om te spitten, is waarin f 800.kan verdiend. Ook dit ob jeot is welkom voor a.s. winter. Schrijven van C. M. Neele-Boone, om ont heffing hondenbelasting, wat voor 3^ jaar wordt verleend. Missive van het Centr. Bur. voor veri ficatie Burgerl. Armbestuur, daarvan prijs, opgave te doen. Dit bedra,g was f 30.wat B. en W. te hoog vond. Het antwoord was dat de controle f 20.zou bedragen. B. en W. hebben hiertoe besloten wat wordt goedgevonden (tot 1 Jan. 1940.) Rapport accountant onderzoek kas en boeken der gemeente. De Voorz. leest dit rapport voor, waarbij hij op een onbehoor lijke redactie van dezen accountant wijst. Totaal in kas 'f 9147.95, wat juist is geble ken. Dankbetuiging van het Kabinet der Ko ningin voor de aangeboden gelukwenschen met de geboorte van Prinses Irene. Schrijven van den heer A. M. v. Dijke, houdende mededeeling van zijn ontslag- als raadslid. De VOORZ. zegt dat dit moet worden ge- accepeteerd hoewel het onverwachts is. Twintig jaar is hij raadslid geweest en 9 jaar wethouder. Noode zien we hem ver trekken. Naar zijn inzicht heeft hij de ge meentebelangen met ijver gediend. Het is bewezen dat de kiezers hem wilden, daar steeds zijn mandaat is vernieuwd. Opvolger is dhr. W. Noordhoek. Vaststelling nieuwe verordening en in structie schoolpersoneel. Deze dateert van 7 Oct. 1884. Een model is gevraagd bij fa. Samson, welke conform deze redactie z.h.s wordt aangenomen. Schrijven Oudercommissie welke dank zeggen om de vergoeding Mej. Elsacker van handwerkonderwijs vast te stellen op f 200.—. Nieuwe overeenkomst straatverlichting, wat door de P.E.Z.E.M., is ingezonden. De Voorz. heeft hierover 2 uren geconfereerd met de heer Everwijn. Een schaal is opge maakt van het heele jaar een verlichting tot 10, 11, 12 uur, of ook automatisch tot op een bepaalde tijd na zonsondergang. B. en W. heeft berekend de verlichting te laten branden tot 11 uur, winter en zo mer, lichte en donkere maan. Verzetten van de klok om de 14 dagen zou voor rev kening van de P.E.Z.E.M. komen. De berekening is als volgt: 38 lampen a 40 Watt 38 X f 14.76 is f 560.88 1 lamp 60 Watt f 19.12 2 nachtverlichtingen, 60 Watt f 27.— is f 54. Kolenprijs clausule is f 8.50 Verzetten klok bij feestdagen is berekend op 6 maal if 15. Meerdere branduren verbruik daardoor plm, f 5. Totaal f 662.50 Vorig jaar waren de kosten f 588Jto taal, plus f 70.verzetten klok. Het ver schil is dus miniem. Hiervoor is doorloo pend licht tot 11 uur, waarbij er dus een grooter aantal branduren zijn dan vorig jaar. De ochtendverlichting die in Nov. ge woonlijk is, denkt B. en W. uit te schakelen, gezien er eenige nachtbranders zijn. Dit con tract zou 10 jaar loopen. Algemeen wordt het een verbetering voor de gemeente geacht waarom dit voorstel i m.a.s wordt aanvaardt, en wel met ingang van 1 Oct. a.s. Concept-verordening opnieuw vaststellen kadegelden, ingaande 1 Jan. 1940. Het ha venbedrijf bloeit niet, maar hetzelfde ta rief wordt aangehouden. Weth. V. NIEUWENHUIJZE meent dat het beter zal worden, omdat er van regee- ringswege in het gebouwde pakhuis de voe dervoorziening wordt opgeslagen. Behandeling begrooting Burgerl. Armbe stuur 1940. Wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1856.10. Vaststelling gemeentebegrooting 1940. Enkele wijzigingen worden in het concept aangebracht, o.m. uitkeering vergoeding militairen, (kostwinners-vergoeding). We kelijks wordt er f 800.uitgekeerd; deze post is op f 12000.gebracht. (Dit komt natuurlijk terug in inkomst,) Het verheugd weth. v. NIEUWENHUIJ ZE dat het belastingpercentage hetzelfde blijft. Hij hoopt dat met een batig slot zal worden gesloten. De VOORZ. zegt hierop dat het vierde- Kabinet-Colijn belastingvoorstellen deed, wat volgens zijn berekening f 1400.voor deel yocj^ de gemeente zal brengen Door de tijdsomstandigheden meent spr. dat er echter straks wel een zwaardere belasting zal komen. De heer MOL zag gaarne de gemeente geplaatst in de 8e klasse voor de personeele belasting inplaats van in de 9e. Hij ziet hier voordeel in, maar vermeent dat dit voor 1 Sept moest ingediend, dus het tijd stip is verloopen. De fiscus zou er anders ook een plezier mee gedaan worden. Met het laatste gezegde is de Voorz. het echter niet eens. Over het binnenkomen der gelden wordt niet geklaagd. Al het mogelij ke wordt gedaan om de belasting zoo laag mogelijk te stellen. Weth. DE RUITER meent wanneer de Raad en B. en W. daar ook toe meewerkt, dat men dan niet zoo gauw tot een fiasco koint. Weth. V. NIEUWENHUIZE huldigt het standpunt, dat zij die een zekere luxe voe ren, ook in de Gemeenschap moeten bijdra gen. Spr. zou niet willen tornen aan de 9e klasse. De heer MOL zegt dat in Amsterdam een vergadering is geweest van Burgemees ters, om de percentages pers. bel. overal te. gelijk te doen zijn. Dat zou een strop wor den voor het platteland. De VOORZ. beaamt dit. Daartegen zou de Vereen. B. enS. protesteeren. De heer MOL zegt, dat arbeiders soms gedwongen worden om meer luxe woningen te betrekken, en aldus een hoogere huur waarde worden aangeslagen. Weth. V. NIEUWENHUIZE heeft het meer op het meubilair enz., de 2e grond slag. De heer DE RUITER: Die 2e grondslag doet het juist! Spr. vindt het hier de plaats niet om er verder over uit te weiden. Hij misgunt het de menschen niet, bij velen gaat het den welstand te boven. De heer ABRAHAMSB wijst op de post brandbluschmiddelen en vraagt of nieuw materiaal moet worden aangeschaft. Laatst is een brand geweest te A.J. Polder maar de blussching was primitief. Spr. vraagt of er e.v. meer druk gegeven kan worden? De VOORZ. zegt dat daar niet aan te tornen is. Hoogere druk geven kan niet, en ander water Voor blusschen is er niet. De heer ABRAHAMSE dacht dat het aan de buizen lag, want het net is er slecht. De VOORZ. beaamt datj Er is dikwijls een defect, hoewel het laatste jaar niet,. Het heeft echter de aandacht van den Voorzitter. De post f 150.is de jaarl. post voor aanschaf brandslangen. Met de oude spuit is ook nog wel wat te bereiken en bovendien zijn we bij onderlinge hulp aangewezen op West-Brabant. De heer DE RUITER beweert dat aan schaf van een motorspuit reeds lang ter tafel zou zijn geweest indien er water was. De VOORZ. zegt dat met opzet de regen bakken van de school in tact worden ge houden om e.v. nog iets te bereiken. De heer MOL zegt dat indertijd eens ge sproken is om voor de begrafenissen een rijbare burry aan te schaffen^ Spr. zou de betreffende post willen verhoogen. omdat de verschillende afstanden ver zijn. De VOORZ. is het daarmee eens. Spr. laat daarvan verschillende teekeningen zien. Ook zouden er dan maar zes dragers noo- dig zijn. De heer DE RUITER meent dat een knap pe smid het ook zou kunnen maken. Dat zou wellicht goedkooper zijn. De VOORZ. en de heer MOL meenen dat zoo iets af moet zijn. De bekleeding moet ook goed 2ajn. Voor f 250.iis het ^f- In tal van gemeenten bevalt het goed. Het zal nader in B. en W. worden beke ken, waarbij men later met een voorstel zal komen. De begrooting wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 84.877.60, met een on voorziene van f 3000,De uitgaven werk verschaffing op f 9000. Kapitaaldienst. f 9453.89 f 26.403.89 Nadeelig slot f 16.950.. Beschikbaarstelling bijdrage per leerling voor openbaar onderwijs. Wordt vastgesteld op f 9.14 per leerling. (Aantal leerlingen gemiddeld 206.) Deifinitieve vaststelling vergoeding Bijz. Onderwijs A.J. Polder op f 351.19. Terug te vorderen door de gemeente ruim f 60. Wordt goedgevonden Wijz. begroeting 1939. Wordt goedgevonden. Sluiting. Gloeilampen voor huisverlichting zijn eerste klas. Laag stroomvierbraik, lanige levenscliuur. Laag in prijs. GAS GEVULD INWENDIG MAX 10 en 15 Watt 46 cent 25 en 40 Watt 85 cent 60 Watt 98 cent, 75 Watt f l.OS. i MAANDEN GARANTIE! Niet goea. Geld terug Verkrijgbaar bij: D. HOEK RIJWIELHANDEL OUDDORP MIDDELHARNIS De heer A. Kotese welke benoemd is tot gemeenteraadslid inplaats van den heer C. van der Melde die als zoodanig bedankte, heeft zijn benoeming aangenomen. De Avondteekencursus welke geves tigd is in de Ambachtsschool zal 3 October een aanvang nemen met 60 leerlingen. Het zoontje van den heer M. Smit had het ongeluk te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp noodig SOMMELSDIJK Gedurende de maand September 1.1. passeerden 45 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Voor den .dienstplicht, lichting 1941, moeten voor deze gemeente 40 jongelieden worden ingeschreven. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden heerenhorloge. Gedurende de maand September 1.1. vestigden zich alhier 15 personen; 20 inge zetenen vertrokken; 5 kinderen werden ge boren, 1 ingezetene stierf, terwijl 6 huwelij ken werden voltrokken. DIRKSLAND Volgens de alhier gestationeerde re genmeter viel over de afgéloopen maand September 85.4 m.m. neerslag tegen 31.3 m^m. in de zelfde maand van het vorige jaar. De heer G. J. Buth slaagde vorige week voor het doctoraal examen tweede ge deelte, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zondag werden door de politie ver schillende autorijders aangehouden wegens overtreding van het rijverbod voor auto's op Zondag. Dhr. W. Poortvllet Jz. is aangesteld tat leerling verpleger aan de inrichting ,,Maasoord." HERKINGEN Ala hoofd van de luchtbeschermings- dienst is thans definitief benoemd de heer Jn. Bestman Johz. De eerste suikerbieten zijn op de kaai alhier aangevoerd door den landbouwer C. J. V. d. Velde. De heer J. C. Kalle heeft zijn benoe ming tot lid van den gemeenteraad aange nomen. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1940 sluit in ontvangst en uitgaaf op f 4333.26. Het dochtertje van dhrj L, had het ongeluk zjoodanig haar armpje te kneuzen dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Behoudens e.v. wijziging, zal de sper. tijd voor het kappersbedrijf eindigen op 25 Oct a.s. en zullen de vestigings eischen voor deze branche worden bepaald. De lijst van stemgerechtigden Ugt vanaf heden gedurende 8 dagen ter inzage bij Ouderling G, Nijpjes. STELLENDAM Inschrijving voor den dienstplicht voor de jongelieden geboren in 1921 lichting 1941 zal alhier gehouden worden op Zaterdag 14 Oct. a.s. om half tien voormiddag. De garnalenvisschers vingen vorige week 200 tot 400 kg. garnalen per vaartuig. Zaterdag werden alhier door den land bouwer A. v. O. de eerste suikerbieten aan de haven gebracht van dit seizoen. De huisvrouw van J. Br. had het on geluk haar been zoodanig te verbranden met een pan kokend water dat geneeskun dige hulp er aan te pas moest komen. De heer D. Sandifort heeft zijn be- TWEEDE DEEL. De venarwving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR, Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 45. Maar dan was men van Middelburg afge sneden. Dan was men verloren, of men moest door den vijand doorbreken of hem verjagen. Korte commando's weerklonken en eenige oogenblikken later trok de hoofdmacht van de bezetting der schans in Zuidelijke rich ting vanwaar nog telkens de strijdkreet der Geuzen werd gehoord. Slechts weinige mannen bleven op den schans. Hun aandacht was gericht in Zuidelijke richting. Hoe het met het gevecht zou af- loopen. Daardoor werd de waakzaamheid naar het Noorden over de breede watervlakte ver onachtzaamd. Reeds hadden een twintigtal Geuzen de schans beklommen. Een kort gevecht. Het vreeselijke matrozenmes had zijn werk gedaan. De schans was in het bezit der Geuzfen. Maar 't was ook hoog tijd. Van rechts en links naderden reeds manschappen van een tweetal andere schan. sen^ Ook Simon en zijn mannen kon men niet aan hun lot overlaten. Die konden het makkelijk door de over macht te kwaad krijgen. Vlug werd het afgesproken vuursein bo ven op de schans geplaatst. Nu konden ver sterkingen der Geuzen komen. Bij deze schans konden ze nu ongehin derd landen. En Simon en zijn mannen In groote spanning hadden ze gewacht op de dingen die komen zouden. Ze schreeuw den hun kelen heesch en losten van tijd tot tijd hun musketten. De vijand moest in den waan worden gebracht, dat hij hier met een sterke Geuzenbende had te doen. Onderwijl waren ze voortgegaan met de brug verder af te breken en met het hout hun versper ring te versterken. Voorloopig waren ,ze in hun rug gedekt. En van voren hadden ze ook een dek king van beteekenis^ Toch was hun positie gevaarlijk. Indien de Geuzen de schans niet konden nemen, dan waren ze verloren. „'t Is overwinnen of sterven," zei een der Geuzen met grimmige stem. 't Hangt van onze makkers ajf." „En van ons zelf," zei een der anderen, een man van verbazende lichaamskracht. ,,W6 kunnen het hier een poos volhouden. Met onze polsstokken houden we ze wel van ons lijf." „Maar pas op." „Vuur" riep hij met vreeselijke stem. 't Oogenblik was uitermate goed gekozen. Juist werd het vuur door de Spanjolen uit elkaar geslagen. Daar was dus nu den vij and. Daar hadden de Geuzen opgerekend. Ze wisten de richting en de afstand, dus behoefde ze al was het duister niet in het wild te vuren. Dat i^^un schoten doel hadden getroffen hoorden ze aan de smartkreten, die opstegen. ,,Vlug de musketten geladen. Voor het laatst. En dan gereed met onze polsstok ken en de bijlen en messen gepakt.' 't Was weer dezelfde Geus, die deze or ders gaf. En dat was ook wel noodzakelijk. Simon was leidsman geweest om hier heen te komen. Hij had het plan bedacht. Maar het bevel op zich nemen bij een gevecht,neen, daartoe was hij niet in staat, 't Was het eerste gevecht dat hij meemaak te, behalve dan het gevecht bij het in brand steken van de Spaansche vlootj Maar dat was zoo onverwachts gegaan. Zijn meeloo- pen met de geugen, zijn aan boord sprin gen. Hij had het later zelf niet begrepen., 't Was of hij in koortsdrift had gehandeld. Nu was het anders, nu stond men de Spanjolen op te wachten. In koelen bloede. Hoe dat moest gaan. Och, zijn musket aan leggen en lostrekken,zonder dat hij zelfs maar een vgand zag.dat ging wel. Maar als het straks eens handgemeen werd. Een vech ten van man tegen man. Neen, hij was geen lafaard. Maar een mensch dooden. Een mensch dooden die voor een eeuwigheid was geschapen. Och, hij wist wat dat beteekende. Hij kan er niet aan denken^ Hij klappertandde en rilde van ontzettinng. De Geus, die het bevel op zich had geno men, merkte het. Vriend je, 't Is jouw dood of de Spanjool. Als je benauwd bent, dan moest je hier niet gekomen zijn. 't Is over winnen of sterven. Met een vreeselijke kreet had hij dit laatste uitgeroepen. De andere Geuzen hadden de kreet herhaald. Nog een oogenblik van spanning. Men hoorde de Spanjaarden aankomen en in de vale ochtendschemering kon men ze eenigermate onderscheiden. ,,Vuur!" De vreeselijke stem van den Geus ver scheurde als het ware de morgenstilte. Simon schrok er van., 't Riep hem wakker uit zijn gepeins en plaatste hem voor de werkelijkheid. Onder de Spanjolen was een oogenblik verwarring. Slechts kort. De bevelhebber overzag onmiddellijk den toestand. Op een vuurgevecht kon hij het niet laten aanko men. De Spanjaarden hadden niet de minste dekking. Het geuzentroepje was niet groot, dat had hij afgeleid uit het schieten. Het moest onder den voet worden geloopen. En vlug. Een strijd met de blanke wapens. „Spanje, Spanje," zoo riep hij met for- sche stem. „Sla dood, sla dood,"! En zoo wierpen de Spanjaarden, voorafgegaan door hun commandant zich op de versperring. 't Was voor de geuzen een hachelijke toe stand. De Spanjaarden waren zeer in de overmacht. Een gelukkige omstandigheid voor de geuzen was, dat de vijand niet ten volle van zijn overmacht gebruik kon ma ken. Dat liet het smalle wegje niet toe. „Spanje, Spanje," schreeuwde de aanvoer der^ Verder kwam hij niet. Het gebruike lijke: ,,sla dood, sla dood,, bleef hem in de keel steken. De vreeselijke ijzeren punt van een pols- stok had zijn borst doorboord. Drie, vier Spanjaarden trof hetzeKde lot. Een oogen blik deinsden de Spanjaarden terug. Het daglicht was intusschen opgegaan. Dat maakte de toestand van de geuzen er niet beter op. Nu konden de Spanjaarden den toestand overzien. Konden ze de versper ring niet in het front nemen, dan konden ze haar omtrekken, 't Was hoog tyd voor hen, Van het oogenblik dat ze terugdeinsden hadden de geuzen gebruik gemaakt om hun musketten te laden en daar klonk weer het vreeselijke;„Vuur"! van den geus. De uit werking onder de Spanjaarden was vree- selijk. Verscheidene stortten dood of gewond ter aarde. Maar nu scheen de kans te keereh. Reeds waren ze de smalle slooten overge sprongen en plasten ze door het water om verspreid de versperring om te trekken. (Wordt vervolgd.),

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2