Gemengd Nieuws. Doe Uw voordeel en koop nu nog bij ons tegen de laagste prijzen 1 A. WIELHOUWER Verloren Kippenhok Dienstbode Bedden Dekens Matrassen Ledikanten Vloerzeilen Karpetten Matten Gordijnen enz. Uienmarkt Land en Tuinbouw Centrale veüingMiddelharnis een Damesportemonnaie met eenig kleingeld er in, boodschappen- briefjes op naam enz. Terug te bezorgen Bureau van dit Blad. Te koop een flink met lange ruime ren. Te bevragen Bureau van dit Blad. Gevraagd een nette om direct in dienst te treden. Brieven onder motto „Dienstbode" aan het Bureau van dit Blad. Wij hebben nog een flinken voorraad in Ook kunt U Uzelf nog zeer bevoordeelen door ook nu nog bijfijds Uw meubelen te koopen. Zie hiervoor onze etalage. Grootst Speciaal Bed-, Tapi/f- en Behangselpapiermagazijn TELEFOON 243 SOMMELSDUK VERKEEZINGS-NABETRACHTING ST. ANNALAND. 14 Jtini 1939 was voor vele gemeenten in ons land een da^ van spanning. Deze dag aou de beslissing brengen over de samen stelling van den gemeenteraad, die de ko mende vier jaren zou regeeren. Xhans, nu we in dagen van abnormale spanning leven schijnt ons het belang daar van minder gewichtig toe, maar daarom is dat belang niet minder geworden. Wij zou den juist het tegendeel willen beweren. In de omstandigheden van vandaag zijn op alle verantwoordelijke plaatsen men- schen noodig, die vastberaden met deskun digheid hun taak verrichten. Meer dan ooit is daarbij eisch, dat die mannen te rade gaan met het richtsnoer Gods, Zijn Woord, opdat het volk van Nederland en nationaal én plaatselijk zich afkeeren van de zonde in de eerste plaats en afgeleid worden van den weg Van het Staats socialisme.| Het is dan ook inderdaad van veel be lang wie de teugels van het gemeentebe leid worden toebetrouwd. Dat nu hebben de kiezers in hun hand. Dat is onbetwistbaar. Vandaar de voorlich ting waarmee men den kiezer steeds weer van dienst wil zijn. Velerlei lectuur, waarin elke groep zijn ideeën, als de meest profijte lijke ten tooneele voert, wordt in de verkie- zlngsda,g verspreid. Vaak gaat men daarin zich te buiten aan critiek op het beleid van hen, die regeeren en spiegelt men den kie zers voor, dat zij, door de candidaten van een bepaalde lijst te stemmen de ideale toe stand in de gemeente zullen helpen tot stand brengen. Wat Gods Woord eischt, daarnaar wordt in, 't algemeen weinig of in 't geheel niet gevraagd. Men tracht de zeer geVoeli,ge snaar van het geldelijk belang van den kiezer te tokkelen of de snaar van de zucht naar de mogelijkheid om zich te kunnen uitleven, door hen te beïnvloeden om zijn stem uit te brengen op bepaalde candidaten. Op onze eilanden waren vele jaren ach tereen de liberale vooraanstaande personen in de gemeente de machthebbers ter plaatse. Daarna is dat veranderd en werden in de raadszalen ook de stemmen vernomen van leden, die opkwamen voor de toepassing van Gods Woord op het publieke levenster rein. Langzamerhand kwamen dergelijke leden ook in de colleges van B. en W. Te St. Annalamd duurde dit heel lang en pas acht jaar geleden werd de Raad en ook het college van B. en W. rechts. Men kan de politieke organisatie aldaar, evenals vrijwel op het geheele eiland, Tholen niet vergelijken met die in het grootste deel van ons land. De bevolking is over 't algemeen n.l. politiek niet georga niseerd. De rechtsche leden van den Raad van St. A. kwamen van eene Igst. Men zou ze kun nen indeelen bij de C.H., A.R. en S.G. Partij, hoewel geen der leden bij één dier partijen is aangesloten. Met deze groep zaten de laatste jaren in den Raad, twee zgn. verdedigers van het belang van arbeiders en middenstanders, (S.D.A.P-ërs)-en één liberaal lid. Gedurende acht jaren heeft de rechtsche fractie, (2 weth. en 2 leden) geregeerd. Naar onze meening is het beleid, (hoewel niet zonder gebreken, zooals alle menschen. Iverk) dezer groep goed geweest^^ Veel is er ter plaatse verbeterd, de belan gen van werkloozen en armlastigen werden niet verwaarloosd; Zondagssluiting van ca fe's en Ambtsgebed werden ingevoerd; bij geweldige uitgaven is de belasting zeer ge daald, zoodat de gemeente St. Annaland wat het laatste betreft in een zeer gunstige positie verkeerde. Kortom, wij hadden van het bestuur der meer genoemde gemeente een goede indruk. Nietteengenstaande wij de politieke gesteld heid op St. Annaland verre van juist achten en gaarne een goede organisatie van „onze menschen" tot stand zagen komen, kunnen nu toch niet anders dan een goed getuige nis geven van het werk van meer genoemde bestuurders. Helaas zullen zij hun werk niet kunnen voortzetten, want wat gebeurde? Bij de verkiezing op 14 Juni kwamen vier lijsten uit; die we zullen noemen: «Rechts, Links, Lib. Herv en „Gemeentebe lang-N.S.B." Wat wij onder Rechts en Links verstaan zal de lezer uit het vooraifgaande wel dui delijk zijn; maar over de twee laatstgenoem de lijsten dienen we ter verduidelijking iets te zeggen. Allereerst dan Liberaal-HerV. Officieel heette de lijst Hervormd. Lijstaanvoerder daarvan was een liberaal raadslid dhr. Ge luk met een lange reeks van dienstjaren als zoodanig. Deze had zich verbonden met twee Herv. Kerkelijke personen, die als nummer 2 en 3 volgdenNummer twee, dhr. V, d. Klooster, heeft zitting in het kiescolle ge van de Herv. Gem. en is tevens notabel. Hiermede achten wij de door ons gebezig de naam Voldoende toegelicht. Nu GsJmeentebelang-N.S.B.. Op deze lijst kwamen slechts twee candidaten voor. No. 1 staat ter plaatse bekend als een aanhanger na de N.S.B., terwijl no. 2 een gematigd man mag worden genoemd, die hoewel geen man van de „Beweging" zijnde, met eerstgenoemde op de lijst „Gemeente belang uitkwam, omdat naar zijn meening het beleid van het vorige College van B. «n W. niet in orde was. Wij wenschen niet persoonlijk te zijn en gaan daarom niet Verder in op de candidaatstelling van bedoel den persoon. Moge dit voor den lezer, be treffende den naam van deze lijst genoeg zijn. Nu de loop der zaken. De twee voorgaande gemeenteraadsver kiezingen brachten aan Rechts de meerder heid met een gering overwicht. Aangezien de candidaten van Gemeente belang in geen geval „linksche stemmen op zich konden verwachten speelde de groep, die deze "ijst indiende een hoog spel. Zij begeerde geen linksch bestuur der gemeente, dat staat voor ons vast. En juist daarom had zij niet moeten deelnemen aan de vrerkiezing met een vierde lijst. De hoe ren wisten, dat het twijfelachtig was of zij drievierde van den kiesdeeler zouden hajen en dat hun stemmen moesten komen van de rechtschen, zoodat zij bij het opzet ten van hun actie allesbehalve ze.ker w.i- ren van het feit dat de Raad rechts zou blijven. Tech werkten ze door. Het resultaat wps dat zij 102 st. k"egen. De kiesdee'.er was plm. 180. Zij kregen dus geen zetel. De rechtschen haalden 3 z. rest 31, de Lib. HerVj 1 z rest 65 en de linkschen 1 z. rest 161. Gevolg was dat de twee laatst, ge noemde groepen elk nog één zetel kregen. De 4e rechtsche zetel ging dus verloren aan de Lib. Herv. omdat de rechtsche minstens 35 st. tekort kwamen. Toen de uitslag bekend was, stond voor ingewijden vast, dat er wijziging zou komen in het college van B. en W. De schuld daarvan ligt aan de N.S.B.-ërs ter plaatse, die l)ij de statenverkiezing (126 10% van het aantal stemmen uitbrachten.v Zij hebben in overmoed ondoordacht de meerderheid van Rechts in den Raad ver broken. Zelif hebben zij een nederlaag geleden en 24 st. minder gekregen dan in het voor jaar. Het Vertrouwen der kiezers hebben ze dus niet gehad. De wethoudersverkiezing kwam. Wat zou de uitslag zijn Deze was zoo. Voor Ie Wethouder kreeg dhr Geluk 4 st. (2 Herv. Lib. en 2 Linksche) en nam zijn benoeming aan. De aftr. weth. dhi^ Heijboer kreeg 3 st. Voor 2e Weth. kreef dhr, Goedegebuure 4 st. (3 Rechtsche en de stem van dhr. v. d. Klooster) en dhr. Stols 3 st. 2 Linksch en de stem van dhr. Geluk.) Oök dhr. G. nam zijn benoeming aan. Bij hun eerste optreden werkten dus de heeren van de z.g.n.' Herv. lijst niet samen. Dhr. V. d. Klooster hielp den liberalen heer Geluk in bond met de S.D.A.P.-ërs aan een wethouders zetel, maar weigerde één hunner als wethouder te kiezen. Hij verkoos dhr. Goedegebuure no. 2 der rechtsche lijst, die derhalve zijn wethouders ^tel behoudt. Hoewel wij het gelukkig achten dat dhr. G. gekozen werd, veroordeelen wij toch de houding van dhr, v. d. Klooster. Wij begrijpen diens houding absoluut niet. Hoe kan iemand, die zich als Hervormd aandient, in de zin zooals men dat ter plaatse Verstaat, dus Herv. Geref. medewer ken met een liberaal persoon om een recht sche meerderheid van een bestuurscollege te breken? Men kan dat toch onmogelijk doen zonder principieel in strijd te komen. Heeft dhr. v. d. K. nu werkelijk ver wachting voor de toepassing van de Herv. Geref. beginselen van iemand, die met uiterst linksche personen samenwerkt? Wist hij van hetgeen gebeuren zou af en liet hij zich dan alleen maar gebruiken om zijn bondgenoot wethouder te maken, om den vorigen wethouder dhr. Heijboer te wip pen? Speelden misschien persoonlijke din gen een rol? Wij vragen slechts. Wij zijn benieuwd naar de houding van dhr. V. d. KI. in de a.s. zittingsperiode. Laten we met allen, die een zoo juist mogelijk beheer der gemeentezake naar Gods Woord begeeren, hopen dat zijn hou ding minder halfslachtig en overeenkomstig dat WoWord moge zijn. Wat de on-officieele N.S.B.-actie betreft. Wij achten deze zelfs in strijd met den door de „Beweging" Uitgedragen beginselen. Men verbond zich immers met een Niet-N.S.- B.-ër om langs een achterdeur invloed uit te kunnen oefenen in den Raad. De heeren bedienden zich dus nu het in hun kraam te pas kwam van „ondergrondsche politiek. Hier is het bekende spreekwoord van pot en ketel van toepassing. Het ware te wenschen, dat er in onze ge meenten een aan-een-sluiten kwame van alle kiezers, die de reformatorische begin selen voorstaan, opdat mannen in de raads zalen kwamen, die, gebonden aan naar die beginselen belijnde programma's hun taak zouden verrichten tot eer van God en het heil van de gemeenschap. Veiling van Vrifdag 22 September 1939. Soldat Laboureur f 6.409.80; Beurré Clair geau f 2.80—3.20; Beurré Hardy f 11.------ 13.90; Transparante de Croncels f 4.10 9.20, Hertogin Elza f 5.406.90; Doyenne de Commice f 10.7012.40; Jutteperen f 11 Beurré Merode f5.10; Durandeau f 4.10— 5.70; Stoksnijboonen f 14.10; Dubbele prin- cessen if 6.------9.50; Tomaten f 4.------4.20; Postelein f 2.20—5.30; Spina;zie f 6.307.^- Savooie kool f .4,20; Roode kool f 3.704.20 Alles per 100 Kg. Alicant f 7.40—10.40; Frankenthaler f 7.90 —10.80. Alles per 100 pond. Komkommers f 2.603.70; Anlijvie f 0.50 —2.70; Sla f 0.50—1.70: Bloemkool f 2.90— 10.10; Meloenen f 6.109.90. Alles per 100 stuks^ Bospeen if 3.30i.per 100 bos. Uienveiljng van Zaterdag 23 September Gewone uien f 2.64; Drielingen f 1.Pick- lers f 2.042.41; Tweede soort f 0.691. Stekuien f 0.40—0.44. Alles per 100 kg. Aanvoer 60.000 kg. Veiling yan Maandag 25 September 1939 Beurré Hardy f 7.8012.40; Transparante de Croncels f 4.10—7.60; Jutteperen f 10.20 Bismarck f 4.60; Beurré de Merode f 4.io 7.30; Goudrelnetten f 10.10; Gieser Wilde man If 8.408.50; Hertogin Elza f 5.9.-h Nouveau Poiteau f 3.404.30; Roode kool f 3.704.40; Savooie kool f 4.30; Dubbele Princessen f 10.------10.60; Eigenheimers f 2.402.90; Spinazie f 3.906.50; Postelein f 5.50; Tomaten f4.------4.10; Kroten 0.80— 3.80 Alles per 100 kg. Frankenthaler f 8.10; Alicant f 7.308.40; Blauwe Pruimen f 10.Alles per 100 pond. Andijvie if 2.503.Sla f 0.300.80: Kom kommers fl.602.7O4 Alles per 100 stuks. Bospeen f 3.904.per 100 bos. De handel was de afgeloopen week uiterst kalm. Weinig vraag. Het aanbod was erg wisselend. Op de eene plaats werd vlot af-^ gegeven, op de andere plaats werd soms in het geheel niet afgegeven. Men hield de uien op. De .prijs varieerde tusschen f 1.40 f 1.50 per 60 K.G. De oorzaak hebben wij vorige week uit eengezet. Een eenigszins overvoerde markt in Engeland vooral nu, waar er zooveel za ken zich buiten Londen vestigen en het nor male leven daardoor wat is ontwricht. Daar bij de extra hooge onkosten, alsmede het groote risico en ten sloitte, de overgang van het land naar put of ren. In ,die weken is er altijd een prijsdaling, omreden het aan bod dan vrij groot is. Wij vernamen dat de prijs in Zeeland vorige Week zelfs was f 1.30 per 60 P^g. en er uien werden verkocht ongestaart voor ongeveer f 1.10 per 60 K.G. De betalingsmoeilijkheden met het buiten land gaan langzamerhand iets beter, de ver traging is niet meer van dien aard als en kele weken geleden. De stoomvaartmaatschappijen hebben hun oorlogsvrachten tijdelijk verlaagd met 15 tot 20%. wat ongetvsdjfeld den handel ook ten goede zal komen. Doen er zich geen buitengewone gevallen voor en houden de telers zich kalm, dan zal mogelijk het diepste punt wel zSjn bereikt Het weer wordt kouder en de aanvoeren zijn niet zoo groot geweest, twee factoren ,die het evenvricht ten goede komen. Er zijn enkele commissionnairs welke 14 dagen geleden gekocht hebben f 2.50 per 60 K.G. welke de ontvangst der uien tijde lijk hebben uitgesteld. De telers zullen na der bericht krijgen, wanneer zij de verkoch te mudden kunnen leveren. Vanaf het eiland Flakkee zijn volgens op gave van het U.C.B, verzonden in balen van 50 K.G.: 1.589,600 H;.G. Middelharnis 1167 balen Melissant 3996 balen Dirksland 4604 balen Sommelsdijk 3018 balen Achthui^en 270 balen Ooltgensplaat 8497 balen Nieuwe Tonge 3524 balen Den Bommel 4733 balen Stad a.t. HaringvUet 203 balen Goedereede 100 balen Oude Tonge 703 balen Stellendam 377 balen Ouddorp 598 balen 31790balen 's-Gravenhage, 25 September 1939. algemeene richtlijnen voor ot: bodemprodijctie. De Minister van Economische Zaken ves tigt de algemeene aandacht op het ifeit, dat de bodemproductie onder de tegenwoor dige omstandigheden van vitaal belang is voor de Nederlandsche volksgemeenschap. Hij doet daarom een dringend beroep op den landbouwenden stand en de eigenaars, die hun grond verpachten of op andere wijze in gebruik geven, om al hun krachten in te spannen en hun volle medewerking er toe te verleenen, dat de Nederlandsche bodem een zoo ruim mogelijke opbrengst geeft van voedsel voor mensch en dier in een zoo goed mogelijke verhouding. Di^; resultaat zal kunnen worden bereikt, indien men zich houdt aan de volgende richt lijnen. I. GRASLAND. Gescheurd dienen te worden die graslan den, welke door hun ligging, grasbestand en andere omstandigheden een redelijke ze kerheid geven, dat zij als bouwland een aan merkelijk grootere hoeveelheid voedsel zul len geven;; Aan hen, die grasland scheuren, zal bij de toewijzing van krachtvoer een grootere hoe veelheid worden toegekend, indien zij op de ze gescheurde gronden granen verbouwen. Wat zij daarop voor eigen gebruik aan aard appelen en andere hakvruchten winnen, zul len zij mogen behouden. Wordt niet voldoende grasland gescheurd dan zal scheurplicht kunnen worden opge legd. In dat geval zal bij de aanwijzing van de soheurplichtige perceelen rekening wor den gehouden met de perceelen, die thans vrijwillig gescheurd worden. Ten sterkste wordt aangeraden, de be staande weilanden tot de hoogste producti viteit op te voeren waartoe een intensieve voorlichting op dit terrein wordt georgani seerd. Aanleg van blijvend grasland en kunst weiden zal niet geoorloofd zijn, wanneer niet een gelijke oppervlakte blijvend gras land of kunstweide wordt gescheurd. n, BOUWLAND. Alleen de teelt van die gewassen zal wor den toegelaten, welke voor de voeding van mensch en dier onder de gegeven omstan digheden het meest gewenscht zijn (tarwe, rogge, haver, gerst, aardappelen, suikerbie ten, boonen, ervrten, vlas, koolzaad en voe dergewassen.) Alle andere gewassen mogen slechts na verleende vergunning geteeld worden. Voor 1940 wordt de thans te velde staande kari wei toegestaan. Het ligt in de bedoeling, den haverbouw op de landbouwbedrijven te beperken tot 1/5 der oppervlakte bouwland. Deze maat regel beoogt meer gronden in bepaalde ge bieden beschikbaar te krijgen voor den ver bouw van die gewassen, welke meer voor deel geven. Hij zal weinig of geen invloed hebben op de hoeveelheid haver in den han del, omdat deze hoofdzakelijk afkomstig is van de bedrijven in ,die streken, waar de ha ver verbouw reeds thans minder dan 1/5 van het bouwland bedraagt. Men brengen het zaaiplan 1940. wat de verhouding der verschillende gewassen on derling betreft, zooveel mogelijk in over eenstemming met de in 19371938 uitge voerde zaaiplannen, behalve ten aanzien van tarwe, rogge en aardappelen, waarvan de verbouw behoort te worden uitgebreid. Men bestemme daartoe bij voorkeur de vrij. komende oppervlakte. VARKENS RUIMEN MIJNEN OP. Frankrdjks ©ehielme wapen. Men meldt uit Schengen; Het nieuwste Fransche „wapen," hetwelk in dezen oor log aan het Westelijk front gebruikt wordt isvarkens. Duizenden van deze dieren worden door de Fransche troepen geduren de de laatste vier dagen bij hun offensief langs de Moezel gebruikt. Een gebied ter breedte van twee mijl, hetwelk de Fran- schen in deze sector langs de Luxemburg- sche grens vrtsten te vorderen, was door de Duitschers, alvorens zij dit terrein prijs ga ven vol met mijnen gelegd. De Franschen ADVERTENTÏEN, nu dreven varkens in deze gebieden, welke daarin rond renden en de grond doorwroet- ten. Dit had tengevolge dat de mijnen ex- ploideerden en de Franschen in eenige minu ten deze terreinen konden bezetten en daar niewe posities innemen. Op het oogenblik requireeren de Franschen nog meer varkens in de hoop deze strijdwijze ook nog verder met succes te kunnen toepassen. SIGMUND FREUD OVERLEDEN. In 2:ijn woning te Londen is de grondleg ger van de psycho-analyse, prof. Sigmnd Freud, c^p 83-jarigen leeftijd overleden. LEVENSMIDDELENKAARTEN IN DUITSOHLAND. Havas meldt uit Zurich, dat het nieuwe stelsel van levensmiddelenkaarten Zondag in Duitschland is begonnen. De bevolking is ingedeeld in verschillende categoriën overeenkomstig het werk en den gezond heidstoestand maar het normale rantsoen is verminderd. Het wekelijksch rantsoen bestaat uit 2400 gram brood, 80 gram boter, 129 gram mar garine of surrogaten, 60 gram reuzel, 62 gram kaas, 100 gram marmelade en 250 gr. suiker. Melk is niet beschikbaar behalve voor kinderen beneden de zes jaar, die drie kwart liter per da^ kunnen krijgen, de ove. rige kinderen krijgen een kwart liter per dag. Moeders kunnen een halven liter krij gen, evenals menschen, die in speciale beroe pen werkzaam zijn. DEENSCHE MILICIENS. Vervroeigide oproep. In de eerstvolgende weken zullen 10.000 Deensche dienstplichtigen, die in normale omstandigheden eerst in den volgenden zo mer hadden moeten opkomen, onder de wa penen worden geroepen. SPANJE DEMOBILISEERT. De Spaansche ministerraad, die te Burgos is bijeengekomen, heeft besloten tot demobi lisatie van lichting 1937. Door dit besluit zullen ongeveer 50.000 soldaten afzwaaien. Er blijven nog slechts onder de wapenen de lichtingen 1938, 1939 en 1940. De Spaansche regeering bevestigt hiermede opniew haar formeele.voornemen om neutraal te blijven. GEEN NIEUWE POELIERSZAKKEN. 's-GRAVENHAGE. 25 Sept. De Vesti gingswet Kleinbedrijf is met ingang van 27 September ook van toepassing op poeliers- bedrijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3