„EILANDEN-NIEUWS TRIUMPH Simon Gieke 'n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE I" SIGARET ZELFBETIMMERING VOOR SLECHTS I CENT h TOPPRESTATIE 2e BLAD - ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939 - No. 1077 BINNENLAND Nederland en de Mobilisatie 3} De tewaterlating van de „Jacob van Heemskerck". Mevrouw P. G. Vos- Römer ontvangt de laatste aanwij- zingei? van den heer Goedkoop. De ketter van Scherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuld-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Ellanden-nleuws' Mlddelharnls. Tel 17. Giro 167S30, PostbuiS BezorgtHiéid des aang-ezichts Korte inhouis: van de imilUoenen-nota 55'/j niillloen tekort Niauwe belastingen om dit tebort te dekken Leeaiing' voor tnobilisatie-sch'uld Cabaret, va- ri'ëté en dans voor de soldaten 100 jaar spoorwegen. De gebruikelijke opening der Staten Ge neraal door Hare Majesteit de Koningin, bracht veel volk op de been te den Haag. Wij hebben van een en ander in ons Dins dagavond nummer reeds versla,g g'egeven. Mogelijk dat iemand vraagt was dat nu wel noodig, om in zulke zware tijden met zooveel ceremonie deze plechtige opening te doen geschieden, waarop we antwoorden, da;t dit geheel volgens de grondwet is en h0t ■^ettelijke protocol dat al deze dingen omschrijft. Wij behooren tot een gelukkig land dalt nog vrede heeft en waar alle for- meele dingen nog normaal kunnen geschie den. Dat is een voorrecht, Zooals het ook een zegen is, dat naast den troon van Hare Majesteit het Pr,inselijk Paar is gezeten, dat in het Paleis twee spruiten achter liet, uit wie, wat God geve, onze dynastie ver der moge worden opgebouwd. Ooggetuigen hebben verteld, dat de uit drukking van Hare Majesteit bezorgdheid vertoonde. Wat niet te verwonderen iSj en wat ook uit den inhoud van de troonrede bleek. Bezorgdheid des aan,gezichs mag er ook wel .zijn, wanneer we de inhoud van de Rijks begrooting voor 1940 bezien, de z.g. millioe- nen-nota, welke des middags na de opening der Staten Generaal werd in,gediend. We geven er hier de korte inhoud van weer. Uitgaven Inkomsten Nadeelig saldo f 746.503.172 f 741.096.863 f 5.406.309 In werkelijkheid moet dit tekort met f 5.406.309 met belangrijke sommen worden verhoogd, zoodat het reëele tekort 1940 wordt geraamd op !f 551/2 millioen. Het pers pectief voor 1941 is nog soberder; het de ficit voor dit jaar wordt gera,amd op f 116 millioen. De regeering noemt het een eerste vereischte. dat voor het komende jaar het evenwicht tusschen uitgaven en in komsten wordt verkregen. Men weet de geschiedenis der Rijksfinan- tiën, dat Minister de Wilde, tijdens zijn be leid, i.i de aifgeloopen periode dit evenwicht heeft getracht tot zijn recht te brengen. Het lukte hem niet de Senaat tot zijn in zicht te bewegen wat zijn aftreden ten ge volge had en met bem een val van Kabinet- Colijn^ Nii komt de regeering met voorstellen van nieuwe belastingheffingen om dit te kort weg te werken. In feite verschilt men dus niet van haar voorgangster, want het kabinet-Colijn stelde verleden jaar ook een nieuwe belasting voor, n.l. een nationale inkomsten, en winstbelasting. Nu heeft de regeering voorgesteld om met in,gang van 1 Mei 1941 tot een herziening van de inkomstenbelasting te komen. Als voorloopigee maatregel zullen dan tot dat tijdstip 45 opc. op de Gem. fondsbelasting worden geheven ten behoeve van het Rijk ter wijl het aantal dezer opcenten voor het loo- pende jaar op 16 zullen gesteld worden. Dan zullen de dividend en tantièmebelasting vervangen worden door een winstbelasting. Men denkt op deze manier 50 millioen te dekken, de andere 5% milloen door bezuini. ging. Buiten deze tekorten zijn de mobilisatie- onkosten gehouden. Daarvoor gaat onze re geering leenen. Het is bekend, dat dit ka binet van roomschen en socialisten voor een vlotte leeningspoliUek is, en dit kan nu door de mobilisatie des te gemakkelijker worden verwezenlijkt. Een leeningsfonds zal worden ingesteld, waarop eerst de 100 mil lioen komen welke in 1938 bestemd was voor het oproepen der buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichti,gen en dan nog 100 milloen voor deze mobilisatie. De aflossingstermijn is bepaald op 15 jaar. Zooals wij laatst in ons blad melden kost de mobilisatie 1 millioen gulden per da®, zoodat, wanneer de oorlogstoestand lang mocht aanhouden, het bij deze sommen niet zal blijven.' Het ziet er dus t.o. der finantiën donker uit voor ons land, veel donkerder dan in 1914. In 1914 was de gewone staatsschuld betrekkelijk laag, thans is die ontzettend hoog en drukt de last om kapitaal en ren te op te brengen, buitengewoon zwaar op ons volk. Blijven we buiten een oorlog wat God genadiglijk geve dan zal de schuldenlast zeer toenemen, vooral wan neer de mobilisatie eenige jaren moet du ren. Een arm Nederland zullen we op deze manier krijgen en de druk daarvan zullen We hoofd voor hoofd meer gevoelen. En dit is wel het ergste, dat er in het alge meen genomen, stem noch opmerking is. Is er een kwaad in de stad, dat de Heere niet doet? En wie merkt er op? In stede van dat gaat men voort met pret en jolijt en worden er zelfs voor onze militairen dui zenden guldens bijeen gebracht om hen toch wat pret te bezorgen. Cabaret, variëté en dans moeten voor de noodige afwisselin,g zorgen voor onze landsverdedigers. Waar om zoo somber? En zoo gaat men voort, om een verdraagzaam en lankmoedig God in het aangezicht te slaan. Als wij op dit alles zien, zijn er nog erger dingen te ver wachten. D,e komende 'belastingvierhooging. De in de millioenen-nota aangekondigde verhooging van de opcenten op de gemeen tefondsbelasting, in afwachting van het in werking treden van de voorgenomen wijzi ging der wet op de Inkomstenbelasting, zal over dit dienstjaar, vermoedelijk door mid del van suppletoire aanslagbiljetten moeten worden ingevorderd, daar het meerendeel der aanslagbiljetten reeds is uitgereikt. De te heiffen toeslag voor dit dienstjaar ad 15% van de hoofdsom zal bedragen: Belastb. in komen, voor gehuwden zonder kind 750 1.000 1.500 2.000 2.500 3.000 3.500 4.000 4.500 5.000 7.500 10.000 lekl. 0.15 0.90 2.70 4.95 7.20 9.45 11.70 13.95 16.95 19.95 35.70 54.45 Gemeente 2e kl. 0.45 1.20 3.15 5.40 7.65 9.90 12.15 14.55 17.55 20.55 36.45 55.35 3e kl 0.75 1.50 3.60 5.85 8.10 10.35 12.60 15,15 18.15 21.15 37.20 56.25 Voor het volgend dienstjaar wordt een extra heffing van 45 procenten voorgesteld zoodat bovenstaande bedragen dan met 3 moeten worden vermenigvuldigd. 100 jaar Spoorwegen. Dezer dagen wordt herdacht dat onze Nederlandsche Spoorweg 100 jaar bestaat. Op 20 Sept. 1839 deed men de eerste of- ficieele rit waaraan 250 autoriteiten deel- namenj Die eerste ,,stoomwagens," waar van een tentoonstellin,g wordt gehouden wa ren bij lange niét zoo modern, als onze' te genwoordige locomotieven en spoorwagons. Dat valt te begrijpen. J. van Beers dichtte er van: ,,Daar staat hij, op zijn drie raderen, „Log rustend, tot zj'n meester komt! „Hoort! 'tis of in zijn koop'ren aderen ,.Het romm'len van een vuurberg gromt! Zooals bekend was er tegen eerste spoor treinen verbazend veel oppositie en voor- oordeel, maar dit is .dra overwonnen ge worden. In ons land was het spoorwegbedrijf tot 1861 in handen van èenige maatschappijen; daarna begon ook de Staat lijnen aan te leggen, maar droeg de exploitatie aan een nieuwe maatschappij' op. Bij de spoorweg overeenkomsten van, 1890 werden de lijnen van de Rijksspoorwegen verdeeld tusschen de HoUandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij en het Staatsspoor, totdat in 1917 een fusie volgde tusschen deze beide, waar door de exploitatie in één hand kwam. In 1921 groeiden hieruit de Vereenigde Nederlandsche Spoorwegen, die met de re geering een overeenkomst troffen, volgens welke de staat zou deelnemen in de aan deden kapitalen der H.IJ.S.M. en S.S. resp„ met 27.5 en 22 millioen gulden, tengevolge waarvan dze kapitalen stegen tot 50 en 40 millioen. Als grootste aandeelhourer kreeg de regeering overweijend medezeggen schap over het beheeren bedrijf der beid maatschappijen, welke in de jon,gsten tijd een felle concurrent hebben gekregen in de autobussen, maar wier bestaansrecht in tij den van mobilisatie en concentratie van troepen en materieel, ten volle is bewezen. TARWEGEBRÜIK VAN EIGEN VEEBOUW. Aan de hand van later ontvangen voor schriften zij medegedeeld, dat tarweverbou- wers 100 kg. tarwe per gezinslid per jaar voor eigen gebruik mogen behouden in ruil voor brood-distributiekaarten. Zij, ,die daarvan bij de j.l. gehouden inven tarisatie geen opgave hebben gedaan, kun nen dit alsnog doen vóór of op 26 Septem ber 1939 aan den Bureauhouder Jan Buth Dzn, te Herkingen. MIJNENGEVAAB VOOR DE VISSCHERSVLOOT. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Nederlandsche Visscherijcentrale aan be- belanghebbenden een aanvullende cirulaire heeft gezonden, waaraan wij het volgende ontleenen. De daarbij verspreide kaartjes hebben slechts betrekking op mijnenvelden, gelegen buiten de territoriale wateren van de lan den, die op het kaartje voorkomen. Om redenen van practischen aard worden de uren, waarop radio-telefonisch op golfi lengte van 123 M. mededeeling zal worden gedann van wijzigingen in de ligging der mijnen of van nieuw uitgelegde mijnenvel den, gewijzigd in 2 uur, 9 uur, 16 uur en 20 uur m.t. Amsterdam, zomertijd, of later wintertijd. Voorts wordt er in de circulaire nog eens op aangedrongen, dat nien in dezen tijd zeer zeker toch vooral goede nota zal ne men van de berichten aan Zeevarenden, waarin dikwijls bijzondere zeilaanwijzingen voorkomerf, welke men goed zal doen nauw keurig op te volgen. AAN DE SCHIPPERS PULPCAMPAGNE 1939—1940. In aansluiting op on:ie mededeeling van 17 Au,gustus j.l. deelen wij den schippers, die in hebben geschreven voor de pulpcam pagne voor de fabriek .,Puttersh.o©k" mede, dat heden bericht werd ontvangen, dat dit jaar geen pulipivervoer in campagne zal ge schieden, in verband met de buitengewone omstandigheden. De Bevraohtingscommissie voor Dordrecht en Omstreken. OVERNEMING PEULVRUCHTEN EN FIJNE ZADEN. De Minister van Economische Zaken deelt in aansluiting op het reeds eenigen tijd geleden gepubliceerde bericht omtrent de gelegenheid tot het aanbieden van granen door de telers aan de Regeering en de daai»^ voor vastgestelde prijzen, mede, dat hij thans heeft besloten, dat ook den telers van fijne zaden en peulvruchten gelegen heid zal worden gegeven hun producten ter overneming aan te bieden. De prijzen per 100 kg, welke den telers zullen worden betaald voor gemiddelde kwaliteit geleverd op door den provinci alen voedselcommissaris aan te wijzen leve. ringsplaatsen zijn de volgende; Koolzaad f 15. Karwijzaad f 28. Geel en bruin mosterdzaad t 15. Kanariezaad f 10. Wit- en blauwbloemlijnzaad f 10. Blauwmaanzaad f 25.- Capucijners a. blauwpeulen f 12 b. Wijker erwten kleine capucijners f 13. c. Mansholt of Hala, grove capucijners f 15.— Veldboonen f 9.25 Bruine Boonen f 14. Walchersche witte boonen f 17.* Groene erwten (w.o. kroonerwten) f 9.85 Schokkererwten if 11.85 De prijzen van groene erwten en schok kererwten worden met ingang van 1 Octtn ber 1939 en met 1 Juni 1940 maandelijks met f 0.10 per 100 kg. verhoogd. Voor de overige hier genoemde producten geldt een dergelijke verhooging niet. De in het voorgaande genoemde prijzen houden geen enkele aanwijzing in omtrent de prijzen, die eventueel voor den oogst 1940 zullen worden vastgesteld. voor logeerkamertjes, kleerkasten enz. gebruikt U toch zeker onze buitenge woon goedkoope Triplex;platen! Verkrijgbaar in alle maten. C. PIKAART DIRKDOENSWEG OÜDDORP TWEEDE DEEL. De verdrijving van dé Spanjaarden van omze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 42. Daartoe in staat gesteld onder meer door de Hervormde gemeente van ballingen van Norwick is een flink getal dappere Schot ten de bezetting komen versterken. Van heinde en verre zijn tal van ballingen teruggekeerd en verscheidene vendelen Geuzen door den Prins van Oranje ter ver sterking van Vlissingen en Veere gezon den hebben hun intrek genomen in Veere. De gewone bron van bestaan, de visch- vangst en schipperij staan zoo goed als stil. Het voorbeeld van schipper Lievenszoon is niet zonder navolging gebleven. De stad Veere heeft een aantal welbemande sche pen gevoegd, onder bevel van Sebastiaan de Lange bij de schepen van Vlissingen en Veere, zoodat de vloot der Zeeuwen een voor Spanje reeds geduchte macht is ge worden. 't Is waar de scheepjes zijn niet groot. '^^tjn meest vaarders, gewone koopvaar- ders op Engeland en van de grootste vis- schersschepen, voorzien van eenige kanon nen en door eenige betimmering dekking biedend voor de kogels uit de musketten, maar wat aan materiaal moge ontbreken wordt ruimschoots vergoed door den geest, die het scheepsvolk bezield. De Zeeuwsche Geuzen, die zeeleeuwen, ze worden gevreesd door de Spanjolen. Er wordt een strijd gestreden m.et de over macht van Spaansche vloten, die deze doet versmelten en de vloot der Zeeuwen steeds grooter doet worden. Alle vlsschers en schippers van Veere hebben op de Veersche schepen dienst ge nomen. Neen niet om de soldij allereerst. Zoo ze maar de noodige nooddruft heb ben voor zich en hun gezin, zpo zijn ze reeds tevreden. Een hartstochtelijke haat hebben ze te gen den Spanjool. Boven alles keert zich hun haat tegen den tiran, tegen Alva. De zaak der vrijheid hangen ze aan van gan- scher harte. Och onder het koren schuilt kaf, veel kaf, we hebben het gezien in man. nen als chirurgijn Adriaan, waar de haat geworden is tot razernij tot een onzinnige verblinde hartstocht. Maar er zijn er velen bij, die weten waarvoor ze den strijd voeren. Voor de zaak des Heeren. Voor het Ko ninkrijk Gods. Voor de uitbreiding en bewaring van Gods Kerk in hun gewest. Met ernst, met groote vastberadenheid beklimmen S;e hun scheepjey Ze weten en beseffen het, 't kan zoo licht de laatste maal zijn dat ze zich naar zee begeven. Er moet gevochten worden tegen een ontzettende overmacht, tegen een wree- de vijand, die geen genade kent. Ze weten het en als ze afscheid van vrouwen en kinderen nemen dan komt de bange vrees op dat dit voor de laatste maal kan zijn. Dat vandaag nog hun vrouw weduwe en hun kinderen weezen zullen wor den. In menig schamele woning knielt de man en vader met zijn gezin neder om den Heere te bidden en te smeeken om bewa ring. Om bewaring ook op dezen tocht. Neen zulken zijn er niet weinigen. Niet weinigen zijn er die den Heere vree zen en die hem dienen te midden van het oorlogsrumoer, te midden van den mee- doogenloozen strijd op de Zeeuwsche wateren Er zijn er niet weinigen bij die zich be wust zijn de oorlogen des Heeren te voeren. Denzulken zijn een zoutend zout te midden van de bemanningen der Zeeuwsche oor logsschepen. Zoo ze er niet geweest waren, het was een ordelooze, een stroopende en roovende bende geworden, die als gevolg van bandeloosheid hun ondergang tegemoet waren gegaan. En de strijd, hoe vreeselijk was die op de Zeeuwsche schorren en slikken, op de bree- de Zeeuwsche stroomen en de smalle ondie pe killen en kreeken werd een strijd ge voerd op leven en dood. Daar zijn ze ge vormd, die Zeeuwsche schippers en vis- schers, die Zeeuwsche boeren en handwerk- lieden tot die onverwinnelijke zeeleeuwen, ,die aan de Spaansche tirannie een einde hebben gemaakt. Met onmenschelijke wreedheid waren de Spanjaarden den strijd begonnen. Gevange nen maken deden ze niet, wie in hun han den viel werd als een dier afgemaakt. Was het wonder, dat ze op den duur met gelijke munt betaald werden en dat de strijd ruw en wreed van beide zijden werd gevoerd. Zoo althans was het de eerste maanden van den ongelijken kamp. Later werd dat beter. Toen men het den Spanjolen had afgeleerd," zooals de chirur gijn het had genoemd. Maar niet alleen ter zee werd gestreden, ook te land. De Zeeuwen hadden een aanvang ge maakt met de belegging van Middelburg, dat nog altijd in Spaansche handen was. Ook de Veerenaars namen aan die be legging deel. Door het land onder water te zetten en door het opwerpen van schansen was Mid delburg van alle zijden ingesloten. Hierdoor was aan de strooperij en het af- loopen van het platteland van Walcheren een einde gemaakt. Hoe hachelijk was ook menigmaal hier de kamp. En belegerden en belegenaars leden soms in gelijke mate honger. Het gebeurde wel, dat men dagen lang in de schansen niet van proviand werd voorzien, zoodat ze ver laten werden om toch hier of daar wat op te scharrelen. Gelukkig dat de vijand het meestal niet wist anders had hij de bele genaars vaak groote schade kunnen toe brengen. Simon Gieke is niet meer ten huize van Lievenszoon. Hij heeft dienst genomen bij de Geuzen om Middelburg te helpen veroveren. De zaak der vrijheid gaat hem zeer ter harte. Lievenszoon had hem graag aan boord genomen maar daar gevoelde de jager niet veel voor. Aan boord van een schip gevoelde hij aich ni€t thuis. Liever wilde hij te land de Spanjaarden bekampen. Nadat hij deelgenomen had aan de ver branding der Spaansche schepen was hij niet meer er van af te brengen geweest Om zich aan te sluiten bij de mannen, die stre den voor de vrijheid. Noch Lievenszoon, noch diens vrouw, noch de andere vrienden konden hem van dat plan afbrengen. „Ik heb ondervonden, dat die tocht mij geen kwaad heeft gedaan". 'k Voel'me best in staat te strijden voor de vrijheid. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3