„EILANDEN-NIEUWS Simon Gieke Adverteert in dit Blad Luchtbescherming. Marktberichten 2e BLAD - ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 - No. 1073 BINNENLAND yi Centrale veilingiVliddelharnis Ter beveiliging van de Nederlandsche koopvaardijschepen is men overgegaan tot het aanbrengen van de Nederlandsche driekleur en de naam Holland. Het vlaggeschip van de Maat schappij „Nederland", het motorschip „Oranje", dat naar Indië is vertrokken, werd van naam en driekleur vooizien. De ketter van Scherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche EilandcD. Uitgave van de N.V. .Ellandea-nleuws* Middelhamls. Tel 17. Giro 167930, PostbuiS De ivreeiwdie vliegtuigen boven ons land. waardoor onze neutraliteit werd gesclionden hebben heel wat stof doen opwaaien. De regeering heeft zich onmlddellijlc gewend tot Duitschland en heeft zich ook tot Engeland gericht om hiervan kennis te geven en zoo mogelijk na te gaan van welke nationali teit deze vliegtuigen geweest zijn. Er zijn, zooals men weet in het Duitsch gestelde strooibiljetten aan onze Oostgrens aange- troflfen die uit de vliegtuigen geworpen wa ren. Dit heeft vast ,doen staan, dat het En- gelsche strijdkrachten geweest zijn. De ,Dai ly Telegraph" geeft er het volgende com mentaar op: Het Nederlandsch e bericht, dat vliegtuigen in formatie waren waargeno- men, doet de veronderstelling opkomen, dat het hier Duitsche vliegtuigen betreft, omdat bij de aanvallen op het nationaal- socialistische gebied de B r i t s c h e vlieg tuigen afzonderlijk vlogen. Groot- Brit tan n i heeft aan de neutrale mogendhe den de meest volledige waarborgen gege ven, dat haar grondgebied zal worden ge ëerbiedigd. De mogelijkheid zal steeds bestaan, dat een vlieger, die zich niet kan oriënteeren een neutraal land zal passeeren, dich in de instructies aan de vliegers zijn alle voor zorgen genomen tegen het zich voordoen van een dergelijke fout. In deze aangelegenheid hebben de geal lieerden er alle belang bij iedere overtre ding van de overeenkomst, welke zij hebben onderschreven te voorkomen. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben de wapens op gevat voor de onafhankelijkheid van de klei nere mogendheden en geen gedachte aan eenig militair voordeel zal nu hen er op eenig oogenbllk toe brengen bewust de neu traliteit te schenden van die landen, die verkozen hebben buiten het conflict te blij ven. Voor Nederland en België in het bijzonder is een essentieel iets voor hun positie, dat zij niet het tooneel moeten worden van operaties, hetzij te land of in de lucht. D i t feit wordt door de bondgenooten erkend, die, wanneer het noodig mocht worden de vrijheid van de kleinere sta ten zullen waarborgen, zooals zij er naar streven die van Polen te behou den. Moellgldieilen uloor de Mobilisatie De Duitsch-Poolsche oorlog geeft ona land vele moeilijkheden. Zoo zijn een aantal Nederlandsche schepen opgehouden ,in Brit- sche havens, die hun Duitsche lading moes ten lossen. Ook de diensten van de K.L.M. op Lon den ondervonden moeilijkheden. Verschillen de diensten konden niet op tijd worden uit gevoerd. De Minister van economische zaken heeft bekend gemaakt, dat hem, ondanks de waarschuwingen daarte,gen ernstige klach ten hebben bereikt over onnoodige prijsver, hoogin,gen. Hiertegen zal, wanneer deze ver hooging niet is gemotiveerd, ernstig worden opgetreden. De luchtdienst op Indië is ook ernstig gestagneerd. De gewone route op de gewo ne tijden kunnen niet worden gevlogen. Vrijdagmorgen zal een extra-vlie,gtuig naar Indië vertrekken, met passagiers en post aan boord. De Zwitsersche legatie heeft nieegedeeld dat alle buitenlanders, (ook Nederlanders) die naar Zwitserland willen een Zwitsersch visum moeten hebben. Verlof aan gemobiliseerden kan op de ve. Ie verzoeken die binnenkomen niet worden gegeven. Dit geldt slechts in zeer bijzonde re gevallen en dan slechts voor 1 of 2 da gen. Verzoeken moeten de militairen richten tot hun onmiddellijke commandant. Door velen is de vraag gesteld in welke volgorde eventueel verder op te roepen mi litairen zullen worden opgeroepen, b.v. aan^ vullingsreserve, leeftijd, vrijgeloten, vrijge stelden wegens broederdienst, afgekeurden enz. Hieromtrent is echter niets bekend. De oproep ,die deze week is gedaan op het groene biljet om de wagentroepen, houdt geenszins in, dat uitbreiding aan de mobilisatie is gegeven. Dit zijn in hoofd zaak vaklieden, straatmakers enz, welke men bij den aanvang der mobilisatie direct niet kon inschikken. Het betreift er slechts enkele honderden over het geheele land. Over de „Veldpost" komen van de mili tairen veel klachten. Dat verloopt nog niet vlot. Men weet, dat men aan de militairen niet de plaatsnaam mag adresseeren, maar alleen de naam, het battallion, waaronder „Vel4post." De brieven komen echter zeer laat, soms dagen daarna in bezit, soms in het geheel niet. De „jongens" maken nu van omwegen gebruik, om toch hun corres pondentie met thuis, zoo vlu,g mogelijk te doen geschieden. Ze laten dan de brieven adresseeren aan particulieren, waar ze hun post gaan afhalen. Natuurlijk gaat dat niet voor alle soldaten, zoodat het wel zaak is dat de verzending en bezorging door de veldpost beter geregeld wordt, waarmee een nationaal belang wordt gediend. Spoed-ioritwerpen van wet Bij de Tweede Kamer is ingediend een spoed-ontwerp van een wet op het gebruik van vervoermiddelen. Eveneens een wets ontwerp: ..regelen met betrekking tot den invoer van goederen in tijden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiteAgewone om standigheden." Oproep aan de Ijoeren en tuinders D© moeiiyikheden moeten overwwnen worden. De drie Centrale Landbouworganisaties, te weten de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Kath. Ned. Boeren, en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité, doen een op roep aan de boeren en tuinders, waarin zij allen oproepen de moeilijkheden vastbera den tegemoet te treden en zoo mogelijk te overwinnen. Deze moeilijkheden zijn vooral van drie erlei aard: 1. wij zullen zooveel mogelijk moeten voortbrengen, terwijl het mogelijk is, dat er •zal zijn aan wat wij voor een zoo groot mo gelijke productie noo.dig hebben; 2. De Regeering zal nog meer dan in de afgeloopen jaren moeten regelen, wat nog grooter verlies van bedrijfsvrijheid zal mee. brengen; 3. deze welhaast bovenmenschelijke taak zal door menschen, feilbare menschen, moeten worden volbracht met de kans op het maken van fouten. De oproep besluit aldus: Wij weten, dat voor tijden van vrede en voor tijden van oorlog geldt het oude psalm woord de Heer regeert. In dat besef vinden wij de kracht voort te gaan met het vaste voornemen onder alle omstandigheden on zen plicht te doen. Deze week had het ongewone gebeuren plaats van Tiitwisseling ivan geizanten in de stad Rotterdam. Het betrof hier Sir Nevile Henderson gekomen uit Berlijn, en den Duitschen zaakigelastigde Dr. Kordt uit Londen. Sir Nevile Henderson met de leden van de Engelsohe legatie, hebben eenige da gen in den Haag en Scheveningen vertoefd en zijn Donderdagmorgen vroeg, met de Ba, tavier V, naar Londen doorgereisd. MILITAIRE VBACHTAUTO VERONGELUKT. Een Idler in^itteniden militairen op slag 'gedood. Gistermidda,g om vijf uur is een militaire vrachtauto, welke tusschen Holwerd en Leeuwarden reed, bij het nemen van een scherpen bocht tegen een lichtmast ge reden en vervolgens in een langs den weg loopende sloot geraakt. In den wagen bevonden zich drie mili tairen, van wien een in den laadbak was gezeten. Deze, zekere Jansen uit Utrecht, was op slag dood. De overige twee zaten in de cabine; een van hen liep ontvellingen op. ETTEN, 6 SEPTEMBER 1939. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 181 stuks. De aanvoer van melkvee was ruimer, de handel kalm en de prijzen onveranderd. De aanvoer van muntig vee was voldoen de, de handel vlug en de prijzen hooger. De aanvoer van jong vee was normaal, de handel matig en de prijzen als vorige week. De aanvoer van vet vee was voldoende, de handel levendig en de prijzen vast. De aanvoer van biggen was klein, de han del lui, en de prijzen onveranderd. Prijzen: Kalf koeien van f 140.------260. Kalfvaarzen van f 125.-------240.—; Melk koeien van f 150.------265.mager vee van f 115.------190.Graskalveren van if, 40. 95.Vet vee van f 0.310.38 per Hg. (le vend gewicht), en biggen van f 13.17.— per stiuk. TJli.enveUing van Dinsdag 5 September 1939. Gewone uien f 3.473.48; Drielin,gen f 1.16; Picklers f 1.83; Tweede soort f 1.Stek- uien f 0.500.51. Alles per 100 kg. Aan voer 40.000 kg. Veiling van Woensdag 6 September 1939. Stokprincessen f 11.60; Stoksnijboonen f 6.------12.90; Dubbele Princessen f 11.80 13.30; Savooie kool f 6.-------6.40; Roode kool f 4.504.70; Claps Favorite f 13.90 15.Dourandeau f 4.------7.10; Transparan te de Croncels f 3.------10.Keswick f 4.80 Bergamotten f 7.90; Beurré Hardy .f 7.90 17.70; Beurré de Merode f 7.909.80; Bon Louise d'Avrances f 11.------15.Tri umph de Vienne f 15.20; Williams Duchesse f 6.70; Tomaten t 4.------4.20; Postelein f 5.------6.20. Alles per 100 H?. Meloenen f 8.-------14.70; Andijvie f 2.90 3.60; Natuursla f 1.201.50; Perziken f2. ------5.50; Komkommers f 1.------2.Bloem kool f 2.105.Alles per 100 stuks. Reine Victoria f 2.608.90; Blauwe Prui men f 5.906.20; Frankenthaler f 9.70 10.90; Alicant f 10.10. Alles per 100 pond. Bospeen if 2.903.70 per 100 bos. Veiling van Donderdag 7 Sepiteanber 1939. UIEN: Gewone uien f 3.63; Drielingen f 1.28; Pic klers f 2.62; Tweede soort f 0.651.05; Stekuien f 0.36. Alles per 100 kg. Aanvoer 60.000 kg. EIEREN: Kipeieren 40 kg. f 2.24; Kipeieren 48 kg. f 2.91: Kipeieren 56—58 kg. f 3.663.80; Kipeieren 59—61 kg. f 3.934.02. Alles per 100 stuks. Mededeellngen van de Afdeelimg Mid- delharnis ider Nedierlandsehe Vereeni- igifflg voor Luichtjbescherming. Wat iedtereen weten moet! Lichttdoovtng. Indien in deze ernstige tijden de lichtdoo^ ving zou worden gelast, of het verbod tot lichtuitstraling zou worden gegeven, betee- kent dit dat elke uitstraling van licht uit de bewoonde huizen .geheel zal moeten wor den voorkomen. IEDEREEN ZONDER UITZONDERING ZAL DAN MOETEN MEDEWERKEN! Dit beteekent dat in elk huis, winkel of bedrijf moet worden nagegaan, in welke vertrekken men noodzakelijkerwijs des avonds moet verblijven. In deze vertrekken worden alle vensters, ramen, dakramen, bovenlichten, glazen dakpannen, shed-daken in fabrieken, luchtroosters, brievenbussen, kortom alles waardoor licht naar buiten kan treden, ^.tgeschenmd met niet-llchtdoor schijnend materiaal. In alle overige vertrek ken waar men dus bij avond niet hoeft te zijn, schroeve men de lampjes uit de fit tings. Men moet dan tevens zorgen dat geen licht bij het openen van deuren of ramen naar buiten straalt, en dat indirect geen licht wordt weerkaatst door op den grond liggende voorwerpen, gebroken glas of spie. gels of waterplassen. HOE BEREIKT MEN DIT OP EENVOU. DIGE WIJZE? Ie. Neerlaten van alle beschikbare rol gordijnen, blinden en' jaloeziën. 2e. Dichttrekken of neerlaten van gordij nen (aan alle kanten over de raamomlijs- ting heen vastmaken met punaises of op andere geschikte wijze.) 3e. Afdekken van bovenlichten, dakven- sters, e.d. met ondoorschijnend zwart pa pier, karton, triplex-platen e.d. (ook indien de gewone gordijnen licht blijken door te la ten.) 4e. Het aanbrengen van afschermkapjes (In den handel algemeen verkrijgbaar) om electrische peertjes, of het aanbrengen van speciaal vervaardigde peertjes, die zeer weini,g (blauw licht verspreiden, of slechts een enkel punt belichten (eveneens in den handel.) 5e. Nimmer deuren of ramen van een verlicht vertrek openen (eerst licht uitdoen of voor een z.g. lichtsluis zorgen.) Men heeft dit alles reeds in huis, of kan het gemakkelijk aanschaffen. Het komt hier aan op de zorg die men besteedt eni ook be steden moet. Men heeft dan ook, indien overtreding wordt geconstateerd, geen en kele verontschuldiging. HET DAGELIJKSCHE LEVEN IN HUIS MOET GEWOON DOORGAAN. Llchtdoovin,g in deze tijden is niet meer een oefening voor eenige uren die men ont gaan kan, doch zij kan een maatregel zijn voor zeer vele dagen achtereen. Gij moet in huis steeds licht noodig hebben; denk daarbij aan de verzorging van kinderen, zieken of gebrekkigen en aan ongevallen die in het volkomen duister mogelijk zijn. Een electrische handlamp of zaklantaarn (met blauw afgeschermd licht) kan van groot nut zijn. Men zie verder de brochure, vlugschriften en Gids 1939 van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming. SEPTEMBER 1939. De gesel van de oorlog Trekt weer Europa door. De trotse legermachten Ontwikkelen hun krachten Op 't bloedig oorlogsspoor. We horen weer berichten Van jammer, rouw en smart; Van doden en gewonden. (Gevolgen van de zonden Van 't menschdom, zo verhard.) Wij hebben nü nog vrede, Ons land is nog gespaard. Wat zal de toekomst baren? Zal God ons langer sparen? Wij zijn het toch niet waard? Dat deze tijd van oorlog Ons tot d'erkenning bracht: Wij zijn niet beter, Heere; Ach, mocht Gij ons bekeren Tot U door 's Geestes kracht. OOM KO. TWEEDE DEEL. De verdr\Jving van d« Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 40. „Gelukkig, hij is er niet bij." „Dan is er ook nog wel kans, dat hij heeft, verder zijn de Spanjaarden niet geko men," zegt Arjaan. „Verderop is niet gevochten, zoo ver ik weet." Haastig loopt men verder. En als men een paar honderd meter ver. der is gekomen verhaast Arjaan nog zijn schreden: ,,Daar ligt hij, och hij is dood," zoo roept de schippersknecht. Weldra knielen Lievenszoon en zijn knecht bij Simon neer. Gelukkig, ze merken spoedig, dat hij nog leeft. Ook is er geen wonde te bespeuren. Gauw haalt Arjaan wat water uit de sloot. Men maakt zijn voorhoofd en slapen nat. In 't zelfde oogenblik opent Simon reeds zSn oogen. „Waar ben ik," zoo vraagt hij. De bezwijming wijkt spoedig. O, ik weet het aï, ik kon de troep niet volgen. 'k Werd zoo moe en toen ben ik gevallen en hierheen gekropen." Neen, ik ben niet gewond, heb geen zorg, 'kwas alleen onvermoeid. Reeds heeft hij zich in zittendehouding opgericht. Nog eenige oogenblikken en gesteund door Lievenszoon en zijn knecht Arjaan kan hij loopen en naar Veere terugkeeren. Hartelijk werd hij bij zijn thuiskomst door vrouw Lievenszoon en eenige andere vrienden begroet. Toch is de doorstajie vermoeidheid en in spanning te groot geweest, zodat hij naar rust verlangd en hij begeeft zich dan ook weldra naar zijn legerstee. Den avond van dien dag is voor de be woners van Veere een blijde avond. Het ge vaar is nu wel afgewend. De laatste Geuzen en visschers zijn van de vervolging van de Spanjaarden terugge keerd. Nu pas beseft men hoe hachelijk het er 's-morgens bij had gestaan. Aan welk groot gevaar men ontkomen is. Immers indien de vijand de stad had ver overd, hoe deerlijk zou haar lot geweest zijn. Een voorproef had men er deze voor bijgegane week al van ondervonden en hoe deerlijk had de Spanjaard ook gewoed E^an den Noordkant. Alles wat hem in handent was gevaljen had hij doodgeschoten. Een zelfde lot zou hij ook den burgers van Veere getroffen hebben. Maar de Heere heeft het gevaar afge wend en de vijand in zijn raadslagen verhin derd. Indien hij had doorgetast zeker was de stad verloren gegaan. Alleen zijn moord en plunderlust bot vierend had hij de kans om de stad geheel te bezetten verloren laten gaan. Blijdschap was er in Veere. Maar ook droefheid. Van de burgerij waren er verscheidene gesneuveld en aan den Noordkant waren, alle burgers voor zoover ze niet gevlucht waren zonder onderscheid wreedaardig ver moord. In menig gezin keerde de vader of een zoon of eenig ander bloed,verwant niet weer. Het verlies van de Spanjaarden was zeer ,groot. In de onmiddellijke omgeving van de stad en aan den Noordkant werden niet min<jer dan vijf honderd lijken van Spanjaarden geteld en zeker waren er bij de schepen, en bij de vlucht naar Middelburg meer dan twee honderd om het leven gekomen. Dien avond vinden we eenige vrienden in het huis van Lievenszoon vereenigd. Men kan het hen aanzien dat er een groot pak van hun hart is gewenteld. 't Is een heete dag geweest, zegt Lievens zoon. De stad is wonderlijk bewaard. De Spanjaarden zijn geheel verslagen. 't Stond er hachelijk voor. We kunnen wel zeggen, dat de visschers, die de schepen van den vijand in den brand staken onze stad hebben gered. Toen kwam de schrik er bij den Span jaard in. En toen de aanval van die bende in hun weg, toen keerde de kans. Wat onze bur gers zich te weer hebben gesteld. Jammer, dat er ook bij onze visschers de Geuzen menig doode is te beteuren. Maar Arjaan vertel ons toch eens, hoe Simon bij dien trap kwam, die de schepen in brand staken?" Ja, hoe hij er bij gekomen was, dat wist hij ook niet te zeggen, maar wel weet ik had Arjaan gezegd, dat hij juist op het be slissend oogenblik aan dek van het admi- raalschip kwam. Daar was voor ons de overmacht te groot. Plotseling staat Simon naast ons op het dak en in 't zelfde oogenblik richt zijn strijd bijl verwoestingen aan onder de Spanjaar den. Toen nog enkele anderen van ons aan boord kwamen was de strijd spoedig beslist. Maar vechten kan hij en: als hij heelemaal hersteld is, dan behoeft hij zeker voor geen enkele Geus in moed en kracht onder te doen," zoo besluit hij zijn mededeelingen. „Een Geus is hij zeker, zegt de bakker, maar hij zal zich wel niet bij hen voegen, daartoe zijn velen onder hen te ruw. En met mannen als onzen chirurgijn meester Adriaan zal hij wel niet te doen willen heb- ben. 't Is schande, wat die heeft gedaan.' Ook de anderen spreken er hun afkeuring over uit. Alleen Arjaan is daarvan nog niet overtui,gd. „Zij hebben het er naar gemaakt, zegt hij, eenvoudig. 't Is zoo als meester Adriaan zegt, op die wijze moeten de Spanjaarden hun wreed heid afgeleerd worden." ,,Neen, zegt de visschersknecht van Wou. tersen, zoo is het niet. De toorn van den man werkt Gods ge rechtigheid niet. In den Heere zij onze kracht. Zoo de Heere niet met ons optrekt is te vergeefs. Maar dan moeten onze mannen niet in dezelfde wreedheid vervallen, die we in de Spanjaarden zoo aifkeuren. Wie waarlijk uit den grond der harten voor de zaak des Heeren strijdt, die zal be waard blijven voor zulke daden van wreed heid. Strijden voor Gods Woord, Arjaan be teekent ook strijden naar Gods Woord. Anders laden we den toorn Gods op ons en dan zal de Heere niet optrekken met on ze heirscharen. En wat die leuze aangaat Van meester Adriaan, „oog om oog en tand om tand," die is uit de hel. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3