TRIÜMPM i i |rodwkeuvels| Voorzie U tijdig Gemeenteraad 100% G ENOT EN •n TRIUMPH VAN SMAAK DÉBEStf 1? SIGARET Burgerlijke Stand VÖORSLECHTS I CENT WEK UW LEVER-GAL OP D.Hoek, Rijwielhandel, Ouddorp Rook- en Pruim^^abek 50 Sigaren 87'I2 et. VERBRUGGE Plaafselilk Nieuw s £eD correcte Boekhouding |M.VANLO0N,vhJ.deKörlp| OUDE SMa^AK 15 en 20 et. per half pond MIDDELHARNIS GOEDEREEDE. voor Uw landbouw- of mid- denstandsbedrijf is NOOD ZAKELIJK. Inlichtingen bij: W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP AAN ZEE Belegging en Vermogenbeheer, effecten, coupons. (Ook voor de Zeeuwsche Eilanden) m bij ons U ook Keurig ge- m maakt. In drie kwahteiten ver- 1 5 krijgbaar. 1 Prijzen naar kwaliteit. 1 I Kerkring 4 - OUDE TONGE j M Telefoon 52. s Als kleine staten blijven neutraal Neder land, België Luxemburg, Zwitsei'land. Noorwegen, Denemarken, Finland, Letland, Estland en Litauen. De groote staten welker houding formee' neutraal is, doch wier besluit zich ieder oogenblik kan wijzigen zijn: Amerika, Ja pan, Rusland, Italië, Spanje. Wat Turkije doen zal is nog niet definitief. Men rekent erop dat het de zijde van Engeland zal kiezen. Vooral de houding van Rusland en Italië doen veel vragen opreizen. De toestand is nog te onzeker om iets positiefs te vermelden. Lange artikelen worden geschreven over Duitschland. Er zou voedselgebrek zijn. Het uithoudingsvermogen gering, en veel min der dan in 1914. Het volk weet nu nog niet dat de wereldbrand is uitgebroken, enz. Allemaal beschouwingen die weinig zeg gen. Het is waar, er heerscht in Duitschland een gedrukte stemming. De overwinnings- berichten vermogen niet Berlijn in feest stemming te brengen.. Het aantal gedoo- den wordt niet opgegeven. De ifamilie krijgt bericht, doch mag niet in den rouw gaan en er geen publiciteit aan geven. Overigens vergete men niet, dat het Duit- sche volk een sterk gediplicineerd volk is, dat zich veel meer schikt, dan buitenstaan ders durven beweren. Veel zal afhangen hoe de strijd zich ont wikkeld en of de beweringen te dragen z\jn of niet. Trots de oorlogsverklaringen en verdere toebereidselen, blijven vredesgeruchten aanhouden. Mussolini heeft hierin een groot aandeel gehad en bemiddelt nog steeds. Vorige week Vrijdag stelde hij voor di rect een vijfmogendheden conferentie te houden. Italië, Frankrijk en Polen v/aren er direct voor. Duitschland wilde vijandelijkheden staken Engeland vorderde eerst terugtrekken der troepen uit Polen. Dit laatste weigerde Hitler en is doorge gaan. Zoo'n betrekkelijk klein verschil zou den wij zeggen.. Het gaat echter zuiver om het beginsel agressie of niet. Thans wordt er druk vergaderd om de oorlog niet verder uit te breiden en te trach ten nu reeds vredesvoorwaarden samen te stellen, waarmede Duitschland en Polen ge noegen zouden kunnen nemen, als het ver overd is. Minister Laval, de man, ,die tijdens de oorlog met Abessinië zoo heeft weten te schipperen, zou met een speciale missie te Rome vertoeven. Wat hiervan waar is, zullen de komende dagen ook leeren. Veel zou nog te schrijven, zijn, doch het is het beste, de historie te laten spreken. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag- moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL,. LBTJBS nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. ONBEGRIJPELIJK. Maandag heeft deTweede Kamer verga derd en ook de wetsontwerpen behandeld welke verband houden, met den staat van oorlog en het onder de wapenen blijven van .dienstplichtigen. De twee afgevaardigden der Christelijk Democratische Unie hebben tegen gestemd omdat zij zich in hun geweten gehouiflen achten gjeen medewerking te verleenen aan oorlogs toerusting en oorlogsgeweld. Hoe iemand zeggen kan de christelijke beginselen voor te staan en zich niet te willen verdedigen tegen oorlogsgeweld, ,dat volgens Gods Woord nooit op deze aarde zal ophouden, is en blijft een raa^dsel. Hoogst onverantwoordelijk en het volk in het verderf stortend, wordt het, wanneer .zulke beginselen in de practijk zouden wor. den toegepast. Is er nu in deze dagen nog iemand, die werkelijk durft te beweren, dat, als onze r^geering totaal niets deed om zijn gren zen te bewaken, ons land buiten oorlog zou blijven. Zouden Engeland en Duitschland elkander zoo ten volle vertrouwen, .dat zij het brave Holland zouden ontzien? Men moet toch wel willens blind en doof zijn, om zooiets aan het volk te durven voor houden. Zulk een gedragslijn ,zou juist ons land maken tot een toneel van den strij.d. De Flakkeënaars, welke op die partij hun stem hebben uitgebracht, moeten zich nu van dit ifeit eens de zuivere werkelijkheid voor oogen stellen. Hoe mooi en edel het ook moge schijnen, het is een absoluut ter zijde stellen van Gods Woord, en daarom er vierkant mede in strijd en voor het volk, in hoo,ge mate onver ant WO oridelflik van een nieuwe R ij 'W i e 11 a m p. Wij zijn ruim gesorteerd en niet duur. Leko 1 jaar garantie f3.65. Record eerste klas f 4.50, Granda 8 volt, verchroomd f 5.75. Pioneer f 6.25, D.C.R. f 6.75, V.T. f 7.25. Oude lampen wor den ingeruild. Repareeren. Zaklantaarns met lampje en bat terij (noodig voor luchtbescher- ming) 25 cent. NIEUWE TONGE. Dinsdagmiddag drie uur kwam de g'e- meenteraad in vergadering bijeen onder Voorzitterschap van Burgemeester Sterk. Alle leden tegenwoordig. De heer Tijl legde de belofte, de andere leden ,de eeden af in handen, van den Voor zitter. De VOORZ. zeide dat door de verkiezing der nieuwe leden een vierjarig tijdperk ach. ter den rug is. Door drukke werkzaamhe den was spr. verhinderd van de leden, die niet meer terug keerden, afscheid te ne men. Namens de gemeente dankte hij de heeren. Prince en van der Werff voor al .dat,gene wat zij in het belang der gemeente hebben gedaan. Het zijn, aldus spr. nu wel bijzondere omstandigheden, waaronder ge Uv7 raadslidmaatschap aanvaard De anderen weten wat tijdens de vorige mobilisatie is gepresteerd moeten worden endat deze om standigheden bijzondere verantwoordelijk heid met zich brengen voor de leden van den raad. Met het afgetreden college heb ik steeds aangenaam, prettig, kunnen sa menwerken, en hij hoopt dat ook de nieuwe samenstelling deze traditie zal handhaven. Spreker eindigde met .den Wensoh dat Hij van wie wij allen afhankelijk zijn en. die ons allen kracht moet .geven ons in staat zal stellen den arbeid die is zal worden opge legd te mogen verrichten. Daarna werd overgegaan tot dé verkie zing van de wethouders. Bij de eerste stemming verkreeg A. van Alphen 4, P. C. Tijl 2 stemmen, 1 blanco. Bij de tweede stemming de heer W. A. van Alphen 4, de heer Tijl 1 stem en 2 blanco. De beide aftredende wethouders nemen hun herbenoemin,g aan. De VOORZ. wenschte ze geluk met deze herbenoeming en sprak den wensch uit dat de goede samenwerking bestendig.d zal blij ven. De beide wethouders dankten voor het in hun gestelde vertrouwen. Vervolgens werden de notulen vastgesteld De heer TIJL zeide dat de heer Breesnee niet tegen de muziek was, maar er wel te gen was dat de jongens op zijn heining zitten. In,gekomen. waren een telegram van de geboorte van Prinses Irene. Door B. en W. was een telegram gezon den waarop een dankbetuiging van het Prinselijk Paar was ontvangen. De heer TIJL vroeg waarom bij de ge boorte van de Prinses de klok niet geluid is. De VOORZ. zeide dat hij afwezig was, en wethouder van Alphen zeide ,dat hij zich precies aan de voorschriften heeft gehou den. Op verzoek van Ged. Staten werd beslo ten in de politieverordening een. kleine v/ij- ziiging aan te brengen. Op een verzoek van de gemeente Zuidwolde om adhaesie aan haar adressen de regeering betreffende de vergoeding aan Militairen werd afwijzend beschikt. De heer TIJL vroeg of de seizoen arbei ders eenzelfde vergoeding krijgen? De VOORZ. zeide dat de uitkeering plaats heeft naar het gemiddelde inkomen. Op verzoek van de heeren J. Simonse en A. K. Nieuwkerk werd de weg ,door de ge meente overgenomen welke voor de wonin gen van adressanten liggen. De heer TIJL stelde vra,g'en over de af watering en het stofvrij maken, van dien weg. De VOORZ. was van oordeel dat eerst alle perceelen afgebouwd moeten zijn en dat dan .die zaak bekeken zal worden. Weth. v. ALPHEN merkte op dat de automobilisten afbreken wat .de gemeente heeft opgebouwd. Zij rijden gerust over de trottoirs. De heer ZWEERUS meende dat de ge meente dan maar moet dreigen met een één-richting verkeer, dan zal het wel gela ten worden. Sluiting. DEN BOMMEL. OPENBARE Gemeenteraaldzilttinig op Dinsdag 5 September 1939. De Burgemeester opent .de vergadering met gebed. Daarna wordt overgegaan tot beëedigin,g der Raadsleden en legden allen de bij de wet vereischte eeden af. De VOORZ.: Mijne Heeren! In deze eer ste vergadering heet ik U allen hartelijk welkom. De tijden zijn donker, en niemand weet wat de tijd baren zal. Moeilijke tijden wachten ons en er zal van ons hieromtrent veel gevraagd worden. De heer BORGDORPP dankt als oudste Raadslid den Voorzitter voor de treffende woorden door hem gesproken en wenscht spreker toe dat hij hiervoor bekwaamheid en verstand van God ma,g ontvangen. Nu wordt overgegaan tot stemming der Wethouders. Eerste stemming de heer B. Jongeling 6 en de heer Meijer 1 stem, dus is gekozen de heer Jong'eling. Tweede stemming de heer W. A. Lokker 6 en de heer Meijer 1 stem, dus is gekozen .de heer Lo.kker. De VOORZ. vraagt ,de heeren of zij deze benoeming aannemen. De heer JONGELING neemt zijn benoe ming aan en dankt den heeren voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook de heer LOK KER sluit zich aan bij de woorden door den heer Jongeling .gesproken. De VOORZ. feliciteert beide Wethouders hetwelk zeer naar .zijn genoegen is.. Nu wordt overgegaan tot benoeming van een bestuurslid in ,de Stichting Drinkwater leiding, .daar de heer Hokke, die vanaf he den geen raadslid meer is, ook ophoud be stuurslid der Waterleiding te zijn. Bij de 1ste stemming verkrijgen B. Jon geling 3, Houthuizen 2, en Borgdoriff 1 stem. Van onwaarde 1 stem. Er is geen meerderheid en er wordt overgegaan tot een nieuwe vrije sternming waarbij de heer Jongeling 4 en de heer Houthuizen 3 stem men verkrijgt. De heer Jongeling is gekozen welke deze benoeming aanneemt. Daarna worden de notulen der vorige ver gadering .gelezen, welke onveranderd wor den vastgesteld. RONDVRAAG. De heer MEIJER: Ik heb indertijd eens aangedrongen om het aanplakbord op een andere plaats te zetten. Waar het nu staat leid het de menschen af van het openbaar verkeer. De VOORZ. deelt mede, dat dit in B, en W. besproken zal worden. De heer B. JONGELING is er wel voor het op de sluis te plaatsen, doch dit zal be zwaren opleveren wegens ruimte. Spr. vraagt of het niet mogelijk is het bij de waterplaats te zetten, .doch hiertegen heb ben verschillende leden bezwaar, daar liet daar te veel uit 't zicht staat. De VOORZ. vraagt om machtiging der leden, welke hem wordt verleend, en zal hij met B. en W. een defenitief besluit nemen. De heer HOUTHUIZEN. Nu de staat van oorlog afgekondigd is en er reeds distribu- tiekaarten verstrekt zijn, is mijn vraag of het een volgende keer niet mogelijk is, dat ook in de Zuidzijde hiervoor zitting wordt gehouden, daar verschillende menschen hiervoor een aanzienlijke afstand moeten afleggen. De VOORZ. deelt mede, dat dit zich voor. loopig niet zal herhalen, daar de kaarten welke zijn verstrekt, drie maanden geldig zijn. In 't ver-vit' zal met uw voorstel rekening worden gehouden. Hierna worden nog eenige dingen aan gaande de straatbelasting besproken en gaat de Raad in geheime zitting over. MIDDELHARNIS. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag en Rot terdam verzonden: 3000 H.L. Aardappelen. Vanaf het Havenhoofd zijn naar Engeland verzonden 50.000 balen uien SOMMELSDIJK. Vrijdag 1 September 1.1. herdacht de heer M. Peekstok alhier den. .dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad als boek houder van .de Ned. Herv. Kerk alhier. Hem werd een mooie schilderij van de kerk aan geboden. De prijs der uien bedraagt in deze gemeente f 2.en de aardappelen worden eveneens gekocht voor f 2.per H.L. Gedurende de maand Augustus 1.1. vestigden zich alhier 5 personen, 10 kinde ren werden geboren, 12 personen vertrok ken, 3 ingezetenen, stierven, terwijl 3 hu welijken werden voltrokken. DIRKSLAND, Op Woensdag 13 September a.s. zal door den gemeentegeneesheer Dr. P. Boot gelegenheid worden .gegeven tot kostelooze in. en herinenting. Op de beurs besteedde men deze week voor uien f 2.Koepeen. en Poters f 1. per H.L., Aardappelen f 2.Er worden deze week zeer veel uien van hier .verzon den. Tot onderwijzers aan .de Chr. Shcol alhier zijn benoemd de heeren van der Veen te Alkmaar en van Kuilenburgh te Schoon hoven. Tot wethouders zijn herkozen de hee. ren Joh. Roodzand en G. van 't Geloof. HERKINGEN Als loco-burgemeester voor deze ge meente treedt op dhr. J. Witvliet Azn. De prijs .der uien is in stijgende lijn, men besteedt thans f 2.------ per H.L. De arbeider D. S. had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden zijn rug zoo danig te bezeeren dat geneeskundige hulp moest Worden ingeroepen. Door B. en. W. is de gelegenheid open gesteld tot opgave van plaatsing tot bergen van suikerbieten op de kaai, met opgaaf van het bezaaide aantal H.A. ter gem. Secretarie voor 15 September a.s. Door B. en W. is aan dhr. P. Snijder vergunning verleend tot het verbouwen van een woonhuis aan de Peuterdijk. De stalvisscher dhr. D. Meijer werd zoodani,g door een pijlestaart in zijn been ge stoken, dat hij direct naar het ziekenhuis is vervoerd om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Tot hoofd van de luchtbeschermings- dienst is aangesteld de heer J. Witvliet Az. STELLENDAM. Wegens de Internationale toestand is de geheele visschersvloot genoodzaakt in de haven te blijven, wat voor de gemeen te een groote schadepost is, daar alles op de visscherij is aangewezen. Naar vernomen wordt zijn er pogingen aangewend om eeni ge gelegenheid te geven om in zee te ka men. Verschillende visschers zijn thans in de landbouw werkzaam. Een gedeelte gaat zelfs smorgens per vrachtauto naar Her kingen om uien klaar te maken. Woensdag werd door de bestuurder van een. vrachtauto een rijwiel vernield, welke aan de kant lag\ De schade is onder ling geregeld. De garnalenvisschers vingen vorige week van 4050 Kg. garnalen per dag en per vaartuig en de zeevisschers besomden van f 100.180.aan versche visch. Maandagavond 7 uur is tot groot ver maak van de kinderen de brandspuit gepro beerd, doch het liep niet erg mee. Toen. hij aan ,de waterkant stond konden ze hem niet zoo spoedig op gang krijgen. De spuit was evenals een paard, dat in een paar maan den niet heeft gewerkt en ook wel eens wei gert. Zoo was het ook met de brandspuit het geval, hij weigerde. Na een uur arbeid was het euvel verholpen en werkte zij met vier stralen. Verscheidene jongens gingen met een nat pak huiswaarts. Voor het bedanken, van de heeren D. Goekoop en Corn. ,den Eerzamen als raads lid voor deze gemeente komen nu voor op de lijst de heeren Fl. den Eerzamen en T. van der Wende Lz. In de haven, alhier is een scheepslading super gearriveerd voor de landbouv/vereeni- ging groot 2000 balen van 50 kg. OUDDORP Naar wij nader vernemen heeft de heer C. Breen voorheen wethouder, nog geen ontslag als lid van .de gemeenteraad geno men. Tot gewoon .dienstplichtige lichting 1940 zijn aangewezen de volgende perso nen: D. Breen Johsz., S. Flohil Jac. van Huizen, J. O. Komtebedde, J. W. Masten broek Dz., J. L. Padmos Az., Jac. Pijl Gz., P. Sandifort Wz., Jac. Sperling Cz., A. C. Tanis Jacz, en T. Voogd Dz., en vrijstel ling wegens broederdienst aan Anth. Breen Kz., T. Bezuijen Sz., J. van Dam Johz., Jac. Klepper Wz., D. Kleijn Mz., A. H. Tanis T. Gz., J. Tanis Bz., W. Venneman Jz en. Joh. Vlietland Pz. Bij publicatie is bekend gemaakt dat ingevolge art. 84 der gemeentewet bij on gesteldheid afwezigheid of onstentenis van den Burgemeester deze wordt vervangen door den Wethouder KI: Westhoeve en bij ongesteldheid, ontstentenis of afwezigheid ook van Westhoeve wordt de Burgemeester vervangen, door den weth. Corn. Grinwis. De dienstplichtigen D. Breen P. Jz. P. Soeteman en K. Witte die wegens de tijdsomstandigheden onder de wapenen wa ren geroepen, zijn als te zijn ongeschikt voor den militairen dienst huiswaarts gezonden. Behoudens nader voor te schrijven maatregelen of andere bepalingen van het dienstplichtbesluit zal de inschrijving voor de dienstplicht lichting 1941 moeten plaats hebben in de maand October. Daar wegens het mijnengevaar het den garnalenvisschers verboden is, om op de Noordzee hun bedrijf uit te oefenen, zien deze zich in hun inkomsten zeer benadeeld zij kunnen nu maar gemiddeld 40 kg. gar nalen per .dag en per vaartuig vangen zoo dat de uitgaven de inkomsten overtreffen met als eindresultaat dat de motorvisschers genoodzaakt zullen zijn hun bedrijf stil te leggen. Wat de zalmvangst betreft deze is .de laatste weken ook gering. Regelmatig WRIGLEY'SP.K. kauwen is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftijd door tandartsen wordt aanbevolen. P.K. zuivert de adem, verfrischt de mond en houdt de tanden gaaf en sterk. Boven dien bevordert P.K. de spüsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. H.T.a> Veel genot voor weinig geld: S cent^ NIEUWE TONGE De heer H. heeft tijdens zijn werk zaamheden zijn hand zoodanig verwond dat geneeskundige hulp noodzakelijk was, OUDE TONGE Op 7 Sept. had alhier keuring plaats van verschillende jongelui in de Oude School Alles in verband met .de luchtbe- schermingsdienst. De dagloonen zijn alhier gestegen van f 3.50 tot f4. Op 7 Sept had alhier een vergadering plaats inzake luchtbescherming, .des nam 8 uur (n.t.) Deze vergadering had verband met de wet op luchtbescherming n.l. art. 12 en 13. Er wordt alhier van des avonds tot des morgens 9 uur controle gehouden of er vreemde vliegtuigen passeeren enz. op 't gemeentehuis. 1 Velen koopen hun s OOLTGENSPLAAT De landarbeider M. T. is wegens dief stal tot f 8.boete veroordeeld. Donderdagavond is door .de afd. Ooit- gensplaat der Ned. Vereeniging ter bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len een oefening gehouden, welke zeer goed is geslaagd. Het keuren van huurauto's en taxi's in deze gemeente is door het gemeentebe stuur niet meer opgedragen aan het Weten, schappelijk bedrijifauto instituut maar aan de rijksverkeersinspectie, welke dan ook Woensdag j.l. deze keuring heeft verricht. De vlaggetjesverkoop van .de Chr. Militaire tehuizen heeft de som van f 20.44 opgebracht. MIDDELHARNIS Geboren: Theodora Johanna ,d.v. W. J. v. Dis en J. M. den Boer. Ondertrouwd: K. de Jager 23 jaar en C. Renaud 20 jaar. Getrouwd: P. Vijfhuize 52 jaar enM. Kos ter 46 jaar. Ovei'leden; P. de Bloeme 88 jaar echtgen van G. van Es. SOMMELSDIJK. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aren, z. v. Jacob Troost en EU- zabeth van den Nieuwendijk; Jacob, z. v. Adrianus Troost en Aartje van Dongen. Ondertrouwd: Jacob Gerrit Johannes Geldhof, 27 j. te Middelharnis en Geertrui van der Waal, 29 j. alhier. Gehuwd: Jaspert Nipius, 28 j. en Aartje Kieviet, 24 jaar, beiden alhier. DIRKSLAND. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leendert Simon, z. v, A. H. Matsinger en B. Koote; Lena Elizabeth, d. V. A. R. van Welie en J. van Ast; Lena Ali- da Elizabeth, d. v. C. Jongejan en P. A. Hartog. Ondertrouwd: L. v. Prooyen 20 en W. P- Groenendijk 19 jaar. Getrouwd: K. J. Smit 21 en C. Verweij 21 jaar. Overleden: K. de Jong 70 j., echtgen. van L. J. de Man; N. C. Kaslander, 62 jaar, wed. van D. V. Driel; J. Overbeeke, 65 jaar, echt. gen. van L. Dijkgraaf.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2