CI1PWEEKBLAD5p6ED.6R0nD5IA6 vöööoEZUID-HOaïïïZEEUWSCHE EIIAHDEn N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEUWS" STICHTELIJKE OVERDENKING De trooD boven de Volkerenzee. Werkmanskleeding Fa. H. BRABER Buitenland 12e Jaargang ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939 No. 1073 Dit nommer bestaat uit 2 bladen Uit het Kijkvenster Uienmarkt WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.m"' 18e jaargang Met ontroerenden ernst wordt de menschheid geteekend in dit hoofd stuk als een onpeilbare diepe zee, waaruit vier dieren opkomen, Het zijn allemaal roofdieren en de één is al nog schrikkelijker dan de ander. Eerst een zwevende leeuw en dan een beer met drie ribben tusschen zijn tanden, doch al etende toch nog on verzadigbaar, want het bevel „Eet veel vleesch" wordt grimmig opge volgd. Vervolgens duikt uit de donke re diepte der volkerenzee een snelle panter op met vier vleugelen en vier koppen en het dier krijgt de heer- Bchappy- Gemotoriseerde strijdkrach ten zullen we maar zeggen, want die snelle vleugelen voorspellen de uit de landzucht voortkomende wereld- vlucht. En eindelijk komt er zulk een mon ster op. dat Daniël niet goed onder scheiden kan, wat het nu eigenlijk is voor een dier. Het is schrikkelijk en gruwelijk en zeer sterk; het heeft ijze ren tanden en kope^n klauwen; het eet en verbrijzelt en vertreedt de over blijvende rest met zyn voeten. Op zijn kop staan tien hoornen. Dan komt plotseling van tusschen die tien hoor nen een kleine hoorn opgroeien, die plaats vraagt voor zich, waardoor er dadelijk drie hoornen wijken moeten Dan, zie, daar zijn oogen in dien kleinen hoorn en een mond, die spre ken gaat, brallende, snoevende en godslasteryke taal Zóó ziet God de menschheid aller ecuwen en het komt wel uit in de ont zettende dagen, waarin we thans weer leven. Men heeft gesproken in humanisme van verbroedering der menschheid, maar is ooit aanschouwd een gruwel der menschvemietiging als in den oorlog van 1939? Is de menschheid niet een onpeilbaar diepe zee? Is het hart der menschen niet een afgrond der gruwelen? En als nu de winden gaan waaien, dat zyn de oordeelen Gods, dan ko men de schrikkelijke dieren op uit die volkerenzee. De geschiedenis die acht- ter ligt heeft het bewezen en de his torie, die zóó ontzettend ingeluid i3 op 1 September 1939 zal het weer lee- rtn. Dat vierde dier is nog altijd in leven, liet heeft reeds gewoed als Romemsch monster in de dagen der christenvervolging. Jerusalem is er door vertreden en nog steeds woedt het voort, telkens onder andere vormen. Geeft acht op die kleine hoorn, die de snoevende taal, v/elke de mond van dien kleinen hoorn uicbralt;; IJzeren tanden en koperen klau wen, alles vermalende. Als de pantserwagens met de ge- gasmaskerde lieden met mitrailleurs rupsen over den weg en de vliegma chines ronken in het nachtelijke duis ter, bommen werpend op onschuldige vrouwen en kinderen en ziekenver pleegsters. Zign dat menschen of die ren of machinale monsters? Herkent ge dat vierde dier er niet in? Ziet ge soms ook die kleine hoorn? Doemt voor Uw oog niet op de komende an tichrist? Staat het alles niet duidelijk beschreven in het Nieuwe Testa ment? Iedereen voelt, dat de toestand van Nederland duizendmaal ernstiger is, dan in 1914. Toen heeft men Neder land ontzien. Alleen uit belang. Zal dit nu ook zijn Zal Nederland het slagveld worden van dezen gigantischen wereldorlog? Eerlijk gezegd hebben we anders ver diend? Wist Nederland niet boven an dere landen ter wereld, welke ver plichtingen de adel van het Christen dom meebrengt? En wat is daarvan te zien geweest? Hoe is het met de kerk gesteld? Heeft men, vol des Heiligen Gees- tes, als broeders van hetzelfde huis gezin eenparig de schouders gezet om het staatsgebouw te schragen? Hoe hebben wij het er persoonlijk afge bracht, voorzoover we den Heere uit vrije ontferming hebben leeren ken nen? Zal het oordeel niet beginnen van het huis Gods? Zal Nederland eerst aan de beurt zijn O, als dat ware schuldbesef en diep liefdeberouw ter efder ure nog gevon den werd? Wie weet, het uitgetrokken zwaard Gods zou voor Nederland nog in de schede gestoken worden. A'hem Ds- d. B. (Wordt vervolgd) Voor A^M^JtStlmk) TELEFOON 166 eiiah Advertenüe»prfls 20 cent p«r regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boek*aan» kondiging 10 cent per regel Cwitracten belangrijk lager. UITGAVE VAN Gevestigd te Middelhamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland: St. Maartenadflk Markt, Xelef. 59. -■•mmmmmmmmmÊmimÊmmÊÊmÊiÊ^mmÊÊÊimmkWÊimÊmÊimmm A-bonnementspiijs 90 cent per 3 maandenbfl vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlyke nummert 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Dit zag lic, totdat er tronen gezet wer den, en de Oude van dagen zich zette, wiens kleed wit viras als de sneeuw, en liet haar zflns hoof ds als zuivere wol; Ztjn troon was vuurvonken, deszelfs ra deren een brandend vuur. Daniël 7 9. Oorlog' by öe buren funest voor ons zakenle>ven Wethouitlers moeten er ook zijn Omtevredenen in onze raadszalen Walgelijke poUtieik Berooiide kassen Oordeiel of voor- dleel? Het oórlogsrumoer rondom, bren,gt ook in ons land allerwege ontwrichting. In één week tijd is dat al merkbaar. Ons land is een land met veel handelsverkeer, met door vaart en veel verdere transporteering, zoo-_ dat, wanneer een groote Mogendheid zooals Dultschland waarmede vrij veel handel drij ven, (méér dan mogelijk een groot deel on zer lezers vermoedt) in oorlog komt, de handel met dit land direct voor het grootste deel lam ligt. Daarbij komt, dat de neutra le landen als België enz., direct een scher pere controle hebben op alles wat in- en uitgaat, passen en visums zijn noodig en allerlei soesah meer, wat het zakenleven ontzettend bemoeilijkt en stagneert. De lange slierten van Rijnschepen, die aan onze kanalen zoo'n echt aspect geven zvjn sterk uitgedund en ook komen minder sleepkasten dan gewoonlijk het Volkerak naar het Keeten afzakken. Onze groote havensteden z^n direct de dupe, omdat weinig schepen in- en uitgaan. Het wordt in de wateren om en bij de oor logvoerende landen ook gevaarlijk door de mijnen die op bepaalde plaatsen zijn gelegd, welke bij hevigen wind kunnen losslaan en dan overal heendrijven. Wat de gevolgen Zïjn, wanneer een schip op zoo'n mijn loopt is uit den oorlog van 19141918 genoeg zaam bekend en ook nu reeds zijn daardoor eenlge handelssehepen en trawlers gekel derd. Onze regeering doet al het mogelflke om ondanks de mobilisatie het gewone leven te doen doorgaan. Dat is ook noodzakelijk; het is in deze angstige dagen onzen plicht, om rustig met onzen arbeid voort te gaan. We lazen kort geleden dat Luther eens heeft gezegd: „Al vrist ik, dat over twee uren Christus weer zou komen in zijn heerlijkheid, dan zou ik toch nog appelboomen in mijn tuin plan ten!" Zoo hadden we de afgeloopen eerste Dinsdag in September, alom in het land Wethoudersverkiezing. Er waren plaatsen in ons land waar de raadsleden voor het meerendeel onder de wapenen stonden. Voor die gemeenten was het moeilijk wet houders te verkiezen. Maar onze regeering zei: „Wethouders moeten er ook zijn", wes halve de soldaten-raadsleden naar huis mochten om den plechtigen eed af te leg gen en onder elkander de Wethouders te verkiezen. De kleine politiek ik bedoel daarmee de gemeente politiek is door de oatastro. phale gebeurtenissen buiten onze landsgren zen, wel een eind in het niet gezonken. De kranten b.v. hebben meer oog om hun le zers nauwkeurig het laatste nieuws der oorlog-voerende landen op te disschen, dan af te dalen in hetgeen in de raadszaal stond te gebeuren. Inderdaad is ook de werkelijke oorlog belangrijker, dan de strjjd die ,de vraagt men uitsluitend dit merk. GEDEPONEERD ONDER No 73438 Alleenverkoop voor Dirksland vroede vaderen voeren om deel te kunnen uitmaken van het gemeentelijk dagelijks bestuur. Toch wist men ook daar en niet in het minst in het rayon waar ons Blad verschijnt in vuur en vlam te geraken. De raads- verslagen van j.l. Dinsdag lezend, moest Uw Waarnemer constateeren, dat op Goe- ree en Overflakkee drie raadsleden over den uitslag zóó waren ontstemd, dat zij na aif- loop der stemming oogenblikkelijk de raads zaal verlieten. Dit gebeurde te Goedereede en te Ouddorp. Op het eiland Tholen, met name te St. Maartensdijk, wist de Voorzitter ternau wernood de orde te handhaven.. Om te zwij gen van hen, die rustig aan de groene ta fel bleven zitten, maar uitwendig verbleek ten om wat er innerlijk omging. Ik treed niet in details en. ga er verder niet op in, hoe zich die zaken hebben toe gedragen. Dit is voor rs'\; zéker, dat het alles behalve behoorlijk lïf, ïsooals gebeurde, dat men zich niet aan gemaakte afspraken hield. Woordbreuk reeds bg het begin der zittingsperiode, werkt de goede verstand^ houding, die er bij het gemeentebeleid be hoort te zijn, niet in de hand. Ën dat, terwijl het even te voren met het opsteken der twee vingers van de rech terhand, plechtig heeft geklonken:: „Zoo waarlijk helpe mti God Almachtig!" De le zer zal begrepen, dat ,^t al aanstonds vloekt tegen elkaar. Helaas gaat het bij velen om eigen eer, of, zooals wij een burgemeester bij de in stallatie hoorden zeggen, om eigenbelang onder gemeentebelang te dekken. Men ont ziet zich zelfs niet om .in een verbond te treden met hen, die men tijdens de raads verkiezingen met allerlei leelijks heeft be streden. Alle principe op zij, om toch maar een Wethouderszetel te bemachtigen! Oók nog wel om de enkele honderden guldens per jaar die er aanzitten de goeden niet te na gesproken natuurlek. Droevige feiten inderdaad. Wanneer men die dingen tot in de finesses weet, zou men van de politiek gaan walgen. De Nederlandsche wet geeft een raadslid nu eenmaal vrij mandaat, dat hti geen ver antwoording schuldig is over het woord dat hü spreekt, of over ztJn stem die hij uit brengt. Het publiek mag over den eenmaal gekozene zeggen wat ze wü, het raadslid is buiten schot, de ci'itiek matigt zich wel weer in de komende periode en wanneer de vier jaren om zijn, zien we wel weer. Zoo gaat het het zij zoo! Gelukkig zijn er in de college's anderen, die hun taak, of hever gezegd hun ambt, nauwgezet waarnemen. Dde inderdaad iets gevoelen van den geweldigen finantieelen last die hun gemeente drukt en pogen, zfl het met zwakke kracht, het beheer zooda nig te helpen lelden, dat de gemeente er het beste bij welvaart. Dat moet dikwflls gaan met verloochening van alle eigenbe lang, om het gemeentebelang het best te dienen. De eerste Dinsdag in September is voor het optreden der nieuwe raadsleden met voordacht uitgekozen, op dat ziJ dadelijk kunnen deelnemen aan het onderzoek der begrooting voor het volgend jaar. Voor de meeste gemeenten zal dit een zeer nijpende zaak worden. Finantieel staan Rijk en gemeenten er bfl zonder slecht voor. De belastingen staan reeds in den top, en door de mobilisatie wel ke millioenen kost, kan het niet uitblijven, of er zullen andere belasting-objecten bijko men. Blijven we buiten een gruwzamen oorlog, wat God genadiglijk geve, geraken we toch allengskens meer in den put. De naweeën zullen we zeker gevoelen. Dit alles is tenslotte een geldzaak, maar daarmee hangt toch ons volksbestaan nauw samen. Het land wordt daardoor, om in schriftuurlijke taal te spreken „uitgele- digd." Men behoeft geen profeet te zijn om te zeggen, dat een groote druk aanstaande is. Een druk die we van hoog tot laag zul len gevoelen en waarin sommigen, door ge nomen maatregelen, nu reeds deelen. Mocht het voor velen zoo zijn, dat, al is die tegenwoordige en komende idruk geen zaak van vreugde, het nadien mocht blij ken een vreedzame vrucht der gerechtig heid te hebben afgewoii)en. Dan zou wat een oordeel leek, een eeuwig voordeel wor den. WAARNEMER. Evenals bij alle andere artikelen, heeift ook de uienmarkt te lijden onder de huidige internationale toestand. De prijs echter blijft tamelijk stabiel, en varieert rondom f 2j— p«r 60 K.G. Hier en daar was de prijs zelfs iets boven de f 2.op andere plaatsen er iets bene den. De handel was uiterst kalm. Daarbij komt dat de meeste teelers, er veel voor voelen, hun voorraad wat vast te houden, in de hoop later iets meer te kunnen maken Zijn er orders, dan moeten de commission- nairs er wat meer werk voor doen, om hier en daar wat vast te krijgen. De moeilijkheden welke worden ondervon den ziJn thans groot. Naar Argentinië, zijn het de risico's aan het varen in oorlogstijd verbonden. Naar Engeland is de vaart veel moeilij ker. Eerstens het gebrek aan scheepsruim- te. In de tweede plaats de moeilijkheden met het geld. Om te betalen moeten de Engelschen eerst toestemming hebben van de regeerin,g Deze regelingen komen wel, maar er ver- loopen eenige weken eer alles geregeld is. Men kan dus op het oogenblik wel uien naar Engeland sturen, maar krijgt geen geld, en niet iedere ifirma is bij machte een lang crediet te verleenen. Daarna komt de onzekerheid der valuta. Het Hollandsche bedrag voor het Pond sterling zakt bijna lederen dag. Er zijn partijen uien verkocht, toen het Pond-sterling nog een koers had van f 8.40 tot f 8.20, welke nu straks zullen worden afgerekend tegen i£ 7.50, misschien nog la ger. Ieder gevoelt dat de risico's welke de handelaren nu moeten dragen groot zijn. Verliep alles een beetje normaler dan zou den de prijzen hier ook hooger kunnen ziJn. Nu is het zoo. De handelaren welke de wind in de zeilen hebben, verdienen nu geld, doch hun collega's bij wie hier of daar iets tegen zit, leggen trots de hooge winstmar ge er op toe. Er is hoop dat Engeland zelf mede zal werken de belemmeringen spoedig te rege len, daar het veel werk maakt en zorg be steedt aan zijn voedsel voorziening. Bij het afdrukken was de prijs te Nieuwe Tonge f 2.10; te Dirksland f 2.30 per 60 K.G.. Te Middelharnla liggen thans twee klei ne zeebootjes te laden. Dit natuurlijk ter vervanging van de geregelde lijnen, welke hun dienst staakten. Wat vorige week werd gevreesd en schier onvermijdelijk scheen, is een feit geworden. De oorlog Is luitgebroken. Jaren aaneen heeft nien gevreesd. In re devoeringen erd er op gewezen. Maatrege len tot verdediging erden genomen. In Sep tember 1938 scheen de snaar te zullen bre ken, zoo vast stonden de schroeven aange draaid; doch zie door het optreden van Chamberlain kwam er ontspanning en Engeland en Dultschland teekenden een nooit meer oorlogsverklaring, En nu Zondag 3 September 1939, dus nog geen jaar later, verklaren Engeland en Frankrijk aan Dultschland den oorlog. Een vreemd» oorloig, mag men gerust zeggen. Dultschland heeft met Polen geen oor log. Dat de Duitschers Polen binnen drin gen is niet omdat ze met dat land in oorlog zijn. Het Is alleen maar om de Polen af te straffen, want ze zijn veel te brutaal ge weest, tegen de Duitschers. i. Wil Engeland en Frankrijk nu daarom met Dultschland vechten, dan moeten zij dit zelf weten. Dultschland zal rustig het eerste schot afwachten. Dit is intusschen al gevallen. De Duitsche Pührer heeift gezegd eerst met Polen te zullen afrekenen, en dan naar het Westen te komen. Willen dan Engeland en Frankrijk vechten, goed dan zal Dultsch land ook met hen afrekenen. De Polen moeten wflken voor de Duit sche overmacht. Drie Duitsche legerkorp sen rukken het land binnen. Het eene bericht zegt dat de Polen dap per vechten; het andere dat ze geen stand durven houden en biJ krachtige aanvallen direct het bieden van tegenstand opgeven. De Duitsche luchtmacht schijnt perfect met de gemotoriseerde eenheden samen te werken. In Londen ontveinst men niet, dat de te rugtocht der Polen ongerustheid baart. Door de wanorde welke er ontstaat raakt het verband zoek, en kan geen tegenstand worden geboden. Bovendien verliezen de Po len heel veel kostbaar materiaal, wat ze zoo noode kunnen missen. Dantzig en de Corridor, de gedeelten waarover de oorlog begonnen is, zijn reeds in Duitsche handen, terwijl de twee andere legerkorpsen Polen 'binnenrukken en reeds het rijke mijnengebied in Opper Silezië heb ben bezet, en doorgedrongen zijn tot aan de oude kroonstad Krakau. Hier ligt maarschalk Pilsudski begraven. Dezen eersten en beminden maarschalk wag voorstander van vriendschap met Dultsch land. Aan zijn graf is Duitsche nxllitaire eer bewezen en een speciale eerewacht is er biJ geplaatst, om het te bewaken. Hoe is de stemmln,g in Polen en wat ziJn de verwachtingen. Groote veldslagen kon men niet ver wachten. Deze zouden voor Polen veel te riskant zijn geweest. Bij verlies zou de ontmoediging veel te groot zijn geweest, en Polen ineens overrompeld. Wanneer een ge- heel legerkorps zou zijn ingesloten en zich ói£ moest overgeven óf anders onverbidde lijk den dood Ingaan, zou de teru,gslag bü het volk nog veel erger zijn geweest. Op het oogenblik heeft Dultschland 25000 krijgsgevangenen gemaakt. Dit is nu niet zoo'n bizonder groot aantal gelet op het feit, dat in den Corridor een gedeelte werd afgesneden van de hoofdmacht omdat hêt niet wilde terugtrekken. De verdediging der Polen zal nu echter krachtiger moeten worden, anders houden ze de Duitschers niet staande. Krachtige verdediging wordt verwacht achter de rivieren Weichsel en Bug. De na. tuurlijlje gesteldheid biedt daar vele voor- deelen. Warschau, de hoofdstad wordt al door de regeering ontruimd. Of de Polen werkelijk in staat zijn de Duitschers tegen te houden, zullen de e.k. weken moeten leeren. Het wordt een dub beltje op zijn kant. Hoe helpen Engeland en Frankrijk? Deze landen zullen trachten Dultschland econo misch zooveel mogelijk afbreuk te doen. Alhoewel zg veel kunnen bereiken, verge ten dient te worden, dat thans Rusland en Italië ter beschikking staan om Dultsch land te helpen. Toen waren die landen in oorlog met Dultschland, nu neutraal. Inplaats van een bommenregen, hebben Engelsche vliegtuigen een biljetten regen op Dultschland neer laten vallen. Hierin werd gezegd dat Engeland geen haat heeft tegen het Duitsche volk, maar wel tegen het huidige regeeringsstelsel. Ook heeft minister Chamberlain een ra diorede in het Duitsch gehouden. Verder zijn er vrachtschepen aangehou den ai anders nadat de bemanning gevan gen was genomen, In den grond geboord. In het Westen zijn de Franschen heel voorzichtig Dultschland binnengetrokken en ontwikkeld zich daar een artillerie ge vecht. Algemeen had men verwacht, vreeselijke gevechten, vooral in de lucht, doch terwijl de Duitschers in Polen oprukken, is het hier in het Westen niet veel meer, als het tref fen van voorbereidingen. Hoe ztjn de kampen verdeeld De koloniën betuigen trouw aan het moe» derland, zoowel de Engelsche als de Fran- sche. Canada, Zuid-Afrika, Britsch-Indië. Palestina, Egypte enz. hebben zich aan de zijde van Engeland geschaard. Ierland blijft neutraal. Marokko en Kameroen staan ach ter Frankrijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1