Simon Gieke iROÜWKEUYELSi M arktberichten Gemeenteraad Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand 1 M VANLO^N,vhJdeR Kerk en School Centrals veilingMiddelharnb bij ons U ook Keurig ge- maakt. In drie kwaliteiten ver- f s krijgbaar. i I Prijzen naar kwaliteit. ■Hh 1 I Kerkring 4 - OUDE TONGE Telefoon 52. 1 De ketter van Scherpenisse (Wordt vervolgd). ROTTERDAM, 4 September. Vee. Aanvoer in totaal 2306 stulis, zijnde 919 vette run deren, 264 vette kalveren, 10 nuchtere kal veren, 611 varkens, 1 big-, 499 schapen of lammeren, 2 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt; vette koeien Ie kW. 80, 2e kW. 66, 3e kw. 4054 et.,; vette ossen 68, 64, 42—54 et., vette kalve ren 95, 80, 55—65 et., varkens (lev. gewicht 58, 57,' 56, et., schapen 48, 42, 37, per stuk 22, 20, 18; lammeren 52, 47, 42 per stuk 151/3, 13, 10. Vette koeien en ossen. Aanvoer zeer groot. Handel kalm. Prijzen als vorige week Dinsda,g, prima koe 82 cti, prima os 74 et. Vette kalveren. Aanvoer iets ruimer. Handel mati,g. Prijzen iets hooger. Prima's f 1.05. Varkens. Aanvoer iets grooter. Handel vlot. Prijzen hooger, prima's tot 59 et. Schapen en lammeren. Aanvoer kleiner, Handel tamelijk. Prijzen iets hooger. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar Jn aardappelen, groenten en fruit, Admi raal de BuS^srweg 19G, telfilfoon 81431, Amsterdam. Sedert de mobilisatieda,g 29 Aug. waren de prijzen voor alle aardappelen hooger en veel vraag, daarbij komt het dat de landr bouwers in de omstreken van Amsterdam het druk hebben met hét binnenhalen van den oogst, zoo dat van deze kanten geen aardappelen worden aangevoerd, vooral de bonten en ronde blauwen, uit de Ypolder zijn gevraagd, ook blauwen eigenheimers, blan ke ronde muizen bintjes zandaardappelen blijven gevraagd, ook de alle soorten bon ken. Middel maat bintjes en muizen, ook blanke eigenheimers gevraagd. Ieder die zijn aardappelen naar Amsterdam wil zen den, vrage Makelaar Jac. Knoop om inlich tingen, zonder eenige verbinding of kosten. Heden 4 Sept. waren de prijzen per 100 kilo Zeeuwsche Bonten f 4.40—4.60; Z. blau wen f 4.40—4.60; Z. bintjes f 2.80—3.—; Z. Eigenheimers f 2.80—3.20; Z. blauwen en 'Donten poters f 2.40—2.80; Z. blauwen eigenheimers f 3.40—4.—; N.H. ronde blau wen f 3.20—4.—; N.H. bl. eigenh. f 2.80— 3.20; Muizen if 2.602.80; Bintjes f 2.60— 2.80; Alle soorten bonken f 2.40—2.60; N. H. Eigenheimers f 2.60—2.80; N.H. Bonten Eigenh. f 3.20—3.60; N.H. Bonten f 3.60— 4.Ypolder ronde blauwen f 4.404.60; Ypolder Bonten f 4.40—4.60; Ypolder eigen heimers f 2.603.Ypolder blauwen ei genheimers f 3.20—3.60; Anna Pauwlowna Zandaardappelen f 3.------3.80; Hi.legommer Zandaardappelen f3.------3.60; Zand bonken f 2,402.60; Overijsselsche en Drentsche blanke zandaardappelen in balen van 50 ki lo per 100 kilo 'f 3.20—3.40, Bonken f 2.40 —2.60. Veilimg van Maandag 4 SepteTn1>er 1939. Tomaten f 4. 1.10; Claps Favorite f9.70 13.40; Durandeau if 5.------5.90; Mank's Godlin f 14.10—16.30; Beurré Lebrun f 10.20; Triumph de Vienne f 15.10; Herto gin Elza f 6.90; Bergamotten f 7.10—7.40; Stoksnijboonen f 6.2011.30; Dubbele Prin cessen, f 9.90—12.—; Postelein f 2.50—2.60 Roods kool f 4.------5.50; Savooie kool f5.60 6.Spinazie f 5.108.Eigenheimers if 2.90—3.—; Alles per 100 K.G. Komkommers f 1.------1.40; Bloemkool f5.50 10.Natuursla f 2.704.Meloenen (annanas) f 14.90; Meloenen (net) f 12.90; Andijvie f 2.40—2.70. Alles per 100 stuks. Alicant f 11.------11.90; Frankenthaler f 9.80—10.90; Reine Victoria f 4.------8.50. Al les per 100 pond. Kroten f 1.50; Boepeen 100 bos. VeiÜMg van Vrpag 1 September 1939. Dubbele Princessen f 9.------11.70; Stokprin cessen f 10.6014.10; Stoksnijboonen f 6.20 11.Tomaten f 4.------4.30; Postelein f i.—1.40; Spinazie f 5.90; Beurré de Me rode f 6.907.70; Beurré Hardy f 13. Claps Favorite f 8.30—12.10; Bergamotten f 5.10—7.10; Signe Tilles f 5.10; N.H. Sui kerperen If 5.205.90; Durandeau f 4.90 6.Transparante de Croncels f 3.^-5.90 Roode kool f 4.705.70; Savooie kool f 5.- 5.70. Alles per 100 kg. Komkoimners f 1.------1.40; Andijvie f 1.80 —3.30; Perziken f 1.20—6.60; Bloemkool f 5.60—10.30; Meloenen (net) f 7.70—12.20; Meloenen (suiker) f 8.------12.Meloenen (annanas) f 13.90. Alles per 100 stuks. Reine Victoria f 3.908.20; Blauwe Prui men If 3.606.80; Alicant f 7.70—8.70; Frankenthaler f 9.90—10.90; Golden Cham. pion f 10.-------10.90. Alles per 100 pond. Bospeen f 2.60—3.—; Kroten f2.20. Alles per 100 bos. Uienveilüiig van Zatepdög 3 September 1939 Gewone uien f 3.14; Drielingen f 1.20; Pic- klers f 1.80; Tweede soort f 1.Stekuien f 0.51. Alles per 100 kg. Aanvoer 44.000 K.G. f 3.20. Alles per 8. De gemeentebegrootin,Éf 1938 onder gaat een wijziging. Aan het slot van de vergadering spreekt de VOORZ. de raadsleden Haagens en Mooijaart toe, welke bij de nieuwe samen stelling van den Raad niet meer terugkee- ren. Hij zegt hun dank voor de prettige wijze waarop de om,gang steeds geweest is en voor al hetgeen zij in de afgeloopen pe riode hebben gedaan. De verhouding in de Raad is tot heden altijd prettig geweest, nooit heeft spreker tegen een raadsverga dering opgezien. Hij hoopt dat het den hee- ren en hun gezinnen wel moge gaan. De heer HAAGENS zegt hartelijk dank voor het gesprokene. Hij dankt tevens ook ,den Raadsleden, voor de goede harmonie waarin steeds is samen gewerkt. De manier waarop spr. de Raad verlaat weet iedereen, dit is ver van netjes. Hij zal er het zwijgen over toedoen. De heer MOOIJAART zegt eveneens dank. Dan sluiting. DBBKSLAND Openbare raadsvergadering dier giemeen- te DIRKSLAND, op VrSjjiflag 1 September 1939, dies avonds 8 uur (z.t.) Tegenwoordig alle leden. De VOORZ. Burg. D. J. Visscher opent de vergadering met gebed. Bijna terstond .daarop moet de vergade ring worden, onderbroken, doordat een bode de raadszaal binnenkomt met een Rijks-te- legram ,dat Nederland in staat van Oorlog en in staat van Beleg is getreden. Na heropening worden de notulen goed gekeurd. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van eenige raadsbesluiten. Goedkeuring van den verificateur opname kas en boeken Gem. Gasbedrijf. In .kas f 1622.—. Van den Minister van Sociale Zaken, dat goedgekeurd wordt uit te voeren het rio- leeringsplan in de gemeente, waartoe de Rijksdienst zal voteeren een bedrag van f 41000.Waar dit werk speciaal is voor werkverruiming wordt aangespoord tot spoedigen aanvang, zoo mogelijk in de maand November. De VOORZ. zegt .dat deze brletf is verzon den vóór de mobilisatie. Momenteel is de Gem. opzichter in dienst, en ook is er nie mand die thans een groot werk aanneemt. De heer DB BONTE hoopt toch dat het werk daardoor niet van de baan gaat. Als straks alles weer in geregelde banen gaat, meent hij dat de werkloosheid zich weer zal openbaren, mogeiyk ook onder een andere cata,gorie als arbeiders. De VOORZ. antwoordt, dat het voorne men van B. en W. is om er met den Minis ter over te correspondeeren en uitstel te vragen. Aldus wordt besloten. 3. Goedkeuring rekening Weeshuis 1938. De commissie adviseert tot goedkeuring Ink. f 4399.70; uitg. f 3795.34; Batig saldo f 604.36. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Arm bestuur 1938 en uitgaven f 8326.43, Hierbij is de opmerking gemaakt dat verhaalrecht van .de Armenwet op onderhoudsplichtig kind aanwezig is. Dit moet nog in B. en W. komen. 5. Voorloopi,ge vaststelling Rekening Gasbedr^f 1938. Gewone dienst; Ink. en Uitg. f 31540.03. Kapitaaldienst ink. if 9303.84; uit. f8740.28 Batig saldo f 536.56. 6. Voorloopige vaststelling gemeentere- kenin,g 1938. Hierbij is opgemerkt B. en W. in overweging te geven het vervoer van grind enz. voor de gemeentewegen voor taan met particuliere auto's te doen ge schieden, en de auto der gemeente bij de rei nigingsdienst te laten. Ook wordt gevraa,g,d te bekijken of het voor de gemeente voor- deeli,ger uitkomt met paarden-tractie te werken. Dit zal in B. en W. worden bezien. De rékenit^g sluit met Gewone dienst: Ink f 165.240.34; uitg. f 146.845.43, batig saldo f 18.394.91. Kapitaaldienst ink. f 52062.93, uitg. f 51.451.96. Saldo f 1189.03. Al ideze rekeningen worden voor accoord Rverklaard. 7. Goedgekeurd wordt ook de balans-, winst- en verliesrekening over het afgeloo pen jaar van de Woningbouwvereeniging. MIDDELHARNIS Den heer J. Mans is met zijn gezin uit Amerika gekomen Zaterdagmorgen en zal zich alhier vestigen. Maandag 18 September des avonds van 7 tot half 9 zal stemming worden ge houden van gemachtigden van het kiescol lege. De aftredende heeren zijn: H. P. Blok L. Bloot, D. de Korte, P. Snijder, M. Ver- duin, en L. Vroegindeweij Wz.'De stemming zal plaats hebben in de consistorie. Onze dorpsgenooten ,die in Duitsch- land werkzaam waren als visschers, zijn we gens de tijdsomstandigheden teruggekeerd. DIRKSLAND Door den Burgemeester is tegen he den Dinsdagavond 8 mir een openbare Raadsvergadering belegd. Door de ifam. B. Both werd Vorige week bericht ontvangen dat hun zoon wel ke onder de wapenen is door een .klap van een paard getroffen was, waardoor een zg- ner beenen werd versplinterd. Naar wfl ver, nemen is zijn toestand thans naar omstan digheden bevredigend. Door de heeren P. Duhen en P. van Eek is in opdracht van de vereeniging voor luchtbescherming bij wijze van proef een be tonnen schuilplaats gemaakt geschikt voor 24 personen. HEBKINGEN. Onze vroegere dorpsgenoot de heer C. den Engelsman is aangesteld als leer-' ling verpleger in de inrichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Naar we vernemen bestaan er plan nen tot het aanstellen van een wijkverpleeg ster alhier. Door de Burgemeester is het ham steren van petroleum verboden. SXELLENDAM Vorige week vin,gen de gamalenvls- schers per vaartuig 200 tot 300 kg. garna len, i Van ,den landbouwer W. v. E. stierf Maandag een jong rund welke niet is ver zekerd. OUDDORP Ijuchtbeschermlnigsdienat. Aan den oproep gedaan .door den Burgemeester onzer gemeente aan alle in woners tot het bijwonen van een in de Oude School op Vrijdag j.l. te houden besprekin,g en voorlichting over de beteeeknis van den luchtoorlog in hét bijzonder voor de bur gerbevolking en de hiervoor noo,dzakelijke te nemen beschermingsmaatregelen, hadden vele inwoners voldaan. Gezien de korte tijd van de bekendmaking van het tijdstip dezer bijeenkomst waren vele mannen en vrou-i wen opgekomen. Na een kort openingswoord door den Burgemeester en het zingen van een cou plet van ons aloude Wilhelmus werd het Woord gegeven aan den heer W. Braber hoofd der luchtbeschermingsdlenst. Door deze werd op zeer duidelijke en voor ieder bevattelijke wijze uiteengezet en besproken de te nemen maatregelen en de hulpmidde len waarmede een goede bescherming te gen de gevolgen eener luchtaanval verkre gen kon worden. Voorts besprak hij de uitwerking der bomaanvallen, een uiteenzetting gevende hoe brandbommen wanneer zij zijn ingesla gen gemakkelijk met zand zijn te dooven, als men er direct bij is, voor de hulpmid delen ter bestrijding der gasbommen, waar. van wel de gevaarlijkste gassen zijn het mosterdgas. Dit gas gaat door bijna alles heen, aldus spreker, en verwekt blaren en wonden, de gevolgen hiervan kunnen voor mensch en dier verschrikkelijk zijn. Daarom aanwezigen is het noodig dat een ieder weet wat hem in deze noodgevallen te doen staat, wij allen dienen er van overtuigd te zijn dat de zelfbescherming, de bescherming van eigen huis niet alleen een moreele plicht is, doch ook uit een oogpunt van zelfbehoud volstrekt noodig is. Daarom en daarvoor alleen wordt deze voorlichting aan U allen gegeven omdat door samenwerking ook in onze gemeente een goede luchtbe schermingsdlenst zal tot stand kunnen, ko men. Hierna was er gelegenheid tot bet stellen van vragen waarvan .door enkelen ■gebruik werd gemaakt terwijl ook verschel, dene personen zich als vrijwilliger voor de in te stellen hulpdiensten opgaven. Nadat de spreker op .de gestelde vragen zooveel mogelijk een afdoend antwoord had gege ven werd deze bijeenkomst met een woord van dank aan allen die hadden medege werkt tot het welsla,gen hiervan, door den Burgemeester gesloten. Laat alle inwoners hun gemeenschapszin toonen en hun volle medewerking verleenen aan de uitbreiding van de organisatie der luchtbescherming in onze gemeente, die tot doel heeft de zelfbescherming dat is ook bijstand te verleenen aan allen, .die in ge vaar of nood verkeeren. Bezoekt daarvoor al de voor dit doel te houden vergaderin gen. NIEUWE TONGE De timmermansknecht J. d. J. had het ongeluk zijn hand te verwonden met een beitel zoo,dat.-geneeskundige hulp nood- za;kelij.k was. De heer J. T. verwondde tijdens zijn werkzaamheden zijn hand, zoodat genees kundige hulp noodig was. Het zoontje van J. T. geraakte met zijn voet tusschen het wiel van de fiets, wat zoo ernstig was, dat geneeskundige hulp noodig was. iiuiimiiiiiniiHfiiuiiiiiinillliiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii.ulliiliililllllillllllllli!lIllilliiiililllllli 1 Velen koopen hun liiiiiJitiinifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMM OtTDE XONGE Hedennacht ongeveer 3 uUr brak oen brand uit op de boerenhofstede van den landbouwer L. van Vlugt Thz. Het wagen- huis met de geheele landbouwinventaris en auto ging in vlammen op. Een der naaststaande poter bewaarplaat sen brandde eveneens geheel af terwijl ook de inhoud verloren ging. De brandweer en Burgemeester en politie waren spoedig ter plaatse. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. OOLTGENSPLAAT Donderdag 31 Au,gustus j.l. herdacht het echtpaar M. Korteweg M. Korteweg- van Veen hunne 50-jarige echtvereeniging. Het heeft hun dien dag niet aan belangstel ling ontbroken. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt, dat kostwinnersvergoedin,g der dienstplichtigen zal worden uitbetaald lede. ren Woensdagmorgen van 9 tot 12 uur w.t. ter gemeentesecretarie. Van Zondag op Maandagnacht ver scheen boven deze gemeente een vliegtuig van onbekende nationaliteit, .dat onverlicht op een hoogte van ongeveer 800 meter vloog Onmiddellijk wer.d door den luchtbe- schermingsdienst de hoofdleiding der straat verlichting afgesloten, zoodat onmiddellijk verduistering intrad. TWEEDE DEEL. De vepdrifving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 39. Ze hollen weer aan de Noordkant, schrik, ontsteltenis en verwarring brengend in het Spaansohe leger, dat zijn omtrekkende be weging naar de Zuidkant is begonnen. In wanorde vlucht het., De bezetting van ,den Noordkant aan zijn lot overlatend. Deze zijn nu in een wanhopige toestand. Een goede honderd man sterk komen ze nu tusschen twee vuren. Door de Geuzen, die de schepen in brand hebben gestoken worden ze aangevallen onder de kreet. „Dood aan de Spekken. Sla dood, sla dood." En weer is de verrassing in 't voordeel der Geuzen. Van die z^jde hadden ze allerminst een aanval verwacht. Dat was nu juist de weg waar langs ze zoo noodig zouden aftrekken. En nu worden ze van die zijde zoo onver hoeds en hardhandig aangevallen. Maar ook van de huizenkant aan de Zuidkant van de haven dreigt de dood. Daar komen de Geuzen aanstormen. De Rijk heeift onmiddellijk de toestand over zien en ook van dien kant klinkt het den Spanjaarden in de ooren ,,Sla dood, sla dood. Geen pardon." Het lot van de Spanjaarden is nu vlug bezegeld. 't Is geen strijd maar een vechtpartij. Wel trachten de Spanjaarden hun leven zoo duur mogelijk te verkoopen, wel stort ook menige Geus getroffen ter aarde, 't kan niet baten, de strijd is al te ongelijk. Van alle zijden worden ze ingesloten. Er wordt geen pardon gegeven. Een enkele Span jaard ontkomt door de haven. Anderen wer pen zich ook in 't water, maar toegesnelde visschers slaan ze met hun roeiriemen als ratten dood. Steeds klinkt de kreet ,,Sla dood, sla dood, de Spekken. Geen pardon." Eenige Spaansche soldaten onder leiding van hun koopman houden nog stand. Met groote dapperheid verdedigen ze zich. Met hun rug staan ze tegen een gebouw,tje ,dat aan de waterkant grenst. Met hun lan ge speren en de hoofdman met zijn lang sla,gzwaard weten ze zich .de Geuzen een poos van 't lijf te houden. Nog houden ze stand. Maar de aandrang is te heftig. Zieltoogend ligt het troepje Weldra ter aarde. De chirurg Adriaan was bfl de be strijders. Een speerstoot wondde hem aan den boii venarm. Als de hoofdman gevallen is werpt de chirurg zich met een kreet als een roof dier op den Spanjaard. Ook de schrijver van de Nederlandsche Historiën P. C. Hooft maakt melding van dit ontzettende feit en rukt hem de kleeren in een oogenbllk van het lijf en daarna steekt hij hem met zijn lang dolkmes het hart uit het lijf. En zoo hevig is de haat. Met een triomfkreet steekt hij het bloedend hart omhoog om er de tanden in te zetten. Daarop loopt hij er mee naar een schip dat aan de haven ligt en steekt het met zijn dolk vast aan de boegspriet, om er 't vol gende oogenbllk nogmaals zijn tanden in te zetten. En dat vindt navolging. Menig Geus en visscher volgt het voor beeld en zet de tanden In het bloedend hart van den Spanjaard. De nederlaag der Spanjolen is volkomen. De Rijk laat ze geen oogenbllk met rust. Hij laat alleen een bezetting achter te Veere. Alle man ,die maar eenigszins gemist kan worden loopt met de Rijk en zijn Geu zen mee, de Spanjaarden achterop. Van weerstand bieden Is ternauwernood sprake. 'd Avila ziet geen kans om een geregeld gevecht te leveren. De schrik zit er te diep in. Er is maar één gedachte. Vluchten. Het llJf bergen naar Middelburg. En zoo ontaardt het in een wilde vlucht, achtervolgd door de Geu zen, die nog menig Spanjaard inhalen en. dooden. Niemand wordt In het leven gelaten. Er wordt geen genade bewezen. En welk aandeel had Simon Gieke gehad in den strijd? Hij had de snelle marsch van de Geuzen, toen ze aan den Polderscheni dijk landden getracht by te houden, 't Was hem niet gelukt. Hoe hij ook al zijn krach ten inspande het lukte hem niet. Langzamerhand was hij achtergebleven. Niemand had op hem gelet. Eindelijk was hij alleen op den dijk. Hij kon niet meer verder komen. Hij had reeds te veel van zijn krachten gevergd. Een dodelijke vermoeidheid komt over hem. 't Wordt zoo licht, zoo ijl in zijn hoofd. Hij duizelt en valt op den grond. Te vergeefs tracht hij zich op te richten. Nog heeft hij het besef van den .dijk af te kruipen. Maar dat is ook het laatste, dat hij kan. Hij valt In zwijm. En ligt uren bewusteloos op den berm van den dijk. De inspanning is te groot geweest. Als Lievenszoon en Arjaan dien dag thuis zijn gekomen Is Slmon er niet. Hij was van morgen plotseling verdwe nen. Buren hebben hem gewapend met een bijl den havenkant zien oploopen. Zoo weet vrouw Lievenszoon te Vertellen. Arjaan weet er meer van. In de hitte van het gevecht was hij Simon geheel vergeten; De jacht op patrijzen zal op 31 Au gustus worden geopend en gesloten op 30 December 1939. Van ,den landbouwer A. Jacobs stierf een rund. Het dier is voor de consumptie afgekeurd en. door de Gekro naar Overschie vervoerd. DEN BOMMEL Zaterdagavond had het 3-jarig zoon tje van den heer J. F. het ongeluk op een betonnen straat te vallen, waarbij hij een gapende hoofdwonde opliep. Dr. Oosthoek verleende geneeskundige hulp. Van den landbouwer M. M. raakte een paard welke op het gors liep in een bermsloot. Door het wassen van het water, waarop gewacht moest worden, kon het worden bevrijd. Het bestuur van het Watergemaal al hier heeft een olie reservoir laten plaatsen inhoudende 10.000 L. De heer Saarloos opzichter bij de werkverschaffing is weer naar zijn woon plaats te Rotterdam vertrokken, doordat er momenteel geen werkloozen meer zijn. De heer Winkels welke tijdens de vordering van paarden verleden, week Dins dag een zoodanige klap tegen zijn buik kreeg en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, is heden weer hersteld terugge keerd. MIDDELHARNIS Zondag zal in de GerefKerk in bel de diensten collecte worden gehouden voor de kerk. Ouders die hun kinderen wenschen. te laten doopen Zondag in de Ned. Herv. Kerk .kunnen daarvan aangifte doen Woens .dagavond 7 uur in de consistoriekamer. De lijst van de stemgerechtigde le den der Ned. Herv. Kerk zal acht dagen ter inzage liggen in de consistorie van Maandag 4 tot Maanda,g 11 September. De extra collecte welke gehouden is in de Ned. Herv. Kerk ten bate der Kerk heeft opgebracht f 71.42, waaronder een gift van 10 gulden. OOLTGENSPLAAT De heer J. C. de Vos is aangesteld als tijdelijk onderwijzer aan de bijzondere school alhier. HERKINGBN Geboren: Gerritje d.y. O. Oïtte en D. Bestman. NIEUWE "TONGE Vertrokken: A. Grinwls naar Oud- dorp. DE ROODE ACHTERLICHTEN. Wanneier defect wel en niet aw...'siding is tot onnüdjdleiliijk proces-iverbaal. De fungeerende directeuren van rijkspo litie hebben den hoofden van plaatselijke politie medegedeeld hoe gehandeld moet worden ten aanzien van fietsen die bij don ker niet een helder rood achterlicht voeren. Tegen degenen, wier achterlicht in vol strekt onvoldoenden staat verkeert ,dobr het ontbreken van lampje, rood reiflectorglas, draden, dynamo e.d. zal terstond proces verbaal worden opgemaakt. Degenen, wier achterlicht door niet on middelijk te constateeren of verhelpen oor zaken defect is, zal ,de verplichting worden opgelegd zich binnen een .door de politie ter plaatse te bepalen termijn van een of meer dagen bij de politie te vervoegen, ten einde te kunnen aantoonen, dat het bewuste rijwiel alsdan een helder rood achterlicht voert, dat dan uiteraard van een ,der goed gekeurde soorten moet zijn. Bij gebreke van ,dit vertoon zal tegen den betrokkene even eens proces-verbaal opgemaal^t worden. Wordt overal in den lande op bovenge noemde wijze opgetreden, dan zal naar de minister van Justitie vertrouwt het euvel .der wielrij,ders zonder behoorlijk ach terlicht spoedig verholpen zijn, hetgeen de verkeersveiligheid ten goe.de zal komen. De controle op de achterlichteni zal word|n aangevangen in het geheele land op 21 de zer. Nu schaamt hij zich er over. „Dat ik niet meer acht op hem heb gesla gen. Hij was bij de Geuzenbende, die de schepen in brand staken. Juist in 't hachelijke oogenbllk, dat we van het admiraalschip zouden worden af- gedrongen, kwam hij aan boord. Wat hij echter kon. Door hem keerde de krijgskans. Hij was ook nog bij ons toen we aan den Polderschen dijk landden. Nadien heb ik hem niet meer gezien." Donker kijkt Lievenszoon hem aan. 'k had gedacht, dat je beter voor onzen huls- genoot gezorgd zoudt hebben. In zijn nabijheid waart gebleven. Hij was nog te zwak om mee te strijden. Als hij maar niet gedood is door .de Span jaarden. 't Was geen. partij. Kom, oogenbllkkelljk op pad. We moeten hem zoeken. Misschien is hij alleen maar gewond." Onmiddellijk zijn ze op weg gegaan. Naar den Polderschen dijk. Op de plaats waar het treffen met de Spanjaarden plaats hadden zoeken ze tus schen de dooden. 't Was een vreeselijk werk. Da;ar lagen wel veertig doo.de vijanden. Maar ook enkele visschers. ,,Er moeten maatregelen genomen wor den, dat deze menschen worden begraven," zegt Lievenszoon.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2