„EILANDEN-NIEUWS" Afscheid Ds. Laman Simon Gieke 2e BLAD - ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1939 - No. 1071 BINNENLAND te Middelharnis RANTSOENEERING VAN VEEVOEDER. A. VERVOERVERBOD VAN TARWE. B. VOEDSELNORMEN. De kapitein van den Generalen Staf, K. van Rijn, hoofd van het Mobilisatiebureau, verlaat het Departement van Alge- meene Zaken, waar hij een bezoek bracht tijdens den ge houden Ministerraad. De ketter van Scherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uiteavevande N.V. .Eilanden-nleuws' Mlddelharnls. Tel 17. Giro I67Q30, Postbus 8 Over de mobilisatie in ons eigen land hebben we al zoo en ander geschreven en ook onze Kijkvensterman werpt er in dit nummer zijn visie op, zoodat we in deze rubriek daar niet Veel van zeggen willeni. In de nog steeds critieke toestand die zich aS. en toe weer schijnt toe te spitsen, heeft Koningin Wilhelmina en, Koning Leopold III van België; aan Duitsohland, Engeland, Frankrijk, Italië en Polen, „goede diensten" aangeboden, teneinde een ontknooping te zoeken voor de huidige crisis in Europa. Dit sympathieke gebaar heeft in En,gelsche en Fransche kringen instemming gevonden. Op het oogenblik echter, nu het zoo gespan nen staat dat men ieder oogenblik als ge reed staat elkander den handschoen te wer pen, zal het alleen bij een sympathiek gevaar blijven. Waar het echter ook gaat om kwes ties van prestige, zou het kunnen zijn, dat misschien, naderhand van hun „goede dien sten" of van hun zeer op prijs gestelde be middeling zal worden gebruik gemaakt. Nu ons land is gemobiliseerd zijn tal van regeerin,gsbesluiten afgenomen. Uitvoerver boden zijn ingesteld, het veevoeder wordt gerantsoeneerd, en ook zullen levensmidde len worden gedistribueerd. De distributie- kaarten in geheel andereni vorm als in 1914 liggen reeds op de secretariën ge reed. Zooals wij reeds schreven in ons vorig nummer, is het hamsteren, het inslaan van groote hoeveelheden levensmiddelen en huis houdelijke artikelen als zeep enz., ten strengste verboden, op straffe van hooge boeten. Daartoe zijn direct de noodi,ge maat regelen getroffen, doordat men in winkels en pakhuizen, de vporraden heeift laten op nemen. Het is niet, daj er niet voldoende voorraden zijn, maar mem weet niet hoelang de mobilisatie kan duren, waarom deze voorzorg niet onbehoorlijk kan worden ge acht. Onze re,geering heeft lang tevoren reeds maatregelen getroffen en is boven dien door de verschillende crisis diensjten speciaal op de hoogte van alles wat aan landbouwproducten en etenswaren in voor raad is. De vorige mobilisatie van 1914 had men de eerste jaren geen krimp; eerst later deed zich aan alles een tekort gevoelen. Dit in het oog houdend valt het te begrijpen dat voorloopig geen vrees behoeft te bestaan voor mogelijke tekorten. Al is het, dat mis schien al vrij spoedig oorlogsbrood" zal worden ingevoerd, ook dit behoeft direct geen zorg ite baren, want dit is om de aan wezige voorraad zooveel mogelijk te len gen. Tal van paarden zijn deze week voor hèt leger gevorderd en ook tal van auto's en motorrijtuigen zfln gerequireerd. De auto mobilisten, die hun wagen moesten missen, zullen terugbetaling van belasting krijgen, overeenkomend met den termijn gedurende welke zij hun vervoermiddel op non-activi- telt m,oesten stellen. Geen beroep inzake 'vergoeding. In verband met door onjuiste berichtge ving ontstaan misverstand aangaande de procedure, welke gevolgd zou moeten wor den wanneer eigenaars van opgevorderde paarden en eigenaars of beheerders van motorrijtuigen opgevorderd bij de algemee,- ne motorverordening het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paarden of motorrijtuigen, wordt van offl- cieele zijde medegedeeld, dat in dgl. geval len geenerlei beroep openstaait. Dit in te genstelling met de onjuiste berichten, wel ke spraken van de mogelijkheid van beroep op een gemengde commissie van militairen en burgers. PRINS BERNHARD BIJ HET HOOFDKWABTIEK Z.K.H. Prins Bernhard, Prins der Neder landen, Prins van Lippe Biesterfeld, luite nant ter zee der 1ste klasse (kapitein) la suite van de Koninklijke Marine, kapitein (ritmeester) la suite van de Koninklijke Landmacht en kapitein (ritmeester) titu lair la suite van het Kon.-Ind. leger, is benoemd tot H.M, adjudant in buitengewo nen dienst, ingedeeld bij het algemeen hoofdkwartier, ter beschikking. „Centrale voor werkloozenzorg" Hét ikampwerik voorloopig stopgezet Het bestuur van de „Centrale voor Werk- loozenzoi^g" heeift na gepleegd overleg met den socialen jeugddienst besloten 't kamp werk voor de jeugdige manlijke werkloozen voorloopig stop te zetten. Zoodra de toestand opklaart zal opnieuw de voortzetting van dit v/erk, in overleg met het departement van Sociale Zaken, worden overwogen. Omtrent de voortzetting van de interna ten" werd nog geen besluit genomen. Vrijdag en Zateritog geen Burger- vervoer. Spoorwegen igeheel In dienst van de weermacht. Reizigers op alutobassen aangewe- sien. Naar wij vernemen zullen de Neder- landsohe Spoorwegen op Vrijdag 1 en op Zaterdag 2 September geheel beschikbaar zijn voor het militair vervoer. Evenals op den eersten mobilisatiedag zal geen bur- gervervoer plaats vinden. De reizigers zul len geheel op de autobussen aangewezen zijn. Post en goederen zullen evenmin per trein worden vervoerd. Getracht zal worden ook dit met de bussen mee te geven. Niet onmogelijk is, dat in het begin van de vol gende week, voor het publiek een uitgebrei der .dienstregeling kan worden ingevoend. Met zekerheid is echter daaromtrent niets te zeggen, want het militair vervoer heeft ten allen tijde voorrang. Brieven aan militairen. Niet vrijgesteld van toriefport. Er wordt nog eens de aandacht op ge vestigd, dat alleen briefkaarten en couranten aan en door militairen, ech ter, alleen beneden den rang va n officier, vrij van port kunnen worden verzonden. De briefkaarten mogen alleen mededee- lin,gen van particulieren aard bevatten, ter. wijl de couranten niet zwaarder mogen zijn dan honderd gram. Brieven aan en door militairen verzond en zijn dus n i e t V r ij v a n p o r t. INKOOPBUREAU VOOR GRANEN. Onder leiding vfin idie AikkerTbouwcentrale. Naar verluidt zal onder de auspiciën van de Akkerbouwcentrale een graaninkoop bureau in het leven worden geroepen, zon der welk bureau geen inkoop van graan in en voor Nederland mogelijk is. De geheele graaninpoi?t uit het buitenland gaat even eens over dit bureau loopen. De leiding van de verschillende afdeelingen zal wor den opgedragen aan importeurs van de be treffende granen. Leden van verschillende firma's zijn reeds aangezocht als advi seur van het nieuwe inkoopbureau op te treden. Onderstaand overzicht is samengesteld door den Rijkslandbouw-Voorlichtings- dienst in Zuid-Holland. (Aanwezig wa ren de heeren Ir. v. d. Meer, Ir. Ver hoeven en Ir. Jacobs), op verzoek van den VoedselrCommissaris- voor Zuid Holland, den heer Ir. T. P. Huisman. In verband met de rantsoeneering van krachtvoeder voor het vee in den komenden winter, worden de volgende punten in over- we,ging gegeven. In de weidebedrijven zal het streven er op gericht dienen te zijn, voor zoover nu nog mogelijk is, de' voorraad eigen bedrijfspro- ducten zoo grooit mogelijk te maken. De grasgroei ig momenteel nog goed, geadvi seerd wordt een of meer stukken land af te zetten en stikstof te strooien, circa 200 kg. kalkammon salpeter per ha. Zoodra ge schikt in te kuilen, bij voorkeur met zuur of melasse om zooveel mogelijk voeder waarde te conserveeren. Ook drogen is aan te bevelen. Men bedenke goed, dat zoowel rundvee, paarden als varkens op rantsoen zullen worden gesteld. In de gemengde bedrijven is het nog mo gelijk boterzaad en mosterdzaad te zaaien. Hoeveelheden benoodigd zaad respectieve lijk 15 kg. en 25 kg. Bemesting 200 kg. kalkammon per hectare. Na circa 7 weken geeft dit een behoorlijke snede groenvoeder voor het rundvee. Wat de voedering van het vee zelf be treft, wordt aangeraden voor het opstellen van rantsoenen zich in verbinding te stellen met het Veevoederbureau Zuid-Holland, Van Imhoffstraat 33, Den Haag. Hierbij dient opgegeven te worden de voorraad eigen producten, de hoeveelheden en soor ten krachtvoer ter beschikking, de dier soort, en de voedermiddelen van eigen bo dem, die men nog kan koopen. Bij dit laatste wordt nu reeds de aandacht gevestigd op bijvoorbeeld aardappelen, bie ten en doorgedraaide tuinbouwproducten. Voor het voederen van 'de paarden kan aanbevolen worden: hooi, stroo, e.d. bene yens voederbieten, aardappelen (niet meer dan plm. 7 K.G. per dag) aanvankelijk met daarnaast het meest eiwitrijke krachtvoer, ,dat te verkrijgen is. Uit een oogpunt van voederbesparing zou bovendien het pletten van haver aanbevolen kunnen worden. DENATURATIE VAN ROGGE, ERWTEN EN VELDBOONEN OPGESCHORT. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat het in de huidige omstandigheden noo- dig wordt geoordeeld, dat met ingar^g van 29 Augustus 1939 geen steun meer zal wor den verleend op rogge, erwten en veldboo- nen. Mitsdien zal met ingang van genoem den datum geen gelegenheid meer worden gegeven tot denaturatie van die producten. Sub A. De voedsel-Commissaris voor Zuid-Holland maakt bekend, dat met in gang van 29 Augustus het vervoederen van andere dan gedenatureerde tarwe verboden is. Siijb. B. De normen voor toewijziUig van krachtvoeder zijn voorloopig als volgt vast gesteld Rundvee ■Werkpaarden in het weidebedrijf In bedrijven met minder dan 75% grasland Dekhengsten Drachtige zeugen en zeugen bij de biggen Dekbeeren Varkens van 20- 80 kg. Varkens boven 90 kg. Hoenders en kg. per dier kg. per dier kg. per dier Kg. per dier n ihil nihil per dag per dag per dag per dag Eenden 1.75 kg. per dier per dag 3 kg. per dier per dag 100 gr. per dier per dag Veehouders worden er op gewezen, dat zij bij voedering uit eigen voorraad, bo venstaande normen in acht moeten nemen. Aan hen zal geen nieuwe toewijzing voor veevoeder verstrekt worden, voor den da- tum, waarop zij, naar berekening volgens bovenstaande normen, het veevoeder ge bruikt kunnen hebben. Om te komen tot een spoedige opruiming van oudere hoenders en eenden, mag bo venstaande norm bij de toewijzing slechts gerekend worden voor 80% van het geïn ventariseerde aantal. Aan bedrijven, waar deze dieren in hoofdzaak of geheel voor ei,gen gebruik worden gehouden, alsmede de bedrijven, waar minder dan 25 stuks nut-pluimvee aanwezig is, mag geen krachtvoeder wor den toegewezen. ARGENTINIË. AARDAPPELEN. Volgens een voorloopige raming Van het Argentijnsche Ministerie van Landbouw heeft de daar te lande met aardappelen bebouwde oppervlakte in de campagne 1938 1939 in totaal 139.200 H.A. bedra,gen; hierbij werd van een oppervlakte van 125.200 ha. een productie verkregen. Het totale oogstresultaat wordt geschat op 848.900 ton, waarvan 712.300 ton voor den handel geschikt geoordeeld wordt. Dit laaitste cijfer is 94.700 ton of 11.7% minder dan het overeenko,mstige der vorige cam pagne en 6.6% meer dan het gemiddelde van de laatste vijf ja ren. De geoogste oppervlakte en de voor den handel geschikte productie, welke daarvan werd verkrgen, zijn de laatste jaren als volgit geweest: Landbouwjaar Oppervlakte ha.Prod. ton. 1933—1934 1934r—1935 1935—1936 1936—1937 1937—1938 1938—1939 137.945 148.035 121.580 78.780 113.449 125.200 919.306 775.772 516.272 321.865 807.000 712.300 Gedurende het jaar 1938 heeft Argentinië in totaal 52. 939 ton aardappelen inge voerd, namelijk 26.970 ton consumptie aard appelen en 25.969 ton pootaardappelen; in 1937 waren deze cijfers resp. 242.471 tpn, 204.439 ton en 38.032 ton. (Mededeeling v/d Buitenlandschen Landbouvwoorlichtingsdienst der Directie van den Landbouw.) Een afscheidsnpredilcatie wat tegelljte een ernstig tajd!woord was. De Chr. Geref. Gemeente kwam 'Woensdag avond in een afscheids-ure bijeen. De voor ganger Ds. Laman, welke de gemeente zei- ven jaren had gediend zou zijn laatste pre dikatie als eigeni Herder en Leeraar hou den, bij welke gelegenheid het Kerkgebouw geheel was gevuld. Aangevangen werd met het zingen van Ps. 74 12 en 15, gelezen Ps. 96, waarna Ds. Laman het votum, uitsprak en voorging in gebed. ZEerw. wees 'er op, dat het de laatste maal was, dat men In dit verband als eigen Leeraar en Gemeente, samenkwam, een scheiden, na zeven jaar de gemeente te heb ben gediend. Spr. hoopte gespaard te blijven voor weekheid en sentimentaliteit, dat niet de aan dacht op hem zou gericht maar op het Woord van Zijn Grooten Zender, dat hij ook dezen avond wenschte te bren,gen dat te gelijk in het teeken zou staan van de ont roerende dagen waarin wij leven. Spr. had zich voorgesteld een heel andere staf te be handelen, maar toen deze week de eerste trams met soldaten vertrokken om aan het Koninklijk bevel gehoor te geven, werd spr. er bij bepaald, dat dit niet alleen was om de schuld van Land en Volk, maar ook een persoonlijke schuld, zoodat hij moest uitroe- peh: Lieve Heere, als het om ons ging wa ren we het waard, dat U doortrok en met Uw oordeel doorging, maar doe het niet om Uws Naams wil! Spr. was daarmee zijn preek kwijt en wenschte nu het Woord Gods te bedienen in overeenstemming met den tijd. 30 Oct. 1932 had hij den herders staf opgenomen met het Johannëisch Woord: Hij moet wassen en ik moet niinder worden. Spr. keerde terug naar zijn punt van uitgang en bepaalde zijn gehoor bij Matth. 3 12: „Wiens wan in Zijne Hand is en Hij zal Zijn dorschvloer doorzuiveren en TWEEDE DEEL. De verdry ving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 38, ,,We zullen het die Spanjolen afleeren. Dat moorden, schoffeeren en plunderen. Kind noch grijsaards wordt door hem ont zien. Ontzettend is het lot van meisjes en vrouwen, die in hun handen vallen. Ellendiger dan de dood. En ik houd het er voor „Oog om oog, tand om tand." We zullen het dien beul Alva afleeren. Niet voor hij op menschelijke vvijze vecht, zullen vrij ook menschelijker vechten. Afleeren zullen we hem zijn vrreedheid. Dat is ons doel. Zoo lang die tiran niet anders doet dan ona branden en wurgen, dan plunderen schoffeeren en moorden, zullen wfl hem en zijn gebroed met gelijke munt betalen. Niet waar mannen, vrij zweren „Oog om oog, tand om tand." „Oog om oog, tand om tand" schreeuwen de mannen in de boot." Simon doet niet mee, hij schudt het hoofd en wendt zijn gelaat atf. Wat een vreeaelijke tijd. Ja, wel vreeselijk en ontzettend. Burgers tegen burgers, ja broeders tegen broeders. Vaders zelf tegen zonen. In gedachten ziet Simon nog voor zich hoe Arkelsz. zich wierp op zijn eigen zoon om hem in de handen van de moorddadige Inquisitie over te leveren. Wat zeker ge beurd zou zijn, zoo hij niet tusschen beide was gekomen. Wat een ontzettende haat tegen de belijders van 's-Heeren Woord. Hoe vreeselijk, die haat tegen haat 's-Hee ren Woord en volk. Als tot vertvrijfeling is het volk gekomen. Onder de ontzettende druk nu reeds zoovele jaren geleden. Wat zal er toch van worden? Zoo toch ,de Heere niet ter hulpe opstaat zal men weer den hals moeten buigen onder de wreede tirannen. Met krachtige sla,gen is men voort,geroeid Een kwartier Noord Westelijk van Veere roeit men aan land. Een oogenblik, heel kort wordt beraadslaagd. De tegenstand te Veere is nog niet overwonnen, men hoort het vuren der musketten. Dat doet de man nen als begeesterd door woede en strijdlust voorwaarts snellen. Over denzelfden dtjk waar de Spanjaar den langs trokken op Veere af. Geen veilig heidsmaatregelen hadden de Spanjaarden om zich in den rug te beveiligen. Waar toe zouden ze ook? Voor Vrouwenpolder lag hun vloot. Dat vsras dekking genoeg. Wie zou het wagen aan te tasten? De zwakke posten der Geuzen zijn versto ven als kaf voor den wind. Daarvan hadden ze geen gevaar te drukken. Maar toch komt er gevaar. De visschers en Geuzen snellen aan. Met grimmige vastberadenheid. Over winnen of sterven. Ze geven geen pardon. Vragen ook geen pardon. Onderweg is hun troepje met nog enkele Geuzen ver sterkt, 't Is nu een bende van ongeveer zestig man. Als een troep hongerige wol ven, die buit riekt op de sneeuwvlakte, zoo draven deze mannen voort, 't Zijn ge tergde leeuwen, hun woede, hun wraak zal vreeselijk zijn. Ondervrijl hebben de Spanjaarden nog al tijd de Noordkant bezet gehouden. Plotseling zijn ze opgeschrikt. De sche pen, de schepen staan in torand," zoo wordt er geroepen. En inderdaad. In het Noord-Westen stij gen dikke rookwolken op. Een bewijs, dat het geen loos alram is. d'Avila houdt krijgsraad met de onderbe velhebbers. Hij ziet nu in dat hij verkeerd heeft gedaan. Hij had een sterkere beman ning op de schepen moeten laten. Beschamend voor hem zegt een der hop- lieden: „Dezelfde taktiek als voor den Briel. Daar moest Bossu ook terug omdat zijn schepen verbrand waren. Ook hadden we den aanval op de binnenstad krachtiger moeten doorzetten. Dan was de stad nu in onze handen." d' Avila kan de waarheid niet betwisten. Maar gedane zaken nemen geen keer. Er moet gehandeld worden. Men moet zorgen de yreg naar Middelburg open te houden. Ma,ar dan mag niet getalmd worden. Een aifdeelin,g van een vijftig mannen wordt gezonden den Polderschen dijk op, om zich in den rug te dekken. Voorzichtig zal men om de stad heen naar den Zuidkant van Veere trekken om dan zoo, over Zanddijk indien noodig op Middelburg te kunnen optrekken. De plannen moeten voor de burgerij van Veere verborgen blijven. Daarom zal er men de Noordkant bezet houden en een levendig musketvuur onderhouden. En zoo gebeurt het. Dit was het hevig musketvuur waardoor ,de Geuzenbende merkte dat de strijd nog niet beslist was. Ternauwernood is de bende Spaansche soldaten op den Polderschen dijk gekomen of ze ontmoeten de Geuzenbende en de vis schers. Beide partijen zijn on,geveer even sterk. Maar wat een verschil. Zeker de Spanjaarden zijn moedig en dapper. Ook dit vijftigtal mannen, dat behoort tot de Waalsche afdeeling van het Spaansche le ger. Hoe dapper ^e zijn, ze zijn slechts huurtroepen. De Veersche schippers strijden voor hun vuur en haarsteden. Voor hun vrouwen en kinderen. Deze Waalsche soldaten zijn vweed. Man noch vrouw wordt door hem ont zien. Maar de Geuzenkamp is als een beer die men van zijn jongen heeft beroofd. Tot het uiterste zijn ze getergd, in hevige opwinding en hartstocht storten ze zich ala leeuwen op ,den vijand. Ze hebben tevens het voordeel der verrassing aan hun zijde. De Spanjaarden hadden niet verwacht zoo spoedig op vijanden te stooten. De Geu,- zenbende daarentegen wel. Hadden eigenlijk al eer den vijand gedacht aan te treffen. En zoo stormt de Geuzenbende op den vijand af. 't Is een vreeselijk gevecht. 't Duurt slechts kort. ledere Geus telt voor twee. Met een uiterste woede storten ze zich op den vijand. De enterbijlen, enterhaken en lange mes sen doen hun ontzettend werk. De Walen hebben alles tegen. Hoofdzakelijk zijn het muskettiers. Maar ze hadden geen tijd gebruik te ma ken van hun vuurwapens, zoo onverwacht was de overval. Ze zijn genoodzaakt om hun musket als slagwapen te gebruiken, maar daarmee zijn ze ver in het nadeel tegenover de lange enterhaak met vreeselij ke steekpunt. In een oogenblik is de strijd beslist. Slechts een tiental weet levend te ontko men. Ze hollen weer naar de Noordkant, (Wordt vervolgd).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3