„EILANDEN-NffiUWS TRIUMPH Simon Gieke LOGISCH DAT ENOHM STUGT TISDEBÉSfÊ 1^ SIGARET Rechtzaken EN'N TRIOMF IN SMAAK! 2e BLAD - ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 - No. 1069 BINNENLAND Voormobilisatie afgekondigd. ff Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" is uit de haven van Nieuwe- diep naar Oost-Indië vertrokken. Onder geweldige belang stelling verlaat de bodem de haven. De ketter van Scherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de ZuId-HoII. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Ellanden-nleuws* Mlddelharnlg. Tel 17, Giro 167930, PoitbuiS De spannende politieke toestand in Eur opa dlbet ook in ons land deze dagen wier z'n invloed gelden. Het is weer even crft- tiek als in de dagen der Cechische crisis, al is het, dat we door de opeenvolgende spanningen, méér gewoon zijn geworden. Het publiek reageert nu eenmaal meer op een militaire maatregel in eigen land, b.v. dat de minister van defensie uit voorzorg maatregel een lichting onder de wapenen roept, dan dat he,t zich bijster bezwaard maakt over het spel, dat zich tusschen de volken buitenaf afspeelt. Op het laatste nip partje zal he,t wel weer ^oed komen is zoo de heimelijke gedachte en het is te wen-r sohen! maar zoodra er in eigen land eeni- ge maatregel wordt genomen, wordt dit in angst omgezet en denkt men het ergste! Volksleiders hebben daarom tot taak die angst-psychoses en paniekstemmingen in juiste banen te leiden en ongegronde vrees weg te nemen. De oud-premier Dr. Colijn verstond daartoe uitnemend de kunst. De nieuwe minister president jhr. Mr. J. De Geer hebben we nog niet gehoord. Ht' was met vacantie en is dezer dagen terugge keerd. Zonder hem hebben in het begin van de week de ministers onderling geconfe reerd en den internationalen toestand onder het oog gezien. De minister van defensie ,de heer Dijxhoorn, betoogde de wenschelijk- hejd de Icleine vierloven in te trekken van het personeel der kust. en grensbevei- liging en van de luchtverdedigin,g, waartoe intusschen is besloten. Minister van Kleffens is naar Brussel ge reisd als vertegenwoordiger voor Nederland voor de Oslo-conferentie. Uit naam van ze ven Staatshoofden, van Denemarken, van Finland, van Luxemburg, van Noorweigen, van Zweden, van H.M. Koningin Wllhelmi- na der Nederlanden, en van Belgia heeft Koning Leopold een verklaring afgelegd, waarin hij uit naam der genoemde Staten aanmaant tot den vrede. Wij vormen zoo zei hij plechtig den wensch, dat de man nen van wie de loop der gebeurtenissen af hangt, bereid zullen zijn hun geschillen en eischen te onderwerpen aan een onderhan deling, ingezet in een geest Van broederlijke samenwerking. Onze regeering heeft verder bepaald, dat van heden af het rijkspersoneel zijn ivacantie niiet in het buitenland mag doorbrengen. Deze regeerings-order geldt voor het geheele rijkspersoneel, P.T. T. incluis en uitzonderingen zijn niet toege staan. Ook moet het personeel nauwkeurig opgeven waar het zijn verlof doorbrengt en hoe men op de snelste wijze met hen in con tact kan komen. Ook heeft de regeering de burgemeesters van de groote en middel- groote gemeenten in ons land, die in het buitenland vertoefden, teruggeroepen. Met het oog op den internationalen toe stand is de minister-President jhr. mr. de Geer van zijn verblijf in het Schwarzwald in ons land teruggekeerd. Donderdag en ook heden Vrijdag, is met het oog op den toestand een l^uitengewone minlsterraaJd gehouden, welke door den minister-presi dent jhr. de Geer wordt gepresideerd. DE VELDPOSTDIENST WEER IN WERKING. '3-GRAVENHAGE, 23 Aug. Ten be hoeve van de bij de grensbeveiliging betrok ken militairen is met ingang van heden opnieuw de veldpostdienst in werking ge treden. Veldpostkantoren zijn gevestigd te Gro ningen, Apeldoorn, 's-Hertogenbosch en Maastricht. Correspondentie voor militairen als be doeld moet zijn voorzien van: de duidelijke aanwijzing „veldpost"; naam, voorletters en militairen rang van geadresseerde, z het legeronderdeel (in bijzonderheden om schreven) waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd. Vermelding in het adres van de plaats waar het onderdeel is gelegerd, mag niet geschieden, wel mag de naam van het be trokken veldpostkantoor worden toege voegd, indien den afzender bekend is on der welken tefritorialen bevelhebber (Fries land, Overijssel, Noord-Brabant of Zuid- Limburg) de geadresseerd behoort. Intusschen is de toestand t.o. van de Danziger kwestie nog critieker geworden. De ontwikkeliing van 'den internatio nalen toestand heeft de regeering tot het inziioht 'gebracht, dat hoewel ons lama geenszins is blootgesteld aan eeni- ge bedreiginig van welke zijöte ook het niet is uitgesloten, dat in ide naas te 'toekomst ter hamiiUia-ving id'er neu traliteit tot mobilisatie der zee- en lanidmacht moet worden overgegaan. In ver'bani haermed© heeft dé regeerlng besloten tot ©enige maatregelen (zoa-i 'genaamde ivoormobilisatie), welke d!e strekking hebben de legerinjg en verple ging van hen, die eventueel bij mobili satie zntllen wordten opgeroepen, voor te bereijdien. Dr. Colijn terug in de Regeering! De correspondent van het N. v. d. D. ver neemt, dat in politieke kringen wordt ver wacht, wanneer de internationale politieke situatie nog meer verergert, de oud-minis- ter-President dr. H. Colijn, zal worden uit- genoodigd in het Kabinet-de Geer zitting te nemen. De bedoeling is het Kabinet al dus een breedere nationale basis te geven. In verantwoordelijke kringen wordt be seft, dat het in dezen ernstigen tijd een fout zou zijn, een man van groot formaat als Dr. Colijn, met veel ervaring en autori-i telt op het gebied der internationale poliK tiek, buiten de regeering te houden. Welke portefeuille .dr. Colijn eventueel zal worden toevertrouwd" staat nog niet vast. In politieke krin,gen wordt het niet onmo gelijk, dat Dr. Colijn algemeene zaken zal krijgen en jhr. de Geer, indien hij aanblijft. Financiën zal houden. Onze Prinses Juliana heeft weer het normale leven hervat. Het laatste bulletin van Dr. J. de Groot is ver-' schenen, wat inhoudt, dat de gezondheids toestand van H.K.H, uitstekend is. De zorg voor Prinses Irene, die het eveneens uitste kend maakt, is verder overgedragen aan dr. Carstens. Naar -wij vernemen bestaat ifet voorne men, de doopplechtigheid van Prinses Irene in de nieuwe kerk te Amsterdam te doen plaats hebben op Donderdag 14 Sept. a.s. De prediker, prof. dr. H. T. Obbink, is uit- genoodigd dezen dienst te leiden. Te Rotterdam in de Sumastrastraat in het hart van de zeemanswijk Katendrecht, waar men de kroegjes en de zeemansloge menten huis aan huis aantreft, heeft zich Woensdagavond een gruwelijk drama afge speeld. Op klaarlichte dag vermoordde een Griek een landgenoot met een groot dolkmes, ten aanschouwe van vele stedenaars, die in de avondkoelte een luchtje voor hun wonin,g schepten. De moordenaar was de 20-jarige Georg Geor- gidu, een Grieksohe zeeman, het slachtoffer den 30-jarigen ongehuwden Griek Basili d' Critsas. Georgidu stond als een een woest individu bekend en was iverbitterd, dat hij geen schip kon krijgen om aan te monste ren. Er schijnt met hem en zijn slachtoffer een korte woordenwisseling te hebben plaats gehad en hoiewel d' Critas den ge vreesde trachtte te ontvluchten, is deze hem op straat nagelöopen"' èn heeft hém op beestachtige wijze op straat met vele messteken afgemaakt. Georgidu vluchtte een huis binnen en verschool zich in een dakgoot. Bijna onmiddellijk waren een aan tal agenten ter plaatse, die hem met de revolver in de Vuist van het dak hebben gehaald en in verzekerde bewaring hebben gesteld. Het slachtoffer is nog naar het zie kenhuis vervoerd, doch bleek bij aankomst te zijn overleden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Twintig Nederlandsche Ooie vaars neergeknald'. In een in ons blad geplaatst bericht uit het eiland Tholen, heeft men kunnen lezen, dat zich daar een aantal ooievaars vertoon den, wat een prachtig gezicht opleverde, wanneer zij hier en daar neerstreken. Waarschijnlijk zijn het dezelfde dieren ge weest, die een paar dagen later door be woners van Gerpine bij Charleroi (België) zijn neergeschoten. Men dacht, dat het een twintigtal reigers waren. De ooievaars droegen een ring van een Nederlandsche dierentuin aan de poten. De bevolking Van Gerpine schijnt niet op de hoogte te zijn geweest van het feit. dat met de ooievaars een proefneming werd gedaan en dat d'o Nederlandsche eigenaars wilden weten, waar de .vogels zich zouden vestigen. DE BINNENSCHEEPVAART IN 1938. Volgens de statistiek der scheepvaartbe weging in Nederland in 1938 is in het alge meen de scheepvaart over 1938 minder druk geweest dan in 1937. Het aantal te Lobith gepasseerde schepen b.v. daalde van 135.604 tot 122.507. Aan de sluizen in het Merwede. kanaal bewesten Utrecht daalde het aantal schepen van 107.107 in 1937 tot 102.649 in 1938 enz. Daarer<tegen vertoont in de IJs- selstreek en in het Twente-kanaal de scheep vaart een toeneming, terwijl op de Maas de scheepvaart .gelijk is gebleven. IN NOVEMBER IS TJRK GEEN EILAND MEER. Naar 'wij vernemen, is men met de aan leg van de dijk van Urk naar Lemmer thans zoover gevorderd, dat hij in Novem ber a.s. voltooid kan ,zijn. Dan zal het dus mogelijk zijn om van Urk naar Friesland te wandelen. ROTTERDAM. POLITIERECHTER. DERTIG GULDEN PER WEEK ALS STRAATMUZIKANT. En nog menschen bed'riegen te Midldelharnis! Straatmuzikant schijnt niet eens zoo'n slecli(t baantje te zijn. De jongeman, die voor den rechter stond, haalde met zijn har monica gemiddeld f 30.per week op... Nu zit hij al een maand in de Bergstraat, het gemis voelende van rond te dwalen langs de landwegen, in dorpen te spelen en in een volkomen vrijheid van het leven te genieten. Vier weken in een cel, omdat het in zijn hoofd was opgekomen, zich aan een kap per te Middelharnis voor te doen als ver tegenwoordiger van een Haagsche instru mentenslijperij. Hij wist zoo te praten, dat de kapper hem voor een waarde van f 35 aan gereedschappen meegaf, als scharen, messen, een tondeuze enz. Maar de kapper hoorde er niets meer van. Toen het itenslotte uitlekte, dat de jon gen aan een collega in dezelfde gemeente notabene al die gereedschappen had ver kocht. Spoedig zat hij in het cachot van Middel harnis, waar het erg benauwd was, omdat het eenige raampje niet kon worden ge opend. Dat verbrak hij met een paar rukken en zoo kre^g hij, naast zijn verbaal wegens verduisterin,g er nog een bij wegens vernie ling. Voor den rechter erkende de jongen zelf niet te kunnen begrijpen, hoe hij zóó dom was geweest om kappersgereedschappen te verduisteren, terwijl hij toch allesbehalve in geldnood verkeerde. Wat die vernieling betrof, daarmede had hij geen bedoeling gehad te vluchten. Het was werkelij.k om frissche lucht te doen geweest. De officier van oordeel zijnde, dat de jongen voor zijn onbezonnen daden reeds genoeg was gestraft, meende dat 5 weken gevangenisstraf met aftrek van het voor- arrest, thans voldoende voor hem was, te meer, omdat hij een schoon strafregister heeft. Zijn verdediger, mr. N. Dijkhuis, voegde daaraan toe, dat zijn cliënt wel degelijk het plan zou hebben gehad de gereedschappen door zijn broeder te laten slijpen en voorts, dat de schade, door hem veroorzaakt bij het openrukken van het celraampje onbe duidend is geweest. Wat dit laatste betreft, zou hij dus ontslagen moeten worden van rechtsvervolging. Spr. pleitte voor de ver duistering een .voorwaardelijke straf. De rechter bekeek de verduistering eenigszins door een andere bril, omdat de jongen geenszins in geldmoeilijkheden ver keerde. Hij veroordeelde daarom tot 6 we ken met aftrek van voorarrest. DUURZAAM. 't Vraagt weini,g zorgen van Uw handen Persil maakt zelf de wasoh gereed. Het bleek een weldaad voor Uw linnen Als U het steeds met Persil ,deed! TWEEDE DEEL. De verdrijving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 36. Als ze aan de Nqordzijde van de haven komen zien ze dat er een hooge houten wal is opgericht. Dus toch nog versterkt? Bij het lichter worden zien ze wel Idat de versterki^g niet veel om het lijf heeft. Die zal spoedig onder den voet geloopen zijn. Om Veere bij verrassing in ,te nemen, dat zal niet gaan. Want als zij dezen burcht Van vischtonnen willen naderen worden ze plotseling aangevallen door ,de Geuzen, Zoo hevig en zoo verbitterd is de aanval, «at de Spanjaarden in verwarring .komen en terugdeinzen. Maar ,dat .duurt slechts kort. Neen hoe onverwacht ook, de verrassing voor de Veerenaars is niet volkomen. Eenige Geuzen ontkomen aan de Span jaarden en waarschuwen de bezetting Van Veere. In allerijl wordt er alarm gemaakt. Wat n.og gedaan kan worden wordt ge daan. Het geroffel van de trom roept .de Geu zen en de 'bur,gerij naar de wallen. Grijpt post aan de Noordkant. Daar wordt de aanval verwacht. En deze troep Geuzen zijn het die aan vankelijk eenige verwarring in de Spaan- sche gelederen brachten. Als getergde leeuwen vallen .de Geuzen op de Spanjaarden aan. De enterbijl en het matrozenmes .doen hun ontzettend werk. Maar de overmacht is te groot. Voorzichtig trekken de Geuzen terug op de verschansing van .jonnen. Van daar uit worden ze met een levendig nmsketvuur krachtig gesteund. Tientallen Spanjaarden en Walen vallen. Het gelukt aan de Geuzenbende om zich achter de barricade van tonnen terug te trekken. Maar nu komt de Spaansche aanval in al zijn woede los. Een Spaansche hopman is de eerste die over de versperring springt, ,,Leve Spanje," roept hij. „Te vroeg, dood aan de Spekken," schreeuwt Teeuweszoon en zijn ontzaglijke strijdbijl klooft den Spanjaard het hoofd. Anderen volgen maar een groep visschers met Arjaan, Lijn Taayx, Koeyevleesch en de chirurg maaien ze met hun bijlen, lan sen en pieken als rijpe halmen af. 't Is een ontzettende strijd. De Geuzen en visschers geven elkaar geen kamp. Won deren van dapperheid worden door hen ver richt. Tot nog toe is het de Spanjaarden niet gelukt over de versperring heen te ko men. Kunnen ze er niet over, dan zullen ze de versperring opruimen. En dat gelukt. De tonnen worden uit elkaar geslagen, het is een ravage, ze rollen over een en door el kaar en te midden daarvan ontstaat een vreeselijk handgemeen. Als wilde dieren val len ze op elkaar aan. Van weerszijden val len er tientallen dooden. Ook de onverschrokken Theeuwiszoon wordt hier afgmaakt. Tusschen de roUende tonnen kan hij zich met zijn ééne been niet vlug genoeg bewegen. Hij komt te vallen en dit is hem noodlottig. Twee drie lansen .dringen in zijn borst. „Sterf ketter, schreeu'wt een Spanjaard met schorrestem en met eene slag hakt hij met de bijl aan Teeuweszoon handen, ont- geleden diens hoofd af. Neen deze barricade kunnen de Veere naars niet houden. De strijd is, nu ze geen dekking meer hebben te ongelijk. Daarbij kom,t dat de Spanjaarden beru- den lanciers in den strijd werpen. Dat brengt de Geuzen al te zeer in het nadeel. Met hun korte bijlen en matrozenmessen zijn ze nu te zeer .de mindere in bewape ning. De Rijk heeft het gezien hoe hachelijk de kans staat. Volhouden beteekent, dat allen afgemaakt zullen worden. „Terug" comman deert hij met bulderende stem. Langs ,de waterkant. Terug op de hui zen." Hij heeft zijn maatregelen goed genomen. Een musketvuur afgegeven uit de huizen van de Zuidkant van de haven belet den Spanjaarden het voortrukken. Op deze hui zen zijn de Geuzen in staat terug te trek ken. Van hier uit kan men den. Spanjaar den nog eenigen tijd uit de binnenstad hou den. Maar hoe lang? 't Kan kort slechts duren. De haven met de Noordkant is in het be zit der Spanjaarden. Hadden ze doorgezet in weinig tijds zou het lot van Veere bezegeld zijn geweest. Geen wal of gracht hield hen meer uit de stad. Slechts een rij huizen waarvan men de smalle verbindingsstraatjes in der haast gebarricadeerd had. Maar het plunderen en het moorden zat den Spanjolen in het bloed. Hun moord •- plunderzucht vierde zich bot op dat gedeelte van Veere, de Noor derkaut van de haven, die in hun bezit was. Als ■wilde .dieren holden ze de Noordzijde van de haven. af. Alles wat hun ontmoette werd in koelen bloede doodgestoken. Man noch -vrouw, kind noch grijsaard ontkwam aan hun moord zucht. De burgerij van Veere die het ge schreeuw der wanhopigen hoorde en het moorden voor hun oogen zagen gebeuren geraakte in onbeschrijflijke woede. De nood was ten hoogste geklommen, het water was tot aan de lippen gerezen. Er scheen geen uitkomst. In vertwijfeling liolden eenige vrouwen door de straten van Veere. Ze hadden hun mannen zien .doorsteken en. liepen schreeu wend door de stad. Door het ongewone gerucht was Simon Gieke uit den slaap ontwaakt. Hij hoorde het maken van alarm het roffelen der trom melen. Hem gold het niet. Hij kan niet meestrijden nog. Toch had hij zich gekleed en toen hij in de kamer kwam vond hij daar reeds vrouw Lievenszoon. Bezorgdheid lag op haar gelaat. ,t Staat er hachelijk voor Simon. Arjaan is zoo juist hier geweest. De Spanjool is onverwacht met groote overmacht aan .de Noordkant van de ha- v;en gekomen. t Staat te vreezen, dat hij onze stad over weldigen zal. AUeen de Heere kan uitkomst geven. „Goed gezegd, vrouw Lievenszoon. Als de Heere .de stad niet bewaart dan zal de dapperheid van .de Geuzen en de burgerij niet baten. Daarop was hij naar buiten gegaan, om te zien of hij eenig nader nieuws kon hoo- ren over .de stand van zaken. Het gerucht van den strijd bij de tonnen- barricade .drong tot hem door. Angstige vrouwen en kinderen stonden buiten de huizen. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3