Papieren Zakken GEBRS. DE WAAL Simon Gieke De Nieuwe Gemeenteraad OUDDORP. Marktberichten Land en Tuinbouw Uienmarkt De ketter van Scherpenisse ROTTERDAM, 21 Aug. Aanvoer in totaal 2200 stuka, zijnde 636 vette runderen, 252 vette kalveren, 9 nuchtere kalveren, 678 varkens, 625 schapen of lammeren. De prijzen waren: vette koeien Ie kw. 78 2e kW. 64, 3e kw. 3852 öt., vette ossen Ie kW. 66, 2e kw. 62, 3e kw. 40—52, vette kalveren Ie kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 45 55 et., varkens (lev. gew.) Ie kw. 53, 2e kW. 52, 3e kw. 51 et., alles per kg., schapen Ie kw. 44, 2e kw. 39, 3e kw. 32 cti. per kg., Ie kW. f 19.—, 2e kw.f 17.—, 3e kw. f 15.- per stuk, lammeren Ie kw. 49, 2e kw. 44, 3e kW. 39 et. per kg., Ie kw. f 12.2e kW. f 10.3e kW. f 8.per stuk. Vette koeien en ossen. Aanvoer gelijk aan vorige week. Handel lui. Prijzen als vorige week Dinsdag, prima koe 80 et., prima os 72 et. Vette kalveren. Aanvoer gelijk aan vo rige week. Handel slecht. Prijzen van vori ge week moeilijk te handhaven. Prima's if 1.—. Varkens. Aanvoer iets ruimer. Handel vlug. Prijzen van vorige week goed te hand haven. Schapen en lammeren. Aanvoer veel klei ner. Handel tameiyk. Prijzen prijshoudend. Eenige partijtjes schapen voor export ge kocht, Marïcttoericht van Jac. Knoop, Malkelaar in aardappelen, groenten en fruit, Admi raal de BuyteTweg 196 telefoon 81431 ilins'terdam. Aanvoer Zeeuwsche Bonten en blauwen nog niet groot, alhoewel er voor beide soor ten vraag is, men klaagt over de andere soorten over stuk koken en daar hebben de Amsterdammers hekel aan. Verder ko men alle soorten aan ,de mark,t met geen hooge prijzen, ook is de vraag beter voor alle soorten. Ieder idie zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden vrage Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen zonder eenige verbindin,g of kosten. Heden 21 Augustus werden de volgende prijzen per 100 kilo gemaakt; Zeeuwsche Bonten f 3.404.Z. ronde blauwen f 3.40i.—; Z. Eigenheimers (f 2.60—2.80; Z. Bintjes f 2.------2.40; Z. blauwen en bonten poters f 2.'2.40. Z. bonken verschillende soorten f 2.------2.40; Z. blauwen eigenhei mers f 2.402.60; N.H. Blauwen eigenhei mers met pok f 1.80------2.N.H. Blau> wen met klei behangen f 2.------2.20; Droo- ge N.H. Blauwen Eigenheimers f 2.20 2.60; N.H. Muizen f 2.——2.60; N.H. Bon ken gevraagd f 2.-------2.20; N.H. Blauwen Bonken erg behangen 'f 1.602.N.H. Bonten f 3.60—4,N.H. ronde blauwen f 3.203.60; N.H. Bonten Eigenheimers f 2.602.80; N.H. grove poter soorten f 2. 2.40; Noord Brabantsche Bintjes f 2.20— 2.40; N. Brab. Eigenheimers f 2.40—2.60; N.B. Blauwen Eigenheimers f 2.40—2.60; Poter soorten grove f 2.------2.40; Diverse Soorten Bonken f 2.------2.40; Bonken Bintjes N.B. f2.------2.20; Hillegommer zandaard- appelen 'f 2.803.40; Anna Pauwlowna zandaardappelen f 2.803.40; Verschillen. de soorten zandbonken f 2.-------2.40; Ypol- der Bonten f 3.404.Ypolder ronde blauwen f 3.40—3.60; N.H. Eigenheimers f 2.40—2.60; N.H. Blauwen Eigenheimers f 2.20—2.40; Bonken N.H. f 1.80—2.—. bedrukt in een of meer kleuren, met mooie modern ontworpen cliché's in elke branche, leverbaar uit eigen fa briek. TOONBANKBOLLEN VLEESCHZAKJBS VLEESCHSCHAALTJES enz. enz. 'bedruikt of onbedn^kt. PAPIERWAKENFABKIEK MIDDELHABNIS TELEF. 19. Openbare raadszitting op Vrijdag 18 Augustus ides n.m, 3 uiur. Zuinig beheer Een goed slot op dte gem^ rek, 1938 Raadsbesluit van 17 Maart regelenidle het dansen wordt in getrokken Ruimoer tijdens de kerk diensten. OnwelvoeglSiJkB Weeding van ibadjgasten Een pakkend slot van den Voorzitter Geen „weerbar stige" Raad Geen idictatorschap Voorzitter Burgemeester Geleedst. Deze opent met gebed en wijdt daarna enkele woorden aan de heugelijke gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, n.l. de geboorte van Prin ses Irene. Spr. spreekt de hoop uit, dat het prinsesje mag opgroeien tot vreugde ha re Ouders en Grootouders en tot heil van Land en Volk. De VOORZ. deelt mede, dat op 5 Augus tus namens den Raad en de Burgerij een gelukwensch telegram naar Soestdijk is verzonden. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelingen: Aanbieding gemeenterekening 1938. Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaven Batig slot f 91228.77 f 87448.63 f 3780.14 Als een teeken van zuinig beheer kan worden gememoreerd, dat men op de vorige rekening 1937 slechts f 13.50 is iAgeloopen. Kapitaaldienst: Ontvangsten Uitgaven f 7413.17 f 6111.17 Batig slot f 502.- Rekening Burgerl. Armbestuur 1938: Inkomsten Uitgaven Nadeelig saldo f 3208.57 f 3388.70 if 180.13 Becondi Bijwiellami> is niet alleen een goedkoope maar ook een eerste klas lamp. Geeft een zee van licht. Benoemd worden tot nazien dezer reke ning en begrooting1940 de heeren J. Ha- meeteman, J. Westhoeve en K. Westhoeve. Besluit Ged. Staten houdende eenige goed gekeurde raadsbesluiten. Begrooting vleesehkeuringsdienst 1940. Wordt goedgekeurd. 3. VaststeUing bedrag werkelijke uitga ven Openb. School over 1938. De raming is geweest f 9.06 per 1.1. be rekend naar 55 leerlingen. Het gemiddeld aantal 1.1. aan de O.L. School was 51, Het uitgegeven bedrag is geweest f 549.61, of tewel f 10.78 per leerling. Hiernaar zullen de uitgaven van de Bijz. School worden be rekend. Wordt aldus vastgesteld. 4. Voorstel B. en W. wijziging gemeen'- tebegrooting 1939. Hierin wordt ook ver werkt punt 5. Voorstel verhooging subsidie Burgerlijk Armbestuur. Gevoteerd is f 2000.—, welke reeds .zijn uitgegeven. Dit vindt oorzaak in veel zieken. Meestal wordt dit met de Kerk-Armbesturen half om half geregeld. Spr. acht het een voorrecht dat S.B.Z. er is, welzijn enkele gevallen geweest, van perso nen die niet aan S.B.Z. waren aangesloten. Wordt goedgevonden de subsidiepost met f 500.te verhoogen. De wijziging gemeentebegrooting welke geheel administratief is wordt goedge keurd. Dansverboid. Ter tafel wordt gebracht het voorstel van Ged. Staten, welke persis- teeren bij hun meening dat de politie-ver- ordening ten opzichte van h^t dansverbod niet behoeft gewijzigd te worden. Gedeelte lijk is het reeds geregeld bij Kon. Besluit, de rest in de pi. poütie-verordening zelf. Spr heeft er nader op de Prov. Griffie over gesproken, men blijft bij de meening om het besluit van den Raad in te trekken. De laat ste zitting is het aangehouden omdat een der leden een nader onderzoek wenscht in te stellen. Spr. meent dat er voldoende tijd ruimte tusschen ligt en brengt nu het voor stel van Ged. Staten om bedoeld besluit in te trekken. De heer GRirrWIS (S.G.P.) doet daarna een voorstel luidende longeveer ala vol^gt: De lamp voor iedereen, met 1 garantie f 4.50. jaar D.C.B. Lamp geheel verchroomd met controle op het achterlicht, ide eenige lamp met roestvrvje haken f 6.75. D. HOEK BI.JWIELHANDEL OUDDOBP overwegende dat Ged. Staten het genomen besluit inzake het dansverbod niet goedkeu ren, besluit de raad dit in te trekken. Zij verzoeken daarbij den Burgmeester vrien delijk geen toestemming te verlenen tot dansen op Zondagen, Goede Vrijdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2e Pinkster dag, Ie en 2e Kerstdag en overige dagen na des avonds 10 uur. Dit voorstel wordt ondersteund door de heeren Bout en KI. Westhoeve. Het genomen besluit wordt m.a.s inge trokken. BONDVBAAG. De heer KL. WESTHOEVE informeert of het mogelijk zou zijn in de politie verorde ning een clausule in te lasschen, dat tij dens de openbare Kerkdienst geen hinder wordt ondervonden van rumoermakende auto's en motorfietsen. Spr. zegt dat dit zeer hinderlijk is. De VOORZ. antwoordt, dat hij, in de kerk zittend, dit ook meermalen heeft geconsta teerd. Het heeft zijn aandacht. Met open knalpot starten en rijden is zeer hinderlijk. Het onderwerp is in B. en W. al aan de or de geweest, indertijd heeft spr. toegezegd een ontwerp voor een verordening te ma ken. De nieuwe wegeni-verkeerswet is op komst waarin zooveel is geregeld, dat het nu moeilijk valt, zonder daar grondige ken nis van te nemen, iets aparts te regelen.. Spr. wil wachten tot dit onderwerp wet wordt, waarmee de heer KI. Weöthoeve zich vereenigt. De heer KOEK heeft geconstateerd, dat verschillende badgasten in het dorp loopen, die niet behoorlijk gekleed zijn. Het gaat de welvoegelijkheid te buiten. Spr. vraagt of dit bij verordening kan verboden worden. De VOORZ. antwoordt, dat B. en W. het zullen bekijken, hoever het in de strandver- ordening is geregeld. Het onderwerp is spr. bekend. Hiermee vereenigt de h«er Koek zich. De VOORZ. spreekt daarna waardeeren- de woorden tot de 3 scheidende raadsleden, die bij de nieuwe formatie niet weerkee- ren. Verheugend is, dat allen in gezondheid deze 4-jarige zittingsperiode mochten mee maken en niemand' door den dood ontviel. Raadslid zijn, aldus spr., heeft iets aantrek kelijks, mee helpen besturen is echter niet altijd even gemakkelijk. Men heeft spr. van te voren wijs gemaakt dat Ouddorp een las tige raad had. Het tegendeel is echter waar. Het is spr. niet alleen meegevallen hoewel hij geen oogenblik gemeend heeft dat het moeilijk zou zijn van een „las tige raad" is echter geen sprake. U hebt aldus spr., de leiding uwen Voorzitter ge makkelijk gemaakt. Spr. dankt daar har telijk voor. De toon in Ouddorp's raad is zoo, dat bij alle verschil van meening wij er mee voor den dag kunnen komen. Door wrijving van gedachte immers, komt men tot een goed geheel. Drie Uwer, de heeren den Bout, Voogd en Heerschap (de laatste is niet aanwezig) zullen niet terugkeeren. Spr. dankt hen voor hetgeen ze in de afgeloopen 4 jaar voor de gemeente hebben gedaan. Hij twij felt niet of zij zullen met de besluiten die in den raad genomen zullen worden, blijven medeleven en hoopt dat het hen en hunnen gezinnen wel mag gaan. Wat het volgende college betreft, hoopt hij, dat dezelfde ver standhouding mag blijven heerschen. Ook de pers dankt hij voor de onpartijdige wij ze waarop steeds de verslagen werden weer gegeven. De heer KL. WESTHOEVE doet het bij zonder veel genoegen, dat de Voorz. deze woorden in het openbaar uitspreekt, inzon- der wat betreft, dat het hier een „weerbar stige raad,, zou zijn. Het is gebleken Sat het niet aan den raad, maar aan iets anders lag! Wel is de raad in de krant dic tatoriaal" genoemd (niet in Eilanden-nieuws Verslagg.) die pers die dit deed moet hij dit kwalificeeren. Ook de heer VOOGD brengt dank Voor de tot hem gerichte woorden. Hij zegt, wanneer er sprake was van een rumoerige zitting lag dit niet aan de raad, maar aan de leiding die er te voren was. De heer BOUT sluit zich bij deze woorden aan. Besloten zitting. „DE WAABDE VAN „KENCICA." Over bovenstaand onderwerp schrijft Ir. O. J. Cleveringa Rljkslandbouwconsulent, in de Nieuwe Veldbode het volgende: Kencica bevat 40% kalk en 4% kali, béi de in hoofdzaak gebonden aan kiezelzuur. Het laatste is een voordeel, daar kiezel- zuur een natuurlijk en waardevol bestand deel is van alle cultuurgronden, ook van den humus in zandgronden. Dezelfde ver binding komt tevens voor in silicakalk en thomasslakkenmeel, doch niet in kalkmer- gel en poederkalk. Een groot voordeel van dergelijke kiezel- zuurverbindingen is tevens, dat ze slechts geleidelijk in oplossing komen en daardoor o.a. het gevaar van uitspoelen van kali aan merkelijk verminderen In vergelijking met gewone kalizouten. Een andere eigenschap is, dat kiezelzuur verbindingen practisch nooit volkomen op losbaar worden, hetgeen Wel het geval kan zijn met slecht verdeelde mergel en poeder- kalk. Kiezelzuurverbindingen blijven onder alle omstandigheden, zij het ook eenigszins langzaam, oplosbaar in water en vooral in koolzuurhoudend water. Daarom is het ook aan te bevelen dergelijk meststoffen te ge ven in combinatie met wat stalmest of met een onder te brengen groenbemesting. Hoe grooter de koolzuurproductie van den grond, hoe beter de werkzaamheid van kie zelzuurverbindingen. In verband met het kleinere gevaar voor onoplosbaar worden en uitspoelen kan men dus zeggen, dat de bedrijfzekerheid van de kalk en kali in Ken cica grooter is dan die van poederkalk en gewone kalizouten. Ook is een niet te verwaarloozen nut tige neveneigenschap van kiezelzuur proi- ducten, dat zij het in omloop houden van fosforzuur bevorderen, De kali in kencica heeft dezelfde waarde als in kalizouten en daarbij het groote voordeel, dat het kiezel zuur, waaraan het gebonden is, een nuttig bodemstanddeel is, terwijl vooral het chloor in kalizouten en onder omstandigheden wel licht ook het zwavelzuur in patentkali tot schadelijke of althans minder gewenschte bijbestanddeelen moeten worden gerekend. De ervaring op onze proefvelden met Kencica in vergelijking met poederkalk en kalizont is, dat deze meststoffen practisch g;elijkwaardig mogen worden geacht. Het bodemverbeterend effect van Kencica te genover poederkalk en mergel is moeilijk op een proefveld aan te toonen en vrijwel niet onder cijfers te brengen. Men doet ech ter goed hiermede toch rekening te hou den. Uit den aard der zaak komt zij vooral in E^'anmerking op perceelen, welke naast een kalibemesting tevens een bekalking noo- dig hebben. In de practijk bestaat deze be hoefte het meest algemeen op nieuwe ont ginningen. Hiervan kan men veilig zeggen, dat zij tegelijk kalk;, en kaliarm zijn. Hier zouden wij dan ook Kencica bij voorkeur kunnen gebruiken. Ook zijn er kalkarme gronden, die tevens een doorloopende kaUbemesting noodig heb ben. Ook hier is Kencica bijzonder op haar plaats. Men moet echter steeds bedenken, dat men op geen enkelen grond onbeperkt kan doorgaan met een bekalking. Dit behoeft niet te gelden voor een geregelde kalibe mesting, die op gronden met onvoldoende reserve doorloopend noodig blijft. In dergelijke gevallen zal men dus Ken^ cica gebruiken, totdat de goede kalktoe-. stand is bereikt, om daarna over te gaan tot een eenzijdige verdere kalibemesting. Bezit men een ouden cultuurgrond, die te gelijk met kalk én kali zal worden bemest, dan verdient het aanbeveling vooral aan de Kencica te denken. Moeten zeer groote bekalkingen plaats hebben, dan kan het doelmatig zijn naast Kencica een aanvullende bekalkin,g te ge ven met silicakalk. Men behoeft dan geen overmatige hoeveelheid kali toe te dienen. In andere gevallen, zal men wellicht weer de voorkeur geven aan mergel óf aan poe derkalk, wanneer het noodig is bijzondere aandacht te schenken aan de magnesium- voorziening. Wij gaan thans hier niet verder in, daar het slechts onze bedoeling was nog eens te wijzen op de gebruiksmogelijkheden van de uitstekende, doch nog onvoldoende bekende en daardoor te weinig gewaardeerde Kenci ca. De toestand aan de uienmarkt is voor eenige weken weer bedorven, en dat door de houding der teelers ,zelf. Op de markt in Engeland is de vraag niet groot. Er zijn Egyptische uien, uien afkomstig van het eiland Malta, welke ook zeer goed zijn, terwijl er ook zendingen Hongaarsche uien aankomen. Het weer is buitengewoon warm geweest vandaar dat de vraag naar uien niet zoo bijster groot was. Toch moeten de telers nu het volgende eens goed overwegen. L.l. Vrijdag opende de Londensche markt nog met een prijs welke overeenkomt met een prijs hier in het land van Twee gMldten. Door de verwachting van grootere aan voeren en de berichten van een dalende markt, waren de slot verkoopen gelijk met een prijs hier op Plakkee f 1.75 a f 1.80 En Flakkee zelf? Het spook van 60 cent, zat zoo in het bloed dat Vrijdag de markt sloot op f 1.40, om Zaterdag te dalen tot f 1.30 met nei ging tot verder zakken tot f 1.20. Nu zijn de handelaren in Londen ook geen jooltjes, want als hier f 1.30 betaald wordt, gaan zij geen tf 1.80 geven. Gevolg dus dat Londen, Plakkee gaat volgen, en het diepste punt nog niet bereikt is. De uien komen nu los, iedereen wil wat verkoopen, hetzij veel of weinig, en ,door de toestand welke nu geschapen is, gaat het als vfolgt. Men v/il verkoopen, vraagt f 1.30 doch wordt f 1.20 geboden. Wat doen? De uien komen los, zooals ieder jaar zakt de markt, dus zijn ze misschien morgen wel lager. Daarom doen, liever f 1.20 dan f 1.10. Een volgende zegt: Liever f 1.10 dan f 1. Liever if 1.— dan f 0.90 Liever f 0.90 dan f 0.80 enz. En dat? Terwijl zulk een dalin,g door nie mand' anders veroorzaakt wordt, dan de teelers, die zeggen geld noodig te hebben, en hun verdienste gaarne weggeven. Het is een eigenaardige situatie. Als de markt f 4.50 a f 5.is, en het advies wordt gegeven om te verkoopen, dan zijn er veel telers, die g^an zitten wachten op f 7.f 8.welke niet komen, om dan tenslotte ballorig tegen f 0.60 of f 0.80 per mud te verkoopen. Wettigt de markt f 1.50, doch moeten ze even afhouden en een enkele dag wachten, dan denken ze, wachten doen we niet, veel liever nu f 1.dan volgende week f 1.50. Heusch al werd nu deze week geen ui verkocht, het zou heusch geen ramp zijn. Blijven de aanvoeren tegen lageren prijs aanhouden, dan blijft ook de daling aanhou. den zoowel hier als te Londen. Worden de aanvoeren 1 1% week stop gezet, of wordt er verkocht in overeenstemming me,t de positie in Engelan,d, dan komt er vastig heid. Dit laatste zou zeer te wenschen, zijn. Geen ui beneden f 1.50 is helaas niet ter harte genomen. Men bedenke hierbij wel dat wij het niet hebben over de prijs der uien in de komende maanden, doch slechts over ide pr\js welke nü betaald kan worden in overeenstemming met de buitenlandsche markt. TWEEDE DEEL. De verdrflvlng van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud da,gboek. Auteursrechten voorbehouden. 35. Het vreeselrjke wapen van de Geuzen. Hij heeft de bijl in de hand genomen; 't \'iel niet mee haar te hanteeren. Toch lukte het beter dan met het mus ket. Dat hij gedwongen is tot een werke loosheid, juist nu er zoo'n behoefte bestaat aan mannen. Het stemt hem .droe'vig. Hij acht het zijn plicht om mee te strij den. Mee te strijden voor Gods Koninkrijk om de macht van Satan, belichaamd in de Span jaarden te helpen weerstaan. Mee te strijden voor de zaak ,der tijden. Dat niet te kunnen doen vervult hem met droefheid, te meer daar het aantal strijders zoo gering is. Lievenszoon merkt het wel, dat zijn huisgenoot er over tobt, dat hij niet mee kan vechten voor de zaak van Gods Woord. Simon, u kunt niet meevechten nog, maar weet u wel dat u op andere wijze helpen kunt en ik geloof, dat dat nog het beste hulpmiddel is. Er moeten strijders zijn, maar bovenal bidders. Zonder gebed is de zaak der -vrijheid ver loren. In zijn eenvoudigheid heeft Lievenszoon het gezegd, maar 't zinkt bij Simon, diep in zijn hart. O, hij voelt zich schuldig. Altijd weer wil hij op zijne wijze helpen. Hij zelf plaatst er zich steeds voor. Was dat ook niet zoo met de hulp voor de broeders in Tholen? En heeft de Heere niet betoond, dat men schenkracht Hem niet van noode is? Heeft de Heere niet op andere wijze de beulen van Gods volk ook in het Thoolsche land in hun booze voornemens verijdeld. Dat heeft hij juist dezer dagen gehoord. Hoe na de inneming van den Briel alle Spanjaarden het land van Tholen hadden moeten verlaten waardoor de booze plan nen van Anthonio geheel verijdeld zijn ge worden En ook dezer dagen. 't Was in zijn gevoel of zijn arm niet ge mist kon worden en had hij zich door dat gevoel niet al te zeer laten leiden waardoor het bidden voor de zaak des Heeren meer op den achtergrond is geraakt? Inderdaad hij moet zich schamen voor den Heere. 't Was de Heere, Die hem met doodelijke krankheid heeft getroffen. Die hem evenwel nog in het leven liet, ja zeil's zijn herstel doet rijzen. Hoe past het hem den Heere te danken inplaats van zoo als hij maar al te zeer deed, morren over zijn gedwongen rust. 't Is 's-Heeren Raad, Die het zoo heeft bepaald. Eenige ttjd hebben ze nog bij elkaar geze ten. Ook vrouw Lievenszoon. Veel hebben ze gesproken over de bange dagen, die ber leefd worden, en de gevaren die dreigen, maar toch is het gezelschap niet ontmoe digd. Vrouw Lievenszoon vooral is kalm en gemoedigd en vertoont geen angst maar rustig en kalm bereidt ze een avond maaltijd voor haar man, van tijd tot tijd aan de gesprekken deelnemend. Als het twaalf uur heeft geslagen is Lie venszoon met de anderen naar het Gemeen tehuis gegaan en hebben Simon en vrouw Lieve.'.szoon l'.un slaapvertrek opgezocht. Van slapen komt bij Simon eerst niet veel. Hij voelt i.ch schuldig en beschaam,d over zijn OfSlahd en morren over den wsg dien God met hem gehouden heeft. En diep in den nacht verlaat hij zijn le gerstede om den Heere om vergiffenis te smeeken en te bidden om 's-Heeren hulp voor de kamp om vrijheid en vestiging van O; ds Koninkrijk, Daarom is iiij i'ustiger geworden om woL dra door een geregelde slaap verk^wikt te worden. En in dien zelfden nacht komt het gevaar voor Veere en voor de zaak der vrijheid al nader. Och de Rijk en de anderen hebben hun maatregel te zeer beperkt. Zeker als gevolg van te weinig strijdkrachten, maar toch hadden ze hun waakzaamheid verder uit moeien strekken. Want wat geschiedt dien nacht? De Spanjaarden werden te Zierikzee niet in de sl'jd gelaten. Een bi'jger Lieven Keersemaker wist een landingspoging te beletten en daarop was de vloot afgevaren naar Walcheren tegen over Vi'ouwenpolder. Hoofddoel van dezen Epaanschen tocht was de bezetting van Middelbi.irg te versterken en te trachten Veere en Vlissingen weer aan de Spaansche zijde te brengen. Onder bescherming van de duisternis is de Spaansche vloot onder de kust van Walcheren gekomen. De omstandigheden om te landen zijn niet gunstig. Toch wordt het door de Spanjaarden be proefd. En 't gelukt. Tot aan hun borst moeten .de Spanjaarden ,docr het water waden, maar ze komen aan land en dri.igen dadelijk zoo ver land'waarts dr;t de wei.mge Geuzen, welke hier en daar een wachtpost bezet houden volkomen ver rast zijn en geen poging zelfs kunnen on dernemen om de Spanjaarden weer in zee te drijven. Eer de Geuzen er erg in hebben zijn ze verslagen. Geen geregelde tegenstand is mogelijk. Wat nog vluchten kon slaat op de vlucht naar Veere, d' Alva de Spaansche bevelheb ber heeft &ls eerste doel de stad Veere. Zoo deze stad slechts aan den Prins van Oran je ontrukt kan worden dan moet Vlissin gen op den duur wel volgen. d' Alva lUkt in den nacht op Veere aan. Plotseling zal hij de stad overvallen. Voor nog de burgers zich behoorlijk kun nen verdedigen zal het pleit beslist zijn. Hij weet wel waar hij Veere moet aantas ten. Aan de Noordzijde, daar is .de stad zoo goed als onversterkt. Daardoor is Veere in de macht van de Geuzen gekomen en daardoor zal de stad weer in de macht van de Spanjaarden val len. „Hier zijn eenige burgers van Veere met belangrijke dingen voor de bevelhebber," zoo heeft een der soldaten gerapporteerd. En inderdaad eenige burgers waaronder Leenaartsz en de brouwer deinzen er niet voor terug hun vaderland te verraden. ,,Heer commandant. Veere kan zonder slag of stoot in handen van uw soldaten vallen. Zoo ze slechts bij duister aan de Noordkant aanvallen. Daar is geen versterking." En nu vertel., hij hoe ook de Geuzen hier Veere zijn bin nengekomen. d'.Alva neemt dadelijk zijn maatregelen. In snelle marsch rukken zijn soldaten langs den Polderschen dijk op Veere aan. De morgen gloort reeds. (Wordt yervoigd).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2