CHQWEEKfiLADöpGED.GDOnDSIAG N.V. UiïGEVERSMMTSCHAPPIJ „EttANDEN-NlEUWS" GEMENGD NIEUWS. Buitenland De zorgen van Engeland. 12e Jaargang WOENSDAG'23 AUGUSTUS 1939 No. 1068 OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.^' - 1 8e JAARGANG UITGAVE VAN Centrale veilingMïddelharnis niEUia Advertentie*pr«s 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst» aanvragen en aanbiedingen van 1-6 regels 80 et.; Boekmaan;, koodiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. Gevestigd te Middelhamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro J67930 Postbox 8 Td. 17. BiyikantooT voor Zeeland: St. Maartenadflk Markt, Telef. 59. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbij vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per 'jaar II. Bij de problemen der Middellandsche Zee, viin Spanje en Palestina voegen zich nog vele andere, die de En.gelsche regeering met zorg moeten vervullen. Zoo is de laatste tijd het vraagstuk van ide VerlMHuidlng 'töt Ier land zeer in liet centrum komen te staan door het optreden van de terroristen van het z.g. lersche republikeinsche leger, die door bomaanslagen in de Engelsche steden de regeering willendwingen Noord-Ierland of Ulster, dat nog met het Britsohe rijk verbonden is, aan de lersche Vrijstaat af te staan De oorsprong van dit conflict wor telt in de historie. Tusschen Ieren en En- gelschen is een veete van honderden jaren. Reeds omstreeks 1200 kwamen de eersten onder de macht van Engelsche landheeren, die hen uitmergelden en als barbaren be handelden. De 16e eeuw bracht daarbij de tegenstelling tusschen Roomsch en Protes tant. De Ieren n.l. bleven fanatiek Roomsch, terwijl Engeland in hoofdzaa:k met de Hervorming meeging. Alleen in Ul ster verloor het Katholicisme de macht en de in meerderheid Protestantsche bewoners van dat deel van Ierland wilden dan ook niet bij de lersche Vrijstaat worden inge lijfd, omdat zij dan onder een Roomsche dic tatuur kwamen. Toen Ierland home-rule (zelfbestuur) kreeg en later onafhankelijk werd, bleef Ulster met Engeland verbon den. Inderdaad is de Engelsche politiek te genover Ierland niet bevorderlijk geweest voor een goede verstandhoudin,g. De Ieren, die meest pachtboeren waren, konden door allerlei belemmeringen zich geen behoorlijk bestaan verzekeren-, werden door de land heeren slecht behandeld en moesten boven dien nog tienden opbrengen aan de An- glioaansche kerk. Hongersnood was aan de orde van den dag en door dit alles gingen vele Ieren hun vaderland verlaten en emi greerden naar Amerika. Bij millioenen gin gen zij heen: van 1850 tot 1920 bijna 5 mil- iioen! Men vergelijke dit getal met het hui dige bevolkingscijfer van de Vrgstaat: bij na 3 millioen. Er wonen meer Ieren in Ame rika (Vereen, Staten) dan in Ierland zelf. Ook dit vraagstuk is er wederom één van zeer groote moeilijkheid. Ook hier wordt de methode van geweld toegepast om alzoo de Engelsche regeering tot toegeven te dwin gen. En nu blijkt, dat buitenlandsche orga,. nisaties vermoedelijk Duitsche er me de de hand in hebben, wordt deze zaak nog zooveel bedenkelijker. Het zal daarom aan te bevelen zijn, dat de Regeering ook hier krachtig gaat optreden. Vervolgens is er ide kwestie van liet s'taat- kundlig evenwicht op hiet vasteland van Europa, wat voor Engeland een levensbe lang is. Wanneer één enkele mogendheid :'-ulk een overwegende machtsperiode zou verkrijgen op het continent, dat alle ande re landen daardoor bedreigd zouden worden, dan ware vanzelfsprekend ook Engeland's positie zoo verzwakt, dat het groot gevaar liep ziJn wereldmacht te verliezen. Ook onze groote Koning-Stadhouder Willem III ging destijds van hetzelfde beginsel uit en tot op dit moment is het het „Leitmotiefder En gelsche politiek. Toen Napoleon poogde Europa onder zijn despotische macht te krijgen, ging daarmee gepaard een aanval op Engeland, zelfs met economische mid delen als het Continentaal Stelsel. De be roemde admiraal Nelson vernietigde echter de Fransche vloot en daarmee was het di rect gevaar geweken. Maar Engeland rust te niet, voor Napoleon definitief verslagen was en daarom vochten Britsche troepen mee in de slag bij Waterloo. En toen in het begin onzer eeuw de uitlatingen van Wil helm II en de Duitsche politiek gingen wij zen in de richtin,g van een Europeesch im perialisme, toen kwam eveneens Engeland tusschenbeide en vocht mee in de Wereld, oorlog om aan de Germaansche expansie éen halt toe te roepen. En nu na 20 jaren- het Duitsche volk, althans zijn leiders, nog niet schijnen begrepen te hebben, dat de Wereld van een overheersching van het trotsche en zelfbevsmste, hyper-nationalisti sche Germanendom niets hebben moet, nu Is het weer Engeland, dat de leiding neemt van de tegenactie. Dat deze noodig is, zal toch wel niemand ontkennen. De macht** posivie van Duitschland, vóór 10 jaren nog onl'-teekend, Is onder Hitler zóó geweldig sterk geworden, dat ieder, die de vrijheid bemint, zich afvraagt, waar dit Duitsche expansie-proces zal eindigen. Oostenrijk, Sudetenland, Tsjechië, Memel, Danzig, de Corridor, de koloniën, politieke slavernij van Slov/akije en Hongarije en economische macht in Roemenië, dat zijn de uitgevoerde of onuitgevoerde projecten van Hitler. En tol hem, die niet gelooft, dat deze dictator, als Frankrijk en Engeland machteloos zijn gemaakt, half Europa zal opslokken als weleer {lapoleon deed, zouden we willen zeggen hetzelfde wat Huss zei tegen het oude vrouvrtje, dat takken aandroeg voor zijn brandstapel: O, sancta simpUcitas! (wat een heilige onnoozelheid)Duitsch land marcheert voort en Hitler voert het zonder bloed van overwinning tot overwin- nin,g.'En daarom is het Engeland's belang, aan deze opmarsch, die de vrijheid van alle beschaafde volken bedreigt, een halt toe te roepen en te waken voor de handhaving van het politiek evenwicht in Europa. Of het daarin slagen zal, is een andere vraag. En juist omdat dit twijfelachtig is, verme nigvuldigen zich ook de zorgen van Brit- tannië. De krachtproef der mogendheden zou het eerst kunnen blijken in het vraagstuk van Danzig. We handelden daarover in één der vorige nummers en achten het dus overbo dig, hieraan veel toe te voegen. Maar dat Danzig in deze tijden een voorwerp van aanhoudende zorg der Engelsche regeering is, mag wel als vaststaand worden be schouwd. Indien Duitschland Danzig annex, ceert of de vrijstad lijft zichzelf bij het „Reich" in wat op hetzelfde neerkomt dan beschouwt Polen dit als een aantasting van zijn onafhankelijkheid en zal het dit door oorlogsgeweld zien te verhinderen en is Engeland gehouden Polen bij te springen. De vraag is, hoever Hitler zal durven gaan. In dit verband is het van zeer groot be lang, hoe de ojiderhandlellngen m«t Rusland zullen verloopen. Deze duren al ongeveer vier maanden en al ziet het er op het oogen blik, dat we dit schrijven, wel naar uit, dat het politiek en militair verbond met het rijk der Sovjets tot stand zal komen, erg vlot is dit niet gegaan. Het is ook mij hierbij Engeland weer, dat veel water in de wijn heeft moeten doen. Om zich in een conflict met Duitschland de steun van Rusland te verzekeren, welke noodzakelijk is, omdat Engeland Polen moeilijk rechtstreeks kan helpen, heeft het vele concessies moeten doen, waartoe het alleen door de harde noodzaak der feiten is overgegaan. De positie van Engeland', dat zijn koloniën in alle werelddeelen heeft, is zeer kwestbaar en wanneer het iu Euro pa een overheerschende macht tegenover zich vindt, zal het met zijn wereldheer schappij op een eind loopen. Dit verklaart, waarom Chamberlain, die voorheen van de Sovjets niets hebben moest, thans als het ware om hun steun tegen Duitschland be delt. Het is ook inderdaad een wringende gedachte, dat het bolsjevristische Rusland nu de bondgenoot wordt van een land als Engeland, welks politiek en volksgeest zoo diametraal daartegenover staan. In de in ternationale politiek speelt echter alleen het belang van het eigen land een rol. En dit eischt van de zijde van Engeland, dat zooveel mogendheden als men slechts bij een kan krijgen, worden geconcentreerd in één machtig militair verbond tegen de drie agressieve landen, met name tegen Duitsch land. Daartegenover eischt het belang van Rusland ontegenzeggelijk, dat het zich schaart bij de coalitie tegen Hitler, omdat bij een vernietiging van Polen en Roemenië de Oekraïne voor Duitschland openligt en Hitler niet zou aarzelen het bolsjewistisch regime ook in het Sovjet-land zelf aan te pakken. Vo^gt men daarbij de voortdurende wrijvingen met Japan, die vroeg of laat iu een oorlogstoestand dreigen over te gaan, dan begrijpt men, dat Engeland en Rus land het ten slotte eens moesten worden. Dat het zoo lang duurde, is eveneens begrij pelijk, daar Rusland voldoende waarborgen moest hebben inzake de hulp van Engeland en bovendien nauwkeurig omschreven moest worden, in welke gevallen het verdrag in werking moet treden. De sluiting van dit accoord, al zal Engeland er mee in zijn schik zijn, is toch ook een bittere pil voor het trotsche Albion, dat nu de hulp van dit barbarenland noodig heeft om zich in zijn positie te handhaven. (Slot volgt.) Men zie onder „Buitenland" het verblufi ifende bericht, dat intussehen Duitschland met Rusland een non-agressie-pact heeft ge sloten! Redactie. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinforma ties V. d. Graaf en Co. N.V., Amster dam. 16 Aug. Cornells de Mooij, winkelier in di verse artikelen Ouddorp, R. C. Mr. F. G. Schalkwijk, Cur. Mr. A. Zaaijer, Dirksland. MUTATIES HANDELSREGISTER. Wljziglnig in zaken:- Plalckeesche Conservenfabriek HoUeman en Co., Achthuizen B 157 den Bommel. Door uittreding van den vennoot J. van Oostenbrugge is de vennootschap ontbon den. Het bedrijf wordt onder denzelfden naam voortgezet door en voor rekening van S. Holleman. E}crherstsl en een mptie. Goselin,g, de minister van Justitie, de mi nister van de zaak Oss keert niet terug. Daarin ligt verblijding. Maar daarmee is men er nog maar half. Eerherstel Moor de mannen van recht en gerechtigheid is noo dig. Daar hebben de marechaussee recht op. Of, de wilde Antirevolutionnaire minister Gerbrandij daartoe komen zal staat te be zien. Evenwel mocht hij het vergeten, zoo is de Tweede Kamer er nog om hem er aan te herinneren. Een motie legt men naast zich neer. Kan men althans doen. Dat is meermalen in di> T\veede Kamer gebeurd. Goseling deed het ook. De motie, die in feite een afkeuring van zijn 'beleid inhield, we^-d aangenomen, maar hij deed alsof or niets was gebeurd en bleef kalmpjes zitten. Dr. c;o1ijn had ook zoo kunnen doen. Maar hij deed het niet. Met het recente voorbeeld V'><jr ooigen van minister Goseling had hij kunnen blijven. Hij ging echter heen, blijk baar beseffend dat de machtswellust van Rome hem toch wel vinden zou. MET GEBALDE VUIST. De Socialisten zijn regeeringspartij ge worden. Dank zij de Roomsche hunkering naar macht en het geknoei met de begin selen van Jhr. Mr. de Geer. Hoe hebben de Christelijke Historischen in dagen van verkiezing het volk opgeroe pen om te getuigen voor Gods Woord en een dam op te werpen tegen het Rooda, ge vaar. Dat is vooifbij, alles voorbij. Nu komen er door bemiddeling van de Geer twee Roode ministers. De Christelijk-Historischen praten het goed en de Rooden maken zich gereed om het RCigeeringskasteel te bezetten. Die twee ministers Albarda en Van der Waarden hebben in Amsterdam afscheid van hun kiezers genomen. Met "gebalde vuist," een socialistische groet, kwamen ze de vergadering binnen. Een mooi symbool. De gebalde vuist. Recht passend voor de mannen van de re volutie. Minder geschikt voor „dienaars van de kroon." Of was het misschien om voor het laatst de gebalde vui^t te laten Zien? En ze daarna als een rariteit uit vroegere dagen op te bergen. Of misschien een zich zelf mded inspreken om hem onder den neus van den formateur de Geer te houden. We gelooveh, meer aan het eerste. Blijkens het verdere van die vergadering. Natuurlijk trouw aan de socialistische be ginselen werd beloofd. Maar anderzijds toch ook de waarschuvsdng, dat men zijn verwachtingen niet te hoog moest span nen. Zie, dat is makkelijk voor de toeko!ms,t en het voorkomt al te lastige oppositie, want men heeft immers gewaarschuwd en de partij heeft er in toegestemd. Overigens zeer tam. Ja zelfs H.M. de Koningin werd geprezen. Als een vrouw met zeer breede opvattingen, omdat ze de socialisten wel heeft willen benoemen. Ook Jhr. ,de Geer werd niet vergeten om hem lof toe te zwaaien. Ook al vanwege zijn ruimheid, blijkend uit de opname van de socialisten in de Re geering. Met deze gebalde „roode vuist" zal het dus nog niet zoo'n vaart loopen. 's-Gravenhage, 19 Aug. 1939. DENATURATIE ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat met ingang ,van 21 Aug. a.s. de gelegenheid tot denaturatie met recht op vergoeding van groene erwten van den oogst 1939 zal worden opengesteld. Erwten, welke worden gedenatureerd door telers, moeten afkomstig zijn van eigen teeit en gezond en boerenschoon zijn. Voor erwten, gedenatureerd door hande laren, zal voorloopig alleen een vergoeding worden vastgesteld voor de groene erwten van de laagste kwaliteitsklassen. Zoolang er nog geen standaardmonsters voor den nieuwen oogst zijn vastgesteld dienen de door den handel te denatureeren groene erwten minstens te voldoen aan het standaardmonster van de kwaliteitsklassen C van groene erwten van den oog^t 1938. Denaturatie-aanvragen kuimen op de ge bruikelijke wijze worden ingediend. Denatu ratie van hoeveelheden kleiner dan 200 kg. is niet toegestaan. 's-Gravenhage, 19 Aug. 1939. PRIJSVERSCHIL BU UITVOER VAN GROENE ERWTEN, SPLIT -EN PA RELERWTEN. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat met ingang van Maandag 21 Augfustus a.s. onder bepaalde voorwaarden aan exporteurs prijsverschillen bij uitvoer van groene erwten (uitgezonderd zaaierw- ten), split}., parelerwten van den oogst 1939 zullen worden toegekend. Deze prijsverschillen, welke zullen wor den toegekend bij uitvoer naar alle landen behalve de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, zullen f 1.50 per 100 kg. voor groene erwten en f 2.10 per 100 kg. voor split- en parelerwten bedragen. Intussehen naidiert de ontknooping; DIENSTPLICHTIGEN LANGER ONDER DE WAPENEN. De minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, heeft besloten reeds gebruik te maken van de hem, in de onlangs gewij zigde Dienstplichtwet verleende bevoegd heid om. den eersten oefeningstijd van de thans onder de wapenen zijnde dienstplich tigen te verlen,gen. De nadere regelin,gen, welke uit dit be sluit voortvloeien, d.w.z. de vaststelling van den duur der verlenging en de aanvrtjzing der onderscheidene onderdeelen, die eronder zullen vallen, worden op het oogenblik ten departemente uitgewerkt. Dienstplichtigen dus, die b.v. in het na jaar van 1938 voor het eersit onder de wa penen zgn gekomen en die in het begin van September a.s. met groot verlof zouden gaan, zullen er dus rekening mede moeten houden, dat zij langer in dienst zullen moe ten blijven. Het doel van dezen maatregel is o.a. ver dere vervanging van een deel der buitenge woon onder de wapenen geroepenen. AANTAL DIENSTPLICHTIGEN VOOR 1940. Uit het K.B. van 2 Aug.1939 (Staatsblad no. 587) blijkt, dat 43.069 personen bestemd zijn tot gewoon dienstplichtige voor de lich ting 1940. Hiervan zijn 1074 bestemd voor de zeemacht. TWEE KINDEREN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Zotadagmiddag omstreeks twee uur zijn de negenjarige Willem Klomp en de elf,- jarige Karel Schraven, tijdens een kort en hevig onweer, dat zich omstreeks dat tijd stip boven Sint Oedenrode (N.B.) ontlastte, door den bliksem getroffen en gedood. De beide jongens zaten met hun zusjes op een bank voor het huis van de familie Klomp. De bank werd weggeslagen, terwijl het zevenjarige zusje van Karel Schraven be wusteloos tegen den grond sloeg. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling wer den de levensgeesten bij 't meisje opge wekt. Twee andere kinderen bleven on gedeerd. Een nieuwe situatie in dten internationalen toestand. Duitschlanidi slittt een non-agiresisie- pact met Rusland. Deze week valt flte beslissing over Danz^. Een nieuwe situatie in den critieken toe stand van Europa is geschapen. doorda,t de Duitsche regeering met de Sovjet zijn over eengekomen een non-agressie-pact met el kaar te sluiten. De Duitsche Rijksminister van Buitenl. Zaken va(n Ribbentrop, zal Woensdag 23 Augustus te Moskou arrivee- ren om de onderhandelingen vast te leggen. Het is wel van beteekenis, dat, nu de Poolsche crisis haar hoogtepunt heeft be-f reikt, en Engeland en Frankrijk steeds met Moskou zonder eenig resultaa,t hebben on derhandeld, Duitschland plotseling met een niet-aanvalsverdrag met Rusland voor een dag komt. Onbegrijpelijk is dit des te meer, daar het nationaal-socialistische Duitsch land immer fel tegen het bolsjewistische Rusland heeft geageerd en nu met de Sov jet een overeenkomst afsluit. Indien dit wordt vastgelegd, is de Sovjetj4Unie ten aanzien van de Poolsche crisis geneutrali seerd en zijn de pogingen van Engeland en Frankrijk mislukt om de Sovjet actief te interesseeren bij de toekomst van Polen. van de Duitsch-Poolsohe crisis. Naar de bui tenlandsche pers-vertegenwoordigers mel den, zal „deze week" de beslissing vallen. Zoowel de Duitsche als de Italiaansche blai- den vermelden dit met groote koppen. Hef tig gaan de Duitsche bladen tegen Polen te keer, als zou de Duitsche minderheid in Polen gruwelijk worden mishandeld. Aan beide zijden, zoowel in Polen als in Duitschland worden uiterst schepp© mUitaire maatregelen genomen. Alle grenzen zijn gesloten, prik keldraadversperringen worden opgeworpen, fortificaties aangelegd, wegen en bruggen met dynamiet ondermijnd. In Duitschland worden geregeld militaire bewcigingen naar de Oostgrens waargenomen, terwijl nieuwe lichtingen onder de wapenen zijn geroepen. Toestand' gespannen. De toestand is momenteel weer zeer ge spannen, vrijwel precies als een jaar gele den, met de crisis in Tsjecho-Slowakije. Wat de gevolgen van deze geheel nieuwe situatie in Europa zullen zijn, valt niet te overzien. Staan we voor het beslissende oogenblik dat een oorlog tusschen de volke ren uitbreekt? Of zal, evenals bij de Cechi- sche crisis op het laatste nippertje worden voorkomen dat het onherstelbare geschiedt Wij weten het niet. In buitenlandsche diplomatieke kringen heeft een en ander sterk de aandacht. Te Londen, zoo meldt het N. v. d. D. komt heden het Britsche kabinet in voltal lige zitting bijeen. Men veronderstelt, dat de regeering zal nagaan, of een Engelsche waarschuwing tot Duitschland gericht moet worden en of de internationale toestand nog deze week de bijeenroeptng van het parle ment noodig maakt. Te Warschau ziet men de situatie wel ernstig in, doch men blijft er rustig en vastberaden. De Britsche onderdanen heb ben van hun consul-generaal den raad gei- kregen, zoo mogelijk naar hun land terug te keeren. Te Brussel vergaderen morgen de minis ters van Buitenlandsche Zaken der Oslo- staten, o.a. ook Nederland, dat verte genwoordigd wordt door mr. E. N. van Klef fens. Men acht het mogelijk, dat daar ge sproken zal worden over de maatregelen, die neutrale landen nemen tegen het vlie gen van militaire vliegtuigen over hun grondgebied. Er is geen sprake van, dat koning Leopold of de Belgische rcigeering het initiatief zal nemen tot bemiddeling in de hangende geschillen. Veiling van Vrijdag 18 Augtustus 1939. Enkele Stokprincessen f 10.1012.20; Stok- snijboonen f 7.4012.90; Dubbele Princes- sen f 6.4012.10; Tomaten t 4.------4.40; Savooie kool f 3.204.10; Roode kool f 1.40 N.H. Suikerperen f 5.------5.50; Claps Favo rite f 7.3011.90; Precose de Trevoux f 4.60—8.10; Gladstone f 3.20—6.30; Zigeune rin f'6.2010.10; Transparante de Cron- cels f 4.10; The Queen if 5.30—5.90; Poste lein f 3.30—6.50; Spinazie f 5.40—6.20. Al les per 100 K.G. Reine Victoria f 4.408.80; Gele Pruimen f 6.10—8.20; Boerewit f 8.10—10.20; Was. hington f 11.80—12.10; Druiven f 12.90— 14.50. Alles per 100 pond. Meloenen f 5.------14.40; Komkommers f 1.-----^1.40; Perziken 'f 6.70—9.90; Andijvie f 3.30; Sla f 2.80—2.90. Alles per 100 st. Bospeen f 2,502.60. per 100 bos. UiénveUinig van Zaterdag 19 Augustus 1939 Gewone uien f 2.50; Drielingen f 0.65; Picklers f 2.82. Alles per 100 kg. Aanvoer 10.000 K,G. Veiling ivan Maandag 31 Augustus 1939. Stoksnijboonen f 10.6012.80; Stamsnijboo. nen f 6.30; Dubbele Princessen f 9.12. Eigenheimers f 2.90; Blauwputten if 2. Peulen f 10.Savooie kool f 3.604.40; Roode kool f 1.30; Durando f 2.60; Precose de Trevoux f 7.90; Transparante de Cron- cels f 4.80—10.Zigeunerin f 9.80; N.H. Suikerperen f 4.80; Clap's Favorite f 8.80 —13.10; Postelein if 1.10—5.Alles per 100 kg. Reine Victoria f 6.30—9.90; Boerewit f 6.40 —10.50; Washington f 11.80—12.10; Gele Pruimen f 6.------6.40; Druiven f 13.60 14.70. Alles per 100 pond. Komkommers f 1.50l.SÓ; Sla f 3.10^-4. Meloenen (net) f 10.2015.10; Meloenen (suiker) f 10.1013.90; Meloenen anna- nas) f 9.9014.60; Bloemkool if 6.1011. Andijvie f 2.------2.20; Perziken f 5.80 7.10. Alles per 100 stuks. Bospeen f 2.50^2.90 per 100 bos,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1