i Indien gij maaglijder zijt, Fotostandaards Voorheen Buitenland i Plaat^^pllfklSjieuws Uienmarkt I Zoekt U w. A. DE Bakker een Woon- of of een woon- ot Zakeahuis Landbouwerswoning etc. wendt U dan om spoedig te slagen tot GOEDEBEEDE Er komt een weinig: leven in de brouwe rij. Het buitengewoon mooie zomerweer werkt hiertoe veel mee, daar de gepaukte uien nu veel vlugger verzendklaar zijn. Werkt het mooie weer hier in Holland mee tot het rijpen der oogst, in EJngeland werkt het in op den prijs. Het weer in En geland is eveneens heel mooi, vandaar dat de vraag naar uien niet zoo groot is. Dit heeft (Srect invloed op den prijs. In het begin der week was de prijs nog 1.75 f 1.80 per 60 K.Q., doch terwijl wij ons artikeltje schrijven, vernemen wij dat de prijs reeds f 1.60 is. Ja, er wordt al gesproken van f 1.60. Komt nu in de a.s. weken de stroom los, dan dreigt de prijs nog meer in te zakken, en niemand durft voorspellen, waar wij zul. len belanden. Komt de prijs nog op EEN GULDEN te staan of er zelfs beneden? Als het zoo blijft doorgaan, ja, hoewel het zeer jammer zou zijn. Wat de vooruitzichten zijn, laat zich heel moeilijk voorspellen. De politieke toestand is daarvoor veel te onzeker. Al zijn de verwachtingen, dat men niet op een zeer hoogen prijs moet rekenen, een j prijs van één gulden op dit oogenblik, is absoluut niet noodig. In vergelijking met hetgeen nu in Enge land betaald wordt, zou een prijs van f 1.75 tot f 1.50 heusch niet onbillijk zijn. Wanneer echter het aanbod verre de vraag overtreft, dan moet vanzelfsprekend de prijs zakken. Dezelfde zenuwachtige toestand, welke het vorige jaar verschillende keeren oor zaak is geweest, dat de prijs soms verre be,, neden de redelijke grenzen terugliep, is ook nu al waar te nemen. De gevolgen daarvan zullen ongetwijifeld hun sporen nalaten. Een steeds dalende, zakkende markt. Wij hopen, dat wy het verkeerd bezien. Want daarvan zouden de telers groot pro fit trekken. Nu de aardappelen weinig waard zjjn, zou het jammer zijn, als de uien eveneens weinig' opbrachten, Wat mogen wü in een volgend overzicht schreven Vrgdagfmiddag, Zaterdag en Zondag heb ben te Salzburg besprekingen plaats gehad tusschen graaf Ciano, de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken en Von Ribbentrop de Duitsche röksminlster van buitenlandsche zaken. Na de verschillende hangende politieke kwesties besproken te hebben, hebben zij Zondag met Hitler geconfereerd, teneinde de te volgen gedragslijn zooveel mogelijk vast te stellen. Heel begrüpelQk was de wereld brandend nieuwsgierig, want, wat is te Salzburg be sproken De beurs was j.l. Maandag somber, ja lusteloos gestemd. Maar zie, daar verschij nen de avond bladen van Maandag en Dins, dag, en deze wilden hun lezers doen geloo- ven, dat de crisis het ergste stadium ge passeerd was. Mussolini zou niet bereid zijn voor Dantzig een oorlog te ontketenen en had dit door middel van graaf Ciano aan Hitler duidel\jk te verstaan gegeven. Hitler was al bereid tot onderhandelen en Italië pleitte voor een vijf mogendheden conferen tie, Duitschland-Italië Engeland-Frankrijk en Polen. Een beetje goeden wil en opnieuw is de crisis overwonnen. Wanneer men zoo de couranten leest, vraagt men zich wel eens aif„welk stand punt neemt de pers toch eigentlök in."? Het is soms net een mee waaien met alle winden. O zeker, het is waar, het zou heei goed mogelijk geweest zijn, dat Italië niet bereid bleek, voor Dantzig ten oorlog te gaan Doch, zou ,dit dan pas op het aller laatste oogenblik tot uiting komen? Zijn dan al die getroffen maatregelen, allemaal voor niets geweest? Wordt Hitler uiteinde lijk door Mussolini gedwarsboomd? Onmogelgk is het niet. Het zou bovendien niet de eerste maal zijn, men denke slechts aan Oostenrijk ten tijde van minister Doll- fus. Doch, zulke onderhandelingen en bespre kingen zouden de vriendschap zeer scha den en een breuk bevorderen. Wat te Salz burg besproken is, is aan de buitenwerela niet bekend, doch niets wijst er op, dat de as-mogendheden het on-eens 'zouden zijn. Vanuit Engeland kwam het bericht dat de Engelsche regeering zich kalm houdt, en slechts nauwkeurig op de feiten let. Wat hebben nu al die verzoeningsgezinde berichten tot gevolg gehad? Dit, dat zoo wel de Italiaansche als Duitsche pers, feller schrgven dan ooit te voren. Mussolini, waar. schuwt geen wig te willen drijven tusschen de hechte vriendschap en rammelt met de sabel tegen de onrust stokers. De Italiaan. sche pers verdedigt de Duitsche zaak, en de Duitsche pers, daardoor gesterkt, formu leert haar eischen des te krasser. De spanning is daardoor weer toegeno- men, en helaas hebben er voortdurend inci. denten plaats. Deze ongeregeldheden verer. geren den toestand, d.W.z. zij geven een ge- reede aanleiding tot het nemen van bepaal, de maatregelen. Dat Duitschland voor een oorlog terug deinst en voor de geheele wereld bakzeil haalt, is haast niet aan te nemen. Eerder gelooven wij dat de oplossing van de crisis, dan van Poolsche zijde zou moe. ten komen. Ziet Polen van zijn rechten af, zonder bepaalde garanties van Duitsch. land dan is het directe gevaar bezworen. Het conflict is uitgegroeid tot een kwestie van eer, en ,,eer is teer" zegt het spreek woord. De voornaamste feiten die hebben plaats gehad zijn de volgende; a. Burkhardt de door den Volkenbond aangestelde hooge commissaris van Dantzig heeft een onderhoud gehad met den Pührer Hitler. Het door hem uitgebrachte rapport is geheim. Naar aanleiding daarvan hebben er tusschen Chodacki, de commissaris ge neraal van Polen en Greiser de president van den senaat van Dantzig besprekingen plaats gehad over enkele douane aangele genheden. b. Een Poolsche douane beambte is aan de grens gedood. Op een Duitsche auto, waarin enkele journalisten zaten, is door Poolsche beambten geschoten. e. De Duitschers hebben het grens ver keer in Silezië, zonder opgave van redenen geheel gesloten. Als tegenmaatregel heeft Polen het grens verkeer in Opper-Silezië gesloten. Verschil, lende Duitschers (het eene bericht spreekt van 400 en het andere van 60) zijn gearres teerd, wegens spionnage. d. De Führer Hitler heeft met Goring en Himmler een langdurig onderhoud gehad over de huidige situatie, Mede als gevolg hiervan vreest men voor bezetting van de Poolsche grens in Slowakije. Op zichzelf allemaal plaatselijke incidenten, welke echter als wij het geheel bezien, geen goed aan de oplossing doen, en de toestan,d erg vertroebelen. Niet alleen aan de Oost grens hebben er ongeregeldheden plaats, hetzelfde gaat ook beginnen in het Westen, Woensdagmiddag tusschen vier en vijf uur is nabij de gemeente Heining, aan de Pransch-Duitsche grens een Fransche dou ane beambte door Duitschers mishandeld. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft reeds hiertegen geprotesteerd. Ook zijn er moeilijkheden over Duitschers welke Frankrijk hebben moeten verlaten. Hieronder behoort ook een zekere mijnheer Abetz, een speciale vriend van den minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop. Duitschland is hierdoor zeer gebelgd, en vraagt om weder toelating van Abetz, daar hierdoor de Duitsche eer ernstig is ge krenkt. Frankrijk heeft echter de toelating geweigerd. Dit zijn ook van die kleine incidentjes, welke helaas doen zien, dat de toestand, ernstig is, want bet gaat om de geest welke er uit spreekt. In aansluiting aan de toestand in Epropa handelt ook Japan. Als tegenwicht tegen de pogingen van Engeland en Frankrijk om Rusland aan hun zijde te krijgen, heeft Japan verklaart, dat als Rusland aan Duitschland den oorlog verklaart, Japan aan Rusland den oorlog zal verklaren. Rusland wordt dan ineens op twee fron ten in den strijd betrokken, n.l. hier in Europa tegen Duitschland en in het Verre Oosten tegen Japan. Met andere woorden: „Boisslsche beer, verzint eer j« begint." Verder heeft Japan een landing gedaan te Namtau aan de Paarlrivier. Een detache ment van 500 manschappen is opgetrokken tot aan de .grens bij Hongkong, en heeft al daar de Japansche vlag geplant. Alleen de brug scheidt de Engelsche van de Japansche troepen. Men vreest dat de Japanners hier hetzelf de zullen doen als te Tientsin. Engeland mag dan nog zijn stukje grond behouden, maar wordt rondom ingesloten door de Japanners. Teekenen welke er op wijzen, dat slechts-een kleinigheid behoeft te gebeuren en Engeland is zijn bezittingen in China kwijt. Maatregelen nemen om de Engelsche rechten te verdedigen, kan En geland momenteel niet, gelet op de groote belangen hier in Europa. Te Tientsin is deze week de waarnemend coinsul nauwelijks aan de handen van het gepeupel ontsnapt. Japansche soldaten hebben zijn leven moeten beschermen, an. ders zou hy gevallen zijn, aan de anti-Brit- sche agitatie. De Chineesche regeering heeft haar zetel opnieuw moeten verplaatsen, vanwege de hevige Japansche bombardementen. Tsjang Kal Sjek is nu naar Kiatiag vertrokken, 180 migl verder het land in. VARIA,. VLIEGTUIG LIJN LONDEN-STOCK- HOLM BRANDEND NEERGESTORT. Vijf id'oodten. Piloot alleen gerede KOPENHAGEN, (Reuter.) Naar men moet aannemen zijn vijf personen om het Ie ven gekomen, vier passagiers en de radio- telegrafist, bij een vliegtuigon,geluk, waar- bij een toestel van de Britisoh Airways bran dende in zee is gestort in de nabijheid van de brug over de Storstroem. Auisiclftkiiartformaat Mooi nikkel voetje, geslepen gla zen, hoog en dwars te gebruiken 30 et. Zwarte voet, verchroomde sier^ bal, hoog en dwars te gebruiken 35 c. Keurig verchroomde standaard, apart model met van,garmpjes 65 dt. Standaard met zwarte voet, ge slepen glazen, met spiegelrandje, doet uw foto prachtig uitkomen, 65 c. Dit zijn enkele stuks uit onze groote collectie. Komt U zelf eens kijken GEBB. DE WAAL Ï\UDDELHARNIS BOMMENWERPER BOVEN HET KANAAL VERGAAN. De „luchtoorlog" heeft zijn eerste slacht offers geëischt. De minister van luchtvaart verklaarde alle hoop te hebben opgegeven een bommenwerper, die gisteren boven het Kanaal verdwenen is, nog terug te zullen vinden. Er was een bemanning van vijf koppen aan boord. VER. STATEN. Verdachte van aanslag op Express gearresteerd'. In totaal 32 doopten en 114 gewon den. RENO (Reuter.) De politie heeft in ver band met de ontsporing in Nevada van de expres de „City of Fransisco" een man ge- j arresteerd. j Het aantal dooden is tot 22 gestegen. Er zijn 114 gewonden. Te Langleyfield is een bommenwer per neergestort. Twee officieren en zeven recruten kwamen daarbij om het leven. •■«»»?-i» voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP AAN ZEE Gedipl. en Beëedigd Makelaar-Taxateur. Verschillende aanbiedingen. «^"^ffc». ••-"*» ■«•-'•««to- «-"^«Bto. MIDDELHARNIS. Aan de kaal zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotterdam verzon, den 1100 kisten aardappelen. Woensdag herdacht den heer L. Sta- pel en echgenoote dat ze voor vijftig jaar in het huwelijk zijn getreden. Beiden mogen ze zich nog in een goede gezondheid ver heugen. -De heer Helleman is naar het zieken huis te Rotterdam gebracht om aldaar ter observatie te worden opgenomen. -Bij openbare bekendmaking wor den zij, die in aanmerking wensohen te ko men voor een benoeming tot grafdelver, uit- genoodigd om zich vóór 25 Augustus aan te melden. SOMMELSDIJK. Bij den veldwachter A. Rabel zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den gouden dames-armbandhorloge, ter'wijl bij den veldwachter de Gans inlichtingen zijn te bekomen eveneens omtrent een ge vonden dameshorloge en een sjaal. De landbouwersknecht A. B. had het ongeluk bij het verrichten van zijn werk zaamheden zijn arm met een riek zoodanig te verwonden, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. - De heer C. Joppe Lz. heeft zijn beK noeming als Regent voor het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis alhier, aangeno men. DIRKSLAND. Van de lichting 1940 zijn voor den dienstplicht voor goed vrijgesteld wegens broederdienst I. Bechtum, C. de Jong, L. Knops en P. Nagtegaal. Door den Minister van Defensie is aan J. C. Lugthart voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwin,^ nerschap. Op de beurs besteedde men voor uien if 1.60 tot f 1.75 en voor koepeen f 0.80 per H,L. De gemeente rekening over 1938 sluit in den gewonen dienst met een totale ont vang van f 165240.34 en met een uitgaaf van f 146835.43. Goed slot f 18404.91. In den kapitaaldienst met een ontvang van f 50262.93 en met een uitgaaf van f 51451.96. Nadeelig slot f 1189.03. De rekening van het Algemeen Armbe stuur sluit in den gewonen dienst met een ontvang en uitgaaf van f 8326.43. Saldo ni hil. Het Armbestuur had over 1938 een sub sidie van de gemeente groot f 2885.85. De rekening van het Weeshuis sluit met een ontvan,g van f 4399.70 en een uitgaaf van f 3795.34. Goed slot f 604.36. HERKINGEN Tegen een inwoner alhier is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding Mo tor- en Rijwielwet. Een 10-jari,g logetje van L. V. had het ongeluk spelenderwijs in de nabij de woning gelegen sloot te vallen. Toegescho- ten hulp bevrijdde haar uit de benarde po sitie. Door dhr. P. Snijder is vergunning gevraagd tot het verbouwen van een wo ning staande aan den Peuterdijk. STELLENDAM. Uitslag van de op 15 Aug. giehouden aanbestaiJing' voor een Electr. Ge maal voor den polder, de Generale Dijkaigie van St.ellenidara. G. v.Herk, Nieuwerkerk a.d. IJssel f 13100 P. v. d. Doel Sommelsdijk f 12350 J. Ie Comte Sommelsdijk en A. Meijer Stellendam f 10899 L. Zoetemeijer, Brieille f 11440 A. V. Oostenbrugge Stellendam f 11759 M. Langbroek, Middelharnis f 12290 Gebr. Boelaars, Ouddorp if 14400 J. C. de Wit Nieuwerkerk a.d. IJsel f 13700 T. Terlouw Nieuwerkerk a.d. IJsel f 13480 P. Ie Comte Sommelsdijk f 12300 Begrooting f 13500. Degene die een jas gevonden heeft kunnen zich vervoegen bij den gemeente veldwachter van der Sar te Goedereede. De garnalenvisschers vingen vorige week van 5075 kg. garnaJjen per dag en per vaartuig en de zeevisschers besomden van de f 100.160 aan versche visch. De werkman J. d. E., werkzaam aan de waterleiding had vorige week het on geluk met het zandkruien zijn been zoo danig te bezeeren dat geneeskundige hulp moest worden in,geroepen, zoodat hij voor- loopig rust moet houden, De schipper T. G. had het ongeluk met het uitoefenen van zijn bedrijf zijn net ten te scheuren wat voor hem een schade is van f 30. De gemeenterekening dienst 1938 sluit met een ontvangst van f 48306.97; uitgaaf f 45882.27; alzoo een voordeelig slot van If 2424.70. De Kapitaaldienst ontvangst f 24383.23; uitgaaf f 25033.23; nadeelig slot f 650.—. Een nadeelig slot is op dezen dienst in de laatste 25 jaar niet voorgekomen. Waar het begin-saldo van den gewonen dienst bedroeg f 5001.43, sluit de dienst feitelijk met een nadeelig slot van f 2676.73. Aan de rekening ontleenen wij verder, dat aan achterstallige inkomsten is inge komen f 37.79. De uitkeering uit de gemeen tefondsbelasting bedroeg f 5447.51; bijdra gen van de polders f 235.73. Van de Provincie werd aan subsidie voor de verplegir^g van armlastige krankzinni gen ontvangen f 348.uit het werküoos- heidSi-subsidiefonds f 5713.35; aan haven gelden f 140.35; aan grondbelasting voor resp. gebouwde en ongebouwde eigendom men f 466.10 en f 819.99. De 80 opcenten op de grondbelasting brachten op f 1065.38; de 20 opcenten op de ongebouwde eigen dommen f 328.de 200 opcenten op de personeele belasting f 4705.50; de 38 op centen op de vermogensbelasting f 946.08; de 75 opeenten op de gemeentetfondsbelas- ting f 5336.52. Aan de uitgavenzijde treffen we aan dat de straatverlichting kostte f 934.16; de sub. sidie aan de wijkverpleging bedroeg f 917. de bijdrage in de kosten der Provinciale we. gen f 2358.60; het onderhoud en bijkomende kosten van de haven f 822.35; de gemeente, reiniging f 950.het onderhoud van stra. ten en wegen f 682.12; de verpleging van armlastige krankzinnigen f 1380.aan werkverschaffing werd uitbetaald f 236866.. en aan steun f 5843.49. De steun en werk verschaffing met bijkomende administratie, ve en subsidieerende kosten kostte de ge. meente na aftrek der rijksbijdragen f 4171.30. was MICHELIN een goede band. Thans is het de beste van alle betere banden. Een MIOHELIN band is oer, sterk en onverslijtbaar. Michelin Econoom f 1.90 Michelin Cable f 2.00 Michelin Binenenbandten i 0.85 Vredestein en Hevea Banden vanai 75 et. D. HOEK RIJWIELHANDEL OUDDORP OUDDORP. Bij de door Notaris van den Berg gehouden publieke verkooping van klaver; te velde, werd.de gemiddelde prijs besteedi van 17 cent per roede. Door de gemeentepolitie en een con troleur der crisis-opsporlngfsdienst is na ge. daan huisonderzoek bij een alhier wonende slager een groote hoeveelheid vet in beslag genomen. Tegen een eierkoopman is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het arbeid Ijaten verrichten door een aan hem toebe- hoorende hit, welke verwond was en tegen een tweetal personen wegens het plaatsen van hun motorrijtuigen in de aan de zg. Kaap gelegen duinen. Op de Donderdag alhier gehouden marktbeurs, werd voor de peen een prijs besteedt van 75 cent per H.L.; voor sjalot- ten was geen vraag. De handel is over het algemeen zeer kalm. In het pas in werking getreden Uit voeringsbesluit, komt o.m. de volgende be paling voor: Dat de bestuurder van een autobus binnen de bebouwde kom voor het opnemen of uitlaten van reizigers mag stü,- houden. Dit mag alleen geschieden bij een in de dienstregeling vastgestelde haltplaats. Tot nu toe stoppen de meeste autobussen in de plattelandsgemeenten overal waar passa giers wenschen in of uit te stappen. Dit is thans een verboden handeling geworden. NIEUWE TONGE. J.l. Dinsdag werd ten overstaan van notaris Costermans bij inzet verkocht 7 perceelen bouwland ten verzoeke van den heer J. Mosselman, gelegen in den Nooriand schen polder. Perceel 1 groot 1.16.95 ha. 2 gemeten 164 roeden door G. J. Buth op f 1540 per gemet of totaal f 3922. Perceel 2 groot 0.61.80 H.A. 1 gemet 104 roeden door G. Buth op f 1540 per gemet of totaal f 2074. Perceel 3 groot 0.53.30 H.A. 1 gemet 48 roeden door J. Buth op if 1540 per gemet of totaal f 1810. Perceel 4 groot 0.50.10 H.A. 1 gemet 27 roeden door A. Holster op f 1590 per gemet of itotaaJ, f 1733. Perceel 5 groot 0.4765 H.A. 1 gem, 11 roe den door A. Holster op f 1570 per gemet of totaal f 1628. Perceel 6 .groot 0.52.50 H.A. 1 gem, 43 roeden door A. Slinger op f 1460 per gemet of totaal f 1669. Perceel 7 groot 0.57.60 H.A. 1 gemet 77 roeden door H. Pelsbourg op f 1340 per ge met of totaal f 1684. Woensdagavond had op de hoogte een aanrijding plaats tusschen een autobus van Pulleman en een auto welke uit de richting Dirksland kwam. De kleine auto werd nog beschadigd doordat de bumper werd inge drukt. Door een waarschuwing die aan de autobestuurders werd gegeven, werd erger voorkomen. OTJDE TONGE. Door een tot nog toe onbekend ge bleven auto, werd op den Molendijk een rij wiel van den heer W, Los stuk gereden. In spoedeischende raadsvergade ring werd Woensdagavond een besluit ge nomen om een stuk uitwatering te verkoo- pen aan het Waterschap de Polders, loo- zende op het Oude-land van Oude Tonge voor 25 cent eensgevend geld, onder voor waarde dat de watering in zijn oorspron kelijke toestand blijft. OOLTGBNSPLAAT Het woonhuis van wijlen de wed. Jac. van Oostende en staande aan de Pieter Big. gestraat is onderhandsch verkocht aan den heer Jac. van Drongelen voor den prijs van f 1800.—. De burgemeester brengt ter kennis, dat aan alle ingeschrevenen voor de dienst plicht voor de lichting 1940, die in aanmer king zouden kunnen komen voor vrijstelling wegens broederdienst met in achtneming Iaat dan Uw eten weer smaken I Hoe kunt U eten en drinken zonder er last van te hebben? Lees wat hier volgt 1 Een wetenschappelijk saamgesteld medicijn heeft wonderen op medisch gebied verricht, in zoo vergevorderde ziekten stadia, dat de lijders zich aan een operatie zouden moeten onderwerpen. Duizenden zijn er nu, die getuigen, dat ze zich voorstelden niet meer te kvm." nen genezen, totdat ze begonnen met C. R. Maagtabletten, die spoedig hun pijnen lenigden, en hen brachten op den weg der genezing. Het medicijn verlost van de folterende pijnen, veroorzaakt door brandend maagzuur, waardoor Z££R DIKWIJLS DARM" EN MAAGZWEER ONTSTAAT, welke in korten tijd genezen na trouw gebruik der maagtabletten. Door het innemen der tabletten kunt U weer een har' tig maal gebruiken, zonder last van hinderlijke gevolgen te hebben. Als L) last hebt van Uw maag, is dit 'n waarschuwing van de natuur, dat het belangrijk» ste orgaan van Uw lichaam niet in orde is, dat het voedsel in plaats van te vei* teren, gist. Dat vergiftige stoffen in Uw bloed geraken, die allerlei kwalen te* weeg kunnen brengen. Evenwel is dit een van de meest voorkomende kwalen, maar.... zé kan genezen worden. Dit is Het groote NATUURLIJKE geneesmicU del, het heeft uitkomst gebracht aan duizenden Maaglijders en is door H.H. Me» dici erkend als het meest afdoende middel tegen maagkwalen, en kunnen ten zeerste worden aanbevolen, daar er gef,n medicijn bekend is, daf genezender werkt dan deze C. R. tabletten. Prijs per doos van 20 tabletten f 1.90 plus 15 et. porto, per doos van 60 tabl. f 5.50, porto vrij. Giro 281457. Gebruiksaanwijzing bij elke doos ingesloten. Alleen verkoop Imp. M. C. GERMAN, Havenstr. 99, R'dam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2