CHDWEEKBiADÖpGED.GROnD&IAG vöÖRolZUID-HOUInZEEUW^ CIIAnDCII MKER, N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „EIUNDEN-NIEÜWS" STICHTELIJKE OVERDENKING 12e Jaargang ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1939 No. 1067 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uit het Kijkvenster Hoe is 't mogelijk OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILAND E.<i"" -■ 18e JAARGANG Geen vrees in dreigend gevaar. De verdrukte Kerk mag zich ver heugen in den Heere, al zou de verlos sing zelfs toeven. Immers alle ver drukkingen der Kerk zijn in de hand des Heeren en Hij weet zeer goed wat het einde daarvan zal zijn, alsook wat het einde zal zijn van degenen, die Zijn volk onderdrukken. De scepter der goddeloozen zal niet altijd rusten op het lot der rechtvaardigen. Sion mag en zal gemoedigd en verblijd zijn, wanneer de Heere hen daartoe roept. Als de goddeloozen zich opmaken om te vernielen, als zij zich vermaken in den ondergang der Kerk, welke zij in al hunneraadslagen bedoelen, dan weet de God Zijns volks, dat aan dit hun gruwzaam vermaak een rampza lig wee verbonden is, dat zij zelf niet zien, waarvan zij zelf niet weten, ma&r dat in den hemel bekend is en dat voor Zijne kinderen niet verbor gen blijft. Het geloof, dat de wereld overwint,, is geen blind geloof, maar het ziet wat zal komen en hoe het in het einde zal gaan. Hier hebt ge het-onderscheid tusschen de Kerk en hare vijanden. Deze laatsten weten niet wat volgen zalverblind door de zonde; zich vermakend in hunne vij andschap, zullen hunne voeten onver wacht slibberen in de duisternis. Maar waar het geloof is, en rechtuit mag zien op God, Zijn raad. Zijn Woord en beloften en daarop alleen, daar weet de geloovige, dat al zou al les samenspannen, en de vijand zich verheffen als de baren der zee om zich tegen den Heere en Zijn volk te stellen, dat het toch in weerwil van dat alles den rechtvaardige zal wel gaan, dat zij de vrucht hunner wer ken zullen eten. Maar wee den godde- looze, het zal hem kwalijk gaan, want de vergelding zijner handen zal hem geschieden. Hoe ellendig en bedrukt en verla ten Gods Kerk ook moge zijn, zij houdt toch het beste en uitnemendste over, dat haar door geen enkelen vij and kan ontwrongen worden. Zij heeft en houdt God tot hare hulp over. Die nimmer sluimert noch slaapt. Die de Psalmen geeft in den nacht; Die het licht voortbrengt in de duisternis; Die de droefheid Zijns volks haast verandert in blijdschap; Die in zwakheid krachten schenkt. Neen, de geloofsroem van Gods Kerk is niet ongegrond. De rechtvaardige is een eeuwige grondvest, want God is met hem. En zoo God voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn? Welk een zwakken arm hebben toch de vijanden van God en van Zijn volk. In ijdelen waan meenend sterk te zijn een geweld makend als het bruisen der wateren, zijn zij toch niet meer dan gelijk kaf van den dorschvloer, dan een droge stoppel, die ras ver teerd wordt. Zij zullen uit al himne be dekselen uitgerukt worden in dien dag, als de Heere in de sterkte Zijner almacht zal opwaken. Dan zal al hun ne schoonheid verwelken en al him glans verduisterd worden en al hun geweld op hun eigen hoofd nederda len. Neen, de geloofsroem der Kerk is niet ijdel. De meest droeve bedeehn- gen zijn in de hand der Goddelijke voorzienigheid en bestuurt ze ten gunste van Zijne kinderen. Christus is het Hoofd van Zijn Kerk, Die geze ten is op den troon Zijner majesteit aan des Vaders rechterhand in den hemel. Die alle dingen in Zijne hand en alle zaken bestuurt en in Zijne hand heeft, waarbij de eer Zijns Va ders en de zaligheid van Zijne uitver korenen betrokken zijn. Nooit zal één van Zijne leden, die Hij met Zijn bloed gekocht heeft, uit Zijne telling kun nen uitvallen, dat hij niet bereiken zou de volle zaligheid en eeuwige heerlijkheid. Rampen en tegenheden, hongersnooden en pestülentiën, oorlo gen en beroerten, duizendvoudige woelingen van de machten der duis ternis; alle valsche staatkunde, aan gelegd om de Kerke Gods schade te doen, zullen toch niet vermogen om den zwakste der geloovigen te ver nielen; zullen niet in staat zijn om Gods erfdeel van de aarde te verdoen. Neen, de geloofsroem der Kerk is niet ijdel. Zij mag onbevreesd zijn in dreigend gevaar en zich verheugen in den Heere als hare sterkte. God wil niet, dat de eer der overwinning H^m voorbijgaat. Daarom, waar Gods Kerk roemt in den Heere, buigt zij in het stof en vernedert zich voor Hem, om Hem te erkennen in hetgeen Hij is en doet. Om met den dichter uit te roe pen: „niet ons, o Heere niet ons, maar Uwen Naam geeft eere." In bezwijkende en beproevende tij den wordt Gods Kerke geroepen veel werkzaam te zijn in levende oefening des geloof s en der hef de tot Christus, haar dierbaar Hoofd. Die rijdt op het witte paard Zijner overwinningen en zal al Zijne in zichzelf zwakke kinde ren meer dan overwinnaar doen zijn. Volk van God, Hij zij ons ook in de ze tijden van beroering en ontzetting tot een sterkte, want Hij heeft gezegd „Ik zal u niet begeven, noch Ik zal u niet verlaten," zoodat wij vrijmoedig- lijk mogen zeggen: „de Heere is mij een Helper en ik zal niet vreezen, wat mij een mensch zal doen," D. B. niEUWS Advertentieprijs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et; Boekmaan»' fcondiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. UITGAVE VAN Gevestigd te Middelhamis Prins Hendrikstr. 122 C w Giro J67930 Postbox 8 - Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland: St. Maartensdijk Markt, Telef. 59. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbrj vooruitbetaling. Verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderigke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Daarom zullen wij niet vreezen, al ver anderde de aarde hare plaats, en al werden de bergen, verzet in het hart van de zeeën: laat hare wateren brui sen, laat ze beroerd worden; laat de bergen daveren door derzelver verhef fing. Sela. Psalm 46 3, 4. Zomertljifli, Vacantletiyfi Drukke toe- sprekimgen in Den Haag De Gevan genpoort De Gebroeders de Wltt ge- iflood Leive het Huis van Oranje! Het is, onder alle dingen, die ons in deze tijden bezwaren, nog een voorrecht te zien, dat naar des Heeren Woord, zomer en win ter niet ophouden. Ook thans verkeeren wij weder midden in den zomer, in den vacantietijd, waarop duizenden menschen hun werk eens even mogen laten rusten om wat verpoozing te genieten, 't Is waar, dit is niet aller deel. Heel wat personen hebben, in hun werkloos:^ heid reeds een al te lange vacantie. Anderen weer, meest kleine zakenlieden ,gunnen zich geen vrij, dat „zit er niet aan" ,ze,ggen zij. En zoo zijn er dus ook heel wat lieden, die dag in dag uit in hun winkel of o,p hun bedrijfje in gestadigen arbeid bezig blijven,. Dat is toch ook vifeer een prijzenswaardig feit, die noeste vlijt, die van geen ophouden weet. 't Zijn min of meer ouderwetsche luidjes, die geen tijd voor vacantie hebben. Ik heb er gekend die tot hun 70e of 75e jaar ge werkt hebben en die elk jaar één dag mochten wegblijven uit de zaak. Ja, dat was feest, als die da,g kwam dat de man en vader daar zoo maar niets deed! En toch voelde hij het zelf aan, dat het bulten den regel was, want, als het eens twee da gen zouden geweest zijn, wel, dat ware al te veel, hij zou baldadig geworden zijn. Zijn wij in onzen tijd nu heusch zooveel gelukkiger dan weleer, nu het reizen en trekken zóó in zwang is? De tijden veranderen en wij mét hen. El ke tijd kent een ander geslacht, met weer andere begeerten en andere inzichten. Uw Waarnemer, vergun hem zijn smaak, neigt meer tot wat weleer was. Het is hem soms of alle rust, eenvoud en tevredenheid uit de menschen verbaimen is. leeftijd. De blijdschap over zijn nieuwe ka binet is niet héél groot in den lande. Was er verschil over de finantiën onder Minister Colijn, thans worden twee socialisten mi nister en die bekijken alles nog al met een luchtig hai;t, nietwaar? Dus ben ik zeer benieuwd te vernemen hoe het nu met 'ie millioenen tekorten zal gaan. Aangezien dit Ministerie zich voorloopig niet aan de Tweede Kamer voorstelt, is het gevrijwaard om dadelijk met een program voor den dag te komen. Het Ministerie is er nu, 't werd hóóg tijd ook, wilde men den naam van ons land hoog houden. Meer zal ik ei^ nu niet van zeggen. Ja, 'twas daar een druk geloop bij de Regeeringsgebouwen en bij de woning van Mr. de Geer. Zoo lang hij doende was me dewerkers te zoeken, werd hij van den vroe gen morgen tot laat in den nacht belegerd door fotografen en andere kr;antenheeren. Men moest vooral het nieuws het eerst hoe ren! Ik weet, dat Mr. de Geer daar knap hekel aan had, maar wat doet ge er tegen? Ik vernam laatst, dat de journalisten on langs den chauffeur van Dr. Colijn aanhiel den en zeiden: Toe, jij weet best wat, ver tel nou eens wie er Minister van Buiten- landsche Zaken wordt! Ja, zei de chauffeur, ak weet ,dat. Nu, was het commando:: „zeg op" en zij dron gen hem met vier, vijf man, bijna van zijn stuur af. Wel, zei de chauffeur, dat word ik zelf. Nu, toen bemerkten zij, dat hij hen voor 't lapje had gehouden. Ondanks Augustus hebben ,de politieke heeren in ,den Haag het druk 'gehad. Eerst de heer Colijn met zijn driedaagsch Minis terie, nu weer de heer de Geer, die er na itallooze conferenties in geslaagd is een nieuwe regeerin,g te vormen. Ik heb respect voor de werkkracht van Mr. de Geen, die al deze vermoeienissen weer torst, ondanks zijn ver gevorderden Over den Vijverberg gaande, komt ge langs het huis van Jan de Witt. Deze was een zeer bekwaam man, met vaste hand bestuur;de hij onze Republiek in zeer zorgvolle tijden, maar met even vaste hand hield hij Prins Willem III van den troon. De jongfe Prins vfcas geworden Kind van Staat, Totdat de Oranjegezinden om. den Prins gingen roepen. Zeeland was de eerste provincie die de acte van Seclusie, waarbij Oranje voor goed van den tr;oon was uitgesloten, opzegde. Cornells de Witt, broeder van den Raadpensionnaris Jan, zat reeds op de Gevangenpoort, verdacht van een aanslag op het leven van den Prins. Tichelaar, een barbier uit het dorpje Piers- hil, had die klacht tegen Cornells de Witt ingediend. Nadat Cornelis vruchteloos ge pijnigd was in die vreeselijke gevangenis, werd hij, al had hij niet bekend, toch uit het land verbannen. Hij ontbood nu zijn broeder Jan de Witt bij zich om het vertrek te regelen. Een woedende volks menigte zag Jan de Witt de Gevangenpoort ingaan, 't Was 20 Au gustus 1672. 't Was het „rampjaar;" oorlog met Engeland, Frankrijk, Munster en Keu len. Het volk riep allang, dat het land door de Witt verraden was. Thans was Tichelaar óók bij de Gevangenpoort. „Haal ze naar buiten" spoorde hij de menschen aan. En jawel, men brak de Gevangenis open, sleurde de Gebroeders de Witt naar buiten en daar werden zij door een menigte, die door het dolle heen was, op gruwzame wij ze gedood, in stukken gescheurd! De Gevangenpoort staat er nog en is te bezichtigen. Het is de 10 centen waard er eens rondgeleid te worden, al de folterwer- tuigen nog te bekijken, ook de groote cel te zien waarin de gebroeders hebben samen gesproken, tot zij er uit gesleept werden. Dus mag ik wel eens gaarne over Vijveri- berg en Plaats wandelen, langs de Gevan- genpooi^t en het „Groene zoodje." Jan de Witt is er vermoord, daar is ook Jan de Bakker om 't geloof verbrand. Bij 'teen krijgsgeschreeuw, bij 't andere vooral lof zangen uit den kerker, door allen die er hun doodvonnis nog afwachtten! Ja, 't is gevaarlijk om Oranje aan te tasten! God gedoogt het niet. De ware: Ge reformeerde religie heeft middellijkerwijs aan het Huis van Oranje veel, ja alles te danken. De Heere stelle dat Huis weer tot rijken zegen voor Zijn volk in Nederland. Voor de zuivere prediking Zijns Woords voor de eere Zijns Heiligen Naams! Toen Gods Woord in eere was, was Holland in eere. WAARNEMER. een zwart Costuum reeds vanaf zes tien gulden en vijftig cent. Moderne Heeren en Jongens Cos- tuums, de nieuwste stoffen, de nieuw, ste modellen, de beste afwerking. Veranderingen doen wij gratis en vakkundig. Wij zorgen er voor dat 't geheel naar uw genoe,gen is. A. ALEMAN OtJDDOBP EUeeidiiins naar maat en Confectie. Inivoeri<ng van de doodstraf noodizakelijk. Dezer dagen werden we opgeschrikt door een vreeselijke moordgeschiedenis. Helaas moorden komen in ons land veelvuldig voor. Maar de omstandigheden van dezen moord waren al bijzonder afschuwelijk. Ze deden denken aan afschuwelijke moordge- schiedenissen, waarvan men wel eens las uit Parijs, Londen of Amerika. De romp van een vrouwenlijk wordt toevallig door bra menzoekers op de Veluwe gevonden. Geluk, kig heeft men den dader ontdekt en al in gesloten. Dat stemt tot blijdschap en dank, ook voor den ijver der politie. Zoovele vree selijke misdrijven blijven verborgen. De bij zonderheden van den moord, laten we hier rusten. Ze zijn afschuwelijk. Een .gruwelijke «^achterij. Een allerlaagst, wreed individu, ,die het bedreef. Het rechtsgevoel van ons volk is bevredigd door dat den dader gegrepen is. De bevrediging van ons rechtsgevoel zal van korten duur zijn. Straks wordt het rechtsgeding gevoerd. Een advocaat wordt den moordenaar toegewezen. En dan begint het pleiten. Het pleiten voor zulk een af- sohuwelijken moordenaar. Ontoerekenbaar, minder toerekenbaar of dergelijke begrip pen worden dan weer vernomen en tenslotte een min of meer getal jaren gevangenis straf. Geen doodstraf Neen, want die is in ons land afgeschaft onder vrijzinnig bewind en bleef afgeschaft onder tientallen jaren van Christelijke re geeringen. Ia er een feit dat spreekt van het on-Christelijke van de coalitieregeerin- ■gen met Rome, dan is het wel dit ifeit, dat de doodstraf afgeschaft bleef. Tot eenige Christelijke daad konden die Christelijke regeeringen niet komen. Invoering van de doodstraf is eisch van Christelijk beginsel Ook het rechtsgevoel van ons volk roept er om. Bij vernieuwing dringt die eisch op bij het vernemen van zulke vreeselijk moorden. DE SINGELWEG TE THOLEN. Begrijpelijkerwijze heeft het belangrijk besluit van onzen gemeenteraad, nopens den aan te leggen Singelweg, veler belangstel ling. Tegelijkertijd is ook het oordeel er over verschillend, varieerend van pro tot con tra. Of die standpunten bij iedereen gelijken tred houden met de zaak zelve, wagen we niet zoo voetstoots te aanvaarden. Het per soonlijk element van stimulanten speelt on willekeurig een min of meer beteekende rol. Voor wat de eerste catagorie betreft, gaat daarvan eene lezing uit, geheel tegen overgesteld aan die, ontwikkeld in ons eer ste schema. De uitleg er van komt hierop neer, dat de gansche asmleg aan de gemeente niets kdst. Ze wordt metterdaad gefinancierd door de brug, waartoe het surplus van de batige saldi dienen. Aanvankelijk werd het zuiver voordeelig slot gestort in een vernieuwings- reservafonds, ter bestrijding van mogelijke voorkomende vernieuwingen, ontstaan door buitengewone omstandigheden. Maar dit fonds heeft langzamerhand een hoogte bereikt dat Ged, Staten de noodzaak van verdere uitbreiding er niet meer van inzien. Dat heeft er toe geleid om deze beschik baar gekomen gelden uit de brugontvang- sten aan te wenden voor een aan de brug inhaerent onderdeel, welk karakter deze weg draagt, door rente en aflos daaruit te bestrijden. Bij de binnen afzienbaren tijd mogelijk aan de orde komende onderhandelingen tot overname van de brug, zal het bestaan van dezen weg alp onmisbaar sluitstuk in het verkeersobject, een reden te meer kunnen zijn tot het leiden van succes voor de oveiji name. Nu was ons oorspronkelijk schema geba seerd op de persverslagen van de raadszit ting waarin dit besluit is genomen. Maar van zoo'n transactie was daarin geen sprake. Wett is meegedeeld, dat met het voorstel van den aanleg van den weg was inbegrepen het plan der geldleening. Zonder nadere aanduiding, .die op dat mo ment is uitgebleven, kan men niet aan den indruk ontkomen, dat de gemeente deze zaak financiert en daardoor weer een aan merkelijke last op hare schouders neemt. Onwillekeurig werpt zoo'n lezing als de voorgaande een ander licht op deze zaak. Dit zal aljes wel tot in bijzonderheden zijn vermeld in de desbetreffende stukken, die uitsluitend voor den raad beschikbaar zijn. Alleen is het dan wat bevreemdend dat het standpunt van de beide tegenstemmers enkel is gemotiveerd met de bemerking dat het plan te duur is. Blijkbaar was men dus niet afkeerig van een afleiding van het ver. keer uit de kom der gemeente, doch van U moet er in geen geval mee biijven loopen, maar een "AKKERTJE" nemen. Er bestaat geen samenstelling die hoofdpijn of migraine vlugger kan verdrijven! "AKKERTJES" zijn een vin ding van den beleenden apotheker Dumont en alleen echt in den het gemakke lijkst in te nemen ronden Worm met hetAKKER"-merk. /Let U daarop vooral en laat U toch geen v/aardelooze na maak of imitaties aanpraten. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos 13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. eenige aanwijzing in welken vorm men dit probleem dan wèl wilde zien opgelost, is niets gebleken. We bepalen ons tot de weergave van het nader aan den dag getreden feit van den opzet van dezen aanle,g en stellen ons dus geen partij. We kunnen er nog aan toevoegen, dat noch de bruggelden er door verhoogd zul len worden, noch de belastingen als middel lijk of onmiddellijk gevolg erdoor zufljen stijgen. DE SIGARETTE. Geen pantalon noch schoolbankjas versleet ik in de college-klas, toch maak ik op mijn dood gemak een sterke man een nervous- wrak. Ook is 't mij maar een kleinigheid om energie en noest en vlijt te leenen eenen lammen ziel in eenen grauwen luiaard's kiel. En, is 't niet waar, bewees ik niet de we reld in haar groot verdriet, dat pijn en kwalen, met hun trein mijn vrienden en mijn broed'ren zijn? En, hij gewis, die in zijn pas mijn reis en mijn historie las; weet, dat 't geheugen, zoo spontaan verhuis de naar de volle maan. Maar ook beken ik hier oprecht, hoe goed ik ben, of, ook, hoe^ slecht; ik neem uit 't werk dait iemand doet al interest en hoop en moed Dus. Deern, of ook jij, Jonge Vent, of oude heer, die mij niet kent; wilt ge succes in 't tafereel; smook eigaretten, lang en veel!! MEDEDEEUNG. Aan aè Schippers PuJpcampagne 1939-194Ö. De B.C. te Dordrecht deelt mede, dat vooi' de fabriek „Puttershoek," evenals het bie ten-vervoer, ook het PULP-vervoer in eam- paigne zal geschieden. De schippers, die aan deze PULP'-CAM- PAGNE wenschen deel te nemert, gelieveii zulks op het aanvraagiformulier duidelijk in te vullen. Zij moeten in ieder geval in het HOOFD VAN HET AANVRAAG-FOR^ MULIER het woord „BIETEN-CAMPAG NE" vervangen door „PULP-CAMPAGNE" Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op een der kantoren van de Bevrachtingscom missies te DORDRECHT, NIJMEGEN of ROTTERDAM en hare agentschappen. De inleveririig der aanvraagformulieren voor deze Pulpcampagne kan geschieden tot en met Zaterdag, 2 September a.s., des na- Jnüddags 12 uur. De Bevrachtingscimmissie voor Dordrecht en Omstreken DE BOTEBHEFFING, Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche vrtjzi- ging, voor de week van 17 tot 24 Augustus is vastgesteld op 55 cent per kg. (onveran derd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1