Iroowkeuvels Simon Gieke Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand Gemeenteraad Stelkodam. Rook- en Pruimtabak 50 Sigaren 87'l2 et. VERBRUGGE ■■■■iHiHH Marktberichten M. VAN LOON, v.h.J. de Korte KERK- EN SCHOÖLNIEÜWS I aileriei soorten verf |M VAN LOON, v.h.J.deKorte| OUDE SMAAK 15 en 20 et per half pond M ID DELH ARNIS Centrale veiling Middelharnis s Velen koopen hun U ook Keurig ge- drie kwaliteiten ver bij ons maakt. In krijgbaar. Prijzen naar kwaliteit. Kerkring 4 - OUDE TONGE Telefoon 52. Oliën, Vernissen Kwasten 1 g enr. enz. J I KERKRING 4 OUDE TONGE I TELEFOON 52 De ketter van Scherpenisse tCftlsi!^_ jeugd, waaronder hij steeds met veel genoe^ gen heeft gewerkt, dan .kan Ds. een goed gerucht van de jeugd uit Middelharnis doen hoeren. In deze dagen ondervind Ds. dat scheiden lijden is en als hij van hier gaat wil hij het woord van Paulus aan Timotheus tot de jeugd zoowel persoonlijk als in vereenigings verband, spreken: „Blijft gij in hetgeen gij geleerd hebt." Met nadruk op gij. Want er zijn er die, toen Ds, hier begon, mee wenschten te le ven in het kerkelijk en in het vereenigings- leven en nu op eigen gekozen wegen gaan. Ds. kan ze nu niet bereiken, maar zijn gebed voor hen blijft. De Jeugd gaat een donkere toekomst tegen. Ook in ons Vader land, wijzen de teekenen erop. waar thans in het nieuwe kabinet 2 mannen zijn, van een partij wien streven het is niet te reke nen met God en Zijn Woord. Het is ook een teeken van verval. Maar bij alle machten die heerschen zullen: Blijift gij in hetgeen gij geleerd hebt. Hoe? Door persoonlijk en als vereeniging een plaats te zoeken aan de voeten van Je zus. Hij geeft hemellessen die doorgaan tot het hart. Geen grooter weelde dan hem te volgen in de wedergeboorte. Ds. zegt: Ik zal u niet vergeten, en gij mij niet. Maar mij moogt ge vergeten, maar nooit de Leeraar der Gerechtigheid. Komen dan donkere tijden dan is God goed en groot voor hen die op hem bouwen. Ds. wenscht dat de leiders eensgezind samen mogen werken. Dat in hun hart de bede mag Zïjn: „Maak in Uw Woord mijn gang en treden vast." Misschien besluit Ds. zien we hier elkaar niet weer, dat het dan mag zgn een weerzien daarboven. Ds. laat nog ziingen het 9e en 5e vers van de Avondzang en sloot dan de avond met dankgebed. ROTTERDAM, 14 Aug. Aanvoer in totaal 2632 stuks. Zijnde 613 vette runderen, 268 vette kalveren, 23 nuchtere kalveren, 604 varkens, 1124 schapen of lammeren. De prijzen waren, vette koeien Ie kw, 76, 2e kw. 62, 3e kw. 3650; vette ossen Ie kW. 65, 2e kw. 60, 3e kw. 3850; vette kal veren Ie kW. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 4550; varkens levend gewicht Ie kw. 53, 2e kw. 52, Se kW. 51, alles per k,g., schapen Ie kw. 44, 2è kW. 39, 3e kw. 32, per kg., Ie kw. i9, 2e kW. 17, 3e kw. 15 p. stuk, lammeren ie kW. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 37 per kg., Ie kW. 12, 2e kw. /9, 3e kw. 7 per kg. Vette koeien en ossen. Aanvoer iets grooter. Handel tamelijk. Prijzen als vorige Week Dinsdag, prima koe 79 et. pr. os 76 Gt. Vette kalveren. Aanvoer gelijk aan vorige week. Handel stug. Prijzen lager, prima's t 1.—. Varkens. Aanvoer iets grooter. Handel willig. Prezen hooger. Schapen en lammeren. Aanvoer aanmer kelijk ruimer. Handel kalm, prijzen dalende. Eenige kleine partijtjes schapen voor ex port gekocht. MaiMbericht van Jac. Knoop, Mabelaar In aardappelen, groenten en fruit, Admi raal de Ruyterwieg 196 telefoon 81431 Amsterdam^ Mooie Ypolder en Zeeuwsche Bonten zijn ge vraagd, vooral wanneer de aardappelen niet met klei behangen zijn. Ook mooie schoone eigenheimers en muizen. Ook de bonken hiervan gevraagd. Verder gaat de verkoop van aardappelen behangen met klei zeer moeilijk. Aanvoer blauwen eigenheimers is veel te groot. Ypolder Haarlemmermeer en andere plaatsen zoodat de prijzen sterk te rug liepen. Verkoop poter soorten erg lui, Ieder die zijn aardappelen naar Amsterdam wil zenden vrage Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen zonder eenige verbinding of kosten. Heden 14 Augustus werden de volgende prijzen per 100 kilo gemaakt, Zeeuwsche Bonten f 4.------4.40; Z. Blauwen eigenhei mers f 2.60—2.80. Z. Eigenheimers f 2.60 —2.80; Z. Bonken f 1.80—2.—; Z. Poters f 1,80—2,—; Ypolder Bonten f 3.60—4.—; Ypolder Eigenheimers f 2.60—2.80: Ypolder Bonken 'f 1.80—2.—; Dito poters f 1.60—2— Haarlemmermeer Bonten f 3.604.Haar lemmermeer Bonten Eigenheimers f 2.80^ 3.—; Dito Bonken f 1.60—2.—; Dito Blau, wen eigenheimers f 1.80—2.20; Noord HoU. Blauwen eigenheimers f 2.2.60; Dito Bon ken f 1.60—2.—; Zandaardappeleïi Anna Pauwlowna f 3.-4.—; Zandaardappelen Hillegom f 3.-4.—; N.H. Bonten f 3.60— 4.—; N.H Muizen f 2.20—2.60; Muizen po ters' gevraagd f 2.—2.20; Noord Brabant- sche eigenheimers if 2.60—2.80; Dito blau wen eigenheimers f 2.602.80. Speciale AarflappelveiUnig van Zaterdag 12 Augustus 1939. Eigenheimers f 1.70—1.95; Eigenheimers drielingen f 1.02—1.12. Totaal aanvoer 13500 kg. Veiling van Vradag 11 Au|g, 19S9. Roode kool f 1.-2.-; Savooie kool f 3.90 —4 80- Tomaten f 4.—; Dubbele Princessen f 6.20—7.90; Postelein f 5.40—6.60; Eigen heimers f 1.90—2.20; Drielingen f 1.20—1.30 Kriel f 0.90—1.Oomskinderen 'f 7.40— 12 40- N.H. Suikerperen f 2:80—3.80; Mooie Neeltjes f 3,10; Precose de Trevoux f 4.80—7.40; Claps Favorite f 14.10; Ap pels f 3.907.80; Zilveruien f 8.20; Stok- snijboonen f 7.-10.90. Alles per 100 ,kg. Sla f 2.70—5.20 Andijvie f 1.40—1.50; Kom kommers f 1.-1.30; Perziken f 6.90—8.—; Meloenen f 11.80—15.60. Alles per 100 stuks. Druiven f 17.50—18.10; Roode bessen f7.70 —8.20; Blauwe Pruimen f 6.8.20; Gele Pruimen f 9.80; Reine Victoria f 10.80— 12.40. Alles per 100 pond. Bospeen f 2.50—2.60; Dahlia's f 6.—; Gla diolen f 2.80—3.20; Selderij f 0.25. Alles per 100 bos. Veiling van Maandaig 14 Apg. 1939. Tomaten if 4.4,20; Stoksnijboonen f 8.- 10.30; Dubbele Princessen f 7.4010.40; Enkele Princessen f 11.30—12.—; Stamsnij- boonen f 6.—6.80; Peulen f 14.90; Eigen heimers f 1.40—1.90; Drielingen f 1.20; Pre cose de Trevoux f 7.30—10.40; N.H. Suiker peren f 9.10; Oomskinderen f 9.30; Blanke Jutten f 10.Claps Favorite f 15.90; Zi geunerin i 8.10.Transparante de Cron cels f 4.90—6.80; Postelein f 1.50—6.—; Sa vooie kool f 3.4.Roode kool f 1.20 1.80; Alles per 100 kg. Komkommers f 1.—2.10; Bloemkool f 2.40 —7.50; Meloenen (net) f 9.70—17.—; Per ziken f 2.40—9.60; Andijvie if 1.40—2.20; Sla f 1.40—2.90. Alles per 100 stuks. Washington f 14.30—16.90; Reine Victoria f8.8010.60; Druiven f 15.90—17.30; Boere witte f 7.40. Alles per 100 pond. Bospeen f 2.50—2.60 per 100 bos FAILLISSEMENTEN. Opge.geveu door aM. Handelsinformatie IV. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. UITGESPROKEN: 2 Aug. Gerrit Cornells Binneweg, elec- tricien, Sommelsdijk, Vooi'straat 20 R. C. Mr. F. G. Schalkwijk, Cur. Mr. L. J. den Hollander, Middelharnis. MIDDELHARNIS De plaatselijke commissie Middelhar- nis-Sommelsdijk van het T.B.C, fonds draagt elkanders lasten, af deeling van het Chr. Nat. Vakverbond wenscht op Zaterdag 19 Augustus in Middelharnis en Sommels dijk een deur en straat collecte te houden door middel van verkoop van bloemspelden. De opbrengst van deze collecte komt ge^ heel ten bate van T.B.C, patiënten. De collecte tijdens het weldadigheids- conoert van de muziek en zangvereenigin- gen ten bate van de nagelaten betrekkin gen van de G.O. 10 heeft opgebracht de som van f 240.70. SOMMELSDIJK Door B. en W. dezer gemeente is aan den metselaar C. Boeter vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan een zijstraat van den Dorpsweg. De in dene gemeente gehouden ver koop van speldjes ten bate van de inrichting „Het Hoogeland," heeft opgebracht f 11.34. DIKISSLAND Zaterdagavond had een zoontje van de landbouwersknecht K., welke zich per rij wiel naar familie te Stellendam wilde be geven het ongeluk met zijn stuur in een andere fiets te haken waardoor hij kwam te vallen en daarbij zijn pols brak. Na in het ziekenhuis door Dr. Stoel te zijn behan deld kon het ventje huiswaarts keeren. Uitslag verkooping bij afslag op Vrij dag 11 Aug. des avonds 7.30 uur in cafe Vermeulen ten over.staan van Notaris Cos- termans van een tweetal woonhuizen ten verzoeke van de erven van wijlen de echte lieden Joh. V, d. Gevel en J. J. Mast. Pei*-i ceel 1. Een huis met erf en grond aa.n de Gasthuissteeg verhuurd aan K. Witvliet was ingezet door P. Harneete op f 1430. v/erd niet gemijnd. Perceel 2 een huis aan de Tuinstraat verhuurd aan Joh. Breeman was ingezet door C. van Markenstein op f 770.werd af gemijnd door P. Hameete op f 780.—. Combinatie der beide perceelen werd niet gemijnd zoodat kooper der beide per ceelen werd P. Hameete voor f 2210.to taal. Vorige week Vrijdag werden de eer ste zaaiuien van den nieuwen oogst van hier naar Engeland verzonden. HERKINGEN Aan den dienstplichtige Ant. Huizer is algeheele vrijstelling verleend wegens kostwinnerschap. In verband met de werkzaamheden in den landbouw heerscht er in onze gemeen te momenteel weinig werkloosheid. MELISSANT Een schuur van Wed. Keizer, inge- ,zet op t 16.is aangeloopen en aan P. Goedegebuur gegund. OUDDORP Op 13 Aug. 1.1. is de rijtijdenwet en het Rijtijdenbesluit in werking getreden. O.m. komt daarin voor de volgende bepalin gen welke voor lederen bestuurder van een motorrijtuig van toepassing zijn. Het is hun (de bestvmrder(s) verboden in een toestand van oververmoeidheid of gedurende meer dan 5 uren een motorrijtuig te besturen. Tevens moeten de in de Wet genoemde personen in het bezit zijn van een werkboekje. Niet na leven der bepalingen kan intrekking rijbe wijs tengevolge-hebben. In verband met de alhier bij wijze van proef ingevoerde avondbestelling voor de aan verharde wegen geleg'en woningen in de buitenwijk is als hulpbesteller bij deP T.T. aangesteld G. Hameeteman J,z. KORTRIJK. 12 Aug. Cichorei. Er waren weinig bezoekers op de markten van deze weck, omdat meestal de drogers door veldarbeid verhinderd* waren. Daaruit volg de een vastere prijs voor disponibele koop waar, die op 77 frank werd vastgesteld. Voor den volgenden oogst noteert men nog 83 frank zonder zaken. Er wordt een bui tengewoon goede oogst verwacht. Vrijdagmiddag 18 Aug", a.s. 3 mu' z.t. zal alhier een openbare Raadsver.gaderin.g worden gehouden. NIEUWE TONGE Donderdagavond heeft ter viering' van de blijde gebeui'tenis in het Prinselijk Gezin de muziek een concert gegeven en een lam- pionoptocht gehouden. Het zoontje van N. K. had het onge luk met zijn autoped zoodani.g te vallen, dat hij verwondingen aan het hoofd en beenen bekwam, zoodat geneeskundige hulp nood zakelijk was. De heer J. C. Knöps heeft ontslag genomen als secretaris van de landpachters Vereeniging afdeeling Nieuwe Tonge. OUDE TONGE De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het in het voornemen ligt om in deze gemeente een vereeniging op te richten inzake bescherming der be;-' volking tegen luchtaanvallen. Hieraan kun nen deelnemen: a. de niet buitengewone dienstplichtigen van 20 t.m. 55 jaar; b. on gehuwde vrouwen van 20 t.m. 50 jaar; c. jonge vrouwen en jonge mannen van 16 t.m. 19 jaar. De burgemeester doet een dringend be roep op de ingezetenen om zooveel m-ogelijk als lid der op te richten vereeniging toe te treden. Aangiften tot deelname kan worden ge daan op Maanda.g 21 Augustus 1939 des namiddags van 78 uur (o.t.) bij het hoofd van de luohtbeschermingsdienst die daartoe zitting hoopt te houden in de raadzaal. Verleden week werd van mej. J. Jon ker-v. d. Doel een op den Oostdijk staand rijwiel ontvreemd. Deze werd den volgen- den dag in het land van den landbouwer L. J. Fluit in de polder „Noorderland terug gevonden. Van het rijwiel was het stuur en een nieuw belastingmerk ontvreemd. Men zij dus gewaarschuwd. De rekening over 1938 van het pol- derdeel Oostmoer sluit met ontvangst f 1287.90, uitgaaf f 1273.26, batig saldo f 14.64. OOLTGENSPLAAT De bouwvereeniging Beter Wonen heeft een stuk grond gekocht van den land bouwer W. van Kempen. Het ligt in de be doeling daar woningen te bouvv^en. Vrijdagavond maakten de meisjesleden der luchtbesclierming onder leiding van hun commandant den heer C. Doorduin een oefening met gasmaskers. Het zoontje van de landarbeider had het ongeluk al spelenderwijs zijn voet zoo danig te verwonden, dat de hulp van Dr. Kramer moest worden ingeroepen. MIDDELHARNIS Vrijdagavond zal de Ned. Herv. Man nenvereeniging Calvijn in vergadering bij een komen. De heer C. Buurveld zal een in leiding houden over Rijkdom. Zondag zal in de GerefGemeente op treden den heer Dorrestein van Rotterdam des v.m. 10 uur, s' middags 2.30 uur en sav. 6.30 uur. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden voor Emeritus predikanten, weduwen en weezen. Zondagmorgen zal in de Chr, Geref. Kerk Voorbereiding voor het H. A. worden gehouden. SOMMELSDIJK A.s. Woensdagavond 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier verhiiring plaats hebben van zitplaatsen. DIRKSLAND De in de Ned. Herv. Kex'k gehouden extra maandelijksche collecte bedroeg ruim f 41.—. Als feestgave bij de geboorte aan Prinses Irene werd in de Ned. Herv. Kerk een .gift van if 20.gecollecteerd voor den Geref. Zendingsbond. HERKINGEN Naar we vernemen hoopt Ds. Sirag predikant alhier op Zondag 24 Sept. a.s. zijn afscheid te nemen om op 1 Oct. a.s. te Sprang zijn intrede te doen. Als bevestiger zal optreden Ds. Fokkema van Delft. Onze vroegere predikant der Ned. Herv. Gemeente Ds. J. W. J. Addink is we derom her.kozen als bestuurslid van het Opvoedin,gsgesticht (voor Jongens) „Val kenheide." OUDDORP Zaterdagavond a.s. des sav. 6.30 uur (o.t.) hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te treden Dhr. Dorrestein van Rotterdam, |IIIIIUIIIIIIIIIillllillIII!JIIIII!lllllinnill!llil[illll!lllll!nii|!iHU»lilllllllllll!llllllllllll| H Voor 1 NIEUWE TONGE Geboren: Dingeman z.v. A. Tieleman en M. v. d. Nieuwendijk; Lena d.v. L. Droo- ger en A. Visser. Overleden: Joh. Bakker 58 jaar eoht- .genoot van L. Kievit. OUDE TONGE Overleden: M. Hartog 87 jaar echt.gen. van G. van den Bogaard. Openbare Raadsvergailering op Maan. dag 14 Aiïgjustus des sav. 8 lunr. Afwezig de heer Riemens wegens onga-i steldheid. Burgemeester KEIJZER de Voorzitter, opent met gebsd. Daarna wijst spr. er op, ,dat sinds de raad vorige maal bijeen was, een gewichti ge gebeurtenis heeft plaats gehad, n.l, de geboorte van een jonge koninklijke spruit. Prinses Irene. Hij hoopt, dat de jonge Prin ses mag opgroeien tot vreugde van haar Ouders en tot welzijn van land en volk. Schenke God de almachtige dat. Dan is aan de orde beëediging plaatsver vangend secretaris in den persoon van den ambtenaar van Oostenbrugge. De Voorz. licht toe dat het bij absentie van den secre taris, noodig is, dat er een plaatsvervanger is, d ie de stukken kan teekenen. In handen van den Voorz. legt hij,da vor- eischte. eeden, af. Hij worc^t dcor den bur gemeester en ,den Raad gefeliciteerd, "./elke eerste hoopt, dat h'j niet vcol als secretaris in functie zal zijn, wat beteekent, dat onzs secretaris trouw op zijn post is. De gemeente rekening 1937 wordt goed gekeurd. Vei'zoek V^n J. D. v. Es om ontheffing schoolgeld, wordt afgewezen, omdat de aan slag volgens de verordening is. De gemeente rekening 1938 wordt aange boden met een batig slot op de gewone dienst van f 4289.en een nadeelig slot op de kapitaaldienst van f 18.70. Ged. Staten geven permissie tot het uit trekken van een post tractatie schoolkinde ren, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene ad 'f 0.25 per kind. Hiertoe Wordt besloten. Met de hoofden van scholen zal worden gesproken over de juiste verdee. lin.g, waarschijnlijk zal men dit doen op 31 Augustus. Begrooting Vleeschkeuringsdienst. Voor Stellendam begroot f 350.25. Wordt goed gevonden. De commissaris der Konin,gin beveelt aan TWEEDE DEEL. De verdrövlng van ide Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOK. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 33. Mijn schip en miJn bemanning staat ten dienste van de zaak ,der vrijheid. Aan sche pen, maar meer nog aan dappere mannen is groote behoefte. De burgerg van Vlissingen kon ons niet helpen, die heeft de handen meer dan vol met hun eigen zaken, te meer nog nu ze een begin zijn gaan maken om Middelburg met schansen te gaan insluiten. Gelukkig heeft onze vroedschap naar En geland gezonden om daar Schotten aan te werven om ons te helpen." „Schipper had Simon toen gezegd, ik bied me aan om Veere te helpen, 'k Ben het aan de vrijheid, aan den Heere en Zijn Woord verplicht." Och, Simon, had Lievenszoon gezegd, dat gaat nog niet, nog eenige da,gen geduld, tot uw krachten toegenomen zijn. Houd nog uw rust en handel naar het voorschrift yaa meester Adriaan, den chi rurgijn en ge zult te spoediger ons kunnen helpen. Nu zoudt U ons meer tot hinder dan tot dienst zijn." Hoofdschuddend had Simon moeten berus ten. Hij voelde zich toch al aardig sterk, maar als zij allen oordeelden, dat hij no,g te zwak was om aan den strijd te kunnen deel nemen, dan moest hij wel berusten. En welk een strijd was het. Die moest in één woord helsch genoenad worden. Hooren we nu slechts naar wat de bak ker uit de Vergulde Korenschoof er van meedeelt. „Ja mannen, wel hebben we reden tot grooten dank. Maar het staat er met onze stad uiterst benard voor. Hoe duivelsch wordt de strijd door de Spanjaard gevoerd. Dagelijks komen benden Spanjaarden uit Middelburg en Arnemuiden tot vlak voor onze poorten. Hoe menig burger is niet door hen overvallen en hoe menigeen is er niet door hen om het leven gebracht. En ze ontzien jeugd noch onschuld. Mijn leerjongen Jasper had ik eenige da gen gele,den voor een boodschap uit de stad gestuurd. Hij is niet teruggekomen en tot van middag had ik geenerlei bericht van hem. Maar een troepje visschers, die van middag de Spanjaarden van voor de Zui derpoort verdreven, vonden zijn lichaam hangen aan een pereboom. Die arme jon gen. Gezond en vol levenslust verliet hij de stad. Niemand had Spanjaarden verno men in de buurt van onze stad, anders had ik hem niet laten gaan. En hoe is het verder .ge.gaan. lederen dag vallen er van onzen burgers in handen van de Spanjolen. En die kennen geen genade. Allen worden gedood. In de boomgaarden rond onze stad han gen tal van burgers. .Dezen nacht nog, zal er een bende uittrekken om ze ten min ste en eerlijke begrafenis te geven." En zoo wisten ieder van de aanwezigen tal van burgers te noemen, die in Spaansche handen waren gevallen en wreed ter dood waren gebracht. ,,'t Zijn ontzettende tijden, die we bele ven, zei de visschersknecht van Wouters zoon. Het is of de hel log gebroken is. De haat is ontzettend. En ook door onzie man nen worden wreedheden bedreven. 't Is te begrijpen, maar daai'om is het niet goed te keuren. Ook de Spanjaard heeft van onze bur gerij geen genade meer te wachten. Zoo is het geen oorlog voeren meer, maar moor den, waarop ik vrees, dat Gods zegen niet kan rusten. Zeker, de Spanjolen zijn er mee begon nen. Door hun wreedheid en moordzucht worden onze burgers tot het uiterste .ge bracht maar dat .maak t ons toch niet vrij om hun kwaad exempel te volgen. Wat ik van middag hoorde is ontzettend. Je hebt de Leenaarts wel gekend. Twee broers. De een was de zaak van de vrijheid met hart en ziel toegedaan. De ander was Spaansch gezind en sedert onze stad de zij,, de van de Prins heeft gekozen uitgeweken naar de Spanjolen. Sedert dien eet hij het brood van den verrader. Hij heeft zich bij de Spaansche benden gevoegd om zijn medeburgers van weleer te verraden. Gisteren was zijn broer de stad uitge gaan. Op ,geen tien minuten van de stad werd hij plotseling door eenige Spanjaarden overvallen waarbij ook zijn broer was. En die snoodaard heeft toen met eigen handen meegeholpen om zijn broer*) aan een boom op te hangen. Vreeselijk .zoo de Satan woedt. 't Zijn vreeselijke tijden die we beleven, waarin het woord uit de Heilige Schrift, dat de eene broeder tegen de andere broeder zal opstaan wel in treurige vervulling gaat. En wat zal het einde zijn? De haat wast met den ,dag. Ook bij onze mannen. Ze komen in een toestand van razernij, die het ergste doet vreezen. Hoe woedt de anti-Christ tegen het arme volk van God. Tegen 's-Heeren Woord, want dat is het doel. Gods Woord moet uitgeroeid worden en 's-Heeren volk moet van de aarde ver delgd worden. Och hoe zullen we kunnen bestaan tegen het woeden van den anti Christ, die de gan- sche macht van Spanje aanwendt om het gezegende licht van Gods Woord uit te dooven. 't Staat er benard bij. Wie onzer zal het ontkomen Het staat te vreezen, dat alles terug zinkt in den nacht van het afgodisch paus dom." De anders nogal opgeruimde visscherman die den meesten tijd vol goed en moed was, zat geducht bij de pakken neer. Zijn sombere Vv'oorden lieten niet na die pen indruk te maken en al de aanwezigen waren er stil van geworden, totdat de bak ker het woord nam en zeide „Des Heeren Raad zal bestaan en Hij zal al zijn welbe-i ha,gen doen. Zeker de toestand is uiterst hachelijk. Onze weerbare mannen smelten weg on der de vreeselijke moord en bloeddorst van den vijand. Maar hij kan niet verder gaan dan de Heere het hem toe laat. God heeft onder ons wat groots gedaan. Ik geloof, dat Hij ons niet begeven zal. 't Moge door diepe wegen gaan, toch heb ik hoop, dat de Heere uitkomst schenken zal." In dit oogenblik wer.d de deur plotseling' opengeworden en snelde Arjaan binnen. Zonder de aanwezigen te groeten riep hij: Ook de historieschrijver Hooft maakt melding van dit voorval. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2