ChDWCEK&IADÖpGED.GD0nD5IAG)^ö7DlZUID-H0U1nZCElJW3CHEEI^ PRESTO PRESTO Een mooie foto gekregen Rechtzaken 12e Jaargang N.V. ÜITGEVERSMAATSCHAPPU „EIIANDEN-NIEÜWS" Ofls oordeel over het Kabinet-De Geer. WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 No. 1066 WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.^" - 18e JAARGANG UITERST LAAG IN PRIJS VOLDOET AAN DE HOOGSTE EIS HET BETERE ZEEPPOEDER VOOR SLECHTS 5 CENT niEuws Advertentien>rijs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boek^aan^ kondiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. UITGAVE VAN Gevestigd te MiddeUiamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland: St. Maartenaaijk Markt, Telef. 59. Abonnementsprijs 80 cent per 3 maandenbij vooruitbetaling. Verschijnt iederen 'Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland Smulden per jaar Nederland heeft weer een nieuwe regee ring Dank zij de voldoening in Roomsche en róode kringen over de zoo uitnemend ge slaagde actie tegen Dr. Colijn, voor wiens verdwijnen men wel een offer wilde bren gen, Is de heer De Geer erin .geslaagd een nieuw Kabinet samen te stellen, dat bestaat \iit 2 Roomschen, 2 Socialisten, 2 Clir. His- torischen, 1 Vrijz. Democraat, 1 wilde A.R. en 2 partijloozen. Practisch kan men dus zeggen, dat het in hoofdzaak is: een Roamsch-rood Kabinet onder Chr. Hlst, leMtog. Het is wel een merkwaardige loop van za ken geweest, waarvan de resultaten ten slotte waren: dat Dr. Colijn, in wiens optreden als re- geeringsleider ons volk groot vertrouwen had, door de politieke manipulaties der Roomschen is weggewerkt. dat voor de eerste maal in onze historie socialisten aan de landsregeering gaan deel nemen. dat de C.H. leider De Geer, van wien be kend is, dat tusschen hem en Dr. Colijn zekere rivaliteit bestaat, dapper heeft ge holpen aan het opzijzetten van den laatste en het inluiden van een geheel nieuwe poli tieke koers. Er zijn over deze Kabinetsvorming en wat eraan vooraf ging, vele opmerkingen te maken, want de zaak heeft vele aspecten. Maar we willen ons tot de voornaamste be perken. In de eerste plaats moet dan worden ge constateerd, dat Rome een eimd, heeft ge- raaaikt misschien voorgoed aan de po sitie van Dr. CoMJn als regoeringsleiaer. We hopen, dat de A.R., die steeds de Roomschen zoo in de hand hebben gewerkt en ze aan de macht hebben geholpen, dit goed zullen inzien. De dankbaarheid van Rome is te genover de partij, die zoo gaarne met de „Christelijke broeders" samenwerkte, hier in openbaar geworden, dat men niet gerust heeft, voordat men Dr. Colijn een beentje had gelicht. Eerst hebben de Roomschen in 1925 zijn eerste Kabinet doen vallen, toen hun ministers terwille van het Gezantschap bij den Paus aftraden. Vervolgens zegde in 1935 Mr. Aalberse aan Dr. Colijn het vertrouwen op vanwege verschil van inzicht inzake het economisch en financieel beleid en nu stemden ze het vijfde Kabinet-Colijn zonder vorm van proces weg, enkel en al leen omdat ze in den formateur geen ver trouwen hadden. Zoo beloont Rome dege nen, die het groot helpen maken. Als de man zijn werk gedaan heeft, kan hij gaan. Mochten de A.R. er leering uit trekken en voorgoed genezen zijn van hun coalitie- Uefde. Vervolgens is het noodig de aandacht te vestigen op de handelwijze van Jhr. De Geer, die naar onze meening in dit alles een zeer dubbelzinnige rol heeft gespeeld. Hij had gestemd telgen de motie-Deckers, dus vóór het Kabinet-Colijn. Zijn economische en finantieële inzichten waren dezelfde als die van den ex-premier. Toen hij aangezocht werd een regeering samen te stellen, zeide hij in een zeer scherpe verklaring, dat hij het land vrilde behoeden voor een roomsch- rood bewind. En in weerwil van dit alles komt hij met een Kabinet voor de da,g, dat niets anders Is dan een roomsoh-roode regeering onder Chr. Hist. vlag. Men staat dan ook stom verbaasd bij het aanschouwen van dit politieke brouwsel en het is ten eenenmale een raadsel, hoe Jhr. De Geer dit gezelschap tot een homogeen kabinet heeft saaniigesmeed. Wel wisten we, dat hij een meester is In het schipperen en plooien en de compromis-politiek uitnemend beheerscht; wel kon men van hem als slap ethisch man, die altijd de kool en de geit - sparen wil en alles tot syntheses wil maken, eigenlijk niet anders verwachten, maar dat iemand kans ziet Chr. Historischen, Room schen en Socialisten op één basis samen te brengen, zie, dat Is een tot nog toe jilet ver toonde politleike goocheltoer. Hoe staat dit gemengde .gezelschap te.genover het finan cieel probleem Zijn de tegenstellingen over brugd? Komt er .geen aanpassing, maar ook geen vlotte leeningspolitiek Wat zal er gebeuren inzake de werkloosheidsbestrij ding? Zullen de uitwassen worden ajfgesne- den of blijven de stadssteuntrekkers de toon aangeven? En hoe moet het met de defensie, vooral die van Indië? De vragen vermenigvuldigen zich en niemand weet een antwoord. Het Kabinet komt niet voor de Kamer en geeft dus geen program. Dat had Dr^ Cotyn eens imoéten probeeren! Men had hem voor dictator uitgemaakt. Maar nu hij weg is, mogen de democratische hee- ren zonder parlement hun gang gaan. De heer De Geer heeft ons land een zeer slechte dienst bewezen. Hij formeerde een Kabinet, dat gedreven wordt door valsche democratische phrasen, welks ministers voor een ,goed deel zich beschouwen als de zetbazen van de nooit tevreden stadsprole- tariërs en dat .gevoeglijk kan worden aan gemerkt als de eerste stap in de richting van een uitsluitend roomsch-rood bewind. Aan de Roomschen heeft hij echter een zeer groote dienst bewezen, door de terug keer van Colijn te verhinderen en door hen te bevrijden van de verantwoordelijkheid voor een nieuwe regeering, die blijkens het votum der Tweede Kamer Roomsch-rood zou moeten zijn en waarvoor Rome toch nog wel wat bang is. Waarom toch vonden de Roomschen De Geer acceptabel als forma teur, ondatnks het feit, dat dan het pre mierschap hun voorbijgin,g en ondanks het offer, dat zij brachten door het aifvallen van hun zooveel geprezen ministers Gese ling en Romme Enkel en alleen, omdat op deze wijze de .gehate Colijn, die in weerwil van zijn toegeeflijkheid aan allerlei Room sche wenschen blijkbaar voor hen een sta- ini-|de-weg was naar meer macht, misschien voor altijd van het politieke tooneel kbn ver dwijnen. En daartoe heeft de heer De Geer zich geleend. 'Bij al dit onaangenaams komt nu nog, dat de socialisten hun intrede deden in de regeering, daartoe aangezocht door den lei der der C.H. partij. Ook dit is weer één der vele politieke raadselen. De man, die uitsprak, dat een roomsch-roode regeering tot eiken prijs vermeden moest worden, neemt tenslotte den leider der S.D.A.P. in zijn Kabinet op. Het is een zeer tw^ijfelach- tige eer voor den heer I>e G-eer, de man te jBpjn, die het soioialisme in het regeerkasteel br'engt. Overal in de wereld heeft dit de maatschappij kapot gemaakt en de dicta tuur voorbereid en met dit voorbeeld voor oogen gaat nu de Chr. Hist, leider deze nieuwe politieke proefnemin.g aanvangen. Wij vra,gen ons af, waar het Chr. Historsch beginsel van dezen leider zit. Velen hebben steeds eerbied ge had voor de staatsmansgaven van de- ^en man, maar nu bij deze Kabi netsformatie gebleken is, dat zij slechts bestaan uit een ongeëvenaard talent om te lijmen, te krammen en te modderen met al lerlei beginselen en belangen, nu zal dit respect wel tot nul zijn gereduceerd. En we gelooven ook, dat de Chr. Hist, partij de wrange vruchten zal plukken van deze po litiek, die het beginsel dezer partij in het aangezicht slaat. Wat wij in de regeering noodig hebben, zijn mannen met verantwoordelijkheidsge voel, met beginsel en met moed. Mannen, die het landsbelang stellen boven partijbe- lan.g. Mannen, die niet letten o,p het ge schreeuw van demagogen en de dreigemen ten der roode volksmassa's. Mannen, die de moed hebben om desnoods tegen de volks- .geest in het belang des lands voor te staan. Mannen, die vrij zijn van kiezersvrees en niet bang zijn zich impopulair te maken. Moet men deze zoeken onder Roomsch en rood? Het is daar alles demagogie, wat de klok slaat. Rome heeft als punt 1 de Kerk en haar glorie, de S.D.A.P. de eenzijdige verzorging der arbeiders. Hoe kunnen deze partijen het algemeen landsbelang dienen? Wat wij van ,dit Kabinet verwachten? Het zal misschien wel tot 1941 aanblijven. De meerderheid der Kamer (met name Roomsclt-irood) zal het niet wegjagen. De heer De Geer zal daartoe moeten voortgaan met schipperen en .plooien. De heer Van Boeijen kan nu roode burgemeesters gaan benoemen. De heer Welter ,kan voortgaan met de verroomsching van Indië en Min, Steenberghe met de ordening der bedrijven. De heer van den Tempel kan de belangen der steuntrekkers behartigen op socialisti sche wijze en de heer Gerbrandy kan de er fenis van Mr. Goseling aanvaarden zonder rehabilitatie der marechaussees van Oss. Alles bij elkaar .genomen hopen we, dat dit onnatuurlijk en onnederlandsch Kabi net zoo spoedig mqgelijk zal verdwijnen. Zoolang het regeert, zal scher,pe oppositie ertegen om des beginsels wille geboden zijn. Doe de .gever of geefster een genoe gen en koop er een aardige fotostan daard voor. Wij hebben alleraardigste modellen en niet duur. Een aardige standaard, hoog en dwars te gebruiken, met geslepen glazen, ansichtformaat al vanaf 30 icti. Kleine Standaards 6x9 vanaf 13 <it. KANTONGERECHT T|: SOMMELSDIJK ïéi GEBB. DE WAAX, MIDDELHABNIS C. H., Nieuwe Tonge^ (niet verschenen) heeft zijn koeien onbehe^;rd aan den Batte- noordschendijk laten roridloopen. Getuige J. V. E. landdirbeider te Nieuwe Tonge legt een verklaring af dat hij de koeien van verdachte bij den heer W. op het erf heeft zien loopen. Het O.M. eische f 5.of 5 dagen hechte nis. Wordt veroordeeld tot; f 5.of 5 dagen. J. v. O. was verboden om in een café te komen, maar heeft dit verbod toch overtre den, Eisch en uitspraak if 5. of 5 dagen. W. d. W. (niet verschenen) heeft met zijn rijwiel zonder voor- en achterlicht gereden. Het O.M. eischt 2xf3of2x3 dagen en wordt overeenkomstig ^ien eisch veroor deeld. M. R. heeft zonder vergunning gevent. Eisch en uitspraak f 2.50 of 2 dagen h. P. W. (niet verschenen) heeft met zijn motorrijtuig .geen richting aangegeven en niet rechts gehouden. Eisch en uitspraak 2 x f 5. of 2x5 dagen hechtenis. G. J. N., zonder lichtj Eisch en uitspraak f kof'3 dgn. P. J. R. heeft zonder vergunning gevent. Het O.M. eischt f 2.50 of 2 dagen en wordt overeenkomstig dien eisch veroor- d|eeld(. W. R. (niet verschenen) heeft eveneens zonder ver.gunning geveiit en tegen de po litie brutaal opgetreden. Eisch en uitspraak f 3.of 3 da,gen. T. V. G. heeft de leerplichtwet overtreden Eisch en uitspraak f i'.of 2 dagen. J. L. V. R., (niet verscüenen) heeft naai machines verkocht op afbetaling zonder vergunning der karner,j^''an koophandel. Getuige Mej. 'C. X2. v?," Ouddorp wordt verhoord en zegt dat zij van verdachte een naaimachine heeft gekocht die zij in 5 ter mijnen mocht afbetalen. Getuige Mej. J. D. heeft eveneens van verdachte v. R. een naaimachine gekocht die zij in in 3 termijnen mocht betalen. De Ambtenaar van het O.M.: Wij hooren nu van getuigen dat verdachte er een afbe'- talingszaak op na houdt, hetwelk zonder vergunning der kamer van koophandel ver boden is. Het O.M. eischt f 25.of 25 da,gen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 20. of 20 dagen hechtenis. H. R., koopman te Zierikzee staat te recht dat hij in Dirksland gras heeft ge maaid met een vergunning van iemand die geen recht had om vergunning te geven. De Ambtenaar van het O.M. zegt, U moet om toestemming vragen bij iemand" die daar bevoegdheid voor heeft. Het O.M. eischt f 5.of 5 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f3. of 3 dagen. J. d. W., (niet verschenen) heeft zonder achter- en voorlicht gereden. Eisch en uitspraak 2 x f 3.of 2 x 3 dagen. E. A., heeft geen richtin,g aangegeven. Eisch en uits.praak f 3.of 3 dagen. A. S., zonder voorlicht gefietst. Eisch en uitspraak f 3.of 3 dagen. C. V. d. W. zelfde feit, zelfde straf. H. D. (niet verschenen) had .geen geldig nummerbewijs. Eisch en uitspraak f 2.of 2 da,gen. J. M. V. H., heeft eveneens geen richting aangegeven. Eisch en uitspraak f 3.of 3 dagen. J. d. W., heeft met zijn rijwiel gefietst zonder dat dit was voorzien van een bel. Eisch en uitspraak f 2.oif 2 dagen. J. V. d. B. zelfde feit, zelfde straf. W. B. d. K., zelfde feit zelfde straf, A. K., heeft zonder licht gereden. Eisch en uitspraak if 3.of 3 dagen. A. V. d. K. heeft zonder achterlicht gere den. Eisch en uitspraak f 3.of 3 dagen. Z. V. D., heeft met zijn rijwiel gereden zonder dat dit was voorzien van voorlicht. Eisch en uitspraak f 3.of 3 dagen. J. C. V. K., heeft zonder vergunning ge- vischt. Eisch en uitspraak f 2.of 2 dagen met verbeurdverklaring van zijn vischtuig. M. K. heeft zonder dat hij ,zijn stuur vast hield met een rijwiel gereden, en tevens niet rechts gehouden. Eisch en uitspraak 2 x f 3.of 2 x 3 d. A. T., zonder voor- en achterlicht gereden 2 X f 3.— of 2 X 3 dagen. J. S., zelfde feit, zelfde straf. J. T. commissionnair te Goedereede, hier voor is als gemachtigde Mr. den Hollander. -Verdachte had 4 L. alcohol in voorraad gehad, zonder dat hij daarvoor een goede vergunning bezit. PRO.47-0419 A, Getuige W. C. R., slijtersknecht te Oud- dorp zegt dat hij bij verdachte 4 L. drank ajfgegeven heeft. Daarna wordt de loopknecht van verdach. te verhoord, die mededeeld dat hij 1 flesch drank heeft wezen halen! Het O.M. eischt voor het eerste geval van December f 50.en voor het tweede in Maart 1 maand hechtenis. Mr. den Hollander voert aan dat verdach,, te zich hoofdzakelijk met zijn uienzaak be moeid en het cafe aan zijn dochter over laat. De verd. merkt verder op, dat die dPank welke gehaald is bestemd was om de sla.gei' en de verdere aanwezigen een borrel te geven omreden er bij verdachte een huisslachtiiig plaats had, hetwelk op verschillende, .plaat sen met zulke .gelegenheden gebeurd. Wanneer de arbeiders van verdachte b.v. hebben overgewerkt, geeft hij deze men- schen ook wel eens een glas bier of een borrel. Mijnheer de Kantonrechter: In voorraad hebben is m.i. strafbaar doch aanwezigheid niet. Uitspraak Ie ifeit ontslag van alle rechtsvervolging, 2e feit f 30.of 30 dagen J. V. d. H., landarbeider te Goedereede heeft een hoeveelheid vleesch vervoerd zon der dat dit gekeurd was. De Ambtenaar van het O.M. zegt verdach te is zoo wijs dat hij toestemt dat hij dit gedaan heeft, maar het gaat dan nu ook nog daarover dat verdachte de politie geen inlichtingen wilde verstrekken. Het O.M. eischt f 7.50 of 7 dagen. Uitspraak f 6.of 6 dagen. J. S., Middelharnis (niet verschenen) hiervoor als gemachti.gne Mr. den Hollan der. Verdachte heeft de wet betreffende de uitverkoop met adverteeren overtreden. Het O.M. eischt f 10.— oif 10 dagen. Mr. den Hollander voert aan dat verdach te niet een tijdelijke aanbieding heeft maar ^^oortdurend. Wordt aangehouden. Uitspraak over 14 dagen. P. Z. (niet verschenen) heeft zijn knecht versch brood laten afleveren voor de tijd dat dit geoorloofd is, verdachte heeft 2 maaj hetzelfde feit .gepleegd. Eisch en uitspraak f 5.of 5 dagen h. C. J. S., (niet verschenen) heeft links van de weg gereden met zijn auto, waardoor Mej. A. V. van de dijk is gereden. Eisch en uitspraak f 25.^of 25 dagen. A. V., Chauffeur te Sommelsdijk, heeft in opdracht van enkele groenteboeren plm. 200 K.G. roode kool uit Utrecht naar hier vervoerd. Verdachte zegt dat hij niet wist dat dit strafbaar was. De Ambtenaar van het O.M. zegt dan moet U eerst maar informeeren voor dat U iets gaat vervoeren. Eisch f f 10.of 10 dagen. Uitspraak f f 7.50 of 7 dagen. Dan sluiting. VERKIEZING VAN EEN GENERAAI, VOOR HET LEGER DES HEILS. De generaal van het Leger des Heils, Evangeline Booth, zal dit jaar aftreden. Met het oo,g hierop zal de Hooge Raad van het Leger voor de verkiezing ,van een nieu wen generaal bijeenkomen. Reeds zijn vele officieren te Londen aangekomen. 2 in vloedrijke officieren worden als eventueele opvolgers genoemd: commissioner Alexan der Damone, de leider van de oostelijke di!-t visies in de Ver. Staten van Amerika, een man van groote bekwaamheid en karakter vastheid, en commissioner Samuel Hurren, de leider van de Int. Opleidingskweekschool één ,der grootste financieele experts van het Leger, die zes jaar het finantieële departe ment van het hoofdkwartier heeft beheerd. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat officieren van hoogen rang oif stand .ge passeerd worden en de keuze valt op een tot dusver „onbekenden soldaat," die giste ren nog den zang leidde van een kleine bri gade o.p een der hoeken van de straat. Want volgens de statuten kan elke heilsoldaat tot den hoogsten rang worden geroepen. Zelfs zou iemand, die tot dusver geen deel van het officierscorps uitmaakte, toch tot generaal kunnen worden voorgedragen. RECHTBANK TE ROTTERDAM. UITSPRAKEN. De volgende vonnissen werden gewezen: J. v. V., 26 jaar, chauffeur te Ooltgens,- plaat en gedetineerd, wegens uitlokking tot meineed, tot 6 maanden gevangenisstraf. A. V. V., 22 jaar, vrachtrijder te Oolt- .gensplaat, geweest van mijneed, werd vrij gesproken. f MIDDELHABNIS. Alfscheiiasavonid; D.s. Geref. Jeugd. Laman en de Chr. Maandagavond 14 Aug. kwam de Chr. Geref. Jeugd in gecombineerde vergadering bijeen, voor het laatst met Ds. Laman als gast. De Voorz. D. Mans opende de vergade ring door Ps. 89 13 te laten zingen en ging voor in gebed. Daarna las hij Philip 2 1—16. In zijn openingswoord zei de Voorz. dat de vereenigingen thans in gansch bijzonderen zin te samen gekomen waren, voor 't laatst met Ds. Laman in hun midden. De Voorz. wilde van deze gelegenheid gebruik maken door te wijzen op het woord van Paulus als hij de Philip, deze les geeft eens.gezind te zijn onder elkander, de een den ander uitnemender achtende dan zich- zelven. Daartoe moet het gevoelen van Christus in ons zijn, liefde tot God en als gevolg daarvan ook liefde tot den naaste. Hierin ligt ook een les voor 't vereenigings- leven, scherp op te letten voor ons zelf en liefderijk voor een ander. En als dan straks Ds. Laman van hier gaat en in .zijn andere standplaats Middel-, harnis natuurlijk niet vergeten is, dan zal het hem reden tot blijdschap zijn, te hooren dat ook in zijn afwezigheid niet alleen ge bouwd wordt aan de uitwendi.ge maar bo venal aan de inwendige bloei der vereeni- ging. Hoofdzaak is te strijden voor het eerste .gedeelte van ons reglement. Daarom wil de Voorz. er dezen avond op wijzen de inwendi ge bloei zoo hoog mogelijk op te voeren. Dan vervult de Voorz. de opdracht der vereenigingen door de dank uit te spreken voor alles wat Ds. op de gecombineerde en jaarvergaderingen .gedaan heeft. Spr. hoopte dat Ds. ook in zijn nieuwe standplaats de ze.gen des Heeren mag on dervinden en er ook daar nauwe samenwer king mag zijn tusschen Ds. en jeugd. En als Ds. eenmaal daar .gevestigd is, hij hooren mag dat zijn werk ook hier vruchten nagei. laten heeft. Vervolgens las de secr. de notulen der vo rige vergaderin.gen en volgde een aigemee- ne bespreking. Verschillende vra,gen werden nog door Ds. Laman beantwoordt. In de rondvraag deelde de Voorz. der J.V. mee, dat door de vereen, besloten was, daar het Eere Voorzitter zijn door Ds. vertrek naar elders verviel. Ds. Laman tot Eere lid van Spr. 23 23a te benoemen. Met een woord van dank voor alles wat Ds. ook voor de J.V. gedaan had werd het bewijs overhandigd. Thans was het woord aan Ds. Laman, die begon met te zeggen dat deze avond voor hem een verrassing was .geweest, om dat zij blijk gaf van de genegenheid die de jeiigd toedroeg aan haar Ds. En als spr. terugblikt op ,de zeven jaar die heengevlagen zijn, dan is dèlar. veelte kort, ten opzichte van het .gemeente en jeugdwerk van zijn kant, blikt Ds..op,de

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1