TASSERON's GROOTSTE MEUBELHUIS van Rotterdam Z. kunt U profiteeren van onze Gemeenteraad Sommelsdijk St. Phiiipsland. Beijerlandschelaan 39-41 doorioopend naar Hilledljk 214 216TeL 51405 Pracht Clubstel van f 45.-— voor f Pracht Clubstel bekleed naar keuze van f 59.voor f Extra zwaaar Clubstel, heele groóte maat, chic model van f 69.^voor i en2. en2. Pracht Eiken Dressoir van f 13.50 voor f van f 19.50 voor f van f 24.50 voor f van f 39.voor f enz. enz. Eiken salontafels, groote maat van f 8.75 nu f 33.90 44.90 58.90 8.90 13.90 16.90 28.90 6.29 Eiken Spiegels van f 3.75 nu f 1.89 van f 4.75 nu f 2.79 van f 5.75 nu f 4.29 enz. enz. Éngelsche Eetkamer, bestaande uit dres soir, tafel, 2 fauteuils, 4 stoelen, iets be schadigd van f 115.—- nu f 83.90 Dito Éngelsche Eetkamer, met zware groo te uittrektafel, alles met zwaar gedraaide klos-pooten van f 165.—- nu f 138.90 Dito Éngelsche kamer, iets bijzonders compleet van f 265.nu f 198. Mahonie Huiskamer, bestaande uit pracht dressoir, 2 fauteuils, 4 stoelen en groote uittrektafel van f 165.— nu f 136.90 Pracht mahonie Salon, bestaande uit heel groot dressoir met 2 gebogen deuren en glas in lood midden deur, 2 clubfauteuils, geheel veerend, 4 dito stoelen en ronde ta fel, alles massief Mahonie van f 375.—nu f 279.— Pracht Noten Bankstel, bestaande uit groo te driezittaank, 2 dito clubfauteuils en tafel alles hand-gepolitoerd van f 195 nu f 157.90 Pracht Salon, bestaande uit groot coach en 4 clubfauteuils en ronde tafel van f 275.— voor f 218.90 Noten Bankstel, 2-zitsbank, 2 fauteuils en tafel, bekleed met effen wollen moquette van f 89.— voor f 66.90 Groote partij Salon en Haard-fauteuils die tegen spotprijzen worden opgeruimd. Nog 4 Éngelsche Clubfauteuils, geheel vee rend, met groen gebloemd moquette en tafel van f 95.— voorf 68.90 Slaapkamer compleet van f 59.v. f 48.90 van f 69.— voor f 58.90 van f 79.— voor f 68.90 van f 89.— voor f 74.90 Éngelsche Slaapkamers van f 110.voor f 97.90 van f 159.— voor f 138.90 enz. enz. TE VEEL OM OP TE NOEMEN. KOMT ZIEN EN OVEETUIGT U. DUS ALLEN NAAK: Belt ons op. U wordt gratis gehaald en thuis gebracht per luxe auto. Voor jongelui met trouwplannen worden nu gekochte Meubelen gratis bewaard. Een lUiteenzettimg over ifle Waterlei- ifllng-Mfl. G. en O. Een immoreeïe 'daad bij aanbesteding vam een igroot werk Niet aan &e laagste Inschrij ver gogïuid Aannemer geboycot. Woensdag 9 Ajigfustus. Burgemeester den Hollander is wegens vacantie afwezig. Wethouder MUS opent de verga,dering met gebed. Als eerste punt wordt behandeld, onder zoek geloofsbrieven. Tot toelating nieuwe raadsleden wordt geadviseerd. Notulen, welke ter visie hebben gele gen worden goedgekeurd, behoudens ëen op merking van ,de heer KOOTE, welke wordt opgehelderd. Voorgelezen wordt een telegram van de geboorte van onze jonge Prinses Irene. De VOORZ. zegt: onze beste wenschen gaan uit naar het Prinselijk Paar. Hij hoopt dat de jonge Pr^inses zal opgroeien tot vreugde van Haar Ouders en tot zegen van Land en Volk. In,gekomen stukken: Wijziging begrooting Drinkwaterleiding wegens uitbreiding kanaal èn bronnen. De heer Ie COMTE wil bij dit punt én kele dingen opmerken. Hij wijst er in de eerste plaats op, hoe trots alle prbtesten de Waterleiding op dit eiland is tot stand gekomen. Wiskundig had men berekend, hoeveel water er in de duinen was, hoeveel noodig, en ook wanneer de bronnen zou den moeten uitgebreid. Tot in den treure is herhaald dat ef water genoeg was voor jaren! Op z'n zachtst gezegd, zijn wij daar mee om den tuin geleid. Na 2 jaar moesten diepwaterbronnen worden aangesproken, nieuwe installaties gemaakt enz. Nu wor den weer gelden aangevraagd voor een nieu we uitbreiding. De degelijkheid in de opzet ontbreekt ten eenenmale. Het vertrouwen in het Bestuur spreker laat in het midden ,dat een gedeelte er anders over denkt) is geschokt door een zeer minderwaardige handeling, waarmede het belang van Flak- kee niet is gediend. Spreker doelt op de aanbesteding van de nafilters, waarbij de laagste inschrijver f 2000.boven de ra ming was. Men heeft in strijd met alle fat soen bedoelden aannemer (het betreft hier .den spreker zelf, verslaggever) zulke voor. waarden gesteld, waaraan niet was te vol doen. De „Mabeg" gunde het den laagsten inschrijver niet. Oifschoon door dien inschrij ver verschillende groote werken zijn ge maakt van 70, 140 en 150.000 gulden, bij welke directies naar uitvoering en opleve- rin,g kon worden, geïnformeerd, men heeft hem het werk niet gegund. Reeds waren door den aannemer na de inschrijving maat regelen getroffen voor .de betonteekenln- gen is hij op reis geweest om met een inge nieursbureau daarover besprekingen te voe ren. De „Mabeg" maakt zich er nota bene makkelijk van af, door nieteens beton- teekeningen te maken. Hoewel in het bestek stond dat eerst Voor f 10.000 werk moest gemaakt en dat daln pas f 8000.werd uitgekeerd, het res tant als het werk klaar weis,met aftrek van f 2000.die moest blijven staan tot een half jaar, nadat het werk was opgele verd, heeft het Bestuur toch den moed ge had om !f 15000.garantie te vragen.' Dat is een handeling, welke iemand met walging t.o. van het Bestuur moet vervullen! De laa,gste aannemer vroeg dan ook, waarom by zulk een garantie, dan nog een adviseur noodig was? Hg bood aan f 5000.bank garantie te geven, maar het moest f 15000.- Kijn! Daar is die aannemer niet op inge gaan. Gevolg is geweest, dat de Waterleiding Circa f800.-, meer uitlegt! Spr. somt con tracten op, dat het bestuur zich aan de an dere kant niet ontziet een weduwvrouw te dreigen haar meubeltjes te verkoopen als ze het water Piêt betaald én een oude man van 84 ]*aar per deurwaarder een aanma ning stuurt! Dit feit wil spr. vaststelleni, dat door middel van de adviseurs van de Mabeg de Waterleiding voor f 800.wordt benadeeld en een aannemer wordt gedu peerd. Spreker leest voor uit ,,Eilanden-nieuws" wat een tot oördeelen bevoegd persoon in de Raad van Middelharnis over die kwes tie gezegd heeft en ook, dat de aannemer Wel voor zijn taak berekend was. Het is schandelijk wat hier is gebeurd, het kan het daglicht niet verdragen! Misschien is de reden wel, dat de aannemer voor de recht bank onder eedë heeft verklaard,, idat ide „Mabeg" onbetrouwbaar is. Spr.'zal dit onderzosken. De Waterlei ding noemt spr. een koe, aan welke eene speen de „Mabeg" zuigt, aan de andere speen de ambtenaren met de hoogè salai rissen en de bevolking krijgt het water in den vorm van afkooksel van spinazie De heer KNAPE: Een driespeen dus! De VOORZ.: Water inplaats van melk! De heer Ie COMTE: Ik behoud mij het recht voor, naderhand op deze kwestie terug te komen, v/anneer door de kleine commis sie e.v. licht op de zaak is geworpen eni ook het gerechtelijk onderzoek op ,de boeken der Waterleiding is geschiedt. Op grond van wantrouwen tegen het Bestuur zal ik te gen deze post stemmen. De VOORZ.: We hebben de heer Ie Oom- te gelegenheid gegeven zijn gemoed te luch ten. Persoonlijk zal spr. geen uitspraak doen. Onjuist noemt hij het standpunt van- de Waterleiding om wederom de Mabeg" als adviseur te nemen. Dat is een principi- eele fout. Het werk moet echter doorgang hebben; spr. stelt voor ,de post begrootings- wijziging aan te nemen. De heer BLOK heeft er ook iets over in de. krant gelezen. Hoever dat juist is, kan hii niet beoordeelen. De heer lé Comte is echter door de omstandigheden beter op de hoogte dan wij en het blijkt, -dat het niet in orde is. De VOORZ.: Het is hier een kwestie van beleid en uitvoering. Weth. DIJKERS (aifgevaardigde) zal op alle genoemde grieven niet ingaan. De uit breiding is noodzakelijk doordat het water verbruik enorm is gestegen. De heer BLOK: Dat is al een fout. Weth. DIJKERS: Het waterverbruik is veel grooter als de eerste rapporten aanga ven. Hier loopt het nu over de aanbesteding van een onderdeel: de 2 nafilters, tegen een bedrag van f 20.000. De opposant, de heer Ie Gomte, was de laagste inschrijver. Ge vraagd is of de man capabel was voor het werk. Later is daar niet meer over getwist. Persoonlijk heeft spr. het voor Ie C. opge nomen, ook de Burgemeester en meer an deren. Wij hebben gezegd, dat het een g'riuwélijk onrecht is. De meerderheid besUste echter om de hopge borgstorting te stellen. Het gaat ech ter niet aan, daarvoor de heele zaak dis putabel te stellen en de begrootingspost te laten vervallen. Het is echter fout, dat het Bestuur zoo gehandeld heeft. De VOORZ.: We moeten niet te ver gaan, dóór de fouten op te halen, die bij de op^ richting gemaakt zijn. De heer v. ES stelt vast, .dat bij de op richting door de „Mabeg" fouten zijn ge maakt en men haar nu weer tot adviseur neemt. Zijn we er zeker van, dat het nu wèl goed is? De VOORZ.: Adviseurs benoemen is aan het oordeel van het Bestuur. De heer v. ES: Maar wij stemmen voor de goedkeuring der gelden. De heer Ie COMTE voegt er nog aan toe, dat de f 800.méér, verdeeld worden. Ver leden week was er een aannemer aan de telefoon, die zei' tegen een andere aanne mer: Heb je je portie al van de Waterlei ding De VOORZ. brengt het punt in stemming. De heer Ie COMTE verzoekt aanteekening tegen te hebben gestemd. Verslag toestand exploitatie Gasfabriek. Zal in handen worden gesteld van de com missie. De Middenstandsvereen. M'harnis-Som- melsdijk verzoekt de winkels bij gem. ver ordening open te stellen tot 10 uur (w.t.) Wordt afgewezen. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1938 en Weeshuis zal ter visie worden gelegd. Mededeeling uitslag kort geding tusschen gemeente en Verschelling, waarbij de ge meente in het gelijk is gesteld. Boete f 200. De heer LE COMTE vraagt als de ge meente weer eens een rechtzaak heeft, om de procedure uit te besteden. Nu zijn de voordeelen opgeslokt. De VOORZ.: Als het verloren was, was onze broek erger gescheurd. Spr. is zeer content over het verloop. Van de Oranje Vereeniging een schrijven om een bijdrage gemeente voor tractatie schoolkinderen. B. en W. stelt zich op het standpunt dat het in de eerste plaats van de Burgerij moet komen, maar stelt voor toch f 90. te voteeren. De heer v. ES: Dat is f 0.15 per kind. Hij zou het op plm. 25 of 30 cent willen brengen. Het voorstel wordt niet gesteund, het an dere aangenomen. Afgewezen wordt een verzoek om adhesie te betuigen aan een verzoek om verhooging vergoeding militairen die kostwinner zijn. Klacht van Leiine en de Ruiter wegens niet toekenning B.-steun wordt afgewezen omdat de raad daartoe niet competent is. 4. Wijziging gem. begrooting 1939. Weth. DIJKERS verzoekt aanteekening tegen de post loods rechts kosten groot f 306.—. De VOORZ.: Dat is niet consequent. De Raad heeft het besluit genomen, dus moet U als Wethouder er niet tegen zijn. Weth. DIJKERS: Ik heb v/el meegewerkt aan de uitvoering maar ik blijf er tegen! 5. Balans per 31 Dec. 1938 en winst- en verliesrekening over 1938 van Stichting ,„De Drinkwaterleiding Goeree en Overflak- kee." Wordt goedgevonden. 6. Verzoek van Muziek en Zangvereeni- gingen om plaatsing van een muziektent. Van verschillende vereenigingen zijn daar toe verzoeken ingekomen. Toegevoegd is een lange lijst van ingezetenen die er mee sympathiseeren, dat er een muziektent wordt geplaatst. B. en W. sympathiseeren met de gedach te, maar meenen dat het van de Burgerij moet uitgaan. Wel verklaren zij zich bereid aanvullend op te treden om een geschikte plaats uit te zoeken. De heer v. ES: Hun verzoek is, dat de gemeente een muziektent plaatst. De VOORZ.: Dat is het antwoord van B. en W. De heer KNAPE zegt dat de liefde vin dingrijk is. Hier is uitsluitend sympathie. Jonge menschen, moesten zich schamen met een dergelijk verzoek te komen en er zelf voor werken. Hij is het met het standpunt van B. en W. eens. De heer BLOK zou graag van gemeente wege helpen. Hij is er voor. Maar de finan- tiën laten het niet toe. De heer v. Eg wil een begrooting maken, wat het kost, maar Weth. DIJKERS zegt dat is onze taak niet. .Wordt besloten volgens voorstel B. en W. 7. Voorschot uit het Werkfonds voor wegen verbeteringen. Dit voor verbetering straten, Krakeelstr. Langeweg enz, een bedrag groot f 7800. 2%% af te lossen in 20 jaar. De heer LB COMTE: In het bestek stond klinkerkeien en er zijn enkele dikke keien gelost. De Secr.Ze konden niet tot het volle pond betrokken worden. De leening wordt aangegaan. 8. Gemeenschappelijke regeling tot on derlinge hulpverleening in geval van brand, Wordt goedgevonden. 9. Voorloopige vaststelling van de wer kelijke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1938. Wordt vastgesteld op f 1825.26. 10. Verordening houdende algemeene re. gelen voor het in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren. De VOORZ. zegt dat dit een zeer inge wikkeld stuk is, om er zoo direct een be sluit in te nemen. Persoonlijk heeft hij er bezwaar tegen. Waarschijnlijk zou hij de grootste opposant zijn. Het is een zaak van groot belang, dat het een kalme studie noo dig maakt, waarom hij voorstelt dit punt van de agenda af te voeren. De heer LE COMTE stemt er tegen, om het af te voeren, omdat het met punt 11 (verzoek om grond in erfpacht in verband staat. De VOORZ.: Punt 11 wordt in geheime bezitting behandeld. Spreker zal punt 10 voorloopig uitstellen. 12. Verordening tot bepaUng van maxi- mum-snelheid voor motorrijtuigen, In verband met de wettelijke maatrege len wordt de maximum snelheid voorgesteld op 45 K.M. te stellen. Na bespreking wordt het met 2 stem men tegen aangenomen. Tegen de heeren Blok en Buth. 13. Verordening tot heffing van eeui be lasting op de honden. Wordt goedgevonden. 14. Ontslag en benoeming lid Commissie wering schoolverzuim. Er is een vacature door het vertrek van de heer v. d. Poel. De voordracht luidt: 1. A. Schilperoort; 2. H. Ruys. M.a.s. wordt de heer Schilperoort benoemd. 15. Benoeming regent Burgerlijk Armbe stuur en v/eeshuis. De heer BLOK vraagt een bespreking in besloten .zitting, waartoe wordt besloten. RONDVRAAG. De heer v. ES heeft gezien dat een vreem de straatmaker in de gemeente werkzaam was. Kan dat niet voortaan door een am bachtsman uit de gemeente? Weth. DIJKERS: Er is een straatmaker g'enomeii, die er mee op te hoogte was. Aan metselaars kan dat niet opgedragen worden. De VOORZ.: B. en W. zullen het bekijken er voortaan de voorkeur aan te geven. De heer LE COMTE merkt op, dat de metselaar het dan doet, óók als ze druk in hun eigen werk zitten. De heer BUTH vraagt spoedige herstel ling Langeweg. Zulks in verband met de oogst. De VOORZ.: Het moet bloksgewijze ge beuren voor het verkeer. De heer v. ES zegt dat de bestrating zou aanbesteedt worden. De andere klinkers die nu gekomen zijn, leggen gemakkelijker, wordt dat nu verrekend? De heer LE COMTE legt uit, dat het niet veel goedkoper uitkomt. Aan het eind der vergadering spreekt de Voorzitter de scheidende raadsleden, de hee ren Roetman, Koote en v. d. Boom toe en dankt hen voor de bewezen diensten aan de gemeente. V/ederkeerig brengen ook de aftredenden hun dank voor de, gesproken woorden. Dan besloten .zitting. Na heropening wordt medegedeeld inge volge het verzoek om grond in erfpacht door de heer Redert aan een zijweg van de Dorpsweg, dat voor die erfpachtsaanvrage eerst in overleg moet worden getreden met de diaconie. Een gedeelte grond is van de gemeente, een gedeelte van de Diaconie, wat men in één hand zal zien te krijgen. Eerst dan zal de erfpachtsaanvrage kunnen worden toegewezen. Wat de verordening houdende algemeene regelen voor het in bouW-exploitatie bren gen van gronden door particulieren betreft, deze zal gewijzigd ter tafel komen. Voor aanleg straten en riolen zal een zekere som. moeten gestort. De woning Redert zal als overgangsmaatregel f 75.hebben te be talen. Voor regent Burgerlijk Weeshuis luidt de aanbeveling C. Joppe en Johs. van Beek. De eerste wordt met 9 stemmen gekozen. Frans Koote ontvangt 2 stemmen. Enkele bezwaarschriften op schoolgeld worden ingewilligd. Met betrekking tot het verzoek van den heer J. Redert om. grond in erf pachtvoor eerst in overleg te treden met de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente om,dat de erfpacht indien eenigszins mogelijk op naam, van één lichaam moet komen. Vervolgens ligt het in de bedoeling om een verordening sa men te stellen tot het heffen van gelden opdat bij uitgifte van bouwgrond .gerekend- kan worden, dat hieruit bestreden kunnen worden de kosten van aanleg van straten en rioleering. Daarna sluiting. Openbare vergaidering van 'den gemsen- teraad op Vrijdagavonul 4 Augustas. Voorzitter Burgemeester Kleppe. Aanwezig alle leden. Opening op de gebruikelijke wijze. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en aldus vastgesteld. Naar aanleiding hiervan vraagt v. NIEU- WENHUIJZEN off dat rioleeringsplan aan de sluis nog doorgegaan is. De VOORZ. antwoordt dat dit nog niet gebeurd is omreden die tuintjes waren be zaaid met groenten enz. en .da^; hierop ge wacht wordt er is een voorloopige maatre gel getroffen voor waterafvoer. Zoo spoe dig mogelijk wordt hiermee begonnen. Alvorens Wordt overgegaan tot he^; be handelen van de ingekomen stukken wordt op verzoek het woord gegeven aan Weth, van Dijke die spreekt als volgt: Geachte Burgemeester Hoewel eenige weken geleden gevoel ik mij verplicht als Ie Wethouder, U als Voor. zitter van den Raad onzer gemeente, van deze plaats namens den Raad geluk te wen schen met Uw 12%-jarig ambtsjubileum als Burgemeester alhier. Ik herinner mij nog zoo goed de eerste Raadsvergadering welke U als Burgemees ter bijwoonde alwaar ik U toen den Ambts keten omhing, waarna U de leiding onzer gemeente aanvaardde. Werpen wij hierop een terugblik dan is dit tijdperk als met Adelaarswiekslag voor- bijgevlogen. Niettegenstaande da^ is er veel gebeurd. Verschillende omstandigheden en wederwaardigheden hebt U beleefd, aaAge- name, maar ook minder aangename. Per soonlijk weten wij er ook iets van wat te genwoordig van een Burgemeester niet al leen wordt verlangd, maar zelfs geëischt. Bij de vele aangelegenheden die een voort durende zorg vereischen, drukt wel het meeste die der financiën, wat hoofdzake lijk een gevolg is van den voortdurend heer. schende crisis en de daaruit voortvloeiende werkloosheid, welke van ledere gemeente zware offers vraagt. Op dit terrein zijn voornamelijk moeilijke kloven te overbrug gen. Als mensch nemen wë dikwijls bij de behandeling van soortgelijke gevallen het ja-woord op de lippen, terwijl de gebiedende wettelijke voorschriften eischen dat „neen" wordt gezegd. Di^ heeft veelal a,ls gevolg ontevredenheid en critiek 'bij de desbetref fende personen. Niettegenstaande wij als Wethouders en Raadsleden in vele gevallen hebben te beslissen, is U steeds de eerste persoon, ,die zulks te beoordeelen krijgt. Zien we echter naar gemeenten in onze onmiddellijke omgeving, dan hebt U met ons reden tot dankbaarheid. Steeds konden wij op eigen beenen staan en aan billijke verlangens en nooden voldoen. In algemee- nen zin durf ik dan ook gerust te zeggen, Nog slechts enke nt/m 15 Augustus bijzondere op ruim ings-prijzen I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 4