CHDWEEKEUADÖpGED.GD0n[)l5IAGvöÖRDlZUID-H0U1nZCEliW^^^ N.V. ÜITGEVERSMAATSGHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" Buitenland STICHTELIJKE OVERDENKING 12e Jaargang ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 No. 1065 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uit het Kijkvenster WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE E I LAND E.18e JAARGANG Geen vrees in dreigend gevaar. Hoe wonderlijk is toch de geloofs- roem der Kerk. Hoe krachtig durft zij te getuigen. Hoe vaardig is zij als een jonge leeuw. De goddeloozen, zegt Sa lomo, vlieden waar geen vervolger is maar elk rechtvaardige is moedig als een jonge leeuw. David zingt: Want met U loop ik door eén bende, en met mijn God spring ik over eenen muur. En de Apostel zegt: Ik vermag alle dingen door Christus, Die mij kracht geeft. Zoo hier de Kerkdaarom zul len wij niet vreezen. Wat is het, dat de Kerk onoverwinnelijk doet zijn? Schrikkelijk, als slagorden met banie ren? Dat zij is tot een lastigen steen allen volken, en dat allen, die zich daarmede beladen, gewisselijk zullen doorsneden worden? Waarin bestaat de sterkte van Sion? Hierin, dat de Heere, de God der legerscharen hare sterkte en toevlucht is en Zichzelf als zoodanig bewijst en betoont gelijk ten dage van Hiskia. Laat Rabsaké snoe ven op de menigte zijner paarden en wagenen; laat hij snoeven op de macht en sterkte van Sanherib; dat zelfs al de goden der volken niet voor het geweld van den Assyriër konden bestaan. De Heere in de hoogte is nochtans geweldiger dan het bruisen van groote wateren, dan de geweldige baren der zee. Laat de vijand komen als een stroom, het is de Geest des Heeren, Die de Banier tegen hem zal oprichten. Laat hij komen als een arend om op het huis des Heeren aan te vallen en het als zijn prooi te be machtigen, toch zal hij niet bestaan. De Heere weet, wat in het hart be raadslaagd wordt van allen, die vreemdelingen zijn van Hem; die vij anden zijn van Hem en van Zijn volk. Maar zoo ook kent Hij het hart en de gedachten Zijns volks, als vele geva ren en benauwdheden hen omringen. Dan is het niet in eigen kracht, niet in eigen wijsheid, niet door eigen schranderheid of waardigheid, waar door Sion het hoofd uit de ellende mag oprichtenr-dat ze niet zal vree zen al veranderde de aarde hare plaat en al werden de bergen verzet in het hart der zeeën. We merkten het reeds tevoren op, als Paulus niets is in zichzelf en in eigen schatting, als hij zwak is, is hij machtig en vermag alle dingen door Christus, Die hem krach geeft. En het is de geloofsroem der kerk in Hebreen XI, dat zij uit zwakheid krachten heeft gekregen en in den krijg sterk geworden is, heir- legers der vreemden op de vlucht heeft gebracht. Daarom zullen wij niet vreezen, omdat de Heere is de sterkte Zijns volks. Die is krachtelijk bevonden eene Hulp in benauwdheden. De Hee re is een Krijgsman; Heere is Zijn Naam. Zoo zong Israël, toen het zag de groote hand, die de Heere aan de Egyptenaren bewezen had. Daarom zullen wij niet vreezen. Vrees is Gods volk niet vreemd. Er is eene vreeze die betamelijk is. Een eer biedige vreeze voor God als de Vree- zenswaardige in Zichzelf. Die vreeze heeft Gods volk lief. Maar er is een overmatige vreeze, die geboren wordt uit bange nooden, als onze ziel over stelpt is van ellend. Als de omstan digheden ons neerdrukken in den on dersten kuil. Dan klaagt de kerkmij ne sterkte is vergaan en mijn hoop van den Heere. Dan jammert Asaf; „Zal dan de Heere in eeuwigheid ver- stooten, en voortaan niet meer goed gunstig zijn? Heeft God vergeten ge nadig te zijn? In dien dag is onze ziel met wankelmoedigheid bezet. Dan buigen we ons hoofd in moedeloos heid ter neer. Wat buigt ge u neder, o mijne ziel, en wat zijt ge onrustig in mij? Zoo klaagt David, eene klage, welke Sion niet onbekend is. Maar zij is ook den Heere niet onbekend. Hij kent en peilt het binnenste des har ten Zijns volks en beurt op en redt uit alle benauwdheid te goeder uur. „Vreest niet, gij wormke Jacobs, gij volkske Israels; Ik help u, spreekt de Heere, en uw Verlosser is de Hei lige Israels." Welk een bemoediging; welk een waarborg. Dat wordt elders uitgedrukt, dat de Heere Zijn Kerk zal stellen tot eene scherpe nieuwe dorschslede, die scherpe pinnen heeft, waarmee zij bergen dorschen zal en vermalen, en heuvelen stellen zal ge lijk kaf. De machten dezer wereld worden vergeleken bij de hoogten en de bergen der aarde. Zij maken een gedruisch als vele wateren. De vijan den der Kerk zijn soms boven alles uitgegroeid en dreigen allesdreigen de hutte Davids ganschelijk te over stelpen. En toch zegt de Heere van Zijn Kerk, dat zij van Hem sterkte zal ontvangen om die bergen te dor schen en die heuvelen te vermalen. Hoe? niet door kracht of door geweld niet door eigen vermogen, maar door den arm des Heeren, Die het alles doet. Daarom zullen wij niet vreezen, al veranderde de aarde hare plaats en al werden de bergen verzet in het hart der zeeën. Laat hare wateren bruisen, laat zij beroerd wordenlaat de vijand als verbolgen wateren zich verheffen tegen Sion. Zij is en blijft onoverwinbaar, want God is met haar. GETROUW. niEuws Advertentie'prijs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boek'aan^» kondiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. UITGAVE VAN Gevestigd te Middelhamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro J67930 f Postbox 8 Tel. 17. Bijlkantoor voor Zeeland: St. Maartensdijk Marjct, Xelef. 59. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maanden Wj'vooruitbetaling'. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlyke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per 'jaar j Daarom zullen wij niet vreezen, al ver anderde de aarde hare plaats, en al werden de bergen, verzet in het hart van de zeeën: laat hare wateren brui sen, laat ze beroerd worden; laat de bergen daveren door derzelver verhef fing. Sela, Psalm J6 3, 4. D. Ds. B. Wordt vervolgd. IDen tweetal prinsesjes, Beatrix en Ire ne. Irene - vrede. Vrede is een groot goeid. Helaas vruchteloos nag'ejaaigjfl. God bracht Neiflerlamil' en Oranje sa men. Hij beveatJigt dloor Oranje nog ons ivolksbestaan. Wie tegen Oranje zich verzette ging ten onifler. Vrede in Gods .geboiflén. De geboorte van de Prinses is het be langrijke feit, dat aller aandacht trekt en zoo ook de belangstelling heeft van den man aan het Kijkvenster. 't Stemt tot .groote blijdschap, dat het Koninklijke Huls weer is uitgebreid, dat een nieuwe loot aan ,de Oranjeboom is ontspro ten. De nieuwe loot het is een Prinses. Ire ne Emma Elizabeth is haar naam. Wij hebben nu een. tweetal Prinsesjes: Beatrix en Irene. Een die geluk aanbrengt en een wier naam vrede beteekent. Veel zeggende namen. Dat ,de beteekenis dier namen in vervulling moge gaan. Vrede het is zoo een begeeringswaardig goed. Hoe zoekt en jaagt men naar vrede. Helaas zoo menigmaal wordt de vrede te verg'eefs ge zocht. In gezinnen, in de maatschappij, in het kerkelijke leven, in het schoolleven, in het staatkundige leven, ja waar al niet is het hebben van vrede een groot geluk. Och wat wordt er vaak een jagen naar vrede gezien zonder dat ze gevonden wordt. Vre de te mogen hebben het is niet genoeg te waardeeren en hoog te achten. Irene, vre de in een tijd van onvrede, van haat van verdeeldheid op schier alle gebied. Hoe is het leven der Volkeren in hevige beroerin,g, hoe dreigt de oorlog van alle zijden. En .daarom Irene de beteekenis van den naam van onze jongste Prinses, ze moge in vervulling gaan. In het leven van het Koninklijke Huis van het jon,gste Prinsesje moge de vrede gevonden worden. Bovenal die vrede, waar van Gods Woord ons spreekt. Vrede met God. Dat is de beste, de noodzakelijkste vrede. Dat die aan ons Koninklijk Huis, aan ons volk, ja aan ons allen geschonken moge worden. De blijdschap in het land is groot. Aller- wege uit ze zich. In velerlei vorm en, op velerlei manier. Helaas zoo menigmaal in, brooddronkenheid en verkwisting. Dat is jammer. Op die wijze eert men ons Koningshuis niet al denkt men het ook en zeker is het zeer slechte erkenning van de weldadighe- den des Heeren. Weldadigheden, ja wonde ren Gods zijn het die de Heere ons in het Oranjehuis schonk en nog schenkt. Neder land en Oranje, ze behooren bijeen. God heeft ze bijeengebracht En beiden bijeen gehouden tot op dezen dag. Dat feit op zichzelf is reeds een wonder. We gelooven, ,dat zolang we een Oranje op den troon hebben ons volksbestaan verzekerd is. In het Huis van Oranje zien we de be stendiging van ons volksbestaan. Indien Oranje weg is, zoo gelooven vs»e, dan is het ook afgeloopen met ons zelfstandig volksbestaan. Oranje is niet in ons land .gekomen door menschen. God heeft beiden saamgebracht. En dat op vaak wonderlijke wijze. Wat de hand sloeg aan Oranje is gevallen. Moest niet Antonius Perenot, meer be kend als kardinaal Granvelle in den strijd met Oranje het onderspit delven en smade lijk ons land verlaten? Deed niet de tegenstelling Oldenbarne- veld-Oranje de eerste het schavot beklim men. En was het niet dat waar Johan de Witt zich vergrijpend aan het Oranjehuis, Prins Willem III van de rechten zijner voorouders beroovend, hij viel onder .de han. den van moordenaars. En de mannen der Revolutie. In vroeger en later tijd. Zelfs in onzen tijd. Hoe smadelijk was dé terug tocht van Troelstra en de zijnen. De Konin gin weg, neen Troelstra weg. In Oranje heeft God Zijn weldadigheid aan ons land groot gemaakt. In en door Oranje ons volk en vaderland beschut en bewaard Oranje ons geschonken ter plaatsing van Zijn Kerk. Zeker er valt veel te klagen indien we het gedrag van de leden van ons Oranjehuis toetsen aan het heilig Woord des Heeren. Met droefheid moet geconstateer.d wor den, dat 's-Heeren Dag .door hen wordt ont heiligd. Maar dat neemt niet weg de groo te gunst, die de Heere ons gaf in het bezit van Oranje. In het nieuw doen uitbotten van de aloude Oranjestam, In het bevesti gen en vermeerderen vaSi- het Oranjehuis. Ook .daarin toont de Heere nog zijn won deren. Hoe menigmaal leek het Oranjehuis uit te .zullen sterven. Telkens weer botte het op nieuw uit. Een jonge schoone Prinses verbond zich aan den ouden Koning Willem III. Een nieuwe, de eenige loot onze geliefde Ko ningin is aan dat huwelijk ontsproten. Na teleurstelling en lang wachten werd onze Prinses Juliana geboren en thans mo gen we uit haar hebben een tweetal Prin sessen, Beatrix en Irene. En zoo viert het volk, de geboorte van de jongste Prinses. Helaas, meest in den weg van zondig vermaak, van ijdele en god- delooze brooddronkenheid. Waarop 's Heeren zegen niet kan rus^ ten. Waarbij de groote Gever wordt ver onachtzaamd, ja vertoornd. Waar de Heere Zijn weldaden, over ons vermenigvuldige mocht het ons volk een spoorslag zijn om Hem te zoeken. Irene - vrede, vrede met Go.d. Daarvoor ligt de m&^ in het betrachten van 's-Heeren geboden. Dan zal ons volk geluk smaken. In het zoeken van den vrede met God, dat met zich brengt een wandelen in Zijn we gen en. inzettingen. Het moge aan het jonge geboren Prin sesje, aan het Koninklijke Huis, ja aan ons gansche volk in ruime mate worden ge schonken. WAARNEMER. Een MAN, EEN MAN, EEN WOORD EEN WOORD, wordt menigmaal nog wel gehoord door heel de breede lande, ja zelfs de Staten van 't heelal beroemen zich in dat .geval op 't WOORD met hart en tande. Maar, ga eens door de wereld heen, en vraag dan maar aan ieder een aan wijzen en aan dommen, hoe vind u 't WOORD van genen vent, van die mijnheer, ,die president, die brave en die kromme? Dan wordt U redelijk verklaard, ,dat men op aarde maar bedaard zijn EIGEN WOORD gaat wreken, en dat de Staten immoreel, hun eigen WOOR DEN princip'eel maar gaven om te breken Nu, dat men in 't moraal ge bied, GETROUWHEID zoo maar varen liet kan men op aard' verwachten, en dat de poUtieke troep in WOORD verbreken vind 't beroep en 't HEIL van booze machten, maar dat men in de religie GETROXTW- HEID hekelt met genie moet iedereen be droeven, daar het alom getuigen gaat van EIGENZUCHT, en EIGEN-BAAT, die RECHT en DEUGD begroeven. „Standaard Bulletin" Hans Hansen. Het schijnt dat de Dantziger kwestie meer en meer in een eindstadium komt, of an ders gezegd, het oogenblik waarop de be shssing zal vallen, nadert snel. Br heerscht reeds sedert maanden een beangstigende spanning rondom deze vrije Duitsche stad. De eene week scheen het, dat Polen en Duitschland wilden trachten langs diplomatieken vte^ de moeilijkheden op te lossen; de andere week .daarentegen dat het conflict dreigde uit te breken. Terwijl wij dit overzicht schrijven houdt de gouwleider Förster thans op den Lange markt te Dantzig een rede. Hij is per vliegtuig van Hitler naar Dantzig gegaan, doch hoopt Vrij,dag weder terug te keeren, teneinde met den Führer nog nadere dingen te bespreken. Hieruit wordt opgemerkt dat de eind beslissing nog niet is gevallen, doch de we ken, van wachten zonder te weten welke kant het uit zal gaan schijnen voorbij. Dantzig' komt aan Duitschland hoe ook, met of zonder geweMl De vraag is echter, of te midden van al het geharrewar, er toch nog een weg uitge dacht is, waarin Duitschland zijn zin krijgt en de andere mogendheden al is het niet zeer vele bezwaren, toch uiteindelijk berus ten, zonder oorlog. Europa moet voor feiten worden geplaatst, anders blijft de atmosfeer geladen. Dan spreekt hier een gouwleider op een andere plaats een generaal, waaraan het volk vrijwillig den eed van trouw aflegt, en zoo wordt het volk opgezweept, en voor de zaak warm gehouden. Doch deze toe stand kan niet blijven. De Poolsche ambassadeur te Washington heeft verklaard, dat slechts een wonder de huidige crisis ,kan oplossen en indien vóór 1 October, er ,geen beslissing gevallen is, deze verschoven zal worden naar het a.s. vdprjaar. Zoo spreken, besluiten en handelen de staatslieden, zonder er erg in te hebben, de raad Gods uit te voeren. Is Dantzig een oorlog waard, vraagt men weleens. Het antwoord hierop moet toch volmondig luiden. „néén." Zulk een vreeseltjke slachting onder de menschen en verwoestingen over de landen waar gevochten wordt, wie durft die op zijn verantwoording te nemen. De prijs die be taald wordt, is toch niet uit te drukken voor hetgeen ervoor in de plaats verkregen wordt. Ach het gaat niet om een stad, of om een stuk grond, maar om de wereldmaatschapptj Minister Chamberlain heeft op een vraag waarom Engeland niet krachtiger tegen Ja pan optreedt gezegd, dat Engeland dat niet kan. Zou er een oorlog uit breken, dan moeten er sche,pen vanuit Europa naar Azë toe. D.e politieke toestand laat dit niet toe en vandaar moet Engeland wel den vinger geven of het wil of niet. Maar Japan wil de geheele hand nemen, en daarop zegt Engeland niet direct „ja." Dus de onderhandelingen worden vertraagd heet het .dan. Maar wat zien wij nu? De groep welke aanstuurt om zich nauwer met Duitschland te verbinden, steekt den kop op. En Duitsch land leent het oor. Voorheen was het bevreesd voor een al te nauwe samenwerking, omreden een oorlog tussohen. Japan en Iiiusl,and. Duitschland er dan direct bij betrokken had. Rusland is met Frankrijk verbonden en zoo zou de brand in Europa direct uitslaan. Néén, Rusland niet noudeloos prikkelen, je kon nooit weten, welke zijde Rusland koos. In geen geval moedwillig in de armen van Engeland jagen. Al vertra,gen de onderhandelingen met Rusland, toch is er hoe langer hoe meer teekening gekomen in de situatie en Duitschland ziet, dat het zeer waarschijn lijk ook hier Rusland tegen zich krijgt. Daarom is het dan heel wat waard, .de Rus sische beer ook in het Verre Oosten naar het 'leven te staan. Bovendien Engeland boet aan invloed heel wat in, in het Verre Oosten wat ook voor de andere koloniale gebieden niet gunstig werkt. Öe Engelsche macht wordt niet meer zoo gevreesd Onrust stoken dus en het En geland moeilijk maken, zooveel mogelijk. Daarom staat Duitschland niet bepaald „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer frisch. afzijdig, al zullen straks ook wel enkele bezwaren naar voren komen. In Japan zelf zijn er twee stroomingen. De meest bezadigde is voor vriendschap met Amerika, Frankrij.k en Engeland. Ja pan moet exporteeren om te kunnen be staan, en als het nu zich te nauw aansluit, aan Duitschland en Italië, vervreemdt het de anderen van zich. Hier staan de geldmannen en de leger- mannen tejgenoVer elkaar. Het leger zegt verover de wereld en je hebt afzetgebied, doch de handel is er nog niet zoo zeker van. Wij zullen er echter nader van horen. Weinig berichten komen binnen vanuit Spanje Franco is echter .dictator, gelijk Hitler en Mussolini. De tweede man is Serrano Suner, de lei der van de Phalanx beweging. Hij is een sterke voorstander voor samenwerking met Duitschland en Italië. De oppositie, welke tegen die samenwerking is, schijnt dus het pleit op het oogenblik verloren te hebben. De Hongaarsche admiraal Horthy is in Duitschland het vorige jaar met groo te eer ontvangen. Toen hij naar Duitschland kwam werd hij vergezeld van slechts twee rechercheurs. De Führer Hitler zou een tegenbezoek brengen. De chef der Duitsche politie Him- mler, heeft geëischt dat circa 10.000 man Duitsche rechercheurs en politie Hitler moesten vergezellen, teneinde die voorzorgs maatregelen te nemen, welke noodig zijn. Het schijnt echter dat Hongarije op zoo'n uitgebreid bezoek niet gesteld is. althans het bezoek van Hitler is uitgesteld tot la ter. FK.AÏ«£RIJK PRESIDENT LEBRUN IN LUXEMBURG. PARIJS, (Havas). De president van de Fransche republiek, Lebrun, heeft zich, vergezeld van zijn echtgenoote, naar Luxem burg begeven, waar hun op het slot Berg door Ie Groothertogin en Prins Felix een noenmaal werd aangeboden. De Fransche gasten begaven zich daarop •naar de Luxemburgsche hoofdstad, waar Lebrun een krans legde op het monument ter nagedachtenis van de Luxemburgsche vrijwilligers, die aan den wereldoorlo,g heb ben deelgenomen. Vervolgens vond in de salons van de Fransche legatie een ont vangst ter eere van den Franschen presi dent plaats. DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. TWAALF DOODEN. BERLIJN. 5 Aug. (D.N.B.). Het vlieg tuig „Hans Wende," dat Vrijdagmidda,g een bijzondere vlucht tussohen Madrid en Bar celona uitvoerde, heeft zijn doel niet be reikt. Terstond is men met de nasporingen begonnen. Bij Hospitalet vond men de ge heel vernielde machine. De bemanning, als mede de passagiers twaalf in getal waaron der .kolonel von Schelle, zijn omgekomen. BELGIË. EX-KONING ZOG VIA BELGIË NAAR PARIJS. ANTWERPEN, Koning Z o g is met zijn gezin en zijn uit omstreeks twintig perso nen bestaande gevolg met de mailboot „Bra bant" uit Oslo te Antwerpen aangekomen. Per auto heeift het gezelschap zich naar Versailles begeven waar de Koning een kas teel heeft gehuurd. H. H. WINKELIERS! Zaken die adverteeren hebben de mees- ste loop. Hebt U daar wel eens- op ge let Adverteert in „EILANDEN NIEUWS" Het kost U weinig

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1