„EILANDEN-NIEUWS TRIUMPH Simon Gieke STIJGT DE YERKOOP- DE BESTE Ontzettend Autobusongeluk 1CENT VIRGINIA OVER GEHEEL NEDERLAND Marktberichten Faillissementen 2e BLAD - ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 - No. 1063 BINNENLAND Handelsregister Dordrecht. ff Centrale veiling Middelharnis Marktbericht Tholen 4 Aug. 1939. Roomboter f 0.71 per pond Boerebotcr 0.66 Eierenf 3.70 100 Te Heumen werd een monument onthuld ter nagedachtenis I aan Lodewijk en Hendrik van Nassau. De ketter van Scherpenisse ij^c Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuld-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Ellanden-nieuws' Mlddelhamls. Tel 17. Giro 167930, Postbus 8 Deze week, 25 Augustus j.l. was het 25 jaar geleden, dat de wereld-oorlog begon. Het is nlejt onze bedoeling om in deze ru briek er een overzicht over te geven, mis schien dat dit in volgende nummers gebeurd maar er slechts een korte terugblik op te werpen. De wereldoorlog van 19141918 is wel een der verschrikkelijkste geweest, die de geschiedenis der wereld kent. Op de meest uiteenlopende fronten werd gelijk gestre den, in België, in Frankrijk, Rusland, Italië, op den Balkan, in het verre Oosten, op de wereldzeeën waarbij in totaal 10 millloen dooden zijn gevallen. Dat de wereldoorlog van 19141918 meer dooden heeft geëischt dan de zeven groote oorlogen uit de laatste eeuwen, moge blij ken uit onderstaande cijfers: Dooden Zevenjarige oorlog 551.000 Oorlogen der Fransche Revolutie 1.400.000 Oorlogen van Napoleon 1.700.000 Krimoorlog 785.000 Oorlogen der Amerikaansche Onafhankelij kheid 700.000 Russisch-Japansche oorlog 624.000 Wereldoorlog 1914-1918 9.500.000 Tien millioen dooden, plus millioenen ge wonden en verminkten, wat een zee van el lende heeft dit over destrijdende Mogendhe den gebracht! En dan de milliarden in gul dens, die deze wereldkrijg heeft gekost. Zoo ongeveer bedroegen de kosten van de sta ten afzonderlijk als volgt: Groot Brittannië f 129 milUard Duitschland f 117 milliard Vereenigde Staten f 112 milliard Frankrijk f 75 milliard Rusland f 69 milliard Oostenrijk-Hongarije f 61 milliard Italië f 26 milliard Roemenië f 4 milliard Turkije f 3% milliard België f 3 milliard Bulgarije f 2y2 milliard Servië f 1 milliard Hierbij is niet berekend de individueele ver- Ijezen, aan schade van beroemde gebouwen van fabrieken e. d. Nederland is van dien .gruwelijken oorlog gespaard gebleven; onder de beschermende hand Gods mochten wij onze neutraliteit bewaren. Waren we beter dan andere lan den, dat we niet in den moordenden krijg werden gestort? In geen geval. Onze af makingen waren er niet naar, dat we als volk aanspraak zouden kunnen maken op de uitredding des Heeren, aan Wie we toch alleen kunnen toeschrijven, dat W'e voor dit ontzettende werden gespaard. Thans maakt de wereld zich op, om een nog vree- selijker oorlog voor te bereiden. Er is een bewapeningswedloop, die schier geen gren zen kent. Zullen wij, als het zoover komt, weer kunnen vrijblljven? Heeft die 25 Jaar ons volk als volk in de verootmoediging gebrachj;, dat nauwgezet 's-Heeren geboden werden onderhouden en naar Zijn Getui genis geleefd? Niet om te „verdienen" maar omdat de Heere het zoo waardig is? Wij betwijfelen het en zeggen van neen. De schuld is dagelijks meerder gemaajit, en de landszonden stapelen zich op, in verhe ven vlucht. De overdenkin,g van den wereldoorlog, die een kwart eeuw geleden werd begonnen zou voor ons nuttig kunnen zijn, indien we de lankmoedigheid Gods en Zijn taai ge duld over ons mochten zien, de gedachte dat wij onverdiend gespaard zijn gebleven, zou ons tot verootmoediging kunnen lei den. Het Kabinet is op het oogenblik dat wij terdag is Mr. v. Schalk door de Koningin dit schrijven nog steeds in crisis. Reeds Za- oritvangen, een bezoek dat eenige malen is herhaald. Dit herhaalde bezoek zou er op kunnen wijzen, dat de Koningin het voor nemen heeft dit Roomsche Kamerlid met de Kabinets-vorming te belasten. Van de A.-R.-fractle wordt verwacht, dat geen steun zal worden verleend aan een ministerie, dat een program zal hebben als vermoedelijk door den roomschen for mateur zal worden opgesteld. De finanti- eele bezwaren zullen hierin de beslissende rol spelen. Intusschen blijkt de Kabinets-crisis niet zoo eenvoudig te zijn. Na Mr. Schalk is jhr. V. Beelaerts bij Hare Majesteit ontboden en ook is jhr. Mr. de Geer ontvangen. De verschillende partijen schijnen belust op mi nister-zetels te zijn, al moet het landsbe lang er aan opgeofiferd worden. Zooals elders in dit nummer is geschre ven, uit de Engelsehe pera zijn verbazing, over hetgeen Rome in ons land durft te be steken en dat in een tijd van zulke inter- naitionale spanningen. De Engelsehe pers hoopt -dat in Nederland een krachtjg Ka binet wordt gevormd, en niet een, dat tot merg en been is verpolitiekt. Aan voorspellingen hoe het loopen zal, durft men zich in parlementaire kringen niet te wagen. Bij de Roomschen moet men het niet eenstemmig eens zijn, om met de S.D.A.P. in zee te gaan. Ook onder de Vrij zinnig democraten botert het niet. Nu het wat lang gaat duren, schijnt het in Room sche krin,gen te gisten en zijn de meeningen verdeeld over hetgeen men verleden week t.o. van het vijfde Kabinet in de Tweede Kamer heeft gedaan. Als he^t gist intus schen maar doorwerkt, dan krijgen we al thans geen roomsch-rood Kabinet. Hoe het verder loopen zal, zullen we even moeten aifwachten. Men bereidt zich allerwegen voor op de aanstaanide blijde igebeurtenls in het Princelijk gezin. Prinses Juliana wan delt af en toe nog in den tuin te Soestdijk en Dr. de Groot, de geneesheer vertoeft rustig in het nabijgelegen Badhotel. Maar het publiek verbeidt met spanning het cri- tieke uur en verdringt zich voor de hekken van het paleis, ofschoon afsta,ppen verbo» den is. De kanonnen, die de saluutschoten zullen lossen bij de geboorte zijn opgesteld, en het Telexapparaat, dat de groote ge beurtenis naar alle windstreken zal door geven, is weer in gereedheid gebracht. In Ned. Indië bereid men zich ook voor op het vieren van een nationale Hoogtijdag, waarbij alle tegenstellingen van volksaard en ras ten spijt, de saamhoorigheid zoo duidelijk tot uiting konït. Het laat zich aan zien, dat de vreugde wel algemeen zal zijn. Een vierllng te Hengelo. Een bijzondere gebeurtenis in ons land is ook, dat deze week te Hengelo een vier- lin,g is geboren. De teekenaar Pijlman, wel ke werkt aan de fabriek van de Fa. Haze- mijer en Co., is de gelukkige Vader. Hij is echter wars van elke reclame en verlangt niets, dan rust voor hem en zijn gezin. Om nieuwsgierige indringers de toegang tot zijn wojning te beletten, heeft hij een bordje op de deur gespijkerd met het opschrift: „Op bevel van den arts geen bezoek" Wanneer hg den weg op ging, zooals men met de Canadeesehe vijflingen, de gezusterkens Dionne ,deed, zou de man zijn baan wel kun nen neerleggen en rijk gaan leven. De Dion ne vijflingen ontvangen gedurende 3 jaar een vaste toelage van f 50.000 's-jaars, enkel en alleen uit de reclame die men om hen heen maakt. Voor iedere publiciteit over hun, voor iedere foto, die wordt ge maakt, moet men Ik-weet-niet-hoeveel be talen. Van de zeep- en mondwaterfabrieken alsmede van de fabrikanite van het kin- dermeel dat .deze vijflingen gebruiken, ont vangen zij duizenden dollars per jaar, en kel voor de reclame van het artikel! Zoo dwaas is men in Holland gelukkig nog niet. En schijnbaar ook de Vader niet. Vïwjantlegaiiigers rijdt voorzichtig Nu de vacanties officieel zijn begonnen, doet de K.N.A.C. een dringend beroep op alle weggebruikers nog meer dan anders de Voorzichtigheid in het verkeer te be- trach en de wellevendheid op den weg,'die zooveel kan bijdragen om de veiligheid te bevorderen, zooveel mogelijk in acht te ne men. Wanneer ieder zich voorneemt, een goed en voorzichtig weggebruiker te zijn, dan zal hat aantal verkeersongevallen tot een minimum beperkt blijven. Laat geen on.gelukken op den weg een schaduw wer pen over uw vacantie-vreugde en die van anderen. Bedenkt, dat ook de andere weg gebruikers door ondoordachte manoeuvre of verkeersfouten in gevaar kunnen wor den gebrach,t. In heet sop gevallen. Te Wateringen is Maandagmiddag de 2- jarige K. v. d. S., terwfll hij een oogenblikje alleen werd gelaten, in een teil met heet sop gevallen. Hoewel hul,p onmiddelijk bij de hand was, verbrandde het knaapje deer lijk en met hevige wonden is hij in het zie kenhuis St. Antonlushoeve te Voorburg op genomen. Gisteren is het ventje aan de brandwonden bezweken. VEILING van WOENSDAG 2 AUGUSTUS Oomakinderen f 5.50—9.80; Peulen f 14.90 15.Dubbele Princessen f 7.109. N.-H. Suikerperen f 5.7.40; Eigenheimers f 2.90—3.10; Blauwputten f 4.60; Kriel f 1.Tomaten if 4.^-4.10; Stoksnijboonen f 6.4012.70; Yellow Transparant f 7.60 10.80; Roode Kool f 2.603.10; Savoye Kool f 5.40; Wagenaars f 5.5.80; Postelein f 8.60; Zilveruien f 9.90; Kruisbessen f 4.40 —5.30. Alles per 100 K.G. Komkommers f 2.203.80; Perziken f 7.50 —9.10; Bloemkool f 4.—10.70; Andijvie f 1.20—1.80; Meloenen f 18.—. Krozen f 8.60; Blauwe Pruimen f 5.90 6.20; Roode Bessen f 5.8.10; Druiven f 22.60—22.70. Alles per 100 pond. Bospeen if 2.503.Kroten f 0.50—0.80. Alles per 100 bos. VEILING van Donderdag 3 AUGUSTUS Aarflaippelen Eigenheimer aardappelen f 1.912.38; Ei genheimer Drielingen f 1.161.38. Totaal aanvoer 22500 K.G. Eieren. Kipeieren 4850 Kg f 2.783.Kipeie- ren 58—59 Kg. f 3.56—3.62; Kipeieren 60— 62 Kg f 3.76—3.81. Eendeneieren f 3.31. Alles per 100 stuks. ETTEN, 2 Augustus 1939. De aanvoer op de hedieö alliier gehouden» vaamarkt bedroeg 217 stuks. I De aanvoer van melkVteo wasi normaal, de handel radelijk len de piijze» onverand'eiifd. D'e a,anvoer van muritig v,eei Wias ruimie*, de handel' vlugl len' dei prij'zfen» slijlgende. De aanvoer van jona vee was" voldoieïidè, de handel matig eni'de prijlzleni 4ls voir, week! De aanvoer van vlet ^ae was ruimer, 3fc handel bdjZiOind'er vlug leto Hej ptïj'z/en vast. 'De aanvoer van bdggieW was voldoendle, de handel stil en die' prijzen» oonveranderd. Prijzen: Kalfkoeien va;n £140—250; kalf* vaarzen van f 120230; melkkoeien van f 1402Ö0; mager vae van f 115180; gras* kalveren, van f 3085; vet' vele van f 0.30 0.36 per K,0. levend gewicht; bigben vaj» f (13-17. WIJZIGING IN ZAKEN. A. van Eesteren, Grosjsie!^ jut Kol', wauew, suikerwerken, chocolade, wijnen, likeuren enz. Dorpsweg B 287, Sommelsdijfc. i Zaak overgedaan aan L. vaira Besijeren. i 26 Juli. Th. F. J. Soimmer, groothafl!dal in galanteriën ,en manufacturen, Bruinissei, Dorpsweg 365. R,C. Mr. J, H. F. Blogf» mers, Cur. Mr. C.'J. B^. du Croo, Ziewkzee,'. WaaPborig. Bij alle goed dat U wilt wasschen 'Ontheft Persil U van veel zorg Voor duurzaamheid en hoogste reinheid Blijft Persil onveranderd borg! Vrachtauto met slapenden chaiaïfeiar ramt aiutobus Drie jonige ipeisjes op slag gedood. Door oververmoeidheid van een vracht- auto-chawffeur, welke in 36 uren niet uit de Meeren was geweest en daarvan 30 uur achter het stuur had gezeten, is Donderdag op den weg Princenhage-Etten een onge val veroorzaakt, dat 3 dooden heeft geëischt Een autobus van de B. B. A., welke met kalme vaart naar de Hero-f abrieken te Bre da reed en waarin 15 vroolijke meisjes van 17^21 jaar waren gezeten, werd aangere den door een vracht-auto, welke van tegen- overgestelde richting met een vaart van 60 70 K.M. kwam aanrijden. Deze auto bestuurd door den expediteur H. v. Elteren reed eerst geheel rechts, maar vlak bij de bus week de vracht-auto plotseling naar links. De gevolgen waren ontzettend. De bus werd opengereten, vijf aan dien kant zittende meisjes werden deerlijk gewond. Later bleek, dat er drie meisjes overleden waren. Men kan zich de paniek voorstellen, die zich daar afspeelde. De chauffeur welke in slaap was geval len door oververmoeidheid, kon zich niets herinneren en was zeer verslagen over de gevolgen van zijn daad. OUP POSTBODE AANGEREDEN. Woensda,gavond kwam op den Rijksweg Alkmaar-Den Helder de 59-jarige oud- postbode J. Schouten met zijn fiets van de Vlotbrug te 't Zand den Rijksweg, die voor rangsweg is, oprijden, op hetzelfde oogen blik dat een auto uit de richting Den Hel der naderde. Ben botsing was niet te ver mijden. Schouten werd gegrepen en zwaar gewond opgenomen. Hij is naar het zie kenhuis te Den Helder overgebracht. TWEEDE DEEL. De veTdrQving van Ae Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 30. „Vriend, laten we eena samen overleg gen, waar we het best kunnen landen. We weten niet of de Spanjaarden ons voor zjtjn geweest. Zoo dat het geval mocht zijn, dan konden ze wel eens probeeren ons in een hinderlaag te lokken. We moeten op alles voorbereid zqn. Na eenig overleg werd besloten, dat men zou landen aan het Zuiderhoofd. Was Vee re al door de Spanjaarden bezet dan kon men zoo noo,dig weer vlug terug aan boord en zoo Veere nog geen Spaansche bezetting in had dan had men het voordeel dat men tusschen de stad en de aanrukkende Span jolen kwam. Men mocht dan verwachten steun uit de §tad te zullen krijgen. Langzamerhand naderde men het doel van den tocht. De zware toren was reeds zichtbaar. „En gij jonge borst, wat doet gö? Ga je van boord zoodra we te Veere of help je indien het noodig is mee vechten. Want er zal wel gevochjten moe»- ten worden." Kapitein, geef më wapenen en ik zal voor de vrijheid strijden," sprak Arjaan een voudig. Eenige oogenblikken later was hij van top tot teen gewapend en de raad van Teeuwiszoon opvolgend koos hij zich een zware strrjdblok, die in zijn .gespierde vuist een geducht wapen zou kunnen zijn. Ongeveer om elf uur legde men aan bij het Zuiderhoofd. Nauwelijks had men vast gemaakt of van Cuyk, Lievenszoon en een aantal burgers kwamen hen uit de stad te gemoet. „Gelukkig nog op tijd. 't Is op het uiter ste. De Spanjool is al te Zanddijk. Over vijf minuten kan hij hier zijn. Was je eenige oogenblikken later geko men, het was te laat geweest." Zoo werd de Rijk verwelkomd. Een oogen blik werd de toestand onder het oog ge zien. Ook maar een oogenblik. De Spaan sche bende het grootste gevaar. De stad kan men, met rust laten. Eerst met de Spanjolen afgerekend. De Spaansche troepen hadden te Zand dijk rust genomen. Ze waren zeker van hun zaak. Immers baljuw Rollé had hen ontboden. Geen Geus had zich nog laten zien. Men kan zich gereed maken om straks zijn intocht te doen. Zonder de noodige voorzorgsmaatregelen hadden de Spanjaarden rust genomen. Plotseling werden ze door het bloedven- del van de Rijk versterkt met de burgers op het lijf gevallen. De verrassing was volkomen. In der haast trachten, de Spanjolen zich te herstellen. 't| Mocht hun niet baten. Alg een orkaan viel het bloedvendel op hen aan. Arjaan en de Vlaamsche burgers ondergingen hier hun vuurdoop. Na korten tegenstand werden ,de Span jaarden verslagen. Wat nog vluchten kon vluchtte in de richting van Middelburg. Zoo goed als alle Spanjaarden vonden den dood. Slechts een enkele wist Middel burg te bereiken. Onderwijl was de baljuw nog meester in Veere. Kapitein Jeannin was nog steeds op- .gesloten in de kerk. Gedurende de felle en korte strijd durfde de baljuw niet ingrijpen, hij was in groote aarzeling. Hij wist niet hoe groot het aantal Geuzen was. Daarom leek het hem het beste om in de stad te blijven en te zorgen, da,t hij daar den toestand beheerschte. Trouwens dat viel hem al moeilijk genoeg Die Geuzen in de kerk moesten bewaakt worden en de burgerij gaf ook teekenen van verzet. Daarom had hij den uittocht van een ge deelte van de burgerij niet belet, daardoor was zijn positie in de stad versterkt vooral omdat de leiders van Cuyk en Lievenszoon en meer anderen er bjj waren. De burgerij was nu zonder leiding, nu had hij minder te vreezen. Tegen den avond kwamen de Geuzen en de burgers terug. Ze hadden zoo ,goed als geen verliezen geleden. De aanval op de Spanjaarden was zoo onverwacht en hun verrassing zoo vol komen geweest, .dat ze aan een behoorlijke tegenstand niet denken konden. Een der eersten die onder een geweldige bijslag van een der Geuzen was gevallen was de bevelhebber en in het zelfde oogen blik vielen ook al de officieren van de Spanjaarden, die op geringen afstand van hun soldaten zich bij elkaar hadden ge groepeerd. Te ,vergeefs hadden de Spanjaarden ge tracht ,zlch te herstellen. Als eeh stormwind vielen de Geuzen en de burgers van Veere op hen aan. Zoo was de vlucht weldra het eenige wat hen over schoot. Maar verreweg de meeste vluchte lingen werden achterhaald, tot vlak voor de poorten van Middelburg zelfs. In blijde stemming keerden de overwinnaars terug. Maar hadden ze gedacht hun blijde in tocht in Veere te kunnen houden, daarin •werden ze deerlijk teleur gesteld. Toen ze voor de stad aan kwamen von.- len zie die gesloten. Dat was een groote teleurstelling inzon derheid voor de burgers. De Spanjaarden verslagen maar de poor ten van hun stad waren gesloten en bleve ii gesloten. Zou dan de zaak nog mislukken Men wist het wel; Veere moest spoedig over naar de ,zijde van den Prins. lederen dag konden er voor de Spanjaar den versterkingen komen. Voor dien tijd moest Veere in het bezit zijn van den Prins. Wat nu te doen? Van Cuyk, de Rijk en eeni ge der burgers beraadslaagden over wat hun nu te doen was. Met geweld de stad bestormen, er was .geen sprake van. 't Was Lievenszoon die uitkomst wist. Wij wachten tot het donker is. De Geuzen blijven hier voor de Zuidpoort gelegerd en 'leggen hun kampvuren aan. De baljuw heeft weing volk. Hij kan niet overal goede wacht doen houden. Zijn aandacht zal gevestigd wezen op de kampeerende Geuzen. Vandaar verwacl^t hij het gevaar. Wij sluipen onder bescherming van de duister^ nis naar de Noordkant van de stad. Het tij is ons gunstig. Om het houten havenhoofd heen waden wij naar de visscherschepen. Dan zijn we in de haven en in de stad. Aanvankelijk houden we ons stil maar te gen het aanbreken van den morgen bege ven we ons naar de Zuidpoort, overweldigen de mannen van de bezettin.g en werpen de poort open. Als de Geuzen dan onverwijld de stad binnenstormen, dan is het pleit beslecht." „Geen kwaad plan," zeiden van Cuyk en de Rijk, als het met voorzichtigheid wordt uitgevoerd dan heeft het veel kans van sla gen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3