CI1DWECKfilADöpGED.GD0nD5IA6 N.V. ÜITGEVERSMAATSCHAPPU „EIIANDEN-NIEÜWS" Het vijfde Kabinet-Colijn. Windhoos over Eindhoven 12e^ Jaargang WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 No. 1062 Zoekt U WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.^" 18e JAARGANG UITGAVE VAN een Woon- of Zakenhuis of Landbouwerswoning etc. wendt U dan om spoedig te i slagen tot W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP AAN ZEE Gedipl. en Beëedigd Makelaar- Taxateur. Verschillende aanbiedingen. I NOG SLECHTS ENKELE DAGEN KAN U MEEDOEN AAN DE X^ux Jollei cJ^eep Jt-ijsutaag L^ niEuws Advertentieprijs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boek*aan== kondiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. Gevestigd te Middelhamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 o Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland; St. MaartenacBjk Markt, Telef. 59. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbij vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cait Buitenland 8 gulden per 'jaar GEBOORTE EN VAL. De jongste Kabinetscrisis werd, zooals men zich zal herinneren, niet veroorzaakt door een conflict met het Parlement, maar door meenlngsverschlUen tusschen de Room sche en Protestantsche Ministers over werk loosheidsproblemen. Van de zijde der Room- schen werd al dadelijk de indruk gevestigd, dat Dr. Colijn de werkloozen zooal niet aan hun lot wilde overlaten, dan toch in ieder geval de strijd tegen de werkloosheid wilde verslappen.. Wij hebben dit nimmer kunnen gelooven,omdat Dr. Colijn zeker niet minder dan de Roomschen de groote ramp der werkloosheid wil bestrijden. Het is nu echter wel gebleken uit de Kamerde batten, dat het inderdaad niet daarover liep, maar over de methoden. Dr. Colijn wei gerde geld uit te geven voor een geweldige administratieve rompslomp en economische kapitaalsinvesteeringen, die tenslotte geen doeltreffende resultaten zouden opleveren. De Roomschen onder aanvoering van mi nister Romme bleven echter op hun stand punt staan en zoo moest het Kabinet door gebrek aan homogeniteit aftreden. Eerst werd door de Koningin Dr. Colijn wederom met de Kabinetsformatie belast. Deze poogde een ministerie te vormen op zoo breed mogelijke basis en naar zijn eigen mededeeling in de Kamer met de bedoeling een Kabinet zonder Roomschen zooveel mo gelijk te vermijden. Hij wilde dus een parle. mentair ministerie vormen, dat steun vond in de meerderheid der Kamers. Dit gelukte niet, daar de Roomschen geen medewerking wilden verleenen. Toen kreeg Dr. Kooien, R.K., maar op finantlëel-economisch gebied eensgeestes met Dr. Colijn, de opdracht, maar het stond tevoren vast, dat ook deze op die grondslag niet kon slagen. De Konin gin stond toen vpör een moeilijke beslissing Zij heeft Haar adviseurs geraadpleegd, met name Baron Vos van Steenwijk, de oude maar krachtige voorzitter der Eerste Ka mer. Het ging hierbij om de vraag, of thang een kans gegeven zou worden aan een de mocratisch R.K. om een Roomsch-Rood kabinet te vormen. Dit gebeurde echter niet. Eigenlijk had dit voor de hand gelegen gelet op de tot dusver gebruikelijke me thoden. Dat dit niet geschied is, moet worden toege schreven aan het ifelt, dat H.M. en haar adviseurs dit blijkbaar niet va. 's lands be lang achtten en dit zoolang mogelijk wil den verhinderen. Daarom werd Dr. Colijn weer aangewezen, ofschoon tevoren vast stond, dat hij een zware dobber zou hebben. Hij kon niet anders dan een min,derheids- kabinet vormen, dat zou afhangen van de genade der Roomschen. Men heeft zich er over verwonderd, dat de heer Colijn het heeft aangedurfd, met dit nieuwe Kabinet voor de Kamer te verschijnen. Maar dit staat wel vast, dat sterke druk op hem is uitgeoefend het nog eens te probeeren. En hijztelf heeft met zijn laatste Kabinet een politieke daad willen stellen van verstrek kende beteekenis. Hij waagde het, zonder Rome in zee te gaa^, dat er prat op ging, dat er geen Kabinet zonder Roomschen meer in Nederland kon worden gevormd. Want Indien de Protestantsche groepen niet naar hun pijpen wilden dansen, dan zou de „uiterste noodzaak" van Nolens In werking treden en zou men zich Van hen ontdoen als van uitgeknepen citroenschillen om een nieuw verbond aan te gaan met het Marxis me, dat men steeds te vuur en te zwaard bestreden had. Jarenlang heeW de regee- ringspolitjl^'k en met nam© de Kabineltsivor- nüng onder deze voortdurende dreiging ge staan en dit was toch eigenlek een onduld bare toestand. Het is een eer voor Dr. Colijn, dat hij een daad heeft gesteld in deze Kabinetsforma tie ronder Roomschen, waartegenover de ze nu de hunne maar moesten stellen.. Wil den zjj niet langer met Colijn mee, die h.l. een economisch-liberale politiek voert,-doch wilden zij liever met het Marxisme in bond een igeef-maar-nijt en leen-maar-raak en oiiden-maar-stuk- politiek voeren, dan moes ten zij hun gang maar gaan. Colijn heeft aan de onduldbare dreiging van Rome een eind gemaakt en de Roomschen voor de keuze gesteld: met Bood samengaan, ja of neen,i. Dit is één der meest op de voorgrond tredende momenten van dit politiek con flict. De ontvangst van het nieuwe Kabinet, dat uit 2 A.R., 2 C.H., 1 uitgesproken Liberaal en 6 niet politiek aangesloten vrijzinniigen bestond, in de Tweede Kamer was niet erg hartelijk. Wel bestond dit ministerie, ook vol,gens de tegenstanders, uit hoofd voor hoofd zeer bekwame mannen, maar de op positie was zeer scherp. De verklaring, wel ke Dr. Colijn aflegde en waar men weinig tegen kon aanvoeren, werd niet op haar in nerlijke waarde beoordeeld, maar het poli tieke sentiment overheerschte alles en dit bepaalde tenslotte de situatie. Het lag voor de hand, dat de Marxisten ten zeerste geprikkeld zouden ,zijn door dit hernieuwd optreden van Colijn, dien men van die zijde nog steeds beschouwd als de personificatie van het zoogenaamde kapi talistische stelsel. De heer Albarda kwam dan ook al direct verklaren, dat dit Minis terie dadelijk geguillotineerd moest worden. De groote vraag was echter, wat de Room schen zouden doen. Zouden zij het aandur ven, de coalitie stuk te slaan en Colijn weg te stemmen Met als onvermijdelijke conse quentie, dat zij, die blijkens hun uitlatingen thans zoo erg voor parlementaire kabinet ten zijn, met de rooden in zee moeten? Ve len hebben gemeend, dat zij dit niet zou den durven besteken. En eerlijk gezegd, ook wij hebben in die meening verkeerd. De R.K. Kamerfractie heeft In een zeer langdurige vergadering het besluit geno men, het Kabinet-Colijn weg te stemmen en zij heeft daarbij door het voorstellen van een motie, de leiding genomen. Dit is een besluit geweest van historische betee kenis voor de politieke ontwikkeling van het land. De coalitie werd op ruwe vsrijze en in verbitterde stemming beëindigd en -de samenwerking met Rood ligt nu in het ver. schiet. De meerderheid van het Parlement die Roomsch-Rood is, kan nu gaan regee- ren. Maar dit willen we wel zeggen, dat deze combinatie Rome duur te staan zal ko men. Het staat voor ons vast, dat dit voor de R.K. Staatspartij verstrekkende gevol gen zal hebben. Wij kunnen niet gelooven, dat alle Roomschen deze politiek goedkeu ren en daarom kon het samengaan met het Marxisme wel eens to|t een scheuring lei den in de partij, ook al zuilen de priesters hun best doen terwille van de macht der Kerk de eenheid af te dwingen. Als de Roomsche leiders niet geheel en al verblind zijn door hun machtswellust en hun anti pathie tegen Colijn en het Protestantisme, dan kunnen !zij weten, dat een dergelijke combinatie zulk een geweldige reactie in het land zal verwekken; dat het zulk een stimulans zal zStjn voor de N.S.B, en dat het zulk een grenzenlooze verwarring zal stichten in hun eigen gelederen, dat de po litieke macht der Staatspartij gevaar zal loopen Ineen te storten. Een Roomsch-Roo- de regeering, wellicht geflankeerd en ge maskeerd door medewerking de vrijzinnig- democraten, die thans zich geschaard heb ben aan de zijde der demagogen, zal vooral in deze tijden een oppositie ontketenen, die tot gevaarlijke spanningen lelden moet. Het zal waariyk noodlottig zijn voor ons land, wanneer stelsels als het Marxistische^ dat overal de maatschappij kapot heeft gemaakt zie Frankrijk, Rusland, Duitschland vóór Hitler en het Roomsch-pauselijke volgens de encyclieken ale Oostenrijk en.Spanje hier moeten worden ingevoerd. Dan gaat Nederland een donkere toekomst tegemoet. Een dergelijk avontuur, dat in andere lan den tot anarchie én dictatuur heeft geleid, zou door ons volk op den duur niet worden geduld, zelfs niet, wanneer de demagogie van die zijde ten top werd gevoerd en ook -de opgezweepte arbeidersmassa's in dienst werden gesteld van het behoud der macht. Trouwens, wat moeten de eenvoudige Room sche menschen denken van dit samengaan, opgevoed als ze zijn door hun priesters, dat het socialisme de groote vijand is van gods dienst en kerk Zagen we nog niet onlangs in de St. Janskerk in Den Bosch plakkaten hangen, waarin dë geloovigen werden ge waarschuwd tegen socialisme en moderne vakbeweging? Is het wonder, dat het den „leeken" gaat duizelen en dat ze moeite hebben hun geestelijke leiders te volgen op de kronkelwegen der hooge politiek? De vraag moet worden gesteld: waarom zei Rome de medewerking aan Dr. Colijn op? Zou het alleen ,zijn am verschil van in zicht omtrent de werkloosheidsbestrijding en het sluitend-maken van het budget? In derdaad spelen deze factoren een rol. Er is 'n .diepgaand verschil tusschen de solide poll tlek van Dr. Colijn en de avonturierspolltiek van hen, die alleen het volk - en dan hieron der verstaan de systematisch ontevreden ge maakte en vermaterialiseerde roode massa's naar de oo,gen zien. Dit moest tot een conflict leiden en dat Dr. Colijn de knoop doorhakte en niet langer verantwoordelijk heid wilde dra,gen voor een politiek, die 's- Rijks finantiën ruïneert, eert hem. Maar toch, het is ook hier als met zooovele ge beurtenissen in het politieke leven. Achter de uitgesproken motieven zitten verborge ne. En nu gelooven wij niet ver mis te tas ten als we zeggen, dat de domineerende rol, die Dr. Colijn al jarenlang vervul,t in ons Staatsieven, den Roomschen een doorn in het oog is. Hun heimwee gaat uit naar Ka binetten onder Roomsche leiding, zooals die van Ruijs de Beerenbrouck. Ze zijn niet te vreden met 4 of 5 ministerszetels, met be hulp waarvan zij ons ambtenarencorps, on ze justitie en onze economie kunnen vèr- roomschen, priesters kunnen beschermen en marechaussees, die lastig zijn, kunnen overplaatsen. Ze willen meer. Nederland voor Rome, dat is het .groote doel. En pf men daarvoor Protestanten gebruikt of So cialisten, dat is practlsch hetzelfde. Wij vragen ons ook af, of hier geen wraakneming voor Oss in het spel is. Wel hebben Dr, Colijn en Dr. van Dijk den heer Goseling geholpen en beijverden de heeren Schouten en De Geer zich dezen Roomschen minister het aanblijven te vergemakkelijken, doch de aanneming van de conclusies van het Rapport-Schouten was voor Rome een bittere pil. En dat daaraan ook Protestant sche fracties meewerkten, voelden zij als een grief. Wij gelooven dan ook, dat de be geerte om de zaak-Oss in de doofpot te stoppen en een gevoel van rancune aan dit alles niet vreemd is geweest. Intusschen heeft Dr. Colijn het ontslag van zijn pasgeboren Kabinet ingediend. Op het oogenblik, dat we dit schrijven, is het ntog niet bekend, wie de nieuwe opdracht krijgen zal. De namen worden genoemd van Mr. Oud, Dr. Deckers ©n Mr. van Schaik. We hopen, dat het niet Mr. Oud zal zijn. In dat geval toch zou het Kabinet onder vrij zinnig-democratische leiding staan en hoe wel in wezen Roomsch-Rood, zou dit ka rakter dan te veel worden gecamoufleerd. Beter is, dat het Nederlandsche volk pre cies weet, hoe de zaken staan. Willen idle ivïifB.-democraten en dé socialisten ons land overleveren aan Rome, dat zij dan hnn ganig (gaan. Uit de gebeurtenissen der laatste dagen is nu wel gebleken, dat Wij in de binnenland, sche politiek voor een keerpunt staan. De oude coalitie is dood en wij betreuren dat niet. Calvinisme en Kathoü.cisnae kunnen niet samengaan. Wanneer dan ook in A.R.- bladen, ondanks alle uitbarstingen van haat uit Roomsche kring tegen Dr, Colijn, toch nog heete tranen worden gehuild om deze breuk, dan concludeeren we daaruit, dat de mentaliteit in de A.R.partij nog steeds niet is, zooals ze wezen moeti en dat de opposi tie tegen de nieuwe combinatie wel zer slap zal zijn. Wij daarentegen zijn van mee ning, dlat Protestantf#'^i)>ripideirland ron^dluit d<e oorloig moet verklaren aan een Roomsch- Bood bewinidl, wanneer dit naar we mee- nen te mogen veronderstellen tagen de zin van de Kroon aan de regieerlng komt^ En We verbinden daaraan deze opmerking, die We later nader hopen uit te werken, dat ons constitutioneele stelsel een grondige herziening behoeift, opdat ons volk niet door een valsche democratie naar de ondergang wordt gevoerd. „ROOMSCH-BOOD KABINET VERWACHT." Namen genoemd van S.D.-minlsters'. Naar de „Avondpost" (chr. Ub.) mede deelt, Wordt in parlementaire kringen al,ge- meen te gemolet gezien, dat de kabinetsop dracht aal worden verleend aan mr. L. N. Deckers, den leider de» parlementaire oppositie. De kans bestaat dat de Koningin eerst nog verschillende Staatslieden zal hoo- ren. Mocht een katholiek formateur probeeren een nationaal kabinet te vormen, dan ver wacht men in parlementaire kringen een positieve mislukking, aangezien verschillende fracties daaraan niet zullen meewerken, zoodat met stelligheid het op- tr'eden binnenkort wordt te gemoet ge zien van een Kabinet, bestaande uit R.K. Soc. Dem. en V. D. Reeds nu interesseert men zich echter voor de vraag, hoe in zulk een Kabinet de getalsverhoudln.g zal zfln. Zijn er in het nieuwe kabinet ook 11 portefeuilles en wor den deze verdeeld over 5 Katholieken, 4 So cialisten en 2 Vrijz.-dem., dan hebben de nlet-katholieken daarin de meerderheid, maar ook aan de verhouding 6, 3, 2 of 6, 4, 1 zijn verschillende bezwaren verbonden. Vrijdagmorgen hebben verschillende frac- ties vergaderd. Hoewel daaromtrent na tuurlijk nog niets besloten is, worden er toch reeds namen genoemd van, sociaal-de mocraten ,dle eventueel voor een portefeuille in aanmerking zouden 'komen. Als U nog niet heeft ingezonden, moet U zich haastenLux Toilet Zeep, hel doeltrelfende middel ter voorkoming van een „vermoeide huid", geeft Op 12 Augustus definitief de laatste 30 pracht- horloges uit. Al wat U te doen heeft is het volgende: Beschrijf in hoogstens 30 woorden Uw ervaring over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het gelaat. Frankeer Uw inzending als brief en ver meld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan LuxToilet Zeep prijsvraag, postbus no. 7,Rotterdam en voeg bij Uw inzending drie buitenomslagen wan Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U bij elke inzending 3 omslagen voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en brief wisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle inzendingen worden ons eigandom en kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt. jf-"*^. LUX TOILET ZEEP ikcEH VERMOEIDE HUID l.TS.iei'025'OA De Avondpost hoorde als zoodanig noe men: ir. J, W. Albarda, dr, J. v. d. Tempel, W. Drees en prof. dr, G, v. d. Bergh. TALEIJKE GEWONDEN. STADSWIJK WOENSEL GETEISTERD. Een felle storm, die tijdens een hevig onweer een oogenblik het karakter van een cycloon nam, heeft Zondagavond omstreeks halftwaalif de kermisstemming te Eindho ven wreed verstoord. Vooral de wijk Woen- sel werd geteisterd. In dit stadsgedeelte werden verscheidene personen gewond. In verscheidene straten werden de daken van de hulzen gerukt en de boomen ont worteld. De pastoor van Arskerk werd van de linkerzijbeuk beroofd, het dak van de kerk werd afgerukt en kwam grootendeels op het plein neer. In talrijke hulzen werden de bewoners ge kwetst. De geneeskundige dienst vervoerde negen gewonden naar een ziekenhuis, waar bleek, dat geen van hen in levensgevaar verkeerde. De wind' was zoo sterk, dat hier en daar zelfs zolderverdiepingen werden afgerukt. Het verkeer over den Boschdijk, den hoofd weg van Eindhoven naar Den Bosch, werd geheel gestremd, daar er tientallen boomen waren ontworteld. De nachttrein, die om halftwee moest binnenkomen, arriveerde eerst Maandagmorgen half vijf. De brandweer is druk bezig met het op ruimen der puinhoopen. Er werd nog nie mand vermist, zoodat men aanneemt dat er geen dooden gevallen zijn. Verwoestingen te Veldhoven. Tijdens het hevige onweer is Zondagnacht de bliksem ingeslagen in de kapitale boer derij van den landbouwer Tils te Veldhoven, dicht bij Eindhoven. De geheele boerderij brandde tot den grond toe af. De inboedel en de pas inge-< haalde oogst gingen in vlammen op. Al leen een stier en een varken konden in vei ligheid worden gesteld. Toen ^e brand uitbrak, was de boer met zijn vrouw en kind bij buren op bezoek. De orkaan heeft verscheidene dikke boo men neergeveld. Twee boomen vielen op een huis, dat gedeeltelijk instortte. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Honder den pannen van daken werden aifgeslagen en van het radio-distributienet werden ver scheidene palen vernield. Het te velde staande koren werd plat geslagen, terwijl aan het fruit veel schade is aangebracht. Ook over België heeft het noodweer ge woed. In de omgeving van Brussel is de oogst bijna geheel verwoest, ontelbare boo men werden ontworteld en het neergutsen de hemlwater veroorzaakte overstroomin gen, die groote schade aanrichten.. Ook hier zijn tal van personen gewond, o.a. vier wiel- rijders te Charleroi, die door een omver waaiende schutting zijn getroffen. Een soortgelijk geval deed zich te Leiden voor, waar de 62-jarl,ge J, B, door de schut ting, die reeds 10 jaar voor het afgebrande en lnmid(fels herbouwde stadhuis stond, ern stig werd gewond. De H 33 uit Harderwijk is op het Uselmeer gekapseisd. Met bovenmensche- lijke inspanning hebben de belde visschers zich aan het zinkende vaartuig vastge klampt. Na een angstig half uur ontdekte een andere botter hen, en kon men de uit geputte mannen aan boord hljschen. Slechts de mast van het vaartuig steekt nog boven water. Vier Amsterdamsche meisjes hebben zich Zondag bij Castrlcum, ondanks het waarschuwingsbord te ver in zee gewaagd en zijn daarbij jammerlijk verdronken. Zij zijn Waarschijnlijk door de opkomende vloed op een zandbank verrast en bij haar pogin gen om naar de kant te komen in .dieper water geraakt dan zij verwacht hadden. Er is geen hulpgeroep gehoord. De ruwe zee en de opkomende vloed maakten de red dingspogingen moeilijk. De stroom dreef de drenkelingen tenslotte naar het strand. Drie aanwezige artsen pasten kunstmatige adem haling, later gesteund door een zuurstof apparaat toe, maar ze moesten na een uur hun pogingen opgeven. Zaterdagmiddag is een 16-jarige jon. gen, die niet kon zwemmen bij Huisduinen door de krachtl,ge stroom meegesleurd. Hij verdronk voor de oogen van zijn vrienden Het lichaam is nog niet gevonden, MAEKTBERICHT VAN JAC. KNOOP Makelaar in Aaridappelen, Groenten en Fruit. Aidnüraal 'Se, Rtuyterweg 196, tel. 814S1 Amsterdam, De afgeloopen week was de markt over voerd met alle soorten aardappelen en te ruggaande prijzen. Overal komen nu aard appelen vandaan, Vjoor Zeeuwsche Eigen heimers is nt^g weinig vraag dit komt door de groote aanvoer van doorgedraaide Mui zen. Verwacht wordt dat vanaf 1 Augustus de doorgedraaide Muizen niet meer zullen verkocht worden op de veilingen. Ook de aanvper van Blauwe Eigenhei mers is zeer groot, met teruggaande prij zen. Eens zal er toch een eindpunt zijn met de prijzen. Men vrage Jac Knoop om inlichtingen zonder een^ge verblndin,g of kosten ook of heeft u aifwijkende soorten, welke moeilijk te plaatsen zijn. Heden 31» Juli werden de volgende prijzen gemaakt per 100 kilo: Zeeuwsche blauwe eigenheimers 2.80 3.20; Zeeuwsche blanke eigenheimers 2.80—3.20; diverse poters 2.80—3.—; di verse Bonken 2.402.60; Ypolder Bonten gevraagd ook bonten star 3.604.00; Ypolder blauwen eigenheimers f 3.3.20; Bonken en poters 2.40—2.80; Noord-Holl. blauwen ronde 3.00—3.40; Noord HoU. blauwen eigenheimers 2.803.20; Noord HoU. Muizen 2.603.00; N.-Holl. Bonken ale soorten 2.402.60;diverse soorten po ters f 2,20—2,40; Westland Muizien f 2.60— 2.80; Westlandsche ronde if 3.3.40; Zand- muizen ronde f 3.204.N.H. Bonten f 3.20—3.60'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1