„EILANDEN-NIEUWS tRlüMPfï Simon Gieke LOGISCH DAT ENORM STIJGT EW^FfTRlÖMf IN SMAAK' BESTE 1^ SIGARET WEK UW LEVER-GAL OP 2e BLAD ZATERDAG 29 JULI 1939 - No. 1061 BINNENLAND >i De ketter van Scherpenisse Chr. WetkbUd op Ger. Grondslag voor de Zuid-HoU. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Ellanden-nieuws* Middelharnle. Tel 17, Giro 167930, Postbui 8 He)t nieuwe Ka;binet Voor hoe lang? De regcerings-verklarlng' van Dr. Coiyn Veel oritiek van Koomschen en S.D.A.P. Motie van wantrouwen Ingedienil Het kabinet Colijn valt na twee dagen bewind. Wij hebben in ons Dinsdagnummer de samenstelling van het nieuwe Kabinet mee gedeeld. Na lang beraadslagen is Dr. Co- lijn met de formatie eindelijk gereed geko men. Het was ook een allesbehalve gemakkelij ke taak, daar de Roomschen het onzen mi nister-president geweldi,g moeilijk hebben gemaakt. Het confereeren met hen had niet het gevolg, dat de R.K. medewerking ver leenden, zij hielden voet bij stuk. Hoe gaar ne Dr. CoUjn het ook gewild had er een enkele Roomsche bij onder te brengen, het is niet gelukt. Vandaar hebben we nu een kabinet zonder Roomsche ministers. Niet terwille van het beginsel, niet dat Dr. Co- lijn zich van de Roomschen heeft afgewend maar dat dit niet is gebeurd ligt aan de roomschen zelf. Ten aanzien van de werk- loosheldsbestrijdiAg en defensie nam Dr. Colijn een andere richting dan zij wensch- ten en hierop wilden zij niet toegeven. Thans hebben we dus weer een kabinet, maar de vraag is voor hoe lang? De room schen en ook de S.D.A.P, zijn er zeer onte vreden over en sputteren van belang. De roomschen schrijven in hun bladen fel te gen Dr. Colijn en spreken zich tegen de vorming van het kabinet uit. De sicialisti- sche pers sprak wel van een overbodig ministerie." Het nieuwe Kabinet-Colijn ver keerd dus van meetaf aan al in een hache lijke positie, want de rooden en roomschen, hebben de meerderheid en zijn in staat het Kabinet als een kaartenhuis ineen te doen storten. Wel weten dé roomschen dat het sa mengaan met de S.D.A.P gevaren voor hen heeft, maar men weet dat Rome als het om de macht gaat veel aandurft. Of het zou tenslotte zoo worden, dat men met Ro me toch weer aan het schipperen trekt en het coaliseeren opnieuw begint. Wat intus- schen niet is te hopen. Zaak was dus voor den Minister-Presi dent, dat hij in de eerste zitting van de Tweede Kamer het program van de nieuwe regeering ontvouwde. Dinsdagmiddag heeft hij dezei verklaring dan ook in Tweede Ka mer afgelegd. Hij noemde vier punten, die in onderling verband met elkaar staan: .Ie.". H0t (financieel beleid van het rijk en 2e. de daarmee samenhangende sanee ring van de gemeentefinanciën en herstel van de gemeentelijke zelf standigheid in zeer vele gevallen. 3e. Bestrijding der werkloosheid. 4e. Versterking der maritieme defensie van Nederlandsch-Indië. Deze vier kardinale vraagstukken wenscht de regeering te bezien in hun on derlinge betrekkingen en wel: Ie. Bij het rijk met grooten ernst te streven naar een zoo dicht mogelijke benadering van het budgetaire even wicht bij den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuitga, ven, waarvan de druk uiteindelflk weer op den gewonen dienst terug valt. 2e. Door gewijzigde regelin,gen aan de z.g. afhankelflke en noodlijdende ge meenten zooveel mogelijk en op kor ten termijn hare zelfstandigheid te hergeven. 3e. Met vermijding van aanzienlüke; ad ministratieve uitgaven en van kapi- 4e. taalsinvestaties van eeonomischen aard een krachtige politiek Van werk loosheidsbestrijding te voeren. Die be strijding zal geheel beheerscht moe ten worden door de gedachte de ge leidelijke inschakelmg der werkloo- zen in het normale bedrijfsleven te bevorderen. Andere voorzieningen worden, voor zoover ,ze tijdelijk aan het gestelde doel dienstbaar kunnen worden gemaakt, als van aanvullen den aard beschouwd. Tegen uitwassen bij de steunrege ling, die remmend werken op de be geerte tot arbeid, moet scherp wor den gewaa^kt en waar zulke uitwas sen reeds bestaan, zullen ze dienen te verdvrtjnen. Ten einde den minister van Sociale Zaken gelegenheid te schenken, zijn volle aandacht te geven aan wat de hoofdzaak van zijn beleid is, n.l. be strijding der werkloosheid, zal de af- deeUng volksgezondheid van zijn de partement worden overgebracht naar dat van Binnenlandsche Zaken. Bij de indiening der begrooting in September a.s. mededeeling te doen van hare voornemens met betrekking tot de versterking der maritieme ver dediging van Nederlandsch Indië. De verschillende .denkbeelden dien aangaande worden door eene techni sche commissie o,p hunne militaire beteekenis en op de financieele ge volgen onderzocht. Naast deze vier centrale vraagstukken, het regeerinigsbeleid rakend, zal het kabi- net de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor de ouden van dagen in overwe ging nemen, tervrijl het mede onmiddellij ke aandacht zal schenken aan een parti- eele verbetering der leerlingenschaal, c.q. verbetering van de regeling voor de kwee- kelingen met akte. In het kort is dit dus het regeeringspro- gram van het vijfde Kabinet-Colijn. Het optreden van dit nieuwe Kabinet ontmoette echer van de eerste dag af veel tegenstand. De critiek der oppositie was niet malsch D© Roomschen, bij monde van den fractie-leider Dr. Deckers, gingen fel tegen de iforniatie van zulk een Kabinet te keer. Dr. Deckers verweet Colijn, dat hij geen oog had voor het parlementaire stel sel. En de S.D.A.P., bij monde van ir. Albar- da poneerde de stelling, dat volgens de Grondwet een minderheids-Kabinet onbe staanbaar was. De Commiunist dte Viser vrtl- de een Kabinet dat steunde op de democra tische partijen(!) wat o.i. echter onder het Sovjet-Communisme niet bestaanbaar zou zijn. Bost van Xonningen (n.s.b.) gaf de roomschen de schuld van de kabinets-criais en vond dat deze zich in hun uitdrukkingen wel mochten matigen! Dat laatste is Inder daad humoristisch. Van matiging gesproken bij de n.s.b.! De eenigste afgevaardigde die ten goede sprak over het kabinet, was de liberaal min. Wendelaar. Hij achtte het vol maakt grondwettig, dat de formateur bij de samenstelling van het kabinet, voigens eigen inzicht handelde. De houding der liberalen t.o. dit kabinet zou loyaal zijn. Donderdagmiddag is Dr, Colijn aan het woord gekomen om de verschillende spre kers te beantwoorden. Hij schetste het ont staan van de crisis, en gaf niemand de schuld. Duidelijk zette hij de situatie uiteen ten aanzien van het heenga,an van minis ter de Wilde en de meenlngs-verschillen aan de r^geeringstafel t.o. der finantiën. Betref fende de (formatie zei dr. Colgn, dat hij de eerste keer van meening was niet te gaan in de richting zonder kathoUeken. Dit bleek onmogelijk en toen vroeg hij ontheflfing. Dr. Kooien slaagde hierin ook niet, bij de twee de opdracht van Dr. Colijn moest hij gaan in ,de richting van een programkabinet. Amerikaansch vlootbezoek aan Rotterdam. De schepen aan de Kade. Links de krui ser „Trenton" en rechts de „Jacob Jones". omdat toen ook mislukte katholieken op te nemen. Zij deelden de finantieele inzichten van dr. Colijn niet en waren niet bereid de consequenties te dragen aldus s.pr. Wij zijn op een hellend finantieel vlak. aldus Dr. Colijn, alle krachten moeten ingespannen om den deplorabelen budgetairen toestand te verbeteren. Met dezen inzet staat of valt het Kabinet. Bij de replieken diende Mr. Deckers een motie in van den volgenden inhoud: de Kamer, overwegende, dat de ka binetsformatie niet geleiid heeft tot het optreden van leen kabinet, dalt de noodiige waarborgen bldflt, voor een dleiugdélijke .behartiging van het landsbelang in gemeen overleg met d© Staten-Generaal, keiurt het op- tredien van dllt kabindt af, en gaat over tot d© oude van den dag. Het nienüwe Kabinet Colijn valt, na twee dagen «ptreflen. De voorlezing van deze motie verwekte veel beroering. De motie werd gesteund door de S.D.A.P. en de communisten en aan genomen met 55 te,gen 27 stemmen. Vóór stemden de katholieken, sociaal-dem., v.d., communisten, chr. democraten. Tegen: A.R. C,H., laberaléii, St'aatÊr'Gëref. en Nat. So cialisten. Naar wij vernemen, heeft het kabinet be sloten aan H.M. de Koningin het ontslag der Ministers kan bieden. Na twee dagen optreden is dus het vijfde Kabinet gevallen. Wat nu? Het ligt voor de hand, waar een parle mentaire meerderheid het aiftreden van dit Kabinet heeft veroorzaakt, een vertegen woordiger van de grootste fractie van deze meerderheid, n.l. de Roomschen, met de op dracht zal worden belast. Gaat het door dan zouden' we krij,gen een rood-roomsch Kabinet. Komt het zoover, dan zal zulk een regeeiring ons verder naar den ondergang voeren. Of Hare Majesteit moest het aan durven, om het ontsla.g der ministers niet te accepteeren. Dan moest het Kabinet aan blijven. Het is wel .droevig dat in dezen veelbe wogen tijd van internationale spanningen, wij in zulke omstandigheden verkeeren. Het prestige van ons land naar buiten uit, wordt er niet door verhoogd. Als het zoo doorgaat liggen we bloot voor de dictatuur. Andere landen zijn ons hierin ten voorbeeld. Dat komt er van als men God en Zijn Geboden verlaat. Daarop is meer dan eens in deze kolommen gewezen. BELOONDE IJVER. ZOEKT NAAR DEN COLORADOKEVER! Voor den aanvang der in Mei en Juni van dit jaar gehouden examens ter verkrij ging van het middenstandsdiploma alge- meene handelskennis, werd bekend ge maakt, dat de Minister van Economische Zaken besloten had een zilveren medaille uit te loven aan hem of Tiaar die het beste examen zou a(fleg,gen. Bij gelijkheid van cijfers zou deze medaille worden toegekend aan wie onder ,de moeilijkste omstandig heden zou hebben gestudeerd. Na zorgvuldige schifting onder de dui zenden geslaagden is gebleken, ,dat deze unieke, onderscheiding moet worden toege kend aan den heer A. J. van Dijk, geboren 7 Aug. 1909, wonende te Schouwerzijl (Gr.) Deze candidaat, een werklooze bakkers knecht, komt voort uit een behoeftig gezin met tien kinderen. Hij heeft de lagere school niet geheel kunnen doorloopen, want op zijn twaalfde jaar reeds moest hij het zijne er toe bijdragen om in de behoeften van het groote veedrijvers-gezin te voor zien. In zijn zestien,de levensjaar stond zijn vader hem toe een vak te gaan leeren en de jongeling koos dat van bakker. Hij bleef in dit bedrijf werkzaam totdat hij in April van .dit jaar buiten betrekking geraakte. Na de lagere school heeft hij geen ander onderwijs meer genoten, dan dat, benoodigd voor het thans behaalde diploma. Voor het bezoeken van den cursus moest hij telkens 28 K.M. per rijwiel afle,ggen. Ten gevolge van zijn dagelijksche werkzaamheden, moest hij op ongelegen tijden studeeren. Hij behoorde tot de ijverigste leerlingen en bleek over een goed verstand te beschikken. Van Dijk heeft zijn lessen zelf moeten bekostigen uit zijn weekloon, want zijn moeder, die reeds eenige jaren weduwe is, was niet in staat iets bij te dragen. OUDE MAN VERDRONKEN. De 82-jarige J. V., wonende te W e l s u m bij Olst, is door de duisternis misleid te wa ter geraakt en verdronken. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft, u voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap. middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.7B. De Plantenziektenkundigen Dienst richt nogmaals tot allen, die aardappels teelen, dus zoowel tot de land- en tuinbouwers, die dit als bedrijf doen, als tot hen, die op klei ne perceeltjes voor eigen gebruik verbou wen, met het dringende verzoek zeer nauw- keu?iig op hun gewas toe te zien, opdat elk geval van aanwezigheid van .den Colo- radokever of van larven van dit insect, wordt opgemerkt en .gemeld. Wij staan er in ons land, met betrekking tot den Coloradokever, dit jaar tot nu toe gunstiger voor dan in 1938. Het insect is wel op verschillende plaatsen gevonden, maar het aantal vindplaatsen en het aantal kevers of larven op elke vindplaats is ge ringer. Het verspreidings,gebied is onge veer gelijk aan dat van het vorige jaar en omvat de provinciën Limburg, Noord-Bra- bant en Zeeland en het Zuidelijk deel van Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. De Plantenziektenkundige Dienst heeft de overtuiging, dat als alle aardappel verbou wers hun plicht doen en den Coloradokever in hun gewas opsporen en de vindplaatsen melden, wij met de uitroeiing van het in sect dit jaar zeer ver zullen brengen. Hij doet .daarom een dringend beroep op allen, om hun medewerking te verleenen en daar door er toe me.de te werken om de nadeeli- ge gevolgen, ,die de aanwezigheid van het insect voor .onzen uitvoerhandel van aard appelen, groenten en andere producten met zich brengt, in belangrijke mate te vermin deren. De bespuiting met loodarsenaat van alle aardappelvelden in het ge.deelte van ons land ten Zuiden van den Rijn, de Lek en de Nieuwe Maas heeft hierbij ongetwijfeld gunstig gewerkt en dit efifect zal verhoogd worden als de derde bespuiting, die in de perio.de van 11-22 Juli valt, ook zor.gvuldig wordt uitgevoerd. Maar daarnaast blijft het noodig, overal nauwkeurig op het aardap pelgewas toe te ^ien en van elke aanwezig heid' van kever of larven onmiddellijk aan gifte te doen, opdat daar ter plaatse nog meer afdoende maatregelen tot uitroeiing genomen kunnen worden. Dit geldt zoowel voor het gedeelte van ons land ten Zuiden van Rijn, Lek en Nieuwe Maas, als voor het gedeelte ten Noorden daarvan, want tenslot te blijft verspreiding van het insect over eenige afstand mogelijk. Aardappeltelers, laten wij .den gunstigen toestand, waarin wij thans ten aanzien van den Coloradokever verkeeren, volledig be nutten en naar algeheele uitroeiing streven. Het spreekt vanzelf, dat deze alleen met medewerking van allen bereikt .kan worden. Let .dus op Uw aardappelgewas en ook op aardappelopslag, dat in andere gewassen aanwezig kan zijn. ZOEKT NAAR DEN COtORADO-KEVER.' TWEEDE DEEL. De veidïryiving van de S.pan]aarden van onze eUand)en. Door AIEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 28. De jager, die gewoon was in de vrfle natuur, zomer en winter, door te brengen en het ingespannen jagersleven te leiden had behoefte aan een ander leven. Maar eerst moesten zijn krachten weer terugge keerd zijn. Hoe goed hij ook vooruitgegaan was, toch was hij nog lang niet de oude en als hij een wandeling van een uur had volbracht, dan was hij volkomen uitgeput. Dien nacht werd te Veere in spanning doorgebracht. Zoowel door de vrienden van de vrij heid als door baljuw RoUé en zfln aanhang. Beide partijen hadden hun maatregelen genomen en beiden verwachten met span ning het aanbreken van den nieuwen dag, de dag die beslissend zou zijn voor Veere, 't Zou zijn Veere, vrij, voor den Prins, oif. Veere onder de tirannie van de Spanjaar den met een schrikkel^ke dreiging van Spaansche wraak. Beide partijen keken uit naar het Zuiden. Vandaar moest de hulp komen. De dag was aangebroken. Maar nog wa ren ,geen soldaten in zicht. Van af de wallen kon men ver in Zuide lijke richting zien. Maar geen enkele soldaat had zich no.g vertoond. De spanning bij de vrienden der vrij heid werd onhoudbaar. Hoe later het werd, hoe meer men begon te vreezen, dat er van Vllssingen geen hulp zou komen, of dat ze te laat zou komen. Menige stille zHcht werd tot den Heere geslaakt om hulp en uitkomst. Maar ook ,de partij van baljuw Rollé ver keerde in groote spanning. Waarom lieten de hulptroepen uit Mid delburg zoo lang op zich wachten Tot plotseling om ongeveer tien uur een trompettigsignaal van den toren klonk. Dit was het sein om de komst van de hulpben den uit Middelburg aan te kondigen. De torenwachter had ze zien aankomen en rapporteerde een oogenblik later dat ze over een uur te Veere konden aankomen. Groote opluchting bij de partij van bal juw RoUé, maar diepe verslagenheid bij de vrienden der vrijheid. De zaak was ver loren zoo het scheen. Nog weinige oogenblikken en de Span jaarden zouden Veere bezetten. Wat dat beteekende kon men wel nagaan. Dat be- teekende moord, roof en .doodslag. Wie kan maakte zich gereed om door een overhaaste vlucht het leven te redden. Want men kende de Spaansche wreedheid. Br zou geen pardon worden gegeven. In allerijl brachten ,de meesten alles in orde om te vluchten. Men gou aan boord .gaan van het schip van Lievenszoon. 't Was een zware slag. Hoe hoopvol was alles geweest. Veere zonder bloedstorting en bezetting van .de Geuzen ingenomen. De dag der vrij heid was aangebroken. Hoe kort had het geduurd. Diepe verslagenheid heerschte onder deze mannen. Alles moesten .ze over eenige oogen (blikken achter laten. Sommigen, pas eenige dagen uit balling schap teruggekeerd moesten opnieuvv^ weer in ballingschap gaan. En hoe vlug en overijld moest het ge beuren. Maar juist op het oogenblik, dat men zich gereed maakte tot vluchten werd de kreet gehoord. ,,De Geuzen, de Geuzen, zijn voor de stad." Naar de wallen gesneld. En ja. 't was geen loos alarm geweest. Reeds waren ze bezig z^ch aan het Zui derhoofd te ontschepen, reeds stelden ze zich in slagorde om zich te werpen op de Spaan sche troepen, die reeds tot Zanddijk op tien minuten van de stad waren voortgemar- cheerd. Vanwaar waren de Geuzen zoo onverwacht en zoo op het uiterste oogenblik gekomen? Arjaan was geheel uitgeput te Vllssin gen gekomen. Dadelijk was hij biJ den .gouverneur van Vllssingen en Walcheren jonker Tserarets toegelaten. Nadat deze den brief van van Cuyk had gelezen en hij zich nader door Ar jaan had laten inlichten had hij een .krijgs raad belegd met de voornaamste kapiteins, die toen te Vllssingen aanwezig waren. Het besluit was gevallen om Veere te helpen. De uitvoering werd opgedragen aan kapi tein Jacob Simonsz de Rijk. Met het aanbreken van den dag zou men optrekken. Niet zooals Arjaan verwachtte over land. neeen van over zee zou men Vee re ter hulp snellen. Zoo werden in den vroegen morgen de mannen van het ven del van Jacob Simonsz de Rijk ingescheept. Ook Arjaan begaf zich aan boord. Dat waren mannen van stavast. Die opmerking moest Arjaan wel voor zich zelf maken. Onverschrokken mannen. Mannen, die het gevaar niet vreesden. Die den .dood in de oogen durfden te zien. Met zulke mannen was wat uit te richten. Arjaan zag ze naast kapitein de Rijke bij de mast staande aan boord komen. Zul ke krijgshaftige mannen had hij nog nooit gezien. Groote onverschrokkenheid was op hun gelaat te lezen. In goede orde begaven ze zich aan boord. Tot aan de tanden gewapend. Met vuurroeren en lansen. En aan hun middel een vreeselijfte strijd bijl en een lang mes, het vreeselijke matro- zenmes. En wat za,gen 2e et uit. Neen geen uniforme kleeding. Er waren er bij, die zich bedekt hadden met pijen van monniken zooveel mogelijk tot een kleed vervormd. Er waren er bij met vreeselijke littee- .kens. Van sommigen, was het geheele gelaat één groot litteeken. Enkelen misten hun neus, nog weer anderen hadden inplaats van ooren slechts littee- kens over gehouden. Er waren er bij met één oog, met één arm, ja met één been. Zulk een .troep scheep te zich in om Veere te hulp te gaan snel len. 't Waren mannen in den strijd gehard en gestaald. Met een onvergetelijken haat te gen Alva en de Spanjaarden. In hun lichamen ,de litteekens dragend opgeloopen in zwaren strijd. Mannen, voor een groot deel als ballingen omzwervend. Die door Alva en zijn schrikbewind wa ren verjaagd van huis en hof. Velen in hun lichamen de sporen vertoonend van vreeselijke martelingen geleden op de pijn bank der inquisitie. Menigeen van hen had zich slechts door .de vlucht uit een of an deren kerker van het schavot of van den brandstapel kunnen redden. Er waren er bij, die als Boschgeuzen een wanhopigen strijd met Alva's soldaten hadden gestre' den in de Zuidelijke Nederlanden,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3