i i i i 'srisico en in den Landbouw Begrafenis Ds. G. v. Velzen Een fietstocht door 't land W. A. DB BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP AAN ZEE Beeëdigd Makelaar in huizen en landerijen. PachtzakenAdministratiënBeheer Inschrijving van te koop zijnde vaste goederen kosteloos, (ook voor de Zeeuwsche eilanden) Vraag* ons tarief voor een Wètelijksche kleine advertentie tjusschen dé tekst In cUti Bladl. 't Zal V meevallen l 1 CAM ÉB PASTILLES de Tweede Kamer een regeeringaverklaring' zal afleggen. Men meent dat daarna de ,vei7 gadering zal worden verdaagd en dat met de debatten over deze verklaring de Woens- da,g en Donderdag zullen zijn gemoeid. Purol geneest doorzitten en zonnebrand. R0aé van Ir. M. B. Smits op de venga- ideripig van dfen Flaikkeeschen Boeren- 'bonidl Ir. Smits begint met te zeggen, dat het hem genoegen doet, dat hij weer in het midden van oude bekenden is. Wat hij heeft te zeggen is eigenlijk niets nieuws, het kan alleen dienen tot opscherping. Aandacht schenken aan de risico's in het landbouw- bedrijif is even noodig als aandacht schen ken aan de geheele crisis-politiek. Wanneer spr. het zal hebben over be drijfsrisico's in den landbouw, wil hij dit begrip nader omschrijven. Allereerst dan de risico 'hij die voortbrenging van het pro- idiiiot. De risico's begonnen al bij de voorbe reiding van de grond. Zijn de weersomstan digheden ongunstig, is in het voorjaar de grond moeilijk te bewerken, kan men al bij voorbaat zeggen, dat de oogst niet zal meevallen. Die risico is in alle bedrijven niet even groot, het allerergste is het in de klei, het geringst in de zandstreken. De tweede risico komt bij idè 'groei van de igiewassen. Daar is heelemaal weinig aan te doen. Bij de eerstgenoemde risico kan de practische ervaring wat helpen, maar bij de groei heeft nien af te wachten. Voor graange wassen is de risico het minst, bij vlas meer, en ook bij erwten, veldboonen, aardappelen uien en bieten. Tenslotte de risico's taij \ie ooigs't van het 'gewas. Die is bij graan het grootst, bij wor- telgewassen het minst. De tweede groep van risico's volgt bij de veredeling van het product. In de akker bouw zijn die minder, in de veeteelt meer, in hooge mate echter in het gemengd be drijf .De veredeljmigsrisico's bij vee is in de paardenfokkerij het grootst, minder bij rundvee, kleiner bij varkens. Grooter weer bij mesten van i^mdvee dan bij melkvee! Hebben we eerst de voortbrengings-risi- co's gehad, het veredelings-risico komt er boven op. Waar vee in de bedrijven zit is de risico het grootst. De industrie kent die risico's niet. Het Voortbrengingsprooes is fabriekmatig. Wel zijn sommigen aan het weer onderworpen, als paraplui en regenjassenfabrikanten Ook scheepvaart, visscherij en het hotelbe drijf heeft met het weer te maken. Risico's ,die inhaerent zijn aan andere bedrijven is de inventaris en de gebouwen Dat zijn de risico's van brand-, stormschade, machine-breekagie. In de Tuinbouw heeft men b.v. veel met stoitoschade te maken Ook zijn er nog marltt-risico's, afgele gen bedrijven komen bij snelwisselende prij zen, meestal een of twee dagen te laat. Nauw in verband daarmee staat het ver- voers-risico. Door niet voldoende of ongun stige verkeersmiddelen is men niet op tijd op de markt. Daarmee heeft men vooral op een eiland te maken. Deze risico komt niet voor bij bedrijven in de centra van het land. Het crediet-risico kan ook een rol spe len en ook het risico der prijsschommelin- gen. Het laatste het allermeest bij stapel producten, die een wereldmarkt hebben. De graanprijz^en (sinds 1928) zijn zeer aan schommeling onder<worpen, ook de sui kerprijzen. Onder de kleinere producten schommelen de wortelgewassen het meest, uien, aardappelen, bruine boonen, zaadsoor ten. Dit is dus een heel complex risico's, die als iemand die er niets van af weet ze op een lijstje zag er van zou schrikken en zeg gen: hoe durft U zulk een bedrijf te exploi- teeren De vraag komt naar voren: hebben de risico's der prijsschommelingen groeten in vloed op het bedrijf? Dat behoeft niet al tijd. Als de waarde van een product f 500 is en in 10 jaar tijd schommelt van 300.- tot f 800.is het een product met veel ri sico. Een ander gewas, waarde f 500.. kan schommelen van f 400.- tot f 600.-; de waarde is eender, de schommelin,g minder, ergo minder risico. Het gewas, dat de min ste risico's oplevert, geeft de grootste stabiliteit aan het bedrijf. Die bedrijven zijn het gunstigst, waar de risico's het kleinst zijn. Daaruit volgt, ,dat men zich tegen veel risico's dekt, niet alleen door verzekeringen, maar door b.v. tevoren con tracten af te sluiten enz. Men neemt dus een drietal maatregelen om de risico zoo klein mogelijk te maken; ten Ie bij de aan- bouw-politiek, ten 2e bij de veredelings- en ten 3e bij de verkoop-politiek. Voor Flakkee, Schouwen- en Duiveland en de N.O. polders van N. Holland, heeft spr. getracht de verschillende risico's in cijfers te drukken. Hij idoet dat over een lan,gere periode met gegevens van het Landb. Departement, en werkt wiskundig met een getal, de zg. risico factor, Geiwassen op Flakkee. Haver de minste risico. Risico-factor getal 39. Tarwe 2 maal z;oo groot: If actor 76; zomergerst 56, consump- tie-aardappelen 57, suikerbieten 51, Erwten weer veel grooter 197; uien 123, Dat de r(isico-factor uien geringer is dan bij erwten, zou men op het eerste gezicht niet zeggen. Schouwen en Diiivelandt Risico voor Ha ver gelijk als Flakkee; gerst idem. Con sumptie-aardappels twee maal zooveel ri sico; suikerbieten staat gelijk; erwten min- der risico; getal 120; uien op Sch. en Dui veland grooter risico; 168. (Flakkee 128) De pi^ctijk bevestigt deze cijfers: op Schouwen en Duiveland 'worden minder aardappelen en uien en meer erwten, ge teeld. N.O, polder N. Hollana. Laagste risico bij haver, grootste bij tarwe, getal 76 tot 81. Gerst ook groote risico; aardappelen als in Schouwen en Duiveland. De risico voor erw ten en tuinboonen is er veel lager, van daar dat die er ook veel geteeld worden. Alle risico's bij elkaar genomen komt spr voor Flakkee tot het cijfer 80, voor Schou wen Duiveland tot 106. Bij gelijke keuze van gewassen is dus het bedrijfsrisico in Sch. en Duiveland 25% grooter dan hier. Dit zdt 'm in de aard van de bodem. De bodem van Flakkee is de gunstigste van geheel het land, ook de bodem van de N. O. polder Noord Holl. is niet ongunstig. De risico's voor de bedrijven zijn het minst, waar de grootst mogelijke keuze is voor de gewasssen. Voor de kleistreken is de ïlisico het grootst waar zware grond is, véél meer dan op gronden met gemid delde structuur. Het allergrootst is de risi co op riviergronden, b.v. de Betuwe, langs de IJsel en het Noorden van N. Brabant mede door de ongunstige toestand van het water in de Polder. Daar, waar de water- bemahng niet te best is, tracht men de ri sico's te verkleinen door het land in gras te leggen. De zandstreken leveren ook veel risico op, de groei-periode van het gewas, de watertoevoer oefent invloed uit en ook de keuze van gewassen. Voor de veeteelt-risicö-factor heeft spr. voor Groningen gevonden het getal 102, voor de Friesche bouwstreek 105, Zeeland 95 en de N.O. Polder N. Holl. 83. Deze cij fers zijn te verklaren uit de meer en min dere verbouw van diverse gewassen. In de Veenkoloniën waar de verbouw om aardap pelen en rogge draait is de risico factor 164, twee maal zoo groot dus als in de mengde streken. In Overijssel en de Achter hoek N. Brabant varieert de risico-factor van 114-123. Drente 200! Daar heeft men te maken met sterke eenzijdige bedrijven: Veel melk, weinig varkens, veel biggen. Een lager risico vindt men in Limburg. Getal 50. Men verkoopt daar vrij veel ge wassen rechtstreeks van het land. De op- grengst is per H.A. niet grooter maar men poogt de risico zoo min mogelijk te ma' ken. Vieeteeltf Veel weide vinden we in Fries land, Kamper, en Alblasserwaard. Voor de Friesche weidestreek is de risicoifactor 124, voor Krimpen waar, men méér producten heeft (kaas, varkens en consumptiemelk) 74. Alblasserwaard 71. De verdeeling van het risico maakt het risico geringer, geeft meer stabiliteit in het bedrijf. In streken waar het risico het geringst is, vindt men de de meeste kleine bedrijven. Een njiBUW risico is het zuiver speculatie- ve-bedrijf. Wanneer men zich niet door een vaste basis laat leiden bij het opstellen van het zaaiplan en bij den verkoop, maar im mer wacht tot het laatste, loopt men de meeste risico. Een speculatief product is de ui, ook erwten, vlas en karwei. Het risico kan weggewerkt worden door een zoo vast mogelijk bedrijfsplan op te stellen en zich niet al te veel laten leiden door de fluctuatie van de markt. Dat geldt ook voor den verkoop. Br is een methode om geregeld te verkoopen; een andere is om eerst de kosten er uit te halen en met de rest te speculeeren. Veel hangt van het inzicht van den be-* drijfsleider. De genoemde cijfers gelden voor een streek, niet voor een bepaald be drijf, geen 2 bedrijven zijn gelijk en geen twee boeren hebben gelijk inzicht. De een verliest op een landbouwbedrijf, terwijl de ander onder dezelfde omstandigheden en dezelfde prijzen er op wint! Bij een zuiver akkerbouwbedrijf speelt een groote rol, welk vee genomen wordt en hoeveel, (voor de afvalproducten en de stal- mest). De juiste maatstaf vindt men niet in één jaar. Alle factoren bij elkaar* vormen te sa men het spel, dat de boer speelt. Men heeft met spelregels te maken en die zijn onver anderlijk; staan ze buiten het bedrijf, is er niets aan te doen. Zoolang de boer in het handteren van de kaarten vrij is., kan hij volgens eigen inzicht en verantwoordelijk heid handelen. Die mate van vrijheid is ge durende een reeks van jaren verdwenen als gevolg van ,de landbouw-crisis-maatrege- len. Een grootere mate van vrijheid in' de keuze van gewassen zouden het risico factor geringer maken en de nadeelige gevolgen van de crisis verzwakken. Applaus.) Na de rede werd er op gewezen, dat een goede landbouw- boekhouding ook bij kan dragen meer stabiliteit in de bedrijven te krijgen. Met een bijzonder woord van waardeering aan den geerden spreker sloot de Voorz. de vergadering. eertijds Gereformeerd Preiaikant te Miaaelharnis, op Vrjjöag' 21 Juli te Does'buiig. DOESBURG, 21 Juh 1939. Heden werd op de Algem. Begraafplaats alhier het stoffelijk overschot van Ds. G. van Velzen emer. predikant der GerefKerk van Middelharnis ter aarde besteld. Dit had in alle eenvoud plaats en de be- langsteUing was niet zoo groot als we ver wacht hadden wat zijn oorzaak wel zal vin den in het feit dat Doesburg erg afgelegen ligt en zieer moeilijk te bereiken is voor de gemeenteleden die Ds. van Velzen als pre dikant gehad hebben. Het stoffelijk overschot werd vanuit de woning van zijndochter (waar hij inwonen, de was), naar de Begraafplaats gebracht gevolgd door een achttal auto's. Op de Be graafplaats waren een 70-tal belangstellen den. Nadat de kist was neergelaten trad als eerste spreker naar voren Ds. Voornfiveld Gereformeerd Predikant van Zuilichem (Bommelerwaard) alwaar de overledene predikant geweest is. Spreker begon met op te merken dat er een schok van ontroering ging door Z. toen bekend werd dat Ds. van Velzen was over leden. Nog steeds leefde hij in dankbare herinnering voort, vooral bij de ouderen, die hem nog als hun predikant gehad hebben. Twee kerkeilaadsleden in Zuilichem waren nog in leven, die reeds dienden onder Ds. van Velzen. Jammer genoeg konden deze hier niet te genwoordig zijn. Spreker merkte op dat alle menschen sterven moeten, geloovigen en ongeloovigen. Hoe vreeselijk voor de onbekeerden. Maar als de geloovigen sterven begint eigenlijk pas het leven, t Heeft hier al een aanvang genomen, maar bij de dood neemt God het lichaam der zonde weg, en mogen ze pas ten volle genieten. Ook de overledene mag dit thans doen, hij heeft geleefd door het geloof in Jezus Chris tus. Spreker eindigde met een woord van troost tot de bedroefde familie. Nu trad naar voren Ds. W. F. Laman Chr. Geref. Pred. te Middelharnis. Deze sprak ongeveer als volgt: Rouwdra,genden Namens honderden van Flakkee wil ik aan deze geopende groeve een kort woord spreken. Men noemde Ds. van Velzen op Flakkee: „de oude knecht," maar laten we er wat bij voegen en hem noemen: De oude knecht des Heeren. Immers de Heere had onze gelief de doode tot Zijn dienst afgezonderd. Hij riep hem eerst van de dood tot het leven. In het koninklijk palies werd hij zon daar voor God. Hij ervoer dat hij was zonder God in de wereld. Hij leerde roepen uit de diepten van ellende tot den Heere., 't Werd bij hem de vraag: Hoe kom ik nog tot God bekeerd, hoe kom ik nog met God verzoend. Nog in Januari j.l. toen we hem voor het laatst ontmoeten zei hij: Hoe kom ik nog bekeerd, en toch hij wist het dat hij zijn schuld kwijt was, maar hij wilde in ,e(en rechte verhouding met den Heere leven. Voor velen is de overledene als middel gebruikt. Hoe velen ook in mijn eigen ge meente noemen zijn naam met dankbaarheid en wat wordt het nog vaak gezegd: Zoo deed Ds. van Velzen of Ds. van Velzen zou het zoo doen enz. En toch laten we niet te veel staren op en spreken over dit stoffelijk omhulsel. Ds. van Velzen heeft zijn wensch verkre gen! Hij is nu: é,t bekeerd. Hij heeft het wel eens uitgedrukt. In de hemel zal ik het hardste zingen. Door U door U alleen Om 't eeuwig welbehagen. Uit vrije genade is hij gezaligd. God riep hem van het hof des Konings, om Ambas sadeur des Hemels te zijn. Hij leeft voort in de haiften der honder den. Hij was een Priester, een bidder. Wat heeft hij gebeden voor U famihe. De Heere trooste U. Werd de overledene op begrafenissen ge- noodigd, dan aanvaardde hij die noodiging steeds. RP AAN ZÜÜ Si^akelaar in huizen Al waren de menschen Hervormd, Ge reformeerd, van de Geref. Gemeente, Jood oif. Roomsch, 't was voor hem geen hinderpaal. Hij placht te zeggen: Over- al waar God me roept heb ik een taak te vervullen. Mijne toehoorder^, we staan hier aan het graf van een geliefde doode. Hij mocht ster ven, hij kon sterven. Wij ook Kunnen we God ontmoeten Och van nature gelooven we Hem die zegt: Ge zult den dood niet sterven. Heden is het nog mogelijk om bekeerd te worden. Is U al eens alle valsche rust ontnomen? Wat is Uw grond waarop ge rust? Uw bevinding? Uw tranen? Uw bekee ring Ja? Och arme mensch. Ge moet uit 1 o u t e r e genade zalig wor den. Het Borgwerk van Jezus Christus dat is het eenige goede Fundament. Dat zij zoo! Nu trad naar voren Ds. D, Driessen Chr, Geref. Pred. te Rotterdam (Zuid), een zielevriend van den overledene. Deze sprak namens de vele vrienden die niet aanwezig konden zijn o.a. ook namens de Oud Ger. Gemeente te Doetinchem waar Ds, v. Vel- ,2en wel eens voorging. Ds. Driessen sprak ongeveer als volgt: Geachte aanwezigen: Er leeft zooveel in mijn hart dat ik het onmogelijk alles in woorden uit kan druk ken. Deze vriend is op hooge leeftijd ge storven, en toch we kunnen hem nog maar niet missen. Wat viel het vaak vlak als we met hem spraken. Och je hebt van die menschen die je in geen 20 jaar begrijpt, maar je hebt er ook die je dadelijk vrienden kunt noemen. Zoo ook deze. Waarom Hij kwam op uit zijn armoede. En dan: kerkmur'en beteekenden voor hem niet veel. Hij geloofde aan de eene algemee- ne Chr. Kerk, Hij had vele vrienden en namens hen spreek ik hier ook. Hij had een rijke ervaring, en ging graag met eenvoudige menschen om. Een goede vriend van hem was de nu reeds overleden godzalige Ds. de Braal. Ze waren samen eens op kervisitatie ge weest, en, toen had Ds. de Braal gezegd: Och broeder, 't water is al over de dij,k, maar we zullen toch maar blijven hé? En nu is deze lieve vriend ook thuis. En al dat volk komt thuis. Hij had de gave om te stichten; neen hij kon zoo maar niet gelooven als hij wouji Tegenwoordig gaat dat zoomaar. Hij had dat arme zondaars geloof. En waar begon hij altijd Daér waar we God kwijt ,zijn geworden in het Paradijs. O. dat hij had ingeleefd, dat er naast de duivel geen ongelukkiger schepsel is, dan de gevallen mensch. Reeds mijn ouders waren met hem bevriend en Ds. van Velzen gaf ze eens een stoel cadeau, die ik nu nog heb. En als ik nu in die stoel zit denk ik nog wel eens aan hem met dankbaarheid. Dat is niet Roomsch hoor. Toen mijn vader stierf beloofde ik den Heere dat ik mij nu bekeeren zou. Och, dwaas schepsel ',k meende dat het de beste tijd was! Er is toen niets van .gekomen. Bedroefde Familie, 'khoop dat ge mijn voorbeeld niet zult volgen! Heden indien ge Zijn stemme hoort verhardt Uwe harten niet. God doet geen nut ten dage der verbor genheid. De Heere geve U een ledige plaats in het hart, want dan alleen is er plaats voor Je zus om aldaar te komen. En zoo ,ge U niet bekeert, dan zal een maal Uw vader en broeder U helpen ver doemen. De Heere trooste U. Als vierde spreker trad naar voren Ds, L, S. idten Boer Chr. Geref, Pred, te Arnhem. Spreker gewaagde van de innige band die er tusschen hem en Ds. van Velzen bestond, daar hij het grootste gedeelte van zijn jon ge leven in Middelharnis had doorgebracht. Naar het Apostolisch woord wilde ook hij dezen overleden voorganger gedenken. Men placht te zeggen: Ds. van Velzen neemt een „eigen" plaats in in het kerke lijke leven zijner kerk en terecht. Echter we mogen toch nooit uit het oog verliezen, dat alle menschen naar eene plaats gaan óf de eeuwige gelukzaligheid of de rampzaligheid. O, wat kon de overleden in vuur geraken, als het ging om de leer van vrije genade. Hij Ds. van Velzen lag reeds van eeuwig heid in het welbehagen Gods opgesloten en zijn naam kwam voor in het Boek ,des le- ,vens. Daarom, daarom alleen werd hij jn den tijd door God wedergeboren. Laatst zei hij het nog zoo: Nu ben ik al 63 jaar op ,den weg, en o, wat wordt er nog aan die boom geschud. En geen wonder, 63 jaar lang heeft de overledene aan het rij.k des Satans afbreuk gedaan. Hij kon blij zijn en bedroefd. Neen, hij wilde geen dood ,geloof bere deneeren. Hij wilde niet weten van een schijn, een filosofische, maar wel van een waarachtige bekeering. Voor velen is hij het middel geweest. Waar|in lag zijn kracht? In zijn gebed. O, dat bidden op de kansel Neen, hij had geen oratorische gaven, maar was een bidder bij de gratie Go,ds. Laatst, toen, ik met mijn vrouw hier in Doesburg bij hem was, stak hij zijn rech terhand omhoog, (ajjn linker was lam) en riep uit: Mijn Borg heeft alles betaald. Moeten we nu met ,dit graf eindigen? Neen, maar met het ,graf van den Heere Jezus! Christus heeft, liggende in het graf, den dood gedood, en het graf geheiligd voor al Zijn volk. Eenmaal zal ook Ds. van Velzen uit dit graf opstaan, en dan zal de Gere formeerde Kerk het weten dat er een profeet in hun midden geweest is. Er is in onze dagen een groep van bon- delingen, die echter no,g nooit vondelingen zijn ,geweest, liggende op het ,vlakke des velds. Geachte Familie, wat Uggen er een rekes ten van Uw vader in den Hemel, Dat kan nooit meer ongeldig .gemaakt worden. Aanwezigen van dit graf gaat een, spra ke uit. Een van ons zal de eer|3te zijn die zal moeten sterven. Mochten we ook deze roepstem, niet in den wind slaan. Als laatste spreker trad nu naar voren Verpakt in fraaie goud-Bonbonnières Prijs f. 1.- en 50 et. Oe aangewezen verpakking voor op reis en in den outo. in goeden ,zin hoor! Want hij getuigde van ziehzelven dat hij vleeschelijk verkocht was onder de zonde, dat er in hem geen goed woonde. En toch, niet onrustig maar vredig is hij ontslapen. Want hij mocht zijn vuile schul dige handen leggen in de doorboorde han den van ,den Heere Jezus. Hij had aan Gods genade genoeg. Hij heeft wel eens ge tuigd dat God hem door Zijn ontelbre ,gunst bewijzen tot hulp en heil en vreugd is ge weest. Ten tijde des avonds was het voor hem licht. Aanwezigen, het laatste wat Ds. van Vel zen hoorbaar en veijstaanbaar gezegd heeft was Ps. 118 10. Kom, laten we dat zin,gen, want er is hier reden om te zingen. Aan dit verzoek werd voldaan. Plechtig klonk het: Dit is, dit is de poort des Heeren Daar zal 't rechtvaardig volk doortreen. De zoon van Ds. v. V. dankte .daama de sprekers voor hun goede woorden en ,de be langstellenden voor hun aanwezigheid en hiermede was deze eenvoudige plechtigheid ten einde. Nogmaals, we hadden gedacht meer be langstelling te zien en toch, 't geeft weer niet ook. Staat en niet in Handel. 8:2: En eenige godvruchtige mannen droegen Stefanus te samen ten grave. Neen, 't geeft toch weer niet ook. Een groote belangstellin,g bij een begrafenis is toch niet altijd een teeken van medeleven. En de oude knecht des Heeren is er niet minder om. Zijn geluk wordt er ook niet door verminderd. Hij is thuis. Spot, smaad en hoon was hier vaak zijn deel. Och, 't is niet te verwonderen dat een Rudolf ,van Reest zich aan zulke menschen geërgerd heeft En 't valt niet mee, als men zich be schouwt als een verbonds kind, als een ge reformeerde van het allerbeste soort, als men zich op de been wil houden met doop, belijdenis en Avondmaal, en men moet dan iedere Zondag van Ds. van Velzen dit the ma hooren: Tenzij dat iemand wedergebo ren worde, hij kan het Koninkrijk Gods niet zien. Och, dan is het te begrijpen, dat menschen als Rudolf van Reest zich daaraan erge ren, en ,zich vrtllen vsTeken! Ds. van Vel2ien is over de hekel gehaald. Twee boeken heeft Rudolf van Reest er voor noodig gehad om zijn ergernis lucht te geven. En hoe? Door de personen van Ds. van Velzen dermate te schilderen dat het voor een buitenstaander lijkt of er nu letterlijk niets deugde van hem. Arme van Reest! Ge hebt een gezant Gods beleedigd, een kind des Heeren verachtelijk voorgesteld. Ge hebt Ds. van Velzen veracht en bespot, maar hij is het nu te boven;. Hoe drukte Ds. ,van Voorneveld van Zui lichem het ook weer uit? Aldus: In Zuilichem spreken vooral de ouderen nog met hoogachting over Ds. van Velzen. Weet ge wie met hoogachting sprak van Ds. V. Velzen niet alleen in Zuilichem, Mid delharnis, Lopik, Ede, maar daar waar men hem wel eens hoorde prediken. Het was dat volk wat niet mee kon met die verderfelijke verbondsleer, die maar spreekt van 'een aannemen van den Heere Jezus, terwijl dat volk geen gestolen maar een geschonken zaligmaker wil hebben. Zie dat volk hield van Ds. van Velzen. Hij stond in zijn kerk schier alleen, hij had een eigen standpunt zei men. O zeker, het wag waar.: Maar toch hij predikte zuiver Gods Woord hoor! Precies z)oals alle Gereformeerde pre dikanten dit vroeger deden. Ge zoudt eens zien of er verschil was tusschen hetgeen Ds. van Velzen prieekte en wat de ,vader der Afscheiding Hendrik de Cock leerde. Dan was er absoluut geen verschil. En daarom hoorde het echte volk hem zoo graajg, daarom hielden de ouderen nog wél van hem. Maar wie 2ich aan zijn prediking er gerden Verbondskinderen, van die Verbondsmen. schen die niet eens weten hoe ze in het Verbond gekomen zijn voor die was hij een ergernis. Zulke Christenen, die veel lijken op de vroegere Farrizeëen, die in eigen oogen mee nen rein te zijn, maar aan hun drek niet ge wassen, ja die konden bij hem niet kerken; voor hen was de overledene veel te ouder, wetsch. Nee, dan is het toch weer te begrjijpen dat Rudolf van Reest al zijn krachten ver- ,zameld heeft om „Gereformeerd" Nederland eens een man te teekenen als Ds. van Vel- zten,, al moet dat gaan ten koste van waar heid en oprechtheid. Ds. J. P. Jansen Gereformeerd Predikant te Doesburg. Spreker begon met op te merken dat er reeds ztjoveel hier gesproken is, en dat hij kort zal zijn. Hij is ook in de ziekenkamer van Ds. van Velzen geweest, en heeft vernomen dat Ds. ,van Velzen een kwaadspreker was. Echter, En toch. Ds. van Velzen is dat nu te bo ven. God heeft hem thuis gehaald in hoogen ouderdom. Veel lijden is hem bespaard: Zijn ziek bed was maar .kort. Hij is gelijk de korenhoop te zijner tijd opgevoerd (Job 5 26.) X.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2