CriQWEEKEMADÖpGED.GD0nD5IA6 vööÖDlZUID-HOainZEEUWSCHE EltAHDEn N.V. DiïGEVERSHAATSCHAPPU „EILANDEN-NIEDWS" De zorgen ?an Engeland. Het vijfde Kabinet-Colijn gereed. -^^-!S^^ 12e Jaargang WOENSDAG 26 JULI 1939 No. 1060 Ingezonden stukken Voor f 1.30 JL^ux Jol let<=>Ueeb Uyli \p Uyljsmraa^ WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE E IL A N D E .r' 18e JAARGANG WIL U NOG MEEDOEN? de^^^r niEuws Adve^tentie«p^^js 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst' aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boek'aan» kandiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. UITGAVE VAN Gevestigd te Middelhamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro J67930 Postbox 8 o Tel. 17. BSJlcaiitoor voor Zeeland: St. Maartensdijk Marht, Telef. 59. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbij voorviitbetaling. Verschijnt iederen Woensdag en Zatprdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per 'jaar Wij bevinden ons sedert eenige jaren in een tijdsgewricht der wereldliistorie, dat beslissend zal zijn voor de verdere ontwik keling der maclitsverhoudingen in onze 20e eeuw. Drie staten, die zicli de proletajiërs onder de naties noemen, n.l. Duitscliland. Italië en Japan, pogen met geweld de liui- dige wereldorde te verbreken en een nieu we orde te sclieppen, waarbij zij van bezit- loozen beheerscliers der wereld zijn gewor den. Om hun doel te bereiken, zullen zij een eind moeten maken aan de machtspositie van Engeland en Frankrijk, waarna het wei nig moeite zou kosten ook die van andere koloniale mogendheden als Nederland radi caal te vernietigen. Het gaat dan ook in de conflicten van deze tijd niet om Danzig of Tunis af Tientsin, het gaat in laatste in stantie hierom, of Engeland en Frankrijk zich in hun eeuwenoude positie zullen kun nen hanhaven tegenover de dictatuur-sta- ten, die droomen van een wereldhegemonie, waarby die der Oude Romeinen nog slechts kinderspel was. Nog steeds zijn er men- schen, die dit niet vrillen zien en die in hun goedgeloovigheld meenen, dat het Hitler alleen erom te doen is het Juk van Versail les af te werpen. Zijn doel reiKt oneindig veel verder. Hij ia niet tevreden met Oosten rijk en Tsjechië en Italië wil meer dan Abes synië en Albanië en Japan heeft verder strekkende plannen dan Mantsjoekwo en China. De wereld staat voor een krachtme ting der mogendheden, waarbij het zal gaan om heerschappij of ondergang. Engeland en Frankrijk, bene\'en3 Polrn, zullen daarbij het sp't moeteii alb^iten. Maar dat wil niet zeggen, dat Amerika, itualand, Nederland, België en andere lan den er geen belang bij hebbeu, hoe deze worsteling zal afloopen. Wij meenen, dat het niet twijfelachtig is, aan welke kant de belangen van Nederland liggen. Wat zijn de kleine naties te wachten van de hongeren de en roovende en terrorlseerend dictatu ren? Verlies van hun koloniën en verlies van hun politieke en economische vrijheden met al den aankleve van dien, Zou het voor ons land niet duizendmaal beter zijn, dat Engeland en Frankrflk, met hun geconso lideerde imperia, ook maar verder als de rustbewaarders der wereld fungeeren? Wie anti-Duitsch is, behoeft nog niet persé pro- Engelsch te zijn, maar dit is ook een vast staand feit, dat wij van Engeland niets en van de dictaturen alles te vreezen hebben. En daarom heeft Nederland naar onze meening er belang by, dat de positie van En|geland in de wereld overheerschend blijift. Het Engelsche imperium, dat meer dan een vieijde deel van het geheele aardopper vlak omvat en welks dominions, koloniën en mandaten ongeveer 525 millioen inwo ners tellen d.l. meer dan een vierde van de gansche wereldbevolking, is opgebouwd ge durende een tijdsperiode van qngeveer 3 eeuwen door een volk, dat thans zelf 45 millioen inwoners telt.. Dit ia ongetwijfeld een geweldige prestatie geweest, gelijk het van onze eigen voorouderis een respectabele krachtsinspanning was, dat zij een koloni aal rijk hebben gesticht, dat 65 maal zoo groot is als Nederland en 65 milloen inwo ners heeft. Nederland echter is niet in staat laten wy het eerlijk bekennen dit rijke en priachtige eilandr^jk tegen een machtigen roover te verdedigen. Wij behou. den het slechts, omdat er thans nog in den stillen Oceaan een staatkundig en mari tiem evenwicht is tusschen Japan eenerzijds en Engeland de Vereen. Staten anderzijds. Zoodra dit verbroken wordt ten gunste van Japan en zijn bondgenooten, kunnen vr^ ons koloniaal wel afsneden. Maar Engeland moet in staat ztjn, zijn geweldig wereldrijk zelve bij elkaaij te houden en het tegen alle aanvallen te verdedigen. Dit was uit den aard der zaak heel gemakkelijk, zoolang geen andere militair-aterke mogendheden het ter zijde atreefden, maar nu een drietal gecoaliseerde staten, geleid door regeerin gen, die openlijk streven naar de vorming van een wereldrijk als het Engelsche en bezield door een krankzinnig nationalisme, een greep doen naar de wereldmacht, nu breekt voor Engeland een kritieke tijd aan en staan Chamberlain en ziJn medewerkers voor problemen, die zoo groote zorgen met zich medebrengen als wel nimmer een Brit- sche heeft gehad. Daar is allereerst het vraagstuk van de MJdiaeUamdBche Zee en de verbinding met Indië. Het is voor Engeland van buitenge woon groot belang, in alle omstandigheden de ^eweg naar ztJn Indische bezittingen door het Suez-kanaal te kunnen beheer- schen. Het heeft daarom in vroegere tijden de hand gelegd op alle stategische punten van deze route: Gibraltar, Malta, Cyprus, Egypte en Aden bij de uitgang der Roode Zee. Sedert echter Italië onder Mussolini een imperialistische politiek ging voeren kwamen de moeilijkheden. Tot dusver had Engeland de oude wereldzee beheerscht, doch Italië kan dit niet dulden, daar het de Middellandsche Zee beschouwt als zijn eigen machts- en invloedssfeer. Het heeft daarom Pantellaria, een eiland tusschen Sicilië en Tunis, geweldig versterkt en kan van daaruit het scheepvaartverkeer tus schen de beide helften der M.Z. onmogelijk maken. Het heeft gedurende de Spaansche burgeroorlog de Balearen, die aan Spanje behooren, bezet en er zijn nog geen teeke nen, die erop wijzen, dat de Italiaansche sol daten vertrokken zijn. Zij bedreigen vanaf die eilanden behalve de verbindingswegen ,van En,geland ook die van Frankrijk met zijn Noord-Afrikaansche gebieden. En toen Abessynië veroverd werd, was de macht van Italië aan de Roode Zee wederom be duidend gestegen en daartegenover Bnge- lands positie verzwakt. Al heeft Engeland een verdrag met Italië gesloten, dat de sta tus quo in de M.Z. waarborgt, dit wil geenszins zeggen, dat Mussolini het hierbij laten zal. Dit blijkt wel uit de verovering van Albanië en de eischen tegenover Frank riJk. In dit gedeelte van de wereld zp,l En geland danig op zijn hoede moeten zijn. Het bondgenootschap met Turkije is wel een zekere ruggesteun, maar daartegenover staat een verzwakking aan de andere kant der M. Zee. Er is namelijk een tweede kwestie, die Engeland zorg baart en dat is ide Spaamsche kwestie. Franco won met hulp der dicta toren de burgeroorlog en vanzelfsprekend zal hü zich, als de nood aan den man komt, ook al bloedt zijn larid uit duizend won den, uit Vïiiendschap en dankbaarheid scha ren aan de zijde zijner geestverwanten. Dan komt Gibraltar en daarmee de ingang der M. Zee in het gedrang en zal het voor de Engelschen uiterst moeilijk, zoo niet onmo gelijk zijn, de verbindingen aldaar te hand haven. Daarbij korr^t nog, dat in deze situa tie Engeland's bondgenoot Frankrijk ook bij de Spaansche grens kan worden aangeval len, hetgeen weer een handicap te meer is. Alleg bijeengenomen zijn het weinig bemoe digende perspectieven, die zich hier voor de Engelsche staatslieden ontsluiten. Een ander probleem, dat vrijwel onop losbaar kan worden genoemd, is het Pa^ lesitynsche ivraagstoilk. We hebben dat reeds vroeger uitvoerig in ons blad besproken en zullen er dus nu niet diep op ingaan. Ara bieren en Joden maken beide aanspraak op dit land, dat onder Britsch mandaat staat en een bevredigende oplossing is niet te vin den. De Arabieren meenen dat er reeds teveel Joden wonen en willen de immigra tie stopzetten, terwijl de Joden op grond van de Balfourdeclaration hun oude vader land vs^llen maken tot het nieuwe Joadsche Nationaal Tehuis, wat te meer noodzakelijk is, nu zij uit vele landen worden verjaagd en bij duizenden ronddwalen over de aarde en over de zeeën. De troebelen in dat land zullen daarom geen einde nemen, want een voor alle drie pantijen bevredigende solutie is even moeilijk te vinden als de quadratuur van de cirkel. Daarbij maken Duitschers en Italianen dankbaar gebruik van de ontevredenheid der Arabieren en doen ze hun uiterste best, deze tegen de En gelschen op te stoken. Het ligt voor de hand, da.t in geval van oorlog een dergelijke toestand gevaarlijke elementen in zich houdt, die de positie van Engeland in het Nabije Oosten kunnen ondergraven, zoodat ook in dit deel der wereld de belangen van het Britsche imperium de volle aandacht en zorg der Regeering behoeven. De Arabie ren toch vormen een volkerengroep, waar mee in oorlogstijd terdege rekening moet worden gehouden. Ook in dit deel der we reld zitten Duitschland en Italië te specu- leeren op de sentimenten der inlanders. (Wordt vervoigd). Geachte Redactie, In het nummer van 1.1. Dinsdag wijdt U een hoofdartikel aan het Danzigsche pro bleem en sluit de redactie zich aan bij het standpunt van Engeland en Frankrijk n.l. dit, Duitschland moet inbinden, zoo niet dan oorlog! Tevoren schrijft U: „Om aan Polen een «itweg naar de Oostzee te geven, „werd „toen de z.g. Poolsche corridor geschapen; „een groot stuk van Duitsch West-Pruisen „werd bij Polen gevoegd, waardoor de Dnit- „schie provincie Oost-Pwilsen met de hoofde „stad Konlgsbergen geheel geïsoleerd, kwam „te liggen en door Poolsch gebied van het „Vaderland gescheiden werd. Op deze wijze „werd Duitschland verminkt, hetgeen de „bedoeling was, want het Rijk van Wilhelm „II moet in zijn macht, kon het zijn voor- „goed, worden gekortwiekt. Zoo heeft men „te Versailles ook de Danziger kwestie op „öpn voor Duitschland nadeelige wijze op- „gelost." Gedurende de laatste maanden is er zeer veel-over Danzig gesproken en geschreven; dit wereldprobleem wordt verschillend be oordeeld en naar ik meen in ons.land - dat niet in den wereldoorlog gewikkeld werd - het meest in den zin, zooals U er over schrijft. U zegt, dat Danzig een Duitsche stad is en zooals ik vanmorgen nog van een Deen- sche mijnheer hoorde - die vanaf 1927 t/m 1931 in Danzig met z'n 250.000 inwoners woonde - een igoeide Duitsche stadDat deze Duitschers verlangen liveer in het groote Staatsverband terug te keeren, kan ik mij levendig indenken. Danzig is overwegend Evangelisch en bestaat er bij deze Pro testante menschen groote wees, dat het Ka tholieke Polen - met Engelsche en Fransche hulp - de Protestante stad bij den Pool- schen Staat inlijft. Het is niet mijn bedoeling naar aanleiding van uw hoofdartikel een diepgaande dis cussie te voerden of uit te lokken. Echter op het volgende wil ik wijzen: Het gaat tenslotte niet alléén om Danzig, maar en dat is naar mijne meening de voornaamste aangelegenheid, de provincie Oost-Pruisen Deze provincie - met een oppervlakte van ruim zoo groot als geheel Nederland - is door de corridor, die een breedte van onge veer den afstand Nijmegen-Roterdam en nog een grootere lengte heeft, van het Duitsche Rijk afgescheiden! Stel U zich eens voor dat onze provincies Brabant en Limburg om de een of andere internatio nale kwestie op een dergelijke wijze - dat zou dan een corridor van heel wat min dere breedte moeten zijn - van het overige gedeelte van Nederland werden afgesneden, hoe zouden wij Hollanders zoo'n toestand vinden! Zooals ik - en misschien meerdere Neder landers - de zaak Danzig bekijk, moet de wereld in vuur en vlam worden gezet al léén om te trachten voorkomen, dat Duitschland terugkrijgt iietgeen wat in 1919 verloren is gegaan! Duitschland werd - U zegt het zoo duidelijk - gekortwiekt; nu het Duitsche volk sterk is geworden, is het hun grootste wensch alle nadeelen van het Verdrag van Versailles overboord te wer pen! Hoogachtend Uw Dw. Dn. DE ROO. VENLO, 19 Juli 1939. Chidterschrlft der Redactie. Wij kunnen het begrijpen, dat inz. na het lezen van ons hoofdartikel neiging gevoel de de zaak ook eens van een andere kant in het licht te stellen Inderdaad zijn er fac toren in dit probleem, die ten gunste von het Duitsche standpunt pleiten. Zoo bv. het feit, dat Danzig voor 95% Duitsch is en eveneens de 'abnormale situatie, dat de prov Oost-Pruisen van de rest van Duitschland is gescheiden door een breede corridor. Naar onze meening zou het dan ook wer kelijk voor de hand liggen, dat in dezen de noodige correcties werden aangebracht, in dien de huidige verhoudingen en de poli tieke gevolgen daarvan dit niet verhinderen. Was er in Duitschland een normale regee ring, die niet in overspannen nationalis tische grootheidswaan de heele we reld tartte, maan in vrede met zijn naburen wilde leven, dan zou het bezwaar tegen afstand van Danzig en de corridor zoo groot niet zijn. Dan immers war^n er geen militaire en strategische kwesties aan verbonden en zou economisch Polen er niet zoo radicaal door gedupeerd worden. Er wa re dan misschien wel een modus te vinden, waardoor de belangen van beide landen be hoorlijk konden worden gewaarborgd. Maar dit is thans niet het geval. De actie van Hitler is niet alleen gericht op afbraak van het gebouw van Versailles, maar grijpt veel verder. Oostenrijk en Tsjechië, die van Duitschland nimmer deel hebben uitge maakt, zijn ingelijfd. Voor ieder onbevoor oordeeld toeschouwer is het buiten kijf. dat de suprematie van Duitschland over geheel Midden- en Oost-Europa en daarna nog meer, op het program staat. En daarom, Danzig zelf is geen wereldoorlog waard we zijn dat geheel met inz. eens maar de achtergrond van dit pitobleem is tenslot te de machtskwestie, de „nieuwe orde" in Europa. En zjal dit alles ;^nder oorlog worden opgelost Wij hopen het van harte, maar vreezen zeer. leveren wij U een prima roode para Bul- tenbaKd. Een Hjzersterke awart« Binnenband voor 65 cent. Buitenbanden in 15 soorten voorradig van 78 cent tot f 3.00. Uitsluitend „Vivedestein" en „Hevea" fabri kaat. D. HOEK EIJWIELHANDEL OUDDORP _^/ï>~*i^ 300 norloges grails f Éen groot aantal pracHthorloges werden reeds uil» gereikt. Heeft U al een inzending gestuurd? Lux Toilet Zeep, schitterend wit, delicaat geurend, en de enige toiletzeep, die het euvel van een ver moeide huid" voorkomt, biedt U nog een paar dagen een kans op een schitterende prijs. Al wat U te doen heeft is het volgende: Geef in hoogstens 30 woorden Uw opinie over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het ge laat. Frankeer Uw Inzentling als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lux Toilet Zeep prijsvraag, postbus no. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending 3 buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U maar bij élke inzending 3 buiten omslagen van Lux Toilet Zeep voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en "correspondentie over de prijsvraag kan niet worden gevoerd. Alle inzendingen worden ons eigendom en kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt. LUX TOILET ZEEP TEÖ£N VERMOEIDE HUID LTS 180- O2'50^^ Van een eeirste pjicht. Onze tijd heeft vele moeilijldieden. Inzon derheid ook in het staatkundige leven. En daarin bepaaldelijk leveren de financiën groote bezwaren op. In het staatkundige le ven is het een moeilijkheid van de aller eerste grootte om de eindjes aan elkaar te knoopen. Om niet meer uit te geven dan er in komt. Om met de financiën van het Rijk rond te komen. Inderdaad minister de Wilde zou er veel van kunnen vertellen. Die moeilijkheden worden opgegeven als de oorzaak van zijn heengaan als minister van financiën, of ook Oss daarin een rol speelt? 't Is voor een buitenstaander niet te zeg gen, of hij als eerlijke rondborste Zeeuw; Zeeuw van afkomst door vaderszijds, niet langer de gestes van het ministerie inzakq Oss wilde dekken, het valt buiten de kennis van de niet ingewijden. Alevel zijn de financieele moeilijkheden oorzaak genoeg. Aanhanger van de leer: Niet meer uitgeven, dan er inkomt," is het voor hem niet te doen om ieder jaar weer maar tientallen millioenen te kort te komen. Daartegen heeft hij zijn maatregelen ge nomen. Tegen het drijven van velen die van het uitgeven een sport maken en voor wie het uitgeven op groote schaal voorwaarde is om de welvaart te doen terug keeren heeft hij post gevat en is hij heenge gaan, toen men niet naar hem wilde luis teren. Bij al die financieele moeilijkheden zijn nog gekomen de vele millioenen welke onze landsverdedigin,g vraagt. De verwaarloozing van onze verdediging breekt ons zuur op. Alle partijen, de communisten en socialis ten voorop, op de voet gevolgd door de vrij zinnige partijen, met de coalitiepartijen in de achterhoede hebben daaraan meegedaan. Bevangen door de koorts van den Vol kenbond. 't Zij ter eere gezegd, van de kleine S.G.. P., neen de wijsheid verblijft niet altijd bij de grooten in 't staatkundige leven, dat ze die koorts van Volkenbond nooit heeft ge had, krachtens haar Bijbelsch beginsel was ze daarvoor immuum (onvatbaar) en heeft ze altijd het pleit gevoerd .voor een behoor lijke verdediging van ons land. Nu in deze benarde financieele omstan digheden moeten bovendien nog yele tien tallen millioenen gevonden worden voor on ze verdediging. Dat zijn uitgaven die gedragen moeten worden. Allen zijn er voor. Neen niet allen. De Christen-democraten houden de oude banier van de socialisten van ontwapening e.d. nog omhoog. Zij beseffen niet dat de bewaring yan de onafhankelijkheid van het vaderland een eerste plicht is. Zelfs de communisten en socialisten zijn nu voor bewapening. Veel vertrouwen kan men ook in dit op- ;fcicht niet in hen hebben. Bij hen geldt: „Zooals de wind waait, waait mijn jasje." Wijst de barometer in het politieke leven in de richting van ïiet humanisme van anti» militarisme, en coromunist en socialist zijn voor ontwapening. Keert deze wind dan zijn ze voor bewa pening. In dat veranderen van beginsel zijn de socialisten al heel sterk. „Geen man en geen cent," was de leuze "waaronder men tegen de oorlogsbegrootin,g stemde. In 1914 werden de socialisten voor stander van bewapening, ja had het aan sommige hunner gelegen, we hadden aan den wereldoorlog deelgenomen. Na den oorlog was het weer de leuze der ■ontwapening en nu, het nationaal socialis me kwam op, is het socialisme weer voor hewapening. Geen vast beginsel dus. Geen besef van de groote plicht het land te moeten verde digen. De socialisten zfs deinen en schom melen mee op de deiningen van de veran derende volksmeening. In zulke partijen kan men geen vertrou wen hebben. Zeker niet wanneer het er om gaat een plicht van allereerste grootte te beharti gen. f Zeven nieuwe ministers. Dr. Colijn is met de formatie van het nieuwe Kabinet gereed gekomen. Het ziet er als volgt uit: Dr. H. COLIJN, voorzitter van den raad. der ministers en minister Van Algeoaeene Zaïken, teivens ad interim (tijdelijk:) mi nister van Economische Zaken; Mr. J. A. N. PAXIJN, minister van Buiten. la;nid!sche Zaken; Mr. J. A. DE VISSER, minister van Justi tie; H. VAN BOEYEN, minister van Blnnen- landsiche Zaken; Prof. dr, B. J. O. SCHRIEKE, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; C. W. BODENHAUSEN, minister van Fi nanciën; Dr. J. J. C. VAN DIJK, minister van De fensie; Jhr. ir, O. C. A. VAN LIDXH DE JEtJDE, minister van Waterstaat; Ir. M. H. DAMME, minister van Sociale Zaken; O. H. VAN DEN BUSSCHE, minister van Koloniën; Prof. Ir. I. P. DE VOOYS jjal, ssoodra hij ontslag aal hebben igenomen als dlrectejur ■van de „Algemeene KunstzSjde Unie," de portefeuille van Economische Zaken over nemen ivan Dr. Oolijn. De nieuwe leden van het Kabinet zijn Maandag voor het eerst bij elkaar gekomen. Zij zullen door H.M. de Konin,gin reeds he den Dinsdagochtend worden beëedigd en al gemeen wordt verwacht, da,t de premier in

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1