„EILANDEN^NIEUWS" TIIJÜMPH Simon Gieke DE BESTE I5SIGARET ELKEN DAG PREFEREEREN DUIZENDEN NIEUWE ROOKERS Algemeene Vergadering van den Flakkeeschen Boerenbond. 2e B14D ZATERDAG 22 JULI 1939 - No. 1059 BINNENLAND Hoek vcm Holland heeft zijn strandboulevctrd gekregen. Burgemeester Oud verrichtte de openingsplechtigheid. De ketter van Scherpenisse Cbr. Weekblad op Ger. Groodslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Ulte«vevinde N.V. .Elltndeo-nleuwa" MIddelharnis Tel 17. Giro 167930, PostbuiS De Kabtoets-crfcis Confereeren en nog eens confepeeren Een Zakenka- blnet de «itteomst? Kosten 1 milli/- anfli Wleringermeerpolder Ongeluik- ]£en Uitstel inivoering rytijidenbeslijf.t Varia. De Kabinetscrisis is nog sleepend. De formateur Dr. Colijn ontvangt af en aan verschillende vooraanstaande persoonlijkhe den op het Departement van Algemeene Za ken; met zekerheid kan echter nog niet worden geafegd hoe de samenstellin,g zal ztjn. Om enkele dier grootheden te noemen die Dr. Colijn heeft gepolst over een even- tueele portefeuille, is gecowfereerd met de heer C. W. Bodenhausen, oud-vice-president van den Raad van Nedrerlandsch Indië en Directeur van het Departement van Finan ciën aldaar van 19211926. Er vsror.dt ge dacht dat met hem gesproken is over denk beelden van belastingherziening, hij heeft al meer tot taak gehad belasting proble men te bestudeeren. De heer Bodenhausen is 70 jaar oud; Dr. Colijn geeft er wel de voorkeur aan vooral met de ouderen het penibele vraagstuk te bezien. Ook heeft de Kabinets formateur gespro ken met Mr. 3. A. iflle Visser, proc. generaal bfl het Amhemsche Gerechtshof, mogelijk over een portefeuille voor minister van jus titie. Voorts is overleg gepleegd met Prof. Mr. A. O. Josephjis Jitta, voorheen vrijz. de mocraat, thans vsrat meer naar rechts over hellend. Gedacht vsrordt dat hij mogelijk in aanmerking zou komen voor Sociale Zaken. Het „Vaderland" wist te melden dat ook oud-burgemeester de Bordes van Bussum en de heer Zaalberg, oud-directeur-generaal van den Arbeid, zouden zijn aangezocht voor een portefeuille, Prot Ir. t P. <Sisi Vooys, dierecteur der algemene kunstzijde Unie heeft een onder houd met Dr. Colijn gehad; van hem wordt gedacht, dat hij mr. Steenberge zou ver- \«angen. Woensdagavond is er een bespreking ge weest met mr. J. A. N. Patijn, en met de heeren H. van Boeyen en Mr. Welter. Intusschen moeten Van der Bussche en Bodenhausen zich hebben teruggetrokken. De „Maasbode" (R.K.) van Donderdag ochtend deelde mee, dat ook de heeren Wei- ter, Steenberge en Josephus Jitta geweigerd hebben een portefeuille te aanvaarden. De „Maasbode" schreef: „Daaruit kan tevens worden afge leid, dat ondanks alle geruchten de kans van optreden van katholieke mi nisters in een mogelijk nog tot stand te komen Kabinet-Colijn uitgesloten moet worden geacht." In het Woensdag:avond-nummer schreef dit Roomsche blad: dat geen overeenstemming inzake de werkloosheidspolitiek is bereikt tus- schen de m,inisters Colijn en Romme en dat het heengaan van den laatste hoogstwaarschijnlijk het heengaan van alle katholieke ministers ten gevolge zal hebben en tevens zal meebrengen, dat de formateur geen prominente ka tholieken bereid zal vinden, een porte feuille te aanvaarden. De eenige oplossing die men zich in par lementaire kringen denkt is, dat Dr. Colijn nu er geen medewerking van Katholieken is zal komen tot de vorming van een Zaken-Kabinet Te meer wordt daaraan gedacht, omdat Dr. Colijn zooveel verscheidenheid van per sonen gepolst heeft. Het kan nog wel eenige dagen duren eer we zekerheid van de samenstelling hebben, omdat niet ieder aan wie medewerking ver zocht wordt, voor een portefeuille te vinden zal zijn. Afwachten dus maar weer. De kosten idier Zulderzeewerfeen. Afsluiting en iflirooigmafeiaig op 1 milliard geraamd. In het Financieel-Economisch kwartaal overzicht van de Amsterdamsche Bank is een artikel over De Zuiderzeewerken ge publiceerd, van de hand van ir. V. J. F. de Blocq van Kuffeler, den hoofd-ingenieur directeur van den Rijkswaterstaat belast met de uitvoering van den dienst der Zui derzeewerken. Wat de kosten van aanleg van de W i e- ringermeer betreft lezen wij, dat ten laste van den nieuwen polder blijft een aan legkapitaal van 83 milloen cï f4150 per ha., een bedrag belangrijk hooger dan dat van ongeveer f 2500., waarbij de regeering aannam, dat aan het maken der inpolde ringen geen te groot risico is verbonden. De waarde van den polder mag, hiermede rekening houdende, dus op rond 50 milloen gulden worden gesteld, waaruit volgt, dat er een tekort is van 33 milloen gulden. Dit bedrag is inderdaad zeer hoog. Het droogmaken van de Wierin,germeer staat echter niet op zichzelf en moet wor den beschouwd als een eerste proeve voor een elf maal groöter plan. Verdeelt men het verlies van 33 millioen, dat deze proef heeft opgeleverd over de totaal droog te leggen oppervlakte van 220.000 ha. dan krijgt het tekort een minder ernstig aan zien. De Wieringermeer is een proefpolder en er is gereede aanleiding om aan te nemen, dat met de opgedane ervaring de volgende polders goedkooper tot stand gebracht kun nen worden. De totale kosten voor den 47.600 ha groo ten Noord Oostelij ken polder beloopen 123.8 millioen of f 2.600 per ha.. De ervaring wijst er op, dat de kosten van de tot heden uitge voerde werken eenigszins beneden de ra ming blijven. Bij de huidige conjunctuur valt er uiter aard niet aan te denken uit de gewone middelen gelden beschikbaar te stellen voor het maken van den polder. Hiervoor zal dus geld moeten worden geleend. De plEunnen voor de zuidelijke polders zijn nog in onderzoek, zoodat omtrent de finan ciering daarvan nog geen inzicht bestaat. Zou het gelukken ook deze polders met een oppervlakte van rond 150.000 h.a. voor den kostprijs van den Noordoostelij ken polder te maken, dan zal daarmede in elk geval een bedrag van rond 400 milloen gulden gemoeid zijn. Voor de afsluiting en de droogmaking der Zuiderzee zal tenslotte zeker een bedrag van de orde van grootte van één millard gulden worden uitgegeven. Onder de vele ongelukken die week in Week uiit gebeuren en die we niet alle kun nen memoreeren, melden we het volgende: Schooljongen hij schoolreisje geidbwil. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur passeer den elkaar op den Rijksstraatweg nabij de Wetering te Ede een autobus en een vracht, wagen. In de autobus, komende uit de rich ting Utrecht en toebehoorende aan de Fir ma Toone te Nijmegen waren schoolkin deren gezeten, die een uitstapje naar Hil versum hadden gemaakt. De auto's schoven langs elkaar heen, waardoor een achter in de autobus zittende elfjarige jongen H. H. uit Nijmegen, zoo danig met de zijruit in aanraking kwam, dat hij een zware hoofdwonde bekwam. Na door dr. de Haan uit Ede te zijn verbonden, werd het slachtoflfer dn levensgevaarlijken toestand naar het Julianaziekenhüis te Ede overgebracht. Hij is kort na aankomst al daar overleden. De vrachtauto uit Ede is doorgereden. Later heeft de^e chauffeur zich bij de politie te Hilversum gemeld. Waarschijnlijk heeft de man, toen hij met zijn wagen opzij langa de bus schuurde, niet bemerkt, welk onhedl werd aangericht. Door het radio-be richt schijnt hij eerst daarop opmerkzaam te zijn geworden. Het onderzoek naar de schuldvraag is nog in volle gang. De groenteauto is door de Hilversum- sche politie in besla,g genomen. De autobus is vastgehouden door de politie te Ede. De kinderen, wier schoolreisje door de dood van één hunner en de ernstige verwondin gen van een ander kameraadje zoo droevig onderbroken werd, keerden met een andere gelegenheid naar Nijmegen terug. De botsing tusschen de twee auto's schijnt niet hevig geweest te zijn, waaruit kan worden verklaard, dat de chauffeur van de vrachtauto is doorgereden. De auto bus lis slechts aan de zijkant licht bescha digd. Het is mogelijk, dat het ongeluk ge schiedde, doordat de twee kinderen uit het zijraam van de autobus gehangen hebben en daardoor zijn geraakt. DBIE GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING. Te TWELLO, gemeente Voorst, hebben zich in enkele dagen drie gevallen van kin derverlamming voorgedaan. De patiënten zijn in het ziekenhuda te Deventer opgeno men. De a.s. blijde Gebeurtenis. DEN HAAG. De Minister van Water staat heeft met het oog op de te verwach ten heugelijke gebeurtenis in het Prinselijk gezin bepaald, dat het gebied des Rijks, ge- legen binnen een cirkel met straal van 5 K.M. beschreven om het paleis Soestdijk als middelpunt, met ingan,g van 3 Augustus 1939 tot nadere aankondiging gesloten te verklaren voor de luchtvaart met alle bur gerlijke luchtvaartuigen. Uitstel invoerinig rytljdenbesluit igievraagd. In verband met de aangekondigde in voering van het rijtijdenbesluit op 13 Aug. a.s. hebben de .voorzitters van de drie lan delijke bonden, BBN ANBB BETO, zich telegrafisch tot de betrokken ministers gewend met het verzoek, hoewel erken nend de sociale beteekenis van dit besluit, de invoering hiervan uit te stellen, totdat op eenigerlei wijze de spoorwegen gebonden zullen zijn, aan vaste tarieven. Zij wijzen erop, dat bij de reeds zware lasten op de vrachtauto, de spoorwegconcurrentie, door middel van onderbiedingstarieven, hard werkende particuliere vervoerders op den rand vam een afgrond hebben gebracht en toevoeging van een nieuwen bedrijfslast door invoering van het Rijtijdenbesluit bij handhavin,g van deze spoorweg-concurren- tie, toeneming van de werkloosheid beteé- kent. Doet aangifte van Uw Radio-toestel! Wie een radio-ontvangtoestel bezit, is ver plicht daarvan aangifte te doen. Deze aan gifte kost niets, zij kan geschieden op een formulier, dat op elk postkantoor gratis wordt verstrekt. Wie verzuimt aangifte te doen (men is hiertoe binnen veertien da gen na plaatsing van het toestel verplicht) stelt zich bloot aan hechtenisstraf van ten hoogste zes maanden, of boete van ten hoogste f 1000. Wie zijn toestel nog niet aangegeven heeft doe het thans dadelijk. Een verontschuldi ging, dat men het niet wist, wordt niet aangenomen. OP WOENSDAG 19 JULI 1939, DES N.M. 3.30 UUR IN HOTEL SPEE TE SOMMELSDIJK. De 69ste jaarvergadering werd geopend door den Voorzitter de heer G. C. van Schou wen te Oude Tonge, welke de aanwezigen welkom heette, inzonderheid het eerelid de heer Ir. M. B. Smits ui,t Den Haag én Bur gemeester L. J. den Hollander van MId delharnis, alsmede de broer van Ir. Smits, oud hoofd der Landbouwschool te Sommels- ,drjk. Spreker wijdt enkele woorden aan de nagedachtenis van den oud-Voorzitter, de heer Jac. van der Koogh te Den Haag, wel ke, terugkomende van een vacantie-reis plotseling in de Noorsche wateren, over leed. Met veel toewijding heeft hij in de pe riode, dat hij voorzitter was, de Organisatie gediend en nimmer werd op hem een ver- geeifsch beroep gedaan. Zijn nagedachtenis zal bij ons, aldus spr. steeds in eere blijven. Mede herdacht spreker de ontvallen eer ste Voorzitter, de heer J. Warnaer.. Verder bezag spreker de werkzaamheden van den Plakk. Boerenbond in het afge- loopen jaar, o.m. de bestrijding van den coloradokever, waarvan het acute gevaar thans als geweken kan worden beschouwd en slechts een nabehandeling wordt ver- eischt. Spr. beziet de uien- en aardappel- teelt, de afzet, de denaturatie en dergelijke belan,gen meer. De Boerenbond bewijst nog steeds het centrale punt te zijn, waarin de belangen der landbouwers voor hun bedrijven wor den gediend. ledere boer van dit eiland, al dus spr. behoort te staan achter zijn cen trale organisatie, de Plakk. Boerenbond, (applaus) 2. De notulen der vorige jaarvergade ring worden gelezen en vastgesteld. 3. Ingekomen stukken zijn er niet. 4. Rekening over het jaar 1 Juni 1938 31 Mei 1939. De heer Zoeteman uit-Dirks land adviseert namens de commissie van nazien, tot goedkeuring. De rekenin,g sluit in inkomst en uitgaaf op f 499.22, met een batig saldo groot f 38.85. Wordt onveranderd vastgesteld. 5. Het verslag over het boekjaar van 1 Juni '38 31 Mei 1939 wordt gelezen en eveneens vastgesteld. 6. Vaststelling contributie voor 1 Juni 1939—31 Mei 1940. Wordt vastgesteld als voorheen op f 5.^ vaste bijdrage en f 0.05 per h.a. 7. Plaats volgende zomervergadering- wordt als voorheen bepaald dit weer te Sommelsdtjk te doen. 8. Verkiezing wegens periodieke aftre ding van dhr.i A. W. Keijzer. Op voorstel van den heer Geluk wordt de heer Keijzer bij acclamatie herkozen verklaard. Onder dank neem,t de heer Keijzer zijn benoeming aan. 9. Wat verder ter tafel komt. Dhr DE LINT van Den Bommel brengt naar voren, dat het Bestuur goede nota ge nomen heeft van de tractor-kwestie. Hij meent dat men nog is achteruitgeboerd. Ook met de caterpillar" mag niet over de weg gereden, al wordt het toch gedaan. Spr. is destijds veroordeeld zonder opleg ging van straf. De VOORZ. antwoordt dat het beste is, dat het Bestuur zich met den bond van tractor-houders hierover in verbinding zal stellen. De heer J. DE LEEUW brengt naar vo ren dat het noodzaak is nu van het U.C.B, onderuit te komen. Hij wil beginnen, in sa menwerking met andere vereenigingen geen enkele ui uit te voeren, om zoo een Landbouw-uitvoer-controle te krijgen. De VOORZ. meent, dat het niet ge- wenscht is, dat door staking van verkoop aflevering te dwingen. Spr. vindt dit niet het gewenschte middel. Alles lijkt er ech^ ter wel op, dat we uiteindelijk toch wel tot een Landb. uitvoer-oontrolebureau zullen komen. Spr. licht dit nader toe. De gedach te wint meer en meer voet, dat het nood zakelijk Is, dat de specifieke landbouw-ge- wassen onder de uitvoer-controle worden gesteld, zoodat bij voortdurende aandrang dit Wel verwezenlijkt zal worden. De heer BREEN Ouddorp,, zegt dat er al 8 A 9 jaar voor gestreden is, zonder dat iets bereikt is. De statuten van het U.C.B. zijn gewijzigd, waar in staat, dat één land- bouw-afgevaardigde er in zou kunnen zit ting' nemen. Spr. heeft er op gewezen, dat dit practisch beteekent, dat er geen zeg genschap van de landbouw is. Spr wijst er op, dat hij eigenlijk lid en geen lid van het U.C.B. was. Zeeland heeft ook van zich doen spreken: men wilde een landbouw-uit- voer-controle-bureau en in dezen toestand geen afgevaardigde aanwijzen voor U.C.B. Ondertusschen zijn voor de tuinbouw aan gewezen de uien; waartegen van landbouw- zijde bezwaren zijn ingebracht. De paarde- peen liggen er ook onder, wat dus een twee de gevaar voor de landbouw wordt. Op nieuw ds dus de actie ontketend. Van de drie Centr. Landb. Organisaties is er echter niet voldoende medewerking verleend. De heer v. HEEST, directeur der Veiling voert aan, dat de uien-uitvoer apart is ge specificeerd, er is een reserve gemaakt van de uien groot 50 60.000 gulden. Spr. vraagt of het niet mogelijk zal zijn, deze alvast voor het landb. uitv. contr. bur. te gebrujiken. TWEEDE DEEL. De verdrQvlng van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 27. Eenige dagen geleden had deze hem nog met spot overladen, toen hij samen met 's Prinsen Gouverneur Tseraerts in de vroed schap het voorstel had gedaan om de zijde van den Prins te kiezen en nu vandaag had hij plotseling meegewerkt. Meegewerkt voor den schijn. Dat bleek nu wel. En zeker was er al om Spaansche hulp gezonden naar Middelburg. Die moest men voorwezen, anders was het te laat. Anders zou het een vreeselijke ramp over Veere komen. De wraak van den Spanjool, van den bloedhond Alva. Moord brand en doodslag zou het lot van Veere worden. Even beraadslagen de drie mannen. 't Duurt kort Met een blik heeft van Cuyk Arjaan gemonsterd en met een blik informeert hij btj Lievenszoon. Deze knikt onmerkbaar schier met het hoofd en zegt: zonder dat Arjaan de beteekenis begrijpt „Volkomen betrouwbaar". Haastig gaat van Cuyk de woning van den chirurgijn binnen, 't Duurt geen tien minuten of hij komt terug met een brief in de hand. „Man, zegt hij tot Arjaan, ga met deze boodschap naar Vlissingen. Vraag toegela ten te worden tot den Gouverneur, of zoo deze afwezig is, vraag dan naar kapitein de Rijk. Geef hem dit schrijven over. Maar vlug. Het lot van Veere, van mannen en vrouwen en kinderen hangt van uw snelheid af. Denk er om de Spanjaard ontziet nie mand. Kinderen noch grijsaards, vrouwen noch meisjes zijn bij hem veilig. Loop zoo je nog nooit geloopen hebt, Laat niemand of niets je ophouden. En weg snelt Arjaan. Binnen tien minu ten is hij reeds buiten de poort. Hij gunt zich onder weg geen rust. Voort moet hij. Alles hangt van hem af. Vermoeidheid hij voelt ze eerst niet. Weer moet hij in een bocht om Middelburg heen. Hij ontziet niefs. Zooveel mogelijk snijdt hij de bochten van de wegen af. Is het water te breed om er over heen te springen, geen nood, hij gaat er door. Hij is slechts vervuld van deze ééne ge dachte van deze éne vrees. „Als ik maar niet te laat kom. Middelburg is veel dich ter bij." Onderwijl namen van Cuyk en Ijevens- zoon hun maatregelen. Helaas het stond hopeloos. De visschers waren zoo goed als allen naar zee. Geen opschudding mocht worden gemaakt. Men moest doen of men geen erg had in het verraad van den baljuw. Dat was in de gegeven omstandigheden het beste. Men moest de baljuw in het oog houden en; in stilte zooveel mannen verzamelen als men kon. Nu dat getal was niet groot. Niet meer dan een tvrinti,gtal. De baljuw met zijn dienaars en de Spaansch gezinden waren veel sterker. In den loop van den dag en avond had de bal juw zijn maatregelen genomen. Zeker beschikte hij over een zestigtal mannen. Daar kon men niet tegen aan. Men was genoodzaakt zich ^til te houden, RoUé nam zijn maatrgelen, de poorten wer den extra bewaakt. Geen man werd er in otf uitgelaten. Zoo was men den nacht in gegaan. De korte zomernacht van 2 op 3 Mei 1572. In stilte hadden van Cuyk, Lievenszoon en de chirurgijn in den nacht een twintig tal mannen bijeengebracht. Reeds waren eeni,ge schippers teruggeko men van de vangst. Meerderen zouden in den voormiddag volgen, 't Was een nacht van spanning. Niemand zocht zijn legerstede op. Ook Simon Gieke niet. Och had hij zijn krachten toch terug. Hoe haakte h^j er naar om zich in dienst van de vrijheid te stellen. Te strijden voor God en Zijn Woord.' Maar 't ging nog niet. Het vuurroer vermocht hij nog niet te hanteeren. Hoe verlangde hij er naar, dat hij zijn krachten kon wijden aan de zaak der vrij heid. Och dat hij weer op zijn eiland, op Tholen was. Ook daar zou men gaarne den Spanjaar den weg jagen. Hoe heerlijk zou het zijn het het land van Tholen te helpen bevrijden van de Spaansche tirannen, van de tirannieke pries ters. Hoe heerlijk zou het zijn als 's Heeren volk, dat uw voor een groot deel als ballin. gen moest rondzwerven weer naar huis en haardstede kon terugkeeren. Dat men in volle vrijheid den Heere zou kunnen dienen en op zou kunnen gaan on der de gezuiverde prediking van Gods Woord. Zou hij het nog mogen beleven, dat hij weer met de Pranke's met den jongen Ar- kelszoon, met Voshole en zoovele anderen in vrijheid op zijn geliefd eiland kon le ven. Als hij daaraan dacht,* dan werd hij ongeduldig over den langen tijd dien hij werkeloos moest blijven ten huize van Lie venszoon. En als hij dan daarbij bedacht hoe moge lijk de Spaansche bloedhonden en „zeven stuiverslieden" de belijders van 's Heeren Naam onderdrukten en kwelden en als dui zend dooden deden sterven, zie dan vervul de een onbeschrijfelijk heimwee den jongen naar zijn geboortegrond. Hoe leefde hij met hart en zdel mee in de strijd van de Veerenaars om hun vrij heid te verwerven. Ook Simon had zich dezen nacht niet ter ruste begeven. Hoe ook vrouw Lievenszoon en de ande ren vermaanden om toch rekening te hou den met zijn zwakheid, het mocht hen niet baten, hij had rust noch duur en wilde zijn legerstede niet opzoeken. „Neen, vrouw Lievenszoon, ik ga niet ter ruste, ik kan den slaap toch niet vatten. Ik zou met op mijn slaapstede om en koe ren. Ik ben veel te veel vervuld met de ge wichtige zaak, die ons allen bezig houdt. En ik ben al veel opgeknapt. Och, dat ik het vuurroer kon hanteeren ik zou meehel pen om de vrijheid voor Veere te helpen bevechten. Dat ik toch weer spoedig sterk moge worden. Wie weet in welke nooden mijn Thoolsche vrienden zich bevinden." Vrouw Lievenszoon had haar hoofd ge schud: „Simon, Simon, ge weet toch, dat de Thoolsche geloofsgenooten een betere hulp hebben. Hoe menigmaal heeft de Heere dat aan hen betoond." In gelijken geest hadden ook de anderen gesproken. Zeker zp konden het wel begrijpen. Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3