,EILANDEN^NIEUWS'' TRIUMPH Simon Gieke DE BESTE DAGELIJKS GROEIT DE POPULARITEIT VAN 1 CENT VIRGINIA 2e BLAD ZATERDAG 15 JULI 1939 - No. 1056 BINNENLAND Marktberichten Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant V BOERDERIJEN OP NIEUW ONTGONNEN GROND. Hoofdpijn,Kiespijn.L7pe:"h.'e?bli Centrals veiling Middelharnis De ketter van Scherpenisse Cbr. Wetkblad op Ger. Grondslae voor de Zuld-HoU. en Zeeuwsche Eilanden. Uiteav* van dn N.V. .EHandpn-nlpuwR* MIddHIiarnio Tel 17 Giro 1R7Q30. Postbu(8 Da Kabinets-«rlsis Mr. Dr. Kooien niet geslaagd Dr. Colijn opnleiuw Kabinetsformateur De kosten mi litaire maatregelen bedragen i W)0.000 per dag „Troost" voor Minister Goselinig uit Oss De maand Mei vroeg 65 dooden en 500 gewondten als verkeersslachtoffers Varia. 0113 Ministerie is nog steeds in crisis. Het duurt nu al weken. Voor Hare Maje steit de Koningin zijn het drukke en zeer zeker ook moeilijke dagen. Zij heeft Woens dag wederom den Voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk op den Rulgenhoek ontvangen. s Mid dags had de Kabuietsformateur Dr. Koo ien verslag van ,zijn pogingen uitgebracht, waarna 's-avonds de bejaarde President van het Hoogerhuls werd geraadpleegd Op dezelfde wijze Is het ook gegaan, toen Dr. Colijn formateur was. Eerst bracht hij verslag uit van zijn bevindingen, en ook toen werd naderhand de President der Eer ste Kamer ontboden. Daarna heeft Dr. Co lijn ontheffing verzocht. In parlementaire kringen meende men hieruit te moeten concludeeren, dat ook mr. dr. Kooien niet zou slagen. Natuurlijk was dat een gissing, die echter juist is gebleken. Ook Dr. Kooien is niet geslaagd. Dr. Kooien stond voor twee mogelijkheden. Hij kon probeeren voor een rechts-drlepartljen kabinet, waarbij hij óf zelf een kabinet kon vormen óf met het slaan van een brug tusschen katholie ken en antl-revolutionnalren zijn taak als afgedaan beschouwen. Met het laatste zou het dan een gereconstrueerd Kabinet-Colljn zijn geworden. Hij is echter zoo we zelden niet geslaagd. Dr. Kooien huldigde t.o. der opzichte der Rljksfinantlën dezelfde msening als Dr. Colijn en hij is er de man niet naar om ZQn meening zoo gauw prijs te geven, ook niet tegenover zijn Roomsclie broeders. EJn het blijkt nu .dat de Roomschen ook hun standpunt hebben behouden. Onze Koningin heeft, nu Dr. Kooien van de opdracht tot vorming van een nieuw ka binet Is ontheven, niet weer een Roomsche formateur aangewezen. Ook niet waar van eerst nog gedachte was j|hr. de Geer, de leider der Chr. Historischen, maar opnieuw Dr. Col^n mét idie opdracht belast. De groote vraag is, wat zal het worden? Zoo zachtjes aan begint er een minder- vriendelijke verhouding te ontstaan tus schen roomschen en anti-revolutionnairen en het Is te hopen, dat de laatsten zullen inzien, dat het door dik en dun samengaan ten einde loopt. Het zou ook ten einde moeten loopen om des beginsels vsdl. In parlementaire kringen acht men dat thans het meest voor de hand ligt de vorming van een extra-parlementair of zakenkabi- net, waarbij op z.g. breede basis een com promis-program wordt uitgemaakt. Met dit al ziet men in welke omstandig heden men komt, wanneer het beginsel wordt losgelaten. Rome te vriend houden wordt al moeilijker. En indien men alweer zou gaan coaliseeren, zal het zich zeker wreken. Mocht het een les zijn terug te keeren naar het zuivere beginsel van Gods Woord; wanneer het politieke leven daarop zou worden gebaseerd, zou er, ondanks felle haat en bestrijding verwachting zijn voor ons diepgezonken Nederland. Van a.r. zijde acht men dat Dr. Colijn thans redelijke kans van sla,gen heeft. We zullen ons niet verder verdiepen in gissin gen hoe hij zal slagen, maar afwachten. Binnen enkele dagen D.V. zullen we het wel weten. Om nog eens op de kwestie Oss terug te komen, welke in de Tweede Kamer is behandeld en nu afgedaan is, melden we, dat minister Goseling van de Ossche afdee- lingen van verscheidene stands- en vakor ganisaties, in totaal 64 vereenigingen, een telegram heeft ontvangen, waarin dank wordt betuigd voor de in April 1938 geno men maatregelen tot herstel van de orde en rust in de gemeente Oss. Voldoening werd daarin uitgesproken over de juiste weer gave van de feiten in de redevoering door den minister op 27 Juni 1938 gehouden in de vergadering van .de Tweede Kamer. Dit kan dus aan de gemoedsrust van den mi nister, al zegt, hij zich door zijn handelin gen In de zaak Oss niet bezwaard te ge voelen, mede ten goede komen! Het is in ieder geval een troost voor Minister Gose ling! De kosten voor de buitengewone mili taire maatregelen, welke in April zijn ge nomen en, zij het eenigszins verminderd, toch nog voortduren, zyn voor ons kleine land verbazend hoog. Door het Eerste Ka merlid van Vessem zijn daarover vragen gesteld aan de minister Colijn en van Dijk, waarop is geantwoord dat de kosten dier maatregelen, zonder de aanscha!ffin,g en uit voering van werken, per da,g globaal op f 100.000 kunnen worden geraamd. Al is het zeer zeker noodig dat onze weermacht gedeeltelijk verdedigingsklaar wordt ge maakt is het geen kleinigheid wat het da gelijks kost en geeft het een flauw beeld wat een werkelijken oorlog zou kosten. Die hooge uitgaven zullen zich later in onze belastin,gen weerspiegelen want de tekor ten in de Rijksschatkist zullen enorm zijn! Het is dan ook geen wonder dat we over het finantieel beleid der Rijks uitgaven een Kabinetscrisis hebben gekregen. En wie zal straks aan de Rijkslade zitten om het pro portioneel op de beste wijze uit te geven? Het verkeer vraagt week-in week-uit zijn aantal dooden en zwaargewonden. De K. N.A.C, heeft ze over de maand Mei bij el kaar geteld en komt tot het ontstellende cijfer van 65 dooden en 500 gewonden. En dat nog niet eens in de drukste vacantie maanden! De vraag rijst, waar moet de vornaamste oorzaak worden gezocht: is er te weini,g toezicht op het verkeer of zijn de automobilisten en motorrijders te los bandig Wij voor ons meenen dat het laat ste de doorslag heeft. Een raadslid te Oolt- gens.plaat zei deze week: ,,de automobilis ten eischen de geheele weg voor zich op" en dat is waar. Men rekent in het alge meen te weinig met een ander. Iemand die b.v. een ander tracht te snijden" en een aanrijding veroorzaakt, heeft dan geen on geluk, mar heeft zich doelbewust in ge vaar ga";racht. Ook chauffeurs die alcohol gebruiken, die ooverantwooi-d snel rijden, niet opletten enz., zijn zelf oorzaak dat de grootste ongelukken gebeuren. Ziende deze cijfers zal dit in 't vervolg Zeer zeker lei den tot een straf optreden der politie, die bij de geringste overtreding der verkeers regels proces-verbaal zal opmaken. ZUIDERZEEVISSCHERS WORDEN KLEERMAKERS. Er bestaat kans, dat de werkloosheid te Spakenburg en Bunschoten, welke is ont staan als gevolg van de drooglegging van de Zuiderzee, spoedig eenige verlichting zal ondergaan, doordat te Bunschoten een fabriek van heeren-conifectie zal verrijzen. Eenige honderden vrouwelijke en manne lijke geschoolden en ongeschoolden zullen hierin werk kunnen vinden. Groote Ueifh&bberij. Volgens opgave van den rentmeester der staatsdomeinen te Zwolle hebben zich voor de, thans door den staat in pacht uit te geven 24 boerderijen, waarvan 5 zullen worden gebouwd in de Provincie Friesland, 12 in de Provincie Groningen en 7 In het land van Vollenhove, nabij Giethoorn (pro vincie Overijssel) in totaal 262 gegadigden aangemeld. Van deze personen wonen 241 in de vier noordelijke provinciën, n.l 51 in Friesland, 104 in Groningen, 44 in Dren the, 42 n Overijssel en 21 In de overige pro vinciën. Naar deze gegadigden zal thans een uit gebreid onderzoek worden Ingesteld. In ver band met het relatief groote aantal reflec tanten zal dit onderzoek geruimen tijd vor deren en zal de toewijzing, naar verwacht mag worden, eerst In de loop van de maand September kunnen geschieden. altijd een poeder of cachet van Aignhardt. Mimhardi's Poedors per stuk 8 c'. l)<ios4!Sct Cachets, genaamd,Mljnhardljf 8" 2st. 10 cl Doos 50 et. VERKBIJGBAARSTELLING KOSTELOO- ZE BIJWIELMERKEN OP GOEREE OVERPLAKKEE. De zittingen ter bekoming van kosteloo- ze rijwielmerken zullen als volgt worden gehouden: Te ACHTHÜIZEN in het Patronaatsge bouw op Donderda,g 20 Juli van 67 uur en op Dinsdag 1 Augustus van half acht tot 8 uur. Te DEN BOMMEL in de Polderskamer op Dinsdag 18 Juli van 6 tot 7 uur en op Dinsdag 1 Augustus van 6 uur tot halif zeven. Te DIBKSLAND in de Bewaarschool op Donderdag 20 Juli van 6—9 uur en op Don derdag 27 Juli van 7 tot 9 uur. Te GOEDEBEEDE in de Openbare School op Donderdag 20 Juli van 6 tot 8 uur en op Woensdag 26 Juli van 7 tot 8 uur. Te HEBKINGEN in het stempellokaal op Wloensdag 19 Juli van 6 tot 8 uur en op Dinsdag 25 Juli van 6 tot 7 uur. TeMELISSANT in de Openbare School op Vrijdag 21 Juli van 7 tot 9 uur en' op Vrijdag 28 Juli van 7 tot 9 uur. TeMIDDELHARNIS in het Ontvangkan toor op Donderdag 20 Juli, Vrijdag 21 Juli, Donderdag 27 Juli en Donderdag 3 Augus tus, ieder van 6 tot 8 uur. Te NIEUWE TONGE in het Weeshuis op Maandag 17 Juli van 6 tot 8 uur en Maan dag 24 Juli van 6 tot 7 aur. Te OOLTGENSPLAAT in de Openbare School op Woensdag 19 Juli van 6 tot S uur en op Woensdag 2 Augustus van 6 tot 7 uur. Te OUDDORP in de Openbare School op Maandag 17 Juli, Woensdag 19 Juli leder van 6 tot 8 uur en op Woensdag 26 Juli van 7 tot 8 uur. Te OUDE TONGE in de Oude School op Maandag 17 Juli van 6 tot 9 uur en op Vrijdag 28 Juli van 6 tot 7 uur. Te STAD AAN 't HARINGVLIET in de Openbare School op Dinsdag 18 Juli van 6 tot 8 uur en op Woensdag 26 Juli van 6 tot 7 uur. Te STELLENDAM in de Openbare School op Dinsda,g 18 Juli van 6 tot 8 uur en op Dinsdag 25 Juli van 7 tot 8 uur. Alles uitgediwkt tn nieuwe tijd. Voor kostelooze rijwielbelastingmerken zich uitsluitend te vervoegen op de boven genoemde zittingsavonden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de nieuwe belastingmerken eerst 1 Augus tus geldig zijn, zoodat in de maand Juli nog met de oude moet worden gereden. Oud.-Minister Mr. Dr. L. N. Deckers bracht een bezoek aan de», Tiieuwen Kabinetsformateur Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien. LEUR, 12 Juli 1939. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 151 stuks. De aar.voer van Melkvee was normaal, de handel matig en prijshoudend. De aanvoer van Muntig vee was iets minder, de handel traag en de prijzen on veranderd. De aanvoer van Jong vee was voldoende de handel redelijk en de prijzen als vorige week. De aanvoer van Vet vee was voldoe.'ide, de handel levendig en de prijzen iets stij gende. De aanvoer van Biggen was gewoon, de handel vlvig en de prijzen vast. Prijzen: Kalf koeien van f 140 tot f 250.-; Kalfvaarzen van f 120 tot f 230.Melk koeien van f 150 tot f 260.—; Mager vee van !f, 110.tot f ISO.Graskalveren van f 35.tot f 95.Vet vee van f 0.30 tot f 0.37 per Kg. levend gewicht.; Biggen van f 13.— tot f 17.—. KALENDERS. Christelijke Scheurkalender „Uit de; Fonteinen des Hells",, Uitgave J. v. d. Wal, Bruinisse. Wij ontvingen een proefschild der Chr. Scheurkalendér 1940, voorstellende het ver haal van Lydia de Purperverkoopster. Het kleurrijke schild zal een sieraad aan den wand zijn. De bewerking der kalenderblaad jes is van Ds. J. G. Feenstra te Schevenin- gen en Ds. Y v. d. Zee te Amsterdam. De kalender gaat den 43sten jaargang in, een bewijs dat deze reeds ongeveer een men schenleeftijd den weg onder ons volk heeft gevonden. De premie is een boek van den auteur W. Schippers: „Agge de Vogelaar". VEILING van WOENSDAG 1^ JULI 1939. Eigenheimer Aardappelen t 4.4.90; Drie- lingen f 2.572.70; Kriel f 1.10; Present f 5.10—7.90; Blauwputten f 7.70—7.90; Dop pers If 5.6.Krulsbessen f 5.70—6.90; Peulen f 7.7010.60; Tomaten f 8.4013. Wagenaars f 20.23.Spinazie f 2.80; Tuinboonen f 2.502.80; Snijboonen f 35. Postelein f 5.809.60; Dubbele Princessen f 24.30—29.50. Alles per 100 K.G. Kersen f 14.7017.80; Roode Bessen f6.10 6.90; Druiven f 29.2029.80; Aardbeien f 13.20. Alles per 100 pond. Sla If 0.601.Komkommers f 3.104.70 Perziken f 2.909.10; Bloemkool f 5.60— 11.10. Alles per 100 stuks. Bospeen f 3.50-^.70; Kroten f 0.50—0.90; Rabarber f 3.-3.80. Alles per 100 bos. Zwarte bessen f 29.-36.50 per 100 K,g. Aanvoer 2796 Kg. Veiling van Donderdag 13 Jwli 1939. EIEREN. Kipeieren 48—53 kg. f 2.52—2.62; Kip- eieren 5658 Kg. f 3.123.19; Kipeieren 59—63 kg- f 3,273.43; Eendeieren f 3.16, Ganzeneieren f 5.Alles per 100 stuks. AARDAPPELEN: Eigenheimer if 4.054.39: Drielingen f2.50 —2.81, Kriel f 1.06. Zwarte bessen f 24.9933.48 per 100 Kg. Aanvoer 1764 kg. Amilda-crêoie, die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 et. TWEEDE DEEL. De veidrflvüig van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 26. Aan ontsnappen is geen denken. Nu vertoont de baljuw zich weer bij de kerk. Zfln plan Is gelukt Met dit troepje Geuzen' is afgerekend. Die kunnen geen kwaad meer doen. De kerk is goed bezet met gewapende mannen. De visschers en schippers zijn gerust. Ze zijn voor het grootste deel uitgevaren. Ha, hg heeift zijn plannen goed overwo gen. De ramp, die Veere dreigde te treffen kan nog afgewenteld worden. Maar dan moeten onverwijld de Span jaarden komen. Een van zijn vertrouwdste vrienden zal hg naar Middelburg zenden om hulp te halen. Neen nu geen uitvluchten van Middel- burgsch bevelhebbers. 'Ze moeten komen en gauw voor het te laat is. Voor de visschers teruggekeerd zijn uit zee. Vlug die vriend opgezocht. Hij begeeft zich naar diens woning. In eigen persoon. Neen dat treft bij niet. Waar hij is kan men hem niet zeggen. Een oogenblik later staat hij weer op straat. Ha daar komt iemand aan. 't Lijkt wel een varensgezel. Hij kent hem niet. Deze kent hem wel wat blijkt uit zijn eerbiedige groet. „He schippersgast is U een Veerenaar," zoo hoort Adriaan de knecht van Llevensz., want die is het zich door den baljuw toe voegen." „Jawel, heer baljuw" antwoordt Adriaan. „Hebt U ook ergens Arendsz. den brouwer gezien," zoo vraagt de baljuw hem. Neen, die heeft Adriaan niet gezien. Ga hem opzoeken, zoo spreekt de baljuw op een toon van gezag. Zeg hem, dat hij zich onverwitjld naar mijn huis begeeft voor een gewichtige zaak." Reeds heeft de baljuw zich omgekeerd. Hij wacht het antwoord van Adriaan niet eens af. Hij is zoo gewoon op zgn bevel gehoorzaam te worden, dat het niet eens in zijn brein opkomt, dat deze eenvoudige schipper niet onmiddellijk zou doen wat hij hem opdroeg. Maar Adriaan? Onaangenaam is hij getroffen. Die Arends zoon, de brouwer is een man, die slecht staat aangeschreven bg de bewoners van Veere. Algemeen is het bekend, dat hij vu rig Spaansch gezind is. Maar ook wordt hij verdacht, dat hij een gevaarlijke verra der is, en er wordt van hem verteld, dat hij tal van Veerenars heeft verraden, die als gevolg van zijn verraad het schavot hebben moeten beklimmen of zich slechts door een overhaaste vlucht hebben kunnen redden om verder als ballingen te moeten rond zwerven. „Wat moet die verrader, die Spekken- vrlend bij den baljuw doen," overlegt Adri aan. Dat zal wel niet veel goeds beteekenen. Ik zal me niet erg haasten om hem op te zoeken. Zulks schavuiten zie je altijd nog vroeg genoeg. Ik ga liever eens kijken naar mijn vrien den de Geuzen. Ha, die zitten daai; goed in de kerk. Je begrijpt dien baljuw toch niet. Ik dacht altijd dat het een groot vriend van de Spanjolen was en zie nu blijkt het een vriend van de Prins van Oranje en van de Geuzen te zijn. Die Geuzen zijn maar wat goed gehuisvest in de kerk. 't Is beter voor de Geuzen, dan voor de kerk, ten minste dan voor beelden. Die beelden zullen er door de Geuzen rap uitgesmeten worden." Zoo bij zich zelf over leggend is Adriaan de kerk genaderd. Hij begeeft zich naar de ingang. Wonderlijk, die is gesloten en ziet hij goed? Die ingang is onbruikbaar, Van alles heeft men voor de deur opge stapeld. Hij begröpt er niets van. Als hij dichterbij treedt wordt hij door een dienaar van den baljuw staande ge houden: „Ho, maat, niet verder," En op Adriaans vraag af hij dan niet naar de Geuzen mag gaan zegt de man: Zeker wel, maar dan kom je er niet meer uit. Die zitten daar wat fijn, als vogels in de knip." Hé een licht gaat hem op. Nu begrijpt Adriaan plotseling alles. De Geuzen zitten daar gevangen. Maar dat is totale mislukking van hun plannen. Straks komen zeker de Spanjaar den en dan is het handjevol Geuzen een gemakkelijke prooi voor de moordzlcht van de Spekken. De baljuw heeft dan verraderlijk dubbel .spel gespeeld. Zich als vriend voorgedaan terwijl hij in werkelijkheid een geslepen vijand is. Maar wat te doen? Op de kerkdeur instormen en de Geuzen vrijlaten. Dat is onmogelijk. De dienaars van den baljuw en sommige Spaansch gezinde burgers staan zwaar ge wapend op wacht voor de deur. Wat moet hij doen? Aleen kan hij geen maatregelen treffen. „Naar van Cuyk", 2ioo denkt hij en hij voegt de daad bij het woord. Hij loopt wat hij kan, en ziet hij treft het. Hij is den weg naar het huis van meester Adriaan, de chi rurgijn ingeslagen en juist ziet hij zijn baas en van Cuyk het huis van den dokter ver laten. Belde mannen zien er opgeruimd uit. En geen wonder. Hun plan Is volkomen gelukt. Veere is overgegaan naar den Prins Heeft de zijde van Alva verlaten. ,,Die tiran houdt geen enkele stad meer in zijn macht", zoo heeft van Cuyk zoo even nog gezegd. Na Veere zullen nog wel meer steden volgen. De morgen der vrij heid is aangebroken. Er komt vrijheid. Vrij. heid om den Heere te dienen naar Zijn Woord. En hoe. gelukkig is het gegaan, zonder dat het een enkele druppel bloed heeft ge kost. Zoo hebben de mannen met elkaar ge sproken. Maar plotseling holt Adriaan zijn knecht op hem af. Reeds van verre is het te zien dat hij iets bijzonders heeft. Zij behoeven niet lang te wachten. Van verre schreeuwt Adriaan het hen al toe: Verraad". De Geuzen zitten gevangen in de kerk". ,,De baljuw is een verrader". Beide mannen zijn onthutst, 't Ging zoo goed, en nu deze tijding. Het kon haast niet waar zijn. En op de ontstellende vraag van van Cuyk: „Maar wat is er dan toch", deelt Arjaan mee wat hem is ontmoet. De boodschap hem opgedragen door den bal juw. Zijn ontmoeting bij de kerk. Als een bliksem schiet het door van van Cuyk's hoofd. Het dubbele spel van baljuw RoUé. Hij beseft het: Ze zijn be drogen door den baljuw, 't Was hem ook wel vreemd voorgekomen het gedrag vari dien baljuw Rollé.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3