CHPWEEKBIAD5p6ED.GnonD5IA6 vöonDtZUID-HOaiiiZEEUWiCHE EHAnDEII N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" Buitenland STICHTELIJKE OVERDENKING 12e Jaargang ZATERDAG 15 JULI 1939 No. 1057 Dit nnmmer bestaat uit 2 bladen Het verstandelijk letten op de goedertierenbeden des Heeren. Last van Uw zenuwen? Uit het Kijkvenster MaWiN^EDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.r' - 1 8b .J A AR G A N G WA A II. Men zou de redenen doorzoeken waarom de Heere de tegenheden in zulk een mate zendt. In dien zin zou de Gods volk den inhoud van Psalm 106 in beoefening brengen, dat is in ware boetvaardigheid wederkeeren tot God. Want het oordeel begint steeds van 'thuis Gods. Als Gods volk het pad blister is, moet het de wrange vruch ten daarvan plukken, en de wereld moet er tevens in deelen. Het gaat al tijd om dat volk. O, dat men eens wijs werde en deze dingen waarna- me! Gewis de Heere zou tot Zijne plaats wederkeeren en aan Zijn ver bond gedenken. Nu handelt de Heere evenwel onder dat alles nog genadig met zijne kinderen. Hij onderhandelt zoowel met den enkeling als met Zijn volk in 't geheel. Daarom zien wij nog steeds dat sommigen van Gods kinderen ook in dezen tijd rijk in de gunst des Heeren zoowel in 't tijdelij ke als in 't geesteüjke mogen deelen. Dat zijn zij, die door Gods genade de ware wijsheid in de praktijk der Godzaligheid mogen uitleven en m kinderlijke vreeze mogen wandelen. Wellicht hebben deze ook andere tij den tot hun diepe schaamte achter zich. Wegen waarin zij de ongunste Gods wegens het afwijken van de pa den des rechts moesten ondergaan. Door opzoekende liefde Gods in Chris tus hebben zij zich bij vernieuwing als dwazen voor Hem leeren kennen en onder diep schuldbesef leeren buigen voor Hem. Maar toen heeft de Heere hen ook weer verlost, hun pad recht gemaakt en de zalige verbondsge meenschap met God in Christus ge schonken en de zalige gunstbewijzen zoowel in de natuur als in de genade gegeven. Deze zijn het, die verwaar digd worden verstandelijk te letten op de goedertierenheden des Heeren. Zij gaan gelijk als David gedurig en bedaard hunne wegen na en letten ook steeds verstandelijk op 't Woord onder allerlei ontmoetingen hun toegezegd. Zij weten dat zij dat slechts aan de goedertierenheden des Heeren te danken hebben. Zij zijn be kleed met ootmoed en kinderlijke vreeze. Zij haten en vlieden van nu aan de paden der zonde in eiken vorm. Zij weten dat genade geen waarborg geeft tegen de zonde, maar wel de vreeze Gods. En die vreeze Gods is weer het beginsel der wijs heid. Die nu door Gods genade op aarde zulk een blijmoedig leven heeft, die is daar niet hoogmoedig op. Want die weten het, dat het vrije ontfer ming is. Die gaan niet prat op den vorigen wandel, maar dragen nog ge durig smart daarover, dat men den Heere arbeid gaf met zijne zonde. De scheiding daardoor gevoeld en be weend wordt telkens met weemoed herdacht. Maar de hedendaagsche goedertierenheden des Heeren ge smaakt en ondervonden op heel het levenspad, dat nu bewandeld wordt, geven stof te over, om met vreugde in de ziel te roemen in vrije gunst alleen. O, zij ervaren het, dat, eer ze roepen de Heere reeds hoort, ter wijl ze nog spreken Hij reeds ant woordt. Zij hebben in deze genadige herstelling overvloed en 't leven, zoo- als de Heere dat den Zijnen belooft. Zoo hebben wij een beweldadigde in 's Heeren gunst en gemeenschap be schreven gelijk aan het beweldadigde volk in den hierboven aangehaalden Psalm. Maar nu mogen wij ook den wensch uitspreken van zulk een beweldadig de, welke in de woorden van den hierboven neergeschreven tekst wordt geuit. Wat wU de dichter dan gaarne? Dat allen van Gods volk de wijsheid betrachten, om verstandelijk te letten op de goedertierenheden des Heeren. Opdat ook zij even gelukkig werden als hij. Dat is nog de wensch van een rijk begenadigd kind van God. Immers de genade medegunnen. Die gunt het den onbekeerde van gan- scher harte. Die zucht wel eens, och of een vervreemde van God toch eens wijs werd, dat hij verstandelijk lette op de goedertierenheden des Heeren, want daar is reden voor. Immers de onbekeerde deelt nog in de algemee- ne goedheid Gods. Hij doet Zijn zon nog opgaan zoowel over boozen als goeden, en doet nog regenen over on- rechtvaardigen als rechtvaardigen. Voedsel en deksel komen nog uit de hand Gods. Hij doet nog niet naar de vele zonden en dwaasheden. O dat men dan eens wijs werde en verstan delijk lette op de goedertierenheden, en dat deze leide tot ware bekeering. Maar niet minder wordt dit 't volk Gods gegund, dat in duisternis, verla tenheid, dorheid en doodigheid zijn weg moet bewandelen. Ach dat men eens wijs werd en lette verstandelijk op de goedertierenheden des Heeren. De goedertierenheden worden noch paal noch perk gesteld. Ongeloof en wantrouwen doet in het duister dwa len.. Volk des Heeren, dat hier Uw toestand leert, let toch verstandiglijk op des Heeren goedertierenheid. Heeft de Heere u vroeger niet telkens ver lost? Blijft Hij niet dezelfde? Doet Hij Zijn verbond te niet. Laat Hij dan varen 't werk Zijner handen. Ligt bij den Heere de oorzaak uwer druk? O, dat Zijne goedertierenheden u leiden tot waar berouw. Belijdt Hem uw on trouw, uw ongeloof en wantrouwen. Zoo zal de Heere het licht Zijns aan- gezichts in gunst weer over u doen op gaan. Het zal u weer welgaan. Gij zult weer in vreugde mogen voort trekken, en uw God zal in Christus u steeds weer verhooren in de blijd schap uws harten. G. R. Mijnhardfs Zenuwtabletten niEUW. Advertentie*prüs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1-6 regels 80 et.; Boekmaan* kondiging 10 cent per regel - Contracten belangrijk lager. UITGAVE VAN Gevestigd te Middelhamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Bpcajitoor voor Zeeland: St. Maartenaaijk Markt, Telef. 59. Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbij vooruitbetaling. Verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers'5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Wie is wijs? die neme deze dingen waar; en dat zij verstandelijk letten op de goedertierenheden des Heeren. Psalm 107 43. geplaatst van de internationale kweekschool voor heilB^officieren; en zoo is het in den loop der jaren een beweging geworden, die over bijna de geheele wereld invloed heeft gekregen. Na den dood van haar Vader is Evange line de leidster geworden van deze gewel dige organisatie. Zij maakt op het oo.genbUk een afscheids- tournee door enkele landen, daar zij in October a.s. haar functie ais leidster van het Leger des Heils zal neerlRggen. Woensdag 12 Juli j.l. sprak zij in een afscheidsbijeenkomst in de groote zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage, welke gepresideerd werd door Mr. S. J. R. de Monchy, burge meester van Den Haag. Duizenden vulden de zaal tot in alle hoe ken en op het groote toneel hadden de .zangvereeniging, de vaandeldvagnrs en pad vinders plaats genomen. Bovendien waren Hooggeplaatsten als minister Patijn, de mi nisters van Staat van Karnebeek, de Geer oud minister Donner enz. aanwezig. Ook de Amerikaansche Gezant, de heer Gordon. Wel een bewijs dus, dat de nu 68- jarige Generaal een Vrouw is van groote .vermaardheid. Hare Majesteit de Koningin heeft haar zelfs een persoonlijke audiëntie toegestaan. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Bui>je 75 et. Bij Apoth. en Drogisten Evangeline is een vrouw, die niet alleen een organisatorisch, maat ook een orato risch talent heeft. Ze werd toen ze nog jon,g was, gerekend onder de beste spreek sters van haar tijd. Haar welsprekendheid is wereldberoemd. Afgezien van haar-stard- punt is het een persoonlijkheid voor wie men respect kan hebben. Toen haar Vader haar opdropg om in New-York het bevel van het werk op zich te nemen, .dreigden haar schier onoverkome lijke moeilijkheden. Men had daar een afkeer van de Legermethoden en verspreid de onjuiste voorstellingen over het finan- tieel beleid. Een groote menigte vrilde haar beletten de .zaal te betreden waar zij voor het eerst haar „openbaar welkom" zou ge ven. Men bekogelde ha* i^. met eieren en rotte vruchten. Evangeline kwam lan,gs de brandladder de zaal binnen en gaif, haar ge tuigenis, staande met in .de eene hand de nationale vlag, de Amerikaansche Stars and Stripes" en in de andere hand de heils- banier. Het mag gezegd dat het Leger ongekend veel menschenlievend werk verricht in alle werelddeelen. Ze speuren in de krotten en stegen der groote steden, waar de pest- walm der zonde heerscht en zoeken te recht te brengen, wat de maatschappij uit stoot. Toen de Armenische christenen bij dui zenden door .de Turken werden afgeslacht, waren het de heilssoldaten die daadwerke lijk hulp verleenden; niet het minst hebben zij ook in den grooten wereldoorlog actief aan hulpverleening en verple,ging deelgeno- nomen. Uit dankbaarheid daarvoor heeft het Amerikaansche volk alle schulden rus tend op de Legergebouwen, in totaal dertig millioen gulden, voor hen afbetaald. Is het dan te veel gezegd, dat zij ons in velerlei opzicht beschaamd zetten? Soms kunnen wij niet verdragen, dat men ons ter wille van de Waarheid zuur aanziet. Minister Chamberlain heeft Maandag in het Engelsche Parlement een verklaring af gelegd inzake Dantzig. Duidelijk heeft hij het Engelsche stand punt uiteen gezet en medegedeeld dat in dien Duitschland wilde praten en met Po len rustig overleggen er veel kans bestaat, dat een regeling getroffen kan worden. Zou daarentegen Duitschland de stad Dantzig met geweld bezetten, of de stad zichzelf bij Duitschland aansluiten, dan zou daarmede geen genoegen genomen worden, en heeft Engeland opnieuw uitgesproken dat het aan zijn gegeven garanties getrouw zou blijven. Waar zit nu dit onderscheid in, vraagt mogelijk iemand. Wel, neemt Duitschland de stad Dantzig in bezit, dan 'wordt Polen geheel van de zee afgesneden en op economisch en mili tair gebied, bij de keel gegrepen, De onaf hankelijkheid van Polen, wordt ernstig be dreigd. De levensader van dat land wordt geraakt. Is Duitschland echter bereid met Polen te onderhandelen en voldoende waarborgen te geven, dan wil Polen zeer ver gaan om een oorlog té voorkomen. Neem b.v. de doorvaart van Antwerpen naar de zee, via onze rivier. De Schelde. Deze is eveneens geregeld en gewaarborgd. In Polen, Frankrijk en Amerika is de rede zeer gunstig onthaald. In Duitschland vanzelfsprekend niet. Daar trekt de pers echter deze rake con clusie: Hetzdj met of zonder de toestem ming van Engeland; Chamberlain houdt er rekening mee, flat Dant zig bij het Groote Duitsche Rijk komtk In Dantzig zelf gaan de autoriteiten voort, met de stad te versterken. Alles vrtjst erop, dat alle mogelijke voorbereidingen getrof fen worden, om, wanneer het beslissende oogenblik daar is, paraat te zijn. Van officieele Duitsche zijde wordt niets vernomen. De Pührer zwijgt. Wel worden alle maatregelen welke Dantzig neemt, zoo veel mogelijk door Duitschland gesteund. „schele hoofdpijn" maken be- hoorliik werken onmogeli]k Neem een "AKKERTJE", even liggen. Daarna weer irisch. Het Leger ides Heils, Evangeline Booth in den Haag TegenstrijdJ|g- heden Ds paarden achter den wa gen Hamelsche muziek. De leer van de Leger des Heils-menschen heeft in onze kringen weinig sympathie. Ze stappen bij hun „getuigenissen" zoo lich telijk over veel heen, dat absoluut noodig is gekend te worden tot zaligheid. Het „ten. zij dat iemand wedergeboren wordt" is te ingewikkeld en het is hun ook een te har de leerover de bondsbreuk in Adam hoort men ze niet, maar wel spreken en zin,gen Ze van een lieve Jezus, die zonder meer aan te nemen is. Het gaat er zoetelijk naar toe: ze hebben hun zondaarsbankje, ze applau- diseeren, ze zingen en ze maken veel mu ziek. In een woord ze maken daar veel vreugde onder de „bekeerden". We hebben wel eens een samenkomst meegemaakt en we kregen de indruk, dat een waarlijk van God aangeslagene het er niet onder uit zou houden. Die steken lie ver wat af naar de diepte. Die hebben ook wel hun vreugde-, maar ineest hun klaag zangen, en ze moeten zoo vaak zeggen: „toen Gij Uw aangezicht verbergt, werd ik verschrikt". Toch kunnen we voor het werk van het Leger des Heils bewondering hebben. In velerlei opzicht zetten ,zij ons beschaamd. Wij zijn helaas zoo vaak als die Priester en Leviet, die den gewonde voor .dood laten liggen! De eerste heilssoldaten attaqueerden het kwaad eerst in hun naaste omgeving; de stichter Willia'hi Booth leidde zijn strijders later op tot geoefende manschappen, wer kend in georganiseerde eenheden. Zijn doch ter Evangeline Booth werd aan het hoofd Zoo is de wereld vol tegenstrijdigheden. De Leger des Heils-menschen hebben veel geloof en veel moed, terwijl er een ander volkje is,, dat klagen moet, dat ze zoo wei nig geloof hebben. Ze durven er meest niet mee voor het voetlicht te treden. Ze be- hooren ook niet tot de welbespraakten, maar spreken een taal, die de wereld niet verstaat. Soms .drukken ze zich zoo eigen aardig uit, dat ze de paarden achter .de wagen zetten. Maar, zoo zei eens een inge wijde in die terminologie: „de wagen is er, en de paarden ook!" Die het vat die vatte het. Had ik het zooeven over muziek: laatst bracht op een van onze dorpen het plaat selijk corps een serenade bij een jubileum- gelegenheid. En dat, waar eenige huizen verder een doode rustte, op haar legerste de. Het was een oudje van 89 jaar die den goeden strijd had gestreden en het geloof had behouden. Wier ziele het rumoer der wereld was ontvlucht naar een beter oord, waar geen armoede en droefheid meer zal zijn. Toen vrtj haar zoon condoleerden en de opmerking maakten dat het getuigde van weinig piëteitsgevoel om vlak bij een sterf huis zooveel jolijt te maken, antwoordde hij: „och, laat ze maar, het deert haar niet! Ze zullen haar den hemel niet uittromme- len! Haar ziele is nu daar waar de eeuwige hallels weerklinken en waar ze de kroon werpt voor de voeten des Lams!" Daar is hemelsche muziek, die nooit zal ophouden En hij pinkte een traan weg, van droef heid en van vreugde beide. WAARNEMER. Dit stilzwijgen is zeer opvallend. Anders verdedigde de Führer zijn beleid, of nam hij zijn besluiten, doch nu hangt over alles een waas. Temeer valt dit op, nu er aller lei geruchten de ronde doen over Zuid-Tirol. Alle vreemdelingen in de provincie Bolzano kregen deze vsreek bericht, dat zij dit ge bied binnen 48 uur moesten verlaten. Hier onder bevonden Zwitsers, Franschen, Ne derlanders en Engelschen. Men spreekt van 58 Nederlanders. In dit gebied ligt de zoo beroemde Bren- ner-pas, de verbindir^g tusschen Duitsch land en Italië. Is de uitzetting nu gedaan, met het oog op het verplaatsen van militaire troepen of zijn er andere motieven. Het schijnt wel dat deze maatregelen zeer nauw verband hou den met de bespreking welke heeft plaats gehad tusschen Hitler en Mussolini. Alle maal voorbereidingen, die op groote ern stige gebeurtenissen wijzen. Engeland en Duitschland zetten elkan der den voet dwars. Zullen Italië en Duitschland straks hun eischen stellen, in dezen vorm „Geven of anders nemen," Wie zal het zeggen? De spanning is voor direct geluwd, maar blijft daarom niet minder ernstig. Met Rusland kan Engeland maar niet tot een goed accoord komen. Vandaag heet het dat allep in kannen en kruiken is, en mor gen ligt alles weer in duigen. Zoo gaat de eene week na de andere voorbij en wordt de garntie-overeenkomst op de lange baan geschoven. Rusland vril te veel garandeeren en daar zijn de mo gendheden niet op gesteld, vooral de be trokken landen niet. bezoek in de lucht gebracht aan de voor naamste Pransche steden en zijn zonder te stoppen wedei^ naar hun basis terugge keerd. 'r -.-: Engelschen.'én Franschen zijn vol lof, over dezen tocht, welke aan de bevolking moest bevrijzen, welk een machtigen steim, de Engelschen kunnen verleenen. De Duitsche pers heeft alle gegevens zeer critisch beoordeeld, en is tot de conclusie gekomen, dat de Duitsche machines sneller vliegen, en de Engelsche vliegers in tijd van oorlog, voor zoover ze nog niet neer geschoten zijn, gemaltkèlijk kunnen acht- terhalen. Het plan is binnenkort nog zoo'n vlucht te houden met plm. 300.machines en 1000 man persorieel. V Het Verre Oosten, heeft hei'daeht hoe het alweer 2 jaar geleden is, dat de oorlog tusschen Japan en China uitbrak. De Japansche minister president Kirianoema heeft aan persvertegenwoordi,gers een uit eenzetting gegeven van den toestand. De oorlog met China is nog slechts eien conflict van geen ernstigen omvang. In het veroverde gebied zal een nieuwe Centrale Regeering gevormd worden, Japan heeft zich tot taak gesteld, een nieuwe orde in Oost-Azië op te bouwen. Mogendheden die hiertegen bezwaar maken, begrijpen Japan niet, en het is onmogelijk om daar mee sa men te werken. Tsjang-Kai-Tsjek heeft gesproken. Zijn rede was zeer .gema tigd. Ernstig heeft hij de daad van Wang Tsjing Wei afgekeurd. Deze, voorheen voor zitter der Chineesche Regeeringsraad, is naar de Japanners overgeloopen, en wil nu onder leiding van Japan, in het veroverde gebied een nieuwe regeering vormen. Aan de bovenvermelde verklaring zet Ja pan kracht bij, inzake de besprekingen met Engeland, Thans heeft het ook moeite met Frankrijk in de concessie te Hankau en uit alles blijkt, dat Japan probeert de invloed der vreemde mogendheden zooveel als maar mogelijk is, te beperken. Azië voor de Aziaten is de leus. Twaalf eskaders bommeriweiïptefs van elk 8 toestellen, hebben Dinsda,g van Engeland naar Frankrijk gevlogen, en een AMERIKA komt de laatste weken weer meer en meer ter sprake. Heel voorzichtig gaat de Ame rikaansche politiek daarheen, dat mocht er in Europa iets gebeuren, Amerika de be voegdheid heeft, Engeland en Frankrijk te steunen met levering van oorlogsmateri aal en andere landen uit te sluiten. Al zal Amerika zich er voor wachten om mee te vechten, toch wil het partij kiezen. Tot tweemaal toe, heeft President Roose velt een verlies geleden. L.l. Dinsdag heeft de Senaat met 12 tegen 11 stemmen beslo ten de nieuwe wet uit te stellen, waardoor de oude van kracht blijft. De couranten staan meerendeels achter Roosevelt en zeg gen dat de Senaat met vuur speelt. Hitler en Mussolini kunnen nu lachen, dat terwijl de crisis in Europa zoo ernstig is, Ameri ka besluit, zich er vooralsnog buiten te hou den. Geen levering van wapens, vliegmachi nes enz. wanneer er oorlog uitbreekt. Uit deze verhoudingen ziet men, dat de macht van Roosevelt aan het tanen is. Een ernstige ontploffing heaft plaats ge had in een kruitma,gazijn te Penarainda in Spanje. Hierbij zijn ruim 100 menschen "om het leven gekomen en ongeveer 1500 gewond, waarvan 500 ernstig. Het aantal huizen dat in puin is gestort bedraagt 1090 Momenteel bevindt zich Graa.f Ciano de Italiaansche minister van Buitenland- ■sche Zaken in Spanje voor een bezoek aan Franco. Over de gevoerde besprekingen [Wordt het stilzwijgen bewaard.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1