CHQWCCKEUADÖpGED.GDOnDSLAG vöÖRoEZUID-HOaEnZEEUWSCriE EHAHDtn Simon Gieke N.V. ÜITGEVERSMAATSCHAPPU „EIIANDEN-NIEÜWS" PROVINCIALE STATEN Sonoton'e lie Jaargang WOENSDAG 28 JUNI 1939 No, 1052 Vacantietochten TOURINGCARS WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.^I' UITGAVE VAN 18e JAARGANG van Zuid-HollaDd Zijt gij ook slechthoorend? OVERWINT DOOFHEID! De ketter van Scherpenisse niEuws Advertentieprijs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boek'aan* kondiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. Gevestigd te Middelharnis Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland: St. Maartensdijk Marjtt, Xelef. 59. Abonements«prijs 85 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verichijnt iederen Woensdag en Zatgrdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar WAT MEER BAAS IN EIGEN HUIS. Er ia algemeen een pogen naar zooveel mogelijk herstel van gemeentelijke zelf standigheid. „De Magistratuur" het A.R. maand schrift voor gemeentepolitiek, geeft daar ook iets over weer. We lazen daarover het volgende in het Mei-nummer: Het toezicht ,van Ged. Staten op de gemeentefinanciën, met name door hun goedkeuringsrecht ten opzichte van de gemeentebegrooting, heeft in den loop der jaren al heel wat aanleiding gege ven tot klacht. Een van de meest recente bezwaren tegen dit goedkeuringsrecht betreft de wijze, waarop het, althans gedurende de laatste jaren, met betrekking tot vele gemeenten, wordt toegepast. Wij bedoe len het toezenden van de ontwerp-ge- meentë-begrooting aan het college van Gedep. Staten, vóórdat de begrooting nog door den Raad is behandeld. Uit practische overwegingen mag er voor een dergelijke handelwijze, in dezen bijzonderen tijd, wat te zeggen zijn, dit neemt toch niet weg, dat deze practijk de strekking heeft om de voogdij aan Gedep. Staten over de gemeentebestu ren zeer aanmerkelijk uit te breiden. En het mag daarom nog wel eens worden geze,gd, dat het in het belang van de gemeentelijke zelfstandigheid wenschelijk moet worden .geacht om hoe eer hoe liever aan deze prakt\jk een einde te maken en weer terug te kee- ren tot de wettelijke gedragslijn, d.w.z. tot het pas ter goelkeuring zenden van de gemeentebegrooting aan Ged. Sta ten, nadat de Raad de begrootin,g heeft vastgesteld." Om niet alle verantwoordelijkheidsgevoel bij de Raadsleden te dooden, moet het dien kant uit. HET „PAULINA VAN WEEL" ZIEKEN HUIS TE DIRKSLAND. Aan het eind van het vijfjarige tijdvak, dat het Ziekenhuis Paulina van Weel" en ,,Bethesda" te Dirksland nu bestaan heeft, hebben wij .de betreffende nummers van ons Blad „Eilanden-nieuws", waarin de opening breedvoerig is gememoreerd, eens nagesla gen, om te zien in hoeverre de hoop en ver wachting die toen is geuit, in vervulling is gegaan. Die gekoesterde hoop en verwachting is niet beschaamd geworden want het Zieken huis te Dirksland is een ware uitkomst voor Flakkee geworden. Menschelijk gesproken hebben tal van ernstige zieken er genezing gevonden, die, gespaard voor een lang en moeilijk vervoer naar Rotterdam, door snel operatief ingrijpen in het nabije modern in gerichte Ziekenhuis konden worden gered. Veel is daarbij te danken geweest aan den bekwamen chirurg Dr. de Laive, die voor het Ziekenhuis de rechte man op de rechte plaats is gebleken te zijn geweest en wien. de zieken het volledige vertrouwen geschon ken hebben, dat toch onmisbaar ie voor een goede ziekenlbehandeling. Het is jammer dat Flakkee hem heeft zien vertrekken, maar het is nu eenmaal zoo in de wereld, dat niemand onmisbaar is. Van medische zajde van buiten ons eiland vernamen vrij, dat 2iijn opvolger, wat zijn chirurgische en andere bekwaamheden be treft, de gelijke van Dr. de Laive moet ^ijn. Moge ook hij zoo gelukkig zijn, het volle ver trouwen spoedig te verwerven, waaraan we dan ook geenszins tvrtjfelen. Hetzelfde wenschen wij voor den nieuwbenoemden in ternist. Een bekwaam internist is noodig, om het Ziekenhuis volkomen aan zijn doel te doen antwoorden; n.l. gestadige verbete ring en op hooger plan brengen van de ge- heele .ziekenljehandeling op ons eiland. De internist immers kan den heelkundige bijstaan en helpen bij de vóór- en nabehan deling van ernstige operatie-patiënten bij de verhooging van hun weerstandverhooging en de berekening van de mogelijkheden en risico's van de behandeling. Ook kan hij den chirurg bijstaan voor de narcose enz. Nauwe samenwerking tusschen heelkundige en internist is tegenwoordig steeds meer een eisch geworden, vooral in ernstige ge vallen. Ook voor consultatieve besprekingen met de huisartsen voor ernstige inwendige ziek ten en voor het verrichten van fijner, spe cialistisch onderzoek van b.v. maa^-, hart-, nierziekten enz., kan door een internist nut tig en dikwijls beslist noodig werk worden gedaan. Nauwe en vertrouwensvolle samenwerking kan van ,groot belang zijn, niet alleen en in de eerste plaats voor de zieken, maar ook voor de huis-artsen, aan wie de belangen der zieken voornamelijk zijn toevertrouwd. In het verslag van de werkzaamheden der Stichting „Landverbetering Zuid-Hol land" lezen wij het volgende: Onmiddellijk na de totstandkoming der Stichting heeft haar bestuur een onderzoek doen instellen naar de werken, welke door de Stichting zouden kunnen worden aange vat of bevorderd. Bij dit onderzoek bleek, dat o.a. langs de kust van het eiland Goeree en Overflakkee vermoedelijk verschillende belangrijke land- aanwinningswerken in aanmerking zullen komen om in werkverschaffing te worden uitgevoerd. Zoo zou het gebied ten Noor den van Flakkee nabij Oolt,gensplaat en ten Westen van den stroomdam langs het Hel legat een aantrekkelijk terrein vormen voor de bevordering van op- en aanwas. Vooral sedert den aanleg van genoemden stroom dam vindt hier reeds een niet onbelangrijke aanslibbing plaats. Deze aanwas zou op kunstmatige wijze b.v. door den aanleg van slikdammen enz. aanzienlijk kunnen wor den bevorderd, waardoor voor een belang rijk aantal arbeiders gedurende langen tijd werkgelegenheid zou worden geschapen. Een ander belangrijk landaanwinningswerk werd gezien in de indijking van gorzen vóór den Halspolder ten westen van de haven van Dirksland onder de gemeente Stellen- dam en ten westen van den Bospolder en den Kroningspolder onder genoemde ge meente. Aangezien deze werken eigendommen be troffen, welke geheel of vrijwel geheel res sorteren onder het departement van den Minister van Financiën, wendde de Stich ting zich tot' genoemden Minister met ver- „Sinds jaren hoorde ik zóó slecht, dat ik de menschen alleen verstaan kon, indien rechtstreeks en luid tot mij gesproken werd. Dank zij tn'n nieuwe Sonotone kan ik weer aan een algemeen gesprek deel nemen, schouwburgen bezoe ken, lezingen volgen Het is een genot.ik ben een ander mensch geworden Kent ge dan reeds die prachtige vinding - de nieuwe Sonotone 505 - die reeds tal van lotgenoo- ten uit hun isolement verlost heeft? P A Tl C Indian U gebukt gaat >'l\#^ I IW ondar de beiwaran van doofheid, vraagt dan onze bro chure waarin op populaire wijze «n met verschillende afbeeldingen geïU luitreerd, staat beschreven hoe ook U afdoende geholpen kunt worden. Zend alléén Uw naam an adres aan: N-V. Instrumenthandet P. Geervliet Keizersgracht 411, Amsterdam-C. zoek deze aangelegenheid in overw^ing te nemen. Zij merkte daarbij op dat de indijking van laatstbedoelde gorzen wellicht zou kun nen worden bezien in samenwerking met het door het gemeentebestuur van Stellen- dam onder de aandacht der Stichting ge brachte denkbeelden om de plaat „Scheel- hoek." vóór Stellendam in te polderen. Met betrekking tot de wijze van uitvoe rig wees de Stichting den Minister op de ten aanzien van de landaanslibbingswer- ken in de provincie Groningen gevolgde gedragslijn, waar voor dit doel van rijks wege een afzJonderlijke dienst is ingesteld. Het kwam haar voor, dat het denkbeeld haar bedoelde werken in het leven te roe pen, alleszins overweging verdienen. Blijkens zijn antwoord staat de Minister niet afwijzend tegen het aanvatten van de door de Stichting onder zijn aandacht ge brachte werken, zij het, dat de wijze van eventueele uitvoering vermoedelijk een an dere zou zijn dan de Stichting in overwe- ,gin,g meende te moeten geven. Naar de Minister voorts mededeelde, wa ren de resultaten van het voorlopig onder zoek naar de mogelijkheid van landaanwin ning tusschen het door de Stichting be doelde kustgebied van Goeree en de Plaat Scheelhoek van dien aard, dat binnenkort een werkplan zou worden opgemaakt. De plaat Scheelhoek bleek aldus de Minister nog niet rijp voor bedijtóng. Door het maken van een verbindingsdam tusschen de plaat en den oever zou even wel naar het zich liet aanzien een snellere bevordering der aanslibbing kun nen worden bereikt. In het verslag van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat over de toestand der wateringen in 1938 komt het volgende voor: De zeewering langs de kust voor Goeree, welke wordt gevormd door een duinkegel en strand, is vanaf de haven van Goede- reede tot natoij het Flauwe werk veel aan gewonnen. Van even ten westen van het Flauwe werk tot Rijksstrandpaal no. 34 (te genover den Springerpolder), welk gebied voor een groot gedeelte wel door den naam Westhoofd wordt aangeduid, is de duinvoet en het strand achteruitgegaan, plaatselijk zelfs zeer veel. Het Rijk heeft daarin aan leiding gevonden in aansluiting met het Flauwe werk op het st rand twee steenen hoofden te maken en de steenbezetting te gen den duinvoet uit te breiden, waarvan de kosten ruim f 30.000.hebben, bedra gen. Ten Zuiden van het Flauwe werk en ver der naar het Springersdiep gaat de zeewe ring over het algemeen nog achteruit, al is het beeld de allerlaatste jaren niet on gunstiger geworden. Slechts ter plaatse van enkele strandpalen is geen verlies. Ofschoon de allerlaatste jaren de toe stand niet ernstig verergert, is tusschen Ge deputeerde Staten en den Minister een over leg gaande met betrekking tot een nader onderhoud tot vastlegging van dit kustge- dfeélte. NATIONALE SCHIETWEDSTRIJD VAN DEN B.V.L. Wanneer wij, geachte lezers, iets willen vertellen van de Nationale Schietwedstrijd die Zaterda,g j.l. te Utrecht in het fort de Bilt vanwege den Bijzondere Vrijwilligen Landstorm georganiseerd werd, dan begin nen wij met mee te deelen, dat onze verslag gever zelf niet schieten kan. Hij is dermate „laffig," dat hem zelfs „de korrel", laat staan „de roos" niet in het vizier kan ko men. Toch is het hem een buitengewoon genoe gen iets van zijn ervaringen, achter het front van de schutters opgedaan, mee te deelen. Als een normaal journalist heeft hij getracht zich zoo snel mogelijk eenige ken nis te verwerven en daarom voerde hij en kele diepzinnige gesprekken over de kunst van het schieten met kolonels, oversten en dragers van kleinere sterrenbeelden. Uw verslaggever weet thans, lezers, dat men als deelnemer aan zulk een schietifestijn een buitengewoon mensch moet zijner zijn zooveel factoren, die invloed hebben op de richting van den scherpen pieper, dat men zich afvraagt, hoe het bijv. mogelijk is, dat iemand een twaalftal tieners in een serie van 17 schoten kan schieten. Wat een zelf beheersching, zoowel geeste lijk als lichamelijk! Ik heb den"man, die dit kunsstukje volbracht, met eigen oogen aan schouwd en kreeg een enthousiast commen- Voor Uwe a.s. neemt U onze gloednieuwe toch zeker? tegen lage tarieven. Inlichtingen: Garage HUB. VISSENBEBG Stamp«rsgat TeL 513 7 K.M. van Dintelsas. en bij ons Reisbureau Kruiskade 122b ROTTERDAM - TEL. 55231 taar over zijn prestatie van „zijn Overste": Het vorig jaar kon Hal (zoo is zijn naam) niet meedoen. Hij is loodgieter van beroep en heeft een ongeluk gehad, waarbij hij een hersenschudding opliep. Het was nog hee- lemaal de vraag of hij dit jaar zou deel nemen. In een autobus mag hij niet reizen, omdat hij dan last heeft van zijn hoofd. Begrijpt U een dergelijke pheunomeen, die het bestaa^ om onder de „naweeën" van een zware hersenschudding toch nog zoo „schotvast" te zijn dat hij de pracht prestatie levert van 146 punten? Niemand wist Zaterdag van Hal te evenaren. g Deze uitblinker overigens een heel eenvoudig man, uit het eenvoudige Gelder- sche dorp Lunteren heeft een diepe be wondering bij ons gewekt. Zeer vermoeid van de groote inspanning gleed hij van zijn matje. Er was geen zweem van trots en praal op zijn gelaat te leaen. Met een ze nuwachtig gUmlachje zelfs deze man had dus toch niet a^Ue zenuwen in bedwang beantwoordde hij de gelukwenschen van zijn collega-schutter en verlegen-Iaconiek zei hij tot zijn zichtbaar trotsche Overste: „Twee jaar geleden schoot ik toch nog één punt meer!" Nooit voldaan," zou dit niet de beste eigenschap van een sportman zijn? De Ve- luwezoom heeft in haar aanvoerder wel een schitterend voorbeeld gegeven van ware sportiviteit Vermakelijk is nog wat be treft de spuit?? waarmee de heer van Hal schootl, dat even te voren een schutter over de deugdelijkheid er van twijfel had uitgesproken. Hij had er een vijfje mee ge schoten!! De schutters van ,de Veluwezoom waren Zaterdagmorgen wel bijzonder op dreef en ondanks ons leeken begrip durfden wij om 12 uur 's middags reeds de opmerking maken, dat Zeeland dit Jaar ,,een .zwaren hijsch" zou hebben den Generaal-Insignebeker voor goed als trophee naar huis mee te voeren. Ditmaal zou de beker inderdaad den Zeeu- wers „ontworstelen" en „ontkomen!" Velu wezoom legde er met een puntental van 708 beslag op! Over het algemeen werd er dit Jaar beter geschoten dan in 1938, zoowel op de indivi- dueele baan, als door de korpsen, hetgeen een vergelijking met de prestaties van vo rig jaar leerde. Aan de uiterlijke omstan digheid kan men dit niet vrijten. Evenals vorig jaar re,gende het, de „pijpesteelen" waren thans zelfs mottig"! Evenals in 1938 waren er vele autoritei ten, hoewel men gemeend heeft ditmaal min der militaire autoriteiten te moeten uit- noodigen,om de schutters in een zoo rustig TWEEDE DEEL. De veidryvlng van idEe Spanjaarden van onze eilandten. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 21. Hier wendde van Cujijifc ail zijb welispw» kendheid aan om hen te bewegen van Alva a£ te vallen en voor den Prins van Oranjf te kiezen. Welsprekend schetste van Cuïjk de tirannie van Alva maar een s^jotlach om den mond van den baljuw bewees d'at zijn woorden niet den minsten invloed op hem haidden. Indien de Geuzen zooveel vendels hadden als nu manschappen stond het er anders voor zoo meende de baljuw. Wat moesten het handje vol Geuzen tegen de macht van Alva. „Neen, zoo besloot de baljuw, wij zullen wijzer zijn dan de visschers en zeelieden, die ge van alles kunt wijs maken. Alva en Spanje zdjn te machtig. Een vlieg verslaat geen olifant. We zullen onze goede stad niet roekeloos in 't verderf storten. En gij van Cuyk deed beter onze bevol king niet op te petten tegen het wettige gezag, den koning van Spanje en zijn land voogd Alva. Ge vraagt om de zijde_van deri Prins van Oranje te kiezen. Neen en nogmaals neen. De Prins is berooid en kan ,geen hulp bieden. Als ieder uwer tot duizend of tiendui zend is geworden dan zou het wat anders zijn. We storten ons niet moedwillig in het on geluk." Door met het hoofd te knikken stemden de andere leden van de vroedschap in naet de woorden van den baljuw en konden Tse- raerts en van Cuyk onverrichter zake ver trekken. Tseraerts vertrok nog dienzefden dag naar Vlissingen van Cuyk bleef nog te Veere. Hij was niet gewoon een zaak die hij ter hand had genomen, zoo spoedig op te geven. Hij zou de zaak in andere, in be tere banen leiden en daartoe bleef hij nog in Veere. Den avond van dien dag vinden we hem ten huize van meester Adriaan, de chirurgijn. Een twintigtal van de voornaamste bur gers zijn daar met hem samengekomen om de zaken te bespreken. Dit is een andere samenkomst dan de joelende menigte bij de haven. We vinden er schipper Lievenszoon, de bakker uit de vergulde Korenschoof, de schippersknecht van Wouterszoon, Taayen en Koeyevleesch en nog andere bezadigde mannen, waaronder ook enkele ballingen. Er heescht hier geen uitbundige stem ming. Integendeel, de mannen zijn met die pen ernst vervuld. Van Cuyk heeft een uit eenzetting gegeven van den stand van za ken. Van de mogelijkheid om het gehate juk van Alva af te schudden. Maar dan is noodig, dat allen de hand aan den ploeg slaan. Het voorbeeld van den Briel en Vlis singen moet worden nagevolgd. De Prins van Oranje heeft hulp toegezegd. Een ver bond heeft hij gesloten met Frankrijk. Ook vandaar zal hulp komen. Graaf L^idewijk is in Frankrijk werkzaam bij de Hugenoo- ten, bij de broeders om des geloofs wille. Redenen van Staatkunde verbinden de be langen van Frankrijk aan de zaak der vrij heid in de Nederlanden. Maar het Nederlandsche volk moet zelf de kluisters afschudden. Hij weet hoe men in vele steden gereed staat de Spanjaarden te verdrijven. Alva's tirannie van zich af te schudden en zich voor den Prins van Oranje te verklaren als de wettige stad houder. Aan het bloedregiment van Alva moet een einde worden gemaakt. Aan het bannen, branden en blaken van de trouwe belijders moet een eind komen.. Zeker ze zijn het met hem eens. Ook Lievenszoon. Hij was ook aanwezig geweest op de haven. Daar was hij ook onder den invloed gekomen van de volks beweging. 's Avonds waren vele aanhangers van de nieuwe leer bij hem aan huis gekomen. En toen had men gesproken over wat op de haven was voorgevallen. Neen men kon alle uitlatingen van de volksmassa niet goedkeuren, maar toch was men innig verblijd over de gan van zaken in het land en in de stad Veere. Het was of het volk des lands ,ging opwaken uit de neergedruktheid. Neergeslagen als het was onder Roomsche en Spaansche druk, scheen het of alle moed was verloren, of het met het volk was als weleer met Israël, dat ge bukt lag onder harde dienstbaarheid bij de tichelovens. Geen moeA, geen veerkracht had over gehouden totdat de Heere een verlosser zond. Och dat de Heere de ver lossing mocht zenden. Dat Hij werken mocht dat den Briel en Vlissingen de dage raad der vrijheid zouden zijn.. Dat de Hee re den Prins van Oranje mocht willen ge bruiken om de verdrukking te doen op houden, en Zijn kerk hier geplant mocht worden. Dat men eens uit mocht komen van onder het gezag der tirannen. Hoe had 's-Heeren volk moeten lijden. Hoevelen zwierven als ballingen over de aarde. Beroofd van geld en goed, van vrouw en van kinderen. Da,gelüks het tranenbrood der Verdrukking moetende eten. Ieder oogen blik in gevaar van het leven. En hoevelen waren gedood, gemarteld, geworpen in vun zige .kerkerholen, uitgerekt op de pijnban ken, gefolterd naar lichaam en ziel. Ver brand, gehangen, gedolven, verdronken. En dat niet om schuld of misdaad. Alleen om de Naam en de zaak des Heeren. Als slachtschaapkens Christi duizend doo.den ge storven. Hoevelen waren op de schavot ten gestorven, belijdenis doende van de hope der zaligheid, die in hen was. Hoe leek het, of de Heere Zijn volk niet meer gedacht. Zijn verbond had gebroken. Hoe zag men naar uitkomst uit, maar hoe werd men teleurgesteld. Hoe menigmaal was het vertrouwen op menschen be schaamd. Hoe verlEingde men naar uit komst. Dat men in vrijheid kon samenko men om God te dienen naar Zijn woord. Hoe gingen de smeekbeden op, of het den Heere behaagde Zijn- kerk hier te planten, het afgodische Pausdom te verstoren,, opdat God van een iegelijk geëerd en geprezen Zou worden. En zou die tijd van vervulling nu geko men zijn? Als de Heere werkt, wie zal het dan keeren? Als is het in beginsel klein. De Heere regeert en kan het geringste en nietige zegenen. Wat beteekent Alva's macht, ja de macht van geheel Spanje, z»o de Heere aan de spits wilde treden. Och men was met hoop vervuld. De Heere had reeds ,groote wonderen ge daan. Als'^men er op zag moest nien wel zeggen: „De Heere heeft het gewerkt". Zoo met de inname van den Briel als met de overgang van Vlissingen. Reeds mocht men eenigermate de vruchten er van plukken. Wordt vervolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1