CriQ.WEEKBLADÖpGED.GD0riD^IA6 vöÖRDlZUID-HOaEriZEEU^^ EIIAHDEn Tegen zonnebrand Purol D^i ÏM N.V. ÜITGEVERSMAATSCHAPPU JILANDEN-NIEÜWS" Buitenland STICHTELIJKE OVERDENKING lie Jaargang ZATERDAG 24 JUNI 1939 No. 1051 Dit nnmmer bestaat uit 2 bladen Uit het Kijkvenster Overzicht uitslag Gemeenteraads verkiezing op Goeree-Overf iakkee Vacantietochten TOURINGCARS WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ON ZE E I LAND E.18e JAARGANG Het verdrukte Sion liefelijk vertroost. n. Waartoe doet God Zijn volk een weg van verdrukking bewandelen? Het is, zegt de Apostel, opdat wij niet op onszelven zouden vertrouwen, maar op God, Die de dooden verwekt. Wat is wel de eerste en voornaamste vrucht van de beproevingen Gods, van de verdrukkingen die God Zijn volk toezendt? Het is om het vertrou wen op ons zelf te ontnemen. Geen kwaad is doodelijker dan 't ijdel zelf vertrouwen. Dat is de doodelijke wor tel, die ontsproten is in het Paradijs, in onzen rampzaligen val in Adam en welke met duizend vertakkingen en vezelen in den grond van ons hart vastzit, en al v/at door denzelven aan geraakt wordt, besmet en verderft. En hoe zullen de uitverkorenen Gods daarvan verlost worden? De Heere heeft daartoe den weg van beproevin gen en verdrukkingen bestemd als middel in Zijn hand, om dat verderfe lijke kwaad te breidelen en te dooden. Dit is een der oogmerken waartoe God de Zijnen, elk in hunne mate, kastijdt en verdrukt, opdat zij niet op zichzelven of eenig schepsel, maar alleen op Hem zouden vertrouwen. „Eer ik verdrukt werd," zegt een Gods heiligen van ouds, .dwaalde ik, maar nu onderhoud ik Uw Woord." Zoo is Abraham geoefend, toen God Izak vroeg, dat hij hem offeren moest op een der bergen, dien God hem wij zen zou. Daarin is Mozes onderwezen, niet toen hij aan Parao's hof was, maar bij Jethro en in de woestijn. Dat heeft David verstaan toen al de golven en baren van de verdrukkin gen en beproevingen Gods over zijn hoofd gingen. Alzoo was het met Paulus en zijn medegenooten, toen „zij hadden al zelven in zichzelven het vonnis des doods" en er geen enkele grond van hulp en uitkomst buiten God voorhanden was en „zij uitne mend zeer bewaard waren zelfs bo ven hunne macht." Maar temidden van al die nooden en bekommernissen komt God Zijn volk te louteren en te reinigen van alle ijdel zelfbetrouwen en is tegelijk werk zaam om bij Zijn kinderen het ver trouwen op Hem te verwekken en Zichzelven te openbaren als de God aller vertroosting. Die ons vertroost in al onze verdrukkingen. God ver troost Zijn verdrukt, door onweder voortgedreven, ongetroost volk. „De ellendigen en nooddruftigen zoeken water, maar er is geen; hunne tong versmacht van dorst. Ik, de Heere, zal ze verhooren; Ik, de God Israels, zal hen niet verlaten," zegt de Heere. En de dichter betuigt: „Als mijne ge dachten binnen in mij vermenigvul digd werden, hebben Uwe vertroostin gen mijne ziel verkwikt." Neen, de Heere is geen land van uiterste duis ternis voor Zijn verdrukt volk. Hij is geen karig God. Hoe hoog de wate ren van verdrukking ook gaan: als hun wateren eens vollen bekers wor den uitgedrukt, toch, de Heere zal ze verblijden naar hunne droefenis. Dat is het voorrecht en het geluk van Gods volk, van al Gods uitverko renen en die Christus gekocht heeft met Zijn bloed. De verdrukkingen, die. God Zijn volk toezendt, zijn niet ge ring te achten; zijn door vleesch en, bloed niet te dragen. Maar evenzeer,, laat .toch nooit een van Gods kinde ren de vertroostingen Gods te klein achten. God heeft Zijn volk onuitspre kelijk lief, met een eeuwige onveran derlijke liefde. En met die liefde Gods is niet in strijd de weg van verdruk kingen. God neemt daaruit de gele genheid om Zich te openbaren in Zijne liefde en bestendige genegenheid en Zijn Vaderlijke vertroostingen in Christus Jezus. De verdrukkingen doen ons (ïod kennen en aa^nschouwen en die Zijnen Naam kennen, die zullen op Hem be trouwen en Hem ontmoeten als een God der vertroosting. De Heere roept Zijne vertroostingen Zelf uit: ,Zie Ik zal uwe steenen gansch sierlijk leg gen en Ik zal u op saffieren grond vesten; en uwe glasvensters zal Ik kristallijnen maken, en uwe poorten van robijnsteenen, en uwe gansche landpale van aangename steenen." Dat roept de Heere Zelf uit tot sterk te en opbeuring van Zijn bedrukt volk. De goddeloozen. zullen zwijgen iri het graf; die voortgaat in zijn onge rechtigheid te leven, zal gewisselijk vallen. Maar het mocht het levende volk bemoedigen dat God over Zijne verdrukten komt om ze te verlossen en te redden uit al hun nooden, waar Hij ze kwam vrij te maken van de zonde en te verlossen door Christus' bloed en Geest om Hem te zijn tot een eeuwige erfenis. D. Ds. B. Wordt vervolgd. niEuws Advertentie-prijs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boekmaan- kondiging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager. UITGAVE VAN Gevestigd te Middelhai-ais - Prins Hendrikstr. 121 C Giro 167930 k Postbox 8 Tel. 17. B^kantoor voor Zeeland: St. MaïirtensiÉïyk,Marfet, Xelef. 59. Abomements'prys 85 cent per 3 maanden tój vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent Buitenland 8 gulden per 'jaar Gij verdrukte, door onweder voort- gedrevene, ongetrooste, zie, Ik zal uwe steenen gansch sierlijk leggen, en Ik zal u op saffieren grondvesten; en uwe glasvensteren zal Ik kristallijnen ma ken, en uwe poorten van robijnsteenen, en uwe gansche landpale van aangena me steenen (Jes. 54 11, 12..) tengewoon zwaar drukken. Hij is een man, die Wel weet wat hij vril, maar hij kan door allerlei invloeden van andere partijen, on der wie de Roomschen zich geducht laten gelden, niet altijd zijn inzicht laten zege vieren. Als hij nu nog moet aftreden bij een tekort van meer dan 130 millioen gulden vormt dat geen mooj slot van zijn loopbaan als staatsman. Voor de partij is het ook niet aangenaam. Ik spin dat niet verder uit, maar herhaal wat ik als eens opmerk te: er is in de A.R.-partij neerslachtigheid omdat men voelt tegen, zooveel ongunst niet meer opgewassen te zijn. De steun, dien men aJtijd aan de R.K. Staatspartij heeft verleend, zal wel met ondank beloond wotden. iDe A.R.-partij is 2ÓÓ ver in de richting van Rome gegaan, dat men haar en de Chr. Hist, daar nu zoowat in den zak stopt als een voorspoe dig verworven buit. Een krachtig refor matorisch geluid is in geep dertig jaren meer gehoord. Vallen er slagen, dan zul len wij ons het woord des profeten moeten herinneren: En doet gij U dit niet zelf, doordien gij den Heere Uwen God verlaat? Moge voor ons allen uit den nood des tijds geboren worden een wederkeeren tot den Heere, voor Wien het een wenk is om uit komst te schenken. Een wederkeeren met schuldbesef. Met dat al heb ik den tijd gekend, dat het kiesrecht nog maar zeer beperkt was en dus het volk veel minder aan deze din gen dacht da,n thans. Men leeft doordat alle menschen boven de 25 jaar oud kies recht hebben, meer in de politiek mede, aij omvat nu heel het volk. Men had op deze uitbreiding van kiesrecht zijn hoop gebouwd voor het welvaren des lands. De kiezersmassa begint natuurlijk haar eischen te stellen en de regeerin,gen voelen zich wel genoopt zooveel mogelijk aan alle ver- Een beet.Je politiek Alweer: de fina- tiën! In dten Roomschen jagerstasch De kieziersuitbreMing bracht igeen voor uitgang. Er zijn nog immer al te veel menschen, ,diie niet aan politiek doen. Ik heb al eens meer betoogd, dat het wel erg gemakkelijk is zich van het volksbestuur niets aan te trekken, maar dat dit toch niet is te prij zen. Het is wel niet ieders roeping, om vooraan te staan, we kunnen niet allen raadslid zijn, dat is ook niet noodig. Maar waar wij leven in een land, waar het volk voor een groot deel het bestuur der zaken in handen heeft, zijn wij toch allen min of meer aansprakelijk voor het beleid. Het is ook Bijbelsch, dat vrtj er ons mede inlaten, want Gods Kerk en dus Gods zaak staat niet buiten het welvaren des lands, volstrekt niet. In gansch den Bijbel vindt ge dan ook de belangen van het Koninkrijk des Heeren nauw verwant aan het open baar volksleven. Wij hebben nu weder uit de Kamerver slagen kunnen vernemen, hoe de Rijks-za- ken staan. De Minister van Finantiën is afgetreden en daarover heeft Minister Co- lijn nu weer een en ander in de Kamer me- deigedeeld. Het staat er zóó voor: Minister de Wilde had verleden jaar van de andere Ministers geëischt, da,t zij zou den zorgen voor een sluitende be,grooting 1940. Dat ziij dus voor alle nieuwe uitga ven óók zouden aangeven, waaruit dat geld moest gehaald worden. Accoord, dat zou den zij doen. Intusschen is dan een wet ontworpen, die 55 millioen gulden aan nieuwe belastin gen zal opbrengen, welke wet nog behan deld moet worden. In Mei dezes jaars werd de begrooting voor 1940 alvast bekeken. En wat denkt U? De heeren kwamen tekort: 80 millioen gulden! En dan was er al gerekend op de 55 millioen nieuwe belastingen, dus dat sa mengesteld geeft een tekort van 135 mil lioen gulden.. Nu, toen heeft Minister de Wilde maar ontslag genomen; want met onwillige honden kan je geen haizen van gen. Verschoon deze vergelijking, ik bedoel er niets kleineerends mede. Thans zal Minister Colijn nog probee- ren de Roomsche Ministers tot rede te ibrengen en vóór 1 Juli ^llen we hooren of er verbeterin,g is, en zoo niet, dan zal het heele Kabinet wel ontslag aanvragen. Wat er dan verder gebeurt, weet men nu natuurlijk niet, maar dit staat vast dat het land door zulke strubbelingen, gevoegd bij den algemeenen slechten toestand, ach teruit gaat zoo hard als een paard loopen kan. Dr. Colijn is nu 70 jaar geworden. De Regeeringalast zal hem deze jaren wel bui-. lai^gens te voldoen. Of de personen, die tot leiding geven en regeeren geroepen zijn ook al een rem er op vsrillen zetten, omdat de Staat toch geen tooverfee is, het volk in het algemeen doorziet de moeilijkheden niet. En nadat er ook door vorige regeeringen is opgetreden als een rijke oom uit Amerika, valt het thans dubbel zwaar om tot de er kentenis te komen, dat het landsbelan,g ver sobering eischt. De nieuwe vleugel van jongeren in de R.K. Staatspartij roert zich geducht en eischt dure sociale voorzienin gen. De Soc. Democraten sturen haar na tuurlijk op en de Chr. Vakbeweging doet evenzleer mede, al komt die er 'n pas of tien achteraan. Men zie maar de dwaas heden in het verbindend verklaarde arbeids contract voor het drukkersbedrijfdat' voor vele kleine zaken de neksla,g zal zijn. Men schijnt van den grooten nood dezer tij den géén besef te hebben. Zoo ziet het er niet rooskleurig uit. Er wachten ons nog drukkender omstandig heden. Veel had anders gekund. Het volk mag praatisch medeiregeerenl. Maar het blijkt dat het er niet bekwaam toe is. Dat klinkt niet vleiend, maar is toch de wer kelijkheid. WAARNEMER. Het is onze gewoonte, wanneer de raads verkiezingen in ions gewest zijn gehouden om daarover een kort overzicht te geven. Nu in alle plaatsen op dit eiland de stem ming achter den rug is, willen we dat weer doen, hoewel het een allesbehalve gemakke lijke taak is. Immers de gemeente-politiek verschilt zeer veel van de landspoütiek; het loopt dikwijls meer over de personen die in de raad zitting zullen nemen dan wel om het politieke beginsel zélf. Meestal geldt hier: ,,vriens brood men eet, wiens woord men spreekt", df, er zit famile-verwant- schap tusschen; vandaar dat de cijfers bij de gemeenteraads-verkiezingen een heel an der beeld geven, dan bij de verkiezing van Provinciale Staten en Tweede Kamer. Bciginnen we bij Mididielhariiis, dan kun nen we daarover opmerken, dat de Staatk. Ger. Partij één atetel is verloren. Niet, dat men zooveel stemmen minder had, met de vorige verkie2iin,g in 1935 scheelde het er maar drie. maar door de verdeeUng van da resten viel de S.G.P. in de minderheid. Hier door kwam de zetel van de heer Koppelaar te vervallen. De S.D.A.P ging 100 stemmen vooruit en vermocht de tweede zetel te be halen. Wel had men in de huidige periode; 2 zetels, maar dit was uit oorzaak, dat op: de lijst van wijlen de heer Struijk geen an dere candidaten waren, zoodat hun, alsc hebbende in 1935 de grootste rest, die twee-j de zetel werd toegewezen. De A.R. die de laatste zittin,gsperiode geheel uitgeschakeld was, verscheen weer op het toneel en ver wierf twee Zetels, met de heer Esselink als aanvoeder. Voor de pi. A.R.-partij is dit een groot succes. De liberalen konden zich handhaven, al leen valt het te betreuren, dat de heer Boe ter niet meer in den Raad zal teru,gkeeren. Hij was een bekwaam en bezadigd raads lid, en als eenige deskundige in het college diende hij dikwijls tot vraagbaak bij bouw kundige vraaig'stukken, die in den Raad zoo dikwijls voorkomen. In zijn plaats krijgen we nu het vrouwelijk element, Mevrouw Koert-Gnirrep zal zijn zetel innemen. Dit is een unicum op ons eiland, een unicum ook wel in de meeste plattelandsdorpen. Principieel stellen wij ons op het stand punt, dat een vrouw niet in de regeerings- coUeges, dus ook niet in de raadszaal thuis hoort, maar afgezien van dat, kunnen we niet zeggen, dat het politiek" bekeken is van „Gemeentebelang". Met de heer Boe ter sloeg men een goed figuur; van welk principe de overige raadsleden ook waren, hij was bij allen gezien en men vernam gaarne zijn meening. Men heeft, door een dame tfe candideeren tegenover een alles zins bekwaam raadslid, hier iets prijsge geven dat de eenheid in „Gemeentebelang" niet zal bevorderen. Naar wij vernemen zal de kiesvereemin,g daar enkele veeren door laten. Deze ,,nieuvsdgheid", hoe vrijznnig de heeren ook mogen zijn, staat velen niet aan. De leden, tïïe gewoonlijk met een eigen lijst uitkwamen, de heeren C. en J. v. d. Meide, zijn ook weer gekozen, de laatste in combinatie met de Herv. A.R.. De heer Doornbos, die zich niet meer herkiesbaar stelde, zal dus niet meer in den Raad te- rugkeeren. Over Sonmielsddjlk valt niet veel te zeg gen; de samenstelling is precies dezelfde gebleven, met een enkele wisseling van per sonen. Te Dirksland bleel de verhouding ook de zelfde; voor den heer Hagens (Liberaal) is de heer J. Rooy oud-gemeentesecretaris ge kozen, echter niet op een liberale lijst, maar onder den naam „Gemeentebelang" Daar onder gaan de liberalen wel meer schuil, om zooveel mogelijk stemmen te vangen. De heer Rooij heeft wel de meest ibetwiste Zetel is den Raad gekregen; hij heeft in Woord en geschrift veel t'egen zich gehad waaronder schotschriften van persoonlijken, minder fairen aard. Dat is zeer af te keu ren. Vermoedelijk zit daar iets anders tus schen dan wat op den Raad betrekking heeft. Melissiant leverde voor de S.G.P. één ze tel verlies op, ook hier waren voor deze partij niet minder stemmen dan in 1935. De kieswet speelde ook hier zijn parten. Met dat al is het zeer te betreuren, dat de heer van Rossum, een waardig en bekwaam raadslid, niet meer terugkomt. De verkie- zingsi-strijd is hier kalm veiloopen: er was een afspraak tusschen A.R. en de S. G.P. om geen papieren propaganda te voe ren, waaraan echter de eersten zich niet hebben gehouden. De A.R. won één zetel. Stellendam vertoont geen wisselingen; al leen heeft de heer Riemens zich van de C. N.A. gescheiden en vermocht met een eigen lijst in de Raad te komen. Rechts heeft er de meerderheid; van de 7 raadsleden zijn er twee liberaal. Anders is dit met Goedereede; dit dorp is in wezen door en door liberaal. Gemeen tebelang verwierf 6 zetels, Vissehersbelang 1. De rechtsche heeren PI. den Eerzamen en J. Grinwis werden niet herkozen. In Ouddorp hebben de liberalen één zetel verloren, in eigen gelederen schijnt daar verdeeldheid te 'bestaan. Zij zijn van drie op twee gekomen, welke zetel de Hervormde groep ten deel is gevallen. De S1.G.P. en de A.R. verloren ook ieder een zetel aan de C.N.A., zoodat deze groep in totaal 5 plaat sen vervrterf. Met dat al is de rechtsche groep in Ouddorp totaal 9 man sterk gewor den. De arbeiderspartij kon geen plaats in den Raad bemachtigen. Te Herïdiigen hebben de vrijziimigen met de A.R. samengespannen om het bewind ini handen te krijgen. Dit is niet gelukt, het liep met drie zetels aif. De S.G.P. handhaafde zich met twee zetels; de arbedersgroep ver kreeg er eveneens twee. In Nieuwe Towge veranderde weinig, al leen dat de arbeiderspartij een zetel terug liep, die aan de Middenstandsgroep moest worden afgestaan. A.R. en S.G.P. behiel den ieder twee zetels. Te Oude Tonge heeft men pogingen in 't werk gesteld om het bevsand van de Room schen en S.D.A.P.-ers af te nemen. Hiertoe vereenigden zich de A.R., de S.G.P. en de liberale lijst. De opzet is geheel mislukt; gezamenlijk kwamen ze slechts aan vijf zetels, terwijl R.K. en S.D.A.P. er ieder 3 dus de volstrekte meerderheid behaalden. Er is hier door de rechtschen gevaarlijk spel gespeeld. Vooruit was te berekenen, dat dit moest mislukken. Zelfs al hadden de liberalen 60 stemmen van de lijst de Leeuw verkregen, h adden zij nog de zesde zetel niet verworven. Nu hebben de recht schen, die met de vrijzinnigen Saamgingen het nakijken! Een goede les voor een vol gende keer. Uit Ooltgensplaat valt alleen aan te ha len, dat de A.R.-partij één zetel heeft ver loren die de Hervormde actie, welke voor het eerst uitkwam, verworven heeft. Te Den Bommel kwam de S.G.P. met een lijst uit en wist één vertegenwoordiger in den Raad te brengen, n.l. de heer Borg- dorff. Dat is een succes. De liberale partij verloor één zetel. Te Stad' aan *t Haringvliet ging de C.H.U. met de winst strijken; ze kwamen van 1 op 2 zetels, zulks ten. koste van de A.R., die van drie op twee kwarii. De S.G.P. is er met geen lijst uitgekomen. Hiermede hebben we in het kort, de di verse gemeenten op ons eiland, de revue laten passeeren. De Wethouders-verkiezingen zijn nu het probleem, waarmee men zich in sommige gemeenten reeds bezig houdti, Mogelijk valt daar later nog iets over te zeggen. Voor Uwe a.s. neemt U onze gloednieuwe toch zeker? tegen lage tarieven. Inlichtingen: Garage HUB. VISSENBEBG Stampersgat Tel. 513 7 K.M. van Dintelsaa. en bij ons Reisbureau Kruiskade 122b ROTTERDAM - TEL. 55231 Het Verre Oosten De toestand in het Verre Oosten is zeer onduidelijk. De vraag is, wat is nu eigent- lijk de bedoeling van Japan. Zooals wij vorige week schreven, voelt Japan zich sterk, door de vriendschap rnet Duitschland en Italië. Het streven is merk baar, dat Japan de vrije hand -wXl hebben in China en zich van de buitenlanders ont doen. Het moet dit echter zoo doen, dat het toch bevriend blijft, met Amerika, want dit land is een te groot aifzetgebied voor Japan- sche producten. De blokkade te Tientsin duurt nog steeds voort. En,geland heeft ver sterkingen gezonden. Aan de bezetting is toegestaan levensmiddelen te koopeh. Een tweede bedrei,gin,g door Japan geuit, was. dat de Engelsche schepen de haven van Swatam moesten verlaten. Noch de En- gelschen, noch de Amerikanen hebben hier aan gehoor ge.geven. Swatau is een belang rijke havenplaats in Zuid-China. Via deze haven ontvangen de Chineezen verschillende artikelen waaraan zij .dringend behoefte hebben, en wordt ook wel oorlogsmateriaal binnen gebracht. De Japanneezen vidllen nu deze verbindingsldnie afsnijden, waardoor de Chineezen in grooter moeilijkheden ko men. Zij storen zich weimg om de vreemde mo gendheden, daar hun operaties deze maat regelen noodzakelijk maken. Vreemdelingen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1