CriDWEEKBLADópGED.GD0nD5IA€ Nu E. F. A. O. N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EIIANDEN-NIEÜWS" De verdeeling der Raadszetels. Zendingsmiddag te Scherpenisse. He Jaargang WOENSDAG 7 JUNI 1939 No, 1046 I allerlei soorten verf |m VAN LOON, v.h.J.deKortel I^^pf Adwtentle»prii 20 cent per legel. Reclames et.; Dtauti Munagen en «mWeclto«e« van l-« tegels 80 <d.; Boetawn. fcoadlglng 10 ceot per ««d - Coatractoi behngfffc hgn. WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.^I" URGAVE VAN Getestigd te MitMeUwMJi i Pri»» Hendrikstr. 122 O Giro 167930 i Postbox I T«I. 17. BSkanïoor voor Zeelwiai St. Maatiaisdp, Markt, Teleï.»^ 18e JAARGANG Abonnementspigs 85 cent pei 3 maanden bg Tooraltbetallng. Versclignt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per «ede. Afsonder^ce numm«n 5 oeat Buitenland Bfuldea sm laar piiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiugiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 1 Voor 1 Oliën, Vernissen Kwasten 1 1 enz. enz. B I KERKRING4 OUDE TONGE 1 TELEFOON 52 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiii»yiiHiiiiniiiiiiiiiHiiiiiHii«iuiiiiiiiiiuiiuinu^^^ COMFORTABELE REISWAGENS niEUWs Ten gerieve van de politieke cijferaars onder onze lezers geven we in dit artikel een beknopt overzicht van de wijze, waar op men het aantal zet:els berekent, dat aan iedere partij wordt toegekend benevens de aanwijzing dergenen„ die op een lijst ver kozen worden verklaard. Wij handelen hier alleen over gemeen ten met minder dan 20.000 inwoners, om dat votor de grootere,, die meer dan 19 raadsleden hebben, een Ietwat andere re geling geldt. Op onzp eilanden komen ech ter alleen gemeenteraden voor van 7 en van 11 leden (van 9 zijn er volgens de Gemeentewet niet,) zoodat we ons hier toe kunnen bepalen. In elke gemeente is een kiezerslijst, waaropl ^voorkómen mannen en vrouwen boven 25 jaar. Is dit aantal in een be paalde gemeente b.v. 2500, dan moeten daarvan voor de berekening van het aan tal geldige stemmen worden aifgetrokken degenen, die niet opkomen, die blanco stemmen of die van onwaarde zijn. Dan kunnen er b.v. 2200 .geldige stemmen over schieten. In zulk een gemeente is het aantal raadüjetels 11. Door nu het aantal geldSge steinmen te ifleelen door het aantal raads- iietels, verkrflgt men de kiesdteeler (art. 99 der Kiesweti.; In dit geval bedraagt deze dan 200. De eerste verdeeling geschiedt nu aldus, dat het aantal stemmen van iedere lijst (het stemc^fer) gedeeld wordt door de kiesdeeler. De uitkomst dier deelin,gen geeft het aantal zetels aan, het aan elke partij wordt toegekend. stemmen gehaald. Alleen de lijsten 4, 5 en 2 doen dan mee en krijgen elk nog een ze tel. Er zijn er in 't geheel echter nog maar 6 verdeeld. De vraag is nu: wie krijgt de ;^3vende aetel? Om dit te" berekenen gaat men elke lijst een zetel meer geven dan ze reeds heeft en dan gaat men het gemiddelde aantal stem men per toegekende plaats berekenen. Hterbij doen alle lijsten mee, ook die be neden 75% bleven. Aldus: Lijst 1. 64 1 64 Lijst 2. 1(25 3 35 Lijst 3. 62 1 62 Lijst 4. 95 2 47% Lijst 5. 230 4 571/2 Lijst 6. 71 1 71 Lijst 7. 73 1 73 Het resultaat is nu, dat lijst 7 het groot ste gemiddelde heeft en derhalve de ze vende zetel krij^j, We hebben in het bovenstaande uiteen- .gezet, hoe de zetels onder de partijen wor den verdeeld. Ons rest nu nog te behan delen, hoe de verdeeling der zetels is on der de oandidaten van één lijst. We ne men als voorbeeld een lijst, waarop 360 stemmen zijn uifjgehracht, waarvoor 3 ze tels zijn toegekend. Men berekent dan eerst de lijstkielsdeeler, d.i. het totaal aan aantal toegewezen zetels. Deze kiesdeeler is dus voor elke lijst verschillend. Hier is hij 120. Cand. A. 320 st. is 120 plus 200. Cand. B. 10 st. plus 200 is 210 over 90 Cand. C. 10 st. plus 90 is 100 plus 20 is 120. Cand. D. Cand. E. Voorbeeld: Lijst 1.. 210 st. 200 1 z. rest 10. Lijst 2. 620 st. 200 3 z. rest 20. Lijst 3. 300 st 200 1 z. rest 100. Lijst 4. 560 st. 200 2 z. ;rest 160. Lijst 5. 160 st^ 200 0 z. rest 160. Lijst 6. 350 st. 200 1 Zi. rest 150. Bij deze eerste verdeelinig zijn dus nog slechts 8 van de 11 zetels toegewezen, zïoo dat er nog 3 ,te verdeelen zijn. Dit gaat nu volgens het stelsel der grootste over schotten, evenwel met dien verstande, dat aan deze verdeeling niet mogen meedoen de lijsten, die minder dan 75% van de kiesdeeler hebben. Men moet dus altijd behalve de geheele kiesdeeler ook daarvan berekenen. In ons voorbeeld is dat 150. Lijst 5, die de minste stemmen had, ,is echter toch nog boven 75% en doet dus bij de .tweede ronde mee. Was hij beneden 150 st. gebleven, dan kon hij niet meedeelen .De 3 overblijvende zetels komen dus aan lijst 4, lijst 5 en lijst 6. Nu een voorbeeld van een gemeente met 840 geldijge stemmen en 7 raadszetels, waar 5 lijsten zijn ingediend. De kiesdeeler is 120. Lijst 1. 180 st. 120 1 z. rest 60 nog 1. Lijst 2. 220 st. 120 1 z. rest 100 nog 1. Lijst 3. 280 stt 120 2 z. rest 40 nog 1. Lijst 4". 80 s^. 120 O z. rest 80. Lijst 5. 80 st. 120 O zi, rest 80. Er zijn 4 ztetels verdeeld, dus moeten er nog 3 worden toegewezen. Daar de lijsten 4 en 5 beneden van de kiesdeeler zijn (90) komen ze bij de tweede verdeling niet in aanmerking. De 3 andere zetels komen dus respectievelijk aan lijst 2, lijst 1 en lijst 3. Nu ,komt het een heel enkele maal voor, dat men ook nog een dende verd'eelUig moet toepassen, n.l. die der grootste gemiddelden. D.it heeft slechts plaats in die gemeenten, waar een ,groot aantal lijstjen wordt inge diend, waarop weinig stemmen worden uit gebracht, zoodat er verscheidene beneden 75% blijven. Dan zal soms ook de tweede verdeeling nog zetels overlaten, voor wel ker aanwijzing een andere maatstaf noodig is. Hoewel we niet gelooven, dat deze metho de in één onzer .gemeenten zal behoeven te worden gevolgd, geven we toch een voor beeld. Aantal geldige stemmen 700. Kiesdeeler 100. 75% ervan 75. Lijst 1. 64 st. O z, rest 64 Lijst 2. 105 st. 1 z). rest 5 Lijst 3. 62 st. O z. rest 62 Lijst 4. 95 st. O z. rest, 95 Lijst 5 230 st. 2 z. rest 30 Lijst 6. 71 st. O z. rest 71 Lijst 7. 73 st. O z. rest 73. Bij de eerste verdeeling volle kies deeler worden slechts 3 zetels toege wezen, Bij de tweede .grootste overschot ten .komen de lijsten 1, 3, 6 en 7 niet in aanmerking, want ze hebben geen 75 10 st. 10 st. A. heeft de volle lijstkiesdeeler en is direct ,gekoz|tn. Zijn overschot van 200 st. gaat naar B., die er dan 210 heeft, ook de volle kiesdeeler. De2!e is ook gekozen. Hij heeft' er 90 over, die naar C. .gaan. Deze heeft er nu 100, doch de 20 stem men van D en E gaan naar boven, zoo dat C er ook 120 heeft en gekozpn is. Zoo zijn de 3 candidaten aangewezen. Zijn er veel voorkeurstemmen uitge bracht, dan wordt het anders. Vooropge steld moet worden, dat de candiidaat, die de volle lljstki|esdeeler haalt, dus hier 120, direct gekozen is, ook al staat hij geheel onderaan. Zijn er ,dan nog zetels te ver deden, dan komen eerst in aanmerking de candidaten, die meer dan 50% van de lijst kiesdeeler hebben .gehaald, dus meer dan 60 stemmen. Cand. A. 140 st. Cand. B. 50 st. Cand. C. 80 st. Cand. D. 30 st. Cand. E. 30 st. Cand. F. 30 st. De eerste, die een zetel krijgt is A., die meer dan 120 stemmen haalde. De tweede is niet B., doch C, die 80 voorkeurstem men heeft, dus meer dan 50%. En de der de is B.i omdat hij dn rangorde op A volgt. De plaats, ,die een cand'idaat op de lijst inneemt, is van ^eer grootte beteekenis. Men ziet het volgende voorbeeld: Cand. A O stemmen Cand. B. 20 stemmen Cand. C. 30 stemmen Cand. D. 50 stemmen Cand. E. 60 stemmen Er 24gn op deze lijst totaal 160 stemmen uitgebracht, waarvoor 1 zetel wordt ver kregen. De lijstkiesdeeler is dus 160 en de helft 80. Niemand heeft genoeg voor keurstemmen gekregen, zoodat de ééne ze tel wordt toegewezen aan A., die O stem men had. Hij krijgt die zetel, omdat hij bovenaan de lijst; staat. Natuurlijk komt zooiets niet ,gauw voor, want liemand, die bovenaan een lijst gecandideerd wordt, komt niet met O stemmen boven. We ge- .ven het voorbeeld echter als theoretische mogelijkheid. Tenslotte merken we nog op, dat indien de stemmencijfers .gelijk aijn bij de zetel- verdeeling, het lot beslist. We meenen, dat met deze gegevens ieder in staat zal zijn,\ zielf de noodige berekeningen te maken om de uitslag der Raadsverkiezingen vast te stellen. S S3 Op Dinsdag 30 Mei werd alhier de eerste Zendingsmidda,g gehouden. Begunstigt door heerlijk zomerweer had deze samenkomst in „de tempel van on- verkorven hout" plaats. De zon schitterde aan den staalblauwen hemel, terwijl er ook een stille sprake uitging van den doodenak- ker, zoo vlak bij gelegen. Van heinde en ver waren de mensohen vooral jonge menschen saamgekomen en het aantal programma's bleek ontoerei kend om het aantal op,gekomenen te ge rieven. Te ruim 2 uur opende Ds. Batelaan deze bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 86 5, waarna hij Ps. 72 las en voor.ging in .gebed. In zijn openingswoord wees spreker er op, dat gezegd wordt: „Tholen houdt niet van zulke dingen." De opkomst bewijst ech- ter, dat er nog zendingsvrienden zijn. Met alle oorbare middelen mogen we datgene doen, wat onze hand vindt om te dioen. Moge het bovenal den Heere beha,gen een korrel van Zijn .genade te geven. Hij die ons zoo Zonda.g aan Zondag -in het bede huis roept, hij vraagt ons, ook thans, hoe We onder dat alles gebleven zijn. Is er waar lijk ootmoed en kleinheid des harten? Geve Hij ons een verslagen en verbroken hart, opdat we als een arm boetvaardig zondaar tot Hem mochten vluchten. Een woord van dank aan den Heer Bur gemeester, die de dansmuziek tijdens deze bijeenkomst heeft verboden. Wij spreken den wensch uit, dat dit een volgende maal niet meer noodig moge zijn. Jonge menschen, het verhougt me, dat ge in zoo'n grooten getale op.gukomen zijfc. We hoorden: ,,Dat kunnen we:|n Scherpenisée in eens meenemen. ZendingSmiddag en daa dansmuziek." Laat ik jullie van de paden der zonden moge afmanen. Keer aan het einde naar Uw woning terug en bedenk in Uw binnenkamer, wat hier van middag gesproken zal worden. Na het zingen van Ps. 19 4 beklom Ds. K. J. V. .d. Berg van Amersftort het ge- inproviseerd spreekgestoelte. Deze leeraar sprak naar aanleiding van Ezechiel 37 9a Profeteer tfot den Geest." Het werk der zending wordt wel eens een dwaasheid genoemd. Nochtans is het de dure roeping van Godswege. De kerk van onze dagen lijkt veel op de dorre been deren, waarvan in dit hoofdstuk sprake is. Och, wat zijn we ver weg van de bijzon dere werking van den Pinkstergeest. Zelfs in de kerk is de leugengeest geko men. De Geest uit den afgrond treedt meer en meer op. Met .groote kracht tracht ook de radio invloed uit te oefenen op Gods kerk. En te midden van al dat gebeuren .gaan onze ge dachten naar de heidenwereld, naar de To- radja landen. Zeer zeker is het geen mensoh vleiende vergelijking, menschen vergeleken met dorre beenderen. Zij, die arme heide nen, zij houden nog vast aan een geloof o.m. aan de geesten der afgestorvenen, die no.g rondwaren. Maar ook zij hebben een onstenfelijke ziel Ze weten niet van een naam onder den he mel gegeven tot zaligheid. Ze zijn als .dorre beenderen. Onze verwachting ware verloren, indien het niet God ^elf was, die ook nog in deze donkere dagen mannen had gegeven, die, hoe gebrekvol ook, den vollen raad Gods gaan verkondigen, zelfs in 't midden der heidenwereld. Menschen, die doof zijn, wor den door de bediening van Gods Woord en Geest nog hoorend, blinden worden nog ziende. En nit is er, ook met het oo.g op de uit gebreide velden van dorre doodsbeenderen nog profetische bediening. Zendelingen moe ten profeteeren. Dwaas werk om tot de dooden te spreken, maar geen dwaas werk om dit te doen tot een dooden zondaar. De Kerk Gods moet bovenal bidden om krachtdadige werking van den Heiligen Geest. De kerke vervuUe in dezen haar roeping Er zullen er zoovelen gelooven, als Hij ver- ordineerd heeftj Niet vragen zal er wel wat van .komen. Is allemaal we,gge.gooid geld. Daar heb ben we niets mee te maken. In blinde ge hoorzaamheid verder. Hoorders, ge hebt dat Evangelie al zoo vaak beluisterd. Heeft het geen inbreuk gemaakt op Uw hart? Het zal Tyrus en Sidon verdragelijker zijn dan ulieden. Ont trek U niet. Wat een heerlijkheid zal het in het hiernamaals zijn, als naast de zoon, die God op den Pinksterdag toebracht, ook de bruine Toradja mag zijn. Het doel van onzen arjbeld is dan bereikt, als God ver heerlijkt dag worden door Zijn Geest. Na het zingen van Ps. 119 83 werd de eerste pauze gehouden. Op het terrein was een consumptie tent en het duurde niet lang of Ds. J. W. v. .d. Linden van Kootwijk betrad het podium. Pinksterzegen" luidde zijn onderwerp. Wat is dat voor een ze,gen? Uit het Eilan- den-nieuws dat me toegezonden werd, blijkt me, dat we hier hebben 1. een kerkelij,k Pinksteren 2. een herberg Pinksteren. Het woord „feest" heeft een slechte klank. Nochtans s het een Bijbelwoord, dat we reeds vinden in Exodus. In deze wereld is niet veel ifeestelijks. Het bijbelsch woord feest beduidt dienen van den Heere. Pinksterfeest is een bijbel- sche uitdrukking. Het dienen van God is voor de ware Sionieten een feest. Dan oo.k is er sprake van een zegen. Die zegen vindt ge in Handelingen. De Pinkstergemeente hield aan in de breking des Ibroods. We lezlen dan ook van 4 wijzen van .den Pinksterzjsgen. Wat is het slot van Uw Pinksterfeest? Is er een nadeeiig of bati.g saldo? Zijt .ge heden no,g als Zaterdag? 't Woord Gods is critisch, d.w.z. het oordeelt ons al tijd. Is iets van de vrucht van Pinksteren in U gekomen? Is er blijdschap in Uw zielen Er was ook een volharden in de leer, die naar de Godzaligheid is. 120 verwach ten .den Heilgen Geest en aan 3000 werd Hij geschonken. Nu eens ontbreekt dit, dan dat in de preek. Hier spreken vandaag 6 Dominees. Maar God heeft die menschen niet noodig. Wat is er weinig kennis van de geestelijke din gen. Hoe het hier is weet ik niet, maar bij ons op de Veluwe houden de menschen no.g van oude schrijvers. Och er zijn nog van die gefundeerde christenen. Bij 't sterven zal het er op aankomen of de meubels er zijn. Als ze er dan maar zijn. En al staat dan de tafel bij zoo'n eenvoudige vrome voor de deur. Geen noo.d. God regelt dat wel. Tegenwoordig is er veel verstandsgods dienst. Zoo gauw een mensch wat ontwik keld wordt, zit het verstand zoo dikwijls meter te hoog. Augustinus sprak: ,,Mijn hart is onrustig, totdat het rust vindt in U." Zoo gauw er eenheid is heeft de duivel er kruit ondergele.gd om de boel uiteen te doen springen. Ook moet er geen aaneen gelijmde eenheid zijn. Hem is het goud, Hij heeft het Thoolsche geld niet noodig. Door den Heiligen Geest verandert een mensch in levenswijze en levenshouding De eerste Pinkstergemeente was afhanke lijk. Bidden is de polsslag van 'B1 even. De H.G. verbindt Christus met Zijn volk. Er moet bevindelijk leven zijn, zoowel bij hoor der als spreker. 't Werk des Heeren behoeft niet pas op 40-jarigen leeftijd te beginnen, 't kan ons grijpen in onze jongelingsschap. Dat er ve len van die arme zuchters hier gevonden mqgen worden. Veni, Creator, Spiritus. Kom Schepper, Heilige Geest! Amen. Ds. J. C. Terlouw van Garderen was door ziekte verhinderd. In zijn plaats trad Ds. Hooijkaas van Dussen op met als onderwerp Pinksterfeest vutargeest. De cyclus van het kerkelijk jaar wordt af gesloten met Pinksteren. Van Kerstmis, wor den we geleid naar Golgotha, naar het Paaschfeest en Hemelvaart om te komen tot het Kroonfeest. De modernen of vrijzinnigen loochenen de godheid van Christus zeggend, dat hij een gewoon mensch was. Ook de Etischen dwalen op het terrein van de 3 goddelijke personen. De Geref. Predikanten daarentegen ver- ,kondi,gen den vollen raad Gods, daar de prediking van den Vader alleen onvoldoen de is en die van den Zoon alleen ontoerei kend. De H. Geest moet ons geleiden in de diepte der ellende. Kent ge iets van dien geest Die vuurgeest is in staat U deelgenoot te maken van het feest van Pinksteren. Gelooif zonder de geest is geen geloof Heere, .geef ons dat geloof. De wereld spant zijn tenten der ijdelheid, maar .die dat geloof 'Jjezitten, walgen van dergelijke festiviteiten. Na een korte pauze trad nu Ds. Kraaij van Boven-Hardinxveld op met als thema: „Hoe is ons antwoord?" Ons antwoord. Kom over en help ons. Jes. 11 10: Want het zal te dien dage geschieden dat de heidenen naar den wortel van Isai zullen vragen. Zooals door het En- gelsche marinetouw een roode draad loopt, loopt er door het Oude Testament een gou den draad. Het is het Evangelie der belofte. De arbeid der zending is een arbeid tot heil, tot zali.gheid, van ellendigen, maar ook tot oordeel; der.genen die zich verhar den. Het resultaat moeten we aan vorst Messias overlaten. Zooals Mussolini de ge heele wereld onder de macht va-n Rome wil brengen, zoo is de wil van Christus: De geheele wereld voor GJod. Niet op de .dansvloeren, zooals hier in Scherpenisse jon ge menschen, maar Uw .kracht gesteld in dienst van God. het reisseizoen weer is aange broken, willen wij even Uw aandacht vragen voor onze waarmee het, naar aller oor deel, zulk prettig reizen is. Wij vrtllen U gaarne met voor lichting van dienst zijn. Vraagt zonder verplichting prijs voor Uw binnen- of hui- tenlandsche reizen. Ondiern. J. BUIJSSE Telef. 52 Mlddelharnis Gezongen werd Ps. 22 16. Ds. de Haan sprak het slotwoord. Hij dankte allen die tot het welslagen van dezen middag hadden meegewerkt Er is/Jank ,in ons land voor uitwendige zegeningen. Maar mocht er ook inwendige ze.gen gevallen zijn, zoodat er van dezen middag nog vruchten gezien werden. Nadat ZijnEerwaarde in dankgebed was voorgegaan, werd nog Ps. 150 1 gezongen. Zoo behoort de Ie Zendingsmiddag weer t'ot het verleden. Degenen, die het initiatief .genomen hebben, zijn niet beschaamd uitge komen. Laten allen het artikel van Waarnemer lezlen in het nummer van Zaterdag 27 Mei, waar volgens Ds. Batelaan zoo schoon de bedoeling van dien middag werd getee- kend. Zij, die nog met een zeker vooroordeel tegen zoo'n middag zijn, komen een vol gende keer maar eens luisteren, want we hoorden van verschillende 'kerkelijke rich ting groote tevredenheid over 't gesprokene Maar mocht dezen middag er ook toe bij dragen om ons als orthodoxen nauwer aan een te binden, opdat er van ons wat meer kracht uitging, dan tot heden, tot heil van 't opkomend geslacht, dat straks onze plaat sen in moet nemen. DE STERREN en Openbaring 1 20. O sterren, verheven in de hemelsche dre ven vaij 't blauwe azuur, wat glanzen uw oogen in de luchtige bogen van 't nachtelijk uUr. Uw loopen, uw dansen, uw flikk'ren, uw glansen in d'eeuwige boog; uw glim men, uw gloeien, verblijden en boeien ons' menschelijk oog. Gezet boven wolken: uit de somb're kolken van de chaos, verrast; vonkelt .ge de eere van de Schepper, de Heere, .gedurig en vast. Uw Orion, rustig, uw sevenster, lustig, uw wagen, zoo rein; uw helden, uw beelden, uw goden, uw weel den; de Mazzaroth, "sign": (1) zij leiden, in de oorden metj de sterre in 't Noorden .de wereld vooruit, door nevels en weeen, door stormen en zeeen naar 't end. Het besluit En, zioo als die sterren omhoog en van verre getuigen Zoo schoon; van licht en van leven, van liefde, .verheven, van God en Zijn Zoon; zoo vonk'len er heden in 't donker beneden ook sterren van gloed, die lieflijk aan allen, malen de heldere stra len van Christus zoo goed. HANS HANSEN. (1) The Si.gn of the Zodiac. BBUINISSE. UITSLAG AANBESTEDING. Verleden week werd alhier aanbe steed het bouwen van een Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw alhier. De uitslag was als volgt: Metselwerk:; A. Capellfe if. 2605.S. Capelle f 2595.—. Schilderwerk N. J. Reinhoudt f 648. C. van Wouwe f 590. Timmerwerk: H. Dobbelaar f 2671. J, den Herder f 26.18; P. J. Padmos f 2611.—; S. de Graaf f 2466.—; A. N. Ju- melet f 2396.75. Smidswerk: J. Kesteloo f 479.49; A. Krijger f 477.35. Electriciteit en Sanitair: M. Elenbaas f 333.65; S. Jumelet f 343.70.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1