Gemeenteraad Oude Tonge CHPWEEKBLADopGEQ N.Y. üiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEUWS" Pro- of anti-Duitsch Marktberichten Adverteert in dit Blad He Jaargang WOENSDAG 24 MEI 1939 No. 1043 BINNENLAND tnH.Wi:LIUJI«JW«LM.««^»«»"«^^J'^^--^^^^ 18B JAARGANG WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD ..ONZE Een avondvergadering waar belangrijke besluiten zijn genomen - Grond aangekocht voor te stichten Lig- hallen t.b.c.-lijders - De begrooting terugont- vangen met ingrijpende veranderingen - De S.G.P.-fractie v^^ijst op ergerlijke Zondags-ontheiliging. W A A K I IN -------------------- UITGAVE VAN Adwtettüe^pri» 20 ceat per regd. Reckmes 40 ct.j Dton.» .«lyragen eo a«ibiedij»g«x van 1-6 regels 80 Boekmaan* k««U^ 10 ceat pet regel - Gmtracten behngrifc lager. Ge«*agd te Mldaemawl* i Prto. Hendrilotr. 122 O Giro 167930 Portbox 1 Td. 17. Bfflkanïoor voor Zeeland; Maartensdafc, Markt. TeM. 59. Abojmementspiis 85 cent pot 3 «aamden bg Toondtbetaling. Vwschittt lederen Woensdag eo Zaterdag 2 maal pet week. A{«mder1fi)x nammiert 5 oeat Bnitealaittd SfuIdeU pK ia« VERVOLG. Dat het nationaal-socialisme in enkele opzi^h en verdienstelijk werk heeft gedaan ?s Tiet tegen te spreken. Wanneer het Duit chland gered heeft uit de klauwen van het communisme en het socialisme als het een eind heeft gemaakt aan de mder- daad verregaande overwoekering van he politieke, cultureele, financieele en maat Lhappel jke leven door het Jodendom, dat meeTmirxistisch was gericht - als he het politieke Katholicisme met zijn heer schappij van paters en pastoors, die enkel het hei hunner kerk beoogden, heeft neer geworpen, dan kunnen we deze drie zaken fchrijven op de creditzijde van deze bewe ging De vraag is echter op haar plaats of de prijs, waatmee dit is bereikt, met te hoog is. Wij voor ons blijven van meemng, da? een totale vernietiging van alle men- soheX vrijheid op elk gebied en een ter- Sfals men nu in Duitschland kent, ten eenenmale in strijd zijn met het wezen der menschelijke natuur en oP^de<auur onmo gelijk kan blijven bestaan. Ook is het voor ons nog steeds een open vraag, waarom he nat.-socialisme zoo fel ageert .tegen het marxisme. Staat het er prmcipieel tegen over? Wij hebben gepoogd een vergelijking te trekken tusschen Hitlerisme en Stali nisme, doch zijn er niet in geslaagd prin- cipieële punten van verschil te ontdekken. Het eerste is in alle opzichten een copie van het tweede en het is er daarom gansch anders mee als met het Calvinisme, dat in beginsel lijnrecht tegenover het communis me en socialisme staat. En daarom zal dit nat.-socialime de marxistische geest met wegnemen, wat men ook moge beproeven, doch indien, het Hitlerregieme eenmaal komt te vallen, dan zal, vreezen wij, het laat ste erger zijn dan het eerst,e. Duitschland is in 1919 te Versailles schan delijk behandeld. Inderdaad. Men heeft het een aantal landsstreken afgenomen, zijn ko loniën eveneens, zijn leger ontwapend, het tot ontzaglijke betalingen verplicht en m één woord, in een toestand van minderwaar digheid gebracht. Het is niet tegen te spre ken. Maar-we willen toch wel eenige vra gen stellen? Hoe zou de kaart van Europa er uitgezien hebben, als Duitschland ge wonnen had? Was de oorlogszuchtige kei zer Wilhelm II met zijn brallende redevoe ringen, onvoorzichtige tactiek en imperia- listisch-militairistische politiek niet waarlijk de voornaamste schuldige aan de wereld oorlog? Zijn niet vele streken, die men Duitschland afgenomen heeft, bewoond door Pranschen, Denen en Polen? Was het niet noodig dit gevaarlijke land, dat in zijn rassenhoogheid en vooral met zijn rijks- eenheid pretenties ging voeren, die de an dere mogendheden onmogelijk lijdelijk kon den zien uitvoeren, te knevelen Wat heeft het anders met zijn koloniën gedaan dan strategische doeleinden gediend? Bevrtjst de huidige toestand niet, dat een sterk, bewapend en machtig Duitschland een enorm gevaar beteekent voor de vrijheid .van andere volken en voor de wereldvrede En ziouden degenen onder ons, die Duitsch land zijn koloniën weer zouden willen te ruggeven, bereid zijn in hun altruïsme b.v. ons Sumatra af te st.aan om dan te er varen, dat binnen weinig tijd geheel Indië opgeslokt was? Kan men het Engeland en Frankrijk kwalijk nemen, dat zij hun strate gische positie, die toch al enorm verzwakt is, niet nog meer zullen bloot geven door aan de dictatoren vrijwillig overal steun punten en agressie-centra te verschaffen? Zij waren wel zeer dwaas, als zij dit deden. En daarom zijn wij van meening, dat men in Versailles, ofschoon de vrede hard was en ieder kon voorspellen, dat deze toestand eenmaal zou worden geliquideerd, moeilijk anders heeft kunnen handelen. Alleen heeft men deze fout gemaakt, dat men de Oos- tenrijksch-Hongaarsohe monarchie heeft op geheven en in stukken geknipt. Ware dit niet gebeurd, dan zou Hitler niet zoo ge makkelijk Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije hebben overmeesterd. Engeland wil geen grootmacht op het vasteland dulden, zoo luidt een ander ar gument der germanophilen. En zij hebben gelijk. Het kon in de 17e eeuw de sterke positie van Holland en omstreeks 1800 de macht van Napoleon niet aanzien en maak- t,e daarom met behulp van anderen daar aan een eind. Indien Hitler waarlijk van plan is en alle teekenen wijzen daarop - om geheel het Europeesche vasteland aan de Duitsche belangen dienstbaar te maken, al of, niet door annexatie, dan is het echter een vanzelfsprekendheid, dat het, belang van Engeland gebiedt, zich daartegen te verzetten. Als het Hitler laat begaan, dan zal het spoedig met de wereldmacht van Engeland zijn gedaan en het, is dus naar onze meening een noodwendiigheid der En- gelsche diplomatie, de opkomst van zulk een macht te verhinderen. Doch daarbij komt nu en dat is voor ons beslissend dat het belang van Nederland in dit opzicht volkomen parallel loopt met het Engel- sche, omdat ook wij van zulk een overheer- schende macht op het vasteland niet an ders dan groote ellende en vele moeilijk heden kunnen beleven. De tijd van Napo leon heeft dat overtuigend bewezen. Na- 1;uurlijk kan Nederland zich niet de weelde veroorloven partij te kiezen in de strijd der mogendheden, maar indien het ertoe komen moest, dan is het voor ons niet twijfelach tig, aan welke zijde wij moest,en staan om onze vrijheden, rechten en belangen te die nen, zoowel hier in Europa als met het oog op ons Oost-Indië, dat vrij nimmer zullen verliezen aan Engeland, maar wel aan Duitschland of Japan. Dat wij nimmer met Duitschland oorlog hebben gehad, doch wel vier keer met En geland, is ook een wonderlijk argument. Al was het, waar, dan zei het nog niets voor onze tijd. De internationale verhoudingen veranderen voortdurend en derhalve de groepeering der staten eveneens. Waaron. zou thans ons nationaal belang ons niet mogen brengen in de lijn der Engelschs po litiek? Maar bovendien, het is niet juist, dat wij nimmer van Duitschland last gehad hebben. In 1672 werden wij van de landzljde aangevallen door de Duitsche troepen van de bisscoppen van Munster en Keulen. En meent men soms, dat in 1914 de Duit sche legers langs onze grenzen zijn heen gegaan uit sympathie voor Holland? In- dinn de Duitsche generaals het strategisch noodig hadden geoordeeld onze neutraliteit te schenden, hadden wij in hetzelfde lot ge deeld als België. En dat nu de Duitschers van Hitler voor ons Hollanders zooveel vriendelijker zijn dan de Engelschen, kan ook niet worden gezegd. Reeds verscheide ne malen voerde de Duitsche pers een ware hetze tegen ons land, zelfs al gaat het maar over kwajongens, 'die steentjes schieten door een ruit van een consulaat. Maar dan toch die Boerenoorlog! Deze ^t werkelijk nog heel veel Nederlanders geweldig dwars en dat zoovelen het niet begrepen hebben op het „perfide Albion," is voor een niet gering deel daaraan toe te schrijven. Wij zullen er niet aan beginnen, deze donkere bladzijden uit de geschiede nis van Engeland te vergoelijken. Zij leert ons, dat de groote mogendheden tot berei king van hun imperialistische doeleinden tenslotte alle dezelfde methoden toepassen van geweld en onderdrukking. Engeland is in dit opzicht niets beter dan Duitschland of Italië. Maar daarover gaat het nu niet. Het gaat thans om deze cardinale vraag: waarbij heeft Nederland als natie het mees te belang: bij de overwinning van de expan sie- en machtspolitiek van Duitschland óf bij de uiteindelijke zegepraal van die lan den welke de vrede willen handhaven, voor het recht der kleine naties opkomen ,zich verzetten tegen de a,gressie en d'e vrijheid als één der hoogste goederen der mensch- heid willen verdedigen. Het antwoord op deze vraag bepaalt ons standpunt in de huidiige internationale controversen. Tenslotte nog iets over degenen, die met Hitler van meening zijn, dat Duitschland zoo stiefmoederlijk bedeeld is met de goe deren dezer aarde en „levensruimte" noo dig heeft. Het is niet tegen te spreken, dat de toestanden in Duitschland, vooral op economisch en financieel gebied, zeer slecht ^ijn en steeds slechter worden ondanks de veroveringen. Maar dat is niet in de eerste plaat^ het gevolg van het feit, dat het Duitsche grondgebied te klein is voor zijn bevolking of dat het geen koloniën heeft. De hoofdoorzaak moet gezocht worden in de krankzinnige bewapening, in de vreed zame veroveringen" en in het uiterst kost baar nazi-staatsapparaat met zijn dubbele bezetting, die alle geld verslinden, terwijl de economische politiek, die met het vier jarenplan van Goering op. autarkie gericht is, in de practijk een mislukking blijkt. Bo vendien heeft Duitschland door zijn uitda gend en brutaal optreden bijna de geheele wereld tegen zich in het harnas gejaagd en is aan zijn handel door de Jodenpogroms en de maatregelen van de Vereen. Staten een geweldige slag toegebracht, zoodat thans de handelsbalans passief is geworden en verdere teru,ggang slechts kan worden •tegengegaan door middel van pressie op de vazalstaten. Indien. Duitschland tot een normale staatshuishouding overgaat en rustig gaat leven temidden der andere vol ken, zullen deze problemen zich vanzelf oplossen. Doch al ware het zoo, dat het „levensruimte" noodig heeft, vast staat, dat de andere naties eveneens daarop recht hebben en geen slachtoffer behoeven te worden van de Duitsche land- en machts- honger. Ook dit argument wijzen we dus af. Over het nat.-socialisme zelf schreven we niét. Maar ook dit is een belangrijke factor in dit probleem. Juist het feit, dat Duitsch land zulk een regeering heeft en niet een normaal functioneerenden optredenden di plomatie, maakt het des te gevaarlijker. En het is ons ten eenenmale een raadsel, hoe mannen, die 1;och in staat zijn de geesten te onderscheiden en te toetsen aan Gods Woord, zulk een sympathie en voorliefde kunnen hebben voor dit nat. socialisme, dat in zijn heerschappij evenals het communis me de ondergang van Christendom en be schaving beteekent. De RAADSVERKIEZINGEN ziuUen plaats hebben 10 Juni te Goedereede. 13 Juni te Sommelsdijk 13 Juni te Melissant. 14 Juni te Ouddorp. 14 Juni te Oude Tonge 14 Juni te Dirksland 14 Juni' tei Middelharnis. 14 Juni te Stad aan 't Haringvliet. 14 Juni tp Stellendam. 14 Juni te Nieuwe Tonge. 15 Juni te Den Bommel. 16 Juni te Herkingen. 16 Juni te Ooltgensplaat. Raaidsvergadering op Woensdag 17 Mei des avonds 8 uur. Mr. J. A. DE WILDE NEEMT ONTSLAG ALS MINISTER VAN FINANTIën. Mr. A. J. de Wilde heeft,, in verband met principieele meeningsverschillen in het Kabinet, over verschillende onderdeelen van het regeeringsbeleid, ontslag genomen als minister van Finantiën. Dr. A. Colijn, Minister van Algem. Za ken, 'die ad interim is belast met het be heer van het Departement van Finantiën heeft op zich genomen door bezuinigin,gen de taak, die ook Mr. de Wilde zjch had voorgesteld, n.l. om voor 1940 een bud getair evenwicht te bereiken, tot een goed einde te brengen. Het is voldoende bekend, dat Dr. Colijn er niet van houdt om met leeningen en nog eens leeningen ons staatsbestel te bestieren of hij echter zal slagen is een vraag. waarvan de uitkomst .log moet blijken. Onze schatkist is leeg en ons volk is ver armd. Daarom ook is de positie van het Kabinet door het uittreden van dezen be windsman verzwakt, j. De ontslag-aanvrage" is niet onverwachts gekomen. Er waren reeds geruimen tijd mee ningsverschillen onder verschillende groe pen der A.R., en op bepaalde oogenibUkken was ook de spanning tusschen de vier room- sche miiiisters eenerzijds en de Prot. Chr. leden van het; ministerie anderzijds, groot. Ook tegenover de Kamer is de positie van het Kabinet er geenszins sterker op ge worden. Vele feiten zouden daarover zijn aan te halen. Een en ander brengt aan het licht, dat de homogeniteit zoowel in het Kabinet, als in de rechtsche Kamerfractie waarop deze re,geering is aangewezen, verre zoek is. Overdracht portefeuille van finantiën. Maandagmorgen half elif heeft de afgetre den Minister van Finantiën Mr. J. A. de Wilde,, zijn portefeuille overgedra,gen aan den Minister van Staat, Minister van Alge- meene Zaken Dr. H. Colijn die ad-interim ook het departement van Financiën zal be- heeren. ROTTERDAM, 22 Mei. Vee.. Aange voerd totaal 2087 stuks, n.l. 20 nucht. kal veren, 788 Varkens, 30 Zuiglammeren, 602 vette Runderen, 290 vette Kalveren, 356 Schapen of Lammeren en 1 bok og geit. Prijzen per Kilo: Vette Koeien 7864 et, 40—52 et; vette Ossen 70—64 et, 4052 et; vette Kalveren 1.10—90 ct,60—75 et; Var kens (levend gewicht) 474645 et. Scha pen 474228 et. Prijzen per stuk van mager VeeSchapen f 201714.Zuiglammeren f 864. Aanvoer vette Koeien en Ossen iets klei ner, kalmen handel en iets hooger prijs. Prima Koe ging tot 82 cent en Os tot 75 cent. Vette Kalveren ruim ter markt, tragen handel, prijzen vor. week met moeite te handhaven. Schapen: aanvoer als vor. week met tra- melijken handel en prijzen Ie en 2e kwal. iets hooger, 3e kwal. onveranderd in prijs. Zuiglammeren onveranderde aanvoer, re delijken handel en iets hoogere prijzen. Varkens met grooteren aanvoer, levendi- gen handel en onveranderd in prijs. ROTTERDAM, 22 Mei. Aardappelen Prijzen: Brielsche Eigenh. f 1.401.90; Zeeuwsche Blauwen f 2.402.80; id. Eigenh f 1,30—1.50; id Bonte if 2.40—2.80; Beve landers f 1.40—1.75; Bintjes f 1.50—1.80; Red Star f 2.20—2.50. Alles per H.L. Malta Springs 12%14 et per K.G. Aan voer flink. Vraag kalm. De VOORZ. Burgem. Vooys opent de not;ulen worden goedgekeurd. Afwezig is de heer Kaufmann; de gem. secretaris is wegens een klein ongelukje ook niet aanweziig en wordt vervangen door den heer Verweij a.t.s. Ingekomen is een schrijven van dhr. J. Bezemer, dat hij niet accoord gaat met de voorwaarden tot het plaatsen der olietank. Wordt, naar B. en W. verwezen voor be handeling. Verzoeken om reiskosten vergoeding D. L.O-isten. Voor dhr,. Kosten wordt uitge trokken f 9.20; K. V. d. Tonnekreek wordt afgewezen omdat diens zoon niet meer leer plichtig is; verzoek J. C. Hagens idem; H. Boogaarts zal f-20.— ontvangen; A. v. d. Tonnekreek f 15.voor 8 maanden. Van het raadslid C. Gebraad zijn schrif telijke vragen ingekomen, omtrent de plaats vervanger weger. Tijdens de vacantie van weger brug I is daarvoor M. Andriesse opgetreden. Adressant vraagt waarom niet de gestelde plaatsverv. en of deze toestand zoo bestendigd moet blijven. Het antwoord van den VOORZ. is, dat het juist is dat Andriesse heeft vervangen, om dat er tijdens de vacantie geen vervanger was. Bedoehng is in het vervolg een plaats vervanger aan te wijzen. Uit oogpunt van gemeente-belang heeft B. en W. aldus ge handeld. De heer GEBRAAD vindt de verdienste bijzaak, maar komt meer neer op het feit. Nu toegezegd wordt, dat het geregeld zal worden, zal hij er genoegen mee nemen. Adres van dhr. Oversier om 60 vierk. M. grond achter zijn schuur 25 et. per vierk De heer PRINCE wijst er op, dat het al bebouwd is, eer de aanvrage er was, wat wordt bestreden. Wordt toegestaan. Aankoop grond van de heer Kanters voor Lighallen t.b.c. bestrijding. De VOORZ. licht dit punt breedvoerig toe. Voorgesteld wordt bedoelde grond aan te koopen voor de som van f 1850.Be doeling is dat voor t.b.c.-bestrijding door het Groene en Wit-gele kruis tenten wor den geplaatst, die het terrein dan verder zullen exploiteeren. De gemeente koopt al leen de grond. Verder ligt het in de bedoe ling dat er via het consultatiebureau voor kleuters ter plaatse, die kleuters die zon en licht noodig hebben, er ook zullen wor den ondergebracht. Dit consultatiebureau noemt spr. een tusschenschakel tusschen het komend Schooltoezicht. Door H. H. Docto ren wordt een en ander zeer aanbevolen. De heer v. SCHOUWEN zegt dat het niet de eerste maal is, dat op deze vrijze stappen worden gedaan. De ervaring met het speelterrein noemt hij een „problema tiek succes." Ten 2e komt het hem absurd voor, dat kleuters in de na:bijheid van T. b.c. patiënten worden gebracht. Ten 3e vraagt hij zich aif,, of dit geheel door huizen ingebouwde terrein nu wel geschikt is. De prijs is ongetwijfeld veel te hoog, gezien ook wat er nog aan moet gebeuren. De heer GEBRAAD informeert wat de doctoren er van zeggen. De heer FASE: Dit terrein grenst toch aan de tuin van de dokter? De VOORZ.: Ja. De ingang is aan de Kerkstraat. De heer FASE za,g liever dat de beide Vereen, de grond kochten en exploiteeren met subisidie. De heer JONKER is er in principe niet tegen, maar wil tijd om zich te beraden en daarom aanhouden. De heer BOOGAART vraagt of het nu wel zoo goed is als een sanatorium? Zullen toch nog patiënten moeten uitgezonden? De VOORZ. de vragen beantwoord, zegt dat dhr. Gebraad het punt aanhangig heeft gemaakt. De voorbereiding is in overleg met de gemeente-geneesheer geweest. Dr. Parré achtte het terrein geschikt. Het brengt een kosten-besparing mee voor de gemeente, daar lichte t.b.c. lijders er her stel zullen vinden, die anders zeer zeker uitgezonden zouden moeten worden. Van geneeskundige zijde is geen enkele beden king gemaakt tegen het saambrengen van kleuters bij t.b.c. patiënten. Spr. wijst er op, wanneer de gemeente t.b.c. patiënten moet uitzenden, dat voor ieder f 450.— moet worden uitgegeven. Bij Ged. Staten heeft spr. al geïnformeerd die het, plan in beginsel goedkeuren. Een lee ning van f 2000.zal worden gesloten 31/2% af te lossen in 40 jaar. Dat kost de gemeente weinig. De heer v. d. BOOGAART vraagt of de verpleging daar evengoed is als in een Sa natorium. De VOORZ.: Volgens Dr. Parré wel. Dit komt de heer v. SCHOUWEN zeer apocrief voor. Hij meent nog altijd dat het op hooge- gronden beter is voor t.b.c. lijders dan op deze lage zoute grond. De rentelast is niet groot, maar er moet toch worden afgelost en er staat geen enkele bate tegenover. De VOORZ.: De dokter laat het nu ni«t zoover komen, dat uitzending noodzakelijk is. In het eerste stadia gaan ze er al heen. Weth. DE WIT spijt het dat de genees heer er niet bij is, om dit Ijioe te lichten. Er zijn nu 2 t^enten en die zijn steeds be zet. Het brengt voordeel mee, dat het ter rein in de onmiddellijke nabijheid van de dokter is. Het terrein is goed beschut, er is vrijwel de heele dag zon. De beide Ver- eeni,gingen dringen er pp aan dit stuk grond te .koopen, daar het, anders wordt be bouwd. De subsidies der gemeente vrillen zij er gaarne aan ten koste leggen. Het is een belang voor de Volksgezondheid. De heer BOOGAART wil het aanhouden. De VOORZ.: De eigenaar wil het bebou wen. Het kan geen uitstel lijden, omdat om deze tijd de bouwmaterialen goedkoop zijn. Wetji. BEIJER heeift niet eene princi pieele tegenstander gehoord. Hij vrijst er op dat behalve Dr. Parré ook Dr. Krame^ uit O'plaat er zijn sanctie aan gaf en niet te Vergeten Dr. v. Vliet contr. genees heer voor t.b.c. lijders. Die zal ook hier grat^is controleeren. De doctoren vonden het een uitstekende plaats. De heer PRINCE vindt de prijs te hoog. Hij kan zich er overigens bij neer leggen. De VOORZ.: Het heeft indertijd f 1600.— gekost. Het is geschikt voor het bouwen van 6 woningen. Geprobeerd is, van de prijs af te krijgen, maar het, gaat niet langer. De eigenaar is er niet, die ligt in het Ziekenhuis. Weth. DE WIT: Misschien kan er toch nog even overleg gepleegd worden. De heer JONKER wil het aanhouden om liet nader te bezien, al is hij er in beginsel voor. De heer v. SCHOUWEN vindt de prijs exorbitant hoog. Nu 3 medici voorstellen dat het terrein geschikt is, durft hij daarte gen niet meer ageeren. De VOORZ. kan de prijs niet zoo hoog vinden. De gemeente heeft laatst een stuk waardelooze grond verkocht voor f 2.p. vierk. M. Voor woningen van f 2.of f 2.50 zou het een zeer geschikt terrein zijn. Volgt stemming. Wordt m.a.s. aangenomen. Getracht zal nog worden het voor een lagere prijs te krijgen. 3. Wijziging gemeentebegrooting. De VOORZ. deelt mede dat de begrooting is teruggekomen. Op 32 posten zijn admi nistratieve aanmerkingen. Bij wikken en wegen en versohuiven, zijn we, aldus de Voorz. toch nog tot een ongedekt tekort gekomen van f 4480.82. Ged. Staten schrijven om het bedrag schrijfloonen voor volontairs te verlagen met f 50.B. en W. stellen voor dit te handhaven. Onderhoud gem. huis moet met f 150.verlaagd, wat B. en W. willen toestemmen. De post gemeente-reinigings dienst zou met, f 125.moeten verlaagd. Toen dit bedrag nog in eigen beheer was, (in 1924), werd er f 2200. voor uitgege ven. Nu is het in eigen beheer, is het,' if, 1400 B. en W. stellen voor deze post zoo te houden. De heer PRINCE: In die f 2200.— zit ook het vervoer van .grind enz. De eigen lijke post was lager. B. en W. achten deze post, toch gewettigd Voor openbare gebouwen wordt voorge steld, deze post met f 700.te verlagen. Een leening zal moeten aangegaan worden van f 1300.— 3%% af te lossen in 25 jaar. De straatverlichting zou ook verlaagd moeten worden. De VOORZ. deelt mede, dat; sinds hij bur gemeester is, de lantaarns van 77 tot 55 zijn teruggebracht. Met minder kunnen we niet toe aldus spr. wil de criminaliteit onder de jeugd niet, toenemen. Voorges teld wordt die post f 3400.te handhaven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1