„EILANDEN-NIEUWS" ROOK TRJÜMPH DE BESTE 1 CENT SIGARET Simon Gieke 2e 81AD - ZATERDAG 29 APRIL 1939 - No. 1036 BINNENLAND SPRUTOL Marktberichten Zomersproeten De mijnenveger „Willem van der Zaan" is voor het houden van een technische proeftocht naar de Noordzee vertrokken. De ketter van Scherpenisse Cbr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuid-HoU. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Ellanden-nieuws' Middelharnls. Tel 17. Giro 167930, Postbut 8 Nog iets over de verkiezing. Bewa- peninig Verdediging van Ned. Indië in d© Eerste Kamer Hoe e.v. gedis- trutfeleerd zal worden - Proeven met regeeringsbrood Afzonderlijke dienst voor Werkverrulming Nederland krijgt register-accountants. Varia. Sedert ons vorig overzicht hebben vre nu een volledige kijk kunnen krijgen, op de uitslag der verkiezingen. De liberale Partij vverd zooals wij Dinsdagavond reeds heb ben meegedeeld met nog een zetel winst verrast, ten koste der A.R. De liberalen en Christelijk Historischen zijn dan ook de groote overwinnaars in den stembusstrijd te noemen. Voor de A.R. Is dit minder prettig, want de huidige liberalen, onder den knappen 35-jarigen aanvoerder Prof. Telders, moet vian de coalitie-politiek die de A.R. voert, momenteel niet zooveel heb ben. Naar aanleiding van een congres-rede, door genoemden professor gehouden, ver weet de A.R.-pers de liberalen van antipa pisme! Nu is hetj echter met de winst der libe ralen niet zoo hevig, als de vette koppen in de groote pers ons trachten iets te maken. Het is waar, dat hun stemmencijfer sinds de Kamerverkiezing van '37 aardig is bij gekomen en 3 zetels winst is een aardige vooruitgang. Wanneer we echter teruggaan tot de Prov. Staten-verkiezing van 1935 komt men tot ietwat andere gedachten. Toen verloren de liberalen van hun 58 ze tels er'eventjes 25! Ongetwijfeld heeft de N.S.B, daar een groot aantal van in de wacht gesleepti want de 44 zetels die de N.S.P. kreeg, moesten toch hier oif daar vandaan komen. Als men nu ziet dat de li- bealen slechtjs 3 zetels terugkrijgen, is die „groote" winst toch nog maar betrekkelijk Het totaal-percentage dat zij zijn .geste gen is 0.11 procent, zoodat er wel andere partyen te noemen zijn, die in feite méér winst hebben geboekt! We gaan daar echter in dit overzichtje niet verder op in. Men legt mij daar juist het artikel van onzen Waarnemer op tafel, dte ons ook een beschouwing over de vei4tiezing geeft. Alleen nog dit, dat wel duidelijk gebleken is, dat men in Nederland nog geen behoef te gevoeld aan een dictator. Men heeft Mussert netjes in zijn hlaten staan. De huidige dictatoren zijn onbetrouwbare grootheden, dat heeft de geschiedenis bewe zen Van Herr Mussert is óók niet veel te wachten. Van dien kant noemt men b.v. de maatregelen die onze regeering neemt t.o. der grensbeveiliging, een politieke manoeu vre. Ja natuurlijk: men zou het land maar voor genten en meeuwen open willen laten, dan had men immers de meeste kans! Het Is wijs, dat onze regeering de noodi- ge maatregelen treft. Tot voor kort was dat zeer onvoldoende, waarom hierop van zekere zijde in de kamer terdege werd ge wezen. Die noodzaak wordt wel aangevoeld want alle vertegenwoordigers der diverse volksgroepen, met uitzondering van een heel enkele zijn het met de getroffen rege ling eens. Zelfs de S.D.A.P. die vroeger met een gebroken geweertje op hun revers lie pen, stemmen er mee in. Ook al is het, dat ons volk daardoor grootere lasten zal wor den opgelegd. Want dat kan natuurlijk nieti uitbleven. Deze week heeift de Eerste Kamer verga dert]:, De vterdedlging van Ned. Indië had hierbij de bijzondere aandacht der heeren: zoo werd het pleit gevoerd voor den aan bouw van twee of drie slagschepen; voor uitbreiding van het aantal onderzeeboo ten, de aanleg van een nieuwe vloatbasis, daar die te Soerabaja onvoldoende moet wor den geacht. Men drong ook aan op uitbrei ding van het aantjal watervliegtuigen en verder op samenwerking van alle deelen der weermacht en op de instelling van een im periale staf, om die samenwerking tot haar recht te doen komen. Sommige leden acht ten zware kruisers noodig en naast ver- stierking van de zee- en de luchtvloot ook versterking van de Indische landmacht. Be treurd werd wel de onvermijdelijkheid van de groote uitgaven hiervoor, maar gezien de dreigende gevaren, achtte men, dat dit offer diende te worden gebracht. Zou Ned. Indië de kosten de uitgaven aan defensie bedragen een derde van het totaal niet kunnen dra,gen, dan zou het Moederland bij moeten springen. Tot heden waren de kosten van defensie in Nederland z«lf niet hoog. Dultschland kost het 20 25% van het totaalinkomen. Engeland 11% en Nederland 5%. Gerekend naar anderelanden was het dus niet veeli liever gezegd „te laag'." Nu zullen we den kelijk wel andere cijfers onder de oogen krijgen. Men blijft, ofschoon de toestand heden niet zoo spannend genoemd kan worden als voor enkele weken, paraat. Zooals medegedeeld overweegt de regeering de dienstplichtigen, wder zaken groote schade zouden hebben, of aan den dienstplicht geheel ten onder gaan, te vervangen door werkloozen. Nu zal dit o.i. niet zoo gemakkelijk zijn hier in de juiste lijn te treffen. Neem b.v. dat er een werklooze is, die misschien op het punt staat werk te krijgen, en voor vervanging wordt opgeroepen, voor hem is het terug- keeren in de gewone maatschappelijke werk kring, plots afgesneden. Voor hem is het ei,genlijk net zoo erg, als voor die zaken man. Er kleven tal van bezwaren aan, die met een pennestreek niet zijn op te lossen. Daarom is regeeren ook zoo moeilijk. Men moet op alles bedacht ztjn. Regeeren is vooruitzien. Zoo kijkt men vooruit, als het eens mobilisatie of oorlog werd, hoe het dan zou moeten met de dis tributie van onze levensmiddelen. Men heeft daarvoor ook nu reeds een systeem uitgedacht, vastgelegd in de Distributiewet 1939 en getoetst aan de ervaringen van 19141918. In '\i kort komt het hierop neer. a. Indien een tekort aan een bepaald artikel dreigt te ontstaan, zullen de beschik bare hoeveelheden daarvan zooveel moge lijk gelijk over alle consumenten worden verdeeld, met inachtneming van bepaalde behoeften en seizoeninvloeden. b. Daarbij zullen de bestaande organen van handel en verkeer zooveel mogelijk worden ingeschakeld. Alle consumenten zullen een op naam ge stelde distributie-stamkaart ontvangen, die recht geeft op distributie-bonboekjes, met diverse bonnen. De minister maakt op ge zette tijden bekend dat bij de winkeliers een bepaalde hoeveelheid van dit of dat ar tikel zal gekocht kunnen worden; de rant soeneering aan de winkeliers zelf zal zijn naar een bepaald percentage van de norma le omzet. De geheele regeling zal via één centrale organisatie geschieden; de taak der gemeen ten zal alleen van administratieven aard zijn, zoodat die niet als in 1916 zullen wor den belast met de distributie van goede ren. De rcigeering neemt ook proeven met brood. Reeds tijdens de spannende Septemberda gen van het vorige jaar, zijn van regee- ringswege proeven genomen met de samen stelling van brood, dat in tijd van oorlog als een van de dan te nemen distributle- maatregelen, het brood van normale samen stelling dient te vervangen. Een aantal Haagsche bakkerijen heeft sedertdien der gelijke proeven genomen en momenteel is, in opdracht van de regeering, een der grootste Haagsche bakkerijen bezig met de vervaardiging van broad, dat in hoofd taak tarwe bevat, maar rogge en aardap pelmeel als aanvullende ingrediënten heeft. Het brood wordt afgeleverd aan een aantal personen, die op vragenlijsten hun bevin dingen dienen meide te deelen. Een afzonderlijke dienst voor Werikverrulming. De regeeringspersdienst meldt: In de memorie van toelichting tot het onlangs ingediende wetsontwerp tot verhoo ging van het Werkfondscrediet, met 30 millioen gulden, is medegedeeld, dat een ge wijzigde organisa,#e van de werkverrul- mingsaangelegenheden in het leven zou worden geroepen. Het ligt in de bedoeling, voor de taak, die tot nog toe door het Werk fonds en de departemente werkverschaf- fingsafdeeling is verricht, een meer zelif- standig bedrijf in het leven te roepen onder de verantwoordelijkheid van den minister van Sociale Zaken. Dit lichaam zal de ver schillende onderdeelen in onderling verband regelen, terwijl de leiding zich uitsluitend zal bezighouden met deze tak van over heidszorg, welke uit de werkloosheidssfeer zooveel mogelijk wordt losgemaakt. Daar echter voor het oprichten van zulk een bedrijf een wettelijke voorziening wordt vereischt en 't gewichtige belang der werk- loosheidsbestrijidlng door middel van uit voering van werken, het overgaan tot 't centraliseeren der desbetreffende bemoeiin gen onder een uitsluitend daarmee belaste leiding raadzaam maakt, wordt, In aifwach- tlng van de totstandbrenging der bedoelde wettelijke regeling, deze taak inmiddels toevertrouwd aan een dienst voor de werk- verruiming door het bevorderen van werken Het Koninklijk besluit, waarop deze dienst rust, is thans tot stand gekomen. De instelling van deze dienst met de daar aan toegekende taak heeft tengevolge, dat de afdeeling werkverschaffing en steun- verleenlng ten departemente, zooals zij thans bestaat, zal worden opgeheven en het in die afdeeling gelegen, organisatorisch verband van de werkverschaffing met de steunverleenlng w^ordt losgemaakt. Tevens vervalt hiermede, uiteraard, de functie van het hoofd dezer afdeeling, den directeur-ge neraal van de werkverschaffing en steun verleenlng. Voorts wordt door deze reor- ganlsatie de directeur-generaal van de ar beid, die tot nog toe tevens was belast met de leiding van het Werkfonds, ontheven van de tljdroovende arbeid dezer leiding en aan zijn eigenlijke functie wederom geheel te ruggegeven. KORTE BEBICHTEjüT. Generaal Snijders in Ziekenhuis. Generaal Snijders is in het Ziekenhuis te Hilversum opgenomen, tot het ondergaan van een operatie. Hoewel er geen reden moet zijn tot directe ongerustheid vormt de hooge leeftijd een factor, die de genees- heeren met zorg vervuld. Nederland krijgt register-accountants. Een wetsontwerp is ingediend tot rcige- ling van het accountantswezen. In groote trekken komt de regeling hierop neer, dat een openbaar accoutants-reglster wordt in gesteld, waarin zij worden ingeschreven, die voldoen aan de bij deze wet gestelde eischen van bekwaamheid en betrouwbaarheid en zich onderwerpen aan te stellen regelen van toezicht en tucht. Hij, die in het register staat ingeschre ven, is bevoegd, den titel van register-ac countant te voeren. verdwijnen spoedig door 'n pof Bij alle Drogisten LEVERING VAN OVERGEBLEVEN ZAAITARWE NA 1 AUGUSTUS 1939. In verband met de mogelijkheid, dat de telers dit jaar eea gedeelte van de winieir^ tarwe zullen willen bewaren voor zaai in de» komenden herfst, terwijl later zou kun<> men blijken, dtt deze tarwe niet of slechts gedeeltelijk noodig zal zijn geweest en ze het overschot dï^rdoor na den gestelden uiteTsi stem leveringsdatum van 1 Augustus nog 'zoudeni willen terugljeveren, is de voljgen* de levering getroffen: Indien een teler een gedeelte van zijn tarwe Oogst 1938 wil bestemmen voor uit* zaai voor Oogst I94O, moet hij dit kwaiv tum allereerst vrijvragen bij den Secretaris van het Djstnci, zooals steeidis gebruikelijk is gewee'st. Blijkt nu later, dat hiji deze vrijigevraagde tarwe niet of slechts gedeeltelijk voor zaai heeft, dan kan hij dit restant al" leen dan aan de Organisatie leveren, in» dien is voldaan aan de volgende voort* waacden. a. De Secretaris van het District moet aan de Organisatie verklaren, dat dezie taxf we ,deel uitmaakt van de partij, die( destijdts door den teler voor zaai is vrijgevTiagid. b. De Opzichter moet volgens een ter plaatse ingesteld onderzoek' verklaren, dat de tarwe inderdaad tairwe van oogst 1938 is. c. Uit de admindstratie van den teler moet blijken, dat deze tarwe voor zaai is vrijgevriagd' e n overgebleven is. Het DügelijksCh Bestuur zal op dergelijke aanvragen, die aan de onder punt a, b en c gestelde vereischten voldoen, toestaan deze' alsnog aan de Organisatie te leveren tegen den Oogstprijs van Oogst 1938 (richt» prijs van 12—17 Juni 1938), zoolang de Organisatie zelf nog in de gelegenheid is de» ze tarwe voor Oogst 1938 aan de Nederl. Tarwe»Cenrtrale als V.I.T.A. of T.C.»tarwe te leveren. Kan dit niet meer dan geldt de prijsschï.al van Oogst 1939 van het tijd» stip van levering. Hoe later de indevering plaats vindt hoe geringer de kans, dat nog met Oogst 1938 kan worden meegeleverd. Zij, die dus zaaitarwe willen behouden, moeten deze in ieder geval voor 1 Augustus hebben vrijgevraagd. Het bekende: Help U zélve Kan óók worden toegepast Als U en dat is vé.éM. noodig Uwe wollen dekens wasoht. Het bekende koude Persllsop, Dat zoo véle wOnd'ren doet, Wascht ook Uwe wollen dekens Vlug, voordeellg, helder, goed. CUnge Doorenbos. ETTEN. 26 April 1939. De aanvoer op de heden te Leur gehou» den veemarkt bedroeg 381 stuks. De aanvoer van melkvee was voldoende de handel matig en de prijzen eej^i weinig dalende. De aan\oer van muntig vee was iets min» der, de handel traag en de prijzien onver» ai^ierd. De aanvoer van jong vee was iets korter, de handel tamelijk en prijshoudendl De aanvoer van vet vee was ruimer, de hantd'el vlug en de prij'zen als vor. week. De aanvoer van biggen was grooter, de handel levendig en de prij'zen onveranderd. Prijzen: Kalfk'oeien van fl«)—260; kalf vaarzen van f 130—240; melkkoeien vanaf f 150—270; mager vee van f115—180; gras» kalveren van f 35—100; Vet vee van f 0.30 f|0.37 per K.G. levend gewicht; biggen van f 1519 en schapen (lammeren) van f4-f7. Nutsspaarbamk Middelharnis-Sonunelsdijk. Volgens de laatst samengestlde Balans per 31 December 1938 is het tegoed van Inleg» gers sinds 31 December 1937 gestegen van f 312751.77 tot f 327937.3. Aan de gewone reserve weid f 2976.18 toegevoegd, waarna deze thans f 14615,94 groot is. In eftecten is belegd f 144136.25, in eerste hypotheken f 127025.in onderhandsche leeningen aan polders en waterschappen f 80159.06, terwijl op 31 December f 11062.47 Jn Kas aanweiig was en het tegoed bij den Kassier f 26280.61 bedroeg. De Nutsspaarban kis lid' van den Neder» landschen Spaarbankbond', die jaarlijks con trole uitoefent. HET BESTUUR: A. A. MIJS, Voor'zitter A. W. KOLFF, Secr.»pewningm. T. C. NIPUIS P. J. GROENENDIJK C. F ARENDS Verkoop van Kalverschetsen en/of, Bigigenmerken. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebracht, dat ia het vervolg streng tal wor» (den gelet op hen, die jaar in jaar uit hun schetsen en»of biggenmerken verhandelen. Het ligt in de bedoeling om aan hen), die hun toewijzingen niet benutten (dus verkoopen), waarme^de vaststaat, dat ze geen bona-fide fokkers zijn, in het vervolg geen kalveren en»of biggen meer toe te wijzen. De Districtscommissie. TWEEDE DEEL. De verdrijving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 8. Met blijdschap hoorde de vrouw haar man zoo spreken. Gelukkig dat er geen grond voor haar achterdeur was. Op voorstel van Lievenszoon begaf zijn vrouw zich nu ter ruste. Het was niet noodig dat ze beiden den nacht wakende doorbrachten. Als er iets met den zieke opdeed kon ze toch zoo bij de hand zijn. Zoo bleef Lievenszoon den heelen nacht waken bö de zieke. Reeds was het morgenlicht aangebroken en reeds was vrouw Lievenszoon weer btj de hand, toen de zieke nog altijd sliep. Toch leek het dat hig niet lang meer zou slapen. Nu en dan werd zijn rustige adem haling even onderbroken en maakte hij met het hoofd een lichte beweging. Toen dan ook vrouw Lievenszoon de gor- dflnen van de bedstede open schoof en het licht in de bedstede scheen opende hfl zijn oogen, om ze weer dadelijk te sluiten. Lievenszoon en zijn vrouw bleven bij de bedstede. Ze wilden er bij zijn, als hij wak ker werd. Lang behoefde ze niet meer te wachten. Eenlge malen zuchtte de man diep, toen opende hij zijn oogen en hoorden ze zacht vragen: ,,Waar ben ik?" In hetzelfde oogenblik boog Lievenszoon zich over hem heen en antwoordde: ,,Wee3 gerust, je bent bij vrienden." Hier man, je bent zwaar ziek geweest, drink wat;" Met eenlge moeite daarbij door Lievens zoon geholpen gelukte het den zieke wat te doen drinken. Hoe dankbaar had hij daarbtj vrouw Lie venszoon aangekeken en het was haar niet ontgaan, dat tranen zijn oogen vulden. „Dank om Gods wil," zoo fluisterde hij. Weer had h^j zijn oogen gesloten, maar een poosje later opende hij ze en vroeg hij nauwelijks vestaanbaar: ,,Zljn de vrienden gered?" Vrouw Lievenszoon wist, daar ze de vraag begreep, niet beter te doen, dan een ontwijkend antwoord te geven door te zeggen: „Rust maar alles is in orde." Werkelijk sloot de zieke de oogen en leek het of hg bij vernieuwing In slaap zou ko men. Lievenszoon en zijn vrouw begrepen wel, dat hoe nieuwsgierig ze ook waren ze nog eenig geduld moesten hebben om naar zijn naam te vragen; Toch zagen ze wel, dat de man niet sUep, maar dat z^jn vermoeid hart zich met iets bezig hield, dat hem in spanning hield. Eenlj^e oofenbllkken later vroeg hij: „Is Voshole aan de Spanjaarden ontkomen?" Weer waren Lievenszoon en zijn vrouw, daar ze de gebeurtenissen niet kenden niet in staat oh hierop een afdoend antwoord te geven maar uit de geheele toedracht der zaak meenden ze gerust te kunnen zeggen: „Ja, ze zijn allen ontkomen." Dit antwoord scheen den man op te luch ten. De zorgelijke trek verdween geleidelijk van zijn gelaat en na een poosje was hij weer in slaap gevallen. De schipper en zijn vrouw verwijderden zich nu van het bed, hoe wel de vrouw zorg droeg op het minste gerucht bij de hand te kunnen z\jn. Wat was de man nog zwak. Alles wat hem vermoeien kon moesten ze voorkomen. Doodelljk zwak was hij nog. Alleen een zorgvuldige verpleging zou middellijk hem in 't leven kunnen houden. Als de koorts nu maar niet meer terug kwam. En de koorts kwam niet meer terug. Langzaam aan bij haarbreedjes tegelijk knapte hij op. Na eenlge dagen was hij zoover, dat vrouw Lievenszoon een gesprek met hem kon houden en ze te weten kon komen, wie de man was, die op zoo'n on verwachte en ongedachte wijze haar huis was binnengebracht. Och, onze lezers heb ben het al lang begrepen. Het was Simon Gieke, de ketter van Scherpenisse, die zoo ternauwernood aan de lagen van den waard van Scherpenisse en aan de Spaansche beu len was ontkomen. Met veel moeite had men hem aan boord van het schip van Maartenszeen kunnen brengen. Het had geschenen of hij er opge bracht was om spoedig te sterven. Geen heelkundige hulp was bij de hand. De man leek door bloedverlies te zullen sterven. Men moest van den nood een deugd maken en zoo goed mogelijk het bloeden trachten te stelpen. Maartenszeen legde zoo goed hij kon een noodverband aan, daardoor minderde het bloeden wel wat maar het was duidelijk dat spoedig een heelmeester hulp moest bieden. Doorvaren naar Engeland beteekende den dood voor Simon. Daarom had Maartenszeen den Veerschen schipper gepraald. Hij kende Lievenszoon wel en wdst, dat hij niet te vergeefs een beroep op zijn hulp zou doen! Maar er moest spoedig gehandeld worden, Twee schepen waren uit het Lodljker gat hem gevolgd. Maartenszeen vertrouwde die schepen niet, want hij die toch zoo ervaren was op het water wist ze niet ,thuis te bren gen. Zoo was Simon Gieke in allerijl aan boord van den Veerschen schiper gebracht. Dat Maartenszeen niet te vergeefs een beroep op Lievenszoon had gedaan hebben We uit het voorgaande kunnen zien. Langzaam waren aanvankelijk zijn krach ten toegenomen, maar na verloop van eenl ge dagen namen zijn krachten verwonderlijk snel toe, zgn ijzersterk gestel deed alch toen gel den en na verloop van een dag of tien kon hij het bed verlaten. Wat een innerlijke blijdschap had vrouw Lievenszoon mogen maken allereerst toen door Simons herstel haar geloof was ge sterkt en later toen ze mocht vernemen, dat deze man een gekende des Heeren was. Wat nauwe geestelijke banden werden gelegd tusschen Simon, vrouw Lievenszoon, den bakker en de schlppersknecht en nog eenlge anderen van 's Heeren volk meer die in alle stilte ten huize van Lievenszoon sa menkwamen. En Simon Gieke? Och hij moest de leidingen des Heeren in verwondering aanbidden. In deze tijden van onzegbare vervolging had de Heere een veilige schuilplaats hem verleend. Hij had op het eiland Tholen willen blij ven. 's Heeren wegen waren hooger geweest dan de zijne. Hij moest het erkeimen als hij het be dacht, dat hij mogelijk daar veiligheid zou hebben kunnen vinden. Hij had er willen blijven ter wille van de vele stille belijders. Maar hij zag het nu ook wel in, dat het haast onmogelijk zou geweest zijn. Immers toen hij het eiland verliet zwierven de Spaansche soldaten belust op het bloed der belijders door het eiland rond. Ook hij zou aan hun handen niet ontkomen kunnen. (Wordt v«rvolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3