CriDWEEK5LADÖpGED.GR0nD5IAG vöönolZUID-HOaEnZCEUWiCHE EILATtDEn Gedé-Zaif Fa. H. BRABER VITRAGE N.Y. üiïGEVERSMAATSCHAPPU JILANDEN-NIEÜWS" DIRKSLAND. BXmA A^CËRTJES Buitenland STICHTELIJKE OVERDENKING Verkeerde Propaganda lie Jaargang ZATERDAG 29 APRIL 1939 No. 1036 Dit nummer bestaat uit 2 bladep Een getrouw woord Uit het Kijkvenster WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.J" - 18e JAARGANG UITGAVE VAN Gevestigd te MlddeUuntb Prins Hendrlkstr. 122 C Giro 167930 i Fostboz 1 IA 17. i^kantoor voor Zeeland: St. Maaitensdyk, Markt, Telel. 59. Abonnementsprills 85 cent per 3 maanden 1^ vootultbetaling. VnrschQttt lederen Woensdag en Zaterdag 2 nual per weck. Atzonderllke nummert 5 cent Buitealand 8gulde»j)«r jaar De groote heidenapostel Paulus heeft te Efeze Timotheüs achtergela ten opdat er zorg gedragen ~zou wor den, dat geen valsche leeringen in de gemeente zou worden ingedragen. Hij moest dit doen, die taak was hem op de schouders gelegd, en alzoo vermaant hij Timotheüs. Het evangelie der vrije genade was levenservaring geworden door hem, die tevoren een Godslasteraar was en een vervolger, en een verdrukker, maar hem was barmhartigheid ge schied. Uit dit eenzijdige wonder jubelt het in zijn ziel dat de Heere redenen neemt uit, en om Zichzelfs wille. Alle roem aan de zijde van het schepsel buitengesloten, waar er nie mand is die naar God vraagt, liggen de de mensch in Adams bondsbreuk dood in de misdaden en in de zonde. Welk een eeuwig onuitsprekelijk wonder alzoo, dat er zou zijn: „een ge trouw en alle aanneming waardig woord." De oorsprong hiervan ligt niet in den tijd, maar in de eeuwigheid. Eer er hemel en aarde was, eer er de engelen als geschapen troongees- ten waren, eer de tijd een aanvang nam, had de Eeuwige, Drieëenige God eeuwigheidsgedachten, om die in den tijd te openbaren. Toen was er de besluitende God, Wiens besluiten in den tijd moesten geopenbaard worden. Hier is geen verklaring van te ge ven. Zalig degene, die deze Gods be sluiten mag leeren aanbidden. Geen menschelijke beredeneering kan deze besluiten ontwrichten. Ze zijn eeuwig, onveranderlijk, onpeil baar diep. Immers die besluiten gingen over het te scheppen menschenkind, dat met het deugdenbeeld Gods in kennis, gerechtigheid en heiligheid, 'zich moed- en vrijwillig van zijn Formeer der zou afzondigen en zich satan zou overgeven. Eeuwig wonder van ontferming, over zulk een satan-toegevallene ging het eeuwigheidswoord, uit eenzijdige verkiezende zondaarserbarming: Wie is Hij, Die met Zijn hart Borg zou worden? Zoo sprak de Handha ver des rechts, de Vader als Rechter. Hier is het eeuwigheidswoord des van eeuwigheid gegenereerden Zoon des eeuwigen Vaders: Ik hebbe lust, o, mijn God, Uw welbehagen te volbren gen, die natuur van dien uitverkoren, gevallen mensch aan te nemen, himne zonden, de bergen hunner overtreding in erf- en dadelijke op Mij te laden en Uw heilige Wet voor hen te volbren gen. In dit Goddelijk verdrag wilde de Heilige Geest als de derde Persoon in de Heilige Drieëenheid de Toepasser zijn. Odiepte des rijkdoms, beide der wijsheid en der kennisse Gods. Dit waren getrouwe woor den, dat aan den gezegenden Tus- schentreder nu een zaad zou toege zegd worden, opdat het zij Deze eeuwigheidswoorden zouden openbaring hebben in den tijd. Uit het souverein welbehagen, het per soonlijke welgevallen, dat beleefd zou worden Dij persoonlijke beleving. Daarvoor moest de menschwording plaats vinden en het Woord, vervuld: „Een Kind is geboren, een Zoon is ons gegeven, en men noemt Zijn Naam: Wonderlijk, Raad, sterke God, Vader der eeuwigheid. Vredevorst." ,,Dat Christus Jezus in de wereld gekomen is." Het eeuwigheidswoord dat daad werd. In de volheid des tijds heeft God Zijnen Zoon uitgezonden. Verborgenheid der godzaligheid, die groot is. God in het vleesch geopen baard. Deze zending moest dus doel heb ben, en dit doel is, om uit het eeuwig welbehagen in den tijd te openbaren den diepsten grond van zalig worden: „Om de zondaren zalig te mak etn.' Paulus noemt eerst in ons overden kingswoord den naam van Christus en dan van Jezus. Meestal in de HeiUge Schrift wordt eerst genoemd de Persoonsnaam en daarna de Ambtsnaam. De eerste de naam in het Hebreeuwsch, de tweede, in het Grieksch. Eerst den Jood en ook den Griek. Hij is de heidenapostel. Hij mag uit dragen de oud-Testamentische Gods- gedachte: „Het is Mij te gering om op te richten de gevallen hutte Jacobs, Ik heb U ook gegeven de heidenen tot Uw erfdeel." Paulus schrijft aan Timotheüs, deze vertoeft te Efeze, het eeuwig welbe hagen, uitvloeiende uit het Vaderhar- te Gods, klinkt alzoo te Efeze: Chris tus Jezus. Maar laten we Gods vrijmacht niet beperken, waar de Heilige Geest als de éénige Uitlegger het Licht laat val len in het hart, hoe zijn dan de namen als een uitgedrukte olie, doen inblik kende in een oceaan van liefde, waar voor de eeuwigheid niet te lang zal zijn, om immer te mogen drinken uit de beken der wellusten. (Slot volgt.) Ds. V. Br. MOOIE RAMEN MET ONZE en GRATIS GEMAAKT, niEuws AdTertentle«pri|s 20 cent per tegel. Reclames 40 ct.i Dieasti aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 d.t Boek*aan< kondiging 10 cent per regel - Contracten belangr^: lager. Dit is een getrouw woord en alle aan neming waardig, dat Christus Jezus in de wereld gekomen is om de zondaren zalig te maken, van welke ik de voor naamste ben. 1 Tim. 1 15. ,,Ik weet hoe 't'vast gebouw van Uwe gunstbewijzen, Naar Uw gemaakt bestek in eeuwig heid zal rijzen; Zoo min de hemel ooit uit zijnen stand zal wgken. Zoo min zal Uwe trouw ooit wank'len of bezwijken." Na iden strijd' Rome en Rood Om een beginsel Bevolklngs- toekomst. Wel, wel, is me dat een veldslag geweest, met die Statenverkiezing! 't Is waar, 'twas alles zeer vreedzaam. Het was meer een oorlog op papier, een edele wedstrijd. Had die nu maar edele winsten bezorgd, dan kon ik er hard over roepen, maar de resultaten staan mij niet erg aan. Allereerst zie ik, dat de drie coalitie-'par- tijen nog vast in het zadel zitten, zij won nen met hun drieën 19 Statenzetels in heel het land. Daartegenover moesten andere partijen dat ontgelden; de Herv. Ger. Staats partij (Ds. Lingbeek) verloor haar eenigen zetel, de Staatk. Geref. verloren er drie, de N.S.B, van den heer Mussert leed een verlies van niet minder dan 23 zetels. De Roomschen boeren gestadig vooruit. Bestond er tot voor .kort nog een R.K. De mocratische partij,die 5 Statenzetels had, nu is deze met de officieele R.K. Staatspar tij vereenigd, welke een totaalwinst van 6 Statenzetels maakte. Het percentage der Roomsche stemmen in ons land bij de drie laatste verkiezingen was achtereenvolgens 27, 28 en 29% van alle geldige stemmen. Als we nu alle partijen die 'f/ij ook maar eenigszins als protestant aanmerken, saam- nemen, dan ig hun percentage irt 3 verkie zingen geweest 24, 27 en 26%, dat is dus belangrijk beneden dat der Roomschen. De ver-roomsching van ons land schrijdt dan ook langzaam maar zeker voort en doet voor de toekomst van ons protestant volk het ergste vreezen. Bij elke verkiezing zijn er 100.000 méér Roomsche stemmen. De Sociaal-democraten kunnen tevreden zijn. Wel verloren zij in totaal 2 Statenze tels, maar zij boekten toch 100.000 stem men meer dan in 1935. In Zuid-Holland heb ben zy nu 24 Statenleden tegen 20 in 1923, zoodat zij bij elke Statenverkiezing één man méér in de Staten brachten. Zoo zal dan ook de macht in. Nederland' in de naaste toe komst wel tusschen Roomsch en Rood ver deeld worden. Ja, die toekomst van het Nederlandsche volk, hoe gaarne verdiepen velen er zich in. Wat zal die toekomst brengen? Zal het ge tal dergenen die uit en bij Gods Woord willen leven zich handhaven? Of zullen de belijders maar weinige zijn? Wij weten het niet. Naarmate het einde aller dingen nar dert zal zich, naar des Heeren Woord, de mensch der zonde openbaren. De voorteeke nen van die dagen vertoonen zich meer en meer. Des Heeren kerk wprdt een klein kuddeke genaamd. Wij zouden liever zien een machtig heirleger, dat God in waarheid dient en de komst Zijns Rijks voorbereidt, maar alzoo is het niet des Heeren wil. Ons is het genoeg te weten, dat de Koning der kerk over Zijne Bruid waakt, het is des Va ders welbehagen haar het Koninkrijk te ge ven; het is haar verordineerd, dus zal het zeker zoo komen. Dat neemt natuurlijk niet onzen plicht weg om ook pp staatkundig terrein voor 's Heeren Naam en zaak op te komen zoo dikwijls wij voor de keuze gezet worden. Dat er dus méér dan één christelijke partij bestaat strekt den protes- anten niet tot eer, maar het wijst .toch op een ernstige pogen, om de beginselen, zoo- als het volk die dan ziet, tot rechtsgeldig heid te brengen. En dan gaat het niet zoo- ziper om het succes als om ,de conscientie- kreet welke ook uit een schijnbaar verloren stemming op klinkt. Men wil om zijn begin sel nog worstelen, er nog tijd en geld aan ten koste leggen; welnu, ik mag dat liever zien dan dat men maar „liberaal stemt want de liberale candidaten zijn toch óók beste menschen." 't Moet ons om een begin sel gaan, dat brengt teekening in den strijd en met ons beginsel moeten wij durven ondergaan! Ziedaar. Ofschoon ik niet ver heel, dat het mij aangenamer is met mijn eenmaal verkoren standpunt te blijven bo ven drijven.....^... Rest mij nog mededeeUng te doen van de jongste resultaten van een bevolkingsstu die, door Prof. Methorst verricht. De Di recteur van het Rijksstatistiekbureau heeft op grond van de bestaande bevolkingscij fers eenige nadere berekeningen voor de toekomst opgezet. Die komen hierop neer. In 1849 stonden er tegenover 11 menschen van 55 jaar en ouder, 33 menschen van be neden 14 jaar. Er was dus, als ik het eens in den vakterm mag zeggen, voldoende vervangend materiaal. Voor één oude ston den er 3 jonge menscheii. gereed. In 1935 was het anders. Toe stonden er tegenover 14 ouden (boven 55 jaar) maar 30 jongen, of zoo ongeveer tegenover 1 oude 2 jonge ren. En de Professor rekent uit, dat het in 1975 aldus zal zijn: tegenover 23 ouden staan dan 20 jongeren. Dat beteekent, dat dan 23 bejaarden slechts door 20 jongeren kunnen vervangen worden, dus loopt het getal menschen dan achteruit. Dan is er dus in Nederland geen levensmoed meer. Vreemd genoeg. De beschaving is zoo toege nomen, de levensgewoonten des volks zijn zoo verrijkt, de positie van den arbeider is weelderig bij veertig jaren geleden ver geleken. En toch, bij al ,die behaalde suc cessen is er geen liefde tot een groot na- kroost. Het scheppingsbevel Gods wordt ter zijde gelegd, de mensch wil zelve zijn lot in- handen nemen. Nu, daarvan zullen de gevol gen zich laten gevoelen. Gelijk zij ook thans reeds waarneembaar zijn voor elk, die niet opzettelijk de oogen sluit. WAARNEMER. tegen eelt en likdoorns, zal nimmer over troffen -worden, door welk middel ook 45 cent per doosje. Gedé Voetbadzout 45 cent. Gedé LikdoornpUlater 45 otnt. Omstreeks dezen tijd kan ons ,de wereld zoo 2!uiver schijnen, zoo smetteloos; nu het nieuwe leven weer alles in de natuur in nieuwe groeft en bloei zet! De kale boomen en de verschrompelde struiken, wel veel ge leden door de korte strenge winter, zijn weer verjongd te voorschijn gekomen met het teere, groene kleed. En overal staan de vruchtboomen als reuzegroote boeketten te pralen in de zondoorschenen heldere lucht. Zou de jachtende mensch van dezen tijd voor al dat schoon nog oog hebben? Zou den nog enkele minuten op den dag, die zoo haastig' mogelijk moet worden doorge maakt, overig zijn om met aandaht te zien naar het nieuwe leven, dat overal is uitge barsten en te bloeien staat in pure pracht En zouden in onze tijd nog menschen zijn die in alles rondom zich de trouwe Gods mogen opmerken; de belofte des Heeren: dat voortaan zomer en winter niet meer smullen ophouden? Och. zoo haast komen de mooie dagen weer, of de mensch trekt er op uit. En de Zondagen gaan weer worden de dagen van uitstapjes, van fietstochten en busreizen. Door de advertenties worden de menschen weer gelokt om (vooral op Zondag), te gaan naar de bollenvelden, de bloeiende Betuwe of de bloementuin van Zeeland. Nu geloof ik dat het gros van die bezoe kers niet in de eerste plaats gaat om de schoone natuur te bewonderen, nog veel minder om den Haere te verheerlijken in de groote daden van gena, waardoor Hij het aardrijk meer doet voortbrengen dan door nen en distels. De dag moet immers door gebracht, en het staat wel een beetje voor naam om een rondrit mee te maken door de bollenstreek; een bezoek te brengen aan de bloeiende Betuwe oï eens een ritje te maken door Zuid-Beveland. En die dingen waar voor zooveel propaganda wordt gemaakt, nietwaar Het staat gekleed om van de partij te zijn. Er is meerdere toeloop dan naar de kerk. Nu is het een zekere waarheid dat het geld moet rollen. En verscheidene menschen moeten in de zomermaanden verdienen voor een heel jaar( Bevordering van vreemde lingenverkeer brengt verhoogde welvaart. Het is dan ook geen wonder dat er propa ganda gemaakt wordt, ook in ons land, om de vreemdelingen naar de mooie plaat sen te lokken, en de eigen" menschen, de Nederlanders, zooveel mogelijk in te pren ten dat ér ook in eigen land reizen te over .gemaakt kunnen worden, die kans hebben van slagen. Er is in ons land dan ook een Algemeene ne Nederlandsche Vereeniging voor Vreem delingenverkeer (A.N.V.V.) Aan propagan da voor het toerisme gaf deze vereeniging in 1938 de som van f 160.000 uit. Deze ver eeniging werkt met staatssubsidie, dus treedt ze niet op voor een bepaalde groep' menschen, maar voor het algemeen. Wat nu .de directeur van genoemde ver eeniging laatst heeft verklaard, kan m.i. funest werken. Hij heeft n.l. in een bijeen komst met vertegenwoordigers van de Ne derlandsche pers als :^ijn meening te ken nen gegeven, dat ons land veel te puri- tjainsch was. Voor den vreemdeling is dat vervelend. Hij noemde de plaatselijke ver boden van gemengd zwemmen, dansverbo den, vroege sluiting van cafe's, speeltafel verbod (de beruchte roulette) en nog meer verboden, die z.i. het trekken van vreem delingen ten-zeerate, remmen. Al die verboden, die remmende factoren, betitelt genoemde directeur als „preutsch- heid," die ons land jaarlijks enorme som men kost (die anders in ons land zouden ko men en die we nu moeten missen). Hij gaat dan ook zóó ver, dat hij publieke pro paganda maakt voor uitbreiding van nachtvergunningen, voor de speeltafel, voor opheffing van dansverboden, enz. Als hij echter meent dat daardoor ons land vooruit zal gaan, dan heeft hij het juist bij het verkeerde eind. Ons land kan niet te puriteinsch zijn in dit opzicht. Wij zouden zeggen: de zondige vermaken wor den al grif genoeg toelaten. De taa,k van de Regeering is juist om die publieke verma- lijkheden (en zeer zeker op Zondag) tegen te gaan. Zij heeft immers de taak om op het publieke terrein alles te weren wat de eere Gods aantast. Als de directeur van de A.N.V.V. de opheffing van die verschillende verboden, die sta-in-.de-wegs, een algemeen landsbelang acht, dan is hij er finaal naast. Hiervan kan ons land niets dan schade heb ben. Juist het weren van de zondige ex cessen kan vruchtbaar werken voor de mo- reele stand van ons volk. Immers in het houden van Gods geboden is gróóte loon, meer en beter dan de gewaande welvaart, die de directeur voorstelde. Het hoeft dan ook geen betoog, dat men schen die met God en Zijn Woord rekening houden, genoemde vereeniging niet kunnen steunen. Er komt nog bij dat verscheiden men schen, die een vacantiereis kunnen en wil len maken, juist niet die pretjes" en ver maken" zoeken, waar nu het pleit voor wordt gevoerd. Uit bovenstaande blijkt weer duidelijk, dat in onze tijd de welvaart van het volk gezocht wordt buiten God om. De inzettin gen des Heeren worden gewoonweg op zij gezet; men denkt er niet eens om. Het is juist een tegengestelde werking. Bij alles, èn altijd, èn zeker in deziC benarde tijden, dienen we rekening te houden met wat de Heere wil, omdat Hij het waardig is, dat we Hem dienen, maar ook omdat we het verschuldigd zijn, daar Hij toch .de opperste Wetgever is. Z. B. Een koker "AKKERTJES" van 12 stuivers bevat thans 13 "AKKERTJES". Als U een origineele glazen buis koopt, heeft U twéé voordeelen: U heeft er één extra. En U heeft ze dan altijd in huis bij nacht en ontij, bij plotseling opkomende Hoofdpijnen, Kies pijn, Migraine, Rheumatischa pijnen, Kou, Griep en Koorts. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Mji Per koker met glazen buis van 13 Dertig jaar geleden schreef de Duitsche schrijfster Bertha von Süttner een boek ge titeld: „Die Waiffen nieder!" (De wapens neer), een boek, dat in dien tijd veel op gang maakte. Zij beschreef daarin de ver- solirikkelijkheld nav een oorlog en be oogde toen al een soort ontwapening te weeg te brengen. Bertha von Süttner was er een van de garde van de latere dragers der gebroken geweertjes, die een algeheele ontwapening wenschten. Nu is het boek verouderd, niet alleen omdat we een moderner bewapening hebben gekregen, waarbij een oorlog van 40 50 jaar terug kinderspel zou ziJn, maar gok, omdat men de tegenstellingen van be en ontwapenaars niet meer zoo vindt. De vrees voor een dictatoriale overheersching 2ial daar niet vreemd aan zijn. Twintig jaar geleden stond de wereld gewapend tegenover elkaar, en thans, nu de gevolgen van dien gruwzamen oorlog zich nog maar langzaam herstellen, staat men alweer, en met veel grover geschut te genover elkaar. Millioenen bij muloenen guldens kost dit verschillende landen en steeds hooger stij gen de lasten. Frankryk staat ook gereed in volle wapenrusting, welk harnassement ontzaglijke offers van de bevolking vraagt. De regeering heeft moe ten besluiten zeer ingrijpende maatregelen op economisch en finantieel gebied te ne men, waarbij een ,bewapeningsbelasting" zal worden ingevoerd van 1 pet. van de uit gaven, terwijl de arbeidstijd wordt verlengd tot 45 uur per week. De Fransche minister van Pinantiën heeft in een radio-rede de te treffen maatregelen verduidelijkt. „Of wij willen of niet, zoo heeft hij gezegd, wij zijn allen persona,ges in het drama, dat het Eu ropa van thans is. Het is mijn harde plicht nieuwe offers van U te eischen omdat wij nieuwe feiten onder de oogen moeten zien. In het Westen zijn er bewonderingswaar- dige kleine en vrije volken, waarvan één bereid is ^jn land onder water te zetten en een ander verklaard liever te willen ster ven dan het hoofd te buigen, dat het ge durende eeuwen heeft hoog gedragen. Te midden van dez(e volken staat Frankrijk, dat grooter is, naarmate het meer be dreigd wordt. Frankrijks' kracht is nimmer zoo noodig geweest voor het land zelf en voor de wereld, zei de minister. Indien Frankrijk mor,gen verdween... wat zou En geland kunnen doen? Wat ozu zelifs het groote Amerika kunnen? HiJ betoogde verder dat hetgeen in mid den Europa is gebeurd (door Dultschland en Italië) het antwoord van Frankrijk en Engeland het besluit is tot een nog groo tere krachts-inspanning. Deze krachts-in- spanning, door de Fransche regeering een stemmig goed,gekeurd, zal het land vyf- tien milliard francs kosten. Die Waf f en nieder! Daar ds dus voorals nog geen zicht op. Ook in Kngeland niet. Sir John Simon, de Kanselier Van de Engelsche schatkist, heeft in hfet Lagerhui*

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1