Ct1QWEEI(EU/\DÖpOED.GROriD5iAG vöÖRDËZUID-HOaoiZEEUW^ EHAHDEn N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" Socialistische Propaganda. Rechtzaken Steeds groofer, lie Jaargang WOENSDAG 19 APRIL 1939 No. 1033 Lend en Tuipbouw 18e jaargang WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE E IL AND E. SNEEUWWIT ^'ZEEPPOEDER^ za kdoek N.V. ZEEPFABRIEK „D€ KLOK" niEuws UITGAVE VAN Gerestjlgd te MlddeUuiab Frliu Headdlcstr. 122 C Giro 167930 i Foctbca i Td, 17. Bglcantoor voor Zeeland: Si. Maartensdyk, Maikf, Tel^ 59. AdTcrte&tieiViQi 20 cent pei tegel RecLunes 40 et.: Dienst» unvragen en aanbiedingen van 1—6 tegels 80 Boelmain» kondiging 10 cent pet tegel Contracten belangr|k lagit. Abonneme&otwlti B5 cent per 3 maanden bg vootnitbetaling. Vnscl^t ledeten Woensdag en Zaterdag 2 maal pet «eek, 1 AfzonderÜke nammeri 5 cent Buitenland SfuIdeS jwe laat Vanuit Tholen zendt men ons eenige pam fletten, die vanwege het Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) op ,dat eiland zqn verspreid. Wij noemen dat socialistische propaganda, omdat naar algemeen bekend is en door de heeren van het N.V.V. ook wordt toegegeven, dit vakverbond een aan hangwagen is van de S.D.A.P. Er bestaat tusschen deze beide zulk een innig contact en zulk een hartelijke samenwerking, dat men gevoeglijk kan vaststellen, dat wie de één steunt, ook de ander versterkt. In het ééne pamflet, dat tot titel draagt: Herbewapening, wordt de thans zoo veel ge bruikte leuze der moreele en geestelijke herbewapening geëxploiteerd om een aan val te doen op het fascisme en het commu nisme.! Van de 4 kolommen worden er 3 ge bruikt om het eerste en 1 om het laatste te bestrijden. Deze onevenredigheid spreekt voor zichzelf. Wij zouden althans aan beide evenveel aandacht wijden, maar het spreekt vanzelf dat het socialisme zijn verwant schap met het communisme niet kan veri- loochenen. De leiders van S.D.A.P. en N.V.V schijti nen nog steeds niet te beseffen, dat zij wel de laatsten zijn, die recht van spreken hebben tegenover deze beide stroomingen. Dat het socialisme zelf het communisme heeift voortgebracht, hetwelk in wezen niets anders is dan het consequente marxisme, staat als een paal boven water. Ze ztjn één van zin. Beide zijn materialistisch en revo lutionair. En als de S.|D.A.P tegenwoordig zoo mak is en zoo erg democratisch tegen over de dictatuur, dan is dit slechts tactiek, want, in 1903 en in 1918 was zij even revolu tionair als de Communisten Als zij nu het Communisme bestrijdt, waartegen het ech ter geen kracht kan ontwikkelen, dan is dit enkel en alleen, omdat het communisme slechts als prikkel optreedt voor het fascis me. Wat de strijd der socialisten tegen het fas cisme betreft, deze is begrijpelijk, want zij zijn er niet veel goeds van te verwachten. Maar zij zien blijkbaar niet in, dkt zijzelf één der oorzaken zijn van de opkomst der dictatoriale stroomingen. Overal, waar het socialisme aan de macht kwam, gingen ont bindende invloeden werken, werd het gezag ondermijnd, de financiën in de war gestuurd de defensie verwaarloosd, het bedrijfsleven in afhankelijkheid gebracht van een door stakingakoorts bezeten proletariaat en gin,g het land de ondergang tegemoet^ Dat is on getwijfeld één der oorzaken geweest van het succes van Hitler. En al zegt het pam flet vele waarheden over het nat.-socialisme wij meeuen, dat de Socialisten hun hand eens in eigen boeztem moesten steken. Nu in Duitsehland Dr. Niemöller wordt ver volgd, wordt over dezen predikant in de so cialistische pers zeer waardeerend geschre ven. Maar herinnert men zich de vervolging der Saksische predikanten in de tijd, dat de socialisten daar de lakens uitdeelden? Nu geeft men geweldig af op de droevige eco nomische en financieële toestand, door de nazi's geschapen. Maar hebben de socialis ten, die van 1918 tot 1933, in Duitsehland veel of alles te zeggen hadden, het er toen soms beter afgebracht? Daarom: laat het socialisme zwijgen over fascisme en commu nisme, want het staat zelf schuldig aan beider opkomst. Het eerste was er een na tuurlijke reactie op, het laiitste een natuur lijk gevolg. Ook het hanteeren van de leuze der mo reele herbewapening is misplaatst. Men moet deze niet gebruiken voor politieke doeleinden, gelijk al te veel ook door an deren gebeurt./ Dat heeft de Koningin in haar rede ook in het geheel niet bedoeld. Laten de S.D.A.P. en het socialistische Vak verbond maar zelf voor hun bedoelingen uitkomen en geen leuzen gebruiken, die een godsdienstig tintje hebben. Er staat In het pamflet, dat zij strijden voor: Vrijheid, vre de, arbeid en welvaart. Dat zijn allemaal prachtige dingen. Maar nu de socialistische practijk. Waar was tot voor kort de vrijheid in Frank rijk Alles stond onder zware roode terreur en zelfs de fabrikanten waren geen baas meer in hun eigen fabriek. Wie niet bij een roode vakbond aangesloten was, had geen leven op zijn werk. En de vrede Deze was eveneens verre te zoeken. Het scheen wel, alsof Frankrijk op weg was naar de bur geroorlog evenals in Spanje. En arbeid? Er was werk in Frankrijk, de werkloosheid was gering. Doch Inplaats van dit te waardee ren, werd de eene staking na de andere ge proclameerd en werd er de helft van de tijd niet gewerkt, doch des te meer agitatie ge voerd, zoodat Minister-President Daladier zei: Er moet weer gewerkt worden in frankrijk. En de welvaart tenslotte? Hoe kon deze bestaan bg zulke chaotische toe standen? Daarom, arbeiders, Iaat u niet misleiden door de socialstische sirenenzang, die u allerlei schoone dingen voorspiegelt, doch welke op een droevige teleurstelling uitloopen. Het andere pamflet, dat men ons stuur de, behandelt het probleem der werkloos heid en natuurlijk is de conclusie, dat als iedere arbeider maar lid van het N.V.V. is, de werkloosheid wel beter bestreden zou worden. Van wat de Regeering op dit ge bied doet, deugt vanzelfsprekend niet veel. Vacantieregelingen zijn bovendien noodig en verlenging van de leerplicht. En geld speelt geen rol.' Op grond van de koopkrachttheo rie, dat in Amerika zoo jammerlijk fiasco heeft geleden, verwacht men van een in spuiting van eenige honderden millioenen guldens wonderen. Doch ieder nuchter den kend mensch begrijpt, dat daarmee deze vraagstukken niet worden opgelost en zeker niet, als de maatschappij op socialistische basis moet worden gesteld. Laten alle ar beiders, Vooral zij die van Christelijk be ginsel zrjn, dit goed begrijpen. In een socia listisch vakverbond, gelijk het N.V.V. is, be- hooren zij niet thuis. Zij verloochenen daar mee hun beginsel en begeven zich in een gezelschap, welks doelstelling zij nimmer kunnen onderschrijven. Zij versterken daar door de roode macht in Nederland en dat kan toch niet de bedoeling zijn van men- schen, die in hun persoonlijk en kerkelijk leven rekening vdllen houden met Gods ge openbaarde wil. Hoe bescherm ik mijn oilen in hoop („kuil" of „put") en ren tegen strenge vorst? Ongetwijfeld hebben zich in den afgeloo- pen winter vele landbouwers deze vraag ge steld. Ieder nam maatregelen, die hem het bes te toeschenen, met het gevolg, dat verschil lende methoden werden uitgevoerd, om het bewaarde product voor vorstschade te be hoeden. Bij een door mij ingesteld onderzoek is gebleken, dat de verkregen resultaten nauw samenhingen met de toegepaste bescher mingsmethode. Allereerst moet hierbfl onderscheid'ge maakt worden tusschen de bewaring in den kuil en in de ren. I. In hoofdzaak werden de kuilen, die men op Goeree-Overflakkee algemeen kan aantreffen, op de volgende wijzen extra voorzien. a. Met grond. Door onvoldoende sluiting van den veelal gebruikten stuggen kleigrond, was de dek king onvoldoende en waren tengevolge daar van, de optredende verliezen door de vorst aanzienlijk. Daar waar men over lichten zavelgrond of zandgrond kon beschikken, waren de re sultaten veelal beter en in sommige gevallen zelfs niet slecht te noemen. b. Met papier. Papier bleek uitstekend te voldoen. De kuilen, die met papier waren be schermd, vertoonden bij openmaken een product, dat zich in een uitstekende conditie ibevond en weinig of geen door de vorst zacht geworden uien .vertoonde. Daarbij zajn de kosten niet hoog. Bij in- formaüe is' mij gebleken, dat de prijs van een rol papier van goede kwaliteit, die 2 M. breed, plm. 160 M. lang is en 55 Kg. weegt, f 7.70 bedraagt. De prijs van 1 M. papier van een derge-, lijke rol bedraagt dus 5 cent. Per strekkende M. kuil zal men voor el- ken kant 1 M. nooidig hebben, m.a.w. dus voor 2 X 5 10 cent aan papier. Aannemende, dat de inhoud van een strek kende M. kuil 10 mud uien bedraagt, welke aanname zeker niet overdreven is, dan be dragen de extra kosten ter bescherming van het product, zelfs tegen een koude als van den winter van 1938, per mud uien slechts 1 cent!, Bovendien leent zich deze werkwijze voor een snelle uitvoering, wat bij invallen van een plotselinge vorst op een ongelegen tijdstip (b.v. op Zaterdag, zooals dit maal) van groote beteekenis zijn kan. Met een paar man rolt men het papier langs den omtrek van den kuil en legt het met bossen stroo, die op korten afstand van elkander worden .geplaatst, vast. Later, bij invallende dooi, kan het pa pier snel worden verwijderd; wel kan het slechts één maal dienst doen en zal men dus, wanneer w«derom een strenge vorst periode op komst is, nieuw materiaal moe ten gebruiken. Het is duidelijk, dat de kosten van het arbeidsloon voor het aanleggen van papie»- tegen den kuil gering zrjn en gunstig afste ken bij dat, wat bij toepassing van grond moet worden uitgegeven,, in het bijzonder wanneer deze door de reeds ingetreden vorst minder handelbaar is geworden. Zooals gezegd, is de methode afdoende gebleken, terwijl de kosten gering zijn Ze ker zal men in .de toekomst meer tot een extra bescherming d.m.v. papier zijn toevlucht nemen. c. Door middel van een scherm. Deze plaatselijke vrij veel toegepaste methode heeft eveneens uitstekend, voldaan. Men kan een dergelijk scherm het een voudigst opstellen, door uitgaande van drie- poots klaverruiters, één der pooten tegen den kuilwand te plaatsen en de beide andere in schuinen stand er ongeveer 1% M. van daan. De aldus op eenigen afstand van elkaar gezette ruiters verbindt men d.m.v. stok ken of gegalvaniseerd ijzerdraad op ver schillende hoogten. Het geraamte van het scherm is nu ge reed; men behoeft er nog slechts bossen stroo tegen te plaatsen en wel zoodanig, dat de hoogste bossen plm. 1% M. boven den bovenrand van den ,kuil uitsteken. Deze werkwijze vergt wel Iets meer stroo, dan bij de papierdekking noodi,g is; daaren tegen heeft zij het voordeel, dat al het be- noodigde materiaal uit het eigen bedrijf kan worden betrokken. Ook kan zij, evenals dat bij de bescher ming d.m.v. papier het geval was, snel wor- ,den uitgevoerd; men zou desnoods reeds in November het geraamte klaar kunnen ma ken. Omdat hierdoor de wind vrij toegang heeft, zal dit geen bezwaar hebben en bij invallende vorst behoeft er slechts stroo te gen te worden gelegd. d. Door middel van een combinatie van papier en scherm. Het is wel zonder meer duidelijk, dat de ze laatste methode absolute zekerheid zal bieden. Voor hen, die dan ook van meening zijn,; geen enkel risico te vrillen nemen, is zij het meest aanbevelingswaardig; doch de onkos ten zullen die van de onder b. en c. beschre ven werkvrijzen te zamen bedragen! Al naar de toe te passen wijze van be scherming zal de ligging van den kuil wor den bepaald. Het is een feit, dat 's winters tijdens een vorstperiode de heerschende vrtnden hoofd zakelijk uit Oostelijke richting komen Zoowel de ,kuilbewaring op Goeree-Over- Flakkee als bij de renbewaring in Zeeland is mij .gebleken, dat mèi bij dé bepaling van de ligging van zijn kuil of ren hieraan nog veel te weinig aandacht schenkt, daar men bij hun plaatsing algemeen slechts let op de situatie t.o.v. wegen of verharde pa den in hun onmiddellijke omgeving, waar door zij vaak, wat de windrichting betreft, in een zeer ongunstige positie komen te liggen. Bij uitvoering der onder a. en b. beschre ven dekkingsmethoden, zal men er derhalve goed aan doen de ligging van den kuil W.- Q. te kiezen, daar dan de Oostelijke vsrind slechts den smallen kant zal bestrij,ken, wat ongetwijfeld een groot voordeel is. Maakt men gebruik van de werkwijz,en onder c. en d. beschouwd, dan zal men ech ter goed doen de ligging N.-Z. te nemen en dus de lange O.- en korte N.-zijde afscher men, waardoor men een volledig overheen waaien van den .kouden vrind bereikt. II. De ren is uit den aar.d der zaak al tijd moeilijker tegen .vorstschade te bescher men, .dan de kuil. De in Zeeland toegepaste maatregelen beperkten zich hoofdzakelijk tot het extra afdekken van den renwand met stroo, of wel met een laag stroo, waarna papier, waartegen wederom een laag: stroo. Ondanks ,de extra voorziening met stroo, was in vele gevallen niettemin de schade aanzienlijk, in het bijzonder, wanneer de lig ging der ren foutief gekozen was. Ik merk-l te zelfs ingevroren lagen aan de lange Oostzijde der onjuist geplaatste rennen op van 2540 cM.! Sommigen hadden tegen den renwand een barricade van stroopakken opgericht, doch dit werkte ook totaal onvoldoende; immers de kieren tusschen de pakken gaven iuist aanleiding tot extra tocht, terwijl door het samenpersen het stroo veel van zijn iso- leerende werking .verliest. De stroo-papier-stroo methode gaf veel gunstiger tot zielfs goede resultaten, hoewel zij slechts betrekkelijk weinig werd toege past. Deze methode lijkt mij voor de ren het meest aanbevelingswaardig*, daar door de hoogte ervan, de opstelling van een voldoen de hoog scherm, zooals bij „den kuil, niet zoo eenvoudig zal zijn. Men zal echter ook hier zorg moeten dra- g;en voor een juiste ligging en wel in een richting W.-O., terwijl het aanbeveling ver dient, de wanden van de ren aan de bin nenzijde met een dunne laag stroo te be- kleeden alvorens de renruimte te vullen waardoor tevens een meer afdoende bescher ming van de buitenlaag der uien tegen een al te heftige inwerking van den regen zal worden bereikt. De bovenlaag van het te beschermen pro duct wordt dikvrijls totaal onvoldoende ge dekt; men verzuime vooral niet bij strenge vorst ook het kapje van de ren goed te voorzien! s te Het verschil kuil-renbewaring was afge- loopen winter goed zichtbaar; de verliezen oij de renbewarin,g door de vorst waren over het algemeen aan2aenlijker, dan bij de pewanng in den kuil. Zou men mij echter de vraag stellen, wel ke bewaringsmethode de voorkeur geniet, dan zou ik hierop geen beslist antwoord kunnen geven. Zeker was voor den winter van 1938 het voordeel onbetwist aan de zijde van den kuil, doch het is de vraag of dit eveneens het geval ware, indien deze winter even zacht zou zgn geweest, als hij nu streng was. Ir. C. W. C. VAN BEEKOM Landbouwkundige der Ned. Uien-Fed. MIDDELHARNIS, April 1939. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK Zitt^g van 14 April. J. K. te Stellendam. staat terecht dat hij op verboden terrein spruitkoolkoppen heeit afgesneden. Eisch f 10.— of 10 dagen. Uitspraak f 4.of 4 dagen. J. K. te Nieuwe Tonge staat terecht dat hij niet is aangesloten bij de Waterleiding. Verdachte: Zoolang vrij niet in een facsis- ten staat zijn kan ik dat niet doen. K. wil wel aansluiting hebben maar geen formulier teekenen. O.M. acht het noodig een zwaardere straf op te leggen als voorheen. Eisch f 15.of 15 dagen. Over 2 weken uitspraak. K. V. R. te Ooltgensplaat is nog met 3 woningen niet aangesloten bij de waterlei ding. Verdachte zegt 11 aansluitingen te hebben gedaan en .dat de financieële kosten voor meerdere aansluitingen voor hem te zwaar zijn. De Kantonrechter zegt dat R. de huur moet verhoogen. Verdachte: Dit kan onmogelijk hooger. Eisch f 5^of 5 dagen. Uitspraak f 5.of 5 dagen H. R. heeft met galanteriën gevent zon der vergunning. Eisch f 2.50 of 2 dagen. Uitspraak f 2.50 of 2 dagen. D. G. te Goedereede heeft zonder vergun- ming der R.T.M, langs de tramlijn geloo- pen, Verdachte zegt dat hij als bestuurslid der Polder alle wateringen ob moest nemen,. Het O.M. zegt dat verdachte hiervoor een vergunning noodig heeft. Eisch f 1.of 1 dag. Uitspraak idem. K. G. te Stellendam staat terecht dat hij op de Provinciale weg niet rechts heeft ge reden. Eisch (f 3.— of 3 dagen. Uitspraak idem. K. G. te S. heeft te Goeree met verblin dende verlichting op zijn rijwiel gereden. Eisch f 5.— of 5 dagen. Uitspraak f 4.of 4 dagen. N. v. H. niet verschenen, zonder reflec tor gereden. Eisch f 6.— of 6 dagen. Uitspraak idem. K. V. B. te Middelharnis heeft te Melis sant met een vierwielig motorrijtuig zonder licht gereden. Gemachtigde H. V. zegt dit .te hebben afgekocht. Wordt geen straf opgelegd. P. de B., Sommelsdijk staat terecht dat hij heeft gereden in ,de Binnenweg met zijn rijvriel wat niet was voorzien van een lan taarn. Verdachte zegt dat hij niet is aangehou den. Getuige A. de G. verklaart ,dat hij B. wel aangehouden heeft. Getuige H. v. R. te S. ze,gt dat hij gezien heeft dat verbalisant hem aanhield maar weet niet wie dit was. daar het vrij donker was. Getuige J. K., te Sommelsdijk zegt, gezien te hebben toen B. werd aangehouden. Eisch 2 X if 7.50 of 14 dagen. Uitspraak id'em. C. de G., heeft als melkverkooper niet gezorgd dat zijn rijwiel van een duidelijk adres was voorzien. Eisch f 4.of 4 da,gen. Uitspraak f 5.— of 5 dagen. L. K. te O., is niet aangesloten bij de waterleiding, doch hij bleek reeds aangeslo ten te zijn. Vrijgesproken. K. de L. te Oude Tonge, niet verschenen, als gemachtigde Jac. W. de L; President staat dit niet toe. Wordt aangehouden tot volgende zitting waarbij verdachte zelf moet aanwezig zijn. T. v. O. te Oude Tonge is niet aangesloten bij de waterleiding. Verdachte zegt dat hij wel wil aansluiten, maar wil geen formulier teekenen, want dit ineent verdachte niet na te kunnen komen, wordt ook Uw v6orraad zakdoeken, daar wij reeds bij 2 PAKKEN een prima witte met mooi gekleurde rand, direct cadeau gevenl v/H J. L. V. APELDOORN W>, HEERDE De vertegenwoordiger der Waterleiding den Heer Parmentier ziegt dat zonder formulier te teekenen geen aansluitingen mogen ge daan worden. Verdachte zegt, medelijden te hebben met anderen die zoo maar .teekenen, Eisch f 15.of 15 dagen. Uitspraak f 20.of 20 dagen. T. K. te Oude Tonge staat terecht dat hij niet is aangesloten bij de Waterleiding. Verdachte zegt wel aan te willen sluiten, maar wil geen formulier teekenen, hij meent dat dit een .kous apart is- Eisch f 15.of 15 dagen. Uitspraak f 20.of 20 dagen. C. v. E., niet verschenen. Was in het bezit van een wapen. Eisch f 5.of 5 dagen. Uitspraak idem. L.| V d. R., heeft de Leerplichtwet over treden. Veroordeeld zonder straf. A. V. te Sommelsdijk, is niet aangesloten bij de waterleiding. Verdachte zegt dat hij zich niet kan ver eenigen met ,de voorwaarden. Eisch f 5.of 5 dagen. Uitspraak idem. A. v. d. G. niet verschenen, heeft zijn transportwagen onbeheerd op de openbare weg laten staan. Eisch f 3.of 3 dagen. Uitspraak idem. J. F., zelfde feit, zelfde straf. L. d. H. heeft gevent zonder vergunning. Eisch f 2.50 of 2 dagen. Uitspraak idem. L. R te Middelharnis heeft te Goeree ma nufacturen aangeboden zonder vergunning. Verdachte 2;Bgt dat hij dit reeds 27 jaar zonder vergunning heeft gedaan. Wórdt veroordeeld zonder oplegging van straf. J. V< te Middelharnis staat terecht voor hetzelfde feit. Zelfde uitspraak. J. V. W. te Sommelsdij,k heeft galanteriën te koop aangeboden zonder ventvergunning. Eisch f 2.50 of 2 dagen. Uitspraak idem. J. S. te Middelharnis staat terecht dat hij met zijn bakfiets bespannen met een hond heeft gereden zonder duidelijk adres er op aangebracht te hebben. Eisch f 3.o!f 3 dagen. Uitspraak f 2.of 2 dagen. Dezelfde wegens het feit dat zijn hond niet ingeschreven staat. Eisch f 6.oC 6 dagen, Uitspraak 6 x 50 et. of 6 x 1 dag. J. H, R. te Dirksland heeft op de Straat- dijk zijn motorrijtuig laten staan zonder voorzien te zijn van een achterlicht. Eisch 2 X f 3.— of 2 x 3 dagen. Uitspraak idem. H. D. ,v. B. te D. niet verschenen, schip per, wegens overtreding evenredige vracht- verdeeling. De schippers voeren aan, dat het Haring vliet voor de wet op de evenr. vrachtveil- deeling vrij is, maar gezien verdachten bin nen de sluizen hebben geladen zegt het O.M. dat binnen de sluizen geen Haringvliet is en derhalve een veroordeeling moet volgen. Eisch f 10.of 10 dagen,^ Uitspraak f 5.of 5 dagen. P. J. B. te D., Schipper zelfde feit. f 5.(o!f 5 dagen. L. S., zelfde feit. f 5.of 5 dagen. M. V. D. te Dirksland, zelfde feit. f 5.of 5 dagen. J. V. D. te Middelharnis, zelfde feit. Uitspraak 2xf3oif2x3 dagen. A. T. te Middelharnis, zelfde feit, wordt aangehouden tot 12 Mei. M. de M., heeft zonder achterlicht gere den. Eisch f 3.of 3 dagen. Uitspraak idem. A. O. niet verschenen, heeft bouwveror- .denlng overtreden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1