CHQWEEKBLADopGEDGDOnD^lAG vöoRolZUID-HOainZEClJWJCIIE EILAHDEn PRESTO Petten N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „ElLANDEN-NffiüWS" Jaargang STICHTELIJKE OVERDENKING Landbouwschool S'dijk. ZATERDAG 8 APRIL 1939 No. 1031 Uit het Kijkvenster Ingezonden QFFICIEELE CRISISPÜBLICATIES H. C. BAKKER WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.>|- 18e JAARGANG Dii nummer bestaat uit 3 bladen I gi^Door invallende Paasch- I dagen zal ons Blad D.V. I as Woensdag NIET verschil- i nen. I OverwioDingeD, die nederlagen en nederlagen, die overwinningen zijn. Naar Golgotha, d.i. Hoofdschedel plaats, naar de hoofdschedels der ver oordeelden, of de ronde vorm van de plaats. Buiten de stad, omdat de mis dadiger buiten het leger gedood moest worden, als iets onreins om de zonde ver weg te doen. Doch hier deed men de gerechtigheid ver weg. Chris tus is ver van God gescheiden om Zijn ver van God gescheiden Volk met Hem in de gemeenschap te brengen. Jezus was .,dragende Zijn kruis." Die smaad werd den misdadiger aan gedaan dat hij zelf zijn kruis moest dragen. Van medelijden is er geen sprake. Hoewel de Heere Jezus veel had geleden naar ziel en lichaam, in zonderheid door de bloedende geese- lingen. Hij moest de bloedschuld der uitverkorenen dragen. Zoo draagt Hij het werktuig van Zijn dood, tevens het wapen om satan te overwinnen. Het kruis wordt aldus voor Hem en al Zijn volk de triumfwagen in de he- melsche heerlykheid. Bij 't kruis viel Christens pak van den rug. Daar wordt Jezus Zaligmaker en het Volk gezaUgd. Israël trok, met goud en zil ver beladen, uit Egypte. Hier drijft Israël smadehjk en wreed haar Zalig maker uit Jeruzalem. Zoo spotte Is raël met him Weldoener en weldaden Hoe vreeselijk zal 't zijn, als God het niet langer gedoogen kan! Onder dezen smaad geeft God aan Zijn Zoon een bewijs van Zijn gunst. Hij beschikte het door Zijn Voorzie nig Bestuur, dat een zekere Simon van Cyrene, op het oogenblik dat Je zus, omgeven van de bende krijgs knechten, gevolgd door een groote menigte, van volk en vrouwen, daar passeerde, van den akker kwam. Si mon was waarschijnlijk een bedekt discipel van den Heere Jezus. Hij is de vader van Alexander en Rufus (die in de kerk bekend waren, van wie Paulus spreekt. Het is een der god vruchtige kinderen, vader of moeder te hebben (godsdienstig is wat an ders). Deze Simon wist nergens van. Velen weten alles en verzuimen hun aardsch beroep, maar het eene noo- dige kennen zij niet. De kr^gsknechten overvielen hem en eischten, dat hij het kruis van Jezus dïoeg, want zij vreesden, dat Hij be zwijken zou onder zijn kruis, niet uit medelijden, maar anders konden zij het vonnis niet aan Hem uitvoeren en met Hem spotten. Hier blijkt Gods barmhartigheid met hen, die onder het kruis geblikt gaan. God de Vader verkwikt Zijn Zoon, als Hij op weg is geofferd t& worden, ter openbare ver tooning van Zijne voldoening. Simon draagt het kruis gedwongen, niet als Borg. Een Christen is een kruisdra ger hij draagt het kruis, doch Chris tus den vloek. Er is in Nederland een tijd geweest, dat de Overheid aan Gods Woord ge bonden was. Onder de straffen, die het Strafrecht voorschreef, nam ook de doodstraf een plaats in. Als iemand terechtgesteld werd, was er een groo te menigte bij tegenwoordig. Hier zien wij bij de terechtstelling van den Hee re Jezus iets dergelijks. Wij lezen: „Eene groote menigte van volk en van vrouwen volgden Hem." De Heere Jezus was een leeraar, die bij het volk in groot aanzien was. Daar 'Zijne leer afweek van de algemeen geldende en Hij groote teekenen deed, was het geen leedvermaak, of bloote nieuws gierigheid, die er zoovelen samen I brachten, maar er was'verslagenheid en leedgevoel, toen Jezus weggeleid werd naar Golgotha. Het volk ,was bhnd en matigde zich het oordeel in de geschillen der leeraars niet aan. En de leidslieden waren ook blind, maar dit maakte dat Jezus aan de boos heid der leidslieden overgeleverd was, hoewel zij niets konden doen; indien het hun niet van Boven gegeven ware. Opmerkelijk is, dat er zoovele vrou wen bij waren, onder welke discipelin nen. Deze gaven duidelijke bewijzen van hare aanhankelijkheid aan den Heere Jezus, want zij weenden, sloe gen zich op de borst en beklaagden Hem, vanwege Zijn droevig lot. Zij waren moedeloos en dachten, dat het nu met Kerk geheel gedaan was, en verstonden niet, dat Christus' sterven het leven'der Kerl^ uitmaakte. Ook verstonden zij niet, dat deze overwin ning den Joodschen Raad en het Jood- sche Volk duur te staan zoiJ komen want dat deze daad, die de Joodsche Raad begaan had, n.l. Christus te doo- den, hem in uiterste engten zou drij ven en over het Joodsche volk zulk een toorn Gods zou aansteken, 'dat de ouders zouden wenschen geen kinde ren te hebben, wat altijd als een zegen geacht was, terwijl kinderloosheid een vloek was; ja dat zij begeerden door een vreeselijke natuurramp plot seling om te komen. Dit beteekenen toch de woorden, die j Jezus tot de dochters van Jeruzalem, d.z. de inwoners van Jeruzalem sprak. En hij geeft de reden aan waarom zul ke zware tijden over het Joodsche Volk zouden komen. Hij zegt als 't ware: Ik ben rechtvaardig en on schuldig en wat moet Mij overkomen om de zonden Mijns volks! Wat hebt gij dan te wachten, gij, die schuldig en goddeloos zijt. Gij zult voor uw eigen zonden moeten boeten. Ik moet boeten voor de zonden vaneen ander. Als Ik het rantsoen betaald heb voor Mijn volk dan ga Ik heen naar den hemel. Maar gij, als gij nie mand hebt, die voor u betaalt, dan moet gij de zonden boeten met een eeuwig verderf. Daar blijkt dus de noodzaak van het geloof en de be keering. Die in de zonden blijven leven en zich niet bekeeren, die blijven in hun eigen gerechtigheid en zelf mee- nen God te kunnen en te willen die nen, zij zullen het ondervinden, dat al hun overwinningennederla- gen zijn. Maar die buiten Christus niets kunnen doen, te strijden hebben met vleesch, wereld en duivel en n e- derlagenlijden met al him eigen voornemens en werken. Zij zullen door Christus, die het waarachtige geloof in hunne harten werkt en de bekee ring ten leven geeft overwinnen over al hunne geestelijke èn lichame lijke vijanden. Die overwint door Hem, die voor de wereld de nederlaag leed, maar voor God en dus in werkelijkheid overwon nen heeft, „hem zal gegeven worden te eten van den boom des levens die in het midden van het para dijs Gods is," en „hij zal van den twee den dood niet beschadigd worden." Openbaringen 2 7b en 11b. O. knapt de Was weet op PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5 CENT uws AdTCrtentieT>ri|» 20 cent per regel RecUine» 40 et,; Dienst» umTTJiven en aaoJriedlngen van 1-6 regels 80 a.; Boeb-aaa» Icondiglng 10 cent per regel Contracten belang^k lagn. OTTGAVE VAN Gevestigd te Middelhamii Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox - Td. 17. Bykantoor voor Zeeland: St. Maaitensd^, Markt, TeleL 59. Aboonementsprfi 85 cent pet 3 maanden b{[ Tootaitbetallng. Vnsch@nt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per «eek, AhnnderU^ uammert 5 cent Buitenland 8 gulden j?«r iaai j|i|lll[lllll[[llll[Hini|^imtmiiiim|imi|?"''"'i""»inni[nniiinillllllllllllllliii|^ 1 Redactie. laMIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIillllllllUinilllllllllllllllllllll (Slot) En als zti Hem wegleidden, namen ztj eenen Simon van Cyrene, komende van den akker, en legden hem het kruis op, dat hij het achter Jezus droeg. En eene groote menigte van volken en van vrouwen volgden Hem, welke ook weenden en Hem beklaagden. En Jezus zich tot haar keerende, zeide: Gij doch ters van Jeruzalem! weent niet over Mij, maar weent over uzelven en over uwe kinderen; want ziet er komen da gen, in welke men zeggen zal: Zalig zijn- de onvruchtbaren, en de buiken, die niet gebaard hebben, en de borsten, die niet gezoogd hebben. Alsdan zullen zij beginnen te zeggen to^t de bergen: Valt op ons! en tot de heuvelen: Be dekt ons! Want indien zfl dit doen aan het groene hout, wat zal aan het dorre geschieden Lukas 23 26—31. De onrust van onzen tijd De hooMwer,kers 130 K.M. per uur Nieuwe toelastinigen De beta lende Ontvanger De roepfcg der vrouw. Met een boekje in een hoekje! Ja, dat is een geliefdkoosd gezegde. Er zijn heel wat menschen, die deze uitdrukking nog wel eens gebruiken, nï^ar die dan in hun stem een spijtige klank- leggen en er een klein ^chtje op laten volgen. Zij denken: waar is mijn boekje en waar is mijn hoekje Want onze tijd kenmerkt zich door on rustigheid. Weinigen hebben nog de rust 1ti zich en om zich heen, welke hen veroorloofd een boek ter hand te nemen, het goed te lezen, zoo, dat zy het gelezene geheel in zich opnemen. Van degenen die werken wordt de uiterste krachtsinspanning gevergd, waar door na den dagelijkschen arbeid de geest zich niet meer voor iets anders kan inspan nen, zich ook .niet kan uitspannen met een boek. De handelsreiziger, van de reis ko mend, moet wel wat uitrusten, want het verkoopen eischt tegenwoordig het uiterste van 's mans geestvermogen; 's avonds is hij naar lichaam en geest vermoeid. De school meester torst na vier" uur nog de groote tasch met schriften huiswaarts om die te corrigeeren. Ook moet hij zich nog voorbe reiden voor de lessen die hij den volgenden da,g aan zijn groote klas moet geven. Als dat alles gedaan is zal hij, om niet geheel achter te blijven, de krant inzien en daar na, dan is er voor 't hoekje en 't boekje geep gelegenheid meer. Dan, is daar de kantoorbediende, die op den dag ook flink moet aanpakken; zijn zenuwen zijn ook al gespannen tot het uiter ste. Als de avond daalt komt ook over dezen werker groote vermoeidheid, die soms belet te slapen. Over den mijnheer van de krant zal ik 1 maar weinig in herinnering roepen. Er is heel wat copie rr-Hg. De pen moet steeds over 't papier vliegen, vooruit, vooruit, de zetter staat er op te wachten! Wat gij te schrijven hebt moet zijn kort en zakelijk, evenwel toch voor een ieder verstaanbaar; het onderwerp moet geheel ,,aif" zijn, maar toch niet te wijdloopig en anderzijds moet het prettig laten lezen, het moet den lezer een oogenblik boeien, dus mag weer niet é,l te kort zijn, het moetJa mijnheer, ik begrijp het wel, niet te lang en niet te kort, niet te breed en niet te benepen, ge richt op den intellectueelen lezer en toch voor den eenvoudige van verstand goed na te gaanAls ik het niet goed doe, ligt het niet dèdraan, dat ik niet ^yeet hoe het zou moeten wezen De rij van hoofdwerkers is nog niet uit geput, ver van dat. Daar is de winkelier in een drukke zaak, de kassier van de bank, ja, daar is de dominé, de man van het won dere ambt. Een ieder in het zijne, maar zij weten wat inspanning in den geest betee- kent. Zouden die allen niet jaloers wezen zoo af en toe op den man, die op den ak ker schoffelt en spit Al werkende laat hij zijn gedachten vrij spel, de stilte van het wijde veld oefent een heilzame werking op zijn zenuwachtigheid uit. Maar daar staat ook tegenover, dat zijn lichamelijke ver moeidheid groot is als de dagtaak ten einde spoedt. Evenwel, na gedanen arbeid is 't goed rusten, die handenwerkers vinden na hun dagwerk .nog wel eens tijd voor een goed boek. Maar over het algemeen is de onrust in de menschen gevaren, een kenne lijke gejaagdheid is bij allen teconstatee- ren. Deze week heeft Minister Van Buuren in de Kamer gezjegd, dat de bedoeling der automobilisten is om de voorrangswegen te berijden met een vaart van 120130 Kilo meter per uur. Z.Ex. hoopte, dat deze auto rijders zich toch zullen bedenken om het niét al te gortig te maken, want het is spe len met eigen en anderer leven. Maar zoo is de mensch van deze eeuw; hij vsdl van afstanden eigenlijk .niet weten, on derweg zijn is maar tijdverlies! Is het won der, dat er zooveel zenuwpatiëriten zijn Als wij den blik zoo eens over ons volk laten gaan, dan is er toch alle reden om de gebreken van onze samenleving niet te ver- heelen. Niet, om steeds maar crltlek te oefe nen zonder meer, .neen onze critiek moet gegeven worden uit lust om op te bouwen. En bij dat bouwen aan onze samenleving moet een bestek geraadpleegd worden. Dat bestek is er. In den Bijbel is het allerbeste bouwplan voor het volk gegeven omdat het ontworpen is door den Alwijzen Bouwmees ter. Hij verzekert op de gehoorzaamheid aan Zijn Woord den zegen. Arts Heijmans van den Geneeskundigen Dienst te Rotterdam heeft dezer dagen nog eens gewezen op het nadeel van zware be lastingen. Het gevoelen van den Waarne mer is, dit zij voorop gesteld, dat de Over heid recht op belastinggeld heeft. Tijden van oorlog of oorlogsgevaar bijvoorbeeld leggen groote lasten op het volk, evenwel is daar- :■pm:37-0A^9A, aan geen ontkomen; het zou verraad aan onze roeping beteekenen indien wij niet be reid waren ons land te verdedigen. Maar met dat al: voor de vorming van een groot gezin, en de goede opvoeding der kinderen vormen hooge belastingen een bezwaar. Men zou zich daardoor van de ouderlijke plichten niet mogen laten ajfvoeren, maar de feiten liggen er nu eenmaal en van die wer kelijkheid uit moeten allen, die tot eenig bestuur geroepen zijn, uitgaan. De Personeele belasting b.v. komt neer op een gezinsbelasting, hoezeer er ook kin deraftrek tot het 20e jaar in voorkomt. Daar komt dan bij de heffing op levensmld- dele», waarin het groot gezin ook het mees te medebetaalt. De Regeering denkt er .nu over 50 millioen gulden nieuwe belasting in te voeren en dan per gezin een aftrek toe te staan. Die aftrek zal voor allen moeten gelden zoodat wij, als deze plannen door gaan, zullen verkrijgen dat wie b.v. maar f 10.belasting betaalt, kans heeft f 20. terug te krijgen en degene die niet in de be lasting is aangeslagen, een klein bedragje bij den belastingmijnheer kan komen halen, dat alles omdat wij in onze levensmiddelen meer betalen dan billijk is, vanwege de cri sisheffingen. Een nieuwe figuur dus: de onverbiddelijke belasting ambtenaar zal verplicht worden om: óók uit te betalen. Eenigszins vreemd, misschien ook een groot administratief werk maar er spreekt een beter begrip uit van de positie der belastingbetalers dan tot he den werd aan d'en dag gelegd. Dr. Heijerman is ook van oordeel, dat de Overheid bij het aanstellen van personeel eens moet denken aan gehuw,d zijn en kin deren hebben. Zeer juist opgemerkt. Het loon van den huisvader spreidt mijns in ziens grooter nut dan dat van den onge huwde. Het gaat niet aan, dat als er vaca tures zijn, men zich van ongehuwden be dient en den vader van een huisgezin af wijst. Hier moet de Overheid het goede voorbeeld geven. Natuurlijk wil dit niet zeg gen, dat de jonge menschen geen kansen moeten gegeven worden, maar daar, waar volwassenen kunnen geplaatst worden be hoort te worden omgezien naar hen, die een gezin hebben en alzoo, door dat gezin, het volk een veel grooter dienst bewijzen dan de vrijgezel, die alleen zichzelf in het mid delpunt zet. Dit is alweer een der vele dingen, die in overweging genomen moeten worden als wij tot de verkiezingen geroepen worden. Deze zaken behooren tot een vaderlijk be stieren van het volk. In de ambtelijke we reld vervalt men zoo gauw tot koude on- aandoenlijkheid. Maar al te veel zijn de Re- geeringsgebouwen bezet met dames, die het huiselijk werk en de vrouwelijke roeping ontvloden zijn, een volk is, naar den mensch gesproken, van de vrouwen en moeders af- hankelgk, zij zijn het, die een nieuw ge slacht moeten koesteren en opkweeken. Daarvoor zijn haar de gaven en krachten, de eigenschappen in haar geheele wezen ge schonken. Als men deze scheppingsordinan- tie bewust gaat kleinachten, leidt dat on herroepelijk tot schade van het volk. Moge men van dit verkeerde sp6or tijdig en man moedig weerkeeren! WAARNEMER. Daar er na de markt te veel koffie ge bruikt werd, had men immers gedurende de uitwerking daarvan behoefte om onaange naam te zijn voor z'n medereizigers. De reactie hierop bleef echter nu geheel uit. De te treffen persoon, die schijnbaar bewust was van z'n kracht, deed alsof hij sliep. Hoe verlangend of bevreesd men was, dat deze in goedgekozen woorden z'n aan valler aanstonds zou vernietiigen, niets daar van gebeurde echter. Hij liet algeheel zwijgend z'n aanrander zichzelf afbreken. Een woord van lof aan een reiziger met zioveel tact en zelfbeheersing. EEN MEDE-REIZIGER. Buiten verantwoording van Redactie en uitgevers Copy wordt niet te ruggegeven. Mgne Heeren, Verzoeke beleefd plaatsing van onder staande in Uw Blad. Bij voorbaat dank. Reizen per R.T.M, in gezelschap van de veehandelaren van 'teiland is zelden onge zellig. Ik mag dat wel tussen dit bewegelijke volkje. 'tZ\|n niet meer de veehandelaren van vroeger. Hier is men ook met z'n tijd meegegaan. Goed gekleed, glad geschoren en in staat zich voorkomend te gedragen in gezelschap van z'n medereizigers. Dus ook hier heeft de beschaving al lang z'n intrede gedaan. Dat deze op allen niet een even nuttige invloed heeft gehad bleek j.l. Maandag uit een zelfde toneeltje, dat vroeger op de Mid- delharnisse boot ook steeds plaats had. EIND-EXAMEN. Voor het Woensdag gehouden eindexamen der Lagere Landbouwschool te Sommels- dijk slaagden de volgende leerlingen: Cornells Bakker te Dirksland. Cornells v. d. Berge te Oude Tonge. Johannis den Boer te Herkingen. Leendert W. Both te Dirksland. Adriaan L. Geelhoed te Den Bommel Gerrit W. de Geus te Nieuwe Tonge. Petrus J. Heestermans te Mellssant, Adriaan C. Holleman te Nieuwe Tonge. Jan van Kempen te Ooltgensplaat. Mach. H. Korteweg te Stad a.h. H.vliet Jacob Kwak te Sommelsdijk. Abraham M. Lokker te Den Bommel. Marinus W. Melissant te Den Bommel. Johannes A. Struijk te Dirksland. Aan één leerling kon geen diploma wor den uitgereikt. Voor de eerste klasse van bovengenoem de school, van de met 1 Mei beginnende cursus, hebben zich thans reeds 18 leerlin gen aangegeven, zoodat nog slechts en kele plaatsen bescliikbaar zijn. DE BOTEBHEFFING. Wg vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeerlng op boter, behoudens tusschentijdsche wijzi ging, voor de week van6 tot 13 April is vastgesteld op 55 cent per K.G. TEELT VAN WABMOEZERIJGEWASSEN VOOR ZAADWINNING. DeNederlandsche Groenten- en Pruitcen- trale vestigt er de aandacht op, dat: 1. Degenen, die in 1939 warmoezergge- wassen wenschen te telen, om er in 1939 zaad van te winnen ten behoeve van den handel, of stuUekool wenschen te telen, zonder dat deze beide teelten gedekt zijn, door een tuinbouwteeltvergunning, daarvan vóór 15 Jiuiii 1939 opgave moeten doen, wel ke opgave kan geschieden aan de Land- bouw-crisisorganisatie, Afd. Tuinbouw, van de provincie, waartoe de teler behoort; 2. Zaadteelt, bestemd voor gebruik in eigen bedrijf, gedekt moet zijn door een tuinbouwteeltvergunning, zoodat hiervan geen opgave behoeft te geschieden; 3. Oppervlakten, welke men opgeeft voor de teelt van zaad bestemd voor den handel, ook daadwerkelijk voor dit .doel moeten wor den gebruikt, daar het verboden is, gewas sen, daarop geteeld, in verschen toestand te oo,gsten en te verhandelen of het zaad daar van voor gebruik in eigen bedrijf te bestem men. Hierop zal streng worden gelet. 's-Gravenhage, 6 April 1939. Steeds grote soirtering in die nieuwste Prezen vanaf 45 cent. Aanbev. Straatdijfc 391 DIRKSLAND

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1