CHDWEEKEyiADÖpGED.GD0nDl5IA6 vö^ölZUID-H0LL1nZEEUW3CHE EIIATIDEn PRESTO PROBAAT VOOR WAS EN VAAT N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NKÜWS" Het socialisme op Flakkee De Dieo-export in Januari. Rechtzaken lie Jaargang WOENSDAG 15 FEBRUARI 1939 No. 1015 PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5ct. PER PAK Uien export.^ WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE.^I" 18e JAARGANG De griep in het land. niEuws DITOAVE VAN AdTertentIe»pr|Iï 20 cent per regeL RecUmes 40 et.} Dienst» «umTragen en aantóedingen van 1—6 tegels 80 <l.; Boekmaan» kcMuUging 10 cent per regdl Contracten belangrUlc Ia««. Gevestigd te Mlddelhazajs Prins Hendrikstr. 122 G Giro 167930 i Fostboz 8 IA 17. Bjikanfoor voor Zeeland: St. Maartensdgb. Markt. TeldC. 59. AtK»memeD.tspr9s 65 cent per 3 maanden bQ voomltbetaling Verschot lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal jper «eek Afzonderljike nnmmen 5 cent Buitenland Sfuldea jptr jaat Het socialisme én zijn geesteskind het communisme beleven de laatste jaren geen prettige tijd. Geleek het na de wereldoorlog er veel op, dat het marxisme een zegevie rende triomftocht zou gaan maken door de wereld en was het in vele landen van Eur opa, met name in Rusland, Duitschland en Frankrijk aan de macht gekomen, thans is reeds eenige jaren het verheugende feit te constateeren, dat het in een decadente toe stand zich bevindt en dat niet alleen de roo- de vloedgolf is tot staan gekomen, doch zelfs in vele landen totaal vernietigd en in andere zich zeer heeft moeten aanpassen bij de nationale gevoelens om ook niet buiten de wet te worden gesteld. Het is ongetwij feld één der verdiensten van nationaal-so- cialisme en fascisme dat zij een radicaal ein de hebben gemaakt aan de ontbindende, demagogische invloeden van het marxisme. Want het moet toch aan elk nuchter oor deelend staatsburger duidelijk zijn, dat toe standen als nu in Rusland en tot voor kort in Frankrijk en vóór 1933 in Duitïchland land en volk onherroepelijk naar de onder gang voeren. Het Communisme en het so cialisme maken de volken ontevreden, re volutionair, anti-nationaal; ze ontkerstenen in hooge mate het volksleven en voeren al- zoo de menschen af van godsdienst en kerk; ze brengen het maatschappelijk leven in een voortdurende staat van gisting; onrust en verwarring, zijn een groot gevaar voor de rustige ontwikkeling van ons staatsbestel en brengen door hun roekelooze en onver antwoordelijke geef-maar-uit- en maak- schuld-politiek de staatsfinancien in een ruïneuze toestand. Het is daarom een verblijdend verschijn sel, dat Internationaal de macht van het ma'rxisme vrijwel gebroken is. In Rusland houdt het communisme zich nog door mid del van stroomen bloeds op de been, doch het laat zich aanzien, dat binnen afzienba- ren tijd aan dit satanisch regime op de één of andere wijze een eind zal worden ge maakt. In Frankrijk is het roode volksfront door de krachtige houding van Daladier een halt toegeroepen en nu de Arbeiders-Inter nationale steeds meer de steun van mach tige partijen gaat verliezen, is haar betee- kenis ook langzamerhand zeer gering ge worden. Ook in Nederland schijnt het den rooden niet meer naar den vleeze te gaan. Blijkens de verkiezingscijfers nemen socialisme en communisme niet meer toe en staan ze reeds eenige tijd op een marxisme, dat on danks een geweldige propaganda voor een Plan van Arbeid en meer dergelijke de magogische leuzen niet meer te overschrij den schijnt. Het is met name in de groote steden reeds sedert lang geconstateerd, dat de S.D.A.P. en de Comm. Partij er weinig meer aan invloed wonnen en dat zij daarom hun toekomstige groei verwachten van het platteland. Inderdaad is er op 'Flakkee het merk waardige feit vast te stellen, dat waar over al in de wereld en in ons land het socialis me in de neergaande lijn is, het op ons eiland nog voordurend bij elke verkiezing in stemmenaantal stijgt. In 1937 behaalde de S.D.A.P. bij de Kamerverkiezing op ge heel Flakkee rond 2200 stemmen, d.i. onge veer 400 meer dan bij de verkiezingen van 1933. In verschillende gemeenten was de groei zelfs zeer opvallend; alleen in Goeree ging zij achteruit. Dit wijst erop, dat de propaganda van het socialisme onder onze Flakkeesche arbeiders resultaten afwerpt en dat blijkbaar velen van de S.D.A.P. groote verwachtingen hebben, wat betreft de verbetering hunner maatschappelijke po sitie. Bij de beoordeeling van dit verschijnsel moet men met twee factoren rekening hou den. De eerste is deze, dat men practisch eigenlijk niet meer kan spreken althans in de meeste gemeenten niet van „het godsdienstige Flakkee". Al vertoonen de cijfers der onkerkelijkheid op ons eiland gelukkig nog geen ongunstig beeld, waar slechts 1.6% der bevolking zich officieel los van elke' kerk noemt en al neemt ons eiland vergeleken met andere streken des lands, zooals Noord-Holland, nog een be voorrechte positie in, niettemin weet ieder, die geen vreemdeling is op ons eiland, dat in vele gemeenten Ouddorp en Herkin gen kunnen we uitschakelen een zeer groote schare van menschen, ook van ar beiders, is, die nimmer meer ter kerke gaan en'practisch met de godsdienst hebben afge rekend. Wanneer in deze kringen de S.D. A.P. en haar beginselen of leuzen ingang vinden, dan is zulks tot op zekere hoogte niet te verwonderen. Deze partij toch stelt zich niets anders ten doel dan een andere maatschappij te vormen door de productie middelen geheel of ten deele te socialisee- ren en alzoo op een materialistische basis de volkswelvaart en het volksgeluk op te bouwen. Voor menschen, wier leven uit sluitend is ingesteld op het „diesseits," op het aardsche en stoffelijke, moet dit ide aal een zekere bekoring hebben en daarom vindt het marxisme in ontkerstende krin gen de geringste weerstand, gelijk het ook omgekeerd zelve rondom zich een ontker stende invloed uitoefent. Toch is hiermee niet gez.egd, dat een niet-Christelijke arbei der persé socialist moet zijn of worden. In tegendeel. Al zal hij uit de aard der zaak geen bezwaren ertegen kunnen hebben van principieel godsdienstige aard uit hoofd zij ner wereldbeschouwing, toch is het zeer wel denkbaar en zij, die de ontwikkeling, de theorie en de praotijk van het socialisme hebben nagegaan, kunnen het weten dat men ook uit zuiver verstandelijke overwe gingen, gezien de chaotische toestanden, waartoe het marxisme in andere landen heeft geleid en waardoor deze volken als aan de rand van de afgrond kwamen, ge zien ook de onvervulbare wenschen en niet toe te passen theoriën ervan, het marxisme afwijst als een geweldig volksgevaar, dat staat en maatschappij bedreigt, dat de volksmassa's in een permanente staat van opwinding en revolutioneering brengt en bovendien de democratie, waarvan men zoo hoog opgeeft en waarvoor men zegt te vsdl- len strijden tegen de dictatuur, zelf ver moordt door alle gezag op de volksmassa te fundeeren met als noodzakelijk gevolg het optreden van een reactie in de vorm van dictatoriale stroomingen. Het is daar om ook voor onkerkelijke arbeiders geens zins vanzelfsprekend, dat zij socialist moe ten zijn. Als zij hun verstand gebruiken en rondom zich zien, dan zullen zij moeten con stateeren, dat het socialisme een staatkun dig stelsel is, dat staat en maatschappij niet tot welvaart, maar tot anarchie voert. De tweede factor, die we in aanmerking moeten nemen ,is het feit, dat er bij die ar beiders, welke nog ter kerke gaan of niet geheel en al met de godsdienst gebroken hebben, zeer veel onkunde en misverstand bestaat in politieke zaken. Hoe is het an ders mogelijk, dat nog zoovelen van hen, die zeggen een godsdienstig beginsel te heb ben, op de S.D.A.P. stemmen en in een mo derne bond zijn georganiseerd. Dit kan al leen verklaard worden uit onkunde omtrent de ware grondbeginselen en de bedoelingen van de Soo. Dem. Arbeiderspartij en de dito vakbeweging. Indien men deze goed doorziet en het marxisme in zijn ware ge daante, in zijn principieel fundament, dat zuiver revolutionair en anti-christelijk is, doorschouwt, dan kan het niet anders, of men gevoelt, dat een arbeider van Chr. be ginsel hier niet op zijn plaats is, maar zich op een dwaalweg bevindt, vanwaar hij zoo spoedig mogelijk op de rechte weg moet zien te komen, die gewezen wordt in Gods Woord. De geest van het marxisme, zoo wel van het makke socialisme als van het gewelddadige Communisme, druischt zoo lijnrecht in tegen het Chr. beginsel, dat geen samenstelling van die twee mogelijk is. Onderstaand laten wij een overzicht vol gen van de uitgevoerde hoeveelheden, ge splitst volgens de productiegebieden en de landen van bestemming. Na de ernstige stagnatie van den uien- uitvoer in December, veroorzaakt door de vorst, heeift de geheele maand Januari een levendige handel in uien te zien gegeven. De Engelsche markten waren practisch leeg en konden een flink kwantum verwer ken. Al is de schade, aan de uien door de vorst toegebracht, over het geheel-genomen wel meegevallen, toch was direct na de vorst het kwantum te leveren uien niet ongelimi teerd en vergde het véél moeite en zorg om de door vorst beschadigde uien, de zooge naamde „windeieren" uit de partijen te ver wijderen. Over het algemeen is de zorg, om de uien vorstvrij te bewaren, wel toegenomen, al zijn de uitzonderingen nog bijzonder talrijk. Wat bijv. te denken van een boer, die, terwijl de vorst Vrijdags inviel, eerst de daarop volgende Dinsdag ertoe overgaat zijn ren van stroobedekking te voorzien. Het verschil in behandeling van het pro duct tussohen Flakkee en Zeeland is nog steeds zeer opvallend. Terwijl in Flakkee bijv. de rennen als bewaarplaats voor uien bijna geheel vervangen zijn door putten, gaat men in Zeeland op den ouden weg ver der en slaat de uien in rennen op, die over het algemeen gesproken, bij vorst in het ge heel niet of gebrekkig daartegen worden beschermd. Het is dan ook in Zeeland geen uitzonde ring, dat rennen met uien dermate zijn in gevroren, dat een laag van 50 cm totaal waardeloos is geworden en het overblijven de deel zeer moeilijk is uit te zoeken. Nu iedere belanghebbende bij den export van uien weet, dat bevroren en door vorst beschadigde uien niet voor uitvoer worden toegelaten, zou men meenen, dat de produ centen in Zeeland, door schade en schande wijs geworden, maatregelen zouden nemen tot betere bewaring van hun product. He laas is daarvan echter nog weinig geble ken. De.uienprijs bewoog zich in opgaande lijn en varieerde van 3.tot 5.per H.L. Jan: '39 Jan. '38 kg. kg. Zeeuwsch-Vlaanderen 269.000 94.000 Tholen St. Philipsl 2.519.000 1.149.000 Nrd.-Zd. Beveland en Walcheren 1.958.000 717.000 Schouwen Duiveland 3.008.000 1.542.000 Goeree Overflakkee 13.069.000 5.907.000 Noord-Holland 896.000 795.000 Limburg 100.000 36.000 Groningen en Friesland 5.000 Gelderland 1.000 Rotterdam 297.000 147.000 Amsterdam 153.000 35.000 Westland 34.000 44.000 Zwijndrecht 61.000 14.000 Totaal 22.365.000 10.485.000 Engeland 19.189.000 8.777.000 België 2.077.000 828.000 Ierland 850.000 633.000 Wêst-Indië 68.000 19.000 Noorwegen 66.000 7.000 Duits<2iland 45.000 158.000 Afrika 37.000 14.000 Zweden 20,000 47.000 Zvsdtserland 6.000 Finland 5.000 1.000 Frankrijk 2.000 Gibraltar 1.000 Totaal 22.365.000 10.485.000 (>,De Tuinderij") - Dan Mijnhardtjes bij de hand. Doos 30 en '50 et. In de week van 6 tot 11 Februari zijn van Goeree Overflakkee onder keur verla den 32359 balen uien 50 K.G. of 1617950 K.G. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK Zitting ivan Vrijdag 10 Febr. 1939. Terecht staat: C. S., welke geen brandend achterlicht op zijn rijwiel had. Verdachte: Ik had net aan mijn kame raad gevraagd oif het nog brandde. De Kantonrechter: Wanneer heb je dat verhaal verzonnen? Verdachte: (verbouwereerd) Nee, edelachtb. 14 dagen geleden (Gelach.) Eisch 4 gld. sub. 4 d.h. De Kantonrechter: Gedenkende aan je eigen veiligheid zal ik je voor dit keer 3 gld, sub. 3 d.h. geven. W. H., 3 gld. sub. 3 d.h. T. K, geen bel op z'n rgwiel 2 gld. sub. 2 d.h. K. R., zonder verlichting 4 gld. sub. 4 d.h. J. T., geen nummerbewijs vertoond 3 gld. 3 ■d.h. A. V., heeft links op den weg gereden, rechts was het vrij hobbelig 3 gld. sub 3 d.h. C. K., zonder achterlicht 2 gld. 2 d.h. W. T. idem idem 3 gld. 3 d.h. L. J. V. E. los werkman te Middelharnis zonder voor- en achterlicht. Veroordeeld tot 2 x 3 gld. sub 2x3 d.h. R. D., verblindende verlichting 5 gld. 5 d.h. C. G., te Middelharnis, zonder voor en achterlicht. Verdachte: Waarom kreeg ik een prentje en een ander niet. De Kantonrechter: Dat is onze zaak niet goeie man, bij jou was het begin, de voort zetting en het einde fout. Boete 2 x 2.50 sub. 2x2 d.h. M. J„ zonder bel 3 gld. sub. 3 d.h. L. C. K., zonder achterlicht 3 gld. sub. 3 d.h. P. V. Sch. idem idem 3 gld. sub. 3 d.h. J. Gr., vrachtrijder te Sommelsdijk, heeft van rechts komend verkeer den doorgang niet vrijgelaten, waardoor een aanrijding met dhr. K. te Middelharins plaats had. Eenige getuigen worden gehoord. Deze zaak zal verder behandeld worden op 10 Maart v.m. 11 uur. K. A. V. B., landbouwer te Melissant, is wegens ziekte niet aanwezig. Gemachtigde Mr. den Hollander. De Kantonrechter: Verdachte is mij wel wat te lang ziek (Gelach). Het O.M.: Dat is een beróepsovertreder. Uitgesteld tot 10 Maart v.m. 12 uur. M. V. d. Sp., uitgesteld tot 10 Maart v.m. 10 uur. D. T., Kantoorbediende te Goedereede, is op een voetpad blijven staan en heeft de doorgang daardoor belemmerd. Aangehouden tot 10 Maart v.m. 10 uur om verbalisant te hooren. L. J. de W., opkooper te Oude Tonge heeft een doode geit, waarvan wel aangifte was gedaan begraven. Verdachte: De Gekro kwam niet spoedig en het cadaver lag daar te stinken. Het O.M. gelooft niet in kwade trouw en eischt 3 gld. 3 d.h. Uitspraak conform eisch. A. de G., heeft met een kameraad een schuurtje opengebroken en de daarin staan de uien eruit gez.et. Het O.M.: Het betreft hier 4 jongelui, twee jongemannen en twee maagden. Het is niet geoorloofd dat voor dat doel schuurtjes van anderen worden gebruikt, dat komt in deze streken nog al eens voor. De uien werden eruit gezet, anders hadden de dames en heeren geen plaats genoeg. Veroordeeld tot 15 gld. sub. 15 d.h. H. Gr., landbouwer-koopman te Dirksland heeft aan de Staakweg een weide gehad waar een twintig koeien liepen, deze zijn er uitgebroken en hebben op een perceel wit lof geloopen. Uitgesteld tot 10 Maart v.m. 12 uur. H. Z., heeft langs de trambaan geloopen. Verdachte heeft aangevoerd dat hij toen in dienst was als landmeter. Veroordeeld zonder toepassing van straf. Li. R., koopman te Ooltgensplaat. over treding vestigingswet kleinbedrijf. Boete 5 gld. sub. 5 d.h. K. B., losarbeider te Ouddorp, heeft de invaliditeitswet overtreden. Aangehouden tot 10 Maart v.m. 12 uur. J. V., commissionnair te Nieuwe Tonge, was geschorst als lid der organisatie der Groenten en Fruitcentrale en heeft in die tijd peen in voorraad gehad. Het O.M. acht dat deze overtreding door een flinke straf gecorrigeerd moet worden. Eisch 300 gld. sub 60 d.h., Verdediger Mr. den Hollander. Veroordeeld tot 60 gld. sub. 60 d.h. A. W. K. te Ouddorp, heeft in de duinen geloopen met een strik om konijnen te van gen. Veroordeeld tot 15 gld. sub. 15 d.h. voor waardelijk voor één jaar en verbeurdver- verklaring der wlldstrik. J. T., koopman te Sommelsdijk is te Oude Tonge met zijn auto van de boven Molendijk naar beneden getuimeld. Het procesverbaal geeft den indruk dat verdachte smoor dronken is geweest. Uit het getuigenverhoor komt dit niet vaat te staan en het wettig en overtuigend bewijs wordt niet geleverd. Vrijgesproken. C. V. te Nieuwe Tonge had links van den weg gereden, waardoor twee wielrijders moesten vluchten in den graskant. Getuige J. M. Hemmink zeide dat ver dachte opzettelijk „haarop" snokte aan de leidsel inplaats van „hittekop". Verdachte: Je liegt dat je barst. De Kantonrechter maande aan fatsoenlij ker bewoordingen te gebruiken. F 7.50 sub. 7 d.h. C. J. D. had te Stellendam een aapje zonder vergunning f 2.50 boete subs. 2 d.h. Mej. M. H. te Goedereede had de Leer plichtwet overtreden f 0.50 subs. 1 d.h. Van H. gereden zonder geldig rijbewijs en oude vertoond van 1926 f 15.boete sub 15 d.h. J. V. d. G. had een trekhond loslaten loo- pen f 2.50 boete subs. 2 d.h. J. S. koopman te Middelharnis had te Stellendam gevent zonder vergunning. Verdachte zeide dat hij nergens vergun ning noodig had. Men zocht hem te Stellen dam, doch zeide van zijn vonnis in beroep te gaan. Eisch 1 gld. 1 dh. Uitspraak schuldig verklaart zonder toe passing van straf. De Kantonrechter vroeg of hij nog in hoo- ger beroep ging. Verdachte zag er lachend nu maar vanaf. J. H. te Achthuizen had een paard geleid op zijn rijvriel. 5 gld. sub. 5 d.h. P. H. niet versch. had geen richting aan gegeven f 6.boete subs, 6 d.h. H. D. niet versch., had gereden zonder achterlicht f 4.boete sub. 4 dh.h A. K. had gereden met een te breede lading. 5 gld. boete subs. 5 d.h. P. J. K., niet versch, had gereden zon der bel f 2.50 subs. 2 d.h. A. J. G., niet versch. idem if 2.subs, 2 d.h. C. Tr., slager te Melissant had te Stel lendam een varken gebrand op een te kor ten afstand van de gebouwen f 4.boete sub. 4 d.h. M. A. V. d. Sp. te Melissant had geen voor of achterlicht aan de auto gehad. 2 x f 2.50 boete sub. 2x2 d.h. J. K. was nog niet aangesloten op de wa terleiding, f 7.50 boete sub. 7 d.h. M. V. d. Sp, had gevloekt op den openba ren weg f 10.— boete sub. 10 d.h. J. J. V. d. W., te Ooltgensplaat had de Vuurwapenwet overtreden, f 10.boete sub' 10 d.h. met verbeurdverklaring van het in beslag genomen jachtgeweer. J. V. E. te Stellendam had zijn scheepje dwars in de haven gelegd, f 3.^ boete sub. 3 d.h. H. d. B., C. v. d. B., H. v. P. en J. v, P, al len uit Ooltgensplaat stonden terecht we gens baldadigheid. Verdachten hadden bij den landbouwer Bom op een avond de ge heele schuur leeg gehaald, de wagens op den weg gereden, waar ernstig gevaar voor het verkeer ontstond. Verdachten ontkenden. Getuige Jordaan verklaarde dat verdach ten veel kattekwaad uithaalden. Ook getui ge de Kruiff, verklaarde dat de jongelui nog al eens allerlei hinder veroorzaakten bij de inwoners. Dit feit was echter niet op heeter daad betrapt. Het O.M. achtte het ten laste legging ook niet bewezen en sprak verdachten vrij. Twee van de jongelui hadden de schuld op zich genomen en bij schikking hun boete vol daan. L. G., metselaar uit Dirksland stond te recht wegens overtreding van de bouwver ordening. Verdachte zeide opdracht te hebben het werk conform de verordening te maken. Zijn knechts hadden dit anders gedaan. Te genover verbalisant had verdachte echter verklaard dat hij het voorschrift niet nood zakelijk vond en daarom niet opvolgde. 5 gld. boete sub. 5 d.h. Van der Z. te Melissant had eveneens de bouwverordening overtreden. Waar verdach, te zeide te goeder trouw te hebben gehan deld, hetwelk door de gemeente opzichter werd bevestigd kreeg verdachte f 10.boe te sub. 10 d.h. De eisch was f 25.sub 25, d.h. J. T., koopman te Sommelsdijk, overtre ding consumptieijs besluit. Eisch 7 gld. boete sub 7 dh.h Uitspraak 5 gld. sub 5 d.h. J. A. K. scheepskapitein te Rotterdam heeft indertijd met de boot der R.T.M, aan gelegen aan de steiger van Fa. v. d. Schuyt. Schuldig verklaard zonder toepassing van straf. St. K., timmerman te Sommelsdijk, heeft de loonlijst niet tijdig ingeleverd 4 gld. sub. 4 d.h. K. V. G., idem 6 gld. sul). C d.h. J. N, te Nieuwe Tonge overtreding trek- hondenwet, 1 gld, sub. 1 d.h. C. K., winkelier te Middelharnis, vesti gingswet overtreden. Ontslag' van rechtsvervolging. C. K., vrinkelier te Middelharnis, geen kennis gegeven van verhuizing. Eisch 5 gld. sub. 5 d,h. Veroordeeld tot 2 gld. sub. 2 d.h. Joh. de W.. zonder consent gevischt i gld. sub. 4 d.h. J. V. D., overtreding evenredige vracht- verdeeling 5 gld. sub. 5 d.h. Joh. K., landbouwer te Melissant heeft kwestie met de Provincie over een uitweg. Verdediger Mr. den Hollander Het O. M. vindt de kwestie gecompliceerd en wil de opzichter der Provincie hooren. Aangehouden tot 10 Maart. P. J. V. d. L., wagenmaker te Melissant, heeft de bouwverordening overtreden. Eisch 25 gld. sub. 25 d.h. Veroordeeld tot 10 gld. sub 10 d.h. H. v.d. M., overtr. leerplichtwet fl.50 sub. 1 d.h. L. G., metselaar te Dirksland overtreding bouwverordening. Als getuige wordt ge hoord de gemeenteopzichter dhr. V., Eisch 10 gld. sub. 10 d.h. Veroordeeld tot 5 gld sub 5 d.h.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1