CHQWEEKBIADÖpGED.GDOnDSIAG vöÖRnZUID-HOairiZCClJWJCtlE EIIAHDEn N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EIUNDEN-NIEÜWS" STUURMANSKUNST SIR HENRY DETERDING plotseling overleden Alle vertrouwenszaken He Jaargang WOENSDAG 8 FEBRUARI 1939 No. 1013 Uien export. Rook- en Pruimtabak 50 Sigaren 87'I2 et. VERBRUGGE Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden W A. DE BAKKER WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE E IL AND E.18e JAARGANG UnCAVE VAN ROERGANGER, Bij Griep en Koorts. R.T M.-bedrijf moet voortbestaan. IN HET BELANG VAN DRIE GROEPEN. Bond van Boerinneo en Platte lands vrouwen opgericht. OUDE SMA.AK 15 en ZO et. per half pond MIDDELHARNIS Voor Handel Bedrijf en Particulier - OUnpoRp - - Beëedigd Makelaar in onroerende goederen. Ook behandeling van Administi'fe- fiën en Belastingen (gediplomeer d) Gevestigd te Mtdddiumala Prins Hendiikstr. 122 C Giro 167930 i Postboz 8 Ttl. 17. Adyertent]e«pit}s 20 ceat per regel. RecUmes 40 et.; Dieiist» umvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 <f.j Boelcaaii' koindiging 10 cent per regd Contracten belangrgic lagK. Bijkantoor voor Zeeland: St. Maartensdgk, Markt. Telef. 59. AbonnementspiQs 85 cent per 3 maanden bf[ vooruitbetaling. Vosch^t lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal f er week Afzonder^jJ» nummeri 5 cent Buitenland 8 gulden pn Jaar 2. HET SLECHTE COMPAS. Het sturen op het compas van Gods Woord bij de opvoeding is niet alleen pro fijtelijk voor het kind dat opgevoed wordt, maar het is ook een gebod van den Heere, Die het van ons eischt: „De verborgene din gen zijn voor den Heere, onzen God; maar de geopenbaarde zijn voor ons en voor on ze ikinderen, tot in eeuwigheid, om te doen al de woorden van Gods Wet". „Deze woorden, die Ik u heden gebiede, zullen in uw hart zijn. En gij zult ze uwen. kinderen insoherpen, en daarvan spreken, als gij in uw huis zit en als gij op den weg gaat, en als gij nederligt, en als gij opstaat". Welke verschrikkelijke toestanden open baren zich als van dat compas wordt afge weken; als een volk wordt opgevoed bui ten het Woord van God'. Welk een ontstel lend gemis aan Bijbelkennis! Dit laatste is zoo tastbaar gebleken, dat er overal stem men opgaan om de Bijbel op de openbare scholen te krijgen. Brochures zijn er ge schreven over de gebrekkige Bijbelkennis. Het is een heel wonderlijke toestand dat in de „beschaafde" kringen van ons volk ge sproken wordt over de Grleksche en Ro- meinsche godenleer; dat ze in die kringen de verschillende goden van die volkeren als oude bekenden begroeten; dat ze door de theosophie in aanraking zijn gekomen met groote figuren uit Indië en China, maar dat de namen van Mozes, Elia, Jesaja slechts klanken voor hen zijn. Maar laten we voor 't gemak die hoo gere" kringen even los en laten we afdalen tot de zoogenaamde „kleine luiden". Hoe zullen we een predikatie, gesproken of ge lezen, goed kunnen volgen, als de onder grond van de Bijbelkennis geheel of ten deele ontbreekt? Voor een groot gedeelte gaat het gehoorde immers verloren Ik zou hieraan wel een vraag willen verbinden, en dat is deze: Zou het hierdoor komen dat zoovelen in verschillende kerken geheel of halif slapend in de kerk durven zitten, om dat het boven hun begrip gaat en ze niet kunnen volgen waar de preek hen brengen moet? En om nu ineens maar een opvoed kundige les te geven, wil ik er dadelijk bij voegen, dat zij, die zoo onder een predikatie durven te verkeeren, wel een zeer slecht en goddeloos voorbeeld geven aan de kinde ren, die naast hen zitten. En laten we nu onze mond dichthouden en niet met uit vluchten komen van dit en dat: ik ken geen beter woord dan te zeggen dat het godde loos is. Is het door gebrek aan Bijbelken nis, tracht die kennis dan te vermeerde ren en zorgt er zeker voor dat uw kinderen van jongsaf de Schriften kennen. Als we zien naar het diep-treurige Rus land, wat daar een ijver aan den dag wordt gelegd om alles wat aan God en Christus herinnert uit te bannen, wat moest er dan bij ons een heilige ijver zijn om èn wij zelf èn onze kinderen wijs te worden tot zalig heid. Ons hart moet ineen krimpen als we hoo- ren hoe in dat satanische rijk der Russen geijverd wordt om juist het verkeerde com pas te gebruiken bij de opvoeding van de jeugd. En de resultaten zijn voor hun doen in één woord: schitterend. Hoor maar: Ben Sovjet-Russisch blad heeft aan kin deren tusschen de 10 en 15 jaar de vraag voorgelegd: „Wat weet je over God?" De antwoorden, die hierop binnenkwamen, waren zonder uitzondering vreeselijk. Een zoon van een employé in een coöpe ratief bedrijf, een knaapje van 11 jaar, ant woordde: „Ik hoorde heel wat aardige verhaaltjes van oude menschen, maar ik geloof er niets van. In God geloof ik niet". Een kind van 15 jaar, waarvan de vader onbekend was, gaf tot antwoord: „Ik denk niet dat hij bestaat'of ooit zal bestaan. Darvin heeft bewezen dat de mensch van een aap ajfstamt." Een 13-jarige zoon van een vroegere com mandant van het roode leger aan het Zui delijk front, zei: „Oude menschen gelooven in God. Ze heb ben niets anders te doen, maar ik vind er niets interressants aan". Een dochtertje (11 jaar) van een chef van een drogisterij deelde eenvoudig mee: „Dat zijn allemaal maar kletspraatjes". Een twaalf-jarig meisje van een lid van een hoog rechtscollege- beantwoordde de vraag: „De wetenschap heeft uitgemaakt dat God een mythe (verdichtsel, fabel sage) is." Een timmermanszoon van 15 jaar gaf *t droevige antwoord: „In werkelijkheid is de heele zaak een ver zinsel van de menschen zelf. Ik geloof niet in God." Een 14-jarige jongen van een machinist zei, dat God een wezen is, dat verondersteld werd, de aarde tehebben geschapen en zoo, zooals de priesters de menschen probeer den wijs te maken. Een dochter van een ingenieur (14 jaar) antwoordde: „Als dochter van een lid der communis tische partij, geloof ik niet in God en daar om kan ik niet en zal ik ook niet probee- ren hem me voor te stellen." Een tienjarige zoon van een boekhouder gaf ten antwoord: „Er is geen God en ik kan toch niet ge looven in iets, dat niet bestaat." Ten slotte, om niet meer te noemen, was het antwoord van een 10-jarige dochter van een arts: ,,Ik geloof absoluut niet in God. Hij be staat niet. Als hij wèl bestond, zou iemand hem allicht eens gezien hebben, nietwaar?" Aan dit droevig staaltje van god-loozen- onderwijs behoeif ik waarlijk niet veel woor den toe te voegen: het spreekt voor zich zelf. De zielen en de gedachten van genoem de Sovjet-kinderen zijn reeds geheel ver giftigd en die Russische jeugd staat van jongsaf al in dienst van den Vorst der duis ternis, om met alles wat in hen is de god- loozenleer te propageeren op alle manier. Zoo wordt gepoogd de gansche aarde te be smetten met het satanische gif. Hoe groot is dan onze roeping om onze kinderen zoo vroeg als 't maar mogelijk is te onderwijzen in de leer die naar de God zaligheid leidt. En al zijn de machten yan on- en bijgeloof gfoot en al gaat de duivel rond als een brleschende leeuw, wij weten: Gods Woord houdt stand in eeuwigheid En zal geen duimbreed wijken! Mijnha'dijes maken U grien- en koorts^rij Doos 30 en 50 tt De ondergang van het Westen. West Europa heeft in de historie een over wegende positie bekleed. In West-Europa werd het centrum der beschaving gevonden. Deze volken overheerschten de minder ontwikkelde naties. Thans is West-Europa bezig op langza me wijze zelfmoord te plegen. Door de groote daling der geboortecij- ifers. Ook in België richt dit kwaad ontzet tende verwoestingen- aan. Voor ongeveer een eeuw geleden telde België ruim 4 millioen inwoners. Thans meer dan het dubbele, bijna 9 mil lioen. En toch worden uit die 9 millioen van thans niet meer kinderen geboren dan uit die 4 millioen van ruim een eeuw geleden. Het geboortecijfer is dus gehalveerd. Het Westen van Europa speciaal ook Bel gië worden arm aan kinderen. Indien de geboortebeperking zoo door blijft gaan zal over 50 60 jaar België te rug zijn gevallen tot een bevplking van 4 millioen. Die geboortebeperking is een ramp voor de menschheid. De economische toestand wordt er on ongunstig door beïnvloed. De pensioenlasten drukken te zwaar op de jongere generaties. De werkgelegenheid inzonderheid in de consumptiebedrijven neemt af. Kortom de volkeren verouden. Er is' een te groot percentage van het volk te oud. Daardoor wordt de volkskracht ondermijnd. En wat men in het persoonlijke leven ziet gebeuren, grijpt ook plaats in het leven der volkeren. Oudere menschen hebben hun durf, hun ondernemingsgeest verloren. En zoo is het ook in het leven der volken. De geboortebeperking voert tot langzame zelfmoord van de volkeren van West-Euro opa. He Zoo is de geest van den tp. De geest van den tijd is zich uit te leven. Wel lusten, maar geen lasten. Men vlucht voor de verantwoordelijkheid. Inzonderheid komt dit uit in het huwelijksleven. Wel trouwen maar geen kinderen. Dat is allewege de leus. We vonden in de bladen daarvan een voorbeeld uit Zweden Beschreven werd: de ideale woning," zoo als men die in Zwedens hoofdstad vindt: „Deze woning-huurprijs circa f 56.— per maand heeft gasfornuis, koelkast, gor dijnrails, ingebouwd bad, een electrisch por tier; is van alle mogelijke comfort voorzien maar heetft slechts een kamer, zoodat meiï op divanbedden slaapt. Ruimte is er in de Stockholmsche woningen niet of nauwe lijks. De woningen voor de „groote" gezin nen, met overheidssteun gebouwd, hebben over het algemeen drie vertrekken. Maar vele groote gezinnen telt Stockholm niet. De doorsnee-woningen zijn feitelijk alleen geschikt voor oude lieden en voor echtpa ren, die geen of hoogstens één kind hebben Stockholm Is dan ook arm aan kinderen! Het Nieuw-Malthusiainisme is troef. Het Zweedsche volk dreigt aan zijn zucht naar luxe, aanz ijn materialisme ten onder te gaan. Tot zoover over de Zweedsche toe standen. Maar die zucht naar luxe en dat mate rialisme wordt niet alleen in Zweden ge vonden. Ook in ons land wordt het gevon den. De oude eenvoud en degelijkheid ver dwijnt. Een jagen naar luxen wordt ook onder ons volk gevonden. En het materialisme wordt door ons volk in groote mate aangebeden,. Helaas, hoevelen leven ond«r ons volk voor de luxe. Hoevelen leven onder ons voor het koude materialisme. Hoeveel zedelijke waarden ook onder ons volk zijn gedood. Critielc op Bestuursbeleid in aandeelhoudersvergaidering. In de dezer dagen te Rotterdam gehou den vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Tramweg Mij is op het bestuursbeleid nog al wat critiek uitgebracht. De heer Bernhard een van de acht aandeelhouders, die van hun belangstelling deden blijken zelde o.a. dat de directie schromelijk nalatig is geweest. Door het uitblijven van de jaf.rvergadering is bewe zen, dat zij niet berekend is voor haar taak. Ieder jaar moet immrs volgens de statu ten in Juni een algemeene vergadering wor den gehouden. Spr. meent, ziende op de in de laatste 2 jaar gevolgde tactiek, dat di rectie en commissarissen de liquidatie van dit door en door verouderd bedrijf tegen houden. Uit de jaarstukken leidt spr. af, dat het Rijk geen subsidie meer geeft, ech ter wel geld aan d,j Vennootschap leent. Mocht dit juist zijn, dan is de Mij reeds hoog en breed verloren, want in 1919 is de Regeering reeds gaan bijspringen en tot en met 1935 is f 3.418.823.— aan subsidie ver leend. Wat heeft de Regeering er toe ge bracht in 1936 haar subsidie te wijzigen in rentelooze voorschotten? Uitvoerige critiek levert spr. op de afschrijvingspolitiek, waar na hij opmerkt, dat de toestand van de R.T.M, zeer slecht is. Door het opsoupeeren van hun kas en effecten gaat de eenige reëele bate der Mij nog verloren. Het gaat steeds sneller bergafwaarts. Van de reserves, die in 19S6 nog f 1.343.568.l)earoegen, is een half mil lioen al verdwenen. De R.T.M, is een verouderd instituut. Binnenkort heeft de Mij al haar bezittingen verloren en is voor aandeelhouders niet meer te redden. De Voorzitter, mr. J. H. Knottenbelt erkende in zijn antwoord, dat de directie met het uitbrengen van het jaarverslag in derdaad in verzuim is geweest. Spr. ver zekert echter, dat directie en commissaris sen al hun best doen in het belang van de JMij. In het belang van drie groepen, die betrokken zijn bij de R.T.M, is het nood- voer is de tram te missen. Uitvoerige discussies werden hierna ge voerd over het vervoervraagstuk. Met deze gedachtenwisseling schoot men echter niet op en zij werd dan ook gesloten met de ver klaring van de zijde van het bestuur, dat de tram niet kan worden gemist. De jaarstukken werden hierna goedge keurd en de heer G. P. J. Caspersz. tot com missaris herkozen. In de week van 30 Jan.3 Peb. werden van Goeree Overflakkee onder keur verzon den 41419 balen Uien 50 Kg. per baal of 2.074.550 Kg, Hiervan zijn per 6 booten naar Engeland vertrokken 26380 balen 50 Kg. of 1.319.000 Kg. De overige hoeveelheden zijn via Rot terdam verscheept. Over de maand Januari zijn van Goeree Overflakkee onder keur verzonden 259756 balen Uien 50 Kg. per baal of 12.987.800 Kg. Hiervan zijn met 29 zeebooten over de Rijkshaven te Middelharnis over Januari naar Engeland vertrokken 142297 balen 50 Kg. of 7.114.850 Kg. Donderdagmiddag is in hotel Spee de op richtingsvergadering gehouden van een af- deeling van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen. De vergadering stond onder leiding van den heer J. A. van Nieu- wenhuijzen uit Ooltgensplaat, die in zijn openingswoord er op wees dat de afdeelin- gen van de Zuid-HoUandsche Maatschappij van Ijandbouw gaarne hun medewerking hebben gegeven om deze vergadering te hou den; dat de toetreding niet beperkt is tot leden van de Holl. Mij v. Landb., maar dat alle vrouwen van het Platteland lid kunnen zijn. Het doel is immers de samenwerking van allen, die gelijke belangen hebben op het platteland, welke samenwerking bevor derd zal worden, door meer onderling con tact in een vereeniging. De Voorzitter roept allen een welkom toe en richt zich speciaal tot de dames Mevr. V. d. Torren-Veenhof en Mevr. Kroes uit Waddingsveen, die de belangen van den. bond zullen bepleiten. Mevr. v. d. Torren, die dankt voor de medewerkinjj van de Holl. Mij van Landbouw, bespreeltt dan de wenschelijkheid van deze organisatie, waar door het onderling contact wordt bevorderd. Door uitwisseling van gedachten en inzich ten zal den blik verruimen, wat het gezin ten goede zal komen. Doel van den Bond is, het brengen van meer ontwikkeling en verdieping van eigen bewustzijn e;n bevor dering van een economische verzorgjing van huis en hof. De Bond stelt zich fcen doel, het mooie en goede van het plattelands le ven meer naar voren te brengen, opdat de geestelijke kracht van het platteland wordt bevorderd. De steun van alle vrouwen, zoo wel van die uit de dorpen, als uit de pol ders, is hierbij noodig. De Bond is volko men neutraal, houdt zich buiten alle poli- DE EX-LEIDER VAN EEN PETROLEUM WERELDCONCERN. HARTVERLAMMING NAM HEM PLOTSELING UIT DIT LEVEN. Zaterdagmiddag is aan een hartverlam- ming in zijn villa te St. Moritz op 73-jari- gen leeftijd overleden sir Henry Deterding, ouct-directeur-generaal van de Kon. Neder- landsche Petroleum Maatschappij. Het overlijden is zeer onverwacht geko men. Juist had sir Henry bezoek van zijn dokter gehad omdat hij zich de laatste da gen niet zeer wel gevoelde, doch tijdens de visite voelde hij zich goed. Nauwelijks was de dokter weggegaan of sir Henry kreeg een hartaanval, die een einde aan zijn leven maakte. Henry Wilhelm August Deterding werd in 1866 te Amsterdam geboren. Hij door liep daar ter stede de Hoogere Burgerschool en trad in 1882 bij de Twentsche Bank in dienst. Daar bleef hij tot 1888, waarna hij bij de Nederlandsche Handelmaatschappij in dienst trad. In 1889 ging hij naar Indië en werd voor de Handelmaatschappij waar nemend agent in Medan; in 1891 volgde zijn aanstelling tot sub-agent in Penang. Daar werd hij in 1896 als het ware ontdekt door den directeur der Koninklijke J. B. A. Kess- ler, die hem verzocht bij hem in dienst te treden. Toen was zijn fortuin gemaakt. In 1897 werd hij reeds waarnemend directeur, in 1901 directeur, in 1902 directeur-generaal Sir Henry Deterding is wel het voorbeeld bij uitstek van de self-made man, den man die zijn opkomst, middelijkervrijs te dan ken heeft aan eigen energie en eigen werk kracht. Phenomenaal is die opkomst geweest, met kleine schreden voorwaarts aanvanke lijk, daarna met groote sprongen. Toch zou, wat hij met den laatsten sprong bereikte, het directeur-generaalschap van de Kon. Ned. Petroleummaatschappij, niet zoo phe- nemenaal zijn, als hij er zelf niet zeer veel töe had bijgedragen om deze maatschappij te maken tot het machtige wereldconcern dat het thans is. Ontzaggelijk veel heeft Deterding gedaan voor de Koninklijke en voor de vele met haar gelieerde concerns. Aan hem is het voor het overgroote deel te danken, dat een jonge, nog betrekkelijk kleine maatschappij tot een van de allergrootste wereldconcerns Dampo-verltoudheids-balseni, Pot 50. Doos 30 et Dampo-hoestbonbons, Doos '.15 et Dampo-neusdruppels, Flacon met druppelspuiije 60 et. zakelijk het bedrijf voort te zetten: 1. De streek, die de maatschappij bedient, kan voorloopig niet zonder deze tram. Voor de streek zou het wegvallen van de tram een calamiteit beteekenen. Een maatschap pij als de R.T.M, heeft een moreelen plicht. 2. De maatschappij heeft een plicht tegen over het personeel, bestaande uit 600 man. Het ontslag zal zoolang mogelijk worden tegengegaan. 3. Het belang van de obligatiehouders eischt, dat de zaak wordt gaande gehou den. Spr geeft toe, dat het de bedoeling is het leven van de onderneming te rekken. De Directeur van de R.T.M, heeft vervol gens de opmerking beantwoordt aangaan de de afschrijvingspolitiek. Volgens spr is de liquidatiewaarde van de Mij niet vol doende om het renteloos voorschot en het obligatiekapitaal te betalen. Het rekken van het leven van de Mij geschiedt in het be lang van de aandeelhouders zelf. Toen de heer Bernhard opmerkte, dat het geld bij de R.T.M, in een bodemloozen put verdwijnt, zeide de Directeur dit standpunt niet te deelen. Het geld wordt niet nut teloos uitgegeven. De tram kan niet ver dwijnen in het belang van de streek, voor dat de Regeering iets geeift, dat beter of minstens evengoed als de huidige tram en dan nog goedkooper. Een particuliere onder nemer kan hiervoor niet zorgen, daar deze met te groote verliezen moet werken. Noch voor het groote, noch voor het kleine ver- tiek en heeft in de negen jaren van zijn bestaan zijn bestaansrecht al bewezen, telt nu 10.000 leden in 162 af deelingen. Vorig jaar zijn er nog 15000 nieuwe leden toege treden. Verder worden statuten enz. besproken en de inrichting en werkwijze. De plaatse lijke afdeelingen vormen de provinciale ver eenigingen, die weer verbonden zijn in den Nederlandschen Bond. Na de pauze was er gelegenheid vragen te stellen en inlichtingen te vragen. Daarna werd besloten tot oprichting van een aifdee- lïng, waarvoor zich 24 dames opgaven. Een voorloopig bestuur werd gekozen, be staande uit de dames D. van Es, Nieuwe Tonge; Mevr. Nieuwenhuijzen-Nooteboom, Ooltgensplaat en Mevr. Buth te Herkingen. uitgroeide. Een zeer belangrijk jaar in het leven der Koninklijke was 1907, toen de fusis tot stand kwam tusschen de Koninklijke en de Shell, wat de positie van beide zeer ver sterkte. In den wereldoorlog heeft het con cern den geallieerden en zichzelf onschat bare diensten bewezen door deze mogend heden van de volstrekt onmisbare petroleum te voorzien, welke voorziening uitstekend werd georganiseerd. Thans heeft de Koninklijke Shell, met uitzondering van Rusland, over de geheele wereld aandeel in de petroleumproductie. Overal heeft zij verkoop- en distributie-or ganisaties en zij heeft een zeer groote tank- vloot in de vaart. Groote gebieden heeft de maatschappij ontsloten voor de petroleum en daarmee voor het wereldverkeer. Sir Henry Deter ding kan de ontdekker van Venuzuela wor den genoemd'. Curasao heeft aan hem zijn opkomst.te danken. Daarnaast bewoog hij zich op velerlei ander gebied. Hij bekleedde jarenlang een voorname plaats in het maatschappelijke leven van zijn woonstad Londen, maar ver gat, blijkens vele schenkingen en bijdragen, ook zijn geboorteland niet. In 1936, na zijn huwelijk niet mej. Char lotte Minna Knaack, vestigde hij zich in Duitschland. In hetzelfde jaar nam hij ont slag als directeur-generaal; hij bleef echter commissaris van de Koninklijke. De Technische Hoogeschool had hem in 1928 benoemd tot doctor honoris causa.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1