CHDWECKEUADÖpGEaGDOriDSlAG vöoRolZUID-HOLLirtZCEUWiCHC EIIAHDEn ABDIJ&IROOP N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" PROVINCIALE STATEN Als Uw kind hoest... lie Jaargang WOENSDAG 11 JANUARI 1939 No. 1005 Onze Jeugd. G OFFICIEELE CRISISPÜBLICATIFS van Zuid-Holland. ve^stè^tkte WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDEN" 18e JAARGANG UnCAVE VAN Kc nep, IVOU, r'ijn. heipen hierbij altijd een poeder of cachet van JVlijnliardt. AKKER'S iiAnDEn-niEuws Advertenticpr^ 20 cent per regcL Reclunes 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 16 tegeb 80 cf.; Boekwutn» komtUging 10 cent pet regel Contracten belangr||]c lager. Gevestigd te Mlddelhaznls Frlns Hendrikstr. 122 G Giro 1£7930 Foatbox 8 Ttl. 17. Bfbmtoor voor Zeeland: St. Maartensdyie, Markt. Tele{. 59. Aboinnementspijls 85 cent per 3 maanden bj[ vooroitbetaUng. Vetscfajjnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week Ahonderüike nummers 5 cent Buitenland 8 gulden p«r jaai V. Wat lezen ze? In ons vorig artikel hebben we er mel ding van gemaakt, dat we onze school gaande jeugd maar niet alles kunnen ge ven, om ze te laten lezen. Daarop is toe zicht van node. Thans zouden we meer in bijzonderhe den willen nagaan, op welke dingen we zo al dienen te letten, en wat we ov§r het al gemeen genomen in de leestaoekjes voor on ze kinderen niet graag aantreffen. Dat we allerlei dwaze verhalen en sprook jes over kaboutermanetjes, elvenkoningin- nen, reuzen en dergelijk maar laten rus ten, moge genoegzaam bekend zijn. Wie zou nog niet weten, dat dergelijke leerstof in onze Christelijke gezinnen niet thuis hoort Wat we wenschen te bespreken is de Christelijke lectuur. En dan zouden we willen beginnen met een opmerking omtrent iets, dat bij de eer ste aanblik, er erg onschuldig, ja zelfs on nozel uitziet. Wat dat dan wel is? Wel, niets meer, maar dan ook niets minder, dan de verandering van den naam Heere in de thans.reeds zoveel voorkomen de naam Heer, dus met weglating van de laatste e. Sla maar verschillende van de laatste jaren uitgekomen leesboekjes voor onze kinderen na, en ge zult weldra bemer ken, dat er vele zijn, waar men eenvoudig de naam Heere, totaal weglaat, om die te vervangen door het woord Heer. Wij vinden zo iets krenkend. De ver- bóhdsnaam is niet Heer, maar Heere. Waarom dan toch die e weggelaten. Vindt men het te ouderwets misschien, en staat het soms wat moderner en geleerder om te komen met het woord „Heer?" Men lere het den kinderen thuis en men doe dat ook op de Christelijke scholen, dat de Naam des drieenigen Gods en van Je zus Christus, den Middelaar Gods, niet is Heer, maar Heere. Men late het niet toe, dat een kindermond het anders zegge. Zelfs daar, waar men noodgedwongen den kinderen lectuur geeft, waar de'naam Heer in staat, late men ze van den beginne af niet lezen Heer, maar Heere, hoewel het er dan anders staat. Van zelf voelen ze het dan aan, hoe het behoort en hoe het niet behoort te zijn. Een tweede zaak, waarop te letten valt is deze,, hoe wordt er over de Zondag ge sproken. Zie maar verschillende kinderboek jes in en ge kunt zien, de Zondagsopvatting is er een.van die van den modernen tijd. Ja zeker, een keertje naar de kerk, soms niisschien wel eens twee keer, maar de rest van de dag dan ban is het meestal in vele opzichten een uitgaansdag. De kinderen lezen dit, ze le zen dit veel malen, want het schijnt nu een maal van vele kindersohrijvers een speci aliteit te worden, om juist over de Zondag. te schrijven, en zo langzamerhand raken ze aan die dingen gewoon, de scherpe puntjes zijn er afgehaald en de tere kinderziel doet er heel weinig voordeel mee, om van iets anders maar niet te spreken. Neen, tegen dergelijke lectuur dienen we onze kinderen te beschermen. Laten we, dan liever óf het boekje op zij leggen óf een dergelijke bladzij er uit halen. Een derde punt, waarop we de aandacht wensen te vestigen is een meer dogmatische zaak. Doch dan ook één van de allergroot ste betekenis. Het gaat namelijk over de kwestie, hoe worden de personen, de grote mensen, doch inzonderheid de kinderen, die in jeugdlec tuur voorkomen, ons getekend in Jiun rela tie tot den Heere, of laten we het liever Iri voor wellicht velen verstaanbare taal zeg gen in hun staat voor de eeuwigheid. Een merkbare drang is, inzonderheid ook in de laatste jaren, merkbaar, om in de kinderlectuur een bepaalde verbondsge dachte naar voren te schuiven, graag be gint men ook over de doop er in voor kin deren op een bepaalde wijze te schrijven en zie daar met de paplepel haast om fi guurlijk te spreken moet het den kinde ren worden ingegeven, dat ze zulke ver bondskinderen zijn, die als schaapjes van den Goeden Herder, straks zullen ingaan in de eeuwige heerlijkheid. Men were dergelijke lectuur uit onze ge zinnen, omdat deze de toets van Gods Hei lig Getuigenis niet kan doorstaan. Zoek eens in dergelijke boekjes naar onbe keerde kinderen, die vragen, of God ze be keren wil, die vragen om een nieuw hart, die vragen om uit de wereld getrokken te mogen worden, die bidden of God ze nog eens mocht maken tot een kind des Heeren. Ge zult het er niet in vinden. Dat onze kinderen verbondskinderen zijn, ja, dat weten we, maar hoe? Wil dat zeg gen, dat we nu maar veronderstellen moe ten, dat ze wedergeboren zijn, dat het kin deren Gods zijn, en ze zo den hemel tege moet reizen? O, droevig verschijnsel! Een zaak, hiermede in verband staande en dit wordt ons vierde punt is die van schuldvergiffenis over bedreven kwaad. 't Gaat in sommige boekjes al heel ge makkelijk toe. Een kind heeft kwaad ge daan, gaat 's avonds naar bed, vraagt om vergeving aan den Heere, en 't is allemaal weer in orde. 't Klopt als een bus, alleen vrezen we, dat een dergelijke rekening voor de eeuwigheid niet kloppen zou. Moet zo het begrip van vergeving van zonden bij een kind worden aangebracht Of leert de Waarheid ons wat anders? We vragen slechts! --_~ w,. D«' Snel en goed Mijnhardt's Poeders per stuk 8 et. Doos .45 et. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2st, 10 et Doos 50 et. Dingaansdag. Het volk van de Transvaalsche boeren heeft dezer dagen het begin van zijn her nieuwd vrij volksbestaan herdacht. Met groote blijdschap is herdacht de wraak genomen op den onbetrouwbaren en verraderlijken Kafferkoning Dingaan. Toch zal de echte' Transvaalsche boer met gemengde gevoelens deze gebeurtenis hebben herdacht. Lijkt het er niet op, dat in feite de offers toen gebracht te vergeefs zijn geweest? Spreekt die gebeurtenis niet van de onrechtvaardige onderdrukking van het kleine volk door Engeland. En herin nert dit niet aan de herhaling van het bru te oorlogsgeweld van Engeland tegenover dit vrijheidlievende volk Een strijd, die eindigde met het verlies van het zelfstandig volksbestaan. Een worsteling van een klein volk tegen een machtigen overweldiger. Die tot vreese- lijke wreedheid zijn toevlucht nam. Die in den vorm van concentratiekampen vrou wen en kinderen deed sterven en op die wijze de volkskracht verlammen ging tot eindelijk het hoofd in: den schoot werd ge legd. Zie, zoo de oude geest der voortrekkers nog leetft in Zuid-Afrika dan moet een en ander wel tot nadenken hebben gestemd. Zeker een soort zelfregeering werd verkre gen. Maar in den band van het groote En- gelsche Imperium. Dat als het er op aan komt gevoelen laat, dat zelfregeering geen geheele onafhankelijkheid beteekent. Dat is wel gebleken in den wereldoorlog. Toen een Jopie Fourie werd doodgeschoten omdat hij met vele anderen zich verzette om de En- gelsche belangen te dienen door de Duit- sche kolonie Duitsch. Zuid West Afrika te veroveren. Dat het volk der boeren niet vrij is maar loopen moet aan de Engelschen leiband is toen wel gebleken. En dat de En- gelsche invloeden meer en meer overheer- schen zopdat er van het oude vrijheidlie vende voortrekkersidealisme weinig meer is overgebleven. Dingaahsdag was het licht van een blijde morgen. Evenwel is het opgaande licht ver duisterd door de Engelsche overheersching. Die mogelijk wel rnaterieele voordeden met zich heeft gebracht maar waar voor toch de bloedige worsteling met Dingaan en zijn Kaffers niet heeft plaats gevonden. Geweld en overheersching der grooten heeft ook hier gezegevierd. Ergeriyke dingen. De Maasbode' schreef onlangs; ,,Er is reeds verschillende malen in ons land een protest opgegaan tegen de vreemde wijze, waarop de Duitschers tegenwoordig his torische geograifie bedrijven. De kaarten, die men in verschillende Duitsche atlassen aantreft vertoonen zonderlinge opvattingen over wat eigenlijk het Duitsche Rijk be hoort te zijn. In een circulaire, die een uit geverij in Leipzig: Priedrich Brandstetter ons voor onze boekhandel toezendt, wordt weer zoo'n aardrijkskundig werk aangekon digd onder den naam „Deutschland, Mensch Kultur, Wirtschaft des groszeren Reichs',, door Ewald Banse. Aan die circulaire is een "Kartenprobe" uit het werk toegevoegd, waarop de „altere und neuere Reichsgren- zen" worden aangegeven. Het totale gebied aangeduid als „Deutscher Volksbodem" om vat ook geheel Nederland en Vlaanderen en deze deelen zijn op dezelfde wijze gearceerd als de Poolsche corridor, waar inderdaad nog Duitschers wonen en Zuid-Tirol dat in handen van den Italiaanschen vriend is. Heel Luxemburg en vrijwel geheel Elzas Lotharingen zijn eveneens als „Deutscher Volksboden" aangegeven." 'tis mooi. Is Duitschland nog niet tevreden? Heeft Duitschland expansiezucht. Niet? Maar waarom dan zulk soort propaganda te voe ren? Hoe gauw zijn onze Oosterburen op hun teenen getrapt. Laten ze dan zelf ook geen aanleiding geven. Officieel heet het dat het de zelfstandigheid van de Westelij- ke kleine staten zal eerbiedigen. Maar waar om dan zulk gedoe We beseffen wel dat de Duitsche Regee ring niet verantwoordelijk kan worden ge steld voor wat een of andere uitgever wenscht te schrijven, maar dit geval staat niet op zich zelf. Dergelijke aanmatigende en onverantwoordelijke uitingen laten niet na een onaangename indruk te maken. Op die wijze is het Duitsche volk zelf de schuld, dat het niet wordt vertrouwd. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Cri- sis-Zuivelbeschikking 1935 V, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkee- ring op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 5 tot 12 Janu ari is vastgesteld op 70 cent per kg. (on veranderd.) SCHETSING VAN KALVEREN. De aandacht der veehoudres wordt nog maals er op gevestigd, dat van 1 Febru ari tot 1 April 1939 op- de kalvertoewij- zing geen reservekalveren (dus dieren bo ven 100 kg. zonder identiteitsbewijs) zul len mogen worden aangehouden. Het is dus het belang der veehouders, alle kalveren, welke in deze periode een gewicht van 100 kg. of meer bereiken zullen, ten spoedigste en in ieder geval voor 1 Fe bruari 1939 ter schetsing op te geven, willen zij zich niet aan vervolging blootstellen. Zulks klemt te meer, omdat tevens bepaald is, dat kalveren, welke in genoemd tijdvak tei- schetsing worden aangeboden en tijdens de aangifte zwaarderzijn dan 125 kg., slechts geschetst kunnen worden indien hiervoor een bedrag van f 30/per kalf. wordt gestort. Het spreekt vanzelf, dat schetsing van deze kalveren slechts 'kan geschieden in mindering van de toewrjzing van kalveren voor het jaar 1939 of de mond- en klauw- zeertoe wijzing. 's-Gravenhage, 6 Januari 1939. SOMMELSDIJK 8e Club-tentoonstelling van konijnen^ hoenders, eenden, kriel- en siervogels, georganiseerd door de Konljnenfokver- eeniging „Nut en Sport,, te Sömmels- d|jk, gehouden alhier in Hotel Spee op 6 en 7 Januari 1939. De Voorzitter, de heer L. van Nimwegen Czn., roept bij de opening den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Veel is weer inge zonden. De belangstellenden kunnen genie ten. De wisselbeker, beschikbaar gesteld door de organiseerende vereeniging, is dit jaar voor het mooist ingezonden konijn overgegaan in handen van den heer W. de Wit te Sommelsdijk. Bij verhindering van den Eere-voorzitter der vereeniging is het eere-lid, de heer J. H. Dijkers bereid ge vonden deze tentoonstelling te openen. Deze het woord verkrggende, zegt vol gaarne aan het daai'toe gedane verzoek te willen voldoen. De konijnensport is een mooie, leerzame sport. De leden van de vereenigingen moe ten veel lief. en leed deelen. Sterfgevallen komen volgens verschillende leden, meer malen onder.de dieren yoor. Hierdoor laat men zich ontmoedigen. Dit nu moet niet alzoo zijn. Er moet, evenals in het volle menschenleven worden doorgezet. Teleurstellingen blijven niet gespaard, maar juist daarom moet worden volgehou den. Dan is er iets te bereiken. En dat er wat te bereiken valt toont virel deze tentoonstleling. Ge kunt het resultaat zien. De inzendingen zijn virel niet zoo groot als vorige jaren, maar wat is inge zonden mag er zijn. De kwaliteit is beter en schooner. Met eendrachtig samenwer ken kan deze vereeniging een schootte toe komst tegemoet gaan. Medeleving bij de burgerij moet "worden aangekweekt. Daarvoor is een tentoonstel ling als deze zoo nuttig. Het brengt ook bemoediging voor de leden. De aanwezige fokkers worden aangemoe digd toe te treden als lid. De .vereeniging heeft leden noodig. Uitbreiding is zeker mogelijk. Spreker gelooft dat deze tentoonstelling niet zal nalaten daartoe mede te werkien. Jammer is het dat de inzendingen van pluimvee van Flakkee zoo gering zijn. Het meeste pluimvee is van duiten ons eiland moeten komen. Dat is nu niet noodig. Ook in dezen behoort ons eiland ztjn taak te verstaan. De kippènfoKkers zullen hun zaiak daarmede zeker dienen. Met het uitspreken van den. wensch dat deze tentoonstelling, die een uitstekenden indruk geeft, zeer goed mag slagen, ver klaart hij deze voor geopend. Het ga de konijnenfokkers op Flakker, in deze branche wel!! Onder Voorzitterschap van jhr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland zijn Provinciale Sta ten in December 1938 in de Ridderzaal bij eengekomen. Verschillende onderwerpen worden zon der bespreking en zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waaronder vaststelling van tarieven van eenige veren. Ook de tarieven voor de Brielsche veren worden daarin verlaagd terwijl ook een tarief werd vastgesteld voor doorgaand ver keer over beide veren. Een personenauto enkele reis zal dan kosten van overtocht over beide veren f 1.00, retour f 1.50. Een persoon met rijwiel enkele reis f 0.25, re tour f 0.40. Bij de begrooting van de Stichting ,,Ro- senburg" te Loosduinen waarin verpleegd worden: 25 patiënten Ie klasse 64 patiënten 2e klasse A 30 patiënten 2e klasse B 330 patiënten 3e klasse 100 patiënten Ramaerkliniek. Vraagt mevr. de Vries-Bruins of er niet een vaste verhouding moet bestaan tusschen het aantal gediplomeerde en ongediplomeer- den verpleegsters wijl spreekster meent dat er voorheen meer gediplomeerde verpleeg sters waren. De heer Bolsius (Ged. Staten) antwoordt daarop dat de provincie alleen tot taak heeft te zorgen voor plaatsen voor krank zinnigen. De medische behandeling is de taak van het Rijk en daaronder valt ook de verhouding tusschen gediplomeerd en onge diplomeerd personeel. De heer Drost (lib.) stelt voor een mo tie te richten tot de Regeering en Staten Generaal inzake een centraal vliegveld. Spr. vraagt: Indien een centraal vliegveld in Ne derland wenschelijk is, moet het dan ge vestigd worden in Schiph'ol? Waarom dan niet te Leiderdorp waarop de regeering eerst haar keuze had laten vallen? De heer van der Brule (r.k.) bepleit de noodzakelijkheid van twee vliegvelden, één in de buurt van Amsterdam en één in de buurt van Rotterdam. De Voorzitter zegt: Er zijn allerlei over wegingen, ook militaire waarmee de regeering rekening moet houden. Maar spr- ker begrijpt dat de Staten behoefte gevoe len zich uit te spreken en aan de regeering toe te roepen: bezint U." De motie wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het volgende onderwerp is herziening van het bijzonder reglement voor de Pol ders loozende op de haven van Sommels dijk. Volgens het voorgestelde ontwerp-be- sluit zouden ook de vroonlanden in het Oudeland voortaan in de loozingskosten moeten meebetalen. Voorheen is dit niet geschied. Bezwaarschriften daartegen waren inge diend door de Heeren J. J. de Graafife.a., A. J. de Wit en A. A. Mijs, welke zich allen beroepen op oude rechten. De heer van Rossum wijst op het con tract van 1762 waarin werd bepaald dat voor de berekening van het aandeel van het Oudeland in de gemeenschappelijke loo zingskosten niet zouden worden medegere- kend de vroonlanden. In 1891 is bij de her ziening van het bijzonder reglement een einde gemaakt aan den onbeperkten vrijdom van omslag voor de vroonlanden en werd bepaald dat deze zouden genieten vrijdom van den omslag tot een bepaald bedrag hetwelk later werd vastgesteld op f 5.52 per H.A. Dat toen, in 1801, de bedoeling zou heb ben voorgezeten ten aanzien van de ver deeling der lasten voor de gemeene loo- zingsbelangen een regeling te geven volgens welke het Oudeland en Everdina eenvoudig naar hunne werkelijke oppervlakten dus met inbegrip der vroonen zouden medebe- talen kan spreker niet aannemen wijl ook na 1891 de vroonlanden van deze lasten zijn vrijgesteld geweest. In 1917 werd overgegaan tot het stich ten van een gemaal. Op de vergadering waarop tot stichting besloten werd, werd ook gesproken over een billijker lastenver- deeling. Men kon daarover niet tot over eenstemming komen en toen men zag dat door vasthouden aan een andere verdeeling de stichting vaJi een gemaal geen doorgang zou hebben heef t men zich er bij neergelegd dat de toestand zou blijven zooals voorheen. Sinds 1917 zijn het grootste gedeelte der landen in Everdina in eigendom overgegaan aan anderen. Deze nieuwe eigenaren zouden dus door de voorgestelde regeling wel zeer bevoordeeld worden. Hoewel spr. geen bewondering heeft voor de tegenwoordige regeling meent hij toch dat de voorgestelde regeling weer nieuwe onbillijkheden zal scheppen. Zouden Ged. loert altyd het gevaar van erger gevolgen en daarom mag een hoestje n.ooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef 't dan dadelijk AKKBR's Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker' s versterkte Abdijsiroop ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop". tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 et., i 1.50. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar Staten deze kwestie nog niet eens willen bezien en komen met een bemiddelingsvoor stel? De heer Schilthuis sprekende namens de commissie zet uiteen dat in 1891 toen het reglement werd herzien niets is opgenomen van de regeling zooals die voorkwam in het contract van 1762. Waar het bijzonder reglement van 1891 daarvan dus niet rept valt dit reglement dan ook onder de bepa lingen van het Algemeen Polderreglement en moet dus een omslag in evenredigheid van de oppervlakte der gezamelijke gron den betaald worden. De heer de Bruin (Ged. Staten) zegt hier aan niet veel meer te kunnen toevoegen. Reeds vanaf 1891 hadden de vroonlanden in de loozingskosten moeten bijdragen. Van Ged. Staten is dan ook geen bemiddelings voorstel te wachten. Het voorstel van Ged. Staten wordt z. h.s. aangenomen. De herzieningen van het bijzonder regle ment voor de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge wordt zonder bespreking en zonder hoofdl. stemming aan genomen. Komt thans in behandeling Prae-advies van Ged. Staen omtrent het verzoek van den Zuid-Hollandschen Waterschapsbond om art. 145 lid 4 van het Algemeen Pol derreglement te wijzigen. Volgens art. 145 lid 4 is de vergadering van Stemgerechtigde ingelanden bevoegd te besluiten dat aanslagen welke lager zijn dan een bedrag van ten hoogste 25 cent niet zullen worden ingevorderd. De Zuid-HoUandsche Waterschapsbond verzocht nu om in navolging van het Noord- hoUandsche reglement dit artikel aldus te wijzigen: Indien een aanslag minder dan f 0,.25 zou ;bedragen, wordt hij op dit be drag bepaald. Na eenige besprekingen wordt het prae- advies van Ged. Staten waarin in overwe ging wordt gegeven het verzoek van den ZuidhoUandschen Waterschapsbond niet in te willigen aaiigenomen met 4520 stem men. Vrijdom van openbare wegen van polderlasten. Ingevolge art. 142 van het Algenieen PolSerreglement vo9t;,.de polders in de pro vincie Zuid-Hollarid' zijn de openbare wegen en voetpaden vrijgesteld van de betaling van polderlasten. Het groot aantal nieuw aangelegde openr bare wegen welke talrijke polders doorsnij den neemt in vele polders een aanzienlijke oppervlakte grond in beslag. Dit heeft, ge zien de voor deze wegen geldende vrijdom ten gevolge een steeds toenemende ver zwaring van den druk der polderlasten op de overblijvende belastbare gronden omdat de totale lasten voor een bepaalden polder dezelfde blijven. Door de heeren van Voorst tot Voorst, Trouw en Schilthuis werd een motie Inge'- diend waarin aan Ged. Staten werd ver- fcocht art. 142 zoodanig te wijzigen dat openbare wegen en voetpaden voorzoover deze op 19 Febr. 1927 als zoodanig op den legger der wegen en voetpaden vermeld wa ren genieten vrijdom van polderlasten." De heer Rijlaarsdam (n.s.) ondersteund de motie en zegt dat de druk gelegd op de boerenstand verlicht moet wordeii. De heer Schilthuis (v.d.) zegt dat de we gen groot belang hebben bij het handhaven

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1