B.VL.-ersI Gebrs: de Waal De Vorst ONS RUILBÜREAU I GEBRs. DE WAAL - St.-MAARTENSDIJK I I RECLAMEKAARTEN JAC. ROTSMA KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Boekbesn»-pV?n0 Land en Tuinbouw I VISITE-KAARTJES Denk om Uw Nieuwjaarwensch voor dit blad. GEEFT HEM TIJDIG OP! Mi eroe Fotografie Foto Kioo en Lijstenhandei B ëedi^d Expert. GOEDEREEDE Attentie ALS U MH VRAAGT3 EEN WENDING TEN GOEDE. pininniniiinnniinnnniHiiniiiiniiiiiniiiiiiinnininnfium 1 Het jaar is weer haasf voorbij. Besfel nu al 1 I dan heeft II ze alfijd op tijd en wij behoeven U niet I teleur te stellen door de groote drukte. 1 I No. 1. 50 stuks f 0.75. i I No, 2. 100 stuks f 1.10. I I Ook in duurdere uitvoering zijn wij niet hoog in prijs. 1 Vraag onze monster boeken. Z.--B1: KONING WINTER REGEERT. Middelharnis - Telef. 69 FOTOGRAFIE: Vergrootingen en reproductie naar oude en verbleekte portretten. Bruids- en aardige Kinderfoto's. Specialiteit in familie combinaties. FOTOHANDEL: Camera's in alle prijzen vanaf f 2.75 tot en met f 225.—. Statieven, electrische belichtingsmeters en verder alle hulpmiddelen. Alles in ruime keuze uit voorraad leverbaar. KINO'S Opname en projectieapparaten in 8 en 16 mm.. Ook voor verhuur beschikbaar. Lijsten, Etuis en Fotoalbums in prachtcollectie voor radig zoowel in het eenvoudige als het betere genre. Bescherming van de Duinen. In de op Vrijdag 16 Dec. 1938 voort gezette vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft de heer GARDE NIER (s.d.a.p.) ge wezen op den voortgaan den duinafslag op Goeree ten Zuiden van het zoogenaamde Flauwe Werk. Ged. Sta ten hebben in de memorie van beantwoor ding inzake de begrooting medegedeeld, dat dit kustvak nog niet in rust is. Spr. acht maatregelen noodig en hij vraagt nadere inlichtingen omtrent de resultaten van het technische onderzoek. Hierop heeft het lid van Gedeputeerde Staten de heer de Bruine geantwoord dat de minister van Waterstaat onderzoekt of en in hoeverre de zorg voor de bescherming van de duinen tegen afslag hier rijkszaak is. NIEUWE TONGE IUitslag van de schietwiedstrijd dter B.V.L.: De Bonte 98, C. Sneep 96, A. Ta*' nis 95, A. Nièuwkerk 94, H. Vreeswijk, P. van PT0o.ijen en L. Oudaegel 94, P. Slis en A. Kievit Hz. 93, J. Goemaat en J. Donoger 92, L. Zweerus 91, J. Breur 89, Th. Hameete 88, L. WaEag 86 en A. Kievit 84 punten. Aan de cichoreidrogerij „De Onder'' neming werden over de afgeloopen campag' ne 2.200.000 1^. cichouiiwortelen aange" voeid. De laatste weken zijn hier veel aard" appelen gekocht die in balen naar Egypte worden verzonden. Voornamelijk zijn dit soorten welke voor den binnenlandscheji haixdel ongeschikt zijn. Het zoontje van A. M. had bet on* geluk van den trap te vallen en mm in zijn vaart een petroleumlampje mee dat daai bij stond, met het noodlottig gevolg dat het kind door het glas aan zijn rug verwond werd en naar het ziekeaihuis te Dirksland vervoerd werd. OUDE TONGE Op Donderdag 29 Dec. hoopt de Zangvereeniging ,,A1 wat lielijk is en wei- luidt" haar Ie algemeene openbare verga dering te houden in het vereenigingsge- bouw der Ned. Herv. Kerk. Het programma omvat o.m. openingswoord door Ds. Vol- lebregt, zang, terwijl als sprekers zullen op treden de heeren M. Osseweijer, A. Fase en C. Hartman met resp. de volgende onder werpen: „Het kerklied door alle eeuwen, Antisemitisme, en Een jongeling in de kerk in slaap gevallen." ledere belangstellende is welkom. DEN BOMMEL, Van den landbouwer J. Mijs moest een koe naar Oude Tonge worden vervoerd vooi een noodslachtimg. Het vllsesch is voor de consumptie goedgekeurd. 23 December a.s. zal waterschouw Worden gehouden in de polders den Bom" meli, de Tille, den Uitslag en de Moent» polder over alle wateringen slooten, scheids* en kavelslooten. De regenval over de maand Nov. '193S bedroeg voor deze gemeente 57.7 mm., tegen vorig jaar in dezelfde maand 74.7 m.m. Dhr. J. v. Dijk werkzaam bij den landbouwer C. G. had het ongeluk met het snoeien dat een zware tak brak waaitagen de ladder stond. Met de val brak tevens de ladder middendoor, zoodat v. D. naai beneden plofte. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen die constateerde dat zijn voet zwaar was gekneusd, waarbij verdier het ongeval goed afliep. OOLTGENSPLAAT De landbouwer P. van de Capelle heeft zijn hofstede onderhandsch verkocht aan den heer H. van Nieuwenhuizen. Onder het vee van den landbouwer F. Korteweg is mond- en klauwzeer ge constateerd. Tegen J. K. te Brielle is procesver baal opgemaakt wegens overtreding motor en rijwielwet. MIDDELHARNIS. Ds. Blok Ned. Herv. predikant alhier ontving als nagift voor de oogstdo.lecte f 7.50 voor de Kerk en f 7.50 voor de Dia» conj©. De Ned. Herv. M.V. „Ora et Labora.' zal Woensdag a.s. haar 20ste Jaarvergade*» rjttig houden in het Koor der Neid'. Herv. Kerk onder leiding van Ds. L. Blök. De Kerstfeestvieiing der Ned. Herv. Zondagsschool zal plaats hebben op Maanj* dag 26 December des avon; ^,^i»^2ondag zal in de Chr. Geref. Kerl in ebide diensten collecte wonden gehoudeni voor den Organisj ZuudJg zal in de" (Jeireir. Kerk in in beide diensten collecte worden gehoudeia bate voor de zending onder dt Joden. De M.V. „Ora et Labora" zal dit jaar geen z.g.n. kleerenklacht houden doch zal de vervaardigde kleedïngstukken bij de behoeftigen der gemeente aan huis bezo-r* gen. De afdeeling Middelhamis^Sommeb» dijk van den Ned. Chr. Vrouwenbond hteft haar jaarlijkschen Kerstwijdingsavond gehou* den in bet koor der Ned. Herv. Kerk alhier. Behalve de leden waren ook verschillende genoodigden aanwezig. Ds. H^ A. Labtie Ned. Hen'. Pred. te Goeidereede, hield de Keistredé over het prtderwerp: „Profetes bij de kribbe". Door mevr. van Leeuwen en mevr. Kom' mers werden enkele zangnummers gegeven, met orgelbegeleiding van mevr. Snelleman. Een teer gevoelde bijdrage werd gegeven doo'r mej. van den Tempel. De presidente der afdeeling, mevr. Leef lang, heeft alle medewerkenden op hartelijke wijze dank gebracht. Aan Ds. en mevr. Labrie werd ccn Hoemenmand aangebodeni. DIRKSLAND Heden Dinsdag 20 Decembcir hoopt des avonds 6 uui voor de Geref. Gem. Krabbendijke. Heden Dinsdagavond na d'e kerk' dienst hoopt de Naaivereeniging „Tabitha" haar algemeene Jaarvergadering te houden onder leiding van den Weleerw. Heer Ds. J. V. d. Berg. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte van der Herv. Vereen, voor Inw. Zending op Geref. Grondslag bracht ruim f 53.—. op. Dhr. A. Vons heeft zijn benoeming tot diaken in de Nod. Herv. Kerk in de vacature van wijlen dhr. H. Klootwijk aan' genomen. HERKINGEN A.S. Woensdagavond 7 uur hoopt de Mannenvereen. te vergaderen. Bijbelgedeelte, zal behandeld wonden door dhr. J. Huizer. A.S. Zondag hoopt des avonds voor de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. v. d. Wal uit Dirksland. De lijst van stemgerechtigde lidmaten van de Ned. Herv. Kerk alhier hangt aan de kerkdeur voor een ieder ter inzage. Het Kerstfeest voor de kinderen van de Zondagsschool van dhr. E. A. Snijder zal D.V. gehouden worden op Maandag 2de Kerstdag 's avoftds 6 uur. Ds. H. A. Labrie heeft een toezeg' gend beroep ontvangen xniax de gemeente Hagenstein. OOLTGENSPLAAT De vacanties op de lagere Scholen zullen aanvangen Vrijdag 23 December en eindi gen 3 Januari. De heer K. Korteweg heeft wegens zijn benoeming tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk ontslag gevraagd als organist. De catechisatie voor meisjes van 16 jaar en ouder zullen niet meer op Woens dagmiddag worden gehouden, maar 's Maan dagsavonds van 6 tot 7 uur, terwijl de Ca techisatie voor lidmaten eveneens is ge steld op Maandagavond en wel van 7 tot 8 uur. Heeren kerkvoogden zullen verhuren 32 roeden tuingrond, voorheen in huur ge weest bij wijlen dhr, Kagchelland. Gega digden kunnen hun biljetten inleveren voor oZ op 23 December bij den secretaris dhr. W. Voogd. De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft de som van f 57.04 opgebracht. Laat Uw gedenkplaat van de Landstorm netjes inlijsten en niet in de kast laten liggen Lijsten vanaf f 1.10-1.40-1.60 enz. Lijsten- en Schilderijenhandel Markt Tel. 59 St. Maartensdijk JMej. Peekstok, Jommelsdijk. U wilt in boekh. Gebr. de Waal te M. wel 70 Groote Rivieren (Verkade) halen. We hebben ei voldoende. Wie is er nog meer om verlegen? Mevr. Hobbel, Coltgensplaat. Klokzeep' bons, prachtig! Die kunnen we gebruikea De „Groote rivieren" zullen intusschen ia Uw bezit zijn. iMej. Trcost, Sommelsdijk. U hebt recht op 24 Sunlight'bons. Zoodra voorradig zuli* len we ze U zenden. Wie helpt ons aan Veikade's en HiUe's Artsijs plaatjes ot bons? ONS RUILBÜREAU. Postbox 8 Middelharnis Wij ontvingen van bevriende zijde het boekje van den heer Adrianes van Doorn te Simonshaven, met verzoek hierover een recense té geven. Het boekje bevat enkele zeer eenvoudige overdenkingen, alsmede enkele korte me- dedeelingen uit zijn leven. Het is zeer jammer dat de drukker een en ander niet beter heeft ingedeeld. Het boekje bevat twee gedeelten nl.l een voorwoord en enkele mededeelingen. Het voorwoord nu beslaat 22 bladzijden en de mededeelingen slechts 10 bladzijden. In zoo'n klein boekje zou het voorwoord niet meer dan hoogstens 1 S. 2 bladzijden mogen bevatten. Door betere rangschik king zou het geheel wat men tot zijn recht gekomen zijn. Zoo ook wat v. Doorn schrijft over het ouderlingschap, hetgeen in strijd is met de Dordtsche Kerkordening, de beproefde waarheid gegrond op Gods Woord, had men beter achterwege kunnen laten. Doch ter zake. Wij zeiden, het is een eenvoudig ge- schriftje en indien er personen op het eiland mochten zijn die lust hebben het boekje van hun ouden vriend te bezitten, dan kunnen zij het bestellen bij den heer A. Witvliet, Visschersstraat Middelharnis, welke voor leze bestellingen dan wel verder zorg zal dragen.. (Red.) Men moet w'eiten Vaia geven em van nemen. In ons boeren' en tuiindersbedirijf zou men ook kunnen zeggen: men moet geven om te nemen, of zooals de ouden zeiden: de cost gaet voor de baet. Dus eerst uitgeven en dan nemen; eerst bemesten en zaaiendaarna oogsterk Dat staat met elkaar in heel nauw verband. Het zaalzaad en pootgoed moet van pri' ma kwaliteit zijn. Wie meent, dat bet met een mindere soort ook wel kan, komt be* drogen uit op bet eind ^n de bgmesting moet ook in orde zijn. Zonder die geven het beste zaad en de meest uitgezochte poters geen behoorlijke oogst, tenzij er zooveel stillen reserve in den grfond is, dat deze voldoende is voor eeoi goede oogst. Maar met die reserve tast men bet bodemkapitaal aan. En dat zal zich wreken. Voor goed bemesten zijln kennis cei overs' kg noodig. Hooger opbrengsten moeten al. ook met aan zekerheid grenzende kansen voordeel geven. De hoogere oogsten, die men kan krijgen, moeten meer opbrengen dan de meerdere kosten, die wij er voor uitgeven. Daarom moet met overleg gehan' deld worden. Zoo weten wij b.v. dat de zwavelzure ammoniak goedkoop is en een boel goede stikstofmest, mits tijdig aangewend en mits de kalktoestand van den bodem in orde is. Door deze zwavelzure ammoniak tijdig aan te kcopen, heeft men ze ter beschikking wanneer men in bet voorjaar vroeg, of zelfs in den herfst, in de stikstof behoef te van den bodem en van het gewas voor een deel wil voorzien. Dit komt dus voórdeelig uit. Maar vergeet daarbij niet, dat de bodem ook kah en fosfoczuur noodig heeft. Voor de laatste kan men bij gebruik van zwavelzuren ammoniak bet best slakkenmeel nemen, dat een flinke boeveeïheid kalk bevat. Maar daarom mag men deze meststoffen niet tege' lijk geven. Als U mij vraagt, zou ik zeggen: maak van de gelegenheid gebruik, vul thans de stikstofbehoefte ten deele aan met de goed' koope zwavelzure ammoniak. Straks kunt ge de rest aanvuIÜen met saeller werkende andere stikstofmeststoffen. Men moet met overleg bandelijn om wat geld te kunnen overleggen. (Nadruk verboden). Een napraatje over de Jubileum-feesten. °t!Kan verkeeren, was eenmaal de lijf spreuk van den dichter Bieero. Daaraan werd ik herinnerd, tijdens het Jubileum van onze Vorstin, de Nationale vlag zoo fier zag wapperen bij en opi schier elk gebouw. Ik weet nog heel goed dat dit ande^rs was. En dan bedoel ik nist deni tijd toen de liefde voor het Oranjehuis zoozeer scheen gekoeld te zijn, toen revolutionaire machten een andere regeeringsvorm wenschten, Nedn, ik heb nooit in een „roode" buurt gewoond. Maar toch zag je haast geen vlaggen. Slechts op de openbare gebouwen ela bij enkele burgers op de dorpen werd de vlag- uitge stoken. Het was de tijd, toen bij eefa zeker soort menseben alles wat im 't land geschied de hun koud liet, en wie er nu eigenlijk regeerde, ze gaven er niemendal om. Het waren geen menseben, die revolutie wilden. In geenen deele. Hun godsdienst was één van de „zwaarste" die je maar denken kunt. Over bet Oranjehuis werd niet gesproken. Ze wisten wel vaag dat er doorluchtige Prinsen van Oranje in ons land waren geweest; godvruchtige Vorsten hun goed en bloed hadden ,veil gehad voor de vrijheid, maar toch sprak de His'- torie niet tot hen. Ze eischten van eien Vorst of Vorstin, dat die uitblinken zouden in godzaligheid. En wie zou dit niet eischen? Dit be:- taamt immers iedereen. Maar nu kwam de fout, die ze toen niet als fout bij zichzelf zagen (zooals het zoo dikwijls gaat): omdat ze (volgens hun zienswijze) die tastbare be wijzen van godvruchtigen wandel bij de toen heerschende Vorst of Vorsten niet voor handen hadden, trokken ze zich van heel het Vorstenhuis niets aan. Hun gedach ten waren: het gaat niet zooals hét behoorde te gaan. dus----- bet kan me niets sche len. Dat was een heel gemakkeJjiijk stand punt. Hun godsdienst werd niet in praktijk gebracht, of de wijze raad van Paulus: „Vreest God, eert den Koning" stond nóet in hun Bijbel. Om me nu goed te verstaan,moet ik even zeggen, dat bet me m'iet Isekend is, of dit gevoelen alom in den lande zoo. was. Ik heb hier het oog op de inwoners van de Zeeuwsche eilanden. En dan, wel te ver staan, niet al de inwoners. Om nu op het vlaggen terug te komen, zóó erg was dat soort menschen ex tegen gekant, dat ze spraken van de „vlaggen der verdoemenis" en „de wimpels der bel". Nu is de krant er niet alleen om oude koeien uit de sloot te balen, zoodat de lezers over sommige dingen de handen ia elkaar slaan en zeggen: Was dat toen zóó? Maar de krant dient ook om den vinger op de wonde plekken te leggen, en daarom heb ik 't hierbovenstaande aangeroerd, omdat er hier en daar nog nazaten van bovenge noemd geslacht schuil gaan. Ik informeerde nog vóór bet Jubileum bij een ambtsdrager of er kerkdienst zou gehouden worden op den vooravond van 6 September. Die man wist het nog niet wat ze zouden doen. Nu is de kerk, waarbij die man hoorde, vacant, en het was moeilijk op dien datum een predikant te doen op treden. Ik sprak over leesdienst, maar dat bracht ook al moeilijkheden mee. Tenslotte komt bet woord er uit: „Bij ons voelen ze voiop dia dw^e» ixiet veiel'. Er lllllllll|HnillllllllllllflllllllMIMIIinilllllllllll''"""""tiiiinaiMin!!»nKiiin»iiinMniM»MiMi:<iimH<M!iini!ininninniiii:iiiinnimni!u»niiii» Op de Zuiderzee is alle vaart alfgeloo- pen. Het is reeds zoover, dat men te voet over de Gouwzee loopt. Vier Markers hebben de post in Mon nikendam te voet gehaald en alzoo Marken uit zijn isoler.nent verlost. Op het Haringvliet is momenteel (Dinsdagochtend) nog geen ijs. Wel werd. ons gemeld, dat onder Stad aan 't Haring-vliet een bank ijs vast zit. Komt het daar los, met ijs van boven er bij, zitten we er zoo midden in. Dan zal het verkeer Middeüiamis-Hellevoetsluis deer lijk worden gestremd en gaan we dezelfde weg op, als In 1929. De Middelharnissohe boot, welke regelrecht op Rotterdam vaart is heden toch nog uitgevaren, hoewel bij deze vorst de Maas spoedig onbevaarbaar zal zijn. De Grevelingen is nog vrij van ijs. Men krijgt in het vaar water Volkerak, De Krammer, Zijpe enz. eerst dan last, -wranneer er veel ijs van bo ven komt. De veerverbindingen met Goeree Overflakkee en Zeeland kunnen nog gere geld plaats hebben. Dat is ook zoo het geval met de verbin ding Ooltgenspla;at-Dtntelsas, die nog onge stoord plaats heeft. Wel had men eenig last van het buitengewoon lage water om Sluishaven in en uit te komen. werd niet één keer in 't jaar in 't open baar voor de Koninklijke familie gebeden. Toen kon ik de groote moeilijkheid be grijpen van die broeders Kerkeraad om nu ineens een gedachtenissamenkomst te hou den. Ze zouden daardoor in hun eigen zwaard vallen, of liever gezegd: de groote nalatigheid van hen zou ten voeten uit- geteekend staan. i Nu wist ik dat deze menschen den mond er vol van hebben bij Bid- en Dankdagen: De Regeering moest die Dagen uitschrijven net als weleer. En nu, zoo merkte ik op, nu komt het verzoek van Regeeringswege en waar bHjf je nu. Het spreekt vanzelf dat er nu vefe „alssen"' kwamen, als dit er als dat er eens was in 't land. Juist de omgekeerde wereld. Als Gods wetten en inzettingen werden geëerbiedigd, dan zouden ze gauwier zulk een verzoek ter harte nemen. Of bet dan nu niet noo dig was. Het duurde niet lang, of bet gesprek was ten einde. Niet omdat ik met zooveel wel sprekendheid mijn betoog had daargesteld, maar omdat er op de nuchtere waarheden geen tegenspraak kon bestaan. Ik weet niet hoe het op die gemeente den 5dcn September is gegaan. Ik woon er nogal een eindje vandaan. Als ze geen kerk hebben gehouden, zou ik het jammer vinden, maar hebben ze een bijeenkomst gehad, dan zeg ik: we winnen. Wain! we diener, toch het kind bij zijn naam te noe men, zoodat we kunnen zeggen, dat dit geen toestanden zijn, die gezond waren. Gelukkig, dat er zulke menschen, die er van die wonderlijke ideeën op na houden, maar weinig voorkomen. Er is een kentering ten goede waar te nemen. Er wordt nu in de kringen die ik bier op het oog heb, met meer eerbied over het Vorstenhuis gesproken dan vroeger. Men beschouwt de Koningin nu als een door God gestelde macht, waarvan Paulus zegt: AUle zieil zij den machten, over baar gesteld, onderwor pen; want er is geene macht dan van God, en de machten die er zijn, die zijn van God verordend. Ook heeft de pers meegeholpen om die menschen van hun verkeerd standpunt af te krijgen, door ook o.a. de groote bemoeienis sen des Heeren in de laatste jaren vooral op te merken en in een klaaj: daglicht te stellen. Dat die goedertierenheden niet tot ver zwaring van Neêrlands oordeel mocht lei den, maar dat én Vorstin én onderdaan tot God de toevlucht nemen mocht met de bede: O Heere! behoud; die Koning vef;- boore ons ten dage van ons poepen. Scheepvaart gestremd. Zuiderzee onvaarbaar. Vliegtuig naar de Wadden-eilanden. De plotseling ingevallen, zeer st.enge vorst, heeft aldus in het land veel ongemak en schade veroorzaakt. Schade, van be vriezen van producten, stremming van het verkeer, stagnatie in den handel en tiental len andere dingen meer. De scheepvaart inzonderheid heeft groote ongemak van de vorst. De sterke Oosten wind heeft de Waddenzee zoo goed als droog gelegd; Ameland is daardoor alle verbinding kvrtjlt. zoodat de K.L.M, weer uitkomst moet brengen. TWEE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN^. Uit Norderney wordt gemeld, dat de mo- torreddingboot „Bremen" van het station Nordeney der „Deutsche^ Gesellschaft uit Rettung Schiffbrüehiger" ten einde op ver zoek assistentie te verleenen aan het Ne- derlandsche motorvrachts'chip „Actief" van schipper E. Groen, die ter plaatse sinds eenige dagen in moeilijkheden verkeert. Na een moeilijken tocht door storm en ijs slaagde de „Bremen" er in om in de nabijheid van de „actief" te konaen. Hulp verleening bleek echter niet mogelijk, zoo dat de reddingboot onverrichter zake te rugkeerde. Aan boord van de „Actief" be vindt zich de eigenaar en schipper. E. Groen, met zijn gezin, bestaande uit zijn vrouw en een 18-jarigen zoon. Het schip heeft een lading hout aan boord. Schipper Groen vaart veelvuldig van en naar Berlijn, Omstreeks veertien dagen ge leden is hij nog in Delfzijl geweest. Het is dus mogelijk, dat hij inmiddels reeds naar Berlijn geweest is en thans elders heen voer met zijn houtlading. De „Actief" is een modem motorschip een z.g.n. „Wadvaarder" of „Oostzeevaar der", gebouwd in 1929 en metende 183 bru to ton. Ten Noorden van Baltrum is een tweede schip in ^moeilijke positie gekomen, waar schijnlijk eveneens een Nederlandsch schip, omtrent hetwelk echter nog geen nadere gegevens bekend zijn. Naar het schijnt is dit schip gestrand. Wanneer de ifelle vorst blijft aanhouden, zal men trachten over het ijs de beide Nederlandsche schepen te bereiken en hulp te verleenen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1938 | | pagina 3