De R. T. M. JANSEN Plaatseliik Nieuws Burgerlijke Stand Adverteert in dit blad Verkoopingen aardige verrassing! Voor de Winter M, Melissant - Stellendam Verrast Uw vrouw Voor Uw kinderen een Rook- en Pruimtabak 50 Sigaren 87'|2 ct. VERBRUGGE £en paar Wollen Kraagpantoffels KERK- EN SCHOOLNIEUWS HC^N lO's KEUKEN5TROOP^^i^^?ö^/ OUDE SMAAK 15 en 20 et. per half pond MI D DELHARNIS of leder Pantoffels met wol ge voerd. Verder alle soorten Schoenen met rubber onderwerk Gummilaarzen in elke maat. Centrale veiling Middelharnis VOOR BETERE SMAAK IS JAMIN DE ZAAK. vanaf f 0.89 Schoenen Middelharnis MroOELHABNIS. De speldjesverkoiop ten bate van de „SIMAVr heeft in beide gemeentem Mid- delharniiS en Sommelsdijk opgebracht £60. De heetr J. zan Zetten hoopt Zater dag 3 December a.s. den id!ag te herdlenken dat hij vijftjs; jaar geleden In dienst trad' bij de N.V. Flakkeesche Boek- en Handels^ drukkerij alhier. Het zal den jubilaris zeer zeker dien dag niet aan belangstellïwg ont breken. Aan de tramhaven zijta alhier gelost en verzonden voor de fabrieken Putters- hoek en Roosendaal «n CS. Maatschappij 22930000 kg. suikerbieten. Bij den agent der arbeidsbemidideliing stooden Zaterdag 26 Nov. 86 weirkloozein ingeschreven waarvan zeevisschers 9 (12), Bouwvakarbeiders 10 (27); Transpoirtarbei- ders 9 (15); Landarbeiders 46 (55); brood bakkers (2); Thypografen 5 (8); en andere vakken 5 (5). Totaal 86 (124). De tusschen haakjes aangegeven cijfers zijn het aantal werkloozien in dezelfde week van de maand November 1937. De onvermengde margarine is deze week Verkrijgbaar bij de weduwe Jb. dfe Gans, Nieuwstraat. Deze week zal in deze gemeente; langs de huizen gecollecteerd wtoïden ten bate der Jooidsche vluchtelingen. Vanaf het Havenhoofd is per scheeps- gélegenheid naar Engeland verzonden 25000 balen uien en vanuit de Kaai 800 H.L. a;ardappelen. Gevonden: Een rijwielbelastingplaat- je, voor de rechthebbende eigenaar terug te bekomen bij H. Dubbeld, Lijnbaanstraat 251 Middelharnis. Collecte Dultsche Joden. Door het Nederlandsoh Jeugdlei ders-Instituut te Amsterdam, is op Zater dag 3 Deo. a.s., op verzoek van het Prost. Chr., het R.K. en het Joodsch Comité en met instemming van de Regeering een groote Nationale collecte georganiseerd, ten behoeve van hen die ter zake van ge loof of ras vervolgd worden. (Joodsche vluchtelingen.) In Middelharnis en Sommelsdijk zal dus, behalve de inzameling met lijsten Zaterdag 3 Dec. a.s. ook de speldjes verkoop plaats hebben. Penningmeesteresse hiervoo r is voor Middelharnis Mevrouw Timmers-Mast, en voor Sommelsdijk Mevrouw Boerboom. Wij bevelen beide collecten ten zeerste aan. SOMMELSDIJK. Bij den gem.-veldwachter zijn ini' lichtingen te bekomen .omtrent een gevon den rijwielbeilastingmeirk. 3 Belanghebbenden worden er aam her innerd dat op Woensdag 30 Nov. a.s. d'es n.m. te 3.30 uur de herkeuring vain- hon den zal plaats hebben op het plein van de Openbare lagere school. Door de Konijnenfokvereen. „Nut eia Sport S.K.V." zal op Vrijdag a.s. des na middags te 7 uur in Hotel Spee een alge- meene vergadering worden gehtouden. De suikerbietencampagne is wederom voor deze gemeente beeindiigid. In totaat werden de volgende aantallen kg. bieten gewogen. Centrale Suiker Mij. 997145 kg. Puttershoek 1735790 kg. Dinteloord 1735575 kg. Roosendaal 1053230 kg. Totaal' 5521740 kg. De laatste bieten werden geleverd door C. Vis voor de fabriek te Dinteloord. Officieele opening der bazar van de muziekvereeniging „Excelsior te Som melsdijk. Donderdag 24 November 1.1. had des middags te 2 uur in Hotel Spee alhier de officieele opening der door de muziekver eeniging „Excelsior"' georganiseerde ba zar plaats, waar het openingswoord werd gesproken door den Edelachtbaren Heer Burgemeester L. J. den Hollander. Als eerste spreker trad op de Voorzitter der Bazarcommissie de heer J. C. de Gast. Deze heette alle aanwezigen en in het bij zonder den Burgemeester hartelijk welkom. Spreker zette uiteen hoe men tot het initiatief tot oprichten van een muziekver eeniging voor de gemeente Sommelsdijk was gekomen en verklaarde uitdrukkelijk dat er geenszins concurrentie of naijver in het spel was ten opzichte van de bestaande vereeniging „Sempre Crescendo, Reeds meermalen had men geconstateerd dat bij Orajefeesten 1 korps onvoldoende was. Vervolgens dankte hij den heer Rabel die door zijn medewerking de voor aanschaf fing van instrumenten begrootte som van f 400.niet alleeen bij elkaar wist te krij gen, doch zelfs wist te verdubbelen. Na vervolgens aller medewerking te heb ben ingeroepen, gaf hij het woord aan den Edelachtbaren heer Burgemeester die de ba zar met de volgende redevoering opende. Het doet, aldus spr,. mij een groot ge noegen te kunnen constateeren, dat de ge meente Sommelsdijk, zooals steeds het ge- val is, direct bereid was de handen ineen te slaan en samen te werken tot de op richting van het muziekkorps. Nog grooter genoegen doet het mij echter dat gebleken is, dat 1. de oprichting niet geschied is als naijver van Middelharnis, en 2. dat de be staande muziekvereeniging „Sempre Cres cendo" door de oprichting van .Excelsior" niet in de verdrukking is gekomen. Het is, aldus spr. alleszins gerechtvaardigd dat er 2 korpsen zijn in twee aan elkaar gren zende gemeenten. De naam „Excelsior" was zeer goed gekozen. Het beteekent immers ,,Steedshooger"' en ongetwijfeld zal het streven zijn om het corps op een steeds hooger peil te brengen. Zal men zulks niet direct kunnen bemerken, ongetwijfeld be staat de wil daartoe. Spreker hoopt dan ook, dat de bazar die ten bate van de nog jonge vereeniging wordt gehouden haar gelden moge opbrengen en dat het bestuur en de dames, die haar medewerking ver- leenen met voldoening mogen constateeren dat de opbrengst hun verwachtingen verre zullen worden overtroffen. Immers om goed werk te kunnen doen is een fonds noo- dig, want niet alleen zal „Excelsioer" moe ten bloeien, doch later zal men eveneens willen overgaan tot het bezitten van een muziektent, waarin de vereeniging haar concerten zal geven. Spreker eindigde dan ook met den wensoh dat de bazar in alle opzichten moge slagen. HERKINGEN. De vrouw' van Jac. v. W. had tij dens haar werkzaamheden het ongeluk een hoeveelheid kokend water over haar voeten te werpen, waarbij zij ernstige brandwon den bekwam en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Als agent der Arbeidsbemiddeling is in deze gemeente aangestelld dhr. Rooij',, tijd. ambtenaar ter secretarie alhier. In het afgeloopen seizoen werden aan de haven alhier aaingevoerd ruim vier millioen kg. suikerbieten, voirig jaar vijf millioen kg. Het mond- en klauwzeer onder het vee van den landbouwer A. J. den Boer is geweken verklaart, dientengevolge komt hier geen enkel geval meeir voor. Met het slooten in den polder Oud- Herkdngen, is een aanvarg gemaakt, enkete werkloozen uit onze gemeente zij'n daarin tewerk gesteld. STELLENDAM Vanwege het onstuimige weer werd vorige Week weinig gevischt, er werd per vaartuig slechts van 100 tot 200 kg. gevan gen. GOEDEREEDE Die garnalenvisschers vingen vorige w'sek van 3040 kg. garnalen per dag en per vaartuig en wegens het ongunstige weeV zijn de zeevisschers niet uitgevaren. OUDDORP. Door B. en W. is bekend gemaakt dat het verzoek van het Bestuur der Ci- choreifabriek de Eendracht om op het per- Ceel kadastraal Sectie D no. 839 een droog installatie van cichoreiwortelen te mogen oprichten; is toegestaan. In de afgeloopen bietencampagne wer den aangevoerd, aan de Kilhaven 3.500.000 kg. suikerbieten. De timmerman S. Ihrman heeft onder hands zijn aan de Doirpsweg staande Woning met timmermanswerkplaats verkocht aan W. Akersihoek Kz. Doior deze zal hier een rij wiel annex reparatiezaak worden gevestigd. In verband met de op 1 Januari a.s. in werking tredende nieuwe regelinig voor kleine boeren, zal voor hen die voor steun in aanmerking wenschem te komen zitfijng worden gehouden in het gemeentehuis, dies avonds van 6 tol 8 uur en w'el op Dins dagavond Voor de letters A. tot en met H., op Donderdagavond voor de letters I. tot en met P., en Vrijdagavond tot en, met let ter Z. In de zaak van J. S. 21 jaar, kapper te Ouddorp, gedetineerd, die terechtgestaan heeft wegens opzettelijke brandstichting in de door hem gedreven zaak aan de West straat A 11, heeft de rechtbank te Rotter dam een psychiatrisch onderzoek door dr, V. d. Hövell in te stellen, gelast. NIEUWE TONGE De heer P. V. Weenen had het on geluk tijdens zijn werkzaamheden bij' de h'eer Kooman te M. zijn hand zoodanig te verwonden dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij den beer C, K. ontstond Maan dagmorgen een begin van bramd, door Spoedig töegeschoten hulp kon erger voor komen worden, Het zoontje van B. K. viel Zaterdag morgen van een bank en wterd bewusteljoos opgenomen. De dokter die inmiddels ont boden was, constateerde hexschenscihuddSng. OOLTGENSPLAAT De aanvoer van suikerbieten in deze gemeente is thans afgeloopen. Er is plm. 31/2 millioen kg. aangevoerd. Het dochtertje van M. Vermaat is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd tot het ondergaan eiener opieratie. De bazar ten bate der muziekver!- eeniiging gehouden heeft nettO' f 575.op gebracht ill De rechtbank te Ro*terdam heeft te gen P. R. f 10.boete geeisCht, wtegens mishandeling. Het vee van de landbouwers M. Me- fesant, P. Bom en L. Mooijaart is Van mond en klauwzeer genezen verklaard. De heer A. M. Hobbel heeft wegens! Vertrek ontslag genomen als he^tuutlslid Van Volksonderwijs. Bij den agent der arbejdkbemiddeliing stonden op Zaterdag 26 Nov. j.l. 56 werk- llooee arbeiders ingeschrevbn. Bevolking. Met ingang van 1 December a.s. zal het station te Achthuizen voor de telegraaf telefoondienst zijn opengesteld van 8-20 uur op werkdagen. met een mooie schilderij uit onze collectie. Keurige Water, Heide, Duin, Bosch- gezichten. Etsen, Aquarellen, Bloem- pastels, Schilderstukken. Prijzen van 30 cent tot f 23.75 Wij toonen U gaarne onze volledige collectie. GEBR. DE WAAL Liijsteiihandel Middelharnis MIDDELHARNIS. Ds. Laman komt voor op het tweeta,! bijl de Chr. Geref. Kerk te 's-Gravenhage Centrum. Zondag zal in de Chr. Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehondem ten bate der Emeritus predikanten en wee zen. De heer van Leeuwen en C. van der Waal welke zijn gekozen als ouderling en diaken in de Geref. Ke'rk alhier hebben hun benoeming aangenomen. Donderdagavond half zeven hoopt in de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. de Blois van Gouda. Het volgende twieeltal voor ouder ling en diaken zijn opgemaakt ini de Chr. Geref. Kerk voor ouderling de Heeren P. Mans aftredend en H. Dubbeld' voor diaken de Heeren M. v. d. Slik en M. Smilt;.' De Heeren M. Blok en H. Krijlger Welke benoemd zijln als ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk hebben hun be noeming aangenomeis. Als notabetón zijn aftredend de Heerein B. Koster en J. Nu- man. Woeaisdagavond zal door het kiescol lege stemming worden gehouden om 7 uur in het consifiorie. De collecte ,voor de Ke^rstfeestVie- ring van de Ned.' Heirv. Zo'njdagisschoiol „Thimotheus" bracht ruim f 180 oïy. Uitgaande van de Ned. Herv. J.V. Middelharnis en Sdmmelsdïjk wOardIt a.s. Donderdagavond' eén Calvijtaavoiad gehou den in het zondagsschoolgebouw. Lezing met Lichtbeelden door dhr. d'e Zwart te Dordrecht. DIRKSLAND A.s. Woensdagavond half zeven hoopt D.V. voor de Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. A. de Blois van Gouda. IDs;. H. Ligtenberg te Lisse heefti voor het beroep naar de Geref. GemeentÊ' alhier bedankt. Zondag a.s. hoopt D.V. des vm. en 's avonds voor de Geref. Gem. op te tre den dhr. Visser van Rotterdam. Bij de Geref. Gem. alhier zal D.V. op Woensdag 7 Dec. a.s. Dankstomd voor het gewas worden gehouden. A.s. Woensdag 30 Nov. des avonds 7.30 uur zal in het Koor der Ned. Herv. Kerk een lezing met lichtbeelden worden gehouden. Als spreker hoppt op fe treden dhr. W. de Zwart' te DoridboCht met heit onderwerp: „Calvijn en de Reformatie in Frankrijk. HERiCINGEN De Ned. Heirv. Mannenvereen. hoopt a.s. Woensdagavond 7 uur te vergaderen in de consitoriekamer. Bijbelinleiding over Job I doop J. Witvliet. STELLENDAM De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebriiÈht ruim f 275. Ouders Welke Zondag a.s. hun kin daren wenschen te laten doo^ieni kunnen daar Zaterdagavond aangifte van doen. GOEDEREEDiE. Ouders die hun kinderen wenscheni te laten doppen in de Ned. Herv. Kerk al hier aangifte doen Zaterdagaviond 7.30 uur in de Pastorie. De maandelijksche collecte in de Ned'. HerV. Kerk alhier heeft f 17.80 opgebracht waarvoor de kerkvoogdij hairtelSjk dank zegt aan de milfde geversfters). OlIDDORP Ouders, die a.s. Zondag hun kinde ren willen laten dooipen ir» de Ned. Herv. Kerk, kunnen hiervan aangifte doen op Vrijdag des avonds 7 uur in de Kerkekamer. NIEUWE-TONGE Voor de oogstcolfecte is nog als nagift door het kerkbestuur ontvangen de soim van f 63. OOLTGENSPLAAT Tot ouderling: en diaken der Ned. HerV. Kerk alhier zijn herbenoemd re- speCtievïeUijk de Heeren G. H. L. de Bruin en A. Klein, die hun benoeming hebben aangenomen, terwijl in de plaats var» den Heer D. Korteweg, die zich niet meer her- kiesjbaar stelde, is gekozen de Heer K. KorteWeg, die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. De Heer D. Korteweg Lz., heeft zich op a,dministratief gebied voor de Ned'. He«v. Kerk zeer vardiensteljk gemaakt. Om deze llediige plaats aan te vullen heeft de Ker- keraad in de eerste plaats gezocht naar een ouderling, die eveneens de Kerk adminislia- tief goede diensten kan bewijzen. Deze poging is met succes bekroond, daar de ge meente-secretaris, de Heer K. Koirteweg zich deze benoeming heeft laten welgevallen. HERKINGEN. GeborenPieter Jacob zoon van P. v. Zielst en J. Kom. NIEUWE TONGE Ondertrouwd: N. Holleman 21 jaar en W. v. d. Ham 24 jaar. OOLTGENSPLAAT, Ingekomen: C. P. J. van Eek van De» Bommel; J. P. Paf f van Amsterdam; G. H. Dessing uit Wassenaar; J. van den Berg van BleisWijk; A. J. de Vos van Vlaar- dingen. Vertrokken: J. Dorsman -naar Eindhoven; J. A. van Veen naar Stompwijk; A. van Putten naar Den Bommel; A. Vermaas naar Den Haag. Overleden: L. J. Beijle, 63 jaar. Ondertrouwd: Job van Veen 24 jaar en Tannetje van Gent 20 jaar. Veiling van Vrijdag 35 November 1938. Witlof f 7.50—16.10; Sav. kool f 1.70— 3.40; Roode kool f 1.80—3.40; Witte kool f 1.60; Alicant f 27.-29.—; Goudreinet f 14.5021.Kleiperen f 24.Giezer Wil deman f 22.-27.—; per 100 kg. Andijvie f 1.602.70 per 100 stuks Speciale Uienveiling van Zaterdag 36 Nov. Gewone uien f 3.934.25; Drielingen f2.27; Picklers f 6.60; Uien 2e soort f 2.04; Stek f 0.26. Alles per 100 kg. Aanvoer 80.000 kg. Maifetbericht van JAC KNOOP, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Admiraal de Ruyterweg, 196, Tel^* foon 81431, Amsterdam. 1 Zoo als alle jaren, begint het publiek te klagen over het stuk koken der Zeeuwsche Bonten en Blauwen uit Noord en Zuid Be veland. Nu vragen de winkeliers Bonten en Blauwen uit Tholen Schouwen Duiveland, welke niet stuk koken. Jammer is het dat de prijs dezer twee soorten niet hooger gaan en iedere week dezelfde prijs vertoonen. Dan kwam er meer gang in de andere soor ten. Bintjes uit Friesland en Zeeland ge zocht eigenheimers uit Spui en Plakkee Weinig gevraagd, omreden koopers klagen dat er veel glas in zit met schillen. Uit de omstreken van Amsterdam komen Beve landers tegen zeer lage prijzen van f 1.60 1.70 per 70 kilo. Voor Nieuwlandsche zand- aardappelen blijft vraag. Ieder die zijn aard appelen naar Amsterdam wil zenden vrage Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen zon der eenige verbinding of kosten. Ook over winter speculatie met aardappelen, vooral als het eenige winter mag worden, opdat de aanvoer stopt. Heden 28 November wer den de volgende prijzen gemaakt per 70 kilo: Zeeuwsche Bonten f 2.352.50, Z. Blauwen f 2.402.60; Z. Blauwen en Bon ten poters f 1.601.80; Z. Eigenheimers f 1.80—2.—; Z: Bevelanders f 1.75—1.80;. Z. Eigenheimer poters f 1.501.60; Ypolder Blauwen en Bonten met ziek f 2.10, zonder ziek f 2.30—2.40; Ypolder Bevelanders f 1.601.80; Flakkeesche Eigenheimers f 1.90—2.—; Dito poters f 1.40—1.60; Spui- sche Eigenheimers f 1.902.dito poters f 1.50—1.60; Verder per 100 kilo: Nieuw landsche zandaardappelen f 3.203.30; di to Bonken f 2.302.80; Friesche Bintjes f 2.602.80; Drentsche blauwen eigenheimer f 3.20Anna Pauwlowna zandaardappe len f 3.4Hillegommer zandaardappe len f 3.4Noord Hollandsche Blauwen f 3.—3.30; dito poters f 2.20—2.40; N.H. Bonten f 3.20-3.30. HIER IS 'T VERHAAL, VAN SINTERKLAAS, U ZIET, JAMIN IS WEER DE BAAS. Boterletters (in doos) 50 et. Banketletters per pond 40 et. Spoorbanket per pond 20 et. Groote Banketstaven 15 et. Gegarneerde Banketstaven (in doos) 20 et. Pinda Borstplaat (gew. 1% ons) 10 ot. Vruchten Borsplaat (geW. 1% ons) 10 et. Suikerbeesten, V2 pond 20 et. Suikerbeestjes, pond 20 et. Vruchten Borstplaatjes, 2 ons 15 et. Fondant Hartjes, 2 ons 15 et. Choc. Artis, 2 ons 20 et. Choc. Kabouterstad, 2ons 20 et. Kleine taai-taai popjes 1 pond 30 et. Fijne Speculaas, 1 pond 35 et. Pepernoten, 1/2 Poid 10 et. Groote Taai-Taai per stuk 4 et. Choc, figuren vanaf 3 et. Marsepein figuren vanaf 2 et. Chocolade Letters vanaf 5 et. Om teleurstelling te voorkomen raden vrij U aan U vroegtijdig van Choc. Letters te voorzien, dit voorkomt teleurstelling. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer der Staten Generaal betref fende de Waterstaatbegrooting voor 1939 komt het volgende voor betreffende: De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. In 1935 heeft het lid der Kamer, de heer van Braambeek, zich tot de regeering ge wend met schriftelijke vragen betreffende een onderzoek naar de mogelijkheid van voortzetting van de exploitatie en naarden toestand van het bedrijf der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. Op nadere vragen antwoordde 's ministers ambtsvoorganger dat hij de Kamer omtrent het resultaat van dit onderzoek eerst zou kunnen inlichten na het daaromtrent te plegen overleg en na raadpleging van de gewestelijke auto riteiten. Gevraagd werd, of de minister nog niet in staat is de Kamer de hierbedoelde inlichtingen te verschaffen. Men zou in ieder geval gaarne vernemen, of nu al dan niet een reorganisatie van het bedrijf in voorbereiding is. Men meende voor deze vragen te meer reden te hebben, omdat het zich laat aanzien, dat de obligatiehouders van de R.T.M, in het geweer komen. Men vestigde er de aandacht op, dat de R.T.M, krachtens de concessie-voorwaarden verplicht is voor haar personeel een pen sioenregeling te treffen. Zij heeft daartoe een polis-verzekering gesloten, waarvoor de maatschappij en het personeel elk 2 pet. van de salarissen betalen. Nu houdt sinds eenige jaren de R.T.M deze 2 pcfc. niet meer in en betaalt ook zelf de premie niet meer. Gevraagd werd, of de minister met de hem ten dienste staande middelen de nakoming van de concessioneele verplichtingen van de R.T.M, wil bevorderen. Zatrdag 3 Dec. s' morgens half elf te Dirksland op terrein van den Heer Jan van Poortvliet, zakkenhandel; en Zaterdag 3 Dec. 's middags 2 uur te Stellendam aan de Haven, van een partij nieuw- en oud timmerhout, om contant geld, ten verzoeke van den Heer J. Degenaars te Klundert. Notaris VAN DEN BERG.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1938 | | pagina 2