CI1IUi/EEKBIADÖpGED.GQ0ni]&IAG vöoRolZUID-HOUEnZEElJ^^ EIIATiDEn N.V. UITGEVERSHMTSCHAPPU „EILANDEN-NIEUWS" De lijdensweg der Joden Coördinatie van Vervoer. lie Jaargang WOENSDAG 23 NOVEMBER 1938 No. 992 Rook- en Pruimtabak 50 Sigaren 87^2 et. VERBRUGGE OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDEN" 18e JAARGANG ni. OUDE SMAAK 15 en 20 et. per half pond M I D DELHARNIS niEUWs OTTGAVE VAN Gevestigd te Mlddelbaimis i Frins HendiJkstr. 122 C Giro 167930 Fositbox 8 Tel. 17. Advertentiea^i^ 20 cent per regel. RecUmes 40 et.: Dienst» aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.: Boekmaan» hmdi^big 10 cent per regel Contracten belangrük b^er. Bgkantoor voor Zeeland: St. Maarieasdp, Markt, Telef. 59. Abonnementspt§s 85 cent per 3 maanden b^ vooruitbetaling. VerscI4[nt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per wede. Afzonder^ke nummen 5 cent Buitenland 8 gulden jMir jaat In Duitschland is het anti-semitisme al tijd heel sterk geweest. Het is zeker niet met Hitler en Goebbels begonnen, doch reeds in de Middeleeuwen moesten de Jo den er vreeselijke vervolgingen doorstaan. In een pas verschenen brochure van Ds. T. W. van der Ley, Ev.-Luth. predikant te Groningen, getiteld „Antisemitisme en Christendom" geeft deze schrijver een kort overzicht van wat de Joden in de loop der tijden hebben moeten ondergaan. Zoo her innert hij eraan, hoe tijdens de Kruistoch ten in Frankrijk en Duitschland in meerde re steden alle Joden werden vermoord. Toen de ..vrome" kruisvader Godfried van Bouillon in 1099 Jeruzalem veroverd had, dreef hij alle Joden aldaar in de synagoge en stak deze daarna in brand. In het jaar 1298 werden in Duitschland 140 Joodsche gemeenten uitgemoord. En ook in Neder land liet men zich niet onbetuigd. Tijdens het pestjaar 1349, zoo verhaalt bovenge noemde auteur, werden de Jodengemeenten o.a. van Arnhem,. Zutfen en Deventer ge heel uitgemoord en ook in Zwolle onder gingen ze hetzelfde lot, alles „uit liefde tot God!" Men verweet den Joden,, de pest in Europa te hebben gebracht door vergifti ging der bronnen en de Roomsche geeste lijkheid stelde zich deswege aan het hoofd der vervolgers. Dat het anti-semitisme in Duitschland zulk een omvang kon aannemen, is mede een gevolg van de houding, welke Luther tegenover de Joden aannam. In een boekje „Von den Juden und ihren Lügen" ging hij geweldig tegen hen tekeer en wat men allerminst van dezen Reformator verwach ten zou: hij gaf de raad de Joodsche en synagogen in brand te steken en hun hui zen te verwoesten, terwgl hun de gebe denboeken ei de Talmoed moesten wor den ontnomen. Ook wilde hij ze in het zweet huns aanschijns harde landarbeid la ten verrlchen. Doch dit alles moest van de Overheid uitgaan en particuliere perso nen mochen hen geen leed doen. Het kan niet anders, of dit anti-semitische stand punt van Luther moest groote invloed uit oefenen op het Duitsche volk. De Room sche Kerk was vroeger zeer fel anti-Joodsch men denkt slechts aan de vervolgingen der Inquisitie door den Groot-inquisiteur Torguemada in Spanje en toen zich daarbij ook de Lutersche Kerk voegde, werd het er voor de Joden niet beter op. Er is daardoor in de ziel van het Duit sche volk een sterk anti-Joodsche inslag en men kan daarom ook veilig aannemen, dat de groote meerderheid ervan de jong ste excessen der nazi's, al zullen sommi gen het misschien wel wat verregaand vin den, toch in beginsel niet afkeurt. Men moet niet vergeten, dat het aan tal Joden in Duitschland altijd zeer groot is geweest. In 1933 woonden er 500.000. In de tijd der republiek van Weimar (1918 1933) hebben zij een geweldige invloed we ten te krijgen op staatkundig, maatschap pelijk en cultureel gebied. Onder de Mar xisten waren zij in ruime mate vertegen woordigd. Socialisme en communisme von den onder hen talrijke aanhangers. De intel- lectueele beroepen werden voor een oneven redig deel door hen bezet. In 1933 was 20% van alle Duitsche advocaten Joodsch, ter wijl ze toch slechs 1% der bevolking uit maakten. Onder de rechters, artsen, tand artsen, apothekers, professoren, tooneel- spelers,. bankiers etc. was het net zoo. De bioscoopen, theaters en ook de pers waren voor een aanmerkelijk deel in Joodsche handen, zoodat zr| een groote invloed uit oefenden op het cultui'eele leven. En waar zeer vele Duitschers van meening waren, dat de marxistische regeeringen, al of niet gesteund door voor drie-kwart-socialisti sche Roomsche politici; het land vooral financieel naar de ondergang voerden en het gansche maatschappelijk leven lang zamerhand bolsjewiseerden, is het niet te verwonderen, dat hiertegen een nationalis tische reactie ontstond. Dit is psycholo gisch zeer wel te verklaren. Ook in Frank rijk treft men dit verschijnsel thans aan; er is daar een groeiend anti-semitisme, vooral door het financieel en economisch wanbeheer van den Joodschen socialisti- schen éx-minister Léon Blum. Het nationaal-socialisme heeft van de anti-semietische tendenzen in het Duitsche Volk dankbaar geprofiteerd. Het was zelf fel anti-Joodsch en beloofde, Duitschland radicaal te bevrijden van de Joodsche in vloeden. Mede daardoor heeft het een ge weldige aanhang gekregen. Systematisch Werden na de "Machtsübernahme" de Jo den teruggedrongen en het ziet ernaar uit, dat Hitler met niets-ontziende kracht het Joodsche probleem in zijn land zal pogen op te lossen. Het is niet onze bedoeling met dit betoog het anti-semitisme der nationaal-socialis ten te verdedigen of goed te praten, alleen het tot op zekere hoogte te verklaren. Onze lezers weten, dat we van het nazi-regime niets moeten hebben en ook in zijn woeden tegen de Joden zulen we het geenszms ver dedigen, integendeel we keuren dit zoo scherp mogelijk af. Doch raen dient alle zaken van twee kanten te bekijken. En dan constateeren wij, dat de Joden zelf iieel dikwijls en vooral in Duitschland aanleiding hebben gegeven tot het optre den van anti-semieüsche EtroorüngenHet ligt voor de hand dat er een reuct.e ont staat in een volk, om 'tev^n. welk ook, wanneer de Joden zich voor e'M onevenre dig deel meester maken van het staats- en economisch apparaat, want dit is toch een niet te weerspreken feit, dat, al moge men ook van humanistische en ultra-democrati sche zijde poneeren, dat de Joden een inte greerend deel der volksgemeenschap uitma ken, zij niettemin door het volk en ook door henzelven, worden beschouwd als een volk in het volk Er is geen volk aan te wijzen,, dat zich gedurende 2000 jaren zóó heeft weten te handhaven temidden der andere volken als het Joodsche. Een echte anti-semiet wil ei' niet van weten, aan de Joden in de staata-gemeen- schap gelijke rechten toe te kennen als aan de andere burgers. Hij beschouwt hen als vreemden,, als immigranten,, als .kost gangers." Zij moeten volgens hem geheel onschadelijk" worden gemaakt en liefst zou hij zien, dat allen het land verlieten. Het spreekt vanzelf, dat uit dit standpunt onvermijdelijk voortvloeit het onderdruk ken met gewelddadige middelen van elke Joodsche invloed. Het meest radicaal en systematisch anti-semietisch is wel het na tionaal-socialisme, dat onder Hitler's lei ding niet rusten zal, voor het in eigen land de Joden totaal heeft vernietigd. Als we dan ook de uitlatingen lezen van de nazi- voormannen ten opzichte van het Joodsche vraagstuk, dan kunnen we ten volle de vreeselijke maatregelen begrijpen, die thans in Duitschland tegen de Joden genomen worden. Een kleine bloemlezing daaruit Willen we onzen lezers niet onthouden. Wanneer ik mij verdedig tegen den Jood, strijd ik voor het werk des Heeren." Hitler „Mein Kampf." „Door de Joden wordt systematisch de verpesting van ons bloed bedreven." idem. ,.,Indien de Jood overwint, is de kroon zijner overwinning de grafkrans van de menschheid.' idem. „Zeker is de Jood ook een mensch.-Doch de vloo is ook een dier, alleen geen aan genaam." Göbbels. „De Jood is de etterzweer aan het li chaam van onze zieke volksgemeenschap." idem. ,Het Joodsche vraagstuk moet op leven en dood worden uitgevochten. Volksgenoo- ten, gij wordt óf heer óf knecht der Jo den." Görlng. ,,Er zal voor de volkeren onzer aarde geen rust zijn, zoolang het Jodendom niet is uit geschakeld." Wilhelm Kube. ,,De 2 millioen Duitsche dooden van de wereldoorlog komen evenzeer in het schuld- boek van Juda als de 10 millioen der an dere volken," idem. Uit het Hitler-Llederboek: ,.zy strijden voor Hitler, voor arbeid en brood; Duitschland ontwake, en Juda den dood." ,.,Pas als de Joden sterven, houdt het leed van Duitschland op." Uit de „Lelpziger Tageszeitung:" „Zou een schot op onzen beminden lei der worden gelost, dan zouden onmiddellijk alle Joden in geheel Duitschland tegen den muur worden geplaatst." Ziehier het anti-semitisme der nazi's. (Wordt vervolgd.) DANKDAG. De velden hebben weer ^o rijk gedragen. Uit vrije gunst schonkt .«ij weer vrucht baarheid,. Gij hebt gekroond des landmans noeste vlijt. Uw oog was nog in gun^ op ons geslagen. Geen vijand kwam ons dierbaar erf belagen. Gij hoeddet trouw ons volk voor bitt'ren strijd. Gij draagt ons land in Uw lankmoedigheid. Ofschoon het naar Uw rechten niet wil vragen. Geef een ootmoedig hart om U te danken; Dat elk, nu saam vergaard, met blijde klanken,. Uw grooten Naam eerbiedig loven mocht. 't Was alles onverdiend wat Gij woudt schenken Dat 't zondig volk, dat Gij nog woudt gedenken. Oprecht U als den grooten Gever zocht. M. NIJSSE. Wat behelst wet 510 en wat is daar aan voor de beroepsvervoerders ver bonden Vorming van een gloep beroepsver voerders In den Bond Van Bedrijfs auto- h'uoders in Nederland) Algemeene vergadering van de B.B.N. gehouden, Maandagavond 21 Novem ber n.m. 6 uur In Hotel Spee te Som- melsdyk. -.,,;<- Dhr. P. Th. Verhoeff uit Wassenaar opent de niet druk bezochte vergadering. Het doel is de vervoerders duidelijk te ma ken welke maatregelen zijn te treffen in verband de coördinatie wet. Spr. roept inzonderheid dhr. van 't Schip uit Amsterdam een welkom toe, welke he denavond als vakgenoot voor de vervoer ders zal spreken. Dhr. van 't Schip is zelf een lijnvoerder. dus kan uit het bedrijf zelf spreken en is als commissie lid een inge wijde in de voorbereidende besprekingen der wet tot regeling van het beroepsgoede- renvervoer. Spreker wekt, nog niet georganiseerde bedrijfsgenooten op om aaneen te sluiten en niet te strijden in onderlinge concurren tie maar de strijd aan te binden tegen de groote concurrent de spoor en tramwegen. De Heer van 't Schip: Als ik na twee maanden weer gelegen heid krijg het toen begonnen werk voort te zetten dan begin ik als vakgenootver voerder, alle vakgenooten op te wekken toch vooral een levendig organisatieleven te onderhouden. Onder leiding der B.B.N, zijn reeds een 70 kringen gesticht, kringen van beroeps- goederenvervoerders. Eerst was dit dis trict ingedeeld in de kring Rotterdam, maar met het oog op de ligging is beslo ten een nieuw district daar te stellen, het district Goeree-Overflakkee. Op 2 Sept. j.l. is uit elke kring een afge vaardigde ter vergadering gekomen en wa ren er uit de kringen 200 afgevaardigden, het puikje der beroepsvervoerders bijeen. Uit deze afgevaardigden zijn 12 groeps voorzitters gekozen en uit deze 12 een da- gelijksch bestuur van drie personen, die dus de leiding hebben in de groep beroeps vervoerders in de B.B.N. U ziet de fijne vertakking uit ons be drijfsleven, een organisatorische opbouw van onderaf. Er blijkt uit de paraatheid van de B.B. N. in deze periode van onrust en twijfel Drieduizend leden sloten zich reeds aan. Aan mij werd de eervolle taak opgedra gen het contact tusschen de onderlinge le den der organisatie te bewaren en te be vorderen, dus op te treden als de schakel, het wiel wat de boel in beweging houdt. Een vergadering als deze is allerminst geschikt om over politiek te spreken, maar desondanks ga ik toch over politiek spre ken. Geen partijpolitiek maar standspoli- tiek. Wij hebben belangen met elkaar, zijn van dezelfde stand, leden van één gezin. Een feit dat we bfl elkaar behooren, duizenden hebben het reeds begrepen, dat we moeten komen tot een grote organisatorische een heid. Wat de eenling niet kan bereiken, be tere sociale en economische toestanden voor de standgenooten. Men kan dit op tweeërlei wijze doen. Ten eerst door illegalen weg, door ob structie te voeren, door oproer en groot ge schreeuw. Ten tweede door legalen weg, door voorlichting, door medewerking door de regeering te overtuigen van datgene wa de regeering te overtuigen van datgene wat voor onzen stand noodzakelijk is. Deze laatste weg gaatde B.B.N. Zij bereikte reeds veel, tien jaar geleden bleef je in den Haag op het matje staan, toen kon onze stem nauwlijks in regee- ringskringen doordringen. Maar nu gaan goed gedocumenteerde rapporten uit de 12 groepen naar het Departement en hebben onze menschen zitting in de commissie, zij dienen de regeering van advies. Zij brengen de belangen naar voren van de vakmen- schen. De auto is geworden het meest soe pele vervoermiddel. De auto stelde de regeering in staat goe de wegen enbruggen te bouwen. Met klem op de meest illegale wijze vra gen we om onze rechten. Uw hulp is daar bij noodig zonder dit zal het niet gaan. Het is de plicht van iedere vervoerder zich te organiseeren. Gaan bouwen met elkaar, bouwen voor elkaar. Samen bouwen onze organisatie. Spreker gaat dan nader op de coördina tie wet in, slechts enkele trekken kunnen we hiervan weergeven. Het vervoer is ver deeld in 4 hoofdgroepen. Spoor, Tram, Auto, Schip. Sinds jaren heerscht een moordende con currentiestrijd. De coördinatie wet, behelst het trachten elkander te vinden. Wet 510 bedoeld alles te regelen op het gebied van goederenvervoer. Zij houdt in een gelijke regeling voor alle groepen zoowel voor de autovervoerders als voor de spoorwegen, gelijke monniken, gelijke kappen. In de wet staan voorwaarden van A. t.m. J., maar dan is het einde er nog niet. Er komt dan nog een artikel dat luidt: en hetgeen voor een doeltreffende coördi natie van goederen kan worden vereischt." Dit kan ver strekken. De groep bedrijfs goederenvervoerdérs in de B.B.N, wil weten waar ze aan toe zijn, nu weet men niet in welk hok men wordt opgesloten. Noodzakelijk is daarvoor aldus spreker organisatie. Eenheid om onze belangen te verdedigen. Als één compacte massa optrekken, misschien dat voor ons ploeteraars de zon weer eens opkomt. Vergunnings aanvragen kunnen in de toekomst wel aange ten worden, dan komt het er op aan of men een organisa tie achter zich heeft, waar moet de een ling zijn recht halen De paar gulden con- tributiebrengen dan hondervoudig rente op, het bestaan van een vervoerder kan er van afhangen. De opbouw der organisatie ziet de B.B.N als volgt: Ieder vervoerder worde lid van de B.B. N., zij worden dan desgewenscht tevens lid van de groep bedrijfsgoederenvervoerder. Deze groep is onderverdeeld in 12 tak ken. 1. Lijnvervoer, 2. Havenvervoer, 3. Stadsvervoer. 4. Internat, vervoer (a. Bel gië, b. Duitschland) 5. Veevervoer. 6. Steen grint en zand vervoer. 7. Groenten en fruit- vervoer. 8. Landbouw- Industrievervoer. w.o. ressorteeren a. aardappelen, b. bieten, c. bollen, d. granen, e. welk, f. stroo. 9. Meu beltransport, 10. Visch en ander speciaal vervoer, 11. Ongeregeld vervoer. 12. Tus schen personen voor het vervoer langs den weg. (a. Bevrachtings-bureaux. b.autover- voersagenten, c, expediteurs, convoorloo- persetc.) De tarieveering voor al deze groepen is de belangrijkste factor. De Bond wil uit de districten zooveel mogelijk gegevens verza melen, om dan tariefnormen vast te stel len en die den Minister voor te leggen. Hierna worden verschillende vragen door de spreker beantwoord. Op de vorige vergadering waren voor- loopig inde kringcommissie benoemd de heeren K. Ie Comte te Sommelsdijk. A. Vis been te Nieuwe Tonge en J. Trommel te Stad. Nu gaat de vergadering over tot het be noemen der kringcommissie. Gekozen worden: de heeren Both te Mid- delharnis, Ie Comte te Sommelsdijk, Trom mel te Stad, Visbeen te Nieuwe Tonge en V. 't Hof te Dirksland. Hierna voert dhr. v. 't Schip nog een oogenblik het woord. Spr. zou willen dat hij dictator was, dit zou hij willen zijn in het belang van zijn stand, dan zou hij tegen de ongeorganiseerden zeggen.op de knieën Spreker zegt te zijn besmet met de or ganisatie bacil, die hij wellicht niet meer zal kwijt raken. Spreek met Uw vakgenooten is zijn laat ste raad, dat helpt meer dan 100 K.G. pa pier vanuit Den Haag, overtuig ze van de noodzakelijkheid. k' Vraag er niet alleen om, ik smeek er om. Dhr. Verhoeff dankt allen voor de aan wezigheid, het is voor spreker een zeer. prettige bijeenkomst geweest en sluit de vergadering. Vier nieuwe leden traden tot de B.B.N. toe. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN yELDBOONEN. De Nedeilandsche Akkeirbouwcenfrale maakt bekend, dat de steunvergaeding voor voedererwten van den oogst 1938, welkte voldoen aan de daartoe gestelde edschen en door den teler, die' deze erwten zelf \k:^^ geteeld zijn gedenatureeird' 'm hlet tijd'vajc 14 tot en met 19 November 1938, zal te- dragen f 1.per 100 kg. De steunvergoeding voor in hetzelfde: tijdvak door telers of handelaren gedenatu reerde veldboonen van den oogst 1938 wftlke voldoen aan de kwaJuteitseischen zal f 2.50 per 100 kg. bedragen,. 's Gravenhage, 18 Nov. 1938 OOLTGENSPLAAT, VERSLAG Jeugdavond g«{h|ouden op Dinsdag 15 Nov. j.l. in „EHhito" Uitgaande van de Ned. Hk^. J.V. Pred. 12 U. De Voorz. de heer L. Hokke opende dte vergadering door het Ibzen van, eem ge^ deelte uit Romeinen 12, liet zingen Ps. 33 vers 7 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord sprak de Voorz. o.a. het volgende: Het Was voor ons geen gemakkelijke taak om deze avOnd te orga niseeren, de vraag was zou er belangsteU^ing zijn ja of neen. Maar deze gedachte jiS thans verdwenen en onze hoop is niet be* schaamd. Het verheugd ons dat er zoovelen aan de oproep gevolg hebben gegeven om deze avond hier aanwezig te zijn, wiji zeggen U daarvoor onze hartelijken dank. Qü' zijt zeer welkom! We zullen hopen dat deze aVond er zal toe bijdragen om onze vereieinii* gingen in ledental te mogeni zien ui^tbreiden. Spr. hoopte dat alles met orde zou mo gen geschieden waardoor het programma vtot en gemakkelijk kan worden afgewerkt. Als punt 1 na dit openingsWooird wer den vijf aan elkander sluitende schetsen ge leverd voor de volgende Heeren en geütellld „Begin bij het begin", dooir A. BuScop, „Goud" door J. v. Rossum, ,,De jongeman van 1938", dooir A. Leadens, „Razzia", door P. in 't Veld Czn. en „De Romeineni" doior Joh. de Vos, alle sprekers gaven een duilde- lijke uiteenzetting wat het doel en streven dar J.V. is n.I. daden te Verrichten die hun zelf en anderen tem goede komen. Hierna werd coupüiet 3 en 4 van htt Bondslied gezongen. Ondertusschea was de Bdelachtb. Heer C. Slobbe ter vergadering gekomen. De Voprz. riep de Burgemeester een hasrtelijk welkom toe. De J.V. aldus spr. stelt het ten zeerste op prijs dat U belang in hun en het jeugdwierk stelt en ons met een persoopffijk bezoek vereert. Hierna werd een oogenblik gepauseerd, waarin verschillende propagandafolders wei den verspreid. Door dhr. C. R. v. Puttïn werd vervol gens het 8ste hoofstuk van 1 Samuel gelezen waarna genoemde Heer een inleidir^ hield getiteld „Israël verwerpt haar Koning" naar aanleiding van 1 Samuël 9. De Eere-Voocz. der J.V. den Wefeerw. Heer Ds. Hiensch Was intusschen ook ter vergadering gekomen welke door de Voor2. hartelijk werd verwelkomd. U bent aldus spir. onze trouwe hulp ge weest om deze av^ond te organiseeren, gij zjet thans het resuftaat, moge het echter hier niet bij bffijVen. Aan de bespTeking welke thans op ge noemde inleiding volgde namen de volgende heeren deel: A. Kreeft, C. v. Putten, Dsl. Hiensch en A. de Bonte. Door dhr. J. Kosten werd vervolgens een Varia voorgedragen getiteld „De Vader" waarna door dhr. C. v. Putten werd gededla- meerd over „Wist U" Een en ander viel' bijl de aanwezigen zeer in de smaak. Aan, de rondvraag gekomen zijinde werd door Ds. Hiensch een opwekkend woord gesproken, hij w'as ook zeer verheugd dat veilen aan de roepstem der J.V. geh'oor haldden gege ven en sprak den w;enisch uit dat deze avond niet voOr niets modht zgn geweest, maar dat velen zich aan zulfein sluiten tot «jen der vereenigi'ngfen. De Voorz. dankte Ds. Hiensch vüor dit opwekkingswooid en verder alïen die deze avond hadden gesproken en geïuistterd en voor de goede orde die er had geheersdit. Na gezongen te hebben Van Psalta 111 yets 2 en 5 eindigde die Voorz. met dank gebed. I Deze avond mag uitstekend giesfliaagd' wioir- den genoemd. Moge de J.V. ook de vrudi'- ten er van zien. Mi

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1938 | | pagina 1