„EILANDEN-NIEUWS TRIUMPH WINT! KOMAAN ROOKERS ondervindt: DAT DE LEERLINGENSCHAAL 1 GENT yiRGlNIA De Familie Geuzenkamp Marktberichten HOHIO's KEUKEHSlROOPcetsMzofumf/ 2e BLAD - ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 - No. 991 BINNENLAND Centrale veiling Middelharnis VERVOLGVERHAAL door MEVAHOR.--------- Chr. WeekbUd op Ger. Grondslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uitg«ve van de N.V. .Ellanden-nieuws' Middelharnis. Tel 17, Giro 167930, Postbus 8 Het lot der Duitsche Joden. Dui zenden vluchtelingen melden zich zich aan onze grenzen. Het lot der Duitsche Joden, die zooveel ellende van de dictatuur beleven, is voor ons land een urgent vraagstuk geworden*) Zes honderd duizend joden worden uit Duitschland verdrongen en het is begrijpe lijk dat zich groote drommen aan onze Oostelijke grenzen melden, om in het gast vrije Nederland te worden toegelaten. Het is dus wel een zeer nijpend vraagstuk, dat zich voordoet, en vanzelfsprekend onmo gelijk om al deze vluchelingen ongestoord toe te laten> In de Tweede Kamer heeft de minister president mededeeling gedaan van het standpunt der regeering en d e maatrege- letiwelke reeds genomen en in voorberei ding zijn. Dr. Colijn noemde het het meest droeve drama van dezen tijd" en deelde mede, dat de minister van Justitie bedacht is op verscherping der beleedigings-bepa- lingen. Nu zijn er direct van de het ergst onder druk staande Joden, meerdere honderden over onze Oostgrenzen toegelaten. Alle 600.000 kunnen we ze niet hebben, zelfs geen 100.000. Wat zou dat moeten wor den? Het zou voor de Nederlandsche Joden ook niet gewenscht zijn. Nederland is in alle eeuwen door een gastvrij land geweest^ maar bij de meest consientieuze beleving van naastenliefde, kan men het land toch niet laten overrompelen door vreemde vluchtelingen. België b.v. .houdt tot heden zijn grenzen potdicht, in Frankrijk is men ook voorzich tig. Alles dringt dus op Nederland aan. Nu heeft onze regeering zich in verbin ding gesteld met Denemarken, Engeland, België,. Frankrijk en Zwitserland,, om te zien wat gemeenschappelijk kan worden be reikt. Intusschen komen hier te lande twee ba rakken-kampen,, waarvan de inrichting in voorbereiding is. Minister Colijn heeft in de Kamer toegezegd, dat de regeering zoo ver zal gaan als mogelijk,, en met andere landen getracht zal worden het acute vreemdelingen-probleem op te lossen. Helaas is ons land niet geheel vrij van anti-semitisme. Vele adressen zijn bij de regeering binnengekomen, die er op aan dringen een wettige totstandkoming van noodzakelijke afweermiddelen tegen uitingen van anti- semitisme te bespoedi gen. Op het gevaar van binnen sluipend gif van het anti-semitisme in eigen land, wordt van vele zijden gewezen. Het kabinet hoopt aan alle belangen recht te doen wedervaren. Het is ook daarom dat we een arti- kelen-serie over de Lijdensweg der Joden geven, in ons Woensdagnummer. NEDERL. INITLA.TIEF VOOR JOODSCE KOLONISATIE. Reeds toezeggingen voor meer dan een millioen gulden. Naar ons medegedeeld wordt, is de eer ste stap gedaan om te komen tot de stich ting van de „International Jewish Coloni sation Society," welke organisatie zich ten doel stelt, de emigratie van Joden uit Mid den-Europa en de kolonisatie in voor ves tiging geschikte gebieden te bevorderen. De stichtingsacte van de organisatie,, welke te 's-Gravenhage gevestigd zal zijn, is reeds voorbereid De eerste toezeggingen voor het stich tingsfonds hebben reeds een bedrag van f 1.000.000.overschreden. NEDERLAND LAAT SLECHTS BE PERKT AANTAL VLUCHTELIN GEN TOE. De Regeeringspersdienst meldt nader: Ten onrechte blijkt hier en daar in het buitenland de meening' te hebben postge vat, dat Nederland zijn grenzen voor Jood- sche vluchtelingen zou hebben opengesteld. Uiteraard is dit niet het geval. Zooals reeds werd bekend gemaakt zal slechts een zeer beperkt aantal vluchtelingen in Nederland kunnen worden toegelaten. Voor eiken per soon en voor elk geval afzonderlijk is een speciale beslissing van den Minister van Justitie noodig. Elke binnenkomst zonder voorafgegane vergunning moet dan ook worden geweigerd. Mogelijk mede als ge volg van de verspreiding van geruchten in het buitenland als zouden Joodsche vluch telingen op groote schaal hier worden toe gelaten, wordt thans zoodanige druk op on ze grenzen uitgeoefend, dat het noodig is gebleken, de grensbewaking opnieuw te versterken. Afgekeurd moet worden het gedrag van Nederlanders,, die per auto of trein Joodsche kinderen naar Neder land pogen over te brengen. Ben der gelijke ongeordende aanvoer van vluch telingen kan uiteraard niet worden geduld. Alleen een geordende toevoer is toe-, laatbaar en dan nog in zeer beperk te mate. Herdenking van Nederlandsch' Onafhankelijkheid. Deze week is het 125 jaar geleden dat Nederland herstel van vrijheid en een on afhankelijk volksbestaan verkreeg. Napo leon werd afgezworen, de Pranschen ver dreven, en het Geslacht der Oranjes te ruggeroepen! Groen van Prinsterer schreef hierover in zijn handboek: ,.,Wakkere Vaderlanders, met van Hogen- dorp aan het hoofd, behoefden om een- drachtigen opstand te bewerken,, slechts de banier te ontplooien, waaronder men,, in vroegere dagen, aan het zegevieren ook óver Frankrijk en aan het vernederen ook van trotsche Geweldenaren gewend was. Het geklank van Oranje-bovenwas niet de kreet eener partij, maar de ontboeze ming eener Natie; de Vaderlandsche leus, waarin, bij het terugroepen van een onver getelijk Stamhuis, tegelijk een dankbaar herdenken en een blijmoedig uitzicht open baar werd.' Den 15en en 16en November waren toen veelbewogen dagen voor Amsterdam, alles wat Fransch was werd verstoeten, wapen- borden afgerukt en vernield, wachthuizen der douane verbrand en een nieuw Stede lijk bestuur gevormd. Daags daarna den 17en Nov. had een radicale omwenteling inden Haag plaats, Keizer Napoleon werd openlijk afgezworen en het hoog gezag aanvaardt door Gijsbert Karel v. Hogendorp, van der Duin van Maasdam en Graaf van Limburg Stirum, in naam Oranje! Men heeft in den Haag op plechtige wij ze dit feit herdacht, de nazaten van den zelfden naam van het hierboven genoem de edele drietal hebben medegewerkt er eenige plechtigheid aan bij 'te zetten. Een krans is gelegd aan den voet van het standbeeld van Willem I, en op het onlangs teruggevonden graf van Gijsbert Karel van Hogendorp. De ramp van de „Ijsvogel." Naar de oorzaak van de vliegramp van ,,De Ijsvogel" waarvan we in ons laatste nummer melding maakten, is ijverig ge speurd. Men meent uit den stand van een der propellers te moeten opmaken, dat tijdens het lage vliegen een der motoren werd gestoord en de machine geen kracht genoeg had, zich weer omhoog te werken. Dit is voor het vliegtuig noodlottig gewor den. Heden Vrijdag zullen de omgekomenen worden begraven of gecremeerd. De toe stand der gewonden is redelijk wel. Van het wrak geven we hiernaast een foto. VARIA. Het Prinselijk Paar in Polen. Naar een telegram uit Warschau meldt, is H.K.H. Prinses Juliana Dinsdagavond te Swno, bij Poznan, in Polen aan geko men, waar zij een bezoek zal brengen aan het landgoed van ds Grafelijke familie Mlelzijnsky, welke bevriend is met Prins Bernhard. De Prins is daar reeds Dinsdag middag aangekomen. Vreemdelingen mogen geen lian- dfeisagent worden, zonder vergcn- niug. .De regeeringspersdienst meldt: Aan de beroepen of bedrijven,, welke niet door vreemdelingen zelfstandig mogen worden uitgeoefend, zonder een vergunning van den minister van economische zaken, is thans toegevoegd het beroep van handels agent. Ingevolge dit besluit zal het met ingang van 17 November a.s. aan vreemdelingen niet geoorloofd zijn zich als zefstandig handelsagent te vestigen zonder schrifte lijke vergunning van voornoemden minis ter. Daarnaast zal degene, die op 16 Novem ber reeds als zoodanig zelfstandig werk zaam was, op 1 Maart e.k. van een derge lijke vergunning voorzien moeten zijn. Afdeeling luchtbescherniing ten Departemente. 's-GRAVENHAGE, 16 Nov. Naar wij vernemen, zal binnenkort de inspectie voor de luchtbescherming in de organisatie van het depart, van Binnenlandsche Zaken worden opgenomen. De inspecteur voor de Luchtbescherming zal tevens met de leiding der nieuwe afdee ling worden belast. Wat is dat toch met die leerlingenschaaj? Telkens duiken ct in de dagbladen be richten op over de leerlingenschaal'. Wat wordt daarmee nu eingenlijk' be doeld? Het is iets, wat de scholen aangaat. Iedere school krijgt ,een aantal onderwij zers (essen) betaald door het Rijk volgens het aantal leerlingen, da,t er op die school is. Er is b.vj. geizegdji a,ls er op school maar 40 leerlingen zijn, dan: betaa^ het, Rijk maar 1 onderwijzer (het hoofd). Zijn er tussen de 40 en SO leerlingen, dan betaalt het Rijk 2 leerkrachten. Zijn er scholen met een aantal leerlingeni tussen de 80 en 130 dan betaa,!* het Rijl^ 3 leer krachten in töfjaal en zo' gaat dait vferdei' volgens in de wet vastgestelde getalien. En die getallen noemen we de schaal', de leer linge nschaal. Volledigheidshalve volgt hier een over zicht tot en met een schaol voor 7 leer krachten van de thans geldende Leer]gn>gen- schaal: van 8 t.m. 40 leerlingen van 41 t.m. 80 leerlingen van 81 t.m. 130 leerlingen van 131 t.m. 185 leerlingen van 186 t.m. 235 leerlingen van 236 t.m. 285 leerlingen van 286 t.m. 335 leerlingen 1 onderwijzer 2 leerkrachten 3 leerkrachten 4 leerkrachten 5 leerkrachten 6 leerkrachten 7 leerkrachten Het Wrak van het tijdens den mist op Maandagavond j.I. nabij Schiphol bij' idei landing vernielde K.L.M, vliegtuig „Ijsvogel", Waarbij vier leden van de bemanning en twee passagiers werden gedood en alle anderen gewond. ledere lagere school heeft normaal 7ifeer- jaren van de eerste tot en met de zevende' klas. Heel gewoon zou zijn, dat een ge middelde van het totale aantal leerlingen per onderwijzer kwam. Tenminste, dat zou zo een buitenstaander kunruen denken. Maar dat is niet zoi omdüM zulks eenvoudig niet gaat. Neem een school van 280 leerlingen. Dat is al een „grote" school. Die krijgt 6 leer krachten. Vooraf wordt hier opgemerkt, dat één onderwijzer dan toch 2 klassen zal hebben, of meerdere onderwijzers ieder bij hun eigen klas nog een stuk varn een an dere klas. Immers er zijn 7 leerjaren. Men voelt de moeilijkheden al daarbij'. Diodh daarover zal hier niet al te zeer wioj-den geschreven. Die 6 leerkrachten met totaal 280 leer- llngeti hebben „gemiddeld" 46 leerlingem. Pas op, Want dat gemiddelde is heel mooi, maar spot met de practijk. Het is zo goed als zeker, dat niet iedere klas precies of bijna precies hetzelfde aan tal kinderen heeft. Welnu, dan volgt daar uit, dat er een ongelijkei verdeling moef^ plaats hebben, dat deklassebezet|ting ver schillend i's. En nu is het geen zeldzaam heid, dat er aan een sdhoiol als boven van 280 leerlingen een to-estand is als b.v. Ie leerjaar 2e leerjaar 3e leerjaar 4e leerjaar 5e leerjaar 58 leerlingen 52 leerlingen 41 leerlingen 38 leerlingen 40 leerlingen 6e leerjaar 7e leerjaar 31 leerljingen 20 leerl|ingen Waar er slechts 6 leerkrachten beschik baar zijn en er 7 klassen zijn, vrageiu we maar aanstonds: Waar zullen we de leer lingen van het 7e leerjaar onderbrentgen? Bij het 6e leerjaar. Dus dan 51 samen voor één onderwijzer. Of anders dat 7e leerjaar maar in twee gedeelten nemen en ieder stuk bij ©epi an- deir leerjaar voegen. Dat brengt grote moeilijkheden. Dan ko men er overbelaste klassen. Nu is ons voorbeeld nog een mooi voor beeld. In de practijk zijn er Veel ingewik kelder combinaties en komen veel groter moeilijkheden v'ooir. Waar komt dan al dat lastige vandaan? De ooirzaak is, dat er feitelijk te w'einig leerkrachten aan die school zijlnj en dat komt dan weer door de getallen van de leeirlingenschaal. ledere school lijdt onder de te grote getallen van de tegenwoordige leerUngenschaal. Volgende maal over de nadeleö daarvan. ETTEN, 16 November 1938. De aanvoer op de hieden alhieir gehou den veemarkt bedroeg 177 stuks. De aanvoer van melkvee Was voldoende; de handel levendig .-prijzen onveraadetid. De aanvoer van muntig vee Was ruimer; de handel redelijk en de prijzen iets lager. De aanvoer van jong vee was nauwËjks voldoende; de handel daarin was matig en de prijzen als vorige Week. De aanvoer van vetvee was iefB korteaï; handel kalm en prijzen iets daj^nldlef Da aanvoer van biggen Was voldoende; Ssntdel ma,tig en de prijzen stabiel'. Prijzenkalfkoeien f 180—280; kalPsvaar- zen f140—265; melkkoeien f 190—275maj- ger vee f130160; vaarzen van f120150; graskalveren f4080; vetvee f 0.310.36 p. K.G. levend gewicht. Biggen van 1014. Huiden en Wol'. ROTTERDAM, 14 Nov. Vanaf he den wordt besteed voor: koehuiden 14 cent!, s'tieren 11 cent; graisvel'leln 16 oenll; veWei kalfsyell'en 18 cent par pond. NuChteiieri kalfsvellen f 1.75; paar'denhuiden met staart en manen f6.507; schapenveilieini f2 lamsvellen f2.50 per stuk. Wolprijzen: N.-HoU. scheerw'ol f 0.75; Z.' Hol. f 0.70; Friesche f0.70; Zeeuwsche fi 0.60 per kg. Wolhandel kalm prijshoudeinld. Veiling van Dinsdag 15 November 1938. Alicante f 10,20—13,70; Bramley Seedüng fl6.—Bergamotten fl7.—Goudreinetten f 10,50—21,50; Witlof £6.50—14.50; Veld sla f3—3.50; Sla f4.50—5.50; Andijvie 0.75—2.50; Knolselderij f5.50; Tomaten f 2.60—4.50; Roode kool f 1—2.70; Bloem kool f3.50; Savoye kool £2.40-3.70; Sprui ten f7—12.50; Prei f4—4.70. Spierïal« UiénViHli&e. Gewone f3.35; Driehngen f2.41; Pickllers f6.78; 2de soort f 1.84—2.01; Stek £0.28. Alles per 100 kg. Aanvoer 25.000 kg. Speciale Uienveiling van Donderdag 17Nov. Gewone uien f3.37; Drielingen f2.31; Pick- lers) f6.80 per 100 kg. Aanvoer 60.000 kgj. Oorspronkelijk historische gegevens vrij be werkt, v«n het leven van den kleinen boer van voor 30 j«ar. Anteursrecht voorbehouden. 27. Nadat alle paaltjes geplaatst waren, be gaven beiden zich naar huis. Er werd niet veel gesproken. Kees begreep wel, dat het hoofd van Vader met allerlei gedachten vervuld was en daarom stapte hij maar zwijgend naast vader voort. O, als het aan hem lag, dan ging hij vandaag nog naar Rotterdam. Hij was het meer dan moe op het dorp. Van de stad stelde hij zich heel wat voor. Daar zou het beter gaan. Hier was niet de minste toekomst. De dagen die volgden, was er niet veel te doen. Op het land was geen werk meer. In de schuur nog wat opknappen, 't Waren toch nare dagen, die dagen van den ver koop. Tegelijk met het verkoopen van de veld- vruchten zou het huis en de schuur worden ingezet met een stuk grond, dat hen ook in eigendom behoorde. lederen dag kwamen er kijkers. Van ve len wisten ze wel, dat het kijkers en geen koopers waren. Dat het bij hen uit nieuws gierigheid voortkwam. En overal werd gekeken, van den zol der tot den kelder toe. 't Viel vrouw Geu zenkamp ook niet mee. Al die vreemde menschen in huis. En je moest ze van zelf maar te woord staan, 't Zou een rust zijn als alles achter den rug was. Ze verlangde er naar. Het heele gezin kwam in de war. Eindelijk was de avond van de inzet en van het verkoopen der veldvruchten aan gebroken. Kees was met vader meegegaan naar een der herbergen op het dorp. Daar zou de verkoop plaats vinden. Zoo'n verkoop was een heele gebeurte nis. In den regel was de herberg vol met menschen. Zoo ook nu. De zaal was vol met pratende en lachende menschen. In de achterzaal zat aan een tafel de notaris met een tweetal klerken en de omroeper. Va der en Kees hadden ook aan die tafel plaats genomen. Naar oud gebruik werd er wijn geschonken. Die kwam immers voor rekening van de koopers. De verkoop was begonnen. Vader en Kees noteerden samen de cij fers. Vlug maakte Geuzenkamp eenige becij feringen. 't Viel niet tegen. Er was wel kooplust. .En toen hij alles had opgeteld kwam hij wel een paar hon derd gulden hooger dan hij verwacht had. Nu die inzet. Ook die viel niet tegen. Ondanks zichzelf voelde Geuzenkamp een zekere voldoening. Hij zou wel komen tot het noodige bedrag. Dat was een pak van zijn hart. Na afloop van de verkoo- ping had hij nog een kort onderhoud met den notaris. Die deelde hem mede, dat nie mand zijn rekening bij hem gepresenteerd had. Men vertrouwde Geuzenkamp dus wel. Ook de notaris meende, dat er flink gebo den was. Kees was al vooruit naar huis gegaan. Daar waren ze brandend nieuwsgierig. Dat was geen wonder. En daarom was hij vader maar vooruitgegaan. Toen Geuzen kamp thuis kwam was zijn vrouw er over verbaasd, dat hij er zoo opgeruimd uitzag. Ze had zoo tegen dezen avond opgezien. Maar dat viel geheel anders uit. 't Is me meegevallen, zoo uitte hij zich. Als ik alles goed heb opgeteld, dan komen we e r wel. 'kWas toch zoo bang, dat het niet veel zou opbrengen. En wat hadden we dan toch moeten beginnen? Nu zijn we zoover dat als alles betaald is we met eenige hulp van oom Jaap de zaak in Rotterdam ook wel kunnen beta len. En bij den verkoop komt er licht nog wat bij. Ook heeft niemand zijn rekening bij den notaris ingediend. De menschen heb ben dus nog wel vertrouwen in ons. Dat is toch prettig. Zelfs Gelselaar is niet naar den notaris geweest. Ook dien avond werd er heel wat bespro ken en heel wat gerekend maar het eind was,, dat allen vergenoegd waren over den afloop. 't .Was meegevallen. En de menschen ver trouwden hen nog. Ook de verkoop was meegevallen. 't Was gegaan zooals altijd in dergelijke gevallen. Kooper was geworden van wie men het heelemaal niet gedacht had. En van Wie men verwacht had, dat ze zeker wel tot de gegadigden zouden behooren die hadden geen bod gedaan. Gelukkig, dat het achter den rug was. Geuzenkamp kon al zijn schulden betalen tot de laatste cent en hield nog zooveel over, dat hij met eenigebijstand van oom Jaap de zaak in Rotterdam kon overne men. Zoo spoedig mogelijk ging Geuzenkamp de menschen betalen. En dat moest hij la ter met dankbaarheid erkennen van alle menschen had hij blijken van vertrouwen mogen ontvangen. Ja, zoo had Aalders gezegd, toen Geu zenkamp hem betalen kwam, dat is nu die man, waarvan ze zeiden, dat hij failliet Was. Iemand waarschuwde me, dat ik mijn rekening wel bij den notaris mocht indie nen, want dat ik anders naar mijn centen kon fluiten. Ik heb dieii man gezegd. Daar komt niets van in. Geuzenkamp zal wel zorgen, dat geen mensch iets aan hem te kort komt. Daar ken ik ze wel voor. En al hadden ze allen hun rekeningen bij den notaris ingediend, ik zou het niet ge daan hebben. Daarvoor kunnen we elkaar van jaren hen veel te goed. Niet op tijd kunnen betalen, is geen schande,, als je je best doet. Ik heb nooit eenige onrust over mijn geld gehad. En je weet het zelf wel, dat ik je nooit lastig heb gevallen." Zooals Aalders sprak, zoo ongeveer lie ten allen zich uit. Dat deed Geuzenkamp toch goed. Met opgercht hoofd kon hij door het dorp gaan. Niemand moest een cent van hem heb ben. Nu alles aan den kant was verlangde ook Geuzenkamp, dat hij goed en wel te Rotterdam zou zijn. Hij had nu niets te doen. En geen werk was voor den vlijtigen man niet uit te staan. Kees was nu al een maand in Rotter dam. Van hem ontvingen ze opgewekte brie ven, 't Was hem erg meegevallen. Hij was het nu al gewoon. En de. zaak viel ook mee. De eigenaar had er werkelijk niet te hoog van opgegeven,, dat had hij al wel gemerkt. Ze zouden er best hun brood in kunnen verdienen. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1938 | | pagina 3