„EILANDEN-NIEUWS TRIUMPH DE MAN VAN SMAAK It ENT VIRGINIA Hmmo'mKB\iKEHST^oopïdimmm.^ 2e BlAD - ZATERDAG 29 OCTOBER 1938 - No. 985 PREFEREERT 'N TRIOMF VAN SMAAK De Familie Geuzenkamp BINNENLAND yy Rheumatische pijnen VE RVO L GVE R H A AL door MEVAHOR.--------- Chr. Weekblid op Ger. Grondslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Eilanden-nieuws" Middelhamis. Tel 17. Giro 167Q30, Postbus 8 In den mist. Grieksch stoom schip gezonken. Menschen door den trein vermorzeld. Misgestapt en gedood. Slachtoffers van d/en trein. Ir. Mussert wil geein Joden meer in de beweging. Varia. Deze week is een week van ongelukken van allerlei aard. Wij wielen er een kleine opsomming van geven. Allereerst, dat door den dikken mist van Woensdagnacht, het op den Nieuwen Waterweg voor anker liggend Grieksche stoomschip „Chryssi" door een ander, tot nog toe onbekend gebleven schip, met volle kracht werd in den grond geboord. Het valt te begrijpen dat dit in den don keren, mistigen nacht een onbeschrijfelijke verwarring veroorzaakte, te meer, daar de manschappen meerendeels in de kooi lagen. Gelukkig zijn ze op de uitgezonden S.O.S. seinen, allen gered worden. Het schip steekt thans alleen met de masten boven water. Vermoedelijk heeft het Portugeesche s.s. „Marie Cristina" de aanvaring veroorzaakt, maar de ondervraagde kapitein en officie ren van het schip bleven zich in de groot ste stilzwijgendheid hullen, ofschoon hun schip een groote deuk in den voorsteven vertoonde. Het schip, dat dei aanvaring heeft veroorzaakt, heeft geen enkele poging ge ldaan om de reddende hand te biiedien. Gelukkig zijn toch allen gered geworden. Het onderzoek naar de schuld-oorzaak, zal dus vele moeilijkheden met zich bren gen. De mist was ook nog oorzaak van een ander ongeluk. De 22-jarige W. te Maas=» sluis. Was gewoon langs den spoorweg naar huis te fietsen. Toen hij dit Dinsdag ook deed, bemerkte hij door den mist den na derenden trein niet, werd gegrepen en dein tiental meters meegsleurd. Zijn vader die wegwerker aan de spoorlijn is, was er ge tuige van hoe het verminkte lijk van zijn zoon van de bumpers werd gehaald. De dood is vrijwel onmiddellijk ingetreden. De trein maakt veel slachtoffers. Op heel droevige wijze kwam deze week eian 37-j,arige vrouw van een Oiverweg^wachter onder Krabbendijke om het leven. Zij werd door een trein gegrepen en vele metfe^:s meegesleurd. De ongelukkige was moeder van vier kinderen. Een wel vreeselijk ongeval deed zich deze week nog voor te Leiden aan het station. De 73-j:arige v. d'. P. uit Rotterdam Was met zijn vrouw naar Leiden geweest en aanvaardde de terugreis. De oude luid- jes bemerkten, juist op het moment dat dt trein zich in beweging zette, dat zij in een verkeerde trein zaten. Mevrouw V d'. P. wist er ongedeerd uit te stappen, maar haar man viel tusschen het perron en den trein en werd onherkenbaar ver morzeld Voor de oogen zijner vrouw. Uit rijdende voertuigen stappen is, ziooals men ziet levensgevaarlijk. Eén stap mis en het is gebeurd. Dat was ook zoo met een beijaairdö dame uit Arnhem, die op het plat van haar woning naar een stof doek wilde grij pen en door een misstap, 6 Meter naar beneden viel. Deze ongelukkige kwam met het hoofd op den grond en Was op slag dood. Onder de vele ongevallen, die de laatste dagen zijn gebeurd, vermeiden we ook nog dat een dominé te water ging maar zichzelf wist te redden. Dinsdagavond omstreeks 9 uur, reed na bij het vKegkamp„De Kooy" onder den Helder, een auto, bestuurd door den 53- jarigen Dominee H. J. Witkop, Ned. Herv. Predikant te Schragerbrug, tengevolge van den mist in het Noord HoUandsch Kanaal. De bestuurder had de tegehoordigheid van geest zijn auto vol te laten loopen en daar na het portier te openen. Doordat zijn jas ergens aan bleef haken kon Z.Eerw. ech ter den wal niet bereiken. Staande op zijn auto kwam hij met het hoofd juist boven water uit. De leerling-onderoffider^lieger A. Otten slaagde er in den drenkeling op het droge te brengen. Na in het vüegkamp van droge kleeren te zijn voorzien, is de predikant naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand is bevredigend, Ir. Mussert, de leider der Nationaal-Soci» alisten heeft ook Weer eens van zich laten hooren. Te Amsterdam heeft hij: de winter campagne met een groot gebaar ingezet. Nu, hij moet weer wel eens de groote trom roeren, om te laten weten dat hij ler nog is. Want de partij, die de leiding zou nemen, is wel zeer lijdende aan bloedarmoede De gelederen van de N.S.Bl zijn wel zeer gedund en tienduizendem hebben" de bewe ging in den steek gelaten. Trouwfens Mussert moet zelf erkennen, dat van 1931 tot 1937 hem 130.000 stemmen zijn ontvallen. Nu zijn er weliswaar een paar duizend, stemmen bijgekomen, maar het is ook nog niet ge zegd, dat die hem trouw zullen blijven. De man die steeds zegt zich niiet te ver gissen, heeft zich hierin wel deerlijk ver gist. Hij heeft misschien gedacht, in dichte gelederen het parlement binnen te mar- cheeren, maar de 400.000 getrouwen hebben niet zooveel getrouwheid betoond. Sinds 22 Oct. j.l. heeft hij de -beweging gesloten voor toetreding van Joden als lid. Wij gelooven niet, dat veel Joden zich aan dezen man zullen Wagen. Evenmin als nuchter-denkende niet»joden zich door de N.S.B, willen laten overtroe ven om vasal van den dictator- in spé te worden. Dictator-schap, daar moeten we vooralsnog niets van hebben, daar is het geen in genabuurde landen gebeurd, een te goed voorbeeld voor. Er is in de afgeloopen wfcek een groot zakenman overleden, n.l. de heer Brennink- meijier ,oud firmant van de bekende firma C. en A. Brenninkmeij'er. Hij stierf te M'öti- tiijgen in Westfalen, waar hij de laaltste jaren woonde, in den ouderdom van 76 jaren. De overledene was een owertuigd TOomsch-kathoHek, en om zijn verdiensten commandeur in de orde van GregoriuS den Grooten. Dinsdag is zijn stoffelijk over schot te Mettingen teraarde besteld'. Vestingwet Kleinbedrijf. De vestigingswet kleinbedrijf 1937 is thans ook van toepassing op het kappersbedrijf Dit verbod geldt voor ten hoogste één jaar. Daarna doch eventueel eerder, zullen vesti- gingSeischen worden afgekondigd. Moreele en geestelijke herbewa-pietning. Van offideele zijde wordt uit Apeldoorn vernomen, dat H.M. de Koningin Dinsdag middag met Haar naaste omgeving een per- soonlijke bespreking heeft gehouden omtrent de drie oproepen, weUce zijn verschenen, met betrekking tot de moreele en geestelij ke herbewapening. Daarbij bestond gele genheid tot het stellen van vragen. iMijnhardljes dóen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 et. De jongste OranjC'telg in Haar box. De nüuwste foto van Prinses Beatrix. BESTRIJDING VAN DE UIENVLIEG door behandeling van het zaad met Calomel. Men maakt een slappe oplossing, ongeveer 50/0 van vloeibare lijm, zoals in den handel' verkrijgbaar is, met water. Goed roeren, om een volledige vermenging te verzekerew is noodzakelijk. Vermoedelijk is ook stijfsel goed te gebrui ken doch dit is niet geprobeerd. Het zaad wordt uitgestort in een houten, glazen of geëmailleerd vat; metal^?, worden door Ca lomel aangetast. Vervolgens wordt de ver dunde lijm toegevoegd naar rato. van 25 cc op Ikg. uienzaad, dat zorgvuldig wordt geroerd, tot alles goed bevochtigd i s. Hierna wordt het poedervormig calomel bijgevoegd een gewichtshoeveelheid cole- mel evengroot als het gewicht van het uienzaad, gaf de beste resultaten waarna weder zoolang geroerd wordt, tot alle zaden gelijkmatig bedekt zijn. Het aldus behandel de zaad kan onmiddellijk worden uitgezaaid of wel eerst gedroogd, waarbij het calomel niet verloren gaat. Wanneer te veel lijmop- lossing Wordt gebruikt verkrijgt men een kleverige massa, die niet uitgezaaid kan worden. Het zaaibed moet goed vast aangedrukt worden hetgeen niet alleen de kieming en verdere groei bevordert, doch tevens het boven den grond brengen van'de zaad huid' belemmert. Degene, die in de grond bEjven, behouden het calomel bij! de basis van de plant waar het zijn doodelijke wer king op de jonge larven schijnt uit te oefenen. In tegenstelling met de andere middelen, den vorigen keer beschreven, die in 1937 bij proeven in Engeland, niet of weinig boven de controle ontstoken (steeds meer dan de helft aangelast) vertoonde weer de Calomelbehandeling, evenals in 1936, een zeer gunstig resultaat, doordat minder dan 10 pet. der planten door de uienvlieg aantasting te gronde ging. Er zijn dit jaar door den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen enkele proe ven genomen, welke goede resultaten ople verden. Een foto, op de Landbouwschool aanwezig, laat dit duideÜjk zien. Proefne- ming op grootere schaal en het a.s. Voor- j!aar verdSent zeker aanbevüing. Daarom uien verbouwers, knip dit stukje uit en bewaart het. G. DEN EERZAMEN. SOMMELSDIJK,-October 1938. OUDE TONGE De ingelanden van het waterschap de polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge, kwamen Donderdag in een vergadering bijeen. Na de opening door den •Voorzitter A. de Haas van Doissen, deelde' 'deze mede, dat door de cultuur technische dienstplannen zijn ontworpen welke vtrbe- teringen inhouden van de watergangen. Deze verbeteringen en het aanleggen van nieuwe Watergangen zijn door de stichting! van helt stoomgemaal noodzakelijk geworden. Het bestuur stelt daarom aan de vergadering voor de plannen te aanvaarden. De heer Breeman, ambtenaar van d'e Cul tuur technische dienst gaf een uiteenzetting van de gang van zaken welke heeft geleid tot het stichten van het stoomgemaal. Naar aanleiding hierven werd uit de vergadering gevraagd welke motieven het bestuur heefi gehad om inplaatsvan een Nederlandsche een buitenlandsche motor (Crossley) te plaatsen. De Voorzitter deelde daarop mee, dat er verschillende motieven hebben gegolden Ten eerste een prijsverschil van f 1500.en verder een rapport van het bureau „kracht werktuigen" in deze. Vervolgens werd' door den heer Breeman een duidelijke toelichting gegeven omtrent de verbetering en aanleg van nieuwe wa tergangen. De kosten van het werk zijn begroot op rond f80.000.waarvan een belangrijk deel door subsidie voor Rijks werkverschaffing wordt gedragen. Een lang durige discussie waarbij tallooze bezwaren tegen het voorstel naar voren kwamen had vervolgens plaats. Tenslotte werd het voorstel van het be stuur aangenomen met 131 tegen 118 stem men. Een ingekomen verzoek van eenige inge landen om een zakelijk recht op enkele dammen aan de Capelleweg en Tonische weg werd ingewilligd. Oorsprankelljk historische gegevens vrij be werkt, van het leven van den kleinen boer van voor 30 jaar. Auteursrecht voorbehouden. 21'. Met al hun best te doen zonk het gezin van Geuzenkamp al dieper en dieper weg in de schulden. Werkelijk in het giezin van Geuzenkamp werd armoede geleden, fatsoenlijke armoel/» de, maar daarom niet mindecr bitter. Ook voor Kees en Rika was het een naar leven. Ze konden onmogelijk krijgen wat een ander had. Arbeiders]ongens staken hun vaak dte oogen uit met wat zij niet verkrijgen kon^» den. Hoe was Kees verlangend geweest haar een horloge. 't Was er gekomen. Verdiend. Door over werk. Van een oom had hij eenige gemeten suikerpeen aangenomen om die schoon te houden. Toen hij' in het najaar zijb geld trok was hij een horloge gaan koopen. Niet geheel was het betaald, maar de horloge maker vertrouwde hem en nam verder ge noegen met afbetaling. En zoo was het op alle gebied. Met de kleeren van Kees en van Rika. Neen ze konden lang niet meedoen. Net jes gekleed. Ja, maar hoe zuinig moest het er naar toe en dat Kees dit jaar een nieuw pak had gekregen was te danken aan het crediet, dat de familie nog altijd bij den kleermaker bezat. Maar 'twas onbetaald. Kees schaamde zich als hij in gezelschap kwam van de zoons van den kleermaker. Want het was niet alleen zijn pak dat er nog betaald moest worden. Er stond van jaren her. Koopen en betalen ging lang niet meer. Jaarlijks de schuld afbetalen ook niet. 't Was op afbetalen koopen geworden. Maar ieder jaar bleef er meer te betalen over. Het leven van de familie Geuzenkamp stond onder zwaren druk. De schulden drukten als een loodzwaren last op de schouders van het geheele gezin. Kees en Rika droegen mee. Evengoed ab vader en moeder. De jongere kinderen leefden onbezorgd mee, maar Kees en Rika droegen de zorgen evenzeer als vader en moeder. Vaak zaten vader en moeder en Kees en Rika, als de jonge kinderen naar bed wanen gegaan samen te praten. Het was hun alle vier Wel duidelijk. Men raakte hoe langer hoe dieper in de schuld. Zoo kon het op den duur niet voort gaan. De winter was de moeilijkste faj'd. Als met Nieuwjaar de rekeningen kwa men. Rekeningen waarvan men van te voren wist, dat ze niet betaald konden worden. De menschen hadden toch ook recht op hun geld. Meestal liep het er op uit dat Geuzen kamp maar weer uitstel van betaling ging vragen. Wat waren dat toch zware gangen. Er waren ook menschen bij' zooals „de baander", de kojenboer en enkele anderen, die ook het geld niet missen konden. De pachter en de rente moesten voor gaan, dat was zeker. Daaraan had Geuzen kamp zich altijd gehouden. De meeste menschen gaven gemakkelijk uitstel. En dat viel Geuzenkamp telkens op, de armsten het gemakkelijkst. i.Als u mij niet kunt betalen, dan kan ik het een ander ook niet, zoo^ was de meening van „de baander". Moet ik wachten, dan moet een ander ook maar wachten. Ik ben er van overtuigd, dat het geen onwil, maar onmacht is. ToCh Geuzenkamp, kan het op den duur zoo niet blijven. Er moet eens een keer schoon schip gemaakt geworden. Lastig vallen zal ik je niet doen, zoolang ze het mij ook niet doen. Maar tenslotte moeten de menschen ook hun geld hebben. Op die manier kunnen we toch maar niet jaar in, jaar uit voortsukkelen Je zult er toch wat op moeten vinden om eir veran dering in te brengen. Ieder jaar bHjft er meer staan dan het vorige". Zoo sprak „de baander"., en zoo spra ken er meer. Zoo een leven als ze nu had den, altijd over de schuld moeten piekeren was toch ook geen leven. De opmerkingen van „den baander" waren aanleiding, dat Geuzenkamp de eerstvolgende dagen wat stil ler was nog dan gewoonlijk. Vrouw Geuzenkamp en Kees en Rika hadden er wel erg in, maar wat zouden ze er aan doen? Dien Zaterdagavond nadat de kinderen naar bed waren zat het gezin bijeen. Geuzenkamp begon en zeide: „Ja zoo kunnen we toch niet voortsukkelen. De menschen moeten hun centen hebben. Ze zijn over het algemeen schappelijk genoeg. Maar dat de menschen op je rug moeten kijken omdat ze op hun geld moeten wach ten, dat is geen leven. Daasna deelde hij het gesprek mee, dat „de baander" met hem had gevoerd. En nu, zoo zei Geuzenkamp, heb ik een plan dat we samen eens kunnen bespreken. Ik heb in de loop van deze dagen alles eens uitgerekend. Ons spulletje is nu be zwaard met drie duizend gulden. Het is ze ker wel vier en een half duizend waard. Als we alles bij elkaar rekenen, dan moeten de menschen zeker acht honderd gulden van ons hebben. Als we nu eens duizend gulden op konden nemen, dan konden we alle schul den betalen en enkele hoogst noodzakelijke dingen koopen. Want daar mag op de bed den en in het kabinet ook wel eens wat nieuws komen. He, een mensch kan er naar verlangen om iedereen vrij in de oogen te kunnien kijken. Dat je eens van de schulden afkomt. Eigenlijk zitten we er zoo kwaad niet voor, we hebben meer dan we betalen moe ten. Als we alles eens verkochten dan hielden we toch nog wel een duizend gulden over. Het viel de anderen op, dat vader zoo opgewekt sprak, D'e gedachte alleen al, dat niemand iets van hem moest hebben en dat hij alles zou kunnen betalen hadden hem in een eenigzins goede stemming gebracht. Waarom zoo gemarteld, als we ons zelf toch helpen kunnen. Lang hadden ze dien avond er over ge praat samen. „Eens uit de schulden komen, ach het bekoorde hen alle vier. Het voor en tegen werd nauwkeurig overwogen. Er werd gepraat. Een potloodje kwam er bij te pas. Er werd gecijferd en nog eens gepraat en overwogen. Ook moeder was er wat van opgefleurd. Dat de bedden en het ondergoed eens wat vernieuwd zoudfen worden. Het was bioodnoodig en de ge dachte er aan dat het mogelijk zou kunnen deden haar op het oogenblik de zorgen en tobberijen vergeten. En Kees en Rika? Ook in hun jonge harten was zooveel dat ze zoo gaarne zouden hebben. Dat ze ook eens zouden kunnen meedoen. Met de kleeren en met andere dingen. ledere jongen had tegenwoordig haast al een fiets. Kees niet. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1938 | | pagina 3