Eilanden^nieuws JM^iMI fa. Gebrs, Buijsse De Boheemsche Dokter, $3 BINNENLAND Middelharnis 2e Blad ZATERDAG 16 MEI 1936 No. 737 STEEDS VOORRADIG ALLEMODELLEN Buifettlandsch Overzicht 1 1 i 1' -• CHR.WEEKBLAD op GER. GRONDSLAG vooi de ZUIDHCW-L. en ZEEUWSCHE EILANDEN Uitgave van de N.V,.Etlanden-nieuwa', Geveatigd te Middelhainia, Tel. 17 Giio 167930 Poatbui 8 Ge'neldjge brand in de kaatsenfabrie: ken te Gouda Nog een brand te Nijü megen; eCin papierfabriek gaat in vlam» nien op Een enquête onder 150.000 Nederlanders voor saamhoorigheid op maatschappelijk en politiek gebied De problemen van het hedendaagsche f uropa door ir. Mussert bezien Ver= ^preide berichtejn. I Groote branden bieden machtige schouw» spelen! De inwoners van Gouda zullen dit moe» ten erkennen, maar erger is, dat een derge» lijk „schouwspel" een ontzettende nasleep met zich meebrengt. Zijn er bij den geweldigen brand van Gouda's kaarsenfabrieken gelukkig geen dooden te betreuren, talrijke arbeider^ zijn er plotseling door uit het werk' gezet. AI is de directie der fabrieken van' meening dat het bedrijf na de ramp zal worden hersteld, momenteel zijn de arbeiders er niet mee gebaat. De werkloosheid, die te Gouda toch al een onrustbarende omvang had genomen, wordt door deze brand nog gïooter, aangezien de arbeiders van de fa» briek, na het ordenen van de puinhoopen, onherroepelijk zullen ontslagen worden. Hoe zwaar deze ramp Gouda drukt, blijkt wel heel duidelijk uit de uitlatingen van den Burgemeester, de heer Garlandt, die ge» acht kon worden de Goudsche bevolking te representeeren. Bij een uiteenzetting over de ramp zeide hij', dat het uiterste zal worden beproefd, om den slag, die voor de directie al zoo zwaar is, voor de bevol» king zooveel mogelijk te verzachten." Epn twfteide! brand. Nog was de brand te Gouda' niet ge» bluscht, of het gerucht deed de ronde, dat een papierfabriek te Nijmegen in lichter laaie stond. Men iei zelfs dat deze brand die van Gouda overtrof. Ge» lukkig was het zóó erg niet, maar ook hier greep het vuur met zulk eenl woede om zich heen, idat de brandweer alle zeilen moest bijzetten, om den brand te locali» seeren. Werd de brandweer te Gouda gehandi» capt bij het blusschen door het feit, dat de vloeibare Stearine in de vaart stroomde. Waaruit zij het water moest oppompen, om de vuurzee te bestrijden, zoodat op een gegeven oogenblik meer stearine dan water op de vlammen geworpen werd, in Nijme» gen stond de brandweer voor een minstens even zware taak, omdat hier enorme rook» massa's elk zicht ontnamen en bovendien de regen in stroomen neerviel. Is de aange» brachte schade in Gouda nog met geen mogelijkheid te overzien, te Nijmegen schat men het verlies op ruim twee ton. Wel dekt de verzekering de schade de verze» keringsmaatschappijen Centrale Risico en La» bor zullen een pluim uit hun; staart ver» liezen maar ook hier zullen een aantal arbeiders een tijdlang werkloos zijn en zul» len vele orders, waaronder zelfs een uit Japan, moeten geannuleerd. De brandweer die zich in beide gevallen uren opoffe» ring en veel moeite getroostte het niets, ontziende vuur te bestrijden komt wel een woord van lof toe. in de hopelooze verwarring die er heerscht op politiek en maatschappelijk ge» bied wil men trachten van zekere zijde wat saamhoorigheid te brengen. Ter gelegenheid van het óO»jarig jubileum van de „Groene Amsterdammer" heeft dit weekblad het initia tief genomen tot een uitschrijving van een referendum onder 150.000 Nederlanders. De» ze enquête zal plaats vinden onder het mot» to: „Vrede, Welvaart, Staatsorde." Bedoe» ling; is een inzicht te krijgen in de meening van het Nederlandsche volk, omtrent de belangrijkste maatschappelijke en politieke vragen van dit oogenblik om zoodoende meer saamhoorigheid te bereiken. Hoe men zich deze saamhoorigheid denkt te realiseeren? Om deze vraag te beantwoor» den moet een inzicht worden verkregen in een viertal vraagstukken, welke betrekking hebben op: a. den Maatschappij vorm; b. den staatsvorm; c. de verhouding! tot den Volkenbond en d. de vethouding tusschen Nederland en Indië. Ter beantwoording van de verschillende vragen wordt aan de deelnemers een bro» chure toegestuurd waarin zich de ver» schillende vragen en de verdediging van de oplossingen, benevens een stembiljet bevin;= den. Uit hoofde van de hooge kosten, wel» ke aan een dergelijke enquête zijn ver» bonden, is het niet doenlijk aan alle Neder» landsche mannen en vrouwen deze brochu» re toe te zenden. De Commissie heeft daarom een keuze ge» daan uit een aantal van; 150.000 stemmers, die geacht worden representatief te zijn voor het geheele volk. Of hiermede wat zal worden bereikt? Wij achten van niet. Vragen b.v. als de ver» houding van Kerk en Staat worden niet essentieel geacht. Hoe zal men een eenheid verkrijgen in» dien men God en Zijn Woord wederpartij» dig is en op den achtergrond schuift? On» mogelijk. Al dat woelen is ijdelijk. Er vormt zich op aarde maar een eenheid, n.I. zij, die uit God geboren zijn en gelijk» vormigheid vertoonen met den Beelde Zijns Zoons. Mussert, de leider van de N.S.B, heeft ook weer van zich laten hooren. Dezer dagen heeft hij te Den Haag, in twee bij» eenkomsten, welke samen door ongeveer 5000 menschen zijn bijgewoond, de proble» men van het hedendaagsche Europa behan» deld. Zijn rede had tot titel.- „Waar gaat Europa heen?" Wij geven hier zijn gedachtengang, zon» der commentaar. De lezer weet, hoe wij' tegenover de stellingen van de N.S.B, staan. Zich bezig houdend met den Volkenbond, noemde hij dit lichaam een machtsintrument in de handen van de overwinnaars,, met als eenig doel de continueering van het onrecht. Langen tijd heeft het officieele Duitschland zich aan dit onrecht onderworpen, maar in breede kringen van het volk, onder leiding van Hitler, gistte het, tot op een gegeven oogenblik, wijlen president Hin» denburg begreep, dat een ministerie met Hitler aan het hoofd, gevormd moest wor» den. Van dit oogenblik af keerde het getij'. Geleidelijk ging het nationaal socialisme in Duitschland vermeend onrecht door recht vervangen. Het communisme en sociaÜsme, dat Duitschland tot aan den rand van den afgrond zou hebben gevoerd, werd in den kiem vernietigd. De algemeene dienstplicht werd weer ingevoerd, een jaar later het Rijnland gedemilitaiseerd, waarmede de twee voornaamste stappen tot rechtsgelijkheid met de andere volken waren vervuld. Sprekend over Italië, betoogde ir. Mussert dat daar het communistisch gevaar al veel eerder was afgewend. Mussolini heeft on» middellijk begrepen, uit welke richting het grootste gevaar voor -wederopbouw op £as» cistische grondslag te duchten viel en daar» naar gehandeld. Ware Mussolinni en Hitler er niet geweest zoo riep spreker uit, dan zou Europaal communistisch geweest zijn. Na nog een en ander gezegd te hebben over het Abessijnsche conflict, waarvan hij o.a. zeMe, dat de strijd Italië; veel offers gekost heeft, maar aan honderduizenden in de toekomst een bestaan zal bieden, zette ir. Mussert uiteen, hoe in de toe» komst het nafionaaI»sociaIisfische Europa er uit ïal zien. Om deze ideaal»staat te ver» krijigen, zeide hij, is het noodzakeHjk, dat de naties niet langer een aanhangwagen van Engeland of Frankrijk zijn. In Europa moeten de naties samen als broeders kun» nsn leven, anders zullen zij allen ten onder gaan door het wereldcommunisme. Neder» I land zou daarom moeten voorgaan en be» ginnen in vriendschap te leven met zijn buurstaten. Na zijn lezing werd aan den; leider een grootsche ovatie gebracht, welke eenige mi» nuten duurde. Een Koninklijke opdracht. Naar wij vernemen, ontving de heer K. Landeweer te Utrecht, importeur voor Nederland van de bekende Cadillac auto» mobielen, van zijn agente, de Haagsche Automobiel»Mij te 's»Gravenhage, het bericht dat zij van H.M. de Koningin de vereerende opdracht heeft ontvangen tot levering van een 5»tal nieuwe Cadillac wagens; deze ter vervanging van oudere, vroeger geleverde type's Cadillac. De eerste nieuwe haring. Wondt he-den Zaterdag vej^wachf. De reederij PatlevHet te Katwijk aan Zee heeft radiotelegrafisch bericht ontvangen, dat de eerste haringlogger met ongeveer 80 kantjes haring onderweg is naar huis. Deze hoeveelheid vertegenwoordigt de vangst van zes schepen van samenwerkende reederijen. Het bericht spreekt van een zeer mooie kwaliteit. Verwacht wordt, dat deze haring a.s. Za» terdag te Vlaardingen zal worden verkocht. WEATHEf^PROOF y/i Zooals onze lezers Dinsdag reeds in de courant zullen hebben gelezen, heeft iMussolini Zaterdagavond verkondigd, ja omherroepellijk en voor altijd verkondigd: „Ethiolpië behoort Italië." De Koning van Italië neemt den titel aan van „Keizer van Ethiopië." Badoglio is benoemd tot onderkoning van Abessynië; Grazianl tot Maarschalk. O.m. zeide de Duoe: De gebieden en de stammen, die tot het Abessynische keizerrijk behooren, zijn onder de volle en volledige souve» reiniteit van het Italiaansche koninkrijk geplaatst.' De koning heeft voor zich en aijn opvolgers den titel „Keizer van Abessynië" aangenomen. Abessynië wordt geregeerd en vertegenwoordigd door een gouverneur»generaal, die den titel van „Onderkoning" heeft en aan wien ook de gouverneurs van Erythrea en Somalilaiid ondergeschikt djn. Maar» schalk Badoglio is tot gouverneur»gene» raal van Abessynië benoemd met den titel „Onderkoning," Hij heeft volledige volmachten. Voor Italië, heeft dus het zelfstandige Abessynië opgehouden te bestaan, en het behoeft geen betoog, dat de overwinning en annexatie met uitbufadige feestvreugde is gevierd. Geleidelijk aan zal nu verder de militaLre b'eietting van het rijk plaats hebben, waar» bïji de Italianen nog wel eenige moeiKjfche» den zullen hebben te overwinnen. Hun vliegtuigen en gifgassen hebben de zege verworven. Eenigzins anders dan verwacht werd, is het Maandag te Geneve gegaan. Wat moet nu de Volkenbond doen? Hij weet het nog niet en gaat daarom, onvoor» ziene omstandigheden voorbehouden, tot 16 Juni a.s. naar huis. De leden hebben op voorstel van Frankrijk, dan den tijd om deze ernstige en diepgaande kwestie nader te bestudeeren. Om dit besluit te nemen, moest de bond vergaderen, en liet hij Wolde Mariam de Abessijnsche afgevaardigde ook tot de vergadering toe. Waar Mussolini Zaterdagavond had ver» klaard dat Abessynië niet meer bestond en Italiaansch Keizerrijk was geworden, wil» de baron Aloisi, de Italiaansche gedelegeer» de, Wolde Mariam niet meer erkennen. Deze toch is afgevaardigde van een Keizer en Keizerrijk dat niet meer bestaat. Demonstratief verUet hij met de geheefe delegatie de vergaderzaal. Tot nu toe, bewijst de Volkenbond dus dat hij de anexatie niet erkent, maar doet er voorloopig niets anders tegen, als de kwes» tie in onderzoek nemen. Wolde Mariam releveerde het verloop. Wees erop hoe Abessynië steeds het Vol» kenbondspact had geëerbiedigd, en Italië juist door schending van het pact en de oorlogswetten, thans zich waande als over» winnaar. Terreur en uitmoording met de vreeselijkste middelen der moderne bescha» ving. Hij vroeg of ook de Volkenbond zidh voor het Italiaansch geweld zou buigen? Het antwoord hierop, zal volgende maand D.V. gegeven worden. Zeer opmerkelijk is nu de houding van Duitschland. Nog altijd was de Duitsdher Italië niet gezind, immers de houding in den 'wereldoorlog gaf 'hier aanleiding toe. Daar is nog bij gekomen, dat Hitler een» maal een buitenlandsche reis heeft ge» maakt en persoonlijk met de Duoe heeft onderhandeld. Deze ontmoeting roept nu niet bepaald (prettige herinneringen te bo» ven, want Hitler is met de kous op den kop teruggekeerd. Gelet echter op de politieke situatie, welke door de Italiaansche overwinning zeer gewijzigd is, is Duitschland ineens heel wat vriendelijker geworden en slaat de verschil» lende handehngen met groote nauwkeurig» held gade. f Hitler heeft ook enkele malen, hetzij te» recht of ten onrechte, 2Sich niet aan de ver» dragen gehouden, en de uitspraken van den Volkenbond naast zich neergelegd. De Duce ■doet hetzelfde dodh is nog verder gegaan, die heeft de wapenen opgenomen. Zeer begrijpelijk dus dat deze beide staatshoof» den zich voor elkanders daden bijzonder intresseeren. De overige staten zijn, laten wij het maar ronduit zeggen, bang voor hen, en hiervan trekken zij partij. De Volken» bond 'keurt hun liandeiin|en af, maar durft niet ingrijpen. De hoofdzaak zal zijn, oplpassen dat bei» den het niet met elkander aan den stok krij» gen, want dan keeren de rollen om. Dat alles toch niet even vredig en rustig er naar toe gaat, bewijst weer een bericht uit Londen. Er zou weer een samenz'wering tegen Hitler ontdekt zfijn, en dat nog wel onder zijn beste troepen. Twee honderd man van zijn lijfgarde zïjn gearresteerd, onder verdenking een samen» zwejing tegen Hitler en de Nat. Socialistische Staat, te hebben op touw gezet. De bevelhebber der S.S. troepen Himmler wordt zeer nauwkeurig gade geslagen, ja men spreekt zelfs, dat er een zeer groote wrijving bestaat, tusschen Goering enHimm» Ier, beiden vertrouwensmannen van Hi^tler. In Oostenrijk zijn de rollen ook weder eens gekeerd. Tusschen Vorst Starhemberg, de fasclsti» DE JONGSTE AFGEVAARDIGDE IN HET NIEUWE FRANSCHE PARLEMENT Franjois Albert, van beroep journalist, heeft als jongste afgevaardigde hij' is 25, jaar zijn intrede gedaan in. het nieuwe Fransche parlement. Op onze foto ziet men hoe hij voor het Palais Bourbonj gelukge' werscht wordt. sche leider en Mussolini, bestond een ïMX* we vriendschap. Duitschland ziet nog altijd zeer begeerig naar Oostenrijk uit, en zou het zeer op prijs stellen, als ook Weenen's poorten eens voor Hitler werden opengedaan. Tegen de Duitsche overmacht zocht Oos» tenrijk bescherming bij' Italië, en het is nog niet zoo lang geleden, dat toen voor Duitsche inmenging gevreesd werd, Italië uit voor» zorg, zijn troepen gereed hield aan de Italiaansch»Oostenrijksche grens. Vorst Starhemberg, voelde zich daardoor niet weinig, hetwelk tot conflicten aan» leiding gaf met de andere ministers. Naar aanleiding van de Italiaansche over»* winning heeft hij aan Mussolini het volgen» de telegram verzonden In het bewustzijn van fascistische verbond denheid, innig medelevend met het lot van het fascistische Italië, wensch ik uit naam van de voor de fascistische gedachten in Oostenrijk strijdenden en uit eigen naam uwe excellentie van ganscher harte geluk met de roemvolle en heerlijke overwinning der Italiaansche fascistische wapenen over de barbarij, met de overwinning van den fascistiscben geest op democratische oneer» lijkheid en huichelarij", met de overwinning van de fascistische offervaardigheid en ge»" disciplineerde vastberadenheid op demagogi» sche leugenachtigheid. Leve de doelbewuste leider van het triomfeerende fascistische Ita» lië. Leve de overwinning van de fascistische gedachte in de wereld." Dit eigenmachtige optreden van Oosten» rijks Vice»Kanselier heeft een definitieve breuk geslagen tusschen hem en de regee» ring. De kanselier Schuschnigg bracht met Star^* hemberg Woensdagavond elf uur, een be^* zoek bij den president Miklas. HetJ gevolg hiervan was, dat Schuschnigg aftrad, en opnieuw werd belast met de vorming, van een nieuwe regeering. Hy heeft den gehee<< len nacht besprekingen gehouden, en had om half vier 's nachts een nieuwe regeering; gevormd, waarin de naam Starhemberg niet meer voorkomt. Teneinde de rust niet al te veel te verstoren, hebben wel eenige lei» ders uit de fascistische party zitting in het nieuwe kabinet. Wat deze verandering nu weder te weeg I zal brengen, wordt met belangstelling tege» moet gezien. De verkiezingen in Spanje en Frankrijk hebben zeer waarschynligk ook de aandacht getrokken van den Paus, Maandag heeft deze, in een toespraak tot een groep pelgrims ernstig gewaarschuwd Een Verhaal uit den tijd der Lollardein. 7. „Als ik maar wist, hoe ik dit doen moest! Ach, wil mij meer van Hem vertellen," drong de zieke. De arts beloofde, dat hij dit gaarne doen Vilde, maar nu niet, daar andere patiënten op hem wachtten. Nadat hij den zieke nog> maals rust aanbevolen had en juist het ma» nuscript weder in zijn gewaad wilde bergen, bemerkte David met een teekening versier» den omslag daarvan, en verzocht hem die afbeelding te mogen zien. Crawer aarzelde een oogenblik, maar ook slechts een oo^enbUk. Hem de teekening voorhoudende, zeide hij: „Dit is het werk van Mirjam. Is het niet mooi? Het was een kelk met een open beschreven boek. De verklaring van het beeld werd echter tot een later bezoek verschoven, en met de belofte, voor zijn jeugdigen patiënt nog meer teekeningen van Mirjam mede te bren» gen, ging de jonge. Bohemer heen. Daar buiten werd hij' door Lady Louise opge» wacht, die van hem vernemen wilde, hoe David zijn raad opgenomen had en na van h)emi nogmaals vernomen te hebben, dat diens toesiand ernstig was, nam zij zich voor, ijverig den geliefden kranke in haar gebed tot de Heilige Maagd te gedenken. Nadat de geneesheer afscheid genomen had, reed hij naar de stad. De ondergaande zon goot haar purperglans uit over de met schitterend schuim gekroonde golven der Noordzee, de bloemen in hun herfstgewaad met tal van kiemen en schakeeringen maar Paul Crawer, anders zulk een minnaar van natuurschoon, had thans geen voor de majesteit der natuur. Zijn gedachten toef» den ver over de zee: in zijn ouderlijk tehuis, te Praag, bij zijn geliefde zuster, wel een ongelukkige* maar toch geen nut» telooze kreupele hals. Spraken zelfs hier hier in het verre, vreemde land haar ge» loof,i haar liefde en haar geduld, niet een Welsprekende taal? Van haar dwaalden zijn gedachten weder terug naar het kasteel, dat hij' zooeven ver» laten had. Zou zijn, zijns vaders en zijn zusje's Heiland ook den erfgenaam van Duiimore deelgenoot maken van Zijn vrede? Toen hij In dergehjke gedachten verdiept, zjijn weg voortzette^ ontmoette hem een bedelmonnik, die zijn. groet met een don» keren, dreigenden blik beantwoordde. De jmoinnik kon het niet vergeten, dat hij onder valsche voorv/endsiïls een arme we» dulwe geld had willen afpersen en de vreemde dokter een streep door zijn reke» ning gehaald had. Maar di; dreigende blik deerde onzen vriend niet, ja hij merkte (dien nj^t eens op, want op ^hetiaelfdie) oogenblik, dat de monnik hem voorbijging, naderde hem een arme man met het ver» zioek,, zijn stervende vrouw te willen be» ZiOeken. De goede vreemdeling was reeds in de huizen der armen een iwielkojmfs. vriend geworden. In de hut, waarin zijn komst nu begeerd werd, lag een arme vrouw, ziek en zwak, blijkbaar nabij den dood, ,m.aar in haar hart was voor eenige jareö het goefde zaad gevallen en dit was heer» lijk ontkiemd. Wij verlaten voorloopig den geneesheer, om intusschen eens te zien, naqr den jeug» digen patiënt in het sombere kasteel daar» ginds. Toen de dokter heengegaan was, "bleef hij' stil liggen en beproefde zich ver» trouwid te maken rati de gedachte,, alles te moeten opgeven wat tot heden zijn groot» ste vreugde had uitgemaakt. Die gedachte perste hem de; tranen uit de oogen, maar la^;gzainerhand werd hijl zoo kalm, dat hij met stille vreugde' den heerlijken zonson» dergang beschouwde. Het gezicht van den purperen gloed, die over de zee lag ultge» spreid, werkte kalmeerend op hem. Onwil» lekeurlg viel hem weder in,, wat de dokter hem gezegd had, en hij dacht ook aan diens zu;sjej te Praag. O, wat zou hij' graag den vrede gekend hebben, die haar deel gewor» den was. Wat zou hij wel niet hebben wü» len geven, wanneer hij vergeving van zijn zonden ontvangen kon en na zijii dood niet lang in het vagevuur zou behoeven te blijven! Ja, zou hij er niet alles voor wü» len geven omi ook vergeving en vrede te erlangen? Hij nam zich voor een groot offer te brengen aan de Heilige Maagd en veel tei bidden tot de heiligen en in» zoniderheid tot zijn schutspatroon St. An» dreas. Maar bij" al deze gedachten en goede voornemens stonden hem telkens de woor» den van dokter Crawer voor den geest: „Kom tot Mij', gij, die vermoeid en belast zijit,. Ik zat u rust geven." O, dat was het juist wat hij noodig had. Rust! Wie zou dat woord gesproken hebben? Misschien wel Dezelfde, Die tot de woedende zee ge» sproken had: „Zwijg, wees stil!" Toen de vader en de moeder met hun dochtertje later de kamer binnentraden, von» den zij dèn zieke kalni. Hij li|efkoosdp: zïjn zusje, speelde met haar en sprajk. op vroolijken toon tot zijn ouders en ver» telde hun, dat de arts beloofd had, nog meer teekeningen van zijn kreupele zuster mede te brengen. Rustig sliep hij des avonds in en droomdei van de Gallleesche zee en van hooge golven, en ook van Mirjam en haar teekeningen. HOOFDSTUK IV. Aan «en sterfbed. Crawer had inmiddels de hut bereikt, waarin een stervend© verlangend naar zijn komst uitzag. Nadat hij zijn paard had toe» vertrouwd aan den, man, dien hem had ge» roepen, trad hij de lage woning binnen, zoo laag, dat de groote Bohemer bukken moest bij het binnentreden. Op een een» voudlg strooleger lag een arme ■vrouw! vat<> glestrekt, blijkbaar aan den rand des grafs. Op de nadering van den vreemdeling sloeg zij de oogen open en zeide in echt Schotsch volksidialect„God zij! gedankt, dat gij het zijt! Ik vreesde reeds, dat het de monnik was! Hoor naar mij, want mijn tijd is kort. Ik heb gehoord, dat gij zoo goed voor ons arme menschen zijt. Jenny Craw,, de weduwe, heeft mij verteld, dat gij niet toegeven wildet, dat de monniken haar haar laatste kind ontnamen. Ik wil aan geen pries ter biechten,, maari het zal een verlichting voor mij zijn, als ik voor u inijn hart mag uitstorten." Zij zond haar kinderen naar bwitenij die hun geliefde moeder slechts ongaarne verlieten. Met hem alleen gelaten, sprak de arts: „Zeg mijl uw begeerte, lieve vrouw. Ik ben wei geen biechtvader en heb ook geen geloof in de absolutie van de zijde eens menschen. Een kan de zonden vergeven en Hijl kan ook tot u spreken; „Uw zonden, zijnj u vergeven!"' Deze Eéne is Hij, Die voor u en mij Zijn bloed vergoten heeft." (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1936 | | pagina 3