CmWEEKBLADSpGED.GD0nD&lA6 vöoRDlZUID-H0LLÊriZCElJW3CHE EIIATlDEn l,'IU.-NIIJrlt< EERSTE BLAD STICHTELIJKE OVERDENKING 8e Jaargang ZATERDAG 9 MEI 1936 No. 735 N.V. Uitgeversmaatschappij «Ellanden-nieuws WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „O^N Z E EILANDEN" 18e JAARGANG Dit nummer bestaat uit 2 bladen Die Hij bevrijd heeft. De spraak maakt openbaar. De ouderlingen der Joden, die door den hoofdman over honderd tot Jezus gezonden werden, zeggen Hij is waardig, dat gij hem dit doetwant hij heeft ons volk lief en heeft zelf ons de synagoge ge bouwd. Zij komen dus met goede werken en vragen daarom de ge nezing van den dienstknecht. Die een uitwendigen, eigenwilli- gen godsdienst hebben, komen gaarne met dergelijke redenen en meenen op grond daarvan hulp te kunnen verwachten. Doch, die zichzelf hebben leeren kennen, zullen leeren, dat de grond der verhooring des gebeds alleen in Christus ligt. Het onderricht, dat de H. Geest hun geeft, onderwijst hen, dat goe de werken zijn de zoodanige, die uit waar geloof, naar de wet Gods, alleen Hem ter eere geschieden en niet die op ons goeddunken of menscheninzettingen gegrond zijn. De Heere toch zegt in Zijn Woord Zonder geloof is het onmogelijk Gode te behagen. Daarmede wordt het uitwendig deugdzaam leven, waarbij het ware geloof ontbreekt, verworpen door Hem, Die het harte kent en kan doorgronden en aller werken gadeslaat. Het zal den mensch niet baten wanneer hij alleen de gedaante dér godzaligheid toont en de kracht er van mist. Hoe schoon de bui tenkant zich laat zien, de Heere ziet het hart aan. Voor een mensch, die van na ture zijn eigen vlecsch niet haat, is het wel een harde zaak, dat de oorzaak der zaligheid niet in eens menschen werken, maar alleen in het werk van Christus ligt. Het bedenken des vleesches wil niet komen tot erkentenis van zonde voor God en begeert dies ook geen genade. Men doolt liever op de paden det werkheiligheid, dan dat men zich overgeeft aan de leiding des Heiligen Geestes. Neen, God zal de eer, die Hem toekomt, niet ontvangen dan alleen ia en door zijn eigen werk. Daarin zal Hij verheerlijkt worden, als beleden wordt: Uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen. Dan wordt de mensch verwaardigd Hem eer en heerlijkheid te geven. Zoo is er dan groot onderscheid tusschen hen die den Heere met de lippen eeren en hen in wier hart de Geest van Christus woont. De begeerte der mondchristenen gaat niet uit naar een ontdekken de prediking, maar naar opbou wende, zonder te vragen ot het fundament wel goed is. Dit is het werk waarvan des Heeren Woord spreekt als van een pleisteren met looze kalk. De waarschuwing mag wel tot hen gericht worden: Bedriegt uzel- ven niet. Onderzoekt toch of uw huis op een zandgrond, gebouwd is. Want als de slagregen zal vallen en de winden zullen waaien, zal het vallen. Alleen wat op de steen rots gebouwd is zal standhouden. Dat fundament toch is blijvend. Die op den Heere vertrouwen, zijn als de berg Zions, die niet wankelt, maar blijft in eeuwigheid. Op dat fundament zijn zij overgebracht, die den grond van hun eeuwig behoud niet meer in zichzelf, maar in Christus vonden. Zoo ontfermt Zich de Heere over het onwetende en dwalende volk. Zij zoeken Hem niet, voordat Hij hen heeft gezocht, 't Is des Heeren opzoekende liefde die overbrengt uit de duisternis tot het wonder baar licht en de blinden leidt in den weg dien zij niet hebben ge weten. De Heere betuigter is niemand die naar God zoekt. En diezelfde God nam met een eeuwig voorne men voor een weg te banen tot Zich om Hem in vrede te ontmoeten. Dat i-i het vrijmachfig welbeha gen, waardoor Hij waardig is te ontvangen lof, aanbidding en dank zegging. Het doet des Heeren volk reeds zingen op aarde: Door Uw welbehagen zal onze hoorn ver hoogd worden. Zij prijzen en loven het werk van den Drieëenigen God tot hunne zaligheid begonnen, voortgezet en dat ook zal voortduren in eeuwig heid. De Heere laat niet varen de werken Zijner handen. Het geloof doet hen den Heere prijzen en loven, als zij zingen God zal Zijn waarheid nimmer krenken, maar eeuwig Zijn verbond gedenken. Zijn Woordt wordt al toos trouw volbracht, tot in het duizendste geslacht. De werken des Heeren zijn zeer groot, zij worden geacht van allen die er lust in hebben. En de psal men zijn daar als bewijzen hoe zeer de Kerk de werken des Hee ren heeft aanschouwd en geprezen. Diezelfde ervaring in het leven des geloofs geeft de Heere nog steeds aan Zijne kinderen, naar de lei dingen die Hij met hen houdt. Want zij zullen Hem allen kennen, de kleinen met de grooten. Allen zul len zij samenstemmen in het be lijden: Niet ons, o Heere 1 niet ons, maar Uwen Naam geef eer, om Uwer goedertierenheid, om Uwer waarheid wil. Zij zullen de gedachtenis der grootheid van 's Heeren goedheid overvloediglijk uitstorten en zij zul len Zijne gerechtigheid met gejuich verkondigen. De Heere is waardig geprezen te worden. Wij kunnen de woor den van de Joodsche ouderlingen niet overnemen om die op men schen toe te passen, doch van den Heere kan gezegd worden: Hij heeft Zijn volk lief en heeft Zelf ons de Kerk gebouwd. Ach, wat zal het baten of wij alle steenen gebouwen hebben en de Heere bouwt de levende stee nen niet op het door Hem gelegde fundament. En het leven der Zij nen is toch een gave Gods, die hen uit de dood overbracht in het leven. Neen, niet op de vele kerkge bouwen, maar op het levendma kend werk des Heeren zij het hart gericht. En spreke de ziel, die het geloof mag beoefenen, de eere Gods uit over het instandhouden der ware Kerk. De Heere is waardig, dat gij Hem dit toebrengt, David bidt na de belijdenis zijner schuld en zijner verdorvenheidHeere, open mijne lippen, zoo zal mijn mond Uwen lof verkondigen. De Heere had hem, den doodschuldige en doem- wabrdige, genade bewezen en nu vraagt hij ondersteuning van den vrijmoedigen geest, zoo zal hij den overtreders des Heeren wegen lee ren en de zondaars zullen zich tot den Heere bekeeren. Dat zal hem een blijdschap zijn, als er nog meerdere komen die belijden kunnenDes Heeren wer ken zijn zeer groot. Hij is goed, want Zijne goedertierenheid is in eeuwigheid. Dan is het zingen des Heeren werk. Ook om den Heere te loven is het noodig te wetenAlleen door Uwen Geest krijg ik verstand van God en Goddelijke zaken. Wij zijn nog niet klaar als wij den Heere met den mond prijzen. Zeker, de eisch is: Dat Israel nu zegge dat Zijne goedertierenheid in eeuwigheid is. Maar de Heere heeft lust tot waarheid in het binnenste. Zal het een recht loven van den Heere zijn, een goed werk. dan moet het uit het geloof'geschieden. Die het niet uit het ware geloof doet en voortgaat en eenmaal voor den Heere komt te zeggenHebben wij niet in uwen naam geprofiteerd! die zal vernemen: Gaat weg van Mij, Ik heb u nooit gekend. Doch gij, die des Heeren doet gedenken, laat geen stilzwijgen bij ulieden wezen en zwijgt niet stil voor Hem, totdat Hij bevestige en totdat Hij Jeruzalem stelle tot eenen lof üp aarde. Paul Kruger en Hailé Seinssié 2 ^Koffi/e r &Jcend de l>e^Ue üt cUlepci/z&H Voornaamsfe inhoud t niEuws Advertentieprijs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst- aanvragen en -aanbiedingen van 1 6 regels 80 et.Boek-aan- kondlging 10 cent per regel Contracten belangrijk lager UITGAVE VAN Gevestigd te Middelharnis - Prins Hendri'cstr. 122 C. Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17 Abonnements-prijs 85 cent per 3 maanden bij vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Buitenland 8 gulden per jaar Looti den JHeere, want Hij is goed, want Zijne goedertierenheid is in eeuwigheid; dat zulks de bevrijden des Heercn zeggen, die Hij' van de hand der wederparfijders bevrijd heeft. Ps. 107 1, 2, Rechtvaardig volk, verhef uw blijde Ijlanken, Verheugd in God, naar waarde nooit te danken. Zingt vroolijk; roemt Zijn deugden 't allen tijd, Gij, die oprecht van hart en wandel zijt. Ds. v. d. K. Dwaas geredeneer. De ontwapenaars beweren, dat een gewa« pend Nederland andere landen zou uitlok» ken tot aanval. Volgens hen is een onge* wapend Nederland veiliger dan een bewa* pend Nederland, 't Zijn vaak geleerde man» nen, die zulke dingen poneeren en daarom is het misschien wat veel gewaagd om van dwaze redeneering te spreken, maar toch kujnnen we het niet aiuders noemen. Ze stellen het dan voor alsof een Nederlandsch leger zou uitlokken tot aanval van andere landen. Dan zou, ons leger dezelfde wer-* king hebben als ee» i magneet. Maai de. zaak staat anders. Integendeel een behoorlijk bewapend volk van 8 millioen menschen zullen alle partijen ontzien ■en zich. wel; wachten het niet bij de vijanden te voegen. De historie van de inval in België is daar» van het bewijs. Tot tweemaal toe werd het Diuitsche plan van opmarsch gewijzigd omdat men inzag dat het Nederlandsche leger niet te veronachtzamen was. Is een land niet behoorlijk bewapend en kan het gemakkelijk worden bezet, dan zal men daar lichter toe overgaan. Vooral, als zooals ons land, groote strategische mo» gelijkheden biedt. Dat is zoo eenvoudig, dat het moet ver» bazen dat niet iedereen dit inziet. Bezetting door een ander heeft voor dien ander groote voordeelen; de welvaartsbron» nen van ons land, het feit dat dan niet het eigen land oorlogsterrein wordt en gebxuik» making van de strategische ligging van ons land. Ook wordt' van de zijde der ontwape» naars wel aangevoerd dat door bevrapening van ons land het streven naar ontwapening in de andere landen zou worden verzwakt. Niets is minder waar dan dat. Alle landen bewapenen sterk om redenen, die met Ne» derland niets hebben uit te staan. Practisch was ons land aan den rand van ontwape» ning, maar het heeft de andere landen er niet toegebracht om van hun bewapening af te zien. Vertrouwen op de internationale rechtsorde beschaamt, de Volkenbond is een rietstaf, die de hannd doorboort. Abessinië en anderen zij ons tot voorbeeld en wekke het streven om te zorgen dat ons land op eigen verdediging bedacht zij. PRESIDENT VAN TRANSVAAL. KEIZER VAN ABESSYNIE. Het „beschavingswerk" van dictator Mus» soHni spoedt met haast ten einde. In zeven maanden tijds hebben de modern uitgeruste Italiaansche legers, voorzien van duivelsche moordwerktuigen als tanks en bommen, ge» holpen door gifgas, waarmee duizenden Abessynen wreedaardig Werden 'vermoord, die men op andere wijze niet klein kon krij» gen ,de troepen van den Negus verslagen en zijn zij thans als triumfators de hoofd» stad Addis Abeba binnengerukt. De Duce hield te Rome te dier gelegenheid een bral» lende rede, waaruit bleek, dat de hoogmoed en trotsheid zijns harten na deze overwi!n<= ning van twijfelachtig gehalte een schier waanzinnige hoogte hebben ^bereikt. Deze man, die in zijn toomelooze heerschzucht zich niet ontzag een vrij volk met de wape= nen der barbaren te onderwerpen en daar=< voor de afschuw van de gansche wereld trotseerde: die desnoods om: zijn onverza» digbare dorst naar roem en eer en macht te lesschen een Europeesche oorlog ontke» tend had, deze man, die zich nu de over* winnaar weet niet alleen over Abessynië, maar ook over Engeland en over de heele Volkenbond, zal thans dicteeren, wat hij met het ongelukkige land van den Negus doen zal. Dank zij zijn weergalooze brutali» teit en de dubbelhartigheid van zijn Fran» schen vriend, de machteloosheid van de Volkenbond en de aarzelende houding van Engeland, de verdeeldheid en geringe mili» taire kracht der Abessijnen is het hem ge» lukt het drama in Abessynië tot een „roem» rijk" einde te brengen. En zoo is wederom het recht vermoord en het zwakke vertrapt; het onrecht heeft gezegevierd en het brute geweld viert zijn triomfen. Het land is verwoest, tienduizen» den mannen in de bloei der jaren lieten op de slagvelden hun leven en in de woningen is rouw en droefheid, welke schril afsteken bij het eindeloos gejubel der feestvierende Italianen. De Negus verliet als balling zijn land, na vruchteloos met zijn legers ge» poogd te hebben de Italianen tegen te houden en na vergeefs in dringende vertoo» gen de hulp van de wereld te hebben inge» roepen. Het treurspel is geëindigd. Met ge» balde "vuist zag de wereld het aa-n. Doch daar was niemand, die den tyran van Rome durfde weerstaan. Deze zwarte bladzijde in het wereldhisto» rieboek kan worden omgeslagen. En de wereld gaaf over tof de orde van de' dag. Straks is Abessynië vergeten en dwaalt de Negus rond over de aarde, terwijl Mussolini voortgaat zijn trotsch imperium Romanum verder te bouwen. En de volken zullen 2:ijn vriendschap zoeken en vergeten, dat zijn regime én in Italië én in Afrika: ge» bouwd is op bloed en tranen. L'histoire se répète de geschiedenis herhaalt zich, zeggen de Franschen. En inderdaad, bij het nagaan van het tragisch verloop van dit Abessijnsche drama rijst onwiiiekeurig in onze herinnering op dat andere gruwelijke onrecht, dat een andere imperialistische mogendheid beging. De oude ren onder ons weten het uit eigen ervaring en de jongeren uit hun lectuur, hoe bijna 40- JAien. geleden de wereld eenzelfde schouwspel te zien gaf als nu. Transvaal en Abessynië, Paul Kruger en Hailé Selassie, welk een treffende overeenkomst is er tus» schen deze twee. In 1899 verklaarde het machtige Enge» land de oorlog aan de beide kleine Zuid» Afrikaan.sche republieken Transvaal en Oran» je»'Vrij staat. Het wilde meer macht, meer koloniën, het wilde goud en diamanten, die in het land der Boeren gevonden waren. En wat Engeland toen deed, meende Italië te mogen doen in, 1935. Of het nu. gaat om goud of om, petroleum, dat is immers om het even? En het sterke Albion zond zijn legers naar Zuid»Afrika om even dat kleine koppige Boerenvolk te onderwerpen. Zij waren machtig uitgerust en bij het handjevol Boeren was alles even primitief. En toch waren er 240.000 Engelsche soldaten noodig om de 13.000 Boeren eronder te krijgen! De knapste generaals van het En* gelsche leger als Lord Roberts en Kitchener moesten eraan te pas komen om de eenvou» ■dige veldkorncts met hun legertjes te ver» slaan. En twee en' een half jaar hielden deze mannen vol! De 'Wet, de la Rey en Joubert, Cronjé en Botha, we kennen hun namen nog als die van helden, die vochten voor vrijheid en recht. Ook de Abessijnsche Rassen hebben dapper gevochten tegen een verpletterende overmacht van 400.000 'mo» dern bewapende soldaten. En toen het de Engelschen te lang ging duren, namen ze evenals de dappere Italianen hun toevlucht tot wreedheden. Ze verwoestten het land, honderden Boeren w'erden gedeporteerd en ■vrouwen en kinderen in concentratiekam» pen opgesloten, waar velen ellendig omkwa» men. Toen werd het de Boeren te machtig, ■want hun ziel schreide om zooveel leed. Voor zulk een oorlogstaktiek moesten zij ■wijken. En wij vragen: deed Italië het beter met zijn gifgasoorlog en zijn bombarde' inenten zelfs der Europeesche ambulances? Lezer, de geschiedenis herhaalt zich! Tijdens de Boerenoorlog was de sympathie der wereld aan de kant der dappere Boeren»' volken. Vrijwilligers uit vele landen namen in hun gelederen dienst en bij het verne* men van de nederlagen der Engelschen bij Dundee en de Tugela, bij Modderrivier en Magersfontein verheugde zich de gan» sche wereld. Was het ook niet zoo, als we lazen van overwinningen der Abessijnen en verkneukelden we ons niet reeds bij de gedachte, vooral in het begin van de strijd, dat dit Abessijnsche avontuur wel eens het graf zou kunnen worden van Mussohni's roem en macht? Gelijk van 1899 tot 1902 de antipathie der wereld gericht was tegen Engeland en zijn minister Cham» berlain, zoo heeft zich de laatste 7 maan» den de wereldopinie met niet minder kracht gericht tegen Itaüë en zijn heerscJher Musso* lini. Doch beiden gingen hun gang en overwonnen. De geschiedenis herhaalt zich. De Boeren deden een beroep op Duitsch» land en Frankrijk, doch deze landen waag» den het niet, te interveniëeren. De Trans» Ik hou van zuivere koffie, zegt Dora. En daarom lei ik op de naam valers en Vrijstaters konden het alleen afr maken. En Abessynië? 'We weten het al» len: de Volkenbond zou helpen; evenwel zonder geweld. De sancties zouden Italië's kracht verlammen, docjh Italië ging voort. En op het oogenblik,, dat men zou gaan praten over verscherping der sanicjties, is de oorlog uit en ligt Abessynië onder de voet. Noch de dringende telegrammen van den Negus, noch de ontroerende smeek» ■beden zijner dochter, geridht tot de volken van Europa, hadden eenig effect. En gelijk Transvaal in 1902, zoo> gaat Abessynië in 1936 ten onder. Ondanks! zware verliezen in manschappen en geld, die zoowel Enge» land als Italië leden,: het doel van beide imperialistische landen werd bereikt. Voorwaar: de geschiedenis herhaalt zich. Een Engelsch oorlogsscpiip ivaart door de Roode Zee en zet koers naar Palestina. Het heeft aan boord den Negus met zijn gezin, die zijn land heeft moeten verlaten en voortaan balling zal zijn op aarde. Het machtige Italië heeft hem zijn land en volk ontnomen en zal voortaan heerschen over de Staat, die de eeuwen door in vrijheid zich verheugde. Tragisclh is zijn lot. Slacht» offer van het onrecht, dat in deze god» delooze, verdorven wereld hoogtij viert. En zijn volk zal ontvangen de zegeningen van de fascistische, Romeinsche beschaving, die in Italië tot zulk een schitterende hoogte geklommen is. ■We schrijven October 1900. Een Neder» laiidsch oorlogsscihip, de „Gelderland," door Koningin Wilhelmina gestuurd naar Zuid» Afrika, vaart over de wateren van de Atlan» tische Ocjeaan met bestemming naar Neder» land. Aan boord is een oud man vani 75 jaar. Het is de president van Transvaal. Paul Kruger. Uitgeweken naar Portugeesch* Oost»Afrika heeft hij zich ingescheept op deze oorlogsbodem ten einde in Europa hulp te zoeken voor zijn stervend volk. Doch Duitscjhlands Keizer Wilhelm II wei» gert hem te ontvangen en ook nergens an» ders vindt hij gehoor. Zijn vaderland zag hij niet weer. Als balling stierf hij in 1904 in Zwitserland. En zijn land ontving de zegeningen van de Engelsche cultuur. Ja waarlijk, de geschiedenis herhaalt zicjh. Het ééne onrecht stapelt zidh op het ande» re. Engeland en Italië, ze hebben elkaar UIT HET KIJK VENSTER: De Herv. Antl= rev. van Prof. Visscher. Dwaas geredeneer Over ontwapening. Een treffende overeenkomst tusschen Keizer Hailé Selassie en Pres. Paul Kruger. Muziek: Een inleidend artikel over liet ont= staan en de ontwikkelinig; der Evangelische Kerkzang. Gémeenteraadsverslag van Poortvliet (2e Blad.) De afscheiding te Oud=Vossemejer. Ds. Buds dingjh. V. Binnenlandsch Overzicht: (Moederdag, Werk kampen. Leerdam, Voorzittersdiap 2e Ka= mer.) Buitenlandsch Overzicht. Jaarverslag Kamer van Koophandel. Econ. overzioht van enkele Flakk. gemeenten. Buitengewone Vergadering van den Flakkee: schen Boerenbond.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1936 | | pagina 1