Gemeenteraad Plaatselijk Nieuws Ingezonden stukken Bazar fe Den Bommel Gezellig geroezemoes vult een tweetal lo« kalen der O.L. School, Het comité op een fleurig versierd podium, dozijnen dames in keurig verzorgde stands en een groot aan^» tal belangstellenden wachten op het moment dat de Weled. Zeergel. Heer Dr. P. 'Oost= hoek door handgeklap om itilte verzoekt, om deze bazar, die gehouden zal worden ten bate van het Groene Kruis, als volgt te openen: Dames en Heeren! De presidente van het comité, dat zich ten ^loel heeft gesteld, door het houden van deze bazar, gelden voor het Groene Kruis bijfeen te brengen, heeft mij verzocht een woo'^ tot U te lichten. Dit kan U wel eenigszins verwonderen, daar vrouwen in den regel hun mondje wel bïjl zich hebben, maar omdat in dit geval mij'n eigen vrouw mij dit verzocht, begrijpt U dat ik niet weigeren kon, daar het verzoek van de vrouw een bevel is. We roepen U allen welkom toe, inzon* derheid Burg. Donkersloot en andere ge» noo'digden en m.oeten dan woorden van dank uiten aan zoovelen die hébben medes= gewerkt deze bazar tot stanld te brengen; aan gemeentebestuur en secretariepersoneel die de voorbereiding vergemakkelijkten door beschikbaarstelling van localiteit, vuur en licht, enz. enz. Aan al die Dames, die zooveel tijd wilden en willen beschikbaar stellen en aan par»' ticuUeren en firma's in en buiten de ge^" meente die door het gulle geven, zooveel hebben bijeengebracht. Het Groene Kruis bestuur verzocht mij hun hartelijken dank aan het Comité te brengen. Er is gegevenveel gegeven. Er is gewerktheel veel gewerkt. Er zal gekocht, we hopenheel veel gekocht worden. Wanneer er succes rust op al die pogingen dan zal zoowel hetGroene Kruis, als het Comité zich gelukkig achten en het Groene Kruis tenslotte met de buit gaan strijken (Applaus). De WelEd. Gestr. Heer Burgemeestea Donkersloot krijgt dan het woord: Geachte Presidente, Dames en Heeren! Toen ik de uitnoodiging ontving een woord 'te spreken, had alleen de presidente en niet de echtgenoot van de presidente het woord, met dit gevolg dat ik niet heb kunnen weigeren en ook niet heb willen weigeren, aan dit verzoek te voldoen. Het doel van deze bazar heeft zoo zeer mijn sympathie en acht ik zoo nuttig, dat in deze ernstige tijiden, waarin de zorgen zoo zeer drukken en ons doeïi alleen een ernstig doel mag zijn, het houden van deze bazar geheel te verantwoorden is en noodj» zakelijk geacht moet worden. Reeds eerder, heb ik voor het openen van een bazar weleens geweigerd een woord te spreken We zijn todi geen spreektrompet of Fonograaf, dat we met op een knopje te idrukkeii een geheel repertoire ten gehoore kunnen brengen. Maar voor dit doel konden we nief' weigeren. Wijkverpleging is onont» beerlijk. In Den Bommel is de Groene Kruis ver^ eeniging al van ouden datum, reeds lang is er behoefte gevoelt aan wijkverpleging en geprobeerd het te bereiken, maar tot nu toe zonder resultaat. Als man van de practijk, reeds jaren voor* zitter van de Groene Kruis vereeniging te Ooltgensplaat, kan ik zeker zeggen dat de wijkverpleging onmisbaar is. Die er geen kennis mee heeft gemaakt, heeft een tekort in z'n leven. De bïjna stervenden, de zie» ken, de ouden van dagen, hoe liefderijk dikwijls door familieleden of vrienden ver» zorgd jhebben dikWijls een zuster noodig, om hun te helpen. Die zusterhulp, is onovertrefbaar. Het is jammer dat toen Mevr. Keizer la Plein hier sprak, dat er toen zoo wei» nig leden van het Groene Kruis aanwezig waren. Op ernstige, pakkende en practische iwijze heeft zij het nut den wijkverpleging toen aangetoond. Men spreekt zoo gauw, het kan, niet, de tijden zijn zoo slecht, maar de hoofden der gezinnen in de eerste plaats en dan de Armbesturen zijn geroepen te werken voor het Groene Kruis en de Wijkverpleging. Spr. haalt cenige frap'peerende voorbeel» den aan, welke het nut en de onmisbaarheid der wijkverpleging aantoonen. Waar een wil is, is een weg. Toen ik een schooljongen was, hing er een kaart waarop stond: Ik kan niet, zegt de trage, en daar» om kan bij niet. Zoo dikwijls brengt men naar voren, de wijkzuster is maar een knechtje van den dokter. Dat is allerminst waar, het! is niet het belang van den dokter, maar het belang van allen. Dank zij de dames die deze bazar tot tot stand brachten, kunnen we de hoop koesteren, dat de Wijkverpleging er komt, hetziji gecombineerd met Stad a. 't Ha» ringvHet, hetzlji voor deze gemeente. Het heeft me het meest getroffen, dat door jong en oud, door dames uit de laag» ste klasse als de beter gesitueerden is sas! mengewerkt om zoover te komen. Dus het doel van deze bazar is, vanavond, morgenavond en Zaterdagavond met een leege beurs naar huis en de kassen der dames overvloeiende. Het gaat voor de leniging van den nood van Uw getroffen medemensch, dus tot heil der lijdende menschheid. We hopen dat er sppedig te lezen zal zlijln Het Bestuur van het Groene Kruis te Den Bommel jin vergadering bijeen, heeft be» noemd tot wijkverpleegster Zuster die en die, niet een dame die aan politiek doet, noch een dame die van mannen houdt, maar een Zuster die door haar taak van barmhartigheid wat verlichting brengt aan onze zieken en ouden van dagen. Dan kan ik tenslotte nog mededeelen, dat het BurgerÜjik Armbestuur besloten beeft een jaarlijksche subsidie toe te kennen. (Apiplau^. Tijdens de rede van den Burgemeester werd Dr. Oosthoek voor een spoedgeval geroepen. Burgemeester Donkersloot neemt na zijn rede de leiding op zich en! geeft alvorens de bazar voor geopend te verklaren, het woord aan een der dames van het comité die namens het Comité een fraai bloemstuk aan de presidente aanbied, waarbij woor» den van dank worden geuit, voor de gast» vrijheid en hartelijkheid tijdens de voorbe» reidende werkzaamheden door het comité ten huize van de presidente ondervonden. Mevrouw Oosthoek dankt op prettige wijizc voor deze attentie, hoewel zij het overbodig vindt, daar het voor haar ge« zellige uren waren en geheel geen opof» Bering, maar de bloemetjes zijn erg mooi. Burg. Donkersloot hoopt dat het einde der bazar zeker zoo bloemrijk zal zijn als het begin. Dhr. Mast Sr.: Ook ik wilde het mijne zeggen. Ik moet me verbazen, ja scha» men dat er in de verloopen 25 jaar zoo weinig is tot stand gekomen, terwijl dit dames»comité in zoo korten tijd zooveel heeft tot stand gebracht. Ik heb nog meer om me te schamen: vijf en twintig jaar hebben we het zonder in» signe moeten doen en het comité heeft er ons één in de kortst mogelijke tijd be» zorgd, en geen kleintje ook. Die insigne eischt zeker wel eenige toe» lichting: Die groote lap zuiver wit moet zeker de reinheid voorstellen, waarmede we onze ziel moeten behandelen. Geen linnen of katoen, maar zuivere iijde toont ons zeker aan, dat niets ons te kostbaar mag z:ijn een verheven doel te verwezenHjken. Het miniatuur Groene Kruisje wil ons zeg» genlaat het groeien en bloeien, doet Uw best ,laat het groot worden, tot heil der lijdende menschheid. (Applaus.) Na dank aan den heer Mast, verklaart de voorzitter de bazar voor geopend en raadt allen aan, een en ander in oogen» schouw te nemen en niet karig te zijb. Met dit in oogenschouw nemen wordt dadelijk begonnen en in aanmerking ne» mend, de groote verscheidenheid op de voordeeligste wijze gerangschikte artikelen, en de gezelligheid van het geheel, zullen de dames zeker de centjes binnensleepen. Eén lokaal is geheel gevuld met hand» werken, ondergoederen, ba'h»ykleeding, enz. enz. volgens de dames de snoezigste en doddigste spulletjes., terwijl bakker Goemaat geheel belangeloos voor de snoeperige spul» letjes zorgt. Zoo vreedzaam als het er uitziet bij het buffet, waar de dames voor een lekker kopje thee zorgen, zoo'n wild wiest idee geeft de andere hoek, waar bij het vertrek van de krantenman, de gerokte heeren» comité»ledcn hun schutter's»capaciteiten bot» vierden, wat heel wat meer dubbeltjes op» levert dan er rozen geschoten worden. BRUINISSE In de Vrijdag j.l. gehoudeni vergadering van den gemeenteraad waren alle leden te» genwoordig. De VOORZ, roept de leden in de eerst gehouden vergadering in het nieuwe jaar hartelijk welkom toe. Vervolgens doet hij mededeeling van den loop der bevolking over het afgeloopen jaar, die thans 2400 personen bedraagt, en houdt eenige beschou» wingen met betrekking tot den toestand. Wij weten, aldus spreker, hoe de; toestand zich ontwikkeld heeft; Het mosselschippersbedrijt is in het afgeloopen' jaar niet voordeelig geweest. Velen hadden een gering inkomen. Ook met de oestercultuur staat het niet zoo rooskleurig. Ik spreek de wensch; uit, dat deze cultuur heden zijn dieptepunt- bereikt heeft en dat in de toekomst het betere uit» komsten mag geven. Betreffende den land» bouw valt niet veel te zeggen; in weerwil der genoirien maatregelen der, regeeringi is het nog geen middel van b«staan geworden. Een groote werkloosheid heerschte in onze gemeente. De meeste werkloozen werden bij den aanvang van het jaar in de steunrege» ling opgenomen; in Maart en April werden ze allen bij de centrale werkverschaffing te Anna»Jacoba»Polder geplaatst. Voor hen is heelemaal geen uitzicht, alhoewel zich teeke» nen van opleving in den maatschappelijken toestand van ons land voordoen. Ik spreek de wensch uit, dat wij in 1936 de belangen der gemeente in welstand en gezondheid mo» gen behartigen en dat geen wanklank den vriendschappelijken omgang mag verstoren. Tevens betuig ik de ambtenaren van het ge» meentehuis dank voor hun drukke werk» zaamheden, die zeer uitgebreid zijnj gewor» den door de crisis»maatregelen, waarvan zij zich heel verdienstelijk gekweten hebben en ik hoop, dat zij die in 1936 in gezondheid mogen uitvoeren. Weth. PADMOS dankt den Voorzitter voor de gesproken woorden. Ook hij' hoopt dat zij een vriendschappelijke samenwerking mogen hebben, vooral in deze( malaise»tijd met bijna onoverkomelijke gemeentelijke be» stuursmoeilijkheden. Daarna doet de VOORZ. mededeeling van verschillende ingekomen stukkien, die voor kennisgeving aangenomen worden' Ingekomen een brief van Ged. Staten, Waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de uitbreiding der electrische verlichting. Zg dringen op intrekking van het besluit der begrooting voor 1936 aan. B. en W. stellen voor aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen." De heer VAN VESSEM informeert wat dergelijk besluit van Ged. Staten beteekent.. Hij meende, dat zij ruimer blik op den toe» stand der gemeente hadden. Spreker gaat enkele jaren terug toen goedkeuring werd verkregen op het besluit der verplichte aan» sluiting bij de waterleiding, tegen wil der gemeente. En nu wij komen, aldus spreker, om goedkeuring te vragen voor een besluit om een heel nuttig werk te doen uitvoeren, hetwelk nog niet eens eeni hooge uitgaaf bedraagt, wordt deze niet verleend. Hij dringt er op aan, aan het verzoek njlet te voldoen, temeer daar de jaarlijksche uitgaven toch niet zoo hoog zijn, evenmin de kosten van werkverschaffing in verband met een subsidie van 85 De Voorzitter geeft, om misverstanden te voorkomen, de verzekering, dat het College vanB. en W. absoluut geen invloed op de zaak heeft uitgeoefend. Hij, wijst er nadruk» keiijk op, dat ze langs officieelen weg is be» handeld. De heer VAN VESSEM betoogt, dat het College geen verantwoording uit den) aard der zaak verschuldigd is. Hij begrijpt de hou» ding van Ged. Staten niet, daar in vele plaat sen in Zeeland, met name in Kapelle, waar hij onlangs is geweest, den toegangsweg heel goed verlicht is. Weth, PADMOS betoogt, dat de Raad zeer verstandig zou doen om aan het verlan» gen van Ged. Staten te voldoen, vooral met het oog op den gunstigen toestand der ge» meente en mede in verband, met het feit, dat de groote steden, alles moeten doen wat Ged. Staten voorschrijven en waarom zou een dorpje dit niet doen. Het is zeer wen» schehjk aldus spreker, niet meti Ged. Sta» ten in conflict te komen. De heer VAN VESSEM is het niet met den spreker eens. Hij', zegt, dat groote ste» den alleen moeten navolgen, wat Ged. Sta» ten voorschrijven ten aanzien der salarisver» lagingen, hij voelt zich nog te veel demo» craat om nu reeds fascistisch bestuura te worden. Kort geleden las hij in de Gemeen» testem, dat er een gemeente in Zuid»Holland in beroep is gegaan tegen een beslissing en het gewonnen heeft. Weth. PADMOS dringt er nogmaals op aan, om aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt met vier tegen drie stemmen aangenomen. Ingekomen een verzoekschrift van H. van Zuidland, inhoudende om ook in aanmer» king te kunnen komen om' een paard 'Hen dienste te stellen voor den reinigingsdienst, voor de lijkkoetst enz,., daar dit altijd een persoon heeft. De heer BOONE vindt, dat wanneer het gedeeld zou worden niemand er eenig voor» deel van kan trekken. De VOORZ. sluit 'zich hierbij- aan. De heer DE KONING vindt,, dat, door aldus te redeneeren, zoodoende P. v. d. Berge altijd aan blijft en H. van Zuidland, die meermalen een dergehjk verzoekl heeft gedaan en eventueel andere gegadigden nooit geen kan krijgen. Weth. PADMOS zegt, dat het. een zeer moeilijk geval is; hij, is sterk tegen aanbe» ;stedingen, daar zooals hij zegt,, dan vele personen weer uitgeschakeld moeten wor» den, daar hun de noodige materialen ontbre» ken; hij herinnert aan den tijd, toen een ander dit werk verrichtte, wiens bediening veelte wenschen overliet. De heer VAN VESSEM is, het met den spreker eens. Daarna wordt z.h.s. het prae»advies van B. en W. om njet in te gaan op H. van Zuidlands verzoek, aangenomen. Vervolgens wor.dt behandeld een verzoek» schrift van J. T. van den Bout, die weer bij de steunverleening als controleur wenscht te fungeeren. De VOORZ. zegt, dat dit verzoekschrift eigenlijk niet op zijn plaats is, daar het be» noemen van een controleur bij de steunre» geling behoort tot de competentie: van B. en W. Doch wil hij naar aanleiding van eenige bewoordingen uit het verzoekschrift iets zeggen. Het verwondert hem' dan, dat iemand, die een gesprek onder^, vier oogen gehad heeft, na ongeveer ©en jaar, de juiste woorden, die toen gezegd zijn,, nog weet. Het kan mogelijk zijn, aldus) spreker, dat ik die woorden gezegd heb, maar toch is het zeer twijfelachtig. Verder zegtt hij', dat in een der vakbladen een bericht voor» kwam, dat een controleur dei^ steunverlee» ning, die, toen de steunverleening onder» broken werd door werkverschaffing, ook bij de werkverschaffing werd tewerkgesteld. Klaarblijkelijk werd deze gemeente er mede bedoeld. Ook zeide hij, dat de controle door beide heeren volontairs naar genoegen, ten uitvoer werd gebracht. Het verzoekschrift werd voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens ingekomen een brief van den heer C. van Waardenburg te 's»Gravenhage, toekomstig kantoorhouder der P.T.T. al» hier, mededeelende, dat hij' bereid' is het postkantoor tegen den gevraagden huurprijs van de gemeente te huren. B. en W. stellen voor om het postkantoor aan voornoemden heer te verhuren voor f 400.per jaar, met dien verstande dat de kosten der waterleiding door den, huurder moet worden gedragen en nadat eenige her» stellingen en veranderingen aan het woon» huis zijn aangebracht, waar goedkeuring van Ged. Staten is gekregen. Het verwondert VAN VESSEM, dat) dit besluit door Ged. Staten werd goedgekeurd en dat der straatverlichting niet; dit laatste vindt hij noodzakelijker dan; het postkan» toor te vernieuwen. Na uitvoerige besprekingen wordt het voorstel van B. en .W. in stemming gebracht en met vijf tegen een stem aangenomen. Daarna wordt op voorstel van B. en W. de verordening op de heffing van schoolgeld gewijzigd. Het tarief wordt aanmerkelijk ver» hoogd; dit wordt gedaan op aandrang van ;Ged. Staten en het gevaar te vermijden dat de begrooting niet goedgekeurd' wordt. Behalve de heer de Koning, die niet mee» stemt, stemmen de overige leden voor. De VOORZ. deelt den Raad! mede, dat onlangs een verzoek is ingekomer^ van M. V. d. Sluis, alhier om: een weide in werk» verschaffing te spitten. Hieraan zijn vele moeilijkheden verbonden. Reeds zijn bij den Inspecteur der Werkverschaffing inlich» tingen gewonnen, die bericht, dat dezelfde subsidie er op verleend zal worden Het is een zeer klein werkje, dat door een tien» tal personen in 2 weken uitgevoerd kan worden. Zoodra de goedkeuring er voor is gekomen .heeft de Raad tegen uitvoering geen bezwaar. Na eenige bespreking wordt alsnog ont» slag verleend aan den heer< C. Koelmans, als hoofd der indertijd gegeven, Franschen cursus, in verband met de pensioenwet, waar bij een en ander door den heer Secretaris wordt toegelicht. Daarna doet de VOORZ. mededeeling, naar aanleiding van een vraag van den heer Boone in de vorige vergadering omtrent het havenlicht, dat hij inlichtingen beett gewonnen bij diverse schippers, waaruit blijkt dat er schippers zijn, die van den bestaan» den toestand geen hinder hebben en ook, die voor het blindeeren, van het licht zijn. Na eenige bespreking wordt besloteni deze zaak zoo te laten. Verder, dat hij bij den dokter inlichtin» gen heeft gevraagd betreffende de noodzake» lijkheid om bij zijn woning het lichtnet uit te breiden, welke deze onnoodigi acht. Ten opzichte hiervan wordt besloten den be» staanden toestand te handhaven. Bij' de rondvraag informeert de heer VAN VESSEM of het juist is, dat het bestuur der Landbouwvereeniging een verzoek heeft ge» daan tot bestrijding der ,rattenplaag. De VOORZ. antwoordt bevestigena en, zegt, dat het te laat kwam om nog behan» deld te kunnen worden, ,Op| verzoek leest hij het voor. De heer GELUK zegt, dat het Bestuur van voornoemde vereeniging voorloopig de pre» mie van een rat -wil bepalen op 5 cent. De VOORZ. zegt, dat vooral het pu» bliek de plaag krachtig moet tegen gaan. Een serum er tegen te gebruiken zou niet duur zijn. De zaak zal door' B. en W. na'd|er onder de loupe genomen worden. De heer VAN OEVEREN vraagt inlich» tingen betreffende de aangelegenheid, dat werkloozen werk geweigerd zouden hebben. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat dit niet het geval was. Hij dringt er op aan dat men zich niet aan praatjes moet storen, op» dat dit alles veel onnoodig; werk voor dg controleurs meebrengt. Zijn meening is eerst een onderzoek bij de betrokken personen in te keilen. Daar er niets meer aan de orde is, wordt de vergadering gesloten. Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. Aan het Jaarverslag over 1935 der Rotter» damsche Bankvereeniging N.V. ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar was op financieel gebied voor ons land niet gemakkelijk. Tel» kenmale werden door onverwachte evene» menten in binnen» en buitenland de wissel» markt en de geld» en; tondsenmark^ hevig geschokt. Nu eens was het de val van den buitenlandsche valuta, dan weer een) drei= gende ministerieele crisis hier ot ginds, die tot vlucht van buitenlandsch» zoowel als van binnenlandsch kapitaal leidde. Dq on» vermijdelijke schadelijke gevolgen waren voor handel en bedrijf een hooge, soms zeer hooge rente en voor den belegger een hevige daling ook in de meest solide obliga;» tien, ,die uit vrees voor devaluatie van den gulden veelal tegen aandeelen ofj waarden in andere valuta werden geruild. De open» bare lichamen hadden geen gelegenheid meer hunne vlottende schulden te consolideeren, ot door conversie van leeningen hunne las» ten te verlichten. De levendigheid op leffecten» en wissel» markt is in het algemeens voor de winst» rekening onzer bank niet onvoordeelig ge» weest, al miste deze de baten uit het emis» siebedrijt, dat natuurlijk onder de bovenge» noemde omstandigheden beperkt bleet. Het hoogere disconto gaf een beter rendement van onze wisselportefeuille. Al mogen de resultaten van onze instelling over het afgeloopen jaar opi zichj zelf be» schouwd tot tevredenheid stemmen, in we» zen is de hierboven geschetste, telkens weer optredende financieele onrust voor de, ont» wikkeling van het bankwezen niet gunstig; de teruggang van de balanscijters,. een ver» schijnsel, gedurende de crisisjaren te consta» teeren, is nog niet tot staan gekomen. In de huidige omstandigheden vinden wij daar» om aanleiding U in overweging; te geven, wederom belangrijke bedragen aan onze re» serves toe te voegen. Indien onze voorstellen, ,die de instemming van Commissarissen hebben, ook Uwe goed» keuring wegdragen, zal na de gewone stor»" ting in het Pensioenfonds en een; atschrij» ving op gebouwen van ruimi f 550.000. een bedrag van i 1.000.000.aan de gewone reserve en f 1.300.000.aan de bijzondere reserve voor mogelijke risico's worden toe» gevoegd, waarna een dividend van 41/3 P/o kan worden uitgekeerd. Balans DEBETZIJDE: Kas, Kassiers en Callgelden f 13.587.956.49; Wissels f 63.740.738.66; Ban» ken en Bankiers f 26.244.827.55; Prolonga» tie en voorschotten tegen effecten f25.878.537.77; Effecten f 5.298.967.67; Syn» dicaten t 246.976.25; Deelnemingen in ünan» cieele Instellingen f 662.092.03; Debiteuren in rekening»courant t 95.342.064.53; Vorde» ringen wegens gestelde borgtochten f 15.783.385.18; Gebouwen f 4.800.000—Sal» do in verband met termijnzaken t 143.996.60 Te leveren fondsen f 1.224.486.19. CREDITZIJDE: Kapitaal f45.000.000—; Re» serve f 14.500.000—; Geadviseerde Wissels f 1.422.074.58; Geaccepteerde Wissels f 10.987.123.54; Door derden geaccepteerd f2.165.101.11; Deposito's f 32.762.465.39; Cre» diteuren in rekening»courant f 127.167.749.72; Te ontvangen fondsen f 1.081.020.34; Gestel» de borgtochten f 15.783.385.18; Dividend 1935 f 2.025.000.Saldo op nieuwe rekening f 60.109.06. Winst» en Verliesrekening: Het winstdjter van rente en, wissels be» ,draagt 17.598:464.05; Provisie f3.801.450.06 en dat der Effecten «n Syndicaten f 277.522.42. De Debetzijde der winst» en verliesreke» ning vertoont de navolgende cijfers: Bedrijfs onkosten t 6.015.242.66; Pensioenfonds f 485.193.Afschrijving gebouwen ,f 553.071.61; Reserve f 1.000.000.—; Bijzon» dere reserve tegen mogelijke risico's f 1.300.000.—Dividend i% <>io f2.025.000. Dividend»bclasting f 203.512.50; Tajatiémes f 64.500.— Saldo op nieuwe rekening f 60.109.06. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevers. RAADSERVARINGEN. De Gemeenteraad van Middelharnis ver» gaderde verleden week Vrijdag weer, eens en sloeg, zooals steeds, spijkers met koppen. Wat kan men anders verwachten van den Raad der grootste gemeente op, ons eiland? Booze tongen beweren wel eens, dat het grootste deel des Raads meer geschikt^ is voor hun zetels dan voor hun: taak, maar dat beweren natuurlijk lieden, die zelt graag zouden willen meedoen, zoodat wij deze kunnen uitschakelen. M.i- hebben wij het puikje van het puikje om de Raadsta» fel en waarom hen dan den lot onthouden, die hun toekomt? Nou ja, zoo nu en dan' nemen zij wel! eens een besluit, waar een gewone gemeen» tenaar niet bij kan, doch dit is zeer normaal en zooiets 1 ij k t alleen maar vreemd. Hoe kunnen wij, stervelingen, de hersenkronke» linden eens Raadslids volgen, laat staan be» grijpen Zoo bijvoorbeeld Vrijdag j.l. Aan de orde was de benoeming van een lid van het Bestuur ,der Stichting Drinkwaterleiding. Na eenige strubbelingen werd wegens het staken der stemmen geloot. En v.'ie trok deze hoofdprijs? De ons allen bekende heer Doornbos. En; tot mijn groote verbazing nam de man zijli benoe» ming aan ook. Tot mijn verbazing zeg ik, want genoem» de heer is een verwoed tegenstander der verplichte aansluiting bij de waterleiding en zelf, voor zoover ik weet, nog niet aange» sloten, zoodat hij wel door den sterkep arm, tot aansluiting zal moeten worden ge» dwongen. M.i. is zoo iemand dje nog zweert bij zijn tras, toch niet geschikt lOm Bestuurs» lid te zijn van de Drinkwaterleiding. Kan van zoo'n man, mef wrok jegens deze instelling bezield, geacht worden, dat de belangen der Stichting, waarvan hij klaarblijkelijk een af» schuw heeft, bij hem veiling zulleni zijn? Ik geloof van niet. Maar ik zal het wel mis hebben, want bijna de helft der Raadsleden stemde hem toch en zou, ik het beter weten dan 5 vroede vaderen? Zoodat ik mé er maar bij zal neerleggen en op gezag aanne» men, dat de zaak wel juist zal zijn. Dank zij dhr. Doornbos, die het heki vanj den dam deed, zullen wij in de toekomst nog zien, dat Ras Desta plaats neemt in, den Fa'scis» tischen Raad, een ouderling zitti,ng neemt in het Bestuur van de ,dansclub, Albert Heijn het H.A.K.A. bestuur voltallig maakt, Mussert het V.A.R.A. bestuur completeert en dhr. Koppelaar keihard in het „Flakkee"' (fv'oetbal) bestuur gestemd wordt. Waarmee ik maar zeggen wil, van Middelharnisj be» gint de Victorie. Een; aangeslotene. Naschrift. Wij hebben een oogenblik in twijfel gestaan, dit ingezonden ,op te nemen. Dit, om de tegenstellingen onderaan het stuk genoemd, die van zeer spot»achtigen aard zijn. De teekening van dergelijke carri» caturen grenst aan profanie. Laat evenwel de abonné die ons het stukje zon|d,: zijn hart eens luchten. Nieuws brengt hij echter niet. Abonné heeft Vrijdag in ons verslag kunnen lezen, dat de heer Doornbos zelf heel goed weet, dat hij voor een vreemde eend in dej bijlt in het Bestuur zal worden aangezien. Toch neemt hij het aan. En terecht Hij is tegenstander wat niet wil zeggen, dat hij „een wrok" tegen de instelling heeft. Een ieder, diie den heer Doornbos van nabjijl kent,, weet, dat hij een zeer zelfstandig en conciëntieus persoon is, welke de zaken waarvoor hij zich geeft, met groote nauwgezetheid be» tracht. Is onze abonné van meening dat de heer Doornbos alleen „tegenstander" is? Dan is hij mis. Honderden en; honderden zijn aangesloten, omidat het moest. Het verschil is maar, dat enkelen wat meer tegenstand bieden. Voor» ot tegenstander met de stok zijn -wéj er naar toegeslagen. Vrijheid, blijheid!! Wat het behartigen der belangen, betreft is er dus wel heel veel voor hem te doen. De raads»ervaringen»schrijver moge dat in de loop des tijds ervaren. Redactie. MIDDELHARNIS Bij den agent der arbeidersbemidde» ling stonden Zaterdag 25 Januari 221 per» sonen als werkloos ingeschreven, waarvan 94 landarbeiders en 127 personen van ver» schillende vakken. Gedurende de week vanat 27 Jan. tot en met 1 Februari is de crisijS»margarine ver» krijgbaar bij L. W. Hobbel Zandpad. Vrijdag 6 Februari des avonds 7 uur zal in het Café Havenzicht ledenvergade» ring worden gehouden van Het Onderling Begrafenisfonds. Bij L. J. van Eek in de Nieuwstraat ontstond er een begin van brand in de huis» kamer. Door spoedige hulp wend erger voorkomen en was de brand gauw gebluscht. Met eenige materieele schaide liep dit inci» dent af. Vanaf het Havenhoofd is een Rijnaak met 8000 balen uien verzondlen naar Enge» land en een motorboot met 1800 balen uien Van uit de Kaai is per scheepsgelegenheid naar aen Haag verzonden 400 Hectolitei* aardappelen. 90MMELSDIJK Tegen een bakker dezer gemeente is procesverbaal opgemaakt wegens het niet bij» houden van het tarweregister.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1936 | | pagina 2