vROSSEM s VITA KOFFIE Gemengd Nieuws GEEN OUDE KOFFIE MEER BLIJFT ALTIJD VERSCH EN VOL AROMA 30-40-50 cbs. PER ^hPQfim (N,v.d.p.) Voor onze Jongens en Meisjes Volgens de statistieken was het aantal mannen dat zich van het leven beroofd heeft tweemaal grooter dan dat van de vrouwen en de meeste zelfmoordenaars verdronken zich in de Seine. Juni is de maand met het grootste aantal zelÉmoorden en de afgeloo* pen maand vormde hierop geen uitzonde== ring. Hittegolf boven Londen. Londen werd Woensdag bezocht door een tweede hittegolf. Het was zelfs de warmste dag van de geheele maand. De temperatuur bereikte een hoogte van 80 graden Fahren= heit. De normale nachttemperatuur voor dezen tijd van het jaar is 54 graden, maar gisternacht om 1 uur was de temperatuur reeds 66 graden. Auafrialië's bevolking. De bevolking van Australië werd einde Maart op 6.716.092 zielen geschat n.l. 3.406.213 mannen en 3.309.879' vrouwen. De totale bevolkingsaanwas in het daaraan voorafgegane jaar bedroeg 47.897 hetgeen 800 minder is dan het jaar tevoren. De 96st6 verjaardag van John. D. De oprichter van de Standard Oil Com* pany John. D. Rockefeller, die kortgeleden van zijn winterverblijt in Florida te Pocan* tico Hills in den staat New York is terug^» gekeerd, vierde gisteren zijn 96sten ver» jaardag. i Hoewel de ex^^petroleumkoning zich niet vlug meer beweegt, speelt hij nog regel** matig zijn geliefd golfspel. Uit het zaken» leven heeft hij zich reeds vele jaren geleden tervggetrokken; alle zakelijke aangelegen» hecen worden behandeld door zijn zoon John. D. Rockefleller jr. VERLAGING VAN VASTE LASTEN Vermindering van hypotheekrente, erfpachts canon en huurprijs. Het reeds aangekondigde tweede wetsont» werp tot verlaging van vaste lasten en van huren is thans door de regeering bij de Tweede Kamer ingediend. Het bevat be» palingen betreffende verlaging van hypo» theekrenten, zoomede van wijziging in de verplichtingen tot overeengekomen perio» dieke aflossing. Als liemiet voor hypotheekrenten wordt voortaan als regel gesteld 434 pCt. Voorts bevat het wetsontwerp bepalingen tot wijziging in den rentevoet en de voor» waarden van obligatieleeningen uitgegeven door de grondcrediet»instellingen. Deze ren» te wordt teruggebracht tot 4 pCt. Bovendien wordt de erfpachtscanon voor woningen, winkels, koffiehuizen en dergelij» ke in nader bij Koninklijk besluit aan te wijzen gemeenten teruggebracht tot 80 pet. van de erfpacht op 1 Januari 1931. Het wetsontwerp bevat ook voorschriften tot verlaging van uit wettelijke bepalingen voortvloeiende lasten, welke drukken op de exploitatie van onroerende goederen, met name opcenten voor de gemeenten. Ten slotte maakt het wetsontwerp verla» ging van huren mogelijk eveneens tot 80 pCt. der huurwaarden, gerekend naar het peil der huurprijzen op 1 Jan. 1931. EEN TIJDELIJKE REGELING Zoodra de omstandigheden toepassing van deze wet niet meer noodzakelijk maken, en in ieder geval vóór 1 Januari 1938, zal een nieuw wetsvoorstel worden ingediend, waar» bij de intrekking, zoomede "hetgeen alsdan verder noodig zal blijken op dit gebied, wordt geregeld. In de Memorie van Toelichting zet de re» geering nogmaals uiteen waarom het noodig is, niet alleen ter voorkoming van budgetaïre' moeilijkheden, maar ook om den ongunsti» gen invl'^td van een te hoog opgevoerd peil van publieke uitgaven op het geheele economische leven op te heffen, dat de uitgaven der publieke huishouding in over» eenstemming worden gebracht met het ver» minderde volksinkomen. Aanpassing op het terrein der overheids» huishouding was primair, doch daarnaast moest voorkomen worden, dat door over» lieidsingrijpen grooter kwaad wordt aange» ricl.t. De grootste moeilijkheden zijn te overwinnen op het terrein der vaste lasten, welke niet worden opgelegd door de overheid doch welke voortspruiten uit de private rechtsverhoudingen. Bij maatregelen van den aard als thans worden voorgesteld komt het er vooral op aan het juiste oogenblik te kiezen, en er voor te zorgen, dat zooveel mogelijk aan» sluiting wordt gevonden bij het bestaande rechtsstelsel. Anders dan ten aanzien van landelijke eigendommen kan ten opzichte van de hypothecaire lasten voor het overige onroerend bezit, kort samen te vatten als huizenbezit, van overheidssteun geen sprake zijn. Echter is ook hier verlichting van lasten onvermijdelijk. De regeering meent deze te kunnen verkrijgen zonder werkelijke gevaren voor het hypothecair crediet in het leven te roepen, indien zij de rente, welke de hypo» thecaire crediteur ontvangt, in het algemeen terugbrengt tot wat de rente van onze staats» papieren is geworden. Die rente is niet volstrekt stabiel. Zij gaat op en neer met den koers van onze staats» schuld, welke weer afhankelijk is van zekere fluctuaties op de geldmarkt. Doch de regee» ring meent niet zoover mis te tasten, indien zij een percentage van vier neemt, als het rustpunt waar omheen thans die rente schommelt. Wanneer dus de rente, die de belegger op hypothecair crediet ontvangt, op 4 wordt gesteld, dan brengt de regeering hem in het algemeen in dezelfde omstandigheden als den belegger in Nederlandsche staatspapie» ren. Deze maatregel is zeker niet zoo in» grijpend, dat daarvan een storing van het hypothecair crediet behoeft te worden ge» vreesd. In het algemeen is voorts de toestand deze, dat de rente van de rechjtstreek'sche hypothecaire leening eenigszins hooger ligt dan die van den pandbrief-, aan welk verschil dit ontwerp volle recht doet weder» varen door de rente van de hypothecaire leening op 4 éénderde pCt. maximaal te stellen. Tweede en vejsdeire hypotheken. De regeering ziet niet voorbij, dat voor tweede en verdere hypotheeken een hooge»; re rente pleegt te worden bedongen. Het vastleggen hiervan is echter in dit ontwerp niet geschied. Alle hypothecaire leeningen met uitzondering, van de een geheel ander karakter dragende crediethypotheken, wor» den teruggebracht tot de rente van 43/4 pCt. Hiervoor pleiten verschillende motieven. Wil men de lasten op het huizenbezit inder» daad verminderen, dan moet men ook de tweede hypotheken, die veelal een veel zwaarderen druk uitoefenen dan de eerste, eveneens in de regeling betrekken. Hoofdgevolg van het ontwerp zal, naar de regeering verwacht, zijn, dat de belegger in hypothecair crediet in dezelfde positie komt te staan als zij die in de afgeloopen jaren hun Nederlandsche staatspapierren hebben geconverteerd. Een debiteur kan behalve door de ver» plichting tot rentebetaling ook te zwaar worden gedrukt door de verplichting tot jaarlijksche aflossing. Daarom opent het ontwerp de gelegenheid om in gevallen waarin ^daaraan behoefte bestaat, de ver» plichte aflossing te verminderen tot 1 pCt. van de hoofdsom per jaar. Het ontwerp laat de hoofdsom ongemoeid, de druk, dien de debiteur voelt, is die van de jaarlijksche rente en aflossing. Wordt deze druk verminderd dan is voorshands verlichting verkregen. Dit is mede de reden, dat aan dit ontwerp een tijdelijk karakter wordt gegeven. ErjCpadhisicaiK)'n. Wat de ertpachtscanon betreft merkt de regeering op, dat hij die grond in erfpacht ontvangt, in soortgelijke positie verkeert als een kooper die de geheele koopsom schuldig blijft en daarvoor den verkooper een jaar» üjkscbe rente betaalt. Dezelfde motieven, die dringen tot een vermindering van de jaarlijksche lasten bij hypothecaire leeningen, nopen daarom tot vermindering van den erfpachtscanon. Als maatstaf voor die ver» mindering is gekozen een canon die twintig procent ligt beneden het niveau van 1931. Hurieki. Over het algemeen zijn de huren van hui= zen reeds zeer belangrijk gedaald. Voor vele woningen ligt het niveau reeds aan» zienlijk lager dan tachtig procent bene» den 1931. Echter 'niet voor alle woningen is dit het geval, waarbij komit, dat de huurdaling in een aantal gemeenten het minst ver heeft doorgewerkt voor de woningen met lage huurprijzen, welke wor» den bewoond door de minst draagkrachti» gen. Dit nu heeft voor het aanpassingspro» ces een zeer nadeelig gevolg, omdat ver» lichting van kosten van levensonderhoud welMchc voor nieinand zoo noodzakelijk is als juist voor deze groepen. Daarom he^ft de regeering gemeend het huurdalings» proces te moeten bevorderen door voor te schrijven, dat huren niet zullen mogen liggen boven 80 pCt. van het niveau van 1931. Deze maatregel zal alleen behoeven te worden toegepast in die gemeenten waarin daarvoor aanleiding bestaat. Publieik« lakten. Ook aan de publieke lasten wijdt het ont» werp zijn aandacht. Tot deze lasten behoo» ren vooral die, welke opgelegd worden door de gemeentebesturen; immers de rijks» belastingheffer heeft in het algemeen de de zakelijke lasten op het onroerend goed niet verzwaard. Veel zwaarder is de druk der gemeentelijke Lasten La den vorm van verhoogde opcenten op de grondbelasting, straatgeld, assurantiebelasting, precario en dergelijke. Verlaging van deze lasten hangt ten nauw» ste samen met de financiëele positie der geceente. De wetgever kan daarom niet dwingend over de geheele lijn gaan voor» schrijven, doch ieder geval zal afzonderlijk onder het oog worden gezien. Ten einde de gemeentebesturen te verplich ten aan dit vraagstuk hun aandacht te schenken bepaalt het ontwerp, dat de des» betreffende verordeningen met ingang van het eerstvolgend belastingjaar zullen komen te vervallen, zoodat de gemeenten die op» nieuw zullen moeten vaststellen. Het goed» keuringsrecht van de Kroon opent dan de gelegenheid om, wanneer de regeering dit wenschelijk mocht achten, met de des» betrefl^ende gemeenten in overleg te treden of en zoo ja welSe wijzigingen in dezen kunnen worden aangebracht. DRIE KINDEREN VERBRAND Schuur te Oostelbeers door spelen mejt lucifers in vlam geraakt. Ouders aan wanhoop ten prooi. OIRSCHOT, 9 Juli. Dinsdagmorgen te ruim tien uur is brand ontstaan in een loods van den landbouwer J. Leermakers te Oestelbeers, die met zijn knecht onder Oirschot op het land werkzaam was. Bij den brand, die moet zijn veroorzaakt door» dat de kinderen met lucifers hebben ge» speeld, zijn drie jongens van drie, vier en een half en zes jaar, in de vlammen omge» komen. Omtrent de toedracht van het gebeurde vernemen wij nog het volgende: Als gevolg van de droogte verspreidde de brand, die in de schuur van het gezin Leermakers was uitgebroken, zich met groote snelheid. De moeder bevond zich met vijf kinderen thuis. De oudste jongen was naar school gegaan, terwijl de vader en de knecht onder Moergestel op het land aan het werk KON DIKWIJLS NIET LOOPEN Nk van pijn vsjrloat. Een dankbare patiënte schreef ons: „Twee jaren had ik zulke vreeselijke rheumatische pijnen in mijn knieën, dat het dikwijls voorkwam, dat ik niet kon loopen. Alles wat ik probeerde was vruchte» loos, ik vond nergens baat bij. Tenslotte sprak ik er met een vriendin over, die mij raadde een proef met Kruschen Salts te nemen. Eerst twijfelde ik, maar de resulta» ten hebben mij overtuigd en ik ben nu dankbaar en vol lof over Kruschen. Ik neem het lederen morgen in en van rheu» matische pijn heb ik nimmer meer last gehad. Ik zou het alle menschen willen aanraden, die last van rheumatiek hebben, het is het eenige goede middel. Ik voel mij als herleefd nu ik van de pijn in mijn knie verlost ben". Mej. G. de K. te R. De verschillende zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, zorgen er voor dat schadelijke stoften als urinezuur, dat de oorzaak kan zijn van jicht, rheumatiek en ischias, uit het lichaam worden verwijderd en voorkomen tevens, dat deze giftige sto» fen zich ooit weer kunnen vormen. Zoo ver» dwijnen door Kruschen Salts niet alleen de pijnen, maar het zorgt ook, dat de oorzaak der rheumatische aandoening voorgoed word weggenomen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bïj alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting in'be» grepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. waren. De grootvader, die ook in de woning verblijf houdt, was op de markt te Oir» schot. Terwijl de vrouw het jongste kind van drie maanden op tafel aan het verschooneii was, hoorde hij Frans, Kees en Adriaan, •resp. 21/2, 41/2 en 6 jaar oud, die in de schuur en daarbuiten aan het spelen waren, roepen. Zij sloeg op dit geroep in den beginne geen acht en ging voort met haar jongste kind te verzorgen. Het geschreeuw werd echter luider. Zij wilde door de schuur naar haar kroost gaan en bemerkte nu tot haar grooten schrik, dat het achter» ste gedeelte van het huijs in vollen gloed stond. Zij kon haar kinderen niet meer door de binnendeuren bereiken. Toen zij daarop naar buiten liep, zag zij dat haar drie jongens in brand stonden. Twee der kin» deren lagen reeds, omhuld door de vlam» men bewusteloos op den grond, Het derde zag zij nog juist neervallen. Haar pogingen om de jongens nog te redden, mislukten. Ten einde raad, rende zij de woonkamer binnen, die nog niet brandde, pakte haar kindje van drie maanden en dat van ander» half jaar, dat onder tafel zat, beet en bracht beiden in veiligheid. Buren, die inmiddels waren toegesneld, kv.amen de vrouw, die geheel van streek' was, onderweg tegen, met één hand een kinderwagen vo9rtduwend met het jongste kindje er in en op den arm het wichtje van anderhalf jaar. „Het zou niet zoo erg zijn," schreeuwde zij, „maar er zijn dri.e van mijn kinderen verbrand." Wanhopig, als het ware in een droomtoestand, begaf de arme vrouw zich naar haar moeder, die in het midden van het dorp woont. Intusschen woedde de brand voort. De vader der drie kinderen werd op het veld gewaarschuwd. Hij snelde per auto naar huis. De noodlottige tijding had hem echter zóó aangegrepen, dat hij onderweg flauw viel. Ook hij werd bij zijn schoon» ouders binnengebracht. Onze zegsman deelde ons nog mede, dat de moeder zich» zelf verwijt niet op het eerste geroep der kinderen naar de schuur te zijn gegaan. Zij meende dan de kinderen misschien nog te hebben kunnen redden." Men vermoedt, dat de kinderen met vuur hebben gespeeld, toen zij in een leeg var» kenshok aan het spelen waren. Uit angst voor hun moeder hebben zij zich toen hoogstwaarschijnlijk in een hurkende positie verscholen achter een ijzeren plaat, die tegen den achtergevel stond. Doordat zij hierachter niet vlug genoeg vandaan konden VOOR GEZETTE FIGUREN. 1725 en 172& Voor oudere dames is er toch altijd nog keus genoeg, ook al wordt 't figuur wat zwaarder. Alleen dienen eenige klippen omzeild te worden, zooals: lichte stoffen met grootbloemige patronen, strepen in de breedte, strakke ceintuurs. Geen groote pofmouwen, of een overdreven versierd schoudergedeelte. i726 De beide hier afgebeelde modellen zijn zeer eenvoudig en flatteus, gevaar werd vermeden door juist die snit en de juiste stof te kiezen. Van dun wollen mouseline is de japon No. 1725 gemaakt. Voor maat -.2 is noodig ongeveer 3.5 M. stof van 100 C.M. breed. Het model no. 1726 is van een slankmakende donkere gekleede japon. Doffe zijden crépe leent zich hiervoor uitste kend. De patronen zijn leverbaar in de maten 48 en 50 voor slechts ƒ0.58. Andere maten kosten 0.70. GOEDE KNIPPATRONEN. Patronen kunnen per brief aangevraagd worden met bijsluiting van ƒ0.58 in postzegels aan de Moderedactrice van dit blad. Roelofsstraat 109 te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waarin ongeveer 50 modellen zijn afgebeeld, toegezonden. Denkt U er vooral aan, de juiste maat en bet nummer op te geven. HRAAl MODEBLAD KOSTELOOS. Lezeressen, die méér keus willen hebben, ver wijzen wij naar „Het Practisch Modeblad", dat voor abonné's tegen inzending van 12 et porto bij de moderedactrice van dit blad kosteloos ter beschikking staat Er Is een knip- en naaicursus in opgenomen en geeft den abonné's bovendien recht op een gratis knlppatrooa Hebt U al het fraaie zomernummer van het modeblad aange vraagd? O komen, zijn hun kleertjes vermoedelijk door de overspringende vlammen uit het varkens» hok in brand geraakt. Hedenavond zullen de bewoners van het dorp bijeenkomen op een vergadering, om na te gaan op welke wijze de nood van het gezin gezamenlijk het best kan worden gelenigd. Men begrijpt, dat het geheele dorp diep onder den indruk van het ge» beurde is. Beste Jongens en Meisjes! Ik zal maar dadelijk een gemakkelijke opgave voor jullie opschrijven. Het is Opgave 2 1. Een mensch die niet is geboren, maar door genade uitverkoren, veel jaren oud en toch gestorven, en ook den hemel heeft verworven. 2. Een mensdh, die wel geboren, en bij God uitverkoren, hoefde niet te sterven, om den hemel te verwerven. Welke personen worden hier bedoeld? De bedoeling is sledhts tWee namien neer te schrijven. Bij 2 knnnen ook 2 nas» men genoemd desnoods. Deze opgave (een edite zomeropgave: gauw opgelost) werd me toegezonden door Jannie Jonker, Oude Tonge. Nu neemt de briefbeantwioording een aanvang Cornelis P. van S., Nieuwe Tonge. Jou moet ik eens even spreken, mannes» tje. Je hebt me heelemaal verkeerd begre» pen. Dacht je dat ik een politieagent was die op iemand zat te loeren en jou juist leens snapte? Mis, hoor! De ingezonden op» gaven hoeven niet zelf gefabriceerd te jSjn, maar wat ik niet wil hebben is dit: je mag er geen overnemen uit een thans verschijnend blad. Dat iou diefstal zijn, snalp je Dat „oude" ingebonden Wad, dat je gebruikt hebt, is dus heel geschikt. Voor» zichtigheidshalve heb ik je er slechts op attent gemaakt en het heeft dus geen schijntje weg van vingertikkerij. Begrijp je me zoo, Oor? Mooi! Teunis van D., Nieuwe Tonge. Je vulpen schrijfit best, zie ik. Dat doet me genoegen. Ja, in 't Westland Zal 't ook wel mooi zlijn, maar w'at zou je denken om -ijx Zuiderzeewerken eens te bezien? Maar dat z!ou nogal veel kosten! Lina van D., Nieuwe Tongie. Zoo'n reisje kun je je zoo lang herinne» ren, hè? Als Teun mee was geweest, zou hij het me met evenveel enthousiasme (dat is wel een moeilijk woord, maa:; ik kan het niet beter zeggen oip 't oogenblik) ge» sclireven hebben. Jannie J., Oude Tongfi. Je hebt aan je belofte voldaan, hoor, en goed. Je hebt bet wel geïien, hè? Arentje van D., Ooltgenslplaat Dat vvas kort en krachtig, maar er was ditmaal ook zooveel aan de opgave te doen. nietwaar Ik weet edhter zeker, dat je langge» rekt Dag goed gemeend is. Mina van R., Hetkingen. Dat was een verrassing toen Pa thuis kwam! Jammer, dat je juist ziek was, maar ik denk zeker, dat je tóen een heele poos de keelpijn niet voelde. Heb ik het mis? Huigtje M. van N,, Sommelsdijfc Ik ben blij weer iets van je te vernemen en dan zoo'n lange brief! Aan het ongelukje met de verfpartij was eigenlijk nog een gelukje verbonden, want nu kón je me niet overslaan. (Is dat nu geen plagerij?) Ben je het al gewoon met het nieuwe hoofd op school? Geeltje de J. Tholen. Dat is de manier, hoor! Elke week het raadsel eventjes opschrijven. Je hebt je best gedaan en kranig op post gestaan. Jacoba J. v. d. R., Stavenis^e. Gauw last van de warmte heb ik nie^t. Ik zeg altijd maar, dat je moet kunnen mer» ken, dat het zomer is. Stel je voor, dat we nu zaten te rillen van de kou, midden in Juli! Dat zou ook weer niet goed zijn, hé? We zullen het echter moeten nemen zooals we het krijgen. Je rapport wes wel goed, zeker? Mina van R., Melissant. Ik zou je wel eens willen zien zitten op je nieuwe kam»;rtje. Aardbeien lust ik even» goed als bessen, en vooral als 't warm is zijn die vruchten zeker welkom, eevngoed als het baden op dien Vrijdag in O. Lena v. H., Middelharnis. Je bent nogal niet mis met je reizen in de a.s. vacantie! Alvast prettige dagen toe» gewenscht, hoorEen kort reisverslagje krijg ik wel van je, hé? Dan heb ik ook wat. Willem R., Ouddorp. Kun je nog tijd vinden om de opgaven te maken, ofi geeft de school niet veel huiswerk? Als je zegt wie je bent mag je wel komen kijken op 't Zandpad. Je durft toch wel? Flip M., Herkingen. Maar, jongen toch, FÜp, wat is dat nu toch? Drie bladzijden verzen voor mij! Je hebt je belofte heel trouw vervuld: De dubbele brief was er bij! Wel vijftien coupletten verzin je zoo maar; Ik lees er van sneeuw en van ijs, Maar ook over zwemmen in 't zilte nat. Ik stel er je arbeid op prijs. Marinus J, B., Oud Vossepiee», Was het in school niet meer uit te houden? Arme kinderen! En ik weet haast zeker, dat jullie de school (ondanks de warmte) zijn uitgehold. Heb ik het ver mis? Toch 'kan het erg zijn, want op 't oogen» blik zijn mijn handen, nu ik schrijf, heele» maal nat van 't zweet. I Corrle van E. Herkingen. Die neef had wel veel te vertellen, denk ik. Is hij niet zeeziek geweest? Ik zou best zoo'n reisje wel eens mee willen ma» ken, hoor! Zóó benauwd hoef je nu niet te zijn. Het stormt niet altijd. De wederwaardigheden van Evert en Jan en Arend ken ik. Je kunt het wel hooren, hé? Nu rest me nog te schrijven het lijstje van de PRIJSWINNERS: Geertje de Jonge, Tholep Lausje de Geus, Herkingien Jacob den Engelsman, Nieuwe Tongiei Mina v. Rossum, Melissant Allen gegroet OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1935 | | pagina 4