Eilanden^üieuws èe Èlad WÖÈNÖDAÖ 6 JUNI 1Ö35 No. 641 Eerste Zendingslanddag Land- en Tuinbouw Landbouwonderwijs Ingezonden j> op Goeree en Overflakkee. CHR.WEEKBLAD op GER. GRONDSLAG vooi de ZUID-HOLL. en ZEEUWSCHE EILANDEN Uilgave ran de N-V.^EiUnden-nieuvfi", Gerestigd te Middelhainii, Tel. 17 Gito 167930 Poitbua 8 (VERVOLG) Relde Ds. W. Rijnsburge» Van Ouid^BeljierUrinid. „D« 'wortel van Isaï tot een /banier der volken." Uit dit Schriftwoord uit Je» saia ving spr. ziijn rede aan. Die wortel van Isaï, den eenigen Naam onder den he« mei gegeven, om zalig te worden. Met na* druk wijst spr. op de wortel: Christus is in alles de eerste. Isaï Was daarom van be» teekenis, omdat de Christus uit zijn len» denen zou voortkomen. Van de Gods» openbaring in de wereld, is Jezus Christus, de gansche inhoud. Die wortel van Isaï, op bet oog van 200 Weinig beteekenis. Heerlijkheid scheen er niet aan. In enkele trekken schetst spr. de afkomst: Christus voortgekomen uit he. geslacht van een Radhab de hoer. Geboren en in doeken gewonden, liggende in een kribbe. In de dagelijksche omwande» üng moest Hij zeggen: „De vossen hebben holen en de vogelen des hemels nesten, maar de Zoon des menschen niets waar Hij het hoofd nederlegt. We zien, dat Zijn verschijning uitloopt op een verworpen wor» den, stervende tenslotte de dood van een misdadiger. Nu zegt de mensch, op deze Wijze kan hij in geen geval gesteld Worden tot een banier der volkeren. En toch in die smartelijke diepte des lijdens en des doods is de toegang tot den Vader weer ontsloten, door Zijn zoendood is de middelmuur tus» schen Jood en Heiden verbroken. Het is ook dus voor de „volkeren" en voor de „heidenen" die niet behooren tot Abra» ham's zaad. Moeten -wif er niet klein onder worden voor den Heere? Ook Wij zijn niet uit Abraham gesproten, maar Japhet mag wo» nen in de tenten van Sem. Aan vijanden van God wordt dat voorrecht geschonken, die waardig zijn weggeslingerd in de bui» tenste duisternis. Met een toepasselijk woord Wijdi spe eenige woorden aan die Banier, die een veilige schuilplaats is voor sdiuldversla» gen zondaren, voor Jood en Heiden beide. De Pauze ging in, die ^n uur duurde. Na de Pauze gingen de aanwezigen in de Kerk, waar de Zendingsmiddag werd voort» gezet. Ds. F. Bouw foetrad den .kansel, en gaf op te zingen Ps. 86 5. Daarna ving Z.Eenv. de rede aan, getiteld: „Het schuldvraagstuk." Wat een eigenaardig onderwerp, zal misschien iedereen zeggen, zei spr. En dat -/Oor een Zendingsmiddag. Het is toch geen politiek vraagstuk, we weten al zooveel uit de kranten, over de schuldenlast die ons land drukt en gevoelt U over het on' derwerp ontstemt. Een ander denkt weer; het wordt een preek, het wordt een uiteen» zetting van de heilige eisch van Gods Wet, Waaraan we niet kunnen voldoen. Het is goed zullen sommigen zeggen, dat we tel» kens voor die eisch gesteld worden, opdat wie ons niet te rijk gaan gevoelen, maar een onderwerp voor dit uur vinden we het niet. Tegenover de zending staat echter ook een schuldenvraagstuk. Beiden Grieken en Barbaren, beiden wij'z en en o-n wijl zen, zegt Paulus, ben ik een schuldenaar. Tegenover heele volken vindt hijl zidi een schuldenaar, eigenlijk alle volken, waardoor men vroeger de baAaren aanduidde. Ge zegt ,misschien was dat een denk» bbeldige schuld. Neen, hij was voor God schuldig alle menschen het evangelie te verkondigen. Ananias had het hem van Godswege moeten aanzeggen, dat h|j' 's Heeren Naam moest dragen onder de hei» denen. Hier werd hij gesteld als apostel, als boodschapper tot de heidenen, om te wijzen op Jezus, die voor schuldige Zon» daren behoudenis had. Hij, aangesteld toi heidenapostel wilde zeggen, dat hij rijke schatten ging uitdragen onder de volkeren. En nu komt de schuld van Paulus. Als hij niet ging, zouden die volken die rijk* dom der genade niet ontvangen. Hij moest hetgeen hij ontving .doorgeven, en daarom voelt hij zich schuldenaar aan hen. De schuld van Paulus is als de discipelen van Jezus ,die schuldig waren om de volle korven aan de vijfduizend honge» rigen uit te deelen. Ze waren verplicht uit te deelen. j Met de Schrift in de hand moeten Wij ook zeggen, dat wij den Grieken en Bar» baren schuldenaar zijta. De Kerk van Chris» tus moet medewerken aan de verbreiding van het Evangelie, zooals Christus den jongeren zei: Gaat henen en verkondigt het Evangelie, allen creaturen. Jammer,, dat die schuld ons zoo weinig drukt. Bij Pau» lus wel, hij verlangde Zelf wel in Rome die groote stad, Christus te mogen ver» kondigen. Hij zag de zending als een van God op» gelegde taak en wdj veelal als een soort liefhebberij. We doen ook wat aan „zen» ding." Dit schuldenaar»ziij!n drukt ons niet, of maar heel weinig. Dieper op Paulus' leven ingaand, toont spr. |Ook onix schuld. Hoe die af te lossen? Ak wij wat van de schuld voelen, is het |*ak in d« e«tste plaats onzen naaste op Christus te wiijzen. Zelf naar de heiden* wereld trekken kunnen we niet, of we moeten daartoe geroepen zijn, onze taak is wel mee te bidden en mee te offeren voor dat heerlijke werk. Aan het slot wenscht spr. zijn hoorders toe, dat het schuldvraagstuk onder heii mag levendig worden opdat de zaak dej- zending er wel bij vare en fGods eer v*rbreid worde. Gezongen werd Ps. 68 14 Het slotwoord werd gesproken door dejt W«lBerw'. Heer Ds. W. Bieshaar, 2^ndingsdirector te 's«Gravenhagf Zijn onderwerp was „B ij het Gereed» scha p." maar om tijdswiile moest hij he.l laten varen. Het kernachtige slotwoord voerde deze bdeiende spr. echter op een wijze, da,^ zijn auditorium schier ademloos aan zijn lippen hing. En toen hij eindigde, was het niet uit, want, om spr.'s woorden te ge» bruiken, „nu begint het pas!" Wat doen wij voor Indië, zei spr. en wat deed Indië voor ons? Wat wij doen? Vroeger werd het uitvaagsel der maatschap pij naar Indië gestuurd. De mislukkingen, die hier niet slaags konden komen! Men spreekt wel eens van de strijd, van de tachtigjarige oorlog? Maar weet U, waarom die strijd gefinancierd kon wor» den? Omdat dit samenviel met de Oost» Indië»vaart, waaruit schatten naar ons land gevoerd werden. Spr. drukt de aanwezigen op het hart welke dure plicht er op hen rust. Flakkee heeft zijn eerste Zendingslanddag gehad, een begin dus om er meerdere te laten volgen. Een begin van meehelpen en mee»offeren. Het w'erk der zending wordt ook doö( ons als redactie in de belangstelling aan» bevolen en het verheugt ons, dat dczf middag zoo geslaagd mag heeten. Tot slot werd gezongen Ps. 67 1 en 2. waarmede deze nuttige en leerrijke dag ^^erd besloten. Amerikaansche Kruisbessenmeeldauw Door de ongunstige uitkomsten van de kruisbessenteelt is er de laatste jaren wei» nig zorg besneed aan de verzorging der struiken. De bespuitingen tegen den Ame» rikaanschen kruisbessenmeeldauw zijn niet zoo krachtig uitgevoerd als in den tijd van de loonende cultuur het geval was en de gevolgen zyn niet uitgebleven; de aantas» ting der bessen, die eenige jaren zeer gering is geweest, neemt weer meer en meer toe. Tegen verslapping der bestrijdingsmaat» regelen moet met klem gewaarschuwd wor» den. In den verzendtijd zal ter voorkoming van moeilijkhed<fn bij den uitvoefhandel sQreng op de aanwezigheid van „meel» dauwbessen" worden gelet. Nu heeft de teler het nog in zijn macht mecldauw»vrije bessen te telen. Door één bcsp uiting met alcalische Bourgondische pap, welke uitgevoerd moet worden als de vrucht» jes de grootte van Èen kleine erwt hebben, wordt de aantast der bessen voorkomen. Aan telers van kruisbessen wordt daarom in hun eigen belang met nadruk aange» raden deze bespuiting uit te voeren. De sproeivloeistof wordt gemaakt door in 100 liter water een mengsel van IV2 kg. fijne kopervitriool en IV2 kg. water vrije sodai(sodex) op te lossen. De pap mag alleen in houten oi geëmail» leerde vaten worden klaar gemaakt. Bij de bespuiting moeten overal de bes» sen goed geraakt worden; daar de meeldauw het eerst optreedt op de bessen aan de onderste takken, dichtbij den grond, dienen deze bijzonder goed geraakt te worden, wat alleen bereikt wordt door de onderste tak» ken tijdens het spuiten.op te lichten. Zij, die verdere inlichtingen wenschen, kunnen zich daartoe wenden tot den Plan» tenziektenkundigen Dienst te Wageningen of tot op de verschillende plaatsen werk» zaam gestelde ambtenaren van dezen Dienst, zoomede tot de Rijkstuinbouwconsulenten. AARDAPPEL VERVOERREGELING. In verband met het feit, dat de aar» dappelvervoerregeling, bedoeld in de ar» tikelen 11 en volgende van het crisis»Akker» bou-wbesluit 1934 ,met ingang van 15 Juni 193.5 ,dus te middernacht tusschen 14 en 15 Juni 1935, zal vervallen, wordt hiermede ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat ifrkende aardappelhandelaren, die op voornoemd tijdstip nog tenminste, 10.000 •Kg. aardappelen in eigen opslagplaats in voorraad hebben. Waarvoor door hen heffing is betaald, moeten zorgen dat daarvan ui» terhjk 15 Juni 1935 des voormiddags te 9 uur mededeeUng is ingekomen bij de Land» bouwt'Crisis»Organisatie van het gewest, waarin de voorraad berust, waarna restitutie van de heffing over dien voorraad zal plaats hebben. Bij' die mededeeling moet wtorden gevoegd een nauwkeurige opgave van de hoegroot» heid van den voorraad en de plaats, waaS. deze is opgeslagen. Formulieren die voor dit doel moeten worden gebezigd, zullen op aanvrage door de betreffende Landbouw!»Crisis»Organisatie worden verstrekt. De restitutie zal niet kunnengelden voor voor» raden beneden voormeld minimum, terwijl De zelfbindèr. Een zelfbinder kost f 600.—. Er komen 2 vaste kosten overheen, n.l. rente en af* schrijving. De waardevermindering zit voor namelijk in het verouderen der machine. Aangenomen dat een zelfbinder in 20 jaai verouderd is, is de afschrijving 5 0/0, plus 6 0/0 rente of rentederving is totaal f 66.— vaste kosten. Wanneer de machine 30 dagen per jaar gebruikt wordt kan de slijt op 7 jaar gesteld worden. 10 0/0 voor de wis» selende kosten en slijtage 7 .0/0, is f 105.— totaal. De bedr'ijfskosten bedragen: 3 man len 3 paarden bij een wtrkdag van 10 uren is f 21.— per dag; kleine kosten f 0.50. touw 4.50, kosten kantenzichten 4.50, zoodat dit per dag f 30.50 lost is f 915.» pet jaar. Alles bij elkaar dus f086.— per jaar. Een oppervlakte van 9Ö H.A. kost dus f 1086.—. (Berekend naar 30 dagen van 3 H.A. maaiens) zoodat het f 12. per H.A. kost. Lager kan men het niet berekenen. Hebben we geen 90 H.A. te maaien dan komen we hooger met ide kosten. Hoeveel H.A. moet men nu heU belanghebbenden er rek«ning mede zül» len moeten houden dat na voormeld tijd» stip d.w.2. middernacht tusschen 14 en 15 Juni 1935, ook restitutie van heffing uit an» deren hoofde niet meer zal plaats hebben. Vergadeïing van de vereeniging tot bef vordering van het landbouwondecwijSs op Flakkee, Vrijldag 31 Mei in Hotel Spee te Sommelsdijk. I Na opening door den Voorzitter, de WelEd. Heer A. A. Mijs worden de notulen der vorige vergadering gelezen en vast» gesteld, enkele ingekomen stukken behan» deld, zoomede de rekening en het verslag over 1934 vastgesteld. De periodiek aftredende heeren A. A. Mijs en G. C. van Schouwen worden here kozen. Bij de behandeling der rekening merkt de heer A. de Haas van Dorsser te O. Tonge nog op, dat men eigenlijk de han» delaafrs concurrentie aandoet, door gewon» nen producten van proefnemingen voor lagen prijs te verkoopen. De heer SMITS antwoordt ,dat dit slechts kleine hoeveelheden zijn, die dan aan de leden voor weinig verkocht worden. De heer v. d. MEIDE te S'dijk vraagt oi d» teelt van mais rendabel is. De VOORZ. antwoordt ,dat dit van verschiilendt; omstandigheden afhangt. Hel zijn nog maar proefnemingen. De heer SMITS merkt op ,dat de proef» tijd nog niet voorbij is. We hebben noj, verschillende moeilijkheden, die we nog moeten ontmoeten. Er is nog geen heete zomer of een bui» tengewoon nat jaar geweest. Als het ech» ter wat gaat, kan men de opbrengst hier wci op 8000 K.G. schatten. Daarna krijgt de heer SMITS het woord om over het onderwerp „Voor» en nadee? len van Landbouwmachines" een voordracht te houden. Er wordt weleens gezegd, aldus spr., dat landbouw'machines alleen ten voordeele zijn van de landbouwers en ten nadeele van de landarbeiders. De landbouwmachine,» werken vlugger en goedkooper, doch de vermindering van handenarbeid stuit op het verzet der landarbeiders. Dit nadeqi voor de arbeiders is maar een schijnna» deel. In welk bedrijf dan ook, mag mei? geen loon uitbetalen hooger dan de waarde van het geproduceerde. Dit hangt af van de opbrengst en prijs der producten. Laten we noemen het artikel uien: pacht f 100.— per H.A.; paaidenwtrk f 60.— bemesting f 40 a f 50.— algemeene kosten f 15.— is totaal f 225.ongerekend de handen» arbeidi Aan uien is per H.A. plm. 1700 uren handenarbeid a 25 et. per uur is f 420 wordt totaal 655.—. De uienprijs moet dan bij een normale opbrengst f 1.30 zijn, Want als het iets minder wordt kan men er niet uit. Zou de prijs f 1.— zijn, dan zou het loon maar 16 cent kunnen zijn. DooT de landbouWwerktuigen krijfeen we een hoogere productie, wat in het belang der arbeiders is. Spr. demonstreert dit verder met het as tikel tarwe. De kosten zijn hiervan ge» middeld: pacht f 80.—, bemesting f 15.—. alg. onkosten f 15.—, paardenwerk f 52.— is totaal 162.— per H.A. De opfbrengst kan zijn: 3200 K.G. a 9 ets. is f 288.-; Stroo f 15.—, is totaal f 303.—. De uitgaven zijn f 162.- zoodat er f 141.— overschiet. Neem aan dat de landbouwer van dit bedrag voor zijn moeite en risico f 50.— heeft ,dan schiet er nog f 91.— over voor de arbeiders. Ge» rekend op machinale bewerking gaan et plm. 270 uren mee Jieen, zoodat er voor de arbeiders gemiddeld 32 ets. per uui overschiet. In het 2e geval, wanneer met de hand geoogst wordt, komen de kosten op f 156., zoodat er f 97.— overschiet voor loon, bij een berekening als in het eerste geval. Bij handwerk gjn er editer 350 uren aïbeid. zoodat er maar 28 cent overschiet. Het handdorsdhen. zou 560 uren in beslag nemen, zoodat er maar 17 cent loon uit» betaald zou kunnen worden. Als al het werk met de hand gebeurde zouden de loonen omlaag moeten. Het hand» of machinewerk maakt de opbrengst niet hooger. In bedrijven waar alles machinaal bewerkt wordt ging het loon omhoog. Het nadeel der machine is daarom schijn»nadeel. Die vraag is verder, wanneer machines zoo nuttig zijn, waarom heeft niet iedei machines? Dit zit in de bedrijfsgrootte, die aan de machine het werk levert. Spr. zal de machines zelf daarom Wat nader bezien en wel de zelfbinder, dorsch» machine en tractor. 'Wen om voordeel te hebben tun t een eigen machine? De Wisselende en bedrijfs kosten bedragen pe rdag f 34.of f 11.33 per gemet. Als we aan een loonmaaier f 15. (noeten betalen geeft dit een besparing van f 367.die eerst aangewend moeten Worden voor de vaste kosten van f 66. We moeten dus minstens 18 H.A: hebben om gelij'jt te komen. Vergelijken we het met handsnijden, en rekenen we hiervoor f 30.per H.A dan zou dat 30 et. per uur zijn, waardoor het reeds bij' 3Va H.A. voordeelig wordt een machine aan te schaffen. D« Dorsdhmachine. Nemen we, vervolgt spr., een dorsch» machine die 400 K.G. graan .marktschoon, per uur aflevert met een motor van 5 P.K., die f 400.— kosten, dan zijn sde vaste kosten f 44.—. Bij een werktijd van plm. 60 dagen per jaar komen de wisselende kosten met slijtage en onderhoud op f 40. De bedrijfskosten zullen bedragen 8 ma(n a f 2.50 is f 20.— moiorkosten f 4.—, totaal f 24.— per dag of f 1440 p. jaar. Totaal kost dus de zaak f 1524.— per jaar. Le» veren we er 200.000 K.G. graan mee af dan zijn de wisselende en bedrijfskosten per 100 K.G. 74 ets. Rekent een loondorschtt 90 cent, dan geeft dit 16 ets. per 100 K.G. besparing, welke eerst dienen voor de vaste kosten. Om die betaald te krij» gen moet men dus 27.500 K.G. -graan dorschen, dus 9 H.A. land te dorschen hebben. Doet de loondorscher het voor 85 et. dan moet men alweer 13 H.A. hebben. D* Tractor. Hiermede kunnen we een berekening maken zoo ongeveer als de vorige; Een tractor is voor ploegwerk, maaien met de zelfbinder of diep cultivateren bedoeld. Een Fordson tractor op luchtbanden kost f 1800.—. Vaste kosten dus f 268.—. Wis» selende kosten: maximum gebruik 120 da» gen per jaar, slijtage berekend over '5 jaar, reparatie enz .wordt totaal f 360.— Bedrijfskosten: 10 uur per dag aan olie, benzine ,bediening, enz. f 8.85 is perjaai f 1062.—. Totale kosten f 1710.— of pei dag f 14.25. Rekent men l'/a H.A. ploegen per dag, dan zijn de kosten f 10.— per H.A. Beploeging met paarden komt op f 18.zoodat dit een besparing zou ge» ven van f 8.— ^velke voor de vaste kosten aangewend moeten worden, zoodat men 36 H.A. te bewerken moet hebben om er uit te komen. Een andere beschouwing is, hoeveel paar» den een tractor vervangt. Als 4 paarden door een tractor vervangen konden worden, had men er voordeel van, doch men zou dan een bedrijf met minstens 8 paarden moeten hebben omdat men dan toch mins» tens 4 paarden moet overhouden om het andere werk te doen. Gezien deze beschouwingen, al lijkt het op het eerste gezicht wel nadeelig vooi de landarbeiders om landbouwmachines te gebruiken, in werkelijkheid is het voordeelig, anders zouden er hongerloonen verdiend worden. Er is nog toekomst voor exploi» tanten van landbouwmachines, die ook werk voor anderen verrichten. De heer A. DE HAAS VAN DORSSER te Oude Tonge vindt dorschen van 400 K.G. per uur niet erg economisch. Een insteker in zoo'n machine zou weinig te doen hebben, hij kan 17 mud per uut dorschen. De heer SMITS zegt dat toch een kleine machine van Reesink, voordeeliger is met 60 dagen draaiens ,dan een groote die a 7 dagen dorscht. De heer MIJS; Als het dorscjhen 60 a 65 cent zou kosten, zou ik geen dorschmachine aanschaffen. Men is dan van alle ellende en ruzies af. De heer BUTH zegt dat practyk een ander ding is dan berekening. Spr. heeft een machine lang gehuurd om te maaien, doch jgp een keer toen de oogst rijp was en de loonmaaier niet kon, ging het waaien en lag de grond bezaaid met tarwe, vandaar dat ik er direct een aanschafte. Wat de dorschmachine betreft, wie een groote schuur heeft en flink bedrijf, doet verstandig een groote machine te koopen. Kleinbedrijf moet zélf veel eigen perso» neel hebben, anders is 't nadeelig. Wat er met een tractor voor f 10.— gedaan kan worden lijkt spr. zeer weinig. Weinig dagen werken en de paarden op stal als de tractor werkt. Nadat door nog enkele personen het voor en tegen van machines besproken was, vraagt de heer VAN HEEST of er geen uitvinder is die een machine kan constru» eeren om staarten van de uien af te trekken. Spr. heeft bij van Beek te Melissant een machine gezien die de aardappels van scheu» ten ontdeed. Hij heeft nog geprobeerd of de uienstaarten er ook niet afgingen, doch de machine trok de ui er geheel door. Wanneer een dergelijke machine uitgevon den werd, zou dit heel wat werk besparen. Daarna sluit de Voorzitter de vergade» gen in het water, en dank zij zijn zwem* kunst komt hijc r [veilig uit. In een naburig stadje wordt een .14»jarige jongen door zijn vader om een boodschap gestuurd. De jongen heeft niet mogen leeren zwemmen, aldus wordt mij ten stel» ligste gezegd. Hij slipt, valt in hejt water, dreggen, maar... de ouders hebben hun eenigen zoon verloren. Een voorbeeld voor een ieder, die zijn kind, dat zwemmen wil leeren en dit onmo» gelijk maakt. f Trouwens het feit, dat verleden jaar ia Middelharnis een 16»jarig meisje de toekij» kende heeren beschaamd zette, door gekleed te water te springen en een jongen te red» den is een van de vele voorbeelden, dat zwemmen nog steeds te weinig wordt geleerd en gewaardeerd. Hoogachtend, M. Boomsma, Middelharnis. Strandzeindine. Of we dezen arbeid onder de huidige tijdsomstandigheden werkelijk opnieuw aan» durven? vraagt ge. Ons antwoord is een wedervraag en wel deze; Zouden we het aandurven, om een arbeid, die God ons reeds een kwarteeuw op de handen heeft gelegd en rijk heeft gezegend, zoo maar neer te leggen, omdat de moeilijkhedjei% groot zijn? Vele broeders en zusters kwamen dezev dagen samen om den arbeid voor het sei» zoen 1935 te bespreken en hoewel de kas nagenoeg leeg is, gelooven we toch, dat we moeten voortgaan. Of het dan zulk een belangrijke arbeid is, die daar op het strand en in de duinen g^chiedt? Gods Woord zegt: „Veradhv den dag der kleine dingen niet!" En dat woord houden we voor oogen, wanneer daar op warme dagen de verspreiders en verspreidsters er op uittrekken om ds ge» schriftjes uit te reiken aan de duizenden strand» en duinbezoekers. Die blaadjes bjevatten de blijde boodschap van ge' nade en verlossing en het is onze onder* vinding, dat ze graag aangenomen worden en gelezen. Het badseizoen geeft overvloe» dig tijd om ook eens stil te staan bij de efeuwige belangen. Vaak bleek, dat het uitreiken van een traktaat wel degelijk een getuigenis is, ter» wijl niet zelden een ernstig gesprek het gevolg er van was. Natuurlijk wordt de lectuur geheel gratis uitgedeeld; er mag onder geen voorwaarde geld voor gevraagd worden. Wilt ge ons dit jaar weer helpen? Het zaad, dat uitgestrooid wordt, moet gekocht worden. Als een ieder een kleine gave zendt aan onzen penningmeester H. Canneméijer, Bo* reelstfaat 40, Den Haag, Girdnr. 16623 kan de arbeid voortgang hebben. En dat moet toch. Wie wil meehelpen in het ver» spreidingswerk, wende zich tot den secre» taris: A. Roest, Batjanstraat 28, Den Haag. Laten we zoo allen meehelpen in dezen arbeid om 's Heeren wil. God zal zorgen voor de vrucht. Moge Hijzelf de harten openen om het woord met blijdschap te ontvangen. leerzame rede. (Builen verantwoordelykheid der Redactie) Mijne Heeren, Wilt U bygaand stukje opnemen in Uw blad? Het vooroordeel, dat nog steeds heerscht tegen het zwemmen "is voor velen noodlottig. Onderstaand voorbeeld is het resultaat van één week op de Eilanden on» der Rotterdam. In Oude Tonge is een zwemvereeniging. De Voorzitter heeft een zoontje en dus moest de zoon zwemmen leeren. Eenige dagen geleden viel deze zevenjarige jon» Namens het Strandcomité, J. H. VAN RIESSEN, ONTVANGEN GESCHRIFTEN 1. Verslag van hei Proefstation Maas» ijcichi. Vele bijzonderheden vertelt het ons niet. Alleen constateren we de grotere hoe» veelheid monsters, welke ter onderzoek zijn opgestuurd. Een enkele samenstelling is mo» gelijk voor sommigen aantrekkelijk. Bagger 0.145 pet. t.m. 1.310 pet.,, stikstof 0.13 pet. t.m. 0.16 pet., phosforzuur. Bezinksel in putten 0.435 pet., stikstof, 0.20 pet. phostor» zuur. Opmerkelijk, dat kali niet aanwezig is. Gemengde stialmest (vaste uitwerpselen, gier en strooisel) Een monster bevatte 0,.685 pet. stikstof, 0.32 pet. phosforzuur, 0.58 pet, kali en 1.6 pet. oplosbare kalk. Uit het verslag blykt, dat we bij voortdu» ring voorzichtig moeten zijn met het aan» kopen van onbekende kunstmesten. 2. De Coloradokever. (Vlugschrift No. 47) In korte trekken wordt de levenswijze en kans van optreden in ons land beschre» ven. Geen wonder, dat de Plantenziekten» kundigen strijd geen moeite en zorgen te gering acht om de stryd tegen dit insect zo krachtig mogelijk te voeren. Gelet moet worden op: De kever, net het lievenheersbeestje, doch' met 6 of 7 zwarte strepen inplaats van vlek» ken. De larven zijn oranjekleurig met rood» achtige glans, die gaten in de aardappelbla» deren vreten of wel het blad geheel ver» orberen. De oranje kleurige eieren zitten aan de onderzijde der bladeren. De kevers lexen het liefst op aardappelen. Soms komen ze ook voor op andere Nacht» ring, den heer Smits dankend voor "zijn schaden, zoals Bitterzoet en tomaten. Moch» ten ze in ons land worden aangetroffen, dan kan ze de gehele aardappeloogst ver* woesten. 't Is dus zaak, waakzaam te zyn. De wet tot bestrijding van de Colorado» keveir |(«27 Dec. 1934 Stbl. 684), beplicht ons bij het aantreffen van soortgelijke ke» vers, dadelijk het hoofd der politie er ken» nis van te geven, die met zijn adviseurs (meestal landbouwonderwyzers) moet vast* sfellen of het de coloradokever is. Hoewel we niet dadelijk vrees behoeven; te hebben voor het mogelijke optreden van deze insecten, behoren we toch met de grootste oplettendheid dagelijks de veldeii na te gaan. Wat zou er toch van moeten komen, als die kevers eens in onze gewes; ten moesten huishouden. De gehele oogs^ van aardappelen wordt dan verwoest. 3. Plantenziekten, waarmede rekening moet worden gehouden bij de Keuring

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1935 | | pagina 3